LEIDSCH DAGBLAD Uiteenzetting loon- en prijspolitiek „Bij U, over U en zonder U" Gevraagd „Grooter belangstelling voor internationale politiek" Grooter productie noodzakelijk Uitbreiding van het Prinselijk gezin wordt half Februari verwacht Met een enkel woord Als een beschamend voorbeeld van de onmacht der Nederlandsche staatkunde ln het begin der 18de eeuw geldt in onze vaderlandsche geschiedenis het beruchte woord van den Franschen gezant, den abt De Pollgnac, die in 1712 bij de on derhandelingen over den Vrede van Utrecht den Nederlandschen afgevaar digden toevoegde: „Wy zullen onder handelen bij U, over U, doch zonder U". Aan deze uitspraak werden wij onwil lekeurig herinnerd bij het lezen van het gisteren door ons vermelde UP.-bericht volgens hetwelk de Britscne regeering, ondanks de tegenwerpingen van de Britsche en Nederlandsche militaire autoriteiten op Java, heeft toegestemd in de levering van 200 trucks en maan delijks 1600 ton kolen aan de Indonesi sche „regeering" teneinde de rystleve- ranties aan Britsch-Indië" te versnellen. In een nadere toelichting wordt er kend, dat de geallieerde strijdkrachten reeds eerder voor hetzelfde doel trucks ln bruikleen hebben afgestaan, doch dat deze door de Indonesiërs voor mili taire doeleinden werden ge- (lees: mis-!) bruikt. Onder deze omstandigheden is het al leszins begrijpelijk, dat de geallieerde autoriteiten op Java er niets voor voe len den Indonesiërs aax nóg meer vrachtauto's te helpen- Over de hoofden van ae Nederland sche en Britsche militaire commandan ten heen en tegen hun zeer uitdruk - kelijken wil in. heeft Lord Killearn, handelend in opdracht van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken, thans de gewraakte transactie tóch tot stand gebracht en daarmede openlijk het Nederlandsche belang in Indië ten achter gesteld bij de eigen belangen ln Britsch-Indië. Te meer is deze houding verwerpelijk, waar, gezien de zeer beperkte invloeds sfeer der Nederlanders en Engelschen op Java, de Britsche regeering niet de min ste waarborgen heeft tegen herhaald misbruik door de Indonesiërs van de thans te leveren trucks. Wy kunnen in deze geheele onver kwikkelijke affaire' maar één licht puntje ontdekken, n.l. dat binnen zeer afzlenbaren tijd de Engelsche troepen uit Indië vertrekken. Met dit vertrek eindigt dan tevens elk recht van En gelsche civiele en militaire zijde zich verder met onze zaken te bemoeien. 85ste Jaargang ZATERDAG 5 OCTOBER 1946 No. 25898 Dhecteur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkborsö. J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.; 57055 (Van een onzer redacteuren). „Aan het Nederlandsche volk wordt grooter belangstelling voor de interna tionale politieke problemen gevraagd. Want Nederland zal in de toekomst een actieve internationale rol moeten spelen". Dit is v/el de kerngedachte uit de rede, die de president van het Ned. Genootschap voor „Internationale Za ken" prof. mr. F. M. baron van As- beck te Den Haag uitsprak tijdens een samenkomst voor leden van den Jour nalistenkring en de Ned. Dagbladpers. Dit genootschap is vrucht van den bezettingstijd en zal een centrum vor men van studie en voorlichting in ver band met beter begrip omtrent de in ternationale politieke vraagstukken, die het Ned. Volk direct zullen aangaan. He) Instituut beoogt die voorlichting te "even o.a. aan parlementsleden, on derzoekers, sprekers, studenten en jour nalisten, die er behoefte aan hebbenen er om vragen. Ds^ voorlichting geschiedt o.a. door middel van brochures liefst 20 per jaar een Jaarboek enz., opdat men kome tot een wèlgefundeerde meening in Nederland, wanneer het 't boven genoemde onderwerp betreft. Het ge nootschap staat absoluut onafhankelijk van het Dep. van Buit. Zaken, doch ontvangt voor het eerste jaar van zyn bestaan een Regeeringssubsidie, ten- Een uitvoerige regecringsverklaring gisteravond door minister-pre sident dr. L. J. M. Beel voor de radio toegelicht is aan de Stat en- Generaal toegezonden. Daarin worden de bedoelingen uiteengezet, welke de regeering met haar loon- en prijspolitiek heeft, terwijl tevens