LEIDSCH DAGBLAD Nederland blijve land der vrijheid „Kees de Bok" onderbrak een toespraak De nieuwe bonnen Bulgarije en Hongarije te Parijs gehoord Verjaardag van de overwinning op Japan Met een enkel woord Was de Nederlandsche Arbeidsdienst een N.S.B. organisatie? BELA TUKA TOT DEN STROP VEROORDEELD. De vroegere premier en minister van buitenlandsche zaken van den door de Dultschers geschapen Slowaakschen staat, Bela Tuka, is tot den strop ver oordeeld. 1001.6 KM. PER UUR Escadrille-commandant Donaldson heeft medegedeeld, dat de „Meteor 549" in een gisteren gehouden proef vlucht gedurende 3 min. een snelheid van 1001.6 km. per uur heeft gehaald, terwijl het toestel zich op een hoogte van 900 meter bevond. 85ste Jaargang DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1946 No. 25856 Waarnemend Directeur: A. Poortman Hoofdredactie: B. W. Menkhorst. J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no..: 57055 En verdrijve daarom Japansche tyrannie. In een manifest en een verklaring heeft het landelijk bestuur van de ver- eeniging - „Nederland-Indonesië" on langs andermaal van zijn inzichten omtrent het Indische vraagstuk doen blijken. Nieuwe gezichtsnunten worden er niet in geopend. De voorstanders van de politiek der heeren Van Mook en Logemann weten het zelden verder te brengen dan tot een betoog van deze strekking: laten wij maar toegeven, op dat een oorlog voorkome worde. Geen oogenblik komt het in hen op de vraag te stellen: wat eischt het be lang van het Indonesische volk? Zij. die altijd zoo te koop hebben ge- loopen met hun zoogenaamde liefde voor dit volk. voor wie geen woorden lief genoeg waren om er dit volk mee te benaderen, die immer meenden het Oosten te dienen door het Westen te verloochenen, wier hoogste wijsheid zich steeds gemanifesteerd heeft in het stel len van de „subtiele Oostersche ziel" tegenover de „grove Westersche mate rie" diezelfde lieden zijn nu bereid het Indonesische volk los en in den steek te laten op een moment dat het ons het. meest noodig heeft, alleen maar omdat aan het vasthouden zoovele be zwaren verbonden zijn Vasthouden, bestendiging van den band tusschen Indië en Nederland be- teekent volgens deze voorlcihters: oor log! Het is niet waar. Maar als het waar was, clan zou ik zeggen: indien deze eeuwenoude verplichtingen jegens het Indonesische volk ons zouden dwingen oorlog te voeren in dit geval tegen de Jappen en hun satellieten, maar vooral tegen den Japanschen geest, die in Indië nog na- en doorwerkt dan moet het oorlog zijn! Heeft Nederland het hoofd in den schoot gelegd toen de Duitschn gewel denaar zijn grenzen overschreed? Neen, het heeft den oorlo? aanvaard met al zijn rampen en verschrikkingen. Heeft Nederland toen het eenmaal bevrijd was van de Dultsche tyrannie. geweifeld of het wel troepen op de been zou brengen om die straks teza men met de geallieerden tegen den Ja panschen vijand in het vuur te brengen? Neen, het heeft zich zelfs nog voordat het geheele vaderland van het nazi gespuis gezuiverd was, onmiddellijk ge zet aan de taak een expeditieleger op de been te brengen. En waarom zou het. dan nu wèl wei felen? Waarom zou het nu weigeren te doen wat het tegenover het Indone sische volk verplicht is te deon? Omdat dit volk thans zijn lot in eigen hand heeft genomen, zegt men. Waan! Leugen! Dit volk heeft zijn lot niet in eigen hand genomen. Dit volk zucht nog evenzeer onder den Japan schen hiel als tijdens de Japansche be zetting, al draagt de tyran nu niet een Japanschen. maar een Javaanschen naam. i Wat wij in Indië hebben te doen, is iets anders dan het voeren van een oorlog. Het is politiewerk, zij 't op cenigszins uitgebreide schaal. Oorlog is een conflict