De Indische cultures ALLERLEI VAN OVERAL Leidscli Tribunaal Het Amerikaansch voorstel inzake Palestina Goede toekomst voor rubber op Java Uit gezaghebbende bron te Washington verneemt men, dat president Truman zijn goedkeuring gehecht heeft aan een com promis-voorstel inzake Palestina ..als basis voor discussie" met Joodsche cn Arabi- sohe vertegenwoordigers Naar men ver klaarde, ls het plan door Acheson, waar nemend minister van bultenlandsche za ken, opgesteld, na consultatie met voor aanstaande vakkundlgen, o.w. dr. Golo- man. lid van het bestuur van het Joodsoh bureau voor Palestina. Het Is door Tru man naar Attlee gezonden met de opmer- jclng, dat indien deze voorstellen als basis voor discussie met Joden en Arabieren zouden worden gebruikt, de V.S. „hun mo- reelen steun" zouden verleenen. Bijzon derheden van het plan zouden door de Brltsche regeering worden bekend gemaakt zoodra zij erover tot een beslissing waren gekomen, aldus voegde men eraan toe. Volgens dit plan zouden de Joden geheel Galllea en Negeb, de Arabieren de cen trale Jordaan-Samaria provincie met de haven van Jaffa krijgen. Er zou gestreefd worden naar een uiteindelijke beëindiging van het Brltsch mandaat en de volledige onafhankelijkheid van den nieuwen jood- schen staat. Echter zou er ln voorzien worden, dat de Britten by voortduring het gebruik van bases aan de Mlddelland- sohe Zee zouden genieten. Goering's sigaren naar Churchill. MAAR HIJ ZAL ZE BEWAREN. Onder de „nalatenschap" van Her mann Goering als rijksmaarschalk van het Derde Rijk bevonden zich negen luxe kistjes sigaren van tien stuks elk. Het waren sigaren van 20 cm. lang, vervaardigd uit de edelste tabakken en iedere sigaar was geplombeerd en voor zien van een schitterend uitgedost band je, dat in geenen deele afstak bij den glans van Goerlngs uniform. Ieder kistje was voorzien van de mededeeling „spe- zial angefertigt fuer Reichsmarschall Hermann Goering". Een van de kistjes was onlangs terecht gekomen bij een bekenden Rotterdamschen restaurateur, die het begrip „sigaar" onmiddellijk met den naam Churchill combineerde. Via een van de stafofficieren van Chur chill. den heer Thomas Warden te Glas gow. werd het exceptioneele kistje den beroemden Brltschen staatsman aange boden. die het gaarne in ontvangst nam en eenige dagen geleden een brief te rugzond, waarin hij zegt deze sigaren als een interessante bijzonderheid te zullen bewaren. Generaal Smuts over immigratie in Zuid-Afrika Op een vergadering van het Trans- vaalsche hoofdbestuur der vereenigde partij heeft generaal Smuts onder luid applaus medegedeeld, dat de regeering van Zuld-Afrika tot een neer actieve immigratiepolitiek heeft besloten. Voor de selectie van de immigranten zullen ln het buitenland bureaux worden ge- VeS£mmigratie is een dringende eisch", aldus Smuts. „WD hebben mannen en vrouwen noodlg Onze bevolking moet met sprongen toenemen. Laten we onze poorten weer openen en het ijzer sme den terwijl het heet ls. Wfj hebben goede Europeanen noodig en kunnen er millioenen krijgen. Zuid-Afrlka is ln een nieuw stadium van ontwikkeling gekomen. De uitbreiding van onze in- dustrie ging voort, zelfs toen duizenden mannen als soldaat in het buitenland waren. Deze industrie schreeuwt om arbeidskrachten". Het lijk van Mussolini. De kist met het stoffelijk overschot van Mussolini is ln het lijkenhuisje van Milaan geopend. Het lijk bevindt zich in een vergaanden staat van ontbin ding. Het kon echter geïdentificeerd worden, doordat zich op den schedel sporen bevinden veroorzaakt door het uithalen van de hersenen. Deze werden zooals men zich zal herinneren, ter on derzoek naar de V.S. opgezonden De .priesters Zucca en Pari, die beschuldigd werden van pogingen tot wederoprich ting van de fascistische partij, zun in de gevangenis San Vittore opgesloten. De Italiaansche plaatsvervangende premier, Nenni, verklaarde, dat de Ita liaansche regeering thans niet in staat is het verzoek van Mussolini s weduwe om haar het stoffelijk overschot ter be schikking te stellen in te willigen, ge zien de activiteit van neo-fasclsten. ROND DE ÜNRRA. Tlidens de plenaire zitting van den raad van de Onrra lieeft Laguardla verklaard, dat een ..hooggeplaatste militaire autori teit" heeft gezegd, dat de Unrra een dek mantel ls geworden voor Russische mis dadige elementen, die zich op schaal met handel ln verdoovende midde len en smokkelarij bezighouden. Laguar dla zelde verder, dat hij deze autoriteit heeft verzocht een dergelijke mededeeling met bewijzen te 6taven of anders af te treden. Volgens berichten uit Genève is deze .hooggeplaatste militaire autoriteit" lult.