LEIDSCH DAGBLAD Dreigement van Zuid-Slavië Duidelijke taal WEERBERICHT Neurenberg aan den vooravond Fransche grondwet goedgekeurd in Constituante Catastrofale prijsdaling voor haring Met een enkel woord Radi o-programma De Indische politiek en alles wat daarmede samenhangt, vormt ongetwij feld het meest omstreden punt in het programma onzer huidige regeering. Grondslag en uitgangspunt daarvan zijn onveranderd de radioboodschap van H.M. Koningin Wilhelmina d.d. 7 Dec. 1942, waarin H.M. herziening der staat kundige verhouding Nederland—Indië binnen het rijksverband aankondigde. Sindsdien is er veel veranderd: Japan capituleerde, doch stichtte op zijn puin- hoopen de „Repoeblik Indonesia", waar van de Japanophiel Soekarno om nu eens niet altijd het woord collaborateur te gebruiken het hoofd werd. Het zal dezer dagen juist ongeveer een jaar ge leden zijn, dat minister Logemann na mens de Nederlandsche regeering den persoon van ir. Soekarno onaanvaard baar noemde en verklaarde, dat er van onderhandelingen met hem - nimmer sprake zou kunnen zijn. Sindsdien is er andermaal veel veran derd. Onder den invloed van den tijd, die alle wonden heet te heelen, is de bloedroode kleur van Soekarno, die niet meer en niet minder dan de vernieti ging van de Angelsaksische en Neder landsche volkeren eischte, geleidelijk verbleekt en overgegaan in het roman- tische-roze van dén nationalen vrij heidsheld. Blijkbaar óók in het oog van sommige regeeringskringen voor wie de figuur van Soekarno aanzienlijk minder onaanvaardbaar is geworden dan een jaar geleden. Op grond van welke over wegingen? Het is moeilijk op die vraag een be vredigend antwoord te geven. Het poli tieke verleden en de houding van Soe karno gedurende den strijd in het Verre Oosten moeten toch voor iedereen dui delijk .zijn en geen mensch ter wereld kan daarin eenige verandering brengen, waardoor men zijn standpunt te dien opzichte zou moeten herzien. De eenige verklaring, welke men voor deze gewijzigde instelling kan vinden, is gelegen in het streven naar het voeren van wat de Duitschers noemden „Real- politlk", eén politiek derhalve, welke zich aanpast aan zich wijzigende om standigheden en vóór alles rekening houdt met de nuchtere feiten. Juist in onzen dynamischen tijd, waarin de machtsverhoudingen zich gedurig an ders groepeeren, biedt een dergelijke po litiek aantrekkelijke aspecten en onge twijfeld is het juist in het huidige tijds gewricht verkeerd om zich uit prestige overwegingen of anderszins halsstarrig vast te klampen aan een eenmaal inge nomen dogmatisch standpunt. Nuchter heid ën zin voor de werkelijkheid zijn karaktereigenschappen, waarop ons volk voor een deel zijn internationale repu tatie heeft opgebouwd en welke wij on der alle omstandigheden dienen te handhaven. Maar dat beteekent niet, dat wij lou ter en alleen ter wille van dien reali teitszin principieels, gedachten en fun- damenteele opvattingen zouden moeten prijsgeven! Soekarno's onaanvaardbaarheid is voor velen in den lande een principieel minimum en waarlijk niet alleen voor de z.g.n. conservatieve, of, wil men, „reactionaire" elementen. Ook in de kringen der progressief-denkenden staan zeer velen afkeerig tegenover het denk beeld te gaan onderhandelen met iemand, die in hun oog het proto-type is van den collaborateur. De overweging, dat een eventueel© aanvaarding door de Nederlandsche regeering van Soekarno als onderhandelaar, in het oog der In- heemsche bevolking een enorm prestige verlies zou beteekenen, moge daarbij zoo al niet maatgevend zijn, zij blijft niet temin een factor van groote beteekenis. Het Nederlandsche aanzien en gezag in Indië hebben tijdens de Japansche be zetting reeds zooveel aan kracht inge boet, dat wij ons waarlijk niet de weelde van een nieuwe aderlating kunnen ver oorloven. Iedere gerepatrieerde zal deze uitspraak onderschrijven! Na het bovenstaande zal ons stand punt ten aanzien van Sjahrirs jongste suggestie voor niemand een raadsel meer kunnen zijn. Sjahrir heeft n.l. aangekondigd dat wanneer de onder handelingen op Java beginnen vóórdat het nieuwe „republikeinsche" kabinet zal zijn