JONGSTE BEDIENDE PIANO Dl ACID (hevrole! Bestelwagen LEIDEN IN BEZETTINGSTIJD TEXTIELFABRIEK Chef-Constructeur Aankomende Constructeurs Ho BLOM ZOON Koffergramofoon AARDAPPELBEDRIJF VLASVELD VLASVELD DE GROOTE LAND- EN TUINBOUWTENTOONSTELLING SLAAPTABLETTEN Een veelbewogen' academisch jaar afgesloten Officieele publicatie Grepen uit het Radio-programma vraagt voor haar technische afd. (mannelijk) G.M.C. en Pontiac-dealer M. G. VERWEY Uitgave van A. W. Sijthofi's Uitgeversmaatschappij N.V., Leiden Zit- en Slaapkamer Kleine Advertenties BEZOEKT Prof. dr. B. G. Escher draagt rectoraat over aan prof. mr. R. P. Cleveringa. Hedenmiddag vond in het Groot-Au ditorium van de Leidsche Universiteit de rectoraats-overdracht plaats, waar bij prof." dr. B. G. Eschef het woord voerde Aan dit zeer uitvoerige overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen ln gradaties kent en zeer goed kan samen gaan met studentikoze ontspanning. Het lijkt niet gewenscht, de lichame lijke opvoeding der studenten mede in universitair verband te dwingen. Voor de totdusver door de Civitas be reikte Resultaten mogen wij dankbaar zijn, aldus vervolgde prof. Escher. Naar regeering op haar verzoek in het buiten land van advies te dienen. Het patronaat van de Universiteit in Zürich heeft drie waardevolle uitingen gehad: in de eerste plaats een uitge breide schenking van Zwitsersche lec tuur, waarvoor spreker den dank van de Universiteit uitte; in de tweede plaats het verblijf-van meer dan 50 hoog leeraren en leden van den Wetenschap- pelljken Staf met hunne echtgenooten gedurende eenlge weken ln Zwitserland, welk verblijf op zeer hoogen prijs is ge steld; in de derde plaats de reeds aange vangen ruil van assistenten, welke in den buiten trok de Civitas de aandacht door volgenden cursus in belangrijke mate zal het in gebruik nemen van het Pryta- i worden uitgebreid, neum, dat een studenten-centrum werd I buiten academie- of gezelligheidsver- het universitaire leven gedurende het band Willen de Civitas-plannen echter J" 1 "J: 11 tot verwezenlijking komen, dan meet eerlang een grooter en beter uitgerust gebouw ln gebruik worden genomen. Wetenschappelijke Staf een belangrijke aanwinst. Een der belangrijke aanwinsten, ont sproten aan den drang naar vernieu wing, achtte spr, den Wetenschappehj- ken Staf, waarin alle wetenschappelijke medewerkers elkaar hebben gevonden en als groep naar buiten kunnen optreden. Te lang bestond hier een ongeorgani seerd wetenschappelijk kapitaal, dat sociaal niet ingeschakeld was. Geheel in stilte werd door de Stich ting Studenten Huisvesting groot soci aal werk verricht. Zij beheert thans drie huizen, waarin ruim 100 studenten te gen redelijke vergoeding zijn onderge bracht. Het organisatorische beeld. Spreker bracht voorts in herinnering de uitschakeling van het NSB-curat-orl- um direct na de bevrijding en het op treden van het College van Herstel, dat het grootste deel van het afgeloopen jaar de Universiteit bestuurde, Groote dank is verschuldigd voor het voortref felijke werk, dat door dit college ls ver richt. Een groote slag trof de universitaire gemeenschap, toen mr. P. J. Idenburg zijn functie meende te moeten neerleg gen. Van 10 Januari 1928 tot 31 Maart 1946 heeft mr. P. J. Idenburg de Uni versiteit op voortreffelijke wijze ge diend. Het gelukte hem na de bevrij ding ln korten tijd orde te scheppen en vxeneraic oesiag moei leggen op ac dcsiu i den achterstand in te loopen, waardoor college-uren uit angst voor gebrek aan het opbouwepd werk kon beginnen. Hij - - heeft de