LEIDSCH DAGBLAD Veldmaarschalk Smuts eere-doctor der Leidsche Universiteit Reeds vele verzoeken om gratie afgewezen De Parijsche vredesconferentie doet vredesverdrag met Italië af Kwestie troepenuitzentliirg niet ter sprake Met een enkel woord WEERBERICHT De nieuive bonnen Twee stemmen uit Imdic De „Times" van Zaterdag 5 October J.l, wijdt een uitvoerige beschouwing aan de politieke situatie op Java en komt daarbij tot de conclusie, dat er redelijke kans bestaat op een vreed zame oplossing van het conflict. „De psychologische atmosfeer, aldus besluit het artikel, is gunstiger en de voorwaarden voor onderhandelingen zijn veel beter dan zij ooit in het ver leden zijn geweest of waarscliijnlijk m de naaste toekomst zullen zijn". Ook professor Schermerhorn als voorzitter der Commissie-Generaal. Soetan Sjahrir als hoofd der Indone sische delegatie en Lord Killearn als, naar wij moeten aannemen, neutraal bemiddelaar, lieten zich bij den aan vang der besprekingen te Batavia in optimistischen geest uit. Dat is ongetwijfeld een goed begin, want wie bij voorbaat twijfelt aan het welslagen van zijn opdracht, doet be ter er in het geheel niet aan te be ginnen. Nochtans is het interessant te ver nemen op welke gronden het Engelsche blad dit optimisme baseert. Want in meerdere mate dan blijmoedigheid al léén. worden objectiviteit, zin voor de werkelijkheid en kennis der feiten ver- elscht teneinde zijn lezers naar waar heid te kunnen inlichten omtrent de toestanden en verhoudingen in en om de Repoeblik Indonesia. Blijkens zijn voorafgaande argu mentatie ontbeert deze fundeering den specialen correspondent van de „Times" ten eenenmale. Het toegenomen wederzijdsche begrip op Java schrijft hij voor een groot deel toe aan de rapporten, welke over de toestanden in het binnenland zijn uit gebracht door officieuze personen en instanties, wier publicaties z.i. aanzien lijken invloed hebben uitgeoefend op de bevolking daar buiten. „In het bij zonder, zoo schrijft hij woordelijk, moet worden genoemd het bezoek aan het binnenland van den heer F. G. Goed hart, Labourlid van het Nederlandsche Parlement, die verscheidene weken in het binnenland doorbracht en daar met medewerking van de republikeinsche autoriteiten rondreisde. Zijn conclusies hebben groot en invloed gehad, zoowel op de officieele personen als op het algemeene Nederlandsche publiek". Afgezien van de moeilijk te beant woorden vraag hoe het den „Times"- correspondent mogelijk is geweest dien invloed hier te lande te peilen, is het in dit verband volstrekt noodzakelijk erop te wijzen, dat de „Parool"-redac- téür. de heer Goedhart (ex-illegaal Pieter 't Hoen) de eenige Nederland sche journalist is geweest, die door de republikeinsche ..regeering" werd uit- genoodigd tot een bezoek aan haar hoofdkwartier te Djokjakarta, alwaar hij de feestelijkheden ter gelegenheid van het eenjarig'bestaan der Repoeblik meemaakte. Het simpele feit dezer in vitatie moet ook voor hem, die niet uit hoofde van 's heeren Goed- harts publicaties en redevoeringen kennis droeg van diens politieke gezindheid, meer in het bijzonder t.a.v. Indië. daarvoor een niet te mis kennen aanwijzing vormen. Men kan zijn reisindrukken dan ook bezwaarlijk qualificeeren als van iemand, wiens objectiviteit boven allen twijfel verhe ven is. Maar de Repoeblik noodigde nóg iemand uit: zij vroeg dr. van Mook een commissie te zenden naar de repu blikeinsche gebieden en deze commis sie heeft haar bevindingen in een rap port vastgelegd. De Commissie-Generaal stond op dat moment op 't punt naar Indië te ver trekken teneinde zich aldaar persoon lijk namens de regeering te oriëntee- ren en düs kreeg deze commissie, wel ke onder leiding stond van dr. Koets, een niet-officieel karakter. Het was wellicht voor de Repoeblik een tegen valler. dat dr. Koets haar voorals nog niet rijp achtte