LEIDSCH DAGBLAD Nu het einde te Neurenberg nadert Brand op de „Bosehfontein" Koning George terug in Griekenland Met een enkel woord „Slag om Amsterdam" duurt voort Binnenlandsche luchtdiensten worden ingekrompen Licht aan de. kim Hoever het menschdom reeds was af gegleden naar de gedachte, dat een nieuwe oorlog onvermijdelijk was, het is wel bijzonder duidelijk tot uiting geko men* in de ontspanning, die over de wereld ging na de verzekering van ge neralissimus Stalin, dat hy niet aan oorlog geloofdeZoover was het dus al gekomen! Nu is het zeker waar, dat de wereld niet te klagen heeft over gebrek aan spanningen; men ziet ze als het ware overal opduiken, waarheen men den blik ook richt. Doch moest daarom di rect aan.oorlog worden gedacht? Het is toch in werkelijkheid zóó, dat het begrip oorlog in al zijn omvang, in al zijn sinistere ellende, gemeengoed der massa is geworden over vrijwel gansch Europa en vei daarbuiten. De beteeke- nis van den oorlog is dus te goed be kend, om te durven veronderstellen, dat eenig volk er voor zou voelen om zich opnieuw te storten in dergelijke ge varen. Dat geldt voor het Westen, dat geldt evenzeer voor het Oosten. Welke tegenstellingen er ook zijn tus- schen Oost en West, dat wettigt nog geenszins de gedachte, dat daarom oor log het eenige middel tot oplossing is, dat pertinent de wapenen het laatste woord moeten spreken. Niettemin heeft Stalin zijn geruststel lende verklaringen op een juist oogen- blik geloosd. Het was nu eenmaal een feit, dat over de wereld angst en vrees langzamerhand de overhand hadden ge kregen en zelfs in kringen, waar men dit niet direct zou hebben verwacht, het woord oorlog weer werd gehoord. Thans is er weer hoop en ziet men de spanningen wijken voor ontspanning. Laat ons daarover verheugd zijn, want het is zonder meer duidelijk, dat in zoo'n atmosfeer de kans op een bevre digend compromis grooter wordt Het zou anders heel eenvoudig zijn, om aan de gewekte hoop ernstig te tornen! Men zou kunnen redeneeren: niet woorden, maar daden alleen zijn beslissend en zoolang de laatste ontbre ken is er geen reden, om zich bij voor baat te verheugen. In feite, zou men dan weer even ver af zijn van de sfeer der ontspanning Edoch, wij staan niet op dit stand punt, hebben trouwens nimmer ernstig geloofd aan direct oorlogsgevaar, alle toegespitste tegenstellingen ten spijt. Voor ons was derhalve de verklaring van den Russischen dictator geen ver rassing, slechts een bevestiging van het geen wij zelve meenden te moeten ge- looven. Eenstemmigheid tusschen de mogend heden lijkt ons een utopie, waaraan het misschien heerlijk is te gelooven, doch de echt-Hollandsche nuchterheid belet ons dit geloof te deelen. De weder- zijdsche belangen liggen te ver uiteen, om tot een algeheele. eenstemmigheid te kunnen geraken. Over een weer zullen concessies moeten worden gedaan en het ligt voor de hand, dat voor en aleer een regeling in zeer belangrijke kwes ties kan worden bereikt, de golven der onderhandelingen wel eens hoog zullen gaan. Iedere partij zal middels wat te genwoordig karakteristiek wel eens een zenuwen-oorlog wordt genoemd, pro- beeren haar standpunt te doen zege vieren, om tenslotte, als blijkt, dat niet meer is te verkrijgen, te accepteeren, wat geboden wórdt. Men kan het een gevaarlijk spel noemen, het zij zoo, maar dit. spel wordt niettemin serieus ge speeld en speciaal door de sovjets, die op dergelijke wijze reeds menig succesje hebben binnen gesleept. Stalin zag blijkbaar, dat het Sovjet- spel tot het uiterste was opgevoerd en dat het noodig was, olie op de golven te werpen en dat heeft hij op een, zoo als gezegd, gunstig moment gedaan. Men kan nu weer verder spelen De nederlaag van Wallace in Amerika en de overwinning van Byrnes zal o.i. hebben bijgedragen tot dé verrassende wending van Stalin. In Amerika heeft de politiek gezegevierd, die zich op het standpunt stelt, dat het voor goed uit is met het isolationisme lier Vereenigde Staten, maar dat het juist daarom ge- wenscht is, op zijn tijd duidelijke taal te doen hooren, zulks in het belang van de gansche menschheid. Elkaar eens flink de waarheid te zeg gen, kan soms zeer verhelderend werken en dit bekende gezegde geldt evenzeer in politicis; zoo wordt dikwijls de lucht gezuiverd Laat ons aannemen, dat op het groote politieke speeltooneel de lucht inderdaad aan de kim helderder wordt en dat op woorden aden zullen volgen, die dit zullen bewijzen! 