- generaal sir Frederick Morgan, hoofd van den dienst voor verplaatste personen ln Duitschland. Laguardla heeft hem echter niet met name genoemd. Hy beloofde de uitlatingen volledig te onderzoeken, De eerste stappen tot- liquidatie der Unrra werden ln d"e plenaire zitting ge daan, toen de raad met algemeene stem men besloot, de werkzaamheden van de Unrra op het gebied van de gezondheid over te dragen aan den Wereldgezond heidsraad die thans ln oprichting ls. De raad gaf ook zijn eestemmlge goedkeu ring aan de resolutie, dat de organisatie der V.N.. Indien zij dat wenscht. de werk zaamheden van de Unrra op het gebied van het sociale welzijn zal overnemen. HET Lir VATSCHAP DER V.N. In de Commissie voor het lidmaat schap der V.N. hebben de Sovjet-Unie, Polen en Mexico zich gemeenschappe lijk verzet tegen het verzoek van Por tugal lid te mogen worden van de or ganisatie der V.N. Engeland en de V.S. daarentegen on dersteunden het Portugeesche verzoek. China. Nederland, Brazilië en Frank rijk sloten zich daarbij aan. Frankrijk en de Sovjet-Unie verzetten zich tegen het Siameesche verzoek om lidmaat schap. Nederland en Australië hielden zich wegens de houding van Frank rijk afzijdig. De Sovjet-Unie is ook tegen toelating van Eire en Transjordanie. SOVJETS ONTKENNEN BERICHTEN OVER RAZZIA'S OP DUITSCHE KINDEREN. Het officieele sovjet-nieuwsbureau te Berlijn heeft de berichten van Brltsche correspondenten ln Duitschland, dat de sovjet-troepen en geheime politie een razzia zouden hebben gehouden op een groot aantal Duitsche kinderen ln de 6ovjet-zone en deze naar opleidingskam pen zouden hebben gezonden, tegenge sproken Gesproken wordt ln de sovjet- bladen van „fascistische provocatie, groo- ter dan van Goebbels" en van „een lage provocatie voor een speciaal doel". Het sovjet-nieuwsbureau verklaarde, dat de eigenlijke toedracht was, dat 48 perso nen tussohen 16 en 23 Jaar in Juli ln de provincie Brandenburg wegens verschei dene misdaden werden gearresteerd. EER-STE JODEN OP CYPRUS AANGEKOMEN. De eerste 1300 Joodsche illegale immi granten zijn uit Haifa op Cyprus aange komen. De „Stem van het strijdende Zion". de geheime zender van de Joodsche terroris tische organisatie Irgoen zwal laoeml, heeft opgewekt tot een algemeenen op stand. de vorming van een onafhankelijke Joodsche regeering, het oprichten van een Joodsch bevrijdingsleger, het boycotten van alle wetten der Palestijnsche regeering en eon volledige breuk met de „bezettende mogendheid". De Zionistische raad heeft besloten ln November ergens ln Europa een congres bijeen le roepen. LAGE PENSIOENEN. Naar aanleiding van ons bericht over „den nood der gepenslonneerde militai ren*' schrijft men ons. dat er een cate gorie ls, welke nog ergei moet -vorden beklaagd, nl. zli, die een weduwenpen- 6loen van vóór 1922 „genleton" Als voor. beeld wordt een 68-Jarlge dame genoemd, weduwe van een vóór 1922 overleden hoofdambtenaar, die slechts I 735 pen sioen heeft Ook voor deze menschen ls verbetering dringend noodzakelijk! DE NEDERLANDSCHE VOLKSBEWEGING Een commissie uit de N.V.B. ls bezig te onderzoeken op welke wijze deze orga nisatie het. best kan worden aangepast aan de eischen van dezen tijd. nu de politieke partyen 'haar vorm hebben aan genomen. De voorstellen dezer commissie zullen worden voorgelegd aan een einde September te houden congres der N.VJ, In een onderhoud met den heer E. Koning, lid van de frlma Waller en Platte, te Amsterdam vernam een re dacteur van het A.NP. inzake de In dische cultures, dat voor de koffie de situatie dermate is veranderd, dat wy in de eerste jaren hooge pryzen zullen krygen. Dit vindt mede hierin zijn oor zaak dat. de santosoogst zeer vermin derd is door tusschenplanting van voe dingsgewassen. De boonen zijn hier door achteruit gegaan. Zooals bekend wordt er ook veel katoen tusschen de koffie door geplant, hetgeen begrijpe