voor zelfbestuur, doch overigens had zij geenerlei reden zich over het rapport van de commissie- Koets te beklagen. De veronderstelling is gewettigd, dat ook dit rapport één van de publicaties is geweest, welke volgens de „Times" grooten invloed hebben geoefend op de buitenwereld. Maar, zoo vragen wij ons af, welke waarde kan worden toegekend aan een conclusie, welke gelijk in het onderha vige geval, is opgebouwd op zóó één zijdige en volstrekt subjectieve mee ningen? Hoe kan men van een figuur als F. G. Goedhart, met volledig respect voor zyn verdiensten in de illegaliteit en zyn persoonlijke politieke inzichten, een ander geluid verwachten dan hij na zijn bezoek aan Soekarno c.s. inder daad heeft laten hooren? Hoe kan men van een commissie, grootendeels bestaande uit aan dr. van Mook ondergeschikte ambtenaren en door hem uitgezochte personen ver wachten, dat zij de aandacht zou ves tigen op eventueele nadeelen van het republikeinsche bewind? Hoe ontstellend-oppervlakkig en licht vaardig klinkt dan ook de volgende passage uit het Times-artikel: „De rap porten van bijna al deze uit het bin nenland komende menschen zijn gun stig geweest voor het republikeinsche régime. Het bestuur (zeggen zij) moge dan niet gesmeerd loopen, het lóópt en er heerscht zeker geen chaos. Het volk heeft weinig kleeren, maar genoeg om te eten Men versta ons vooral niet verkeerd. Het is er ons allerminst om te doen om in de Repoeblik Indonesia af te kammen, wat er zeker voor ons vrije Nederlan ders. aan begrijpelijks schuilt in haar nationalistische uitingen en stroomin gen. Het gaat alléén om het groote belang: het publiek naar waarheid voor te lichten omtrent de werkelijke toe standen en verhoudingen in de over- zeesche gebiedsdeelen. Dat is inde eer ste plaats een Nederlandsch en een Indisch belang, doch daarnaast ook een factor in de internationale politiek. Geen dezer belangen is gediend met aanwijsbaar-éénzijdige en daarom mis leidende artikelen als wij hierboven signaleerden. Want tegenover deze enkele stem van het Engelsche regeeringsorgaan. dat zich laat gebruiken als spreekbuis van 100% pro-republikeinsche elemen ten, stellen wij de zienswijze van tien tallen Indiëkenners repatrianten en ettelijke millitairen, die ons spontaan hun bevindingen toesturen en wier er varingen, helaas, een volkomen tegen gesteld beeld geven van de republi keinsche toestanden. Zonder eenig commentaar of toevoe ging laten wij hieronder volgen, het geen een willekeurig militair, de ma rine-korporaal C. M. Thomasson uit Enschede ons schrijft over een expe ditie op Java: „De bevolking van de Kampong, wel ke wij zoojuist zijn binnengetrokken, is grootendeels gevlucht. Slechts vrouwen 85ste Jaargang DONDERDAG 10 OCTOBER 1946 No. 25902 D.'iecteur: J. W. Hermy. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst. J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden: 26 cents per week Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 en kinderen zijn achtergebleven. Het is een erbarmelijk gezicht, deze bevol king. Bijna geen kleeren aan en totaal ondervoed. Velen dragen zakken om hun lendenen. Ze werken niet meer op de rijstvelden. Wat ze oogsten, wordt door de „Repoeblik Indonesia" gevor derd ten behoeve van het „leger". De bevolking zelf noemt het rampokken (rooven). Op verschillende plaatsen zien we stervende inlanders: uitgehongerde skeletten, die met typische Aziatische gelatenheid wachten op den verlossen- den dood. Overal waar we komen klinkt het: Minta rotti. Toean! Vraag brood, Mijnheer! We doen wat we kunnen, maar er zijn er te veel. Voort gaat het. door sawah's, kali's, moerassen. Hier en daar moet even zwakke weerstand gebroken worden. Onze lichamen zijn bezweet, vuil van modder en stof. De wapens beginnen loodzwaar te drukken. En steeds de zon onbarmhartig op onze hoofden. Maar we zwoegen