gevormd, de kans groot is, dat Soekarno zal optreden als lid en mis schien zelfs als hoofd der Indonesische delegatie! Wij zijn er allerminst zeker van, dat de Commissie-Generaal zich op hetzelfde standpunt zal stellen als een jaar geleden de Nederlandsche regeering deed en dus Soekarno eveneens niet ac ceptabel zal verklaren. Doet zij dat inderdaad, dan voorzien wij twee mogelijkheden: óf de aanvang der onderhandelingen wordt verschoven naar een tijdstip nó, de samenstelling van Sjahrirs nieuwe kabinet óf de re publikeinsche „regeering" (lees: Soekar no) neemt een onverzoenlijk standpunt in en er vinden in het geheel geen on derhandelingen plaats. Het laatste bergt onoverzienbare consequenties in zich en zal de reeds bestaande controversen in aanzienlijke mate doen verscherpen. Dit nu is nóch het belang van Indië, nóch van Nederland. Beide partijen we ten zeer wel, dat de eenige en trouwens ook ideale mogelijkheid van overbrugging der huidige tegenstellingen is gelegen in het aangaan van een verbond, waar in zij elkander als volkomen gelijkwaar dige verdragspartners erkennen. Ook Sjahrir weet dat en daarom zijn wij ervan overtuigd, dat hij niet op een breuk en een gewapend conflict aan stuurt. Veeleer zien wij zijn hierboven aangegeven suggestie als een handigen diplomatieken zet, waarmede hij als het ware de Nederlandsche openbare mee ning wil peilen ten aanzien van de vraag of zij zich heeft gewijzigd in vergelij king met het door prof. Logemann ten vorige jare verkondigde standpunt. Gaat zijn hoop 'in vervulling, dan beteekent dat een overwinning voor de republi keinsche „regeering", die zich Immers beschouwt als de resultante van alle nationalistische stroomingen en par tijen zonder nochtans en zeker niet buiten Java het bewijs te hebben ge leverd dit ook werkelijk te zijn. En daarom past op Sjahrirs aan kondiging een duidelijk en afdoend antwoord. De Indonesische minister president moet weten, dat de groote meerderheid van het Nederlandsche volk streeft naar een eerlijke en vreedzame oplossing van het huidige conflict langs den weg van het ge lijkgerechtigde redelijk overleg, doch dat het haar niet onverschillig laat met welke middelen dat doel wordt bereikt. Het alternatief is geenszins: „Soekarno of oorlog", zooals sommi gen vreezen. Wanneer wij Soekarno verwerpen, .gtellen wij onmiddellijk daarna ons ideaal van een harmonisoh sa mengaan. Doch hoe kan men har monie verwachten tusschen twee partners, waarvan de een den dood van den ander heeft gezworen? En daarom kiezen wij „vrede", doch zónder Soekarno. Dat zij, in duidelijke taal, ons ant woord aan Sjahrir. Het wil ons bovendien voorkomen NEDERLANDSCHE taal te mogen heeten! 85ste Jaargang - MAANDAG 30 SEPTEMBER 1946 No. 25894 Dlncteur: J W. Henny. Hoofdredactie: B, W. Menkhorst. J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.; 57055 verwacht tot Dinsdag- De Bilt avond Gedurende het grootste gedeeü» van den dag mistig of zwaarbewolkt; op sommige plaatsen tijdelijk door brekende zon, Geen neerslag van be teekenis; zwakke wind. Weinig veran dering in temperatuur. In de territoriale commissie voor Italië te Parijs verklaarde Joegoslavië Zater dag ronduit, dat het het vredesverdrag met Italië niet zal onderteekencn en zijn troepen niet uit N.-W.-Istrië zal terugtrekken., waarover de „Fransche lijn" inzake de grensregeling bij Triëst werd aanvaard. Inzake Triëst. Kardelj stelde voorts een resolutie voor om de ministers van buitenland- sche zaken der vier groote mogendhe den te machtigen een nieuwe formule uit te werken ter oplossing van de Tta- liaansch-Joegoslavische grenskwesties. De Amerikaan Tom Onally zeide, dat de Slavische resolutie dus eigenlijk draaide om het feit, dat Joegoslavië het verdrag niet zou teekenen, indien de vier ministers en de commissie het niet eens zouden worden over het stand punt van Joegoslavië. Hij laakte deze houding en vond, dat Joegoslavië een versperring op den weg van de commis sie legt. Wisjinsky (Sovjet-UnieT zei opgewon den en met nadruk, dat hij verrast was door deze donderbui uit de richting van den Amerikaanschen zetel. Hij achtte de