enkele nieuwe maat regelen worden aangekondigd. Brood, melk en boter worden duurder. DE SCHAARSCHTE. In de eerste plaats wordt de aandacht gevestigd op de ernstige schaarschte aan verbruiksgoederen en productie-midde len. De internationale schaarschte aan goederen en de sterke prijsstijging in het buitenland zouden, by overigens ge- lyk gebleven omstandigheden, den in voer in ons land reeds ernstige beper kingen opleggen. Bovendien zyn de mid delen ter betaling van onzen invoer aanmerkeiyk teruggeloopen door ver mindering van onze productie en van onze exportmogehjkheden. Er zyn dus voor de bevolking veel minder goederen beschikbaar. Factoren, die wy rechtstreeks kunnen beïnvloeden ter vergrooting van onze nationale productie en onze welvaart, zyn: De persooniyke arbeidsprestatie en het herstel van ons productie-apparaat. Zoolang deze vergrooting en dit her stel niet tot stand zyn gebracht, kan niet worden gedacht aan een verhoo ging van de hoeveelheid gebruiksgoede ren, die wy allen te zamen voor ons geld kunnen koopen. Vele van de meest noodzakelijke ver bruiksgoederen, zooals textiel en rijwiel- banden, zyn zelfs op de wereldmarkt niet te koopen. Het herstel van ons productie-appa raat zal beslag moeten leggen op een belangrijk deel onzer nationale produc tie en dit deel zal dus niet voor onmid dellijke verschaffing van gebruiksgoe- Zonder een voortdurende waakzaam- deren beschikbaar zyn, BESTRIJDING VAN GEVAREN. heid der regeering en zonder een be- heersching van loonen en prijzen zou onder de huidige omstandigheden een groot gevaar aanwezig zyn. Een belang rijke prysstyglng ware onvermydehjk. Ten einde in overeenstemming met het beginsel van sociale rechtvaardig heid een dergeiyke ontwikkeling tot het uiterste te beperken, heeft de regeering met behulp van de beheersching van prijzen en loonen er naar gestreefd een wedloop tegen te gaan en de pry zen binnen de grenzen van het economisch mogeiyke zoodanig te bepalen, dat men met zyn geldinkomen een zoo groot mo gelijke hoeveelheid goederen zou kun nen koopen. Daarnaast heeft de regee ring. door het verleenen van groote sub sidies op levensmiddelen en brandstof fen, de kosten van levensonderhoud ge drukt. Met erkenning van de onvermijde- lyke onvolkomenheid van de prysbe- heersching, acht de regeering zich ge rechtigd er op te wyzen, dat als re sultaat van deze politiek de kosten van levensonderhoud beneden die in het buitenland, met uitzondering van Engeland, bleven. Bovendien was haar loonpolitiek er op gericht de laagste loonen het meest te doen sty gen. WAT ONTOELAATBAAR IS. Vooropstellend het overheerschende belang van onzen export, als voornaam ste middel om onze noodzakelyke in voeren mogeiyk te maken, is het buiten twyfel, dat het toelaatbare loonpeil in in ons land niet los kan worden gezien van het loonpeil in het buitenland. Het uit dit oogpunt te aanvaarden loonniveau is voor dit moment reeds bereikt, zelfs overschreden. Een verdere styging van het kos- tenpeil hier te lande zou onze con currentiemogelijkheden in het bui tenland op verschillende gebieden ernstig benadeelen en daardoor onzen zoo hoog noodigen uitvoer in gevaar brengen. Hierdoor zouden onze bin- nenlandschc productie en daarmede onze goederen-voorziening- eveneens worden ontredderd. Evenmin is het toelaatbaar de subsi- dieering der goederenprijzen op den te- genwoordigen voet voor onbeperkten tijd voort te zetten, noch om op groote schaal voort te gaan met den invoer op crediet van buitenlandsche verbruiks goederen. Hieruit volgt dus. dat het zelfs met den besten wil niet mogelyk is het thans bereikte gemiddelde loonpeil in Nederland verder te verhoogen, zoolang in de arbeidsproductiviteit geen verbe tering is gekomen, hetzij als gevolg van een betere toerusting met productiemid delen. hetzy door verhooging van de persooniyke arbeidsprestatie, hetzy door een combinatie van deze beide factoren. TWEE DOELEINDEN. Uit het voorafgaande volgt, dat het streven van de regeering gericht moet zyn op twee doeleinden, In de eerste plaats op de vergrooting van het productievermogen. In de tweede plaats moeten