85ste Jaargang ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1946 No. 25893 Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst. J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 WEERBERICHT. GEEN VERANDERING. De Bilt verwacht tot Zondagavond: In den nacht en ochtend op vele plaatsen mist. Overdag warm nazo- merweer met weinig wind. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN NIJMEGEN. De zetelverdeellng van de te Nijmegen gehouden gemeenteraadsverkiezingen la als volgt: K.V.P. 25 zetels; Partij van den Arbeid. 8 zetels; combinatie C.H.U. en A JR. 2 ze tels; partij van de Vrijheid 1 zetel; C.P.N. „de Waarheid" 3 zetels. Heden zal de laatste dag zijn, dat de familieleden der beschuldigden te Neu renberg hun dagelijksch bezoek mogen brengen in de gevangenis. Morgen zullen zij Neurenberg moeten hebben verlaten. Na het uitspreken van het vonnis mogen zij geen bezoek meer aan de gevangenis brengen. De stemming onder de beschuldigden ls thans zeer gedeprimeerd, alleen van Goe- ring wordt gezegd, dat hll zich volkomen weet te beheerschen. De verdediger van Jodl, prof. Jahrrels, die een bekend tee kenaar ls, heeft In den loop der laatste weken alle beschuldigden ge teekend. Goe- rlng was evenwel met de van hem ge maakte prent ln het geheel niet tevreden. Hij was van meening, dat het beeld hem te Slavisch deed voorkomen en hij vroeg den professor daarom een nieuwe teeke- nlng te maken. Hij deed zijn uiterste best om met een zoo fleurig mogelijk gezicht op het papier te komen en putte zich daartoe uit in het vertellen van moppen. Naar de \erdedlger van Seyss mededeelde is zijn cliënt thans weer teruggekomen op zijn merkwaardige slotspeech in de ge rechtszaal, waarin hij volkomen onver wacht trouw zwoer aan Hitler, ondanks alles wat over diens figuur was onthuld. In een dezer dagen voltooid geschrift heeft Seyss deze verklaring thans aan gevuld met de veelzeggende mededeeling. dat hij niet heeft bedoeld te zeggen, dat diegenen, die thans Hitler verloordeelen, ongelijk hebben. Hij had alleen willen zeggen, zoo schreef hij thans, dat hij, die vooraan in Hitiers rijen heeft ge staan, niet de man was om een dergelijke veroordeeling uit te spreken. De veiligheidsmaatregelen, die voor de laatste dagen genomen zijn. zijn zeer uit gebreid en ook scherp voor de verdedi gers. Het geheel corps der verdedigers zal voor elke zitting door de militaire poli tie worden onderzocht en gefouilleerd en daarna in gesloten formatie in de zaal worden gebracht. Van eenlg verkeer tus schen de aangeklaagden en de verdedi gers, zooals dat tijdiens de zittingen tot dusver gebruikelijk was, zal geen sprake meer zijn. Het gerecht heeft uit andere dan veiligheids overwegingen bepaald, dat geen persfoto's genomen zullen worden op het moment, waaron aan het slot van het proces straffen over de beschuldigden worden uitgesproken. Het vonnis, dat het gerecht Maandag en Dinsdag zal uitspreken zal bestaan uit vier gedeelten. In het eerste gedeelte zal het gerecht een overzicht geven van de zaak, zooals deze is gepresenteerd door aanklagers en verdediging. Het lezen van dit overzicht zal ongeveer vier uren duren Daarna zal het gerecht de juridi sche overwegingen bekendmaken, die het grootste gedeelte van het vonnis zullen uitmaken. Het gerecht rekent ermede, dat Dinsdagmiddag het derde gedeelte van het vonnis kan worden gelezen, waarin het schuldig of