door. kilometer na kilometer .wordt gezuiverd van te genstanders. De Jap heeft gecapituleerd: in de baai van Tokio gaf hij zich onvoor waardelijk over. Maar hier strijdt hij verder. Zijn geest waart nog rond, zich uitende in redelooze haat tegen alles wat blank is. Onder de schoone leuze van „Merdeka" (vrijheid) wor den gruweldaden en wreedheden be dreven op vriend en vijand Het land wordt verwoest en vertrapt, terroris me viert hoogtij De groote massa beseft het reeds. Overal, waar moge lijk, stelt zij zich onder de hoede van de Nederlanders. Ze richt eigen vei ligheidscorpsen op. Ze levert extre misten en rampokkers aan ons uit. Wijst de plaatsen aan waar de vijand mijnen in den grond gelegd heeft, waar booby-traps bevestigd zijn". Twee stemmen uit Indië. één van een journalist in Batavia, die zijn ar tikel opbouwde op de waarnemingen van anderen en één van een eenvou- digen soldaat te velde, een stem uit de praktijk. Welke lijkt U de meest geloofwaar dige? Prof. mr. R. Kranenburg zal optreden als promotor. Veldmaarschalk Smuts. Tijdens een ontvangst, waarbij vrijwel alle Nederlandsche ministers en het geheele diplomatieke corps gister avond in Kasteel „Oud-Wassenaar" aanwezig waren, heeft prof- R. P. Cleveringa mede gedeeld, dat hét de Leidsche Universiteit, de oudste uni versiteit van Nederland, een groote eer was veldmaarschalk J. C. Smuts te benoemen tot doctor honoris causa in de rechtsgeleerdheid. Prof. Qleveringa verklaarde, dat het niet noodig is den achtergrond van deze onderscheiding uiteen te zetten. Men zal dit wel beseffen, indien men de groote verdiensten van veldmaarschalk Smuts De geallieerde bestuursraad te Ber lijn heeft de verzoeken om gratie ten behoeve van Goering, Bormann, Frick Rosenberg *en Streichcr na een be spreking van anderhalf uur afgewezen. Later zijn ook de verzoeken om gra tie van von Neurath, Jodl en Keitel afgewezen. GOERING EEN GEBROKEN MAN. Een beambte van de Neurenberger ge vangenis heeft medegedeeld, dat Goe ring een geslagen en gebroken man is. Onze landgenoot Derksen rijdt na zijn triomf in Zürich, waar hij het wereld kampioenschap sprint der professionals "veroverde, zijn eererondje. Hij is woedend omdat Schacht is vrij gesproken. De toestand der veroordeel den is er overigens een van doffe be rusting. Zij spreken niet over het von nis en doen alsof zij het verwachtten. Sommigen toonen zich verrast of ont stemd over het vrijspreken van Schacht en von Papen, doch koesteren niet de- zeifde gevoelens ten aanzien van Fritz- sche. Geen van de veroordeelden zegt een goed woord van Goering. Sauckel, de slavendrijver der Nazi's, gelooft dat zijn doodvonnis een vergis sing is, ontstaan door een verkeerde ver taling van een zin in de bewijsvoering. UITLEVERING VAN GEVANGENEN. De Oostenrijksche regeering heeft in een nota, overhandigd door den minis ter van Justitie aan den geallieerden be stuursraad in Oostenrijk, officieel ver zocht om uitlevering van von Papen en Baldur von Schirach, opdat zij in Wee- nen voor een rechtbank gedaagd kun nen worden. Volgens een communiqué, uitgegeven door de geallieerde bestuurscommissie, hebben Duitschers uit 7 staten, 4 pro vincies en 2 vrije steden in Maart van dit jaar al een verzoek ingediend tot uitlevering van de Neurenbergsche oor logsmisdadigers aan Duitsche gerechts hoven. Het lag in de bedoeling aldus het verzoek, om de oorlogsmisdadigers, die in Neurenberg berecht worden, door Duitsche hoven te laten berechten voor misdaden tegen het Duitsche volk be gaan. De uitlevering van bedoelde oor logsmisdadigers, zoo wordt in het ver zoek voorgesteld, zou moeten geschie den na afloop van het proces van Neu renberg op een" door de V.N. vast te stellen datum. AMERIKAANSCHE BESCHULDIGING. De democratische senator Mitchell der V. St. heeft enkele Amerikanen, die deel uitmaken van het tribunaal