tusschen volk en volk. En ik ontken dat er zulk een con flict tusschen het Nederlandsche en het Indonesische volk bestaat. Wy hebben slechts dwingend op te treden tegen een groep, die naar Ja- pansch voorbeeld en met Japansche middelen het volk er tracht onder te houden. Overal, waar het volk van deze tyrannie bevryd is. veert het öp, is het verheugd en tevreden, gaat het weer rustig aan den arbeid en zegent het den bevrijder. De Indonesische republiek is, naar zelfs Van Mook heeft moeten toegeven, gegrondvest op armoede, ondervoeding en economische verwoesting. Leven en bezit van onschuldige burgers worden er bedreigd, minderheden geterrori seerd. vrijheid van meening en mee- ningsuiting onderdrukt. Het is daar al les fascisme wat. de klok slaat: opzet en oorsprong, leer en leiding, leus en leugen, geroep en groet. Alles, letterlijk alles is doortrokken van den fascisti- schen geest. In dit milieu is voor de democratie geen plaats. In deze atmosfeer kan zij niet ademen. Democratie is geen be dreiging. afdreiging of terreur. Demo cratie is gedachtenwisseling. En ware gedachtenwisseling is slechts mogelijk daar waar de menschen vertrouwen in elkaar hebben en eerlijk de waarheid zoeken. Nederlandsch-Indië worde Indonesië. Accoord! Een nieuwe eenheid. Maar dan een democratische eenheid. Geen eenheid in een dwangstaat. Alleen een heid in gemeenschapsbesef. De Nederlandsche nationaliteit draagt het stempel van de verdediging der vrijheid. Het zou een miskenning van dit karakter onzer nationaliteit zijn wanneer, zooals „Nederland-Indonesië" wenscht, de republiek erkend, de Ja pansche erfenis aanvaard wordt. In zijn verbeten strijd tegen den onmenschelijken vijand heeft het Ne derlandsche volk waar gemaakt wat het Wilhelmus bedoelt met zijn prach tige strophe over het verdrijven van de tyrannie, die ons het hart door wondt. Het moet dat ook in het In dische deel van ons koninklijk waar maken. Het moet ook daar, n'en dé- plaise „Nederland-Indonesië". tegen de tyrannie in, dwars er tegen in, kloek, taai en koppig, of het zal geen volk der vrijheid meer zyn! Belonje De Turksche politiek. Recep Peker, de Turksche premier, heeft aan de nationale vergadering me degedeeld, dat de regeering de Russi sche nota inzafke wijziging van het verdrag van Montreux in studie heeft. De regeering, aldus Peker, is bereid met degeallieerden en andere belang hebbende landen over deze wijziging te onderhandelen, waarbij Turkije echter zijn territoriale integriteit zal beschei- men. Sprekende over de buitenlandsche po litiek zeide Peker, dat het Tuvksch— Britsche bondgenootschap de basis hier voor zou blijven vormen. Hij sprak er zijn voldoening over uit. dat de betrek kingen met de V. S. zich goed ontwik kelen. Het verdrag van Turkije met de Sovjet-Unie is in Juli 1945 op verzoek van de laatste beëindigd. Het zou wor den vervangen doar een verdrag, dat beter aan de eischen van het oogenblik zou voldoen. Peker betreurde dat 't, on danks de moeite door Turkije op dit punt gedaan, nog niet tot een nieuw verdrag is gekomen. Hij vertrouwde ech ter, dat in de naaste toekomst de be trekkingen met de Sovjet-Unie zouden verbeteren en dat het wederzijds ver trouwen zou worden hersteld. Peker sprak verder nog over het verbeteren der betrekkingen met Griekenland en de Arabische landen. Foto A.NP. De Prins Bernhard Kapel en Het voet balelftal van de eerste Militaire afdee- ling hebben op uitnoodiging der Denen een bezoek gebracht aan Kopenhagen. De Deensche hoofdstad stond geheel in het teeken van het bezoek der Hollan ders, die zich door drommen toeschou wers naar de gereedstaande auto's moes ten werken. Tijdens het concert, dat op het be roemde plein, de Kongens Nytory werd