lijkerwijze de productie aanmerkelUk deed verminderen. Deze maatregel werd in Brazilië genomen toen de koffie door haar prijs niet meer opbracht en de ondernemers hun menschen betaalden door ze in de gelegenheid te stellen voeingsgewassen tusschen de koffie te planten waarvan zij den opbrengst voor zich mochten houden. Bovendien is de Santos onderhevig geweest aan zware vorstperioden en enkele misoogsten zoo- dat de productie van 35.000.000 balen is teruggeloopen tot 14.500.C00. Over het algemeen kunnen wij zeggen, dat op het oogenbllk en ook in de komende jaren de koffie goede prijzen zal maken, aldus spr. De heer Koning ziet de toekomst van de rubber op Java zeer gunstig in. Vroe ger was de opbrengst 150 tot 500 kg. per h.a. Sedert 1935 was de firma bezig met verbetering van den aanplant en het gevolg was, dat in 1940'41 oogsten bereikt werden van 2.000 kg. per h.a. „U ziet dus", zoo zelde hij, ..dat de her- ontginningen zeker hun nut bewezen hebben. De rubberexploitatie kan dus zeer loonend zijn zelfs als in de toe komst de koelies een loon zouden ont vangen dat driemaal zoo hoog is als tot dusverre het geval was" De tinproductie op Billiton neemt ge stadig toe. Op Banka zullen de negen in bedrijf zijnde mijnen, naar verwacht wordt, dit jaar in totaal 2000 ton tin produceeren. De maandelijksche pro ductie op Billiton bedraagt 450 ton. Sprekende over de theeonderncmin- gen, zeide de heer Koning, dat er en kele bij zijn, die zeer goed door den oor log kwamen. Dit geldt voor de theeon- Het Westland presenteert drie nieuwe druivensoorten. (Van onzen correspondent). De voorzitter van het Centaral Bu reau van Tuinbouwveilingen in Neder land benevens van den Bond Westland. de heer J. Barendse heeft drie nieuwe druivensoorten welke het Westland in de toekomst zal gaan brengen, ten doop gehouden. Acht jaar geleden werd in den proef tuin Z. H. Glasdistrict te Naaldwijk deze proef van verschillende kruisingen opgezet; de resultaten konden gisteren in vol vertrouwen worden aangeboden. Het zijn twee witte «soorten; kruisingen tuschen Golden Champion en Black Alicante en een blauwe soort die met Gros Colman en Alicante werd gekruist Het zijn zelf bestuivende druiven, die vrij wel geheel zonder pit en groot van kor rel zijn. De oogst van de drie soorten die niet gestookt werden is vroeg. De witte druiven ontvangen als naam, W. Verheul, naar den oud-voorzitter van den Proeftuin en Prof. Aberson, eertijds verbonden aan den Tuin te Wa- geningen; de blauwe druiven werden genoemd: Proef tuili's Groote Blauwe". Toenemend Amerikaansch vertrouwen inzake Nederlandsch-Indië (Van onzen Haagschen redacteur). Naar wy vernemen zou de heer Herbert Cremer, van de Deli Maat schappij, in den laatsten tijd ver schillende belangryke contracten in Amerika gesloten hebben betref fende verkoop van Delische ta baks-oogsten. Dit mag men een verblijdend verschynsel noemen. Het wijst immers op een toegeno men vertrouwen in Amerika ten opzichte van de positie van een in Indië werkende Nederlandsche on derneming als de Deli-Maat- schappy. dernemingen in de Preanger die be halve de eigen producten ook de van de bevolking opgekochte thee verwer ken. Na overleg werd besloten de on dernemingen, die ook met opkoopthee werken, niet aan te tasten. Er werd groene thee gemaakt voor Inheemsch gebruik en de ondernemingen konden blijven bestaan, het spreekt vanzelf, dat deze ondernemingen tot de hooge uit zonderingen behooren en dat in het al- gemen het lot der theeplantages min der gunstig is. Tenslotte beklaagde de heer Koning zich over het gebrek aan medewerking van de zijde der regeering ten aanzien van de deblokkeering. Er ligt meer dan een half millioen in de Oost geblok keerd. Wij kunnen onze verplichtingen te genover de verlofgangers niet nakomen omdat er geen geld vrii is. Groote be dragen liggen thans renteloos en de heer Koning is van meening, dat het wenschelijk zou zijn als de regeering in dit opzicht met wat meer voortva rendheid de belangen der ondernemin gen ter harte zou nemen. Buitengewone bevorderingen in Indië. In een dagorder van het algemeen hoofd kwartier van 't Koninklijk Nederlandsch- Indische Leger en de Koninklijke Lucht macht zijn 19 militairen vermeld, die zich tydens de krijgsgevangenschap