van Neurenberg, er van beschuldigd, zich in het openbaar vertoond te hebben met vrouwen van Nazi's die door hetzelfde tribunaal veroordeeld zijn. Mitchell ver klaart inlichtingen hieromtrent uit ge loofwaardige bron te bezitten. Hij be schuldigt eveneens enkele Amerikaan- sche officieren die volgens hem, „cham pagne-fuiven" met vrouwen uit de Duit sche society, o.w. de vrouw van Schi rach, gehouden hebben. Mitchell eischt, dat een commissie van onderzoek uit den Senaat zich met dit schandaal zal be zighouden. voor oogen houdt. De Senaat der Leid sche Universiteit zal het op hoogen prijs stellen, indien een vertegenwoordiger van de Leidsche Universiteit op een later tijdstip de dotors-bul zal kunnen overhandigen. Prof. Cleveringa be schouwde het als een eer de eerste te zijn, die generaal Smuts met deze be noeming geluk kon wenschen Zichtbaar bewogen dankte de heer Smuts voor dit groote en aangename bewijs van zooals hij zeide „die senior universiteit van die Nederland. Deze enoeming is voor mij een eerbe wijs. niet alleen voor mij zelf, maar ook een bewijs ten opzichte van die band. welke Nederland met Zuid-Afrika ver bindt". DE MOTIVEERING. Nader vernemen wij, dat dit huldeblijk den grijzen Zuid-Afrikaanschcn staats man wordt aangeboden op grond van zijn verdiensten voor het tot stand komen van den Volkenbond na den eersten wereldoorlog, zijn vele be moeiingen ten bate van Nederland na dien oorlog, zijn geschriften, oan. een boek op biologisch terrein waarin hij de theorie van het olismc", een bij zonder aspect van de evolutietheorie, ontwikkelde, en ten slotte wegens zijn belangrijk aandeel in de oorlogvoering tijdens den jongsten wereldbrand, waardoor ook ons dierbaar vaderland kon worden bevrijd. Prof. mr. dr. R. Kranenburg treedt op als promotor. - Het is nog niet bekend, of, en zoo ja, wanneer hem de doctorsbul persoonlijk in Leiden zal worden overhandigd. Bij het huidig bezoek van den „jongen" Leidschen eeredoctor aan Nederland zal daartoe geen gelegenheid bestaan. Nog eenige strubbelingen. Tien weken en drie dagen, nadat de vredesconferentie te Parijs een aanvang heeft genomen, is gistermiddag in ple naire zitting het stemmen over het ont werp van het vredesverdrag voor Italië begonnen. 78 artikelen en 9 aanhangsels zijn in paragrafen verdeeld, waarover eventueel op verzoek van een delegatie apart gestemd kan worden. Binnen een uur had de conferentie alle artikelen die betrekking hebben op de grenzen tusschen Italië eenerzijds en Joego-Slavië en Frankrijk anderzijds, aangenomen. De Sovjet-Unie verzocht om een hoofdelijke stemming over het nieuwe door de politieke en territoriale com missie voor Italië aangenomen artikel, dat de nieuwe overeenkomst tusschen Italië en Oostenrijk in het ontwerp van het vredesverdrag opneemt. Volgens de ze overeenkomst worden aan de Duitsch- sprekende inwoners van het Italiaansche deel van Zuid-Tirol volledige burger rechten gegarandeerd. Dit artikel werd met 14 tegen 6 stemmen en 1 onthou ding aangenomen. Artikel 13 werd met 20 stemmen te gen 1 onthouding aangenomen. Dit ar tikel houdt in, dat iedere staat, aan welke Italië gebied afstaat, verplicht is de Italianen, die in dat gebied voor den oorlog als burgers vetblyf hielden, op te nemen. Joego-Slavië had in de politieke en territoriale commissie voor Italië be zwaar gemaakt tegen deze bepaling, daar Joego-Slavië daardoor gedwongen zou worden menschen op te nemen, die -het als oorlogsmisdadigers zou kunnen beschouwen. Met 13 tegen 6 stemmen werd een Joegoslavisch amendement aangenomen, volgens hetwelk in Italië personen, die zich ten gunste van grenswijziging ten nadeele van Italië hebben uitgesproken of uit Italiaansche legers zijn gedeser teerd om zich bij de geallieerden te voe gen, tegen processen worden gevrij waard. Een Poolsche motie om de fascistische organisatie in