Joegoslavische verklaring niet in strijd met democratische beginselen en zeide, dat de meening van de meer derheid niet altijd onomstootelijk de juiste is. De resolutie stelt, naar de mee ning van Visjinsky, voor een „uitein delijke oplossing" door de vier ministers van Buitenlandsche Zaken te laten zoeken. Kardelj zeide in zijn répliek, dat Joe goslavië op geen enkele manier pro beer een soort dictatuur ter confe rentie uit te oefenen. Er zou naar zijn meening wel dictatuur bestaan, indien zijn land gedwongen zou worden iedere meter van de „Fransche Lijn" te aan vaarden. Joegoslavië wenscht een oplos sing, waarmee iedereen het eens kan zijn. De terugkeer van Koning George van Griekenland. Begroet door 101 kanonschoten, heeft koning George van Griekenland Zater dagmorgen om 10 uur zijn intocht in de hoofdstad van zijn koninkrijk ge houden. Na afwézigheid van vijf-en-een half jaar zette hij onder luid gejuich van oen groote menigte voet aan wal. De koninklijke sloep voerde hem van de Grieksche torpedoboot, waar hij den nacht overbleef, naar de kade. Reeds vroeg luidden de kerk klokken in de Grieksche hoofdstad. De stad vlagde en de straten waren ver sierd, Geweldige menschenmenigten ver drongen zich en maakten het normale verkeer reeds in de eerste ochtenduren onmogelijk. De grootste drukte zag men rond het gedenkteeken voor den onbe kenden soldaat en op het plein voor de parlementsgebouwen. De toegangswegen tot de kathedraal van de hoofdstad waren met cordons politie' afgezet. Elf jaar geleden werd koning George op de schouders van het volk na zijn eerste ballingschap langs dezen weg naar de kerk gedra gen. In de huizen langs den weg van de Phaleronbaai naar de kathedraal werden door rechercheurs huiszoekin gen op wapens verricht. Tseldaris heeft het ontslag van het kabinet aangeboden, doch zal een nieuwe regeering vormen. In een radio-rede welke Zaterdga- avond werd uitgezonden, heeft koning George verklaard: „Ik verzeker U van mijn verlangen, het volk vereenigd te zien en aldus in staat om de moeilijke omstandigheden, te trotseeren. In ver- eeniging zullen wij met dezelfde beslist heid, welke wij toonden bij onzen strijd, de nieuwe moeilijke problemen trot seeren, welke ons door de internationale werkelijkheid worden opgelegd. Ik zal al mijn krachten tot dit doel aanwen den, binnen de grenzen van de demo cratische en parlementaire werkwijze". Zijn voorstel werd met dertien tegen zes stemmen 'bij een onthouding ver worpen. Het voorstel om de „Fransche lijn" als grens tusschen Italië en Joegoslavië vast te stellen werd aangenomen met twaalf tegen vijf stemmen bij drie ont houdingen. Tegen stemde het Russi sche blok, behalve de Sovjet-afgevaar digde zelf als lid van de groote vier. België, Brazilië en Abessinië onthielden zich van stemming. Een Joegoslavisch voorstel om Albanië voor het vredesverdrag met Italië te beschouwen als een verbonden mogend heid, werd met 14 tegen 5 stemmen ver worpen. De vergadering werd vervol gens verdaagd. Vliegtuig door bliksem getroffen. IN BRAZILIË. In Brazilië is een Douglas DC 3 van de Pan American Airways door de blik sem getrokken en neergestort. De 31 pas sagiers, onder wie 8 vrouwen en de uit vier leden bestaande bemanning, kwamen om het leven. Het toestel sloeg te pletter tegen een berghelling Tn de staat Mlnas Gtras. Van liet lichaam van den verongeluk ten Engelschen vlieger de Havilland is nog geen spoor gevonden. EGYPTISCHE KABINET AFGETREDEN. Het kabinet Sidky pasja in Egypte is afgetreden, doch zal op verzoek van den koning voorloopig aanblijven, Sldly pasja schijnt tot zijp besluit te zijn* gekomen in verband met critiek op den loop van zaken Inzake de onderhandelingen met Engeland, die z.i. spoedig zouden slagen. Rudolf Hess heeft, op grond van astro logische gegevens, die hU in zijn cel te Neurenberg bestudeert, voorspeld, dat er „eenwonder of iets dergelijks zal ge beuren", wanneer het vonnis door het tribunaal zal worden uitgesproken. In antwoord op verzoeken om eigenhandig geschreven stukken zeide Hess: ..ik zal ze zooveel als men wil geven, wanneer ik vril ben". Hess is in den loop van het