gegeven, waren duizenden toeschouwers aanwezig evenals bij de hierop volgende marsch door de stad, tijdens welke ge legenheid het populaire muziekcorps door aanwezige Hollandsche kinderen bloemen werden aangeboden. In het groote Bolklu£ben Stadion, waar de voetbalmatch gespeeld werd, bracht het Deensche publiek het mu ziekcorps dat voordien concerteerde, langdurige ovaties. De voetbalmatch v/erd een flinke nederlaag voor de Hol landsche militairen, die helaas den steun van Roozen misten. Oververmoeid door de reis wisten de Hollandsche spe lers den stand voor ds rust tot 2—4) te beperken, doch na de rust speelden de vermoeienissen parten, zoodat de zich tot het uiterste inspannende Denen een 81 overwinning behaalden. Er dient hierbij te worden aangeteekend, dat de Denen liefst zes zeer sterke internatio nale .spelers in hun elftal hadden. Op het graf van door de Dultschers gefusilleerde Deensche vrijheidsstrijders werd door kolonel Dudok van Heel een krans gelegd. Van de overigens nog af gelegde bezoeken dient speciaal het be zoek aan een groot Deensch sanatorium te worden genoemd, waar o.a. een aan tal Hollandsche patiënten (oorlogs slachtoffers) in de gelegenheid werden gesteld te luisteren naar een te hunner eere gegeven concert. Kees de Bok, de beroemde mascotte van het muziekcorps (in Kopenhagen ontzaggelijk populair tengevolge van zijn soldateske optreden) zorgde hier voor een vermakelijke afleiding. Immers op het groote gazon werd hem toege staan zich Ietwat te vertreden, terwijl het corps speelde. Na afloop van het concert, dat met de beide volksliederen besloten werd, trad een spreker naar voren, die een groot vel papier ont vouwde ten einde een dankrede te houden. Waarschijnlijk was dit Kees echter niet naar de zin, want Kees stapte par mantig op den spreker af, om hem.... pardoes het vel papier uit de hand te rukken, zoodat de rede ontijdig onder broken werd. Op het allerlaatste nip pertje kon nog voorkomen worden, dat Kees zijn buit verslond, zoodat geluk kig met eenige moeite de spreker in staat was zijn tekst verstaanbaar te maken. Vele aanwezigen hadden tranen in de oogen van het lachen over deze kwajongensstreek van Kees. Voor de 2de helft van de 9de periode 1946 (18 t/m. 31 Augustus). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA. KB. KC 608. 486 t/m. 490 brood 800 gram brood 491 brood 494 boter enz. 495 boter enz. 505 suiker 496 algemeen 497 algemeen 498 algemeen 499 algemeen 500 algemeen 501 algemeen 502 algemeen B 94 reserve C 94 reserve 800 gram brood B 95 reserve100 gram kaas BONKAARTEN LA, LB. LC 608. 413 vlcesch100 gram vleescli 414 vïeesch400 gram vleesch A 76 melk2 liter melk B 76. C 76 melk 3% liter melk BONKAARTEN KD. KE 608. 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 375 grani margarine of 300 gr. vet 500 gram suiker 100 gram bloem 200 gram kaas 250 gram jam. stroop, enz. 50 gram cacao 50 gram thee 100 gram koffie 250 gr. zachte zeep 1600 gram brood 986, 987 brood 994 boter enz. 995 boter enz. 005 suiker 996 algemeen 997 algemeen 998 algemeen 999 algemeen 001 algemeen P 94 reserve E 94 reserve BONKAARTEN L 913. 914 vleesch D 76. E 76 molk 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 500 gram suiker 100 gram bloem 100 gram kaas 250 gram jam, stroop, enz. 50 gram cacao 250 gr. zachte zcop 800 gram brood 500 gram rijst, kin dermeel of kinder biscuit LE 608. 