in 'den over gangstijd de loonen worden gestabili seerd Ten einde evenwel in de nog zeer moeilijke omstandigheden van de groote massa onzer bevolking verlich ting te brengen, heeft de regeernig verschillende maatregelen in overwe ging genomen. Zij meent daarby, waar mogeb"- druk op het prijsniveau te moeten uitoefenen, waarbij in de eer ste plaats de gevolgen, welke voort vloeien uit de jongsteprijsstygingen op de wereldmarkt, zooveel mogelijk die nen te worden opgevangen. DIVERSE MAATREGELEN. Plannen zijn ontworpen om de pro ductie in versterkte mate te richten op de vervaardiging van de meest nood zakelyke goederen in een beperkt aan tal typen. Over deze maatregelen is overleg geopend met het bedryfsleven. Voorts is de regeering doende een verdere verlaging van de handelsmar ges in verschillende bedrijfstakken tot stand te brengen, waarover momenteel reeds met betrokkenen besprekingen worden gevoerd. De regeering heeft daarnaast plannen in voorbereiding om, waar mogelijk, het starre systeem van grondstoftoe- wyzing aan industrie en handel te wy- zigen. De regeering zal zich met kracht keeren tegen pogingen om mogelyke prijsverlagingen te verhinderen door onderlinge afspraken in stryd met het algemeen belang. Terwijl dus alle kracht zal worden gericht op de verlaging der pryzen, dient aan den anderen kant te wor den bedacht, dat het ter verlichting van de zwaar beproefde staatsfinan ciën noodig is de subsidies on de pry- zen; van levensmiddelen, welke het rijk thans vele honderden millioenen per jaar kosten, te verminderen. Enkele s' ^en zullen noodzakelij- kerwyze reeds thans moeten worden gedaan. a. De subsidie van het broodgraan zal worden verlaagd met een bedrag, neerkomend op 1 cent per brood, waardoor de broodprijs met ten hoog ste 1 cent per brood mag stygen. De minimum prijs voor brood zal verdwijnen, zoodat bakkers, wier be- dryf dit mogelyk maakt, hun brood tegen een lageren prys mogen verkoo- pen. b. De maximum melkprijs wordt voor den consument met 1 cent per liter verhoogd. c. De maximum prijs voor boter wordt verhoogd met 30 cent per pond. Daarentegen blyft de huidige marga- rineprijs gehandhaafd en zal men zy'n bonnen voortaan aan margarine kun nen besteden, welk product thans aan hooge c'"San voldoet. Voor hen, die uitsluitend margarine koopen. zullen de uitgaven op dit gebied dus dalen. einde het op de been te kunnen bren gen. Onder leiding van den secretaris-ge neraal van het genootschap, mr. J. J. Schokking, zyn de werkzaamheden thans begonnen met een nog beperkte staf van medewerkers, die, mits de fi nanciën het zullen toelaten, zeker voor sterke uitbreiding vatbaar is. Want er valt een macht werk te verrichten: de actueele internationale vraagstukken moeten op den voet gevolgd worden, men zal van November af een „We reldbulletin" uitgeven, met behande ling van de voornaamste feiten van de afgeloopen maand, men zal antwoord geven op vragen van sprekers, studen ten e.a., in 12 plaatsen zyn reeds stu diegroepen opgericht, in Januari be ginnen radiodiscussies, desgewenscht zal men cursussen voor journalisten instellen en zoo wachten nog véél meer Dlannen op uitwerking. In één woord, om een uitdrukking van prof. van Asbeck te citeeren: ..Het werk ligt opgetast!" Het genootschap wil een leder, die zich voor de inter nationale politiek interesseert, tot steun zyn. Reeds is financieele hulp verkregen van particulieren, banken, Instellingen en andere lichamen, die het belang eener goede voorlichting inzien. Doch méér steun zal voorzeker noodig zyn. wil het genootschap, gevestigd Oranje straat 7. Den Haag, zyn by zonder nut tige taak naar behooren kunnen ver richten. Een nationaal, zoowel als In ternationaal belang is hiermee ge moeid. „Hef probleem der zeeëngten". Een voorbeeld, hóe verhelderend be- toogen omtrent „wereldpolitiek" kun nen werken, was wel de causerie, tijdens de lunch, gehouden over „Het vraag stuk der zeeëngten en zyn geschiedenis", door dr. C. D. J. Brandt. De zeeëngten, hiermee bedoeld de Dardanellen en Bosporus, staan ook thans weer in het centrum der be langstelling. Met breede visie