proces optimistischer geworden, want in de eerste week vertelde hi.1 een psyohla- ter, die hem onderzocht, dat h\\ het doodvonnis verwachtte. Niet alle 21 Nazi-leiders deelen Hess' optimisme. De Joden-vervolger Julius Streicher vertelde een gevangenis-beamb te: „Ik verkies den dood. Ik zal dan ein delijk slapen en alle slaap inhalen, die ik door het lawaai van mijn wachten bulten miin cel eiken nacht heb verloren". Walter Funk, Hitler's economische raadgever, verklaarde: „de dood zal zoe ter voor mil zitn dan het leven van kwelling en schande, dat ik thans moet verduren, een leven van beschuldigingen en lasteringen". Goerlng, Keitel, Doenitz en Raeder hebben als militairen hun -advocaat op dracht gegeven om. in geval - van een doodvonnis, een beroep te doen op den geallieerden bestuursraad te Berlijn, de voltrekking van het vonnis door een vuurpeleton te doen geschieden. Goerlng en Frank, de voormalige gouverneur van Polen, verwachten belden het doodvon nis. maar Schacht verklaarde: ..het tri bunaal heeft niet het recht mij to ver- oordeelen". Von Neurath, Hitler's minister van buitenlandsche zaken ln de, eerste dagen van het Nazi-regiem en later „protector" van Bohemen en Moravië. meende er met gevangenisstraf af te zullen komen. HU verklaarde echter: .de Tsjechen zullen mil op hun beurt willen veroordeelen en zii staan onder den invloed der Sovjets. Moskou zal mijn hoofd willen hebben". Van Ribbentrop weigerde zich over zJJn hoop of vrees uit te Haten. Protestante en Katholieke geestelijken leidden gisteren diensten te Neurenberg ten behoeve van de 21 beschuldigden lh het proces. In de gevangenis zelf ls de bewaking op maximumsterkte gebracht (ongeveer duizend officieren en man schappen). Een functionaris der gevan genis heeft meegedeeld, dat zoowel de ge vangenen als reohter Lawrence bijzondere bescherming genieten. De ongeveer 50 vertalers, stenografen Nieuwe sovjet-nota aan T uikije. De Sovjets hebben in een nieuwe nota aan Turkije, die reeds 24 dezer ls over handigd, nog eens hun wensehen her haald inzake de Dardanellen, die h.l, ln geen enkel opzicht de souvereinltelt van Turkije ln gevaar brengen. Turkije zal zijn standpunt ongetwijfeld niet wijzigen en zich vermoedelijk dlreqt met Engeland en de V. St, ln verbinding stellen. Engeland zou zijn steun reeds hebben toegezegd. In Turkije heerscht een eenlgszlns ze nuwachtige stemming. De Gaulle js tegen. Na een debat van 5'A uur, waarbij een Algerijnsche afgevaardigde nog voor 'n ernstig incident zorgde, door Frank rijk te beschuldigen van een imperialis tische politiek, heeft de Finsche con stituent met 440106 stemmen de grondwet voor de- 4e republiek aan vaard. Voor de drie regeeringspartijen, tegen alle overige partijen. Na de stem ming werd'eenparig de Marseillaise ge zongen. Deze grondwet is, zoo luid het offi cieel een resultaat van compromissen en opofferingen der partijen. Te gele gener tijd zaï meo trachten verande ring aan te brengen. Op 13 October zal het volk nu per referendum beslissen. Generaal de Gaulle heeft tijdens een rede te Epinal verklaard, dat de nieuwe door de nationale vergadering aange nomen grondwet onbevredlgnd is. „"Wij zouden zelfs verbaa-sd zijn", aldus de Gaulle, indien velen van hen, die er voor hebben gestemd, om redenen, welke zonder twijfel zeer ver van het pro bleem der grondwet liggen, zelf tevre den zijn." Hij sprak beschuldigingen, als zou hij persoonlijke macht nastreven, tegen. De Gaijlle critiseerde vervolgens punt voor punt den tekst der aange nomen grondwet. En vergeleek deze met zijn eigen con stitutioneel plan. Sprekend over den internationalen toestand zeide de Gaulle, dat er in de hedendaagsche wereld een groepeering der Slavische landen ïs onder leiding van een sterke en centrale mogendheid. Hiertegenover staat het jonge Ameri ka. dat zich bewust begint te worden van de nieuwe opvattingen over oorlog. Frankrijk, aldus de Gaulle, kan zijn onafhankelijkheid niet verdedigen, ten zij de staat sterk en rechtvaardig is. en typisten, van tenminste vijf national 1_ tel ten: Amerikanen, Britten, Franschen, Russen en Duitschers, die bekend zijn met