onschuldig zal worden uitgesproken. Daarna zal een kort reces gehouden worden, voordat het proces be sloten zal worden met het opleggen der straffen. Wij vernemen, dat de rechters der vier procesvoerende naties ieder een gedeelte van het vonnis in hun eigen taal zullen voorlezen. Er zijn voor de Internationale delega ties. die de slotzitting bijwonen, groote financieele moeilijkheden gerezen, daar de Amerikaansche autoriteiten weigeren dollars te verstrekken. Alle Dult-sche zenders zullen het ge beuren in Neurenberg Maandag en Dinsdag uitzenden. De rechters, die het vonnis in Neuren berg voorbereiden, vj\n.l.: lt.-kol. A. F. Volchkov (Rusland), majoor-generaal I. T. Nikitchenko (Rusland), Nor man Birkett (Engeland), Geoffrey Lawrence (president, Engeland), mr.Fran cis A Biddle (Amerika). John Parker (Amerika), M. Henri Donnedieu Vabris (Frankrijk en M. Robert Falco (Frankrijk). de Weer twee vliegtuig ongevallen. Geoffrey de Havllland-, de vermaarde Engelsche testpiloot, die een proefvlucht maakte met een nieuw soort staartloos straalvliegtuig DH 10. is naar alle waar schijnlijkheid verongelukt. Een wrak van dezelfde kleuren als zijn machine, welke de tweede in haar soort ls, is door een Mosquito van de R.A.F. in de monding van de Theems gezien. Er zijn berichten bin nen gekomen, die melding maken van het explodeeren in de lucht van een straal vliegtuig. Omtrent het lot van de Havll land ls nog niets bekend. Het nieuwe type vliegtuig was bestemd om te onderzoeken, of het toepassen van naar achter gerichte vleugels, waardoor een hoogere snelheid kan worden bereikt, Invloed heeft op de bestuurbaarheid. Als mogelijke topsnelheid voor de machine is ruim 1200 km per uur genoemd. Na de proefvlucht zou het een aanval op het wereldrecord doen. Een ooggetuige zelde, dat hy belde vleu gels zag afbreken, waarna het toestel om laag stortte. De wrakstukken lagen over een afstand van meer dan een kilometer verspreid. De bemanning van 2 personen en 5 pas sagiers zyn tengevolge van het neerstorten van een vliegtuig ten Noorden van Glas gow gedood. VERKLARINGEN VAN TITO. In een redf voor een delegatie van de internationale jeugd-organisatie, die momenteel een tournee door den Bal kan maakt, heeft Tito o.m. het vol gende verklaard: „De arrestatie van aartsbisschop Stepinec luidt geenszins een campagne in tegen de Katholieke Kerk in Joego slavië. De nieuwe Joego-Slavische grondwet waarborgt de vrijheid van denken aan alle burgers. Als enkele geestelijken voortgaan met samenwer king reactionnairen en het voeren van revolutionnaire acties tegen de huidige regeering, moeten zij, evenals andere burgers, wier gedrag laakbaar is, alle gevolgen van dien op zich nemen. De hervormingen op het gebied van den landbouw zijn niet tegen de Kerk gericht. De Kerk is een der grootste grond-bezitters. Wanneer men haar gronden afneemt, die zij niet noodig heeft, en deze ter beschikking stelt van armen, betreft het geen vervolgings campagne tegen de Kerk, maar een sociale maatregel". DE IïRITSCH—EGYPTISCHE ONDERHANDELINGEN. De Britsche delegatie, die met Egypti sche onderhandelaars besprekingen heeft gevoerd over de herziening van het Brltsch-EgyptJsche verdrag van 1936, keert thans na het verwerpen der Britsche voor stellen, naar Londen terug voor het ont vangen van nieuwe instructies. Te Londen meent men te weten, dat er geen ondere onderhandelingen in dien tyd zullen wor den gevoerd. Aanwinsten voor de Indische handelsvloot. GEROUWD OP GRONINGSCHE WERVEN De afdeeling scheepvaart van het mi nisterie van handel en nijverheid deelt ons het volgende mede: Donderdag werden met goed gevolg drie schepen van het „Coaster'"-type te water gelaten bil drie verschillende wer ven ln Groningen, n.l. het m.s. „Bente- nan" bij Van Diepen, het iïi.s. „.Betana" bil E. J. Smit en het m.s „Taliwang" bij Gebrs. Suurmeyer. Het betreft hier sche pen, welke een onderdeel vormen van de opdracht van tien