opgezet en uitgewerkt, kwam in deze beschou wing dudielyk tot uiting, hoe door de eeuwen heen een voortdurende botsing tusschen Oost en West bestond en be staat, met het water als volkenverbin- dende dan wel -scheidende functie. Dardanellen en Bosporus waren steeds grensgebied tusschen Oost en West en by uitstek volkenscheidende wateren. Soms werd een dynamische politiek gevoerd (Rusland), dan weer eencon- serveerende (evenwichts) politiek (En geland, als wachter aan de Middel- lnadsche Zee), waarby de positie van Turkye van ongelooflyke beteekenis is. De dynamische politiek van Rusland komt o.. tot uiting door het voortdu rend trachten de z.g. „bevroren" situ atie te ontdooien. Het Russische stre ven werd in den vorigen wereldoorlog gebroken als gevolg van de revolutie van 1917. Thans doet zich het geval voor, dat de Conventie van Montreux van 1936 De conferentie te Pangkalpinang. Tijdens de bijeenkomst van gisteren van de conferentie van Pangkalpinang ls het woord gevoerd door den heer H. D. van Werkum, vertegenwoordiger van de Chr. staatkundige party. Deze drong aan op de Instelling van een staatscommissie tot ontwerp van een constitutie en de vorming van een lager- en een hooger- huls naar Amerlkaansoh model. Ir. Th. A. Reslnk van de democratische party achtte tusschenkomst van de V. N. nood zakelijk als geen wapenstilstand werd bereikt. Chineesche afgevaardigden be pleitten de noodzaak van een gecentra liseerde sociale wetgeving. Arabische afgevaardigden legden den nadruk op hun verbondenheid met de Indonesische vrijheidsstrijd, doch wezen terreur, moord en plundering af. De 7 December-rede van de Koningin, het In donesische burgerschap en de resultaten van Mallno hadden hun Instemming. De democratische unie pleitte voor de „Vereenlgde Staten van Indonesië" met eigen constitutie en volledige zelfregee- rlng. Het vroegere Nederlandsche bestuur werd verantwoordelijk gesteld voor den huldigen toestand. Gisteravond heeft prof. Schermerhorn tijdens een persconferentie, als woord voerder van de Commissie Generaal, ver klaard. dat een van de belangrijkste pun ten op het programma van de Commissie Generaal was het bijwonen van de confe rentie te Pangkalpinang. De daadwerkelijke steun van de min derheden ls noodzakelijk om de deelen van den archipel, die nu nog gescheiden zijn. bijeen te brengen. Wanneer de minderhe den tlldens deze conferentie hun meening uiten, zal dit aan de Commissie Generaal een algemeene Indruk geven, die onmis baar zal zijn om den weg naar een op lossing voor te bereiden en do commissie hoopt dezen weg ten spoedigste te vinden. De besprekingen te Parijs. Het hoofd van de Fransche regeering, Georges Bidault. heeft aan de commissie voor buitenlandsche zaken van de Fran sche assemblee medegedeeld, dat de be sprekingen der Groote Vier inzake Dultsohland zyn opgeschort. Hij zeide, dat Engeland. Amerika en Rusland blijk baar willen wachten totdat in Frankryk het referendum over de constitutie ge houden en het nieuwe parlement gekozen ls. HU dacht, dat de Groote Drie wel be reid zouden zijn den elsch van Frankryk met betrekking tot het Saargebled te aan vaarden. De commissie Inzake het vredes-ontwerp met Italië is met haar arbeid gereed ge komen! Het totaal der door Italië te ver richten herstelbetalingen is vastgesteld op 225 mlllioeh dollar. dit Jaar afloopt, terwyi de kwestie der zeeëngten op de vredesconferentie niet ter sprake komt, omdat Turkye er in slaagde non-belligerent te biyven. De situatie roept echter om oplossing l Nog altyd staan Oost en West tegen over elkaar, de methodes en motieven zyn precies dezelfde gebleven. Enge land en Amerika willen internationa- liseering, Rusland, dat een veiligheids sfeer om zich heen wil scheppen, ver deeling met Turkye, Turkye zelf on- afhankelykheid. Voor alle drie oplossingen valt veel te zeggen, doch men moet er boven uit stygen op hooger plan, de opnieuw dreigende tegenstelling moet opgelost worden in hoogere eenheid. Daartoe zal een staatsman met fantasie noodig zyn. Geschiedt zulks niet, dan voelt spr. het meest voor het herstel der z.g. „conserveerende" politiek, het „be-_ vriezen" van dit eeuwige probleem, zoo als dit in de historie reeds meermalen geschiedde. Nieuw ministerie van defensie in Engeland. In Engeland zal een nieuw ministerie van defensie worden gevormd, dat het werk van de ministeries van oorlog, lucht macht en marine zal coördlneeren. De eerste minister zal verantwoord el yk bllj- ven voor de defensie en voorzitter worden van de defensie-commissie, waarvan de ministers van defensie. Justitie, buiten landsche zaken, oorlog, luchtmacht, ma rine, arbeid en bevoorrading lid zyn. De bezetting van het kabinet zal van 20 tot 18 worden teruggebracht. Ook do positie der ministers van oorlog, lucht macht en. marine zal worden gewyzigd: zij maken geen deel meer uit van het kabinet, ofschoon zy hun rang behouden. De nieuwe minister van defensie zal de rlchtiynen van de defensie-commissie ten uitvoer leggen. Men overweegt geen wyzlglng ln de sa menstelling van de commissie van chefs van den generalen staf. Deze commissie blijft verantwoordelijk voor de militair- strategische organisatie, de plannen die aan de defensie-commissie worden voor gelegd. WEERBERICHT. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot Zondagavond: Matigen, aap de kust tydeiyk krach» tlgen wind tusschen West en Noord* West. zwaar bewolkt met tUdeUUF opklaring, enkele regenbuien. Weinig verandering ln temperatuur. Wijziging in Britsch kabinet. Alexander, thans eerste lord van de admiraliteit, is benoemd tot minister van defensie. Alexander zal voorlooplg minister zon der portefeuille zyn. In de algemeene hergroepeering van het kabinet zullen alle drie ministers voor de afzonderiyke strijdkrachten worden ver vangen. De minister van koloniën, George Hall, volgt Alexander op als eerste lord der admiraliteit (minister van marine). Hy wordt daarby tevens viscount (burg graaf). De minister van staat Philip Noel Baker wordt minister van luohtvoart als opvolger van lord Stansgate. Frederick John Bellinger, onderminister van oorlog wordt minister van oorlog ln plaats van J. J. Lawson. Lord Nathan wordt minister van burgerlijke luchtvaart, als opvolger van lord Winster, die op zijn beurt is be noemd tot gouverneur en opperbevelheb ber op Cyprus in de plaats van sir Charles Woolley. Deze laatste ls benoemd tot gou verneur en opperbevelhebber van Britsch- Guyana, Hall wordt opgevolgd door Arthur Creech Jones, onderminister van kolo niën. Hector Mc Nelll, plaatsvervangend minister van Buitenlandsche Zaken, ls tot minister van. Staat bevorderd. Lord Stans gate zal, 'hoewel ihlj geen lid van de regee ring meer zal zyn. voorlooplg Bevin's plaatsvervanger zijn bU de onderhandelin gen over de herziening van het Britsoh- Egyptlsohe verdrag. Enkele dagen geleden bezochten de presidente en de secretaresse van de Unie van Vrouweiyke Vrywilligers haar eere-presldente, Prinses Juliana. Het bleek n.l in U.V.V.-krlngen. dat onder de Nederlandsche vrouwen de behoefte leeft, uiting te geven aan haar vreugde over het feit, dat er in vry Nederland weer een Oranjetelg komen gaat. Reeds nu zyn vele vrou wenhanden aan het werk om kleertjes voor de baby te maken. Hierover met onze eere-presidente sprekende, ontspon zich het volgende gesprek: HJC.H.„Ik ben erg gevoelig voor deze blijken van medeleven. Maar ik heb zelf voor de nieuwe baby vol doende. Zooveel meer heeft die niet noodig. Als de schenksters dan eens goed von den, dat ik met hun gaven andere moeders hielp?" Presidente U.V.V.: „Dan zou de U.V.V. het maken van babygoed kun nen stimuleeren, zoodat u zooveel mo gelyk voor dit doel ter beschikking krygt". HXH.: „Daarmee zou men my nog veel meer plezier doen dan ^oor het enkel voor myn kindje te geven. Maar ik zou het toch heel prettig vinden, als alle geschenken naar 3oestdyk ge zonden werden, zoodat ik ze zelf kan Schacht en Fritzsche door Duitsche politie gearresteerd en weer vrijgelaten. Zoowel van Fransche als Engelsche zyde zyn aan Schacht, von Papen en Fritzsche de benoodigde visa geweigerd. De drie vrygesprokenen, die hun koffers reeds hadden gepakt, hebben ze nu maar weer uitgepakt. Zy hebben het terrein van het