het angstvallig bewaarde geheim van het Neurenbergsche vonnis, werden gis teren opgesloten en bewaaktals maxi maal mogelijke voorzorgsmaatregel tegen eventueele lekken ln de laatste oogen- bllkken. Wanneer morgenmiddag aan het einde van het vonnis de straffen aan de lndl- vldueele beschuldigden zullen worden op gelegd, zullen zij niet, zooals tijdens het geheel proces, tezamen in de beklaag denbank zitten. Zij zullen in volgorde van de acte van beschuldiging worden binnengebracht om op dezelfde plaats, die zij steeds hebben ingenomen, hun vonnis te hooren vellen Onmiddellijk daarna zullen zij weer worden weggeleid. Eén voor één zullen zij zoo hun straf vernemen. Naar wij vernemen, ls het "nog niet zeker, of in het 'vonnis ook de wijze, waarop eventueele doodvonnissen zullen worden uitgevoerd, zal worden aange geven. De laatste beslissing hierover be rust bij den geallieerden bestuursraad. Verkiezingen in Australië. Bij de Australische verkiezingen blijkt de Labour Party vijf zetels te hebben verloren ln het Huls van Afgevaardigden. Labour zal echter den steun van twee onafhankelijke Labour-vertegenwoordigers hebben. In den Senaat zal Labour de recordmeerderheid van 33 tegen 3 zetels 'hebben. De vermoedelijke samenstelling van het Australische Lagerhuis wordt: Labour 45 of 46. Ind. Labour 1: conser vatieven 16 of 17; landspartlj 10; land- arbeldersparty 1. CORRESPONDENTIE VOOR MILITAIREN a/b KOTA AGOENG EN RUYS. Correspondentie voor de militairen aan boord van het m.s. Kota Agoeng en het m.s. Ruys, behoort uiterlijk 2 October om 21 uur te Amsterdam c.s. te zijn bezorgd, om nog in een aan loophaven aan den belanghebbende te' kunnen worden uitgereikt. De stukken zullen dus in het algemeen op één Oc tober per post moeten worden bezorgd. Nadere inlichtingen hierover verstrek ken de postkantoren. HERDENKINGSPLECHTIGHEID IN HET „ORANJEHOTEL". De door het comité „Oranjehotel" voor bereide inwijding van een doodencel ln de gevangenis te Schevenlngen als blij vende herinnering aan hen. die tijdens de Dultsche bezetting hier' het leven lieten of van hieruit overgebracht werden naar de plaats, waar zij voorgebracht werden, zal a.s. Zaterdag 5 October te halfelf geschieden. In enkele dagen van f. 17.50 ?^n<Kn aanvoer van vandaag en het opva- tot 70 cent per kist. (Van onzen correspondent te IJmuiden) In IJmuiden stroomt de haring de laatste dagen met enorme hoeveelheden binnen. Van dc drijfnetvisschers kwa men binnen de KW 22 met o38 kant jes, de KW 97 met 555 kantjes, de KW 47 met 357 kantjes; de KW 86 met 575 kantjes, de KW 102 met 500 kantjes, de KW 167 met 710 kantjes, de KW 130 met 717 kantjes en óe KW 32 met 475 kantjes, derhalve totaal 4727 karJ- jes. Bovendien liggen in de vissohers- haven thans acht trawlers, afgeladen vol met versch'e haring. Heden werden elf a twaalfduizend kisten versche ha ring aangevoerd, waarvan slechte de helft gelost kan worden door gebrek aan arbeidskrachten. Reeds Vrijdag begon, zooals wtf berichtten, een scherpe prijsdaling van f. 17.50 tot f. 7.50 per kist van 50 kg., terwijl Zaterdag gemiddeld f. 5.— werd betaald, een prijs, die ver Verklaring van minister Lieltinck. LIQUIDATIE VAN AANDEELEN UIT NEDERLANDSCH BEZIT. Minister Lleftlnck die te Washington vertoefd heeft- verklaard dat binnen en kele weken de liquidatie zal beginnen van aandeelen uit Nederlandsch bezit, welke thans een waarde vertegenwoordigen van 600 'tot 800 mlllioen dollar. De voorbe reidende maatregelen voor het certlflcee- ren van de stukken zijn genomen. De minister ontkende dat Nederland van plan ls alle stukken ln één post op de markt te brengen, en hij legde er den nadruk op dat de omvang en de koers van de liquidatie zou afhangen van de bereid heid van de particuliere eigenaars om te verkoopen. Prof. Lleftlnck zeide dat de algemeene conditie van de beurs thans gunstig ls voor de liquidatie. „Ik geloof niet dat de verkoop moeilijkheden zal ont moeten". Vier jonge mannen uit Ter Apel gedood. AUTOBOTSING OP DEN WEG MKPPELII OOG E VEEN. Gistermiddag omstreeks drie uur had bij de Wijk op den giooten weg Meppel- Hoogcveen een ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij vier personen het leven lieten. Vier jonge mannen, de gebr. W„ G. D. en E. B., allen afkomstig uit Ter Apel waren dien dag gaan vlsschen. OP de-n terugweg kwamen zij ln het dorpje De Wijk met hun vrachtwagen ln botsing met een van de tegenovergestelde richting komende bus van de Eerste Drentsche Tramweg Maatschappij. De vier Inzittenden uit den vrachtwagen werden op slag ge dood. De passagiers uit de autobus kwa men er met verwondingen af. UITSLAANDE BRAND IN DE BATA- FABRIEKEN. Omstreeks half acht gisteravond had ln de Batafabrieken te Best, een geweldige ontploffing plaats, waarschijnlijk ont staan l>n een chemisch magazijn. Een steekvlam kwam boven het dak uit, met het gevolg dat een flinke brand ontstond in enkele opslagplaatsen. De eigenlijke fabriek bleef gespaard. Reeds direct nadat de brand was ont dekt, ontstond een geweldige vuurzee, die woedde ln de magazijnen, waarin zooi- leder, textiel en chemicaliën waren op geslagen. D^ brandweer kon niet verhin deren, dat bovengenoemde voorraden ge heel verloren gingen. Een gevolg van de zen brand zal een ernstige terugslag zijn op de schoen- en rubberfabrieken, die door het verloren gaan der grondstoffen korten of langeren tijd zullen moeten worden stil gelesd. De totale schade, die door verzekerlng^word} gedokt, wordt ge schat op ongeveer één mlllioen gulden. Foto van Vliet. Een fraaie sprong tijdens het concours hlppique ter gelegenheid van de Vébo ln het sportpark bij de LelcLsche Hout. ren naar IJmuiden van nog een aan tal volgeladen trawlers veroorzaakten heden echter een catastrofale prijs daling. De prijs van de mindere kwa liteit liep terug tot70 cent per kist! Voor de betere kwaliteit werd nog tot f. 7.betaald. De drJjfnetvisschers voeren in ver band met deze prijsdaling geen versche haring meer aan. Alles wordt in tonnen aangevoerd, waardoor echter de prijs voor pekel- en steurharing wel niet meer gehandhaafd zal kunnen worden. BINNENLAND. Zaterdagmiddag is in tegenwoordig heid van Prinses Juliana de opleidings school voor Jeugdleidsters „Mlddeloo", ge legen aan de Koningin WilhelmJnalaan te Amersfoort officieel geopend. Te Utrecht is de cultnreele vereerd, ging „Nederland-Oostenrijk" opgerioht. In net bestuur zltt-en prof. dr. J. A J. Barge prof. Ir. Granpré Molière, mr. A. J. Ljsselmuiden. dr. B. Knipping, prof. W. Kosch, Ir C. H. J. Maliepaard, lr. W. baron van Slingeland, prof. ir. L. C. Wenckebach, oud-minister mr. J. A. de Wilde en dr. Jos. Weijden. De landbouwer P. Meljers uit Zou- telande had het ongeluk, bil het ver richten van werkzaamheden op een dorsohmachlne, ln den draaienden trom mel van de machine te stappen. Een zij ner beenen werd vermorzeld. Het slacht offer werd opgenomen in het ziekenhuis te Middelburg. Zijn toestand is ernstig. Op het IJsselmeer is de Rijnaak „Petrus- Antonlus". schipper Zwaans. op een wrak geloopgn en gezonken, De op varenden zijn gered. De aak was geladen met bazalt. Zaterdagmiddag heeft de gezant van Nepal bij het Engelsche hof te Amsterdam de versierselen van de hoogste orde van Nepal aan H.M. de Koningin overhandigd. Prins Bernhard is gisteren te Parijs aangekomen. De Prins Bernhard-kapel, die op 12 October naar Indilë vertrekt, heeft Zater dagmiddag te Soestdljk afscheid genomen van Prins Bernhard. Ook Prinses Juliana en de prinsesjes zijn daarbij enkele oogen- blikken aanwezig geweest. Naar in Djokjakarta verluidt heeft de sultan van Djokja de uitnoodlglng van Sjahrir om ln het nieuwe republikeinsche kabinet zitting te nemen, aanvaard. BUITENLAND. Van bevoegde zijde te Washington verluidt, dat Fransche lndustrleelen en financiers het - liquideeren van aandeelen in Fransch bezit ln de Vereenigde Sta ten, ter waarde van honderdmlllloen dol lar, ten behoeve van essentieel© impor ten. in overweging hebben genomen. Uit diverse Amerlkaansche kringen komt aandrang naar voren voor een nieu we bijeenkomst van Truman. Attlee en Stalin. Volgens een officieel bulletin van de Arabische Liga zijn 7 schepen met Itall- aansche Immigranten gedurende de af- geloopen week in Tripolis aangekomen. De Trlpolltaansche