of het pacifiea/tlewerk na den oorlog op bijzondere wijze onderschelden hebben en uit dien hoofde voor buitengewone bevor dering in aanmerking kwamen, Zoo werden buitengewoon bevorderd: tot majoor de kapiteins J J. van der Waarde en C. L. E. F. van Swieten; tot tweede luitenant de sergeant-ma joor W J. van der Veen en de cadet sergeant J. E, Franken; tot opperwachtmeester de wachtmees ter M. Punt en tot sergeant-majoor de sergeant C. P. Kleljvoet, de sergeanten 2de klasse Siswo Hardjono en J. Malawau en de korporaal J W. Hulzinga; tot sergeant de korporaals W. R Ho- gendorp G. W. Weeda. P J. Schrijvers en B. Korpershoek en tot wachtmeester 2de klasse de korporaal E Lahe; tot korporaal de soldaten Luurtsema, P. O. Panhuizen. W Slob. J. G. M Lln- nenbank en J. C. Kragt. Veldmaarschalk Montgomery (links) in gesprek met generaal sir Miles Dempsey (reohts) en den onder-staatssecretaris van oorlog lord Nathan (in burger) tijdens een conferentie van de hoogste Brltsche militaire autoriteiten ln Camberley. DUITSCHE VAKVEREENIGING TOT WERELDBOND TOEGELATEN. Voor het eerst sinds 1933 is een Duit sche vakvereeniging weer als volwaar dig lid toegelaten tot den wereldbond van vakvereenigingen. Het dagelijks be stuur van de internationale transportar beidersfederatie heeft namelijk op een bijeenkomst te Stockholm besloten de toetreding als lid van den Duitschen gemeenschappelijken bond van tran sportarbeiders en arbeiders in de open bare werken in de Britsche zone goed te keuren. De bond heeft 300.000 leden, waarvan 200.000 transportarbeiders. Vol gens voorzitter Hans Jahn, die zich thans te Londen bevindt voor bespre kingen met den internationalen bond van transportarbeiders, hebben de tran sportarbeiders het nooit opgegeven te vechten tegen het barbarendom en de oorlogvoering der nazi's. Toen Hitler in Mei 1933 de Duitsche vakvereenigingen ontbond, heeft Jahn in geheel Duitsch land clandestiene groepjes transport arbeiders gevormd en steeds contact ge houden met den internationalen bond. VALSCHE BONKAARTEN UIT BELGIË GEÏMPORTEERD! Haagsche handelaren stonden terecht. Eenigen tijd geleden werd ontdekt, dat zich in Brussel een drukkerij moest bevinden, die Nederlandsche distributie kaarten vervalschte, en in omloop bracht. Na een onderzoek in België en ons land, werd een complot van hande laren gearresteerd, doch de drukker, en een hoofddader, zyn nog steeds on vindbaar gebleven. Voor den Haagschen Politierechter hebben zich gisteren drie handelaren te verantwoorden gehad, die na contact te hebben gehad met den Belg D. J. P., on geveer 1000 valsche bonkaarten in ont vangst hadden genomen, doch waarvan er slechts 200 verhandeld werden. Het waren de gebroeders L. S. en A. S. uit Den Haag, tegen wien een jaar ge vangenisstraf werd geëischt, en J. W. de W. uit Den Haag, voor wlen de eisch vyf maanden was. De rechter veroor deelde resp. tot acht en vier maanden gevangenisstraf. Een veilige schuilplaats S.S.'ER BIJ „NAT. VEILIGHEID". Een van de centrale figuren van het nationaal socialisme in de bezettings jaren was in de provincie Drenthe H.E. Boerma. Deze jongeman hy werd in 1915 ln de gemeente Anloo geboren werd o.a. belast met het geven van vormingscur sussen aan de politie. Hy trad later als S.S.'er in Duitschen krijgsdienst en is ook langen tyd belast geweest met de functie van provinciaal directeur van Winterhulp Nederland ln Drenthe. Al met al zou men dus zeggen, dat Boerma niet tot de zgn. lichte gevallen behoort. Na de bevryding is Boerma gearres teerd en later naar het kamp te Vught overgebracht. Uit dit kamp is hy naar het „N. v. h. N." verneemt Januari van dit jaar gehaald zooge naamd om verhoord te worden. Van dit verhoor is Boerma evenwel niet in het kamp teruggekeerd. Wèl zat hij al dus genoemd blad later onder een schuilnaam by hetBureau Natio nale Veiligheid. Voor een S.S.