soortgelijke schepen voor de Nederlandsch-Indlsche regeering. Dit was de eerste belangrijke opdracht die de Groninger scheepsbouw na de be vrijding boekte. De schepen zitn 39 m. lang. met een draagvermogen van onge veer 210 ton. De snelheid zal 8 mijl be dragen. Een tweetal zusterschepen werd reeds eerder bij de Haarlemsche scheeps bouw mij. te water gelaten. De schepen zullen tegen ihet einde van het Jaar ln convool de reis na3r Nederlandsch-Indlë aanvaarden, waar zij zullen worden ge bruikt voor de bevoorrading van de klei nere kustplaatsen ln den Nederlandsch- Oostlndischen archipel. Geen persoonlijke ongelukken. Aan boord van het circa 12.000 ton metende schip „Boschfontein" van de Vereenigde Nederlandsche Scheepsbouw bedrijven, dat sedert pinsdagmorgen bij de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam in dok lag, is hedennacht brand ontdekt door den donkeyman, die de wacht had in de machine-kamer. Aan boord van het schip bevonden zich op dat moment een viertal stuurlui en 5 leden van het machine-personeel, alsmede enkele marconisten en schil ders en andere werklieden, die tot 12 uur 's nachts aan het schip hadden gewerkt. Op het oogenblik, dat men den brand ontdekt? was men nog bezig boven in de machine-kamer een hulpmotor op te vijzelen en werd ook nog gewerkt in de schroefgang. De brand is uitgebrokenronder den stuurboordketel, den zgn. Schotschen ke tel, welke gebruikt wordt voor de di verse pompinstallaties. De brandweer, die spoedig met veel materiaal en manschappen aanwezig was. bestreed -het vuur met behulp van zuurstofapparaten en een welhaast on telbaar aantal slangen. Inmiddels had men het dok vol laten loopen en de schroefgang geopend door middel van het schroefgat, zoodat water in het schip liep. Men hoopte op deze wijze de machine-kamer onder water te zet ten en het vuur te blusschen. Eenigen tijd ontwikkelde zich zeer veel rook en men vermoedde toen dat de olie in de tanks, welke de vorige week waren gevuld, vlam had gevat. Tegen den morgen nam de rook ontwikkeling echter snel af en om streeks halfacht was de brandweer de situatie meester. Wegens de hitte kon voorloopig de machine-kamer natuurlijk niet worden betreden. De oorzaak van den brand is dan ook nog onbekend. Persoonlijke on gelukken hebben zich niet voorgedaan. De .Boschfontein" is op 7 September j.l. uit Indië teruggekeerd en lag in het dok om ontdaan te worden van de res ten van de uitrusting als troepentrans portschip. Het zal weer in zijn oude gedaante van vrachtschip met passa- giersaccommodatio worden terugge bracht en het lag in de bedoeling, dat het schip op 18 October Amsterdam voor zyn eerste reis naar Zuid-Afrika zou verlaten. Natuurlijk moet dat ver trek voor geruimen tijd worden uitge steld. RADIO MOSKOU CONTRA VATIC A AN. Radio Moskou heeft in een uitzen ding in de Russische taal het Vaticaan van inmenging in. Italiaansche politie ke aangelegenheden beschuldigd. Deze inmenging zou de vereeniging van re- actionnaire en conservatieve machten beoogen. „In kringen der geestelijk heid", aldus radio-Moskou, „werkt men ijverig voor een fusie tusschen de „partij van den kleinen man" en ver schillende monarchistische groepeerin gen en overblijfselen van de liberale partij". Onverwachte komst. Veel vroeger, dan verwacht werd, ls koning George van Griekenland gister middag om half vyf op het vliegveld Eleuslna bij Athene aangekomen. De minister van openbare orde Theoto- kls was op het vliegveld aanwezig en later arriveerden daar ook de regent aartsbis schop Damaskinos en minister-president Tsaldaxls. De koning reed in gezelschap ran dezs hoogwaardlgheidsbekleeders naar de haven en begaf zich aan boord van de Grieksche torpedobootjager Miaguliis. De regent en de premier vergezelden hem. Een Amerlkaansch journalist, die op het vliegveld arriveerde, werd ln verze kerde bewaring gesteld, doch werd later weer vrygelaten. De aankomst van. koning Georges