Universiteit een bestuursappa raat gegeven, dat voor haar uitgebreide eerste jaar na de bevrijding ontleenen wij het volgende. Het afgeloopen jaar was een jaar van opbouw, zooals de Leidsche Universiteit er nog geen gekend heeft. Naast de noodzaak van herstel is de allengs ge groeide behoefte aan andere dan weten schappelijke waarden in universitair verband, de oorzaak van den bouw van geheel nieuwe organisaties geweest, die zich in één woord laten samenvatten: de Civitas. Voeg daarbij het. Leidsch Universiteitsfonds en het Studium Ge nerale, dan hebben wij hier begrippen, die ten nauwste met elkaar samenhan gen en waarvan onze universitaire toe komt voor een belangrijk gedeelte af hangt. Naast wetenschap als eerste plicht staat wcnsch tot algemeene vor ming. Het besef is doorgebroken, dat weten schap alléén geen bruikbare menschen oplevert dat voor de studenten ook an dere cultureele eichen in vervulling die nen te gaan en dat aan deze wenschen in universitair verband tegemoet geko men dient te worden. Vroeger werd aan het toeval overgelaten of een student zich gedurende zijn academische jaren tot een bruikbaar mensch ontwikkelde, doch de behoefte aan" universitaire lei ding ook in dit opzicht blijkt levendig te zijn. Laten wij echter niet vergeten, dat deze nieuwe taak noch de hoogleeraren, noch de studenten ontlasten mag van den eersten plicht: de beoefening van de wetenschap. Zoolang het Studium Generale beslag moet leggen op de beste belangstelling, hapert er nog iets in het bewustzijn van de studbhten. Aan den wensch tot algemeene vorming kan al- Prof. dr. B. G. Escher. leen worden voldaan, indien de studen ten er extra tijd voor over hebben. Spreker zou gaarne alle studenten toewenschen, dat zij gedurende een jaar in Zwitserland konden studeeren om 's winters 8 en 's zomers 7 uur op de collegebanken te zitten, 's middags prac- tische oefeningen te doen en 's avonds van 5 tot 7 uur een onderwerp uit het werkzaamheden berekend is. Een woord van weigemeenden dank voor het vele en voortreffelijke werk, dat hij voor de Universiteit heeft verricht, achtte, spre ker hier zeker op zijn. plaats. Prof. dr. S. T. Bok heeft het College van Herstel uit de eerste moeilijkheden geholpen döor gedurende twee maanden als secretaris van het college op te tre den niettegenstaande hij reeds als pro secretaris fungeerde, Met ingang van 1 Januari j.l. werd mr. K. Wiersma secre taris van het College van Herstel, dat op 1 April werd opgeheven en vervan gen door een normaal Curatoriuiïi. Het in bezettingstijd reeds sterk ge slonken corps van hcogleeraren onder ging opnieuw gevoelige verliezen door overlijden en vertrek terwijl voorts vele mutaties werden aangebracht in leerop drachten en universitaire functies. Het heeft lang geduurd, eer de veie leemten in den Senaat waren aange vuld. Volledig ls het corps hoogleeraren nog niet, maar de ontstane gapingen zijn thans voor het grootste gedeelte ge dicht. Er zal wel geen academisch jaar geweest zijn. waarin, zdbals nu, niet minder dan Éi hoogleeraren hun intrede in den senaat deden. Thans staan bo vendien nog de oraties van vijf hoog leeraren op het programma. Spreker maakte voorts melding van de binnen- en buitenlandsche onder scheidingen. welke aan Senaatsleden ten deel waren gevallen. Buitenlandsche contacten en hun resultaten. De afgeloopen cursus heeft een uit vliegen over onze grenzen vertoond als zelden tevoren, eensdeels om verbroken contacten weer op te nemen en ons op Studium Generale te volgen. Zij zouden j de hoogte te stetllen van de vorderingen