tri bunaal echter verlaten. Voor 2 hunner scheen dat noodlottig ie worden. Schacht en Fritzsche werden in een hotel door de Duitsche politie gear resteerd, doch zyn later op last der Amerikanen weer vrygelaten. Tegenover deze gevolgen van subsi dievermindering, kan wat de pryzen van levensmiddelen betreft, nog het volgende worden opgemerkt: I. Doordat de aardappelen thans in overvloed aanwezig zyn, is reeds een prysdaling ingetreden. Verwacht wordt, dat by den huldigen stand der pro ductie en onder invloed van de volledi ge vryiating van den handel deze prijs daling zich zal handhaven en wellicht zich zelfs zal voortzetten. II. De groenteprijzen zullen geduren de den winter opnieuw worden gere geld. Een styging boven het niveau van den winter 1945 zal worden tegenge gaan. III. Ten slotte wordt overwogen om op den versnaperingenbon naar keuze ook suiker beschikbaar te stellen, zoo als ook reeds met jambon het geval is. Als gevolg van deze maatregelen zul len de totale kosten van voeding niet stygen, ja zelfs vermoedelyk vermin deren. Daarnaast zullen in het kader der hlervoren genoemde maatregelen de pryzen van verschillende industrieele gebruiksgoederen worden gedrukt, GEEN HUURVERHOOGING. De regeering is voorshands niet be reid, verhooj^ng der huren toe te laten. LOON-PLAFOND BEREIKT. Op grond van het voorgaande en om te voorkomen, dat de maatregelen ten aanzien van de pryzen door nieuwe loonsverhoogingen in gevaar worden gebracht, is de regeering van oordeel, dat een verdere verhooging der loonnor- men in dit stadium niet toelaatbaar is. Hierop kunnen slechts uitzonderingen worden toegelaten in een zeer beperkt aantal gevallen, waarin nog strikt noo- dige correcties in de onderlinge verhou ding der loonen dienen te worden aan gebracht. De regeering meent, dat, na dat eerst een verhooging met 25 tot stand is gekomen en daarna sinds de invoering van het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen 1945 in byna alle bedryfstakken nieuwe loonregelingen zyn vastgesteld, het niet mogelyk is thans een nieuwe (derde) „ronde" in te luiden. De hierboven bedoelde nog toe te laten correcties zullen zich daar om dienen te bepalen tot die loonen en salarissen, welke in het kader van de thans afgesloten „tweede ronde" nog niet zyn gewyzigd. Ter voorkoming van ieder misverstand zy er nog op gewezen, dat deze stabili satie geenszins beoogt den arbeiders de mogelijkheid te ontnemen door grooter prestatie het weekinkomen te doen sty gen. De regeering overweegt in dit verband o.m. een ruimere toepassing van het systeem der prestatie-belooningen mo gelyk te maken. Momenteel vindt hier over overleg met het bedrijfs leven plaats. UITBREIDING KINDERTOESLAG. De regeering geeft zich echter reken schap van de moeilyke positie van ge zinnen met kinderen beneden den ver dienenden leeftyd. Om hieraan tege moet te komen, heeft de regeering een wetsvoorstel ingediend tot het uitbrei den van den kindertoeslag tot het eer ste en tweede kind. Deze maatregel heeft geen styging van de prijzen ten gevolge, omdat de noodzakelyke verhoo ging der premie tot 5,22 van het loon niet in den prys mag worden doorbe rekend. Ten einde het inhalen van den ach terstand ln de aanschaffing van duur zame verbruiksgoederen döör minder draagkrachten te vergemakkelyken, is de wet op het consumentencrediet tot stand gebracht. Maatregelen zyn getroffen ten einde de bevolking en het bedryfsleven in sterkere mate te betrekken by de con trole op het naleven der pry svoorschrif ten en by het bepalen van de algemee ne bjnen der pryspolitiek. BESTRAFFING VAN PROFITEURS De regeering geeft er zici^ rekenschap van, dat de geprikelde stemming, welke by velen bestaat als gevolg van de moei- ïykheden, waarmede zy en hun gezin nen worstelen, verstrekt wordt, doordat zy waarnemen hoe te midden van schaarschte en nood anderen nog bui tensporige winsten maken en in weelde leven. Verschillende wettelijke regelingen met betrekking tot de berechting van overtredingen op dit gebied zyn in voorbereiding. Ten slotte zal bij de belastingheffing het mogelyke worden gedaan om de profiteurs te achterhalen. OPROEP TOT „ARBEID!" Samenvattend wil de regeering er nog eens met den meesten nadruk op wyzen, dat het herstel der productiviteit van den arbeid als het belangrijkste pro bleem moet worden beschouwd. De regeering roept dan ook een Ieder op het zyne hiertoe by te dragen tot heil van het geheele Nederlandsche volk. BINNENLAND. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis van 14 October 1946 af gevestigd zal zijn ln het gebouw Pander, Vlamingstraat no. 2 te 's Gra- venhage De padvinders en padvlndsters van de Zuld-Veluwe, ongeveer 3000 ln getal, hebben de „chlef-quide", Lady Baden Powell, gisteren een zeer enthousiaste ont vangst bereid ln Arnhem. In Eindhoven Js zij door 4000 padvinders uit Brabant en Limburg begroet. Nadat gistermiddag ln de aula van de Technische Hoogeechool te Delft 450 nieuwe leden van het Delftsch Studenten Corps waren geïnaugureerd, werd ln de Nieuwe Kerk een bijeenkomst gehouden als blijk van aanhankelijkheid aan het Huls van Oranje, waarbij de president van het D.S.C. een rede hield. Kardinaal De Jong. aartsbisschop van Utrecht, die. gelijk gemeld, ln Rome is aangekomen, heeft een bezoek gebracht aan het staatssecretariaat van het Vati- caan, waar hij besprekingen voerde. Wat de titel van den kardinaal betreft: drie kerken schijnen aan hem te zijn voorge steld, w.o. die van San Clemente. In laatste instantie zal de Paus over den titel hebben te beslissen Gistermiddag heeft de minister president dr. L. J. N. Beel met zijn echt- genoote een bezoek aan de Heilige Land stichting te Nijmegen gebracht. Prof. dr. ir, F. A. Vening-Melnesz, de beroemde Nederlandsche geophysicus heeft meegedeeld, dat plannen ln wording zijn voor onderzoekingen met ctoderzeebooten ln het Cceaangebied tusschen Indonesië en Japan. Men verwacht, dat deze onder zoekingen nieuw licht zullen werpen op aardbevingen en vulcanlsche formatie in dit uitgestrekte gebied van den Stillen Oceaan. BUITENLAND. De Spaansche politie heeft de ar restatie van 85 personen bekendgemaakt, die. naar zij beweert communistische lei ders van den guerillastrijd zijn. Eer be langrijke organisatie zou opgerold zijn. Bij Kopenhagen is een Amerkaansch marine-vliegtuig neergestort. De beman ning van drie leden werd licht gewond. By Madrid is een Spaansoh militair vliegtuig gevallen: 1 doode en 8 ge wonden. In de Belgische Ardennen zowkv Lier. naar een Amerik. Vliegend Fort, d&c daar zou zijn verongelukt. Men heeft nog niets gevonden. Sidkv pasja, minister, h< de Egyptische eerste _eeft "verklaard naar Londen te zullen gaan om met Bevin een onderhoud te hebben over de onderhandelingen naar aanleiding van een. herziening van het Anglo-Egyptlsche verdrag. Sldky pasja zal pogen de Impasse ln de onderhandelingen te verbreken. Acht directeuren van de Brunlng- haus staalfabrieken te Dusseldorf zyn ge arresteerd wegens ongeoorloofde productie van onderdeelen voor gasgeneratoren en van electrlsche strykyzers. In Brazilië ls de nieuwe grondwet afgekondigd, die zeven maanden lang ln voorbereiding ls geweest teneinde voorgoed een eind te maken aan alle overblijfselen uit het bewind van den dictator Vargas. De eerste ministers van alle Duitsche staten in de Amerlkaansche en Britsche zones van Dultschland zijn byeen geweest. Er zyn politieke, economische en organi satorische problemen besproken. Duitsche functionarissen uit alle vier bezettings zones waren uitgenoodigd, maar er waren geen vertegenwoordigers uit de Fransche zone en die de Sovjet-Unie, De bekende Vlaamsche schryver Styn Streuvels. ls gisteren 75 Jaar geworden. In de olleraffinsicïy van de „Sun. CU Company'' te Marcus Hook (Per.nsyl- van.e, Ver. Staten) werde.i zever perso nen gedooa en ongeveer la) gewond door brand en cxp!c3les In Jio be dry f. bekijken en zoodoende weet, wie do goede geefsters zyn". Pres. U.V.V.