was voor de bevolking geheel onverwacht. De koning was van plan den nacht door te brengen aan boord, van <iep. torpedo bootjager, tezamen met ^kroonprins Paul en prinses Frederlca. Heden ochtend wil de koning zich naar de kathedraal te Athene begeven, ter bij woning van een Tedeum. In Athene werd gisteravond feest ge vierd. Overal was de vlag uitgestoken en militaire corpsen musiceerden ln de stra ten. Groepjes jongelieden van Kreta, in nationaal costuum, zorgden voor een schilderachtigen noot. Onderwijl is de verplaatsing van de Britsche troepen uit Athene naar het binnenland aangevangen. Deze troepen zullen gel-eldeiyk van ongeveer 50 000 tot 35.000 man worden teruggebracht. De Grieksche communistische partij heeft een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de toestand in het binnenland niet kan worden ver- De Parijsche conferentie. De commissies gaan geregeld voort, maar terwijl in enkele commissies beper king van den spreektyd is Ingevoerd wei gerden andere daarin te treden. Toch schynt onmiskenbaar het streven merk baar, op te schieten. Dr. KARL GRUBER GEMOLESTEERD. Dr. Karl Gruber. de Oostenrijksche. mi nister van Bultenlandsche Zaken, die ln Innsbrueck is aangekomen ter bespreking van de byzonderheden van zijn plan voor het verleenen van autonomie aan Zuld- Tlrol, ls door een woedende menigte Tl- rolers aangevallen, die naar hem spuwde en hem een verrader noemden. Dr. Gruber zag zich genoodzaakt een der aanvallers tegen den grond te slaan. Ooggetuigen zeggen dat de politie niet tusschenbeldc kwam. beterd door zuiveringsoperaties, die uitsluitend het imperialistische streven van Groot-Brittannië dienen. Voorge steld wordt een verzoening op 5 voor waarden, 1) vorming van een coalitie- regeering met medewerking van de EAM, 2) vertrek van Britsche troepen, 3) een algemeene politieke amnestie, 4) nieuwe kieslijsten en verkiezingen voor de constueerende vergadering op basis van evenredige vertegenwoordi ging en 5) het aannemen van een ge lijke houding t.o.v. alle geallieerde lan den en het sluiten van een vriend schapsverbond met de Balkan-landen Koning George van Griekenland in gesprek met de hertotin van Kent bij zijn vertrek per vliegtuig van het vliegveld Heathrow in Engeland naar Griekenland, waar hij inmiddels is ge arriveerd. BINNENLAND. De Nederlandsche autoriteiten heb ben 22 Chineesche schepen, die wegens het vervoeren van contrabande waren op gebracht en tot nu toe in Batavia vast gehouden, vrijgegeven. Het nationaal steuncomité en het Nederlandsche Roode Kruis te Curacao hebben een schenking gedaan van resp. f 45.000 en f. 30 000 ten behoeve va/n Nederlandse h Volksherstel voor kinderte huizen. Door de regeering wordt onderhan deld over den aankoop van 13 Victory- schepen uit Amerika. De prys zal ruim f. 37 millloen bedragen. BUITENLAND. De voorzitten v.ni ie Londensche wo- nlngcommissie neef: medegedeeld, dat 190.000 gezlnnex. ongeveer 600 000 per sonen in he* dist-let Londen dringend een behoorlijk' \--.ne j-ioodlg hebben. De verkiezingen .oer net nieuwe par lement der Far-Oei zulien op 8 November a.s, worden gehouden De Joegoslavische regeering heeft Griekenland voorgesteld een gezamenlijke commissie ln te stellen om de kwestie van het op 6 Sept. boven Joego-Slavlë neergeschoten Grieksche vliegtuig te on derzoeken. Volgens een nlet-offlcleel bericht Is te Campias (nabii San Salvador, Brazilië) een oliebron met een capaciteit vna naar schatting 20.000 barrels dageiyks. ontdekt De olie zou van even goede kwaliteit zijn als de beste ln de VS.. c fde Sovjet-Unie. De Internationale architecten-con ferentie te Londen heeft besloten tot stichting van een Internationale architec ten-Unie (International Union of Archi tects), welke ln de plaats komt van vroe gere internationale groepen. Officieel wordt te Warschau mede gedeeld, dat volgens regeerlngsdecreet ge neraal Anders, bevelhebber der Poolsche strydkrachten bulten