-man een veilige schuilplaats! Boerma werd echter in verband met een zedenmisdrijf gearresteerd en toén ontmaskerd! Een projectiel in den schoorsteen. Toen dezer dagen een schoorsteen veger op het dak van het pand Mey- rooslaan 4 te Arnhem klom om den schoorsteen te vegen, ontdekte hy al spoedig dat er zich een groot voorwerp in het rookkanaal bevond. Hy weigerde aen schoorsteen te vegen, omdat het voorwerp verdacht veel lykt op een projectiel! De mijnopruimingsdienst is nu gewaarschuwd om het te verwijde ren, aldus de Arnh. Crt. Werklieden ontvingen geen ouderdoms- en invaliditeitsrente. REGELING MET DEUTSCHE BANKEN NOODZAKELIJK. Een groot aantal in Nederland wonende werklieden heeft de hun rechtmatig toe komende ouderdoms- en lnvalldlteltsren- ten sedert de capitulatie van Duitsch land niet meer van de Dultsohe verzeke ringsinstellingen ontvangen. Dit is. naar ln antwoord op vragen van het Kamerlid Maenen wordt meegedeeld, o.a. een gevolg van de omstandigheid, dat deze renten wegens het ontbreken van een betalings regeling met Duitschland niet naar Ne derland kunnen worden overgemaakt Er wordt echter naar gestreefd zoo spoe dig mogelijk tot een betalingsregeling met Duitschland te geraken. Tevens worden thans maatregelen over wogen om het solvablllteltsrlsico van de inmiddels ontstane vorderingen uit te sluiten. De ministers van sociale zaken en \sn financiën zijn waar de groep der len tetrekkers onder de crediteuren van Duitschland een zeer bijzondere positie in neemt bereid te overwegen voor deze categorie een byzondere voorziening te treffen. Deze regeling, waarover thans nog in terdepartementaal overleg wordt gepleegd, kan spoedig tegemoet worden gezien. Daarbij zal er van worden uitgegaan, dat betrokkenen niet den indruk mogen krij gen. dat zij als armlastigen worden be handeld. EEN GERUCHT TEGENGESPROKEN. Op vragen van mej. Tendeloo, betref fende lezingen over het verzet en de il legaliteit m Nederland, welke door een be kende Nederlandsche schrijfster, aan wie het recht van publicatie voor het leven is ontnomen, ln Zwitserland zouden zijn gehouden, hebben de minister-president en de minister van bultenlandsche zaken het volgende geantwoord: Een gerucht van dien aard gaf de regee ring reeds eerder aanleiding tot het doen instellen van een onderzoek. Gebleken is. dat geen aan de omschrijving beantwoor dende schrijfster in Zwitserland lezingen hield of houdt. Dezer dagen herdenken wy den eer sten verjaardag van den herstel',. den wereldvrede Met dien vrede is het een eigenaar dige zaak overigens. Toen een jaar ge leden Japan besloot'by de poort van de atoom-eeuw het Duitsche voorbeeld te volgen, schoot er in den door krygs- geweld omwoelden grond een teer plan tje op. dat vrede heette. Het slaagde er in overeind te blyven staan ondanks de wat plomp aandoende laars van zaaiers en tuinlieden. Het gevalletje groeide, maar omdat het nog geen ma jestueuze elk was, bleef niemand er naar staan kijken. En, nu het een jaar oud is. schynt niemand het meer goed te kunnen terugvinden. Het zal er nog wel zyn, zeker, maar het schynt ons stervelingen niet vergund te zyn er een blik op te werpen. En voor het dragen van vruchten is het trouwens nog veel te klein. Maar onze angst is juist, dat het nog te klein is en zoo moeiiyk tusschen het onkruid te vinden, omdat er zoo weinig aandacht aan wordt besteed. Biina lederen avond kunnen wy over de radio hooren, dat de vreterij van het koolmotje een dergeiyken omvang heeft aangenomen, dat het gewas be spoten moet worden met een mengsel vanof dat de draaihartigheid van de koolgewassen verergert door de zooveelste vlucht van een of ander vlin dertje. of dat de vruchtboomen gevaar loopen door het optreden van een leger zware jongens uit de insectenwereld. of datnu ja, nog veel meer van dat fraais. Maar hebt u éénmaal gehoord dat ook het vredesplantje bespoten moet worden, omdat de vlucht van projectie len van onbekende herkomst een dus danige omvang heeft aangenomen datof dat de draaihartigheid van dit plantje, dat ongetwyfe'ld recht van leden zyn moet, wordt verergerd door Bikini-experimenten, of dat de vretery van den zwarten handel een dergelij- ken omvang heeft aangenomen dat etc? Neen, er mankeert wat aan deze we reld. Zoo erg zelfs, dat de kweekers van het armetierige plantje in Parijs vergeten hebben, den naam van hun product op de kas te plaatsen. Is het dan wonder, dat wy niet meer weten, waar het staat? Toch moet het ook weer niet zoo héél moeiiyk zyn om het te vinden. In Indië staat het in ieder geval niet, evenmin als in Palestina, terwyl ook Triest ons niet waarschynlyk voorkomt. Het Chi- neesche klimaat kan beslist