„Graag zal de U.V.V. er dan voor zorgen, dat de kleertjes worden doorgezonden aan de baby's, die geiyk met uw kindje geboren wor den". HJC.H.: „Dat is een prachtig plan. Ik hoop, dat, als ongeveer half Februari de baby komt, de U.V.V. andere ge lukkige moeders kan verrassen." Het hoofdbestuur van de U.V.V. doet nu een beroep op allen, die over wol of ander materiaal beschikken, aan het werk te gaan. Ook goede, ge bruikte kleedingstukjcs zullen welkom zyn. Alle pakjes, geadresseerd aan HJC.H. Prinses Juliana, Paleis Soestdyt, wor den gaarne vóór 15 Januari as. ver wacht. Het wordt zeer op prys gesteld, als naam en adres van afzendster aan de kleertjes worden gehecht. Truman over Palestina. De president der VB. Truman, heeft een verklaring aangaande de ten aan zien van Palestina te volgen politiek af gelegd. Hy zei, dat „werkelijke immi gratie" ln Palestina noodzakelijk is, waarby men niet moet wachten op de oplossing van het Palestynsche probleem als geheel. Truman voegde er aan toe, dat de regeering der V.S. alle medewer king zou verleenen. Bovendien meende hy, dat andere landen dan Palestina hun immigratie- wetten zoo moesten wijzigen, dat Joden het land zouden kunnen binnenkomen. Hy zou tot het congres der V.S. een des betreffend verzoek richten. Truman zeide, dat hy deze verklaring uitsprak na „met groote spyt" de ver daging van de Londensche conferentie over Palestina vernomen te hebben. De tekst der verklaring was telegrafisch aan den Brifcschen eerste-minister, Attlee, gezonden. Truman verklaarde, dat hy, ingeval van een uitvoerbare oplossing van het Palestynsche probleem, bereid is het congres een plan voor economische hulp voor de ontwikkeling van dat land aan te bevelen. Truman verwees naar het voostel van Morrison voor een federatief Palestina, waarin een plan wordt ontvouwd voor provinciale autonomie, dat uiteindeiyk tot een staat van twee naties of tot ver deeling zou leiden. Ten gevolge van de oppositie der leden der voornaamste politieke partyen had hy geen steun aan dit plan kunnen verleenen, Hy verwees verder naar een voorstel van het „Joodsch bureau" inhoudende dat een „levensvatbare" Joodsche staat in een deel van Palestina zou worden gesticht, welke zelf de immigratie en economische politiek zou mogen bepalen, en dat onmiddellijk 100.000 immigratie vergunningen voor Joden zouden worden uitgereikt. Dit voorstel trok allerwege ln de VB. de aandacht. „Te oordeelen naar de gesprekken, die hierop zyn gevolgd, geloof ik, dat een oplossing in deze richting den steun van het Amerikaansche publiek zou verkry- gen. Ik kan niet gelooven, dat de kloof tusschen de gedane voorstellen te groot is, dat zy door mannen van gezond ver stand en goeden wil niet kan worden overbrugd. Aan zulk een oplossing zou onze regeering haar steun kunnen geven." De Britsche regeering betreurt deze verklaring van Truman zeer. zy had nog voorgesteld de verklaring op te schorten, maar dit werd afgewezen. De verdaging der conferentie is, aldus Lon den, de schuld der Joden. In Amerika acht men de verklaring van Truman vrijwel geheel bestemd voor blnnenlandsch gebruik, met het oog op de komende verkiezingen. Van Arabische zUde wordt op de meest krasse wyze stelling genomen tegen de verklaring en zelfs gedreigd met ver breking van alle economische, cultureele en diplomatieke betrekkingen. Zorg voor militairen. Na beëindiging dienstverband. In verband met de toezeggingen, die destyds in Nederland aan de vrijwil ligers zyn gedaan, n.l. dat maatrege len zouden worden getroffen om hen na demobilisatie van een passende be trekking te voorzien, heeft dr. van Mook reeds thans machtiging verleend om organisatorische maatregelen te nemen. Deze maatregelen zullen niet alleen betrekking hebben op vrywilligers van de Koninklyke Landmacht, doch ook op het personeel van het K.N.IL. en de dienstplichtigen van de 7-Decem- ber-divisie. De te Batavia te treffen maatrege len zullen uiteraard gelden voor hen, die in Indië him toekomst willen op bouwen. Voor degenen, die naar Neder land terugkeeren, zullen in Nederland soortgeiyke maatregelen worden ge nomen. De instanties, die tot dit doel in het leven zullen worden geroepen, zullen niet alleen tusschenkomst verleenen by den overgang naar burgeriyken of gouvernementsdienst, doch ook by den overgpng naar een particulieren werk kring.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1