Polen, en 75 hooge officieren van de Poolsche nationaliteit vervallen zijn verklaard. Frankryk ziet het geboortecyfer nog altyd dalen Nu al sinds 60 Jaar! 1^. mil lloen arbeiders komt het tekort. Aan de Zuid-Slavische grens zyn 4 Britsche militairen verdwenen. Vermoed wordt, dat zij dpor Zuid-Slaven zyn gear resteerd. De kolenmynen ln het Saargebied produceeren thans de helft van hun voor- oorlogsche productie (het Ruhrgebied be reikt 40 De Sovjet-gezant ln Canada Zarn- bln, ls thans officieel benoemd tot gezant te Londen. Bij een mislukten aanslag op Bolivia's president zyn 3 daders door net volk te- lyncht. Generaal Elsenhower ls te South- amjton aan gekomen, vanwaar hy he den per vliegtuig naar Frankfurt zal door gaan. Charles Henry Davis, die hoopt can- dldaat te worden gesteld door de republi keinen by de Amerikaansche presidents verkiezingen in 1948, heeft een fonds ge sticht voor het oprichten van een stand beeld van Winston Churchill op de rotsen by Dover. Een bedrag van 100.000 dollar moet worden bijeengebracht. De Amerikaansche inlichtingendienst te Belgrado is gesloten. De Joegoslavische regeering heeft sluiting geëisc-ht omdat de dienst als „propagandacentrale" werkte. Ook de Britsche minister Bevln neeft thans verklaart niet te ge looven in a oorlogswaarschijniy kheld. Er moet echter een einde komen aan den zenuwen-oorlog. Banketbakkers in het gedrang. De „slag om Amsterdam" werd ook deze week met onverminderde kracht voortgezet. De opsporingsambtenaren boekten weer aardige successen. Een aantal banketbakkers werd aan den tand gevoeld en bijna allen gingen op den bon. zy namen te veel geld voor het loonbakken, of zij verkochten ge bak zonder bon tegen vaak fabelachti ge prijzen. Bfj een banketbakker werd de, .zwarte" boekhouding gevonden. Hieruit bleek, dat hij in enkele maan den tijd voor f. 10.000 gld. aan grondstof fen, vooral vet en boter, buiten de dis tributie om had gekocht. Er werd eveneens een aantal paar- denslagers geverbaliseerd, wier prijzen te hoog waren. Bovendien werd him leverancier ontdekt. Hij liet zijn klan ten „onder tafel door" 50 cents per kg. bijbetalen boven den gefactureerden prijs. Het aantal café s, dat borrels, koffie, Verkiezingsprogram der Amerikaansche democratische partij. Het uitvoerend comité van de Ameri kaansche democratische partij heefteen verkiezingsprgram, dat uit negen pun ten bestaat en als motto: „vrede, pro ductie en welvaart" voert, goedgekeurd. Na den dood van Roosevelt gememo reerd en hulde gebracht te hebben aan president Truman, „die op schitterende wijze zich van zijn zware taken gekwe ten heeft", geeft het programma een overzicht van de politiek der democra tische partij en de volgende 9 punten: 1) de buitenlandsche politiek: prysge- ven van het isolatlonismé en het vor men van internationale organisatiester verzekering van politieke veiligheid, wederopbouw en sociale rechtvaardig heid over de geheele wereld; 2) de re conversie: handhaven van welvaart en vooruitgang op economisch en sociaal gebied; 3) arbeid: het welzyn en ge voel van eigenwaarde en de arbeiders moet de eerste taak der regeering zyn; 4) gelijkheid van rechten: zonder het maken van onderscheid in ras en ge loof; 5) landbouw: bescherming van de belangen der boeren; 6) oud-strijders: de uitvoering van beloften, waartoe het land zich verplicht heeft; 7) huisves ting: de regeering is er verantwoorde- ïyk voor, dat ieder gezin behoorlyk ge huisvest is;8) financiën: ondanks door den oorlog ontstane verplichtingen moet de financieele politiek der democrati sche party gericht zyn op het hand haven van een financieele stabiliteit; 9) prysbeheersching: de stryd tegen het dure leven moet door toepassing van een prysbeheerschingsschema, welks „doeltreffendheid door de republikeinen werd gesaboteerd", voortgezet worden. Vleeschrantsoen kan niet blijvend worden verhoogd. Nu, zooals in elk najaar, een ruim aanbod van slachtvee