100 gram vleesch 6 liter melk TABAKSKAARTEN ENZ. T 43 2 rants, tabaksarti kelen en 2 rants, si garen van minder dan 18 cent per stuk of een pakje „Pnx"- kerftabak van 40 gr. V 43 V 44 100 gram chocolade en/of suikerwerken X 43 2 rants, tabaksarti- kclen X 44 100 gram chocolade en/of suikerwerken MARGARINE OF VET NAAR KEUZE. Margarine en vet zal men ln den ver volge naar keuze kunnen koopen. De bonnen 495 boter geven derhalve recht op 375 gram margarine of 300 gram vet. de bonnen 995 boter op 125 gram marga rine of 100 gram vet. Desgewenscht kan men op één bon voor 375 gram marga rine of 300 gram vet zoowel margarine als vet koopen en wei in de volgende koevelheden: 250 gram margarine en 100 gram vet of 125 gram margarine en 200 gram vet. AARDAPPELEN. De bonnen voor aardappelen zullen af zonderlijk worden aangewezen. De bonnen voor melk zijn geldig t/m. Zaterdag 24 Augustus a.s. Voor de week van 25 t/m 31 Augustus zullen voor tabak, melk en aardappelen nog bonnen worden aangewezen. EXTRA VLEESCH. Deze week ls wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men m totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 16 Augustus worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 19 Augustus mag worden gekocht. Zelf-verdediging. De plenaire vergadering van de con ferentie van Parijs heeft den dag van gisteren besteed aan het aanhooren van de verklaringen van twee voormalige bondgenooten van de as: Bulgarije en Hongarije. In de ochtendzitting kwam de Bulgaarsche minister van buitenland sche zaken, Koelisjef, aan het woord, die een verklaring voorlas van den Bul gaarsche premier Giorgief. Hij begon met een verdediging 'van Bulgarije, en bracht de verzachtende omstandigheden naar voren, die naar zijn meening mede een rol moeten spelen met het beoor- deelen van het gedrag van Bulgarije tij dens den oorlog. Men moet niet verge ten, aldus de Bulgaarsche verklaring, dat Hitier op het hoogtepunt van zijn macHt was toen het bondgenootschap met Duitschland werd gesloten. Met een leger van een half mlllioen man had het Bulgarije kunnen bezetten. De Bul garen hebben zich vin den beginne af aan verzet tegen de politiek van koning Churchill werd in Dover feestelijk ontvangen, voor zijn installatie tot „Lord Warden and Admiral of the Cinque Ports". De bejubelde staatsman inspecteerde bij het kasteel Dover in marine-uniform met admiraalssteek de eerewacht. Dagorder van Mac Arthur Generaal Douglas Mac Arthur, opperbe velhebber van de geallieerde strijdkrach ten In den Pacific, heeft volgende dagor der aan zijn troepen uitgevaardigd: „Op dezen 14-den Augustus 1946 past het ons als vertegenwoordigers van zege vierende geallieerden een oogenblik te pauzeeren bij ons streven naar een blij- venden vrede en de beteekenis van deze ge beurtenis te overdenken. Een jaar geleden staakte de Japansche regeering, de hope loosheid van den strijd tegen de gecom bineerde macht der vereenlgde volkeren beseffend^ de oorlogshandelingen van Japan. Land-, zee- en luchtmacht, uitrusting en bovenal moed en unieke genialiteit van de geallieerde strijdkrachten had allen te genstand gesmoord. Ik behoef niet nogmaals het relaas te geven van de schitterende daden, verricht door onze strijdende mannen, noch van de roemrijke offers gebracht door hen als bijdrage tot het behalen van de overwin ning ln den Pacific: de geschiedenis zal geen glansrijker bladzijden bevatten dan die welke vervuld zijn van den hardnekkl- gen strijd om Nieuw-Gulnea, de Salomons eilanden, de Bismarck-ellanden, Halma- helra, Borneo, de veld- en zeeslagen van Leyte, de worsteling om de suprematie ln de lucht en de bevrijding van de Phlllp- PiJnen. Ik ben diep bewust van de onbaatzuch tige samenwerking welke onze vorderingen kenmerkte, van de gezamenlijke overwin ningen van Amerikanen en Australiërs ln Boena tot de schitterende successen van Luzon en omliggende eilanden waar de Phllipplno's ons zoo onvervaard hielpen. Land-, zee- en luchtmacht sloegen ln volledige samenwerking tóe en verzekerden aldus de