Italië te verbieden werd met 10 tegen 9 stemmen en 1 onthou ding verworpen. Het Joegoslavisch amendement op ar tikel 16 (kwestie Triëst), dat de om vang van het vrije gebied wilde ver kleinen, en het Wit-Russisch amende ment. dat West-Istrie van het vrije ge bied wilde uitsluiten werden beide met 14 tegen 3 stemmen (twee-derde meer derheid) verworpen. De drie voornaam ste punten van het artikel, die het vrije gebied vaststellen en nauwkeurig om schrijven werden vervolgens zonder te genwerping aangenomen. Al stemmend over voorstellen en te genvoorstellen over de toekomstige sta tus van het vrije gebied, die niet bin dend zijn voor de „groote vier", zocht de plenaire vergadering zich een weg door het labyrinth. De verhouding was over het algemeen 14 of 15 tegen 6 ten gunste van de Fransche compromis voorstellen, waar de Slavische staten zich in de commissie tegen verzet heb ben, daar deze, naar hun meening, „on democratisch" zijn door aan den gou verneur te groote macht toe te kennen. De drie voornaamste punten van ar tikel 16, die zonder tegenwerping wer den aangenomen, luiden als volgt: 1. De Veiligheidsraad moet de on schendbaarheid en onafhankelijkheid van het vrije gebied waarborgen. 2. Het permanent statuut moet ter goedkeuring aan den Veiligheidsraad worden voorgelegd. 3. De volgende algemeene grondregels moeten door de voorloopige regeering worden in acht genomen en in het per manent statuut worden opgenomen. a Benoeming van een gouverneur door den Veiligheidsraad na overleg met Joego-Slavië en Italië. b. Instelling van een wetgevend en 'n uitvoerende macht volgens democrati sche grondbeginselen, waaronder alge meen kiesrecht. c. Eerbiediging van de rechten van den mensch en van de principieele vrij heden van alle burgers. De Fransche voorstellen over de toe komstige status van Triëst werden in hun geheel aangenomen met 15 (de 14 staten, die ook in de commissie voor stemden, vermeerderd met Noorwegen, dat geen lid is van de commissie) tegen 6 stemmen (de Sovjet-Russische groep) Bij de voortzetting van de stemming over de kwestie Triëst rezen onvermij delijk verwikkelingen: de afgevaardig den hadden alle moeite aan de hand van uit ongeveer 200 bladzijden be staande documenten de gang van zaken in alle bijzonderheden te volgen. Met de ongeveer 26 stemmingen over de artike len en voorstellen inzake Triëst waren ongeveer 2 1/2 uur gemoeid. Artikel 17 (Italië ziet af van alle rech ten en aanspraken op zijn koloniën; over haar toekomst zal binnen een jaar door de groote vier of bij gebrek aan overeenstemming door den Veiligheids raad der V. N. worden beslist) werd zonder stemming aangenomen. Brazilië verklaarde zich afzijdig te houden, even als Australië en Nieuw-Zeeland. Na vier uur vergaderen had het eer ste incident plaats: toen de Grieksche afgevaardigde om een stemming vroeg over het Joegoslavische amendement op artikel 21 (Italië zou de „territoriale on schendbaarheid" van Albanië moeten erkennen) een amendement, dat in de commissie met 11 tegen 1 stem en 8 onthoudingen was aangenomen zei de Sovjet-Russische afgevaardigde Wys- jinski, dat de Grieksche voorstellen naar de meening van zijn delegatie niet in overweging moesten worden geno men, daar deze niet in de commissie wa ren gedaan. Star Busman (Nederland) wees er op, dat de Grieksche afgevaar digde niet om bespreking van een nieuw voorstel verzocht, maar om stemming over een amendement, dat in de com missie was aangenomen. Toen Molotof de voorzitter van de conferentie, ver klaarde, dat een nieuw amendement niet kon worden toegelaten, sprong de Griek sche afgevaardigde op en verklaarde heftig, dat hij geen nieuw voorstel in diende. Molotof liet daarop stemmen over de vraag, of het Joegoslavisch amendement al of niet moest worden opgenomen in de tekst van artikel 21 (Italië erkent de souvereiniteit en on