dan beseffen, dat ook hard werken nog der wetenschap elders, anderzijds om de Meerdere hoogleeraren gaven gehoor aan een op hen gedaan beroep om in allerlei posten elders in de -wereld eeni- gen tijd hun krachten te geven. Wel moest de Uuniversiteifc hun gaven daar door geruimen tijd ontberen, doch zij is dankbaar op deze wijze te hebber kunnen medewerken aan den wederop bouw. De ontvangst van Belgische en Fran- sche universitaire missles was uitermate nuttig om naast contact met de tegen woordig oppermachtige Anglo-Ameri- kaansche wetenschap voeling te houden met den Franschen geest, die on§ dier baar is en onmisbaar voorkomt. De stu denten moeten behoed worden voor een eenzijdig Amerikaansche wetenschapelij- kè oriëntatie, vooral in de medische cn natuurwetenschappelijke faculteiten. Een jaar van ongeëvenaarde plechtigheden. Spreker wees voorts op het ongeëven aarde aantal belangrijke plechtigheden in het afgeloopen jaar, waarbij speciaal stilgestaan werd bij de groote belangstel ling. welke H. M. de Koningin voor de Universiteit betoonde door driemaal in haar midden te vertoeven en bij de eere promotie van Winston Churchill, waar van in komende publicaties uitgebreide verslagen zullen verschijnen. De Pieterskerk, de Hooglandschc Kerk en de Stadsgehoorzaal, die bij de voor naamste plechtigheden werden gebruikt, voldeden hiervoor niet. Eerstgenoemde heeft een te slechte acoustiek, de tweede ligt te ver van de Academie, de derde mist de gewenschte stijl. De Leidsche Universiteit heeft een Auditorium noo- dig, dat ongeveer 2000 bezoekers kan be vatten, doch ook zoo noodig 1000 zonder een Ieegen indruk te wekken. Architec tonisch is dit probleem wel op te lossen, doch welke maecenas, welke N.V. eischt voor zich de eer op, dit doel te dienen? De eerste zeer voorloopige schetsplan- nen voor een nieuw Universitair com plex. bestaande uit een woonhuis voor 200 en een mensa voor 400 studenten, een gebouw met localiteiten voor de meest uiteenloopende studentenaangele genheden. voor logies van geleerden uit het buitenland, eigenlijk een echt goed Prytaneum. dat alles ontworpen rond om het Auditorium Maximum als cen trum, deze plannen liggen voor ernstige reflectanten ter inzage. Voorts wees spreker op de groote ga ven, die de Universiteit van de B.P.M. mocht ontvangen in den vorm van gei tden voor laboratoriumbouw en studie- prijzen benevens voor steun bij bepaalde geologische studieaangelegenheden. De studenten-zuivering. In Leiden werd de Universiteit geluk kig gespaard voor de onsmakelijke actie van de studenten-teekenaars,-die in hun publicaties soms zóó ver gingen, dat zij zichzelve als eenige goed vaderlandsge zinde studenten bestempelden. In to taal passeerden 3816 studenten de Leid sche zuiveringscommissie, van wie 154. of 4%. voor langeren of korteren tijd van het recht op studie of afleggen van examens werden uitgesloten, n.l. 80 we gens teekenen van de loyaliteitsverkla ring en 74 om andere redenen. Ondanks teekenen werden 33 studenten, ondanks andere bezwarende omstandigheden 28 studenten tot de studie toegelaten. Het prosecretariaat van den Senaat berustte sinds 1928 in voortreffelijke handen bij prof. Krom. Na diens over lijden oefende prof. dr. S. T. Bok deze functie met volledige overgave uit, doch zij komt thans in handen van prof. dr. J. H. Kramers, aangezien op den duur te veel werk aan deze functie verbonden is voor een hoogleeraar, die ook leiding moet geven aan een laboratorium. Het aantal ingeschreven studenten be droeg dit jaar 2835 tegen 2417 in het laatste normale jaar 1938/1939. De L, S. C.