plaats heeft waartoe het ongunstig weer van den laatsten tyd heeft bygedragen is reeds enkele malen een extra bon voor vleesch aangewezen. Hierdoor is de vleeschvoorziening tydelyk verbeterd. Het vleeschrantsoen kan evenwel niet biyvend worden verhoogd, zelfs is een tydeiyke verlaging gedurende de win termaanden niet uitgesloten. Door het aankoopen van buitenlandsch vleesch, zal de regeering trachten het huidige rantsoen, dat gebaseerd is op 400 gram per persoon per twee weken, op het bestaande peil te handhaven. De „Ruys" vertrok gisteravond. MET 2600 MILITAIREN AAN BOORD. Met meer dan 2600 officieren, onderof ficieren en manschappen, van de „7 De cember Divisie" aan boord vertrok gister avond van de Amsterdamsche Sumatra- kade het fraaie K.P.M. motorschip „Ruys" naar de tropen. Zes treinen; vier uit Assen met de Jon gens van het 12 R.I. uit de Noordeiyke provinciën, één uit Utrecht met een con- tigent genietroepen en één uit Ede met een afdeellng van de Rata (artillerie) waren in den loop van den dag binnen- gestoomd. De Prins Bemhard-kapel stond by de Inscheping op de kade en blies pittige marschen. Geiyk bekend zal deze kapel zelf op 12 October met de „Volendam" voor ongeveer een- Jaar naar Indië ver trekken. Voor het vertrek van de 14.000 ton me tende „Ruys" hebben de generaals Kruis en Van Duerst Brltt geruimen tijd te mlden der soldaten vertoefd. Laatstge noemde vertrekt op 12 October per vlieg tuig en zal ter begroeting aanwezig zyn, als de troepen ln Indië aankomen. Lult-Generaal Kruis zal waarschyniyk het volgend Jaar een inspectiereis naar Java maken. De soldaten op de „Ruys" vertrokken ln opperbeste stemming. Opgewekt en ln he* volle besef van hun taak zyn zij de reis begonnen, nagewuifd door een zeer groot aantal belangstellenden! thee en bier te duur verkocht, liep deze week weer in de tientallen. Verder staat vast, dat in den ko menden tyd honderden fabrikanten en grossiers overal in het land een bezoek van de opsporings-ambte- naren kunnen verwachten. De in tensieve controle by de winkeliers levert prachtige aanwyzingen op. Tenslotte blykt aldus het ANP dat over de geheele linie en niet al leen in Amsterdam, doch ook elders het pryspeil behoorlyk is gezakt. Voor al in de meubel- en huishoudeiyke ar tikelbranche is dit duideiyk te consta- teeren. De regeeringsverklaring over loonen en prijzen. EENSTEMMIGHEID IN HET KABINET. (Van onzen Haagschen redacteur). Op grond van betrouwbare inlich tingen kunnen wy mededeelen zulks in tegenstelling met loopende geruch ten dat er in het kabinet volkomen eenstemmigheid bestaat over den in houd (hieronder mede begrepen de aan te kondigen en te treffen maatregelen) van de regeeringsverklaring, welke de minister-president binnenkort in een radio-rede hoopt af te leggen over het vraagstuk van loonen en prijzen. Men is op het oogenblik alleen nog doende met een gedachtenwisseling over den vorm, waarin de mededeelin- gen zullen worden gekleed. Een en an der wordt voorbereid in de vaste in- ter-departementale commissie voor loo nen en pryzen. die onder voorzitter schap staat van mr. dr. Van Rhyn, secretaris-generaal van Sociale Zaken. In die commissie, waarin vertegen woordigers van Sociale Zaken (met het oog op de loonen), alsmede van Eco nomische Zaken en van Landbouw (in verband met de pryzen) ritting heb ben, wordt geregeld overleg gepleegd omtrent alles wat met den toestand, alsmede wat de uit te vaardigen maat regelen op dit gebied aangaat. Beginnen morgen de onderhandelingen? SOEKARNO ZOU HOOFD DER DELEGATIE ZIJN. ANP-Aneta verneemt uit betrouw bare bron te Batavia, dat lord Killearn de Nederlandsche en Indische vertegen woordigers tegen morgen heeft byeen- geroepen voor het voeren van onder handelingen. Sjahrir zouvolgens hetzelfde persbureau hebben medegedeeld, dat Soekarno mogelyk lid of zelfs hoofd der Indische delegatie by de onderhandelingen zal zyn! In een persconferentie verklaarde