afhankelijkheid van Albanië). Het amendement werd met 13 tegen 7 stem men (de Sovjet-Russische groep en Ethiopië) en 1 onthouding (China) De wapenstilstands besprekingen. Aneta verneemt uit welingelichte bron, dat tijdens de wapenstilstandsbespre kingen van gisteren de kwestie van het uitzenden van Nederlandsche troepen niet ter sprake is gekomen en evenmin behandeld zal worden in de volgende zitting van 11 October. Men houdt zich bij de besprekingen alleen bezig met de huidige situatie. In BINNENLAND. Na een twist met haar moeder, bij wie zij tijdelijk inwoonde, is te Rotter dam de 22-jarige M. B. van Driel— Albers uit de derde etage van de woning aan de Fabrïeksstraat gesprongen en op een lager gelegen plat terecht ge komen. Met een linker dijbeenfractuur en overigens vrij ernstige wonden aan de beenen is zjj in het ziekenhuis Berg weg ter verpleging opgenomen. Gistermiddag Is de K.L.M.-Constel lation die Maandag 30 September naar Indië is vertrokken, op Schiphol terugge keerd. In afwijking van het normale schema werd de rels in minder dan twee etmalen volbracht. Gisteravond laat is een trein met 622 vroegere geïnterneerden uit Malang te Batavia gearriveerd. De evacuees wa ren over het algemeen in goede conditie. Het sa. „Friesland", dat behoort tot de tien vrachtschepen van het Ame- rikaansche type C. 3 en door de Neder landsche regeering indertijd bij de „Sun shipbuilding Cy" te Chester in Pennsyl vania is besteld, is als eerste van deze tien, gistermiddag de Rotterdamsche haven binnengevaren. Zooals men weet is het schip overgedragen aan de Ver. Ned. Scheepvaartmaatschappij. Sedert eenige dagen is aan de N-V. „Algemeene Kunstzijde Unie" ver bonden mr. J. Meynen, oud-minister van oorlog. Aan den raad van commissaris sen zal worden voorgesteld hem den rang van adjunct-directeur te verleen&n. BUITENLAND. Drie Amerikaansche soldaten en drie Duitsche krijgsgevangenen zijn ge dood, toen een munitiedepot bij Spec- kenbuttel (bij Frankfort) de lucht in ging. Negen personen zijn gewond, on der wie drie Amerikaansche soldaten. De voorloopige resultaten van een referendum in Alaska wijzen uit, dat de bevolking het land tot 49sten staat van de V- St. wil maken Op een arbeidsconferentie te Brus sel is in een resolutie nog eens met na druk vastgelegd, dat een algemeene prijsdaling het eenige middel is om uit de moeilijkheden te komen. Voorts dient gestreefd te worden naar verhooging der productie en een betere verdeeling der goederen Betaling van loonen bo ven vastgesteld niveau moet streng wor den gestraft. Robert Schuman, de Fransche mi nister van financiën, heeft verklaard, dat hij een leening van 500 millioen dollar bij de Internationale Bank had geteekend. Een decreet bepaalt, dat Argenti nië souvereiniteitsrechten mag uitoefe nen op een onderzeesch plateau bü de Zuidpool, daar het hier een voortzetting van onderzeesch Argentijnsch gebied betreft en het internationale recht dezen gang van zaken zou billijken. In de Britsche zone van Duitsch- land zyn gisteren 16 oorlogsmisdadigers ter dood gebracht, onder anderen de commandant en 10 andere schuldig ver klaarde leden van de leiding van het concentratiekamp te Neuengamme. Radio Warschau meldt, dat een Poolsche protestnota is overhandigd aan den Amerikaanschen ambassadeur in Warschau, wegens „groffe" bejege ning van den Poolschen gezant in Zwit serland en zijn vrouw door Amerikaan sche militairen. Toen de gezant en zijn echtgenoote van Bern naar Warschau reisden, werden zij in Beieren „op de meest hondsche wijze"', aangehouden en gevisiteerd. Generaal de Gaulle heeft tegenover de pers een verklaring afgelegd, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de Franschen de grondwet niet zouden aanvaarden. De grondwet moet er volgens hem toe leiden, dat het regiem van nu. dat hij kunstmatig noemt, zich handhaaft. Toch. wordt