Arabieren hebben een algemeene proteststaking van een dag gehouden, omdat de Brltsche autoriteiten de ontscheping van de Italianen toe stonden. In Palestina hebben Joodsche terro ristische organisaties „verdubbelde mee- doogenlooze aanvallen" aangekondigd. De economische en sociale raad der V. N. heeft met 105 stemmen en 3 ont houdingen een Russisch voorstel verwor pen om alle onderhandelingen met de voorlooplge Internationale organisatie voor de burgerluchtvaart (Plcao) op te schorten* tot Spanje uit de organisatie verworpen ls. Churchill \z met zijn dochter Mary, na hun bezoek aan Parijs en Brussel ln Engeland teruggekeerd. De negenjarige verbannen ex-konlng Simeon van Bulgarije ls te Alexandrlë aangekomen. Prof. Hans Epplnger, een beroemd Weensch chirurg, heeft zelfmoord ge pleegd toen hij een dagvaarding ontving van het Internationaal gerechtshof voor oorlogsmisdaden te Neurenberg. Hij werd er van verdacht betrokken te zijn bij ex. perimenten Dacchau. ln het concentratiekamp Elsenhower en Montgomery zullen het eeredoctoraat ln de rechten ontvan gen van de universiteit van Cambridge. Ook de Zuid-Afrlkaansche premier, generaal Smuts, heeft thans verklaard te gelooven, dat gedurende een generatie de vrede ls verzekerd, alhoewel grootere samenwerking eerste elsch blijft. Generaal Elsenhower is per vliegtuig te Frankfort aangekomen. GEWESTELIJK NAJAARSFEEST A.J.C. EN J.V.O. Zaterdag en gisteren is fn Delft het gewestelijk najaarsfeest van de A.J.C en de J.V.O. gehouden. Circa 706 Jongens en meisjes namen hieraan deel. Op het Marktplein werden volksdansen uitgevoerd o.l. van den heer T. Berend, 's Avonds vereenigden de deelnemers zloh in de Stadsdoelen op een bondsavond. De Zaterdag werd besloten met cm fakkel - marsch, die op de markt eindigde met een fakkeldans en bazulnspel. De Zondag werd ln hoofdzaak ln beslag genomen door volksdansen, muziek en dans op de speelewel aan den Oostsingel. Om on geveer halfvijf werd het feest besloten met marsoh naar het station. DE HERVATTING VAN DE E/ACUATIE. Blijkens nadere berichten, uit Batavia betreffende cle aankomst van het trans port van 549 geëvacueerd en uit het bin nenland van Java, arriveerde dit trans port. na een treinreis van 26 uur uit Soe- rakarta. De gezondheidstoestand der ge- evacueerden was goed. do stemming dof en de kleeding slecht, hoewel de vrouwen haar uiterste best gedaan hadden. De ge- evacueerden deelden mede, dat na een uiterst slechte behandeling ln de eerste maanden van hun lnternferlng, de be handeling ln het laatste kwartaal rede lijk te noemen was. De Indonesische bewakers tijdens het transport waren vriendelijk en de ver bindingsofficieren behulpzaam. Besprekingen in Indië uitgesteld. COMMISSIE-GENERAAL HEEFT GEEN BEZWAREN. Gisteren heeft Lord Killearn bezoek van Sjahrir ontvangen. Zij hebben een uur met elkander gesproken. Naar aanleiding van de verklaring van Sjahrir op de persconferentie te Batavia heeft een woordvoerder van de commissie-generaal aan Aneta meege deeld, dat hoewel het denkbeeld dat Soekarno als hoofd van de Indonesisch republikensche delegatie zal optreden, niet als een verrassing is gekomen, het onwaarschijnlijk is, dat de leden van de commissie-generaal voor de besprekin gen naar het binnenland zullen reizen. Zij zijn van meening, dat hoewel het spoedig aanvangen van de bespre kingen raadzaam geacht wordt, een vertraging van eenige dagen, zooals door Sjahrir werd voorgesteld, geen moeilijkheden zal doen ontstaan. Ook in niet-officieele Britsche krin gen heerscht de meening, dat Lord Killearn, wiens tegenwoordigheid in verband met urgente voedskwesties spoedig ook te Singapore vereischt zal zijn, in overweging zal nemen om Java binnen eenige dagen te verlaten, ten einde over ongeveer tien dagen weer te rug te keeren omdat dan zoowel het re publikeinsche kabinet als de republi keinsche delegatie affcieel benoemd zul len zijne n omdat dan de interne re publikeinsche politieke constellatie zich duidelijker zal hebben afgeteëkend. Padvindsters begroetten Lady Baden Powell. BIJEENKOMST IN DE HOOFDSTAD. Lady Baden Powell is gistermiddag per vliegtuig m