niet garand zijn en de bodem in Oost Europa moet bar onvruchtbaar wezen. Zou het dan toch in Parys slaan? Alles is per slot van rekening betrek kelijk ln deze wereld. In Palestina staat ons vredsplantje niet, maar toch is het ook daar niet al te tragisch. Zonder onderschatting van de problemen kun nen wij ten aanzien van Palestina toch nog steeds een zeker optimisme bewa ren. Want als de- een of andere heilige onschuld in Neurenberg nog eens mocht beweren, dat Engeland eigenlijk in Pa lestina hetzelfde doet als hij met de Duitsche Joden heeft gedaan, dan kan de Britsche aanklager er nog altijd op wyzen, dat de Joden indertijd in doods nood trachtten uit de Duitsche hel te ontkomen, terwyi zy thans Palestina noz altiid bij nacht en onty trachten binnen te trekken. Het zal er toch be slist beter zijn dan in Auschwitz. Het geen ook licht mogelyk is Wellicht is de wereld dan tóch vooruitgegaan. Ik sprak dezer dagen Iemand, die zei, dat „ze in België al veel verder zijn dan by ons in Holland", omdat de si naasappelen en de sigaretten daar van de bon zyn. Wy Nederlanders zyn ondankbare lieden. Hoe kort is het niet geleden, dat iedere huisvrouw een kreet van ont zetting slaakte toen de groenten en la ter de lucifers van de bon gingen: „Dan zyn ze heelemaal niet meer te krygen". Laten we voor de Belgen hopen, dat het met sinaasappelen en sigaretten gaat als met groenten en lucifers bij ons, want dan kunnen wy hen terecht benyden. Maar laten wy dan ook beloven, dat wij niet meer kankeren als er hier iets van de bon gaat, omdat wy het dan zooveel slechter krygen en geiyktydig brommen, dat het elders zooveel beter is, omdat daar iets van de bon gaat. Zoo gaan wy dan het tweede vredes jaar in, met een gezonde hoop op een gezondere toekomst. Nogmaals: hetgeen ook licht mogelyk is. Enfin, laten wy ons troosten met de gedachte, dat er tenminste over vrede gepr&at wordt, al weet het vredesduif je niet goed, wie er nu eigeniyk vrede met elkaar willen sluiten Alem wil „Brabantsch" blijven MOEILIJKHEDEN BIJ DEN WEDEROPBOUW. Aan den Maaskant tusschen Brabant en Gelderland, het grondgebied dat van October 1944 tot April 1945 in de front- lyn lag, is een aantal plaatsjes zoo goed als van den aardbodem verdwenen, o.a. Ammerzoden, Hedel. Empel en Alem. Bij de plannen voor den wederopbouw is het idee gerypt. sommige dorpen te verplaatsen, d.w.z. ergens anders een dorp te bouwen met- den naam van het vrywel verwoeste dorp. Dit idee ontmoet bezwaren van vele boeren, die by eventueele verhuizing verder van hun landeryen af komen te wonen. Den laatsten tyd is er heel wat te doen geweest Inzake de toekomst van het oude Brabantsche dorpje Alem, dat men vroeger al eens by de provincie Gelderland heeft willen voegen. Meermalen heeft men van officieele en semi-officieele zyde den laatsten tyd de bewoners gepolst of ze genegen wa ren te verhuizen naar den anderen kant van de Maas. maar de animo daarvoor was, biykens een dezer dagen belegde en zeer druk bezochte vergadering, ni hil. De burgemeester der gemeente deel de daarop mede, dat de bewoners dan toch waarschynlyk by de provincie Gelderland zouden worden ingedeeld, maar het protest hiertegen ls zoo mo gelijk nog grooter. Een nieuw request is thans opgesteld, onderteekend door alle Inwoners rn het dorp. De verzendhuizen en de fruitdistributie. OOK DAAR ZIJN BONNEN NOODIG. Ten aanzien van de dlstrlbutleregellng voor fruit is ln de hierover ln de pers ver schenen berichten geen melding gemaakt van de erkende verzendhuizen van fruit. Om misverstand te vermyden worden <le consumenten er aan herinnerd, dat voor bestellingen bij verzendhuizen geen uit zondering wordt gemaakt op de gestelde distributievoorschriften en dat dus uit sluitend tegen inlevering van de voor fruit aangewezen nieuwe bonnen op basis van de aangegeven hoeveelheid mag wor den afgeleverd. ORGANISATIE VAN DE BURGERLIJKE VERDEDIGING. Naar wij van bevoegde zijde verne men. overweegt de minister van binnen- landsche zaken te komen tot een orga nisatie van de burgerlijke verdediging, waarin is opgenomen de regeling van de werkzaamheden, bedoeld in de wet betreffende bescherming tegen lucht aanvallen van 1936 en de hulpverlee ning bij rampen. TWEE VERDACHTEN ONMIDDELLIJK ÏN VRIJHEID