verwacht, dat de grondwet zal worden aanvaard. het Nederlandsche parlement is tot uit zending van troepen besloten en bijge volg is deze kwestie tijdens deze wa penstilstandsbijeenkomsten niet aan dis cussie onderhevig. Naar verluidt, heeft men voorname lijk aandacht gewijd aan het opstellen van een regeling voor den tijd, na den wapenstilstand. Deze regeling bevat vele bijzonderheden, waarover op 11 Octo ber verder gesproken zal worden. Beide partijen zullen trachten op de plenaire zitting welke na den llen October gehouden zal worden, met een gezamenlijk voorstel te komen. Zoowel in Nederlandsche als in In donesische kringen heeft men ten aanzien hiervan goede verwachtingen. Sjahrir verklaarde in een interview met United Press, dat de republikein sche regeering bereid is om den Ne derlanders groote concessies te doen en garanties te geven in ruil voor erken ning van de onafhankelijkheid van Ja va en Sumatra. De republikeinsche autoriteiten zijn gevoelig voor de vrees, die Nederlan ders en personen van andere nationa liteit voor him belangen koesteren. De Indonesiërs zijn daarom bereid aan Ne derlandsche waarnemers en adviseurs en zelfs troepen toestemming te geven, om gedurende een overgangsperiode in Indonesië te blijven, opdat de Nederlan ders zich er van kunnen overtuigen, dat de republiek op eigen beenen kan staan. Sjahrir voegde hieraan toe, dat aantal en taak der Nederlandsche troepen nauwkeurig moesten worden vastgelegd in een overeenkomst met de Indone siërs. Hij® noemde dit het belangrijkste punt waarvan het succes der wapenstil standsbesprekingen die heden zullen be ginnen zal afhangen. Sjahrir zeide verder *dat de Indone siërs er definitief tegen gekant zijn bin nen het Nederlandsche Koninkrijk te blijven doch zij zijn bereid, om door een verdrag een nauwe relatie voort te zet ten. DROOG. De Bilt verwacht tot morgenavoné Droog weer met lange perioden ao neschijn, koude nacht, meest matig» Oostelijke tot Noord-Oostelijke wind. Voor de tweede helft van de 11de pe riode 1946 (13 t/m. 26 October) geeft elk der volgende bonnen recht op het koopen. van: BONKAARTEN KA. KB. KC 610. 610 t/m. 614 brood, 800 gram brood. 615 brood, 400 gram brood. 618 boter enz.. 125 gram boter. 619 boter enz. 125 gram margarine of 100 gram vet. 628 boter enz., 250 gram margarine of 200 gram vet. 620 algemeen, 200 gram kaas (waar van 100 gram korstlooze kaas). 621 algemeen, 250 gram zachte zeep. 622 algemeen. 100 gram bloem. b28 reserve, 1600 gram brood. c28 reserve. 800 gram brood. b29 reserve, 100 gram kaas (waarvan 50 gram korstlooze kaas). BONKAARTEN LA, LB, LC 610. 537 vleesah, 100 gram vleesch. 538 vleesch. 400 gram vleesch. aio melk. 4 liter melk. blO, clO melk. 7 liter melk. BONKAARTEN KD, KE 610. 110, 111 brood, 800 gram brood. 118 boter enz., 260 gram boter. 119 boter enz., 125 gram margarine of 100 gram vet. 120 algemeen, 100 gram kaas (waarvan 50 gram korstlooze kaas). 121 algemeen. 250 gram zachte zeep. d28 reserve, 800 gram brood. e28 reserve, 250 gram rllst. kindermeel of kinder biscuits. d29 reserve, 100 gram bloem. e29 reserve, 300 gram bloem. BONKAARTEN LD. LE 610. 037. 038 vleesch, 100 gram vleesch. dlO, elO melk, 12 liter melk. TABAKSKAARTEN ENZ. t61 2 rantsoenen tabaks artikelen. v52 200 gram chocolade en/of suiker werken. x51 2 rantsoenen tabaksartikelen. x52 100 gram chocolade en/of suiker werken. Voor de week van 20 t/m. 26 October zullen nog bonnen worden aangewezen voor tabak suiker en thee. Deze week ls wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men ln totaal 500 gram per veertien dogen ontvangt. Op de bonnen voor kaas wordt voor de helft korstlooze kaas afgeleverd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 11 October a.s. worden ge bruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met Ingang van Maandag 14 October a