ons land aangekomen. Dag ln dag uit en Jaar ln Jaar uit reist deze energieke en wilskrachtige leidster van de padvndsters over de geheele we reld. Amerika, Engeland, Noorwegen, Fin land, Zuid-Afrika, Zwitserland, een bonte rij, overal de padvindsters toesprekend, confereerend met regeerlngspersonen. kortom te veel om op te noemen. Dit was haar tweede bezoek aan Nederland (ln 1937 was zij met haar man op de wereldjamboree te Vogelenzang)Op het Dam terrein- te Amsterdam, waar ongeveer 1200 kabouters en 4000 padvindsters stonden opgesteld, benevens een aantal deputaties vaii padvinders, vond gister middag een begroeting plaats. Luid gejuich klonk toen lady Baden Powell, na langs een eerehaag van pad vinders (ters) te zijn gewandeld, den Dam, betrad. In een vlot tempo werd het pro gramma afgehandeld: kabouters die hun chief begroeten, zang, seinen en gym nastiek. op de toonen van het muzlek- oorps van het Amsterdamsche brandweer» volksdansen ln costuum door afd. Haar lem, Llntjesdans, een toespraak van the chief guide, de volksliederen, en toen de palelsklok zes uur sloeg, marcheerden de groepen, onder de vroolljke toonen van pittige marschmuziek af. De eerste dag van het bezoek was voorbij. Ter c-ere van het bezoek van-lady Baden Powell vond gisteravond met het hoofd bestuur en commissarissen in het Victo ria-hotel te Amsterdam een Intiem diner plaats. NEDERLAND ZOU DE POLITIEK VAN AMERIKA VOLGEN. Verklaring van Elliot Roosevelt. In een boek. dat binnenkort verschijnt en dat tondeLt over Franklin D. Roose velt. zeg™Elliot Roosevelt (zoon van den overleden president en auteur van het boek), dat zijn vader hem heeft meege deeld dat Koningin Wilhelmina der Ne derlanden aan Indonesië „den dominion - status" had beloofd en dat Nederland de Vereenigde Staten zou volgen ln zijn po litiek, d.w.z. Nederland zou ten opzichte van Indonesië zoo handelen als Amerika ten aanzien van de PhUlppfjnen. De pre sident zou ook gemeend hebben, dat dit een doorbraak van de Brltsche hegemonie zou beteekenen. Engeland sou gedwongen worden de nieuwe denkwijze te volgen. (Reuter) CONGRES VAN EX-POLITIEKE GEVANGENEN. De bestuursverkiezing. Op het congres van de ex-polltleke ge vangenen te Enschedé ls ma-. B. W. Stomp te Haarlem ajs voorzitter herkozen. Tot leden werden benoemd de heeren Van Lanschot, Aaldets, Malipaard, Boelaart, Van Rhijn, van Nool, Mourer, Schreurs, Moerman, Verhagen, Bakker, Zwart, Koster en Hovlnk en de dames Verhoeve v. d. Muljzenberg. In den middag spraken op het H, J. van Heekpleln bij een eenvoudig ruwhouten kruis, dat opgericht was ln een bloem perk, mr. Stomps en de afgevaardigden van Polen, België, Tsjecho-Slowaklje en van' de afdeéllng Enschede. Voorts vonden er ln het van Heekpark sportdemonstraties plaats, waarbij Prins Bernhard tegenwoordig was. VOOR DINSDAG 1 OCTOBER. Van 1 Oct.31 Dec. zenden AVRO cn VARA over Hilversum I (304 M.) en KRO en NCRV over Hilversum II (4)15 M.). Hilversum I (301 M.). AVRO 9.15— 9.30: Morgenwijding door ds. A. L. Broer; 9.3010.30 arbeidsvitaminen; 12.00 12,30: Papavers en trio Melodia; 13.15 14.00: ensemble Bandj Baloch; 17.00 17.30: Willem Andriessen speelt plano voor de jeugd; 17.4518.00 Rijk Overzee; 20.1521.45: Bonte Dlnsdagavondtreln; 21.4522.15: gram.platen op verzoek; 22.1522.30: bultenlandsch overzicht door H. Oh. G. J. v. d. Mandere; 22.30—23.00 dr. J. Luning Prak over het psychologisch onderzoek; 23.1523.45: Skymasters; 23.4524.00 Alfred Cortot. Hilversum II (415 M.) KRO 8.15 9.00 en 9.059.30: opgewekte muziek; 11.0011.30: Harry Cremers, cello en Ed_ dy Andrlessen, plano; 12.03(12.30 Rus sisch programma; 13.15—<13.45: Dutch Radio Dance Orchestra; 13.45—14.00 pastoor J. Peels over cultuur of bescha ving. 16.0016.30: radioziekenbezoek; 17.4518.15: Vibrafoon Sextet; 20.CT5 20.15: de gewone man zegt er het zijne van; 20.15—21.00 Utrechtsch mannenkoor .Euterpe"; 21.0021.15: reportage van de zeskamp zwemwedstrijden te Den Haag; 21.1522.00 Omroeporkest o.l.v. jaap van Glnneken; 23.5023.35 Russische Or. kestmuzlek23.3524.00: La jos Klss en zijn ensemble.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1