-Almanak maakt melding van 3386 studenten. Er wordt een register samengesteld van alle Leidsche alumni en oud-alumni, die door oorlog en be zetting het leven verloren. Deze lijst be vat reeds 240 namen. Spreker suggereer de de oprichting van een monument voor deze gevallen Leidsche cives ln den tuin achter de rectorskamer van het Academie-gebouw. De overdracht Nadat spreker prof. mr. J. C. v. Oven een spoedig herstel had toegewenscht met de verzekering, dat de rectoraats aanvaarding slechts na volledig herstel ten volle voldoening zal schenken, richt te hij het woord tot den nieuwen rector- magnificus prof. mr R P. Cleveringa. Prof. R. l*. Cleveringa Het is een week geleden, aldus prof. Escher, dat ik in Zürich heb ervaren, dat een groot deel van de academische wereld het rectoraat te Leiden als een buitengewoon eervol ambt beschouwt. Onze houding gedurende de bezetting heeft dus niet nagelaten eerbied af te dwingen tot ver buiten onze grenzen. Dit legt verplichtingen op. Zoo een naam echter glans vermag te geven aan het rectoraat, dan is het die van den nieu wen rector. Met den wensch voor een voorspoedige ambtsperiode verklaarde spreker het cursusjaar 1946/'47 voor ge opend. TWEEDE LUSTRUM VAN DOCOS" HERDACHT. Ter gelegenheid van het tweede lus trumvan de R.KS.V. ..DOCOS," werd In de Stadsgehoorzaal welke tot de laat ste plaats bezet was. een feestavond ge houden. waarbij de Haarlemsche Tooneel- vereenlglng „Johez" een tooneelspel ln drie bedrijven ..Als het masker valt" opvoerde. Het stuk heeft vele verdiensten, echter niet die van een spannend detective-verhaal. De slechte accounstlek. het &1 te zeer meeleven van een deel van het publiek met de scènes op het tooneel enxtenslotte de omstandigheid dat ln den ffcyer een dansavond werd gegeven, maakte het bo vendien voor velen onmogelijk het ge sprokene goed te volgen. De avond werd geopend door den voor zitter der vereenlgLng, den heer T. van Schie. Deze heette allen welkom, ln het bijzonder de geestelijken en de afgevaar digden van zustervereenlglngen. Spr. me moreerde ln het kort het aandeel dat rec tor Beune. die door ziekte verhinderd was den avond bij te wonen, ln do Katholieke sport-saneerlng sinds 1936 gehad heeft en hy achtte het een verblijdend teeken, dat de vereenlglng én ln ledental èn financieel er goed voorstaat. Voorts roemde spr. den geest ln de vereenlglng, het best getypeerd ln de door DOCOS gehuldigde opvatting dat de sport beoefond wordt, om de sport. Een geamuseerd bal met muzikale mede werking van „The Rhytm Raxals" besloot den avond. DE IIEER STEEMERS GAAT HEEN. Op 17 October a.s. zal de heer W. J. Steemers. stationschef 2e klasse alhier, na bijna 46 dienstjaren zijn arbeid by de Ne- derlandsche Spoorwegen neerleggen. De heer Steemers Ts bil het publiek vooral ook bekend als chef van den goederen dienst. HARMOMEKAPEL „T. EN D." Eerste uitvoering na bevrijding. Alle leden van de Harmoniekapel ,.T. en D". ook zy, die tydens de bezetting naar Dultschland moesten gaan. waren weer present op deze eerste uitvoering na de bevrydlng. welke Zaterdagavond ln de Stadszaai gehouden wsrd. Er hcersch- te dus vanzelfsprekend een geanimeerde stemming, die nog verhoogd werd door het feit, dat de vertolkingen van de moei lijke nummers onder leiding van den heer Smolders op een uitstekend peil stonden en door een groot enthousiasme gekenmerkt werden. Nadat het Wilhelmus staande was aan gehoord, sprak de voorzitter, de her D. Cornet een openingswoord, waarin hy den beschermheer, den heer H. Tieleman