s, mag worden gekocht. VERLENGING SUIKERBON. De voor suiker of jam aangewezen bonnen 606 en 106 .suiker" en 607, 107 en 108 „algemeen" blijven gelöig tot en met 19 October a.s. Duur Indië-vlucht met een halven dag bekort. BEMANNING OVERNACHT TE KARACHI. Op de luchtlijn naar Indië zal met ingang van 15 October een nieuwe re geling worden ingevoerd met het doel te groote vermoeidheid der bemanning te voorkomen. De bemanning vliegt dan namelijk tot Karachi om daar over te blijven en met een volgend toestel de reis voort te zetten. De uitreis wordt van 4% tot 4 dagen teruggebracht. De vliegtuigen vertrekken voortaan op Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zondag, zoowel van Schiphol als uit Batavia. In verband met de bekorting van de uitreis, wordt niet meer over nacht te Singapore en Calcutta, doch te Bangkok. Bovendien wordt het vertrek uit Karachi met 2 uur vervroegd. De aankomst van de Indië toestellen op Schiphol is, van 15 October af, vast gesteld op Zondag, Maandag. Dinsdag en Vrijdag om 17.10 uur. verworpen. Artikel 21 werd in zijn oor spronkelijke versie aangenomen. De artikelen, die voorzien in Italië's erkenning van de onafhankelijkheid van Albanië, zijn afgezien van alle aanspra ken op Saseno (eiland in de Adriati- sche Zee), dat een deel wordt van Al banië. en van alle eigendom, rechten en belapgen in Albanië, werd met 13 tegen 2 stemmen en 6 onthouding aangeno men. Art. 47 en 48 betreffende de afmeting van de Italiaansche vloot en de verdee ling der overblijvende schepen onder de groote vier en de artikelen aangaande de grootte van het leger, het terugtrek ken der geallieerde troepen uit Italië binnen negentig dagen na het in wer king treden van het verdrag en de her stelbetalingen aan de Sovjet-Unie, wer den onmiddellijk aangenomen. Toen de herstelbetalingen aan Joego- Slavië, Griekenland en Ethiopië ter sprake kwamen, ontstonden er strub belingen. Tsjecho-Slowakije deed boven dien een nieuw voorstel met betrek king tot herstelbetalingen aan Albanië. Het Fransche voorstel voor de her stelbetalingen, dat reeds door de com missie verworpen was, kreeg thans der tien stemmen tegen (zeven voor en 1 onthouding). Het Britsche voorstel, dat door de commissie aangenomen was, werd eveneens verworpen (tien tegen tien stemmen en een onthouding). Alexander (Gr.-Brt.) persisteerde ln zijn oppositie tegen een stemming over den Joegoslavischen eisch tot herstel betalingen voor een bedrag van 25 millioen pond sterling. Bebler (Joego slavië) stond echter op een stemming en noemde het Britsche voorstel, dat tegen een stemming adviseerde, „onlo gisch". Alexander antwoordde hierop: „ik weet niet. wat mijn vriend onder logica verstaat. Zijn idee van gelijk heid schijnt te zijn: een konijn tegen een paard", (hilariteit). Tenslotte werd over het Joegoslavi sche voorstel gestemd. Het werd met 12 tegen 7 stemmen bij 2 onthoudin gen verworpen. Het netto resultaat van de stemming over de herstelbetalings clausules van het Italiaansche verdrag was, in overeenstemming met het Brit sche voorstel: 25 millioen pond ster ling voor Ethiopië. De kwestie van de herstelbetalingen voor Albanië werd opengelaten voor de groote vier, als gevolg van een staken der stemmen. Een Australisch amendement, dat vorming van een commissie voor her stelbetalingen beoogt, werd met 12 te gen 9 stemmen aangenomen. (Dit be duidt, dat het slechts de waarde heeft van een met eenvoudige meerderheid van stemmen aangenomen aanbeveling voor de groote vier. Een compromis-voorstel van Frank rijk tot 75% schadevergoeding voor de schade aan geallieerde eigendommen in Italië werd met 13 tegen 6 bij 2 onthoudingen aangenomen. Hedenmorgen, om kwart voor 3 werd de laatste paragraaf van het Italiaan sche ontwerp-verdrag door de voltalli ge conferentie goedgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1