GESTELD. De eerste zaak welke Dinsdagmorgen ter behandeling voor het Leidsche Tri bunaal voorkwam, was die tegen J. P. Warmerdam, veehouder te Noordwljker- hout. Besch. was ten laste gelegd, dat hy 3 4 maanden als buurtboerën- leider van den Ned. Landstand is ge weest. hulp en steun aan den vyand heeft verleend door drie vier paarden en zyn wagen ter beschikking van de Duitsche weermacht te stellen, eerst vrywillig, daarna gedwongen en voorts, dat hij met de Duitschers had handel gedreven door boter, melk, aardappelen te verhandelen en een gans aan hen te verkoopen. Ten aanzien van deze feiten, ver klaarde verd. niet geweten te hebben, dat de Landstand een nevenorganisatie van de Nat. Soc. Beweging is geweest. Toen hy op een vergadering bemerkte, dat velen een NSB-speldje droegen, heeft hy er ook' onmiddellyk voor bedankt. Melk had hij slechts per liter verkocht zooals hy het ook aan alle andere koopers had geleverd. Aard appelen waren gevorderd geweest en slechts de gans had hij op verzoek ge leverd. Dat hy voor de weermacht had gereden, betrof slechts 't werk voor de keuken. Dat hij dit werk eerst vrywil- lig had gedaan was geschied om te voorkomen, dat zyn zoon naar Duitsch land zou moeten. De getuigenverkla ringen waren niet ongunstig voor verd. en die van de getuigen décharge ver telden o.m„ dat hy ook zeer veel goede dingen had gedaan, welke dingen door zyn verdediger mr. Hugenholtz nog eens werden onderstreept. PI. vroeg daarom onmiddellijke invrijheidstelling en geen verbeurdverklaring van verd's vermogen. Na raadkamer besloot het Tribunaal hiertoe, terwyl de rest van het vonnis over veertien dagen zal komen. Aan mej. J. W. Teske uit Voorscho ten was ten laste gelegd, dat zy veel vuldig omgang met Duitschers had ge had. Uit het verhoor bleek, dat de va der van het meisje zeer tegen haar ge drag gekant was en als hy van verlof uit Duitschland thuis was. kwamen er ook geen militairen over de vloer. De verdediger van verd., mr. Herfst voerde aan, dat zijn cliënt bij het uit breken van den oorlog nog slechts 15 j. was. dat zy onder verkeerde invloed van haar moeder stond en feiteiyk niet beter wist. Ondanks dat de feiten moes ten worden toegegeven, vroeg pl. haar onmiddellyk in vryheid te stellen, doch het Tribunaal kon hiertoe niet over gaan. Hierna had zich de moeder van het meisje te verantwoorden, mej. C. de Best. echtgenoote van de Best. Ook haar was veelvuldlgen omgang met D. militairen ten laste gelegd. Zy had voorts als lid van de NSB propaganda gemaakt voor de beweging, den Volks- dienst en Winterhulp. Tegen de dag vaarding had zy niet veel in te bren gen. zoodat de behandeling spoedig ten einde was. Mej. C. Laros uit Alphen a.d. Rijn had zich op 9 Dec. 1940 aangesloten by de NSB en daarvoor propaganda gemaakt. Zii was lid geweest van den Jeugdstorm en later schaarleidster. Na in den Arbeidsdienst te zyn geweest was zij er later kernleidster geworden. Ter verdediging voerde zij aan gedacht te hebben, dat de NSB verbetering in den socialen toestand zou brengen. Mevr. E. Chr. J. Baal, echtgenoote van J. Meijers te Lelden, was ten laste gelegd, dat zij lid van de NSB was geweest, daarmede blijk van instemming had gegeven door openlyk het insigne te dragen, zy had een portret van Mus- sert ln haar woning hangen en op zyn verjaardag werd de NSB-vlag uitgesto ken. Zy was lid geweest van de Vrou wenorganisatie en den NVD, zij had vrijwillig D. militairen ingekwartierd gehad, waarvoor zy vergoeding had genoten en waardoor zy haar telefoon en het electrisch licht had mogen be houden, zy had een portret van Hitier opgehangen en mocht als NSB-lid haar radiotoestel behouden. Uit de stukken bleek, dat zij op 6 Maart 1935 lid was geworden, terwijl verd. op een gestelde vraag zegt, dat zij niets geweten heeft van de razzia's, door de Landwacht in samenwerking met de Duitschers verricht. De president wees er op. dat nie mand en zeker geen NSB-ers verplicht waren D.militairen vrywillig op te ne men. Op de vraag waarom zy een plaat van Hitler had opgehangen, antwoord de verd. dat zij deze wel aardig vond, hetgeen den president een minder vlei ende opmerking over dit heerschap ontlokte. Nadat de president tenslotte had opgemerkt, dat verd. eigeniyk maar weinig tot haar