welkom heette, den president-commissaris den heer Hennus en diens echtgenoote. alsmede de talrtfke vertegenwoordigers van plaatselijke zuster-, buurt- en too- neelvereeniglngen. Met dankbaarheid ge waagde spr. van de behouden terugkomst der leden en hij dankte directeur Smol ders voor diens yver en steun. Tijdens de uitvoering bleek duidelijk, dat de kapel het zich niet gemakkelijk smaakt had! De nieuwe nummers, als ..Tschalkowsky "-herinneringen"...Mond nacht auf der Alster". ..Suite Oriëntale en Tannhauser-fantasie gaven overvloedig gelegenheid de uitstekende kwaliteiten dezer muzikanten, wfer dagelljksche be zigheden zeker niet uit ..muslceeren be staan te beluisteren. Moge tegen een num mer als ..Tschailkowsky-herlnnerlngen al bezwaren geopperd worden Immers, nier ls sprake van een potpourri, waardoor het .oorspronkelijke uit zyn verband gerukt wordt dat neemt niet wee. dat de ver- jorede en meerendeels klankschoone In terpretatie ervan, de aandacht opelschte. Vooral ook de ..Suite oriëntale" werd een mcces: hierin kwamen diverse solistische trekjes voortreffeiyk tot hun recht Een woord van hulde speciaal aan den enthou siast blazenden eersten componist, die. al mocht hij al eens domineeren, t-och een kranige en stlmuleerende steun voor het "eheel beteekent! Den heer Smolders alle hulde voor de bereikte resultaten. Er heerschte bij voortduring groote aandachtl Na de pauze volgde een geanimeerd va riété-programma, dat niet minder Insloeg. Een opgewekt bal. onder leiding van den heer A. N. van Wijk besloot deze avond, die getuigde van goeden geest en. kame raadschap. FEIKE ASMA. De heer Feike Asma, voorheen organist der Hooglandsche Kerk en tegenwoordig 2de dirigent van het Amsterclamsche Phllharmonlsoh Orkest, ls benoemd tot hoofdleeraar orgel aan het Conservatorium voor Muziek (directeur Willem Gauter) te Rotterdam. ONTPLOFFING IN FRUITPAKIIUIS. Zaterdagavond omstreeks acht uur heeft zich een ontploffing voorgedaan ln een perceel aan de Boommarkt. waarin het frultpakhuls van den heer S. ls gevestigd. De ontploffing werd veroorzakt toen de 60-Jarlge grossier N. S. een koelinstallatie ln werking wilde stellen. Op dit moment sprong de kop van een cylinder uit elkaar tengevolge waarvan S aan het gelaat door ultstroomende ammoniak ernstig werd ge wond. Een Juist passeerende personenauto heeft S. naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. De brandweer heeft de kranen van de koelinstallatie gesloten. BRANDSTOFFEN VOOR KAMERSVERIIUURDEDRS. Morgen zyn aan de beurt de kamer verhuurders, die wonen ln straten, be ginnende met de letters L, M of N. Op ons Bureau ligt ter Inzage de passagierslijst van het m.s. „Oranje", dat met repatrleerenden uit Indlë vermoede lijk op 19 Sept. a.s. to Amsterdam arri veert. Zaterdagmiddag ls op de Haarlem merstraat ter hoogte van „De Overdekte" de 66-Jarlge mevr G. W. alhier, bil het springen ln een rijdende tram gevallen, waarbij zll tusschen de treeplank en de baanschulver terecht kwam. De E.H.D. heeft het slachtoffer, dat klaagde over Pijn aan de borst .naar het Acad. Zieken huis vervoerd. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. John Peter, z. van J. J. A. Planjer en J. Gans; Albertus jz, van A. ten Don kelaar en H. E. van der Reyden; Elze- llne Vlctorlne, d. van G. Vry en E. C. Cossee; Pleter z. van J. van der Nat en C. Masurel; wllhelmlna Theodora, d. van C. C. Epskamp en L. Kanbier; Augusta Victoria, d. van J. la Rlvlère en A.' A. M. van Bockom Maas; Louis Henri, z: van H. L. Voorn en C. M. van Rijn- Lamber. tus, z. van W. Nleuwenburg en E. Stlkke- lorum Jentlen, d. van H. J. Kanis en G. Rengel: Wllhelmlna Cornelia Bartholo- mea, d. van A. Paalman en E. L. van der Lelie. LEIDERDORP. Gemeenteraadvergaderlng De raad vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester van Dlepènlngen. Na de beëediglng en Installatie van 99 raadsleden kwam de verkiezing van wethouders aan de orde. Hieraan ging een uitvoerige bespreking vooraf. De leden van de P. v. d. A. en de K.V.P.. samen beschikkende over 4 zetels, waren van oordeel, dat aan hun als minderheid 1 zetel toekwam, daarby er op wyzende, dat de gecombineerde A.R. en C.H.-fractie zulks uit democratlsohe overwegingen wel zou kunnen blliyken. Dit was echter zoo niet. Hierop onthielden do leden van d. P. v. d. A. en de K.VP. zich van stem ming. Gexozen werden de heer Splinter (C.H.) en de heer de Bruljne (A.R.).-De burge meester feliciteerde de gekozenen en sprak de hoop uit op een goede samen werking. Besloten werd tot aankoop van de Provincie van een strookgrond ter grootte van plm. 1100 M2 voor do som van f. 1900. Het gemeentciyk sportterrein, dat aan dezen grond grenst zal daarme: worden vergroot. Voor herstel van de uit Dultschland teruggekomen brandweerauto werd een credlet van f. 2500.— verleend. BIJ dit punt kwam tevens nog ter sprake een reorganisatie van het brandweerpersoneel. Aan mej. C. J. H. SoonlUfC onderwyze- res aan de openb lagere school werd op verzoek eervol oAtslag verleend. De rekening van het Bureau Sociale zorg over 1945 werd goedgekeurd. De uit gaven waren f 4315.76. Voor 1947 wordt begroot f. 7000. Het nu volgende punt, benoeming in vasten dienst van de heeren H. v. d. Groep en F. Nagtegaal tot gemeente werkman. de heer J. Bosman tot brug wachter en de heer E. Scholte tot ass. tuinman werd ln besloten, zitting behan deld. Na heropening werd het voorstel aangenomen. Laatste punt van de agenda was een voorstel van B. en W om aan het archi tectenbureau Kuypers cn Verhagen te Rotterdam opdracht te «even h®t m&" ken van plannen voor den bouw van 21 arb. woningen. Aldus werd besloten. PARTIEEL UITBREIDINGSPLAN INDUSTRIETERREIN TREKVLIET. De Burgemeester van Lelden brengt ter algemeene kennis, dat een plan van uit breiding voor de gemeente Leiden, ten aanzien van grondon en water, gelegen: a) ln en naby den Bosch- en Gasthuis- polder, aan de Oostzyde hun grens vin dende in den Trekvllot en aan de Zuid zijde begrensd door de trambaan Lelden VtbTonnte"ii nabij het Zuidelijk gedeelte van de R(Jn- en Schlekade, aan de Zuid- zyde grenzende aan de sub a genoemde gronden; c) aan en naby het Zutdeiyk gedeelte van de Jan van Goyenkade; d) aan en nabil het Zuldeiyk gedeelte van de Schelpenkade, met Ingang van 17 September 1946 tot en met 30 Septem ber d.a.v. voor een ieder ter inzage zal liggen op de afdeellng Algemeene zaken der gemeente-secretarie. Dit plan strekt ter vervanging van het plan van uitbreiding voor de gemoento Lelden vastgesteld by raadsbesluit van 6 November 1933. voor zoover betreft een deel van vorenbedoelde gronden. De Burgemeester voornoemd, F. H. van Kinschot. Lelden, 16 September 1946. VOOR DINSDAG 17 SEPT. Hilversum I (301 M.) KRO 8.15—9.00 en 9.059.45: opgewekte muziek; 10.45 11.00 gedichten over Indonesië; 12.30 13.00: ensemble Kees Huetlng; 14.0016.00 Tosca, opera van Puccini; 16.0016.30: radiozlekenbezoek; 17.4518.00: Ryk Over zee; 20.15—20.45 en 21.00—21.30; Radio Phllh. Orkest; 21.35—22.00: Herdenking van de slag om Arnhem 22.4523.00: Stuy vesant StriJkkw. speelt SJostakowltsJ; 23.00 23.30: ensemble Splendora; 23.30-24.00: Slotaceoord. Hilversum II (115 M.) AVRO 8.15— 8.45: operette selecties; 9.159.30: mor genwijding door ds. H. J. ter Haar Rom- meny-, 9.5010.30: arbeldsvltamlno; 11.30 12.00: ensemble Jetty Cantor; 13.16 14.00: Vaudeville-orkest; 14.20-15.00: Aeo lian sextet; 15.3016.30: Utrechtsch ste delijk Orkest; 17.00—17.30: Nederlands beste pianisten spelen voor de Jeugd.: 20.15 21.30 bonte Dinsdagavond trein; 21.36 22.00; Herdenking van den slag om Ara- hem; 22.0022.15 en 22.3023.00; gramo- foonplaten op verzoek; 22,15—-22.30: Bui- tenlandsch overzicht door H. Ch. G. j. v.d. Mandere; 23.1524.00: avondconcert. Brieven aan het Bureau van- dit Blad onder No. 7235 (z.g. 1 500 cwt) uit Dump Deelen binnenkort leverbaar op vergun ning R.V.l. Ook nu weer kunt U zich voor alle inlich tingen wenden tot HOFSTRAAT 17 - RIJNSBURG Tel. 2605 (K I 718) Aan Machinefabriek in het Westen des lands voor spoedige indiensttreding gevraagd een op teekenkamer, benevens eenige voor algemeene machinebouw Brieven met volledige inlichtingen onder No 7272 aan het Bureau van dit Blad. Bij alle Leidsche Boekhandelaren is de inteekening opengesteld op het binnenkort te verschijnen boek DOOR IN LEVEN WETHOUDER EN LOCO-BURGEMEESTER, met VOORREDE van Mr. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, oud-Burgemeester van Leiden en een nawoord van Mr. S. MOK. HERINNERINGEN VAN EEN GEMEENTE-BESTUURDER Eenige illustraties worden in het boek opgenomen; alsmede een fraai uitgevoerd PORTRET van den schrijver. Het boek is gedrukt op Houtvrij Papier. De prjjs is, gebonden in geheel linnen band f. 4.90 „Het Nederlandsche Beheers instituut, Vertegenwoordiging Leiden, zoekt voor één zijner ambtenaren; een gemeubi leerde of zit-slaapkamer in Lelden of onmiddellijke omgeving op behoorlijken stand met volle dig pension. Brieven te richten aan den Vertegenwoordiger, Tweede Binnenvestgracht 15, Leiden te koop aangeboden Aanbiedingen met merk en prijs aan Mevrouw PEKEL. Paul Krugerlaan 6, Den Haag Columbia 201 in zeer goeden staat met 50 platen in kof fers waaronder Jasz, dans. Greta Kheller, Blng Crossby, Adrew-Sisters. Hawayan, etc. Te bevragen Oude Singel 112 na 19 uur. Telefoon 22714 GEVRAAGD Te koop gevr. Buta gasstel of gasstel, merk Dordrecht comfoor „Medo" of ..Eta Ideaal". Broekslootkade 75. RUswijk. Dagmeisje gevr., pl.m. 16 j. Werktijden nader overeen te komen. Verbeek, Thorbecke- straat 26. D Kachels, fornuizen. Te koop gevraagd: haarden, bascules, gewichten, meubilaire goede ren, brandkasten enzv Vanouds adres: A J. Hartwljk, Nieuwe Beestenmarkt 7-9 (Veemarkt) Telef. 26627 - 24013. Gevraagd werk om tliuls te verrichten, als bijverdienste. Ook schrijfwerk. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 870 k. Te koop gevraagd een ln goeden staat zijnde handbal of kleine voetbal Dr. Munk. Zoeterwoudsche Singel 102. B Gevr., voor direct of later dagmeisje, voor hele of halve dagen of werkster, ln gezin met vier kinderen. Tinbergen, Leeuwerikstraat 8. Lelden. J. v. d. Niet. Cronjestraat 9 te Katwyk a/Zee. Te koop ge vraagd. een luidspreker of rul len voor een pathéfoon. Huishoudster met spoed ge vraagd, ln gezin waar moeder ontbreekt. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 823 k. AANGEBODEN Ind. leeren koffer aangebo den. Jongbloed, N. Voordorp straat 38. Voorschoten. Damesrywlcl z. g. a. n. zon der banden, heerenrUwlcl met luchtbanden, in prima staat Oude Singel 50 Arbeiderswoning te koop aangeboden, huur f. 3.25 per week. Te bevrag. Spaargaren straat 28. Oegstgeest. Te koop 1 kachel m. plaat, l theekast. 