Sjahrir heden, dat de samenstelling van de Indonesische delegatie ten zeerste zal afhangen van het antwoord vari Lord Killearn en de Nederlanders op het op handen zynde verzoek van de republikeinen om de onderhandelingen in het binnenland te houden. Dit ver zoek was met het oog op den gezond heidstoestand van Soekarno. Sjahrir verklaarde voorts nog, dat de aanbeve lingen van de Nederlandsche en de Indonesische delegaties van 20 Septem ber, om de onderhandelingen op neu tralen grond te voeren, niet zoo wen- schehjk waren. Na te hebben verklaard, dat hy meer tyd noodig had om voor de onderhandelingen gereed te zyn, deed hy uitkomen, dat indien Lord Killearn op onmiddellijke onder handelingen staat, deze in het bin nenland zouden dienen te worden gehouden, daar de samenstelling van de delegatie nog niet bekend is gemaakt en Soekarno nog steeds de volledige macht bezit. Mocht echter het kabinet, zoo vervolgde Sjahrir, vobr den aanvang van de onderhandelingen bekend zyn, zoo zou de kans, dat Soekarno hoofd of zelfs alleen maar lid der delegatie zou zyn, gering zyn. Prijs van versche haring sterk gedaald. (Van onzen correspondent te IJmuiden). De prys van de versche haring ln IJmulaen ls sedert gisteren sterk ge daald. Zooals men weet bedroeg de prils nog steeds f. 17.50 per kist. maar gisteren liep de prljB terug tot f. 7.50 en vandaag tot beneden de f. 5. per kist. Er was weer zéér groote aanvoer. Do haringtrawlers komen afgeladen fut zee terug. Hedenmorgen waren reeds 5000 k 6000 kisten- verkocht toen nog eenlgo trawlers en loggers gelost moesten wor den. Ook de drUfnetvlsscherll maakt grooto vangsten. Zoo deed de KW 22 een schot van 575 kantjes. De bemanning heeft twee etmalen aaneen gezwoegd om deze enorme hoeveelheid, ongeveer 380.000 ha ringen. te verwerken. Provinciale vliegvelden hebben onvoldoende nachtverlichting. Op 7 October a.s. zal ln het bln- nenlandsche luchtnet de wlnterdlenst Ingaan. In vergeiyking niet den zo merdienst valt dadeiyk op, dat de K.L.M. de frequentie op haar bin nenlandsche Ulnen drastisch gaat be perken. In de eerste plaats speelt helrby het groote gebrek aan ma teriaal een rol, doch ook het feit, dat de dagen steeds korter worden en de provinciale vliegvelden niet beschik ken over voldoende nachtverllchtlng- lnstallatles ls oorzaak van deze nieu we beperking. De thans op de lijn naar Groningen vliegende kleine toestellen zullen uit den dienst wo^en genomen. Ofschoon het reeds eerder in de bedoeling heeft gele gen 'op de AmsterdamGronlngen-iyn een grooter type vliegtuig ln te zetten, was dit om verschillende technische redenen nog niet mogelijk. Ook de latere toezeg ging. dat met Ingang van 2 September een Dakota (militaire uitvoering van de DC-3) zou kunnen worden Ingezet, kon, ln verband met de Inkrimping van het aantal motordraaiuren, niet tot verwe zenlijking komen De K LM. heeft thans het besluit genomen, den dienst Amster dam-Groningen v.v. over Leeuwarden te laten vliegen, zooals deze ook ten tyde van den regeerlngsvliegdlenst werd uit gevoerd. Voor dezen dienst wordt dan wel een Dakota gebruikt. Bovendien is op het traject GroningenLeeuwarden het tarief belangrijk verlaagd, terwijl het tarief AmsterdamGroningen ongewy- zigd biyrt. Teneinde te verzekeren, dat voor Gto- nlngen en Leeuwarden voldoende plaat sen aanwezig ziln, garandeert de KL.M. zoowei voor Groningen als voor Leeuwar den steeds 12 plaatsen. Naar Leeuwarden en Groningen wordt 3 x per dag een dienst onderhoüden, evenals naar Eindhoven. Naar Enschedé en Maastricht worden twee vluchten ge maakt. In het vroege voorjaar hoopt de K.L.M. de diensten weer uit te breiden. Z11 z&l dan ook trachten de verbindingen met Texel en de Zeeuwsche eilanden v/eer tot stand te brengen. Bovendien, worden plannen bestudeerd om dfe bin nenlandsche lijnen door te trekken tot plaatsen over de grens van Nederland.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1