verdediging kon aan voeren. wees de verdediger, mr. van 't Hoff Stolk erop, dat men zyn cliënt niet mag aanrekenen, dat haar man een felle NSB-er is geweest. Zy moge voorts fanatiek zyn geweest, zy was goed voor allen, die met haar omgin gen. Zy heeft open en bloot haar over tuiging uitgedragen; zij. die langs sluip wegen gingen, waren veel gevaarlijker Alles bij elkaar: deze vrouw, nu 63 jaar oud, bovendien hartpatiënt, zou met een invryheidstelling vandaag of mor gen gebaat zijn. Een adres van buurt bewoners. door spr. aan den president overhandigd, wtfst erop, dat men geen bezwaar heeft tegen deze invryheid stelling. Het Tribunaal achtte hiervoor even wel geen termen aanwezig en bepaalde de uitspraak gelyk in alle vorige zaken op 27 Augustus a.s. In de middagzitting verscheen als eerste beklaagde in de verdachtenbank mej. C. Pouw, dienstbode te Lelden, wie ten laste was gelegd het lidmaat schap der NSB, het vrywillig als keu kenmeisje werkzaam zijn voor de Duit sche weermacht op het vliegveld Val kenburg. te Venlo en te Enschede, voorts had zy omeang met Duitsche militai ren gehad en van hen ook boter, sui ker en brood ten geschenke ontvangen. Verd. gaf alles toe. Uitspraak 27 Aug. Vervolgens stond terecht D. v.d. Mee, echtgenoote van D. Tegelaar te Lei den Verd. was lid geweest van de NSB en de NSVO en zou aan een Duitsche instantie verraden hebben, dat de fa milies Dreef en Spiering naar de En- gelsche zender luisterden; bij beide fa milies Was de radio weggehaald. Ook had zy haar radiotoestel mogen be houden. Verd. gaf het lidmaatschap van de NSB en de NSVO toe; zy had zich echter niet schuldig gemaakt aan het verraden van de familie's Dreef en Spiering. „Ik heb daar nooit geen acht op geslagen; myn eigen zoon luisterde zelf naar de Engelsche zen der. Waarom zou ik juist deze familie's verraden? Ik wist- van zeer velen, dat zy naar de Engelsche zender luister den". Verdachte's raadsman achtte de bewijsstukken in dit opzicht zeer zwak en legde een verklaring van de buren over, dat verd. geen gehate persoon- lykheid was. Spr. drong op de uiterste clementie aan temeer daar verd. reeds 16 maanden in voorarrest zit. Hierna kwamen de gezusters G. en W. v.d. Plas uit Katwijk voor. W. v.d. Plas was ten laste gelegd, dat zy lid van de Jeugdstorm was, gecollecteerd had voor Winterhulp, vrywillig als hulp in de keuken van de Duitsche weermacht te Valkenburg en Teuge had dienst ge nomen en omgang met Duitsche mili tairen had gehad. Haar zuster, G. v.d. Plas, was eveneens lid van de Jeugd storm geweest, voorts had deze vrijwil lig als telefoniste dienst genomen by het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten en had ook zy omgang met Duitsche militairen gehad. De raads man van verdachten vond. dat het pro cesverbaal een eenzijdig geluid deed hooren en wees er aan de hand van verschillende getuigenverklaringen op, dat op het gedrag der meisjes niets viel aan te merken. Nadat belde zusters onder een stortvloed van tranen had den verklaard, dat zy er heel veel spijt van hadden, werd de uitspraak bepaald op 27 Augustus. Als laatste verdachte stond terecht C. L. van Dam. kaashandelaar te Lei den, wien ten laste was gelegd het lid maatschap van de NSB. het buurt- leiderschap van den Ned. Landstand en het dienstnemen by de N.V. Ned. Oost- bouw. Verdachte's raadsman, mr. H. O. Thunnissen. ging in een uitvoerig plei dooi in op de dryfveeren, welke verd. er toe gebracht hadden om dienst te nemen by den Oostbouw. Verd., wiens kaashandel door de zuivel autoriteiten in 1942 werd gesloten, wenschte zich op het terrein van de landbouw in Est land te bekwamen. Hy wilde hier op nieuw beginnen. Spr. wees er op, dat het verd. tot eer strekt, dat hy bij de sluiting van zyn zaak door Nederland sche autoriteiten, niet naar NSB-in stanties is geloopen om de sluiting on gedaan te maken. Nadat mr. Thunnis sen op grond van een medisch rapport had aangetoond, dat het ten hoogste tyd is, dat verd., die reeds vanaf Juni 1945 is geïnterneerd, in vryheid wordt gesteld, vroeg hij onmiddellijke invrij- heidsstelling. Na kort overleg ging het Tribunaal tot dit laatste over, met dien verstande, dat de uitspraak op 27 Augustus zal volgen.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2