1 rookstoel met kussens. Te zien: Lage Rijn dijk 10 a. BTJw. v. H.B.S.'ers en Gymn. voor Wisk., Natuur- en Schei kunde. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 869 k. Te koop klndcrlcdlkant rm bed, splinternieuw, en dames mantel, mt. 46. Te bevr.: Voldersgracht 35. Aajmebudi-ii. jj rsteslaiid te Leiden. 2 :.;stoffeerde ka mers. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 886 k. TVonlngruIl. Heel huisje, ka mer en suite, voor huisje in ander stadsgedeelte. Tevens te koop een kinderwagen en wan- welwagentje. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 829 k, E2 Bakkersmanden, hroodmnn- den. stofdoekmanden, won- derpannen. kinderbaden (vry) hulshoudbussen filters, brood trommels. oliekannen, vergas sers. katoen, stop- en brei naalden. vaatkwastcn. rubber handschoenen en ballen, stof fers. stofbllkken. bezems, lui wagen. mastlektoorstels. kolen kitten. „Deko" heeft het. Mare 86, B Tlierm.flessen, bakeliet bla den. mattenkolppers. müscaat raspen, scharen, broodmessen, zakmessen, koolschaven, kast papier. scheermesjes, strik- houderS, theepottulten, bus openers. flesopeners. flesspe- nen. zuigflessen, gards. was- borstels, werkborstels. nagel borstels. kleerborstels, gebit borstels .stampers, gaskousen. „Deko" heeft het. Mare 86 Er b. z. a. een werkster, voor alle werkzaamheden te verrichten. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 891 k. Te koop lap stof voor cos- tuum. vulkachel met plaat, manteltje 1. 10 J.. schoenen maat 33. D.flets z. b. Brieven Bur, van dit Blad No. 884 k. Biedt zich aan inet meisje. 20 Jaar. voor halve dagen, P.G Br. Bur. v. d. Blad No. 882 k. DIVERSEN De Yulpcnspcclnllst. Hebt U gezocht ln alle zaken naar Iemand om Uw pen te ma ken. Neem dan aan deze goe de raad. De Vulpenspecialist maakt hem weer paraat. Haarl.str.n 64. Tol. 24185. Vermist sinds Zaterdag, klein gesch. Foxterrler. zw. br. gevlekt en br. kopje, teef, luis tert naar den naam Poeke, ls vnn zieke Jongen, die erg aan hem gewend ls. Tegen be loning t. t. bezorgen: Bert Regeer. Molensteeg 5. Ruil, winkelhuis, bev. 4 ka mers. zolder, keuken en win kel ln ruil v. gesloten huls. dezelfde grootte. Brieven Bur. v. d. Blad No 824 k. Kleine Advertenties worden dagelijks opgenomen, wanneer voldoende ruimte beschikbaar ls. Ze mogen hoogstens 30 woorden groot zijn (een woord maximum 12 letters). De prijs bedraagt f. 1,50 by vooruitbetaling. Een bewijsnummer wordt niet verstrekt. maakt U bekend, dat per 7 October a.s, de handel in aardappelen vrij van regeringsmaatregelen zal zijn Aflevering van aardappelen ln elke hoeveelheid van alle door U gewenschte bewaarbare soorten, ls dan weer uitvoerbaar. OUDE SINGEL 12(1 TEL, 20719 DOEZASTR. TEL. 22825 22 DER „VEBO" TE LEIDEN van 25 tot en met 28 September Woensdag 25 September ALLE SOORTEN VEE en Zaterdag 28 September PAARDEN Van 2528 September; Pluimvee, Konijnen, Kaas, Fruit, Groenten, Bloemen, de allernieuwste Land en Tuinbouwmachlnes cn Gereedschappen e.d„ uit gebreide Wetenschappelijke Voorlichting en Filmvoorstellingen Zaterdagnam. sluiting door CONCOURS-HIPPIQUE op de prachtig gelegen speelweide van den Leidschen Hout Vraagt inlichtingen aan het Secretariaat; Waaggebouw, Leiden zijn het allerbeste slaap- en kalmeerende middel. Helpen vlug. zijn beslist onschadelijk, tevens niet bitter. Bevat geen barbituurzuur. Niet te verwisselen met gewone broomtabletten, welke vaak als slaap- en zenuwmïddeljes worden aangeprezen, doch zeer weinig helpen en uitslag veroorzaken.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 3