zege. Heden ben Ik bovendien erkentelijk voor de oprechte pogingen van alle strijdkrach ten om onze bezettingstaak tot een succes te maken. Deze 14de Augustus komt dus niet alleen naar voren als een dag van overwinning: het ls er een van dankzeg ging waarop wij het hoofd In nederigheid bulgen en God danken dat wij, van demo cratische beginselen, aan de wereld gede monstreerd hebben dat vrede kan gewon nen en bewaard worden door regeeringen gevormd uit en door het gewone volk". POLITIEK PROGRAM DER CHINEESCHE REGEERING. Generaal Tsjang Kal SJek president van China, heeft in een te Kliullng (provincie BINNENLAND. Gezien het advies van de commissie van advies, bedeeld ln het zuiverings besluit 1945 is wegens het doen blijken van ontrouw, gerekend met Ingang van 20 Augustus 1942, overeenkomstig het advies van vorengenoemde commissie, ontslag verleend aan: mr C. den Besten als burgemeester van Apeldoorn. 15 Zweedsche zulveldeskundigen zullen een bezoek brengen aan ons land. In November zal Eduard van Bel- num ln Engeland gedurende eenige we ken als gastdlrlgent met het London Philharmonic Orchestra optreden. Te 's-Hertogenbosch ls ln den ouder, dom van 85 Jaar overleden mr. René G, M. baron de Biebersteln Rogalla Za- wadsky, oud-raadsheer ln het Gerechts hof aldaar. Begin November a.s. zal de Alg. Ned. Ver voor Vreemdelingenverkeer te New-York een eigen bureau openen ten behoeve van de toeristische propaganda van Nederland ln de Ver Staten. Het krijgt zijn zetel ln het voormalige Hol land House aan Rockefeller Plaza. Einde October zai de heer F H. W. van der Laan. onderdirecteur der A.N.V.V., naar New-York vertrekken om de leiding van het kantoor op zich te nemen, De 27-Jarlge hulp-agent van politie Bouwman, te Heerlen, heeft Dinsdagavond de vader van zijn meisje, den heer Jan sen, caféhouder te Kunrade (gem. Voe- rendaal), die hem niet voldoende bewe gingsvrijheid met het meisje toestand, by een woordenwisseling neergeschoten. Jan_ sen was vader van 12 kinderen. Er ls geen toestemming verleend om te Amsterdam bijeenkomsten te hou den ter herdenking van het éénjarig be staan van de „Indonesische Republiek". BUITENLAND Het Fransche hooggerechtshof heeft drie Fransche oud-admiraals, die ervan werden beschuldigd, dat zij de vloot ln 1942 te Toulon aan de Dultschers heb ben overgegeven, tot dwangarbeid veroor deeld. Het Belgische ministerie van be voorrading heeft medegedeeld, dat sinaas appelen niet meer aan rantsoeneering onderworpen zijn en tegen de offlcleele pryzen op de blnnenlandsche markt mo gen worden verkocht. propectlelen, naar .eliti Geheimzinnige men aanneemt van dezelfde soort als de onlangs boven Zweden waargenomene, zijn thans ook boven de Flnscbe hoofd stad Helsinki gezien Vermoedelijk Is een projectiel boven Tammerfors geëxplo deerd. Werklieden zagen een verblindende lichtstraal ln de lucht en hoorde een luide ontploffing Er zijn geen scherven gevonden. In Zuld-Afrlka ls staking uitgebro ken ln diverse mijnen. De Deensche, Zweedsche en Noorsche luchtvaartmaatschappijen zullen zich vereenigen tot één organisatie „Scandl- nalr" genaamd. Acht Britsche parlementsleden zijn, ter bestudeering van toestanden ln de Britsche bezettingszone ln Hamburg ge. arriveerd. De voormalige gouwleider van den Elzas en Baden, Robert Wagner, riep, ter wijl hij voor het executie-peleton stond: „Lang leve Adolf Hitler!" Het centraal bureau voor den land bouw te Hamburg deelt mede, dat de graanoogst m de Britsche zöne van Duitschland 300.000 èt 400.000 ton meer zai bedragen dan het vorig Jaar. Toch zai deze oogst nog 25% beneden de ge middelde vooroorlogsche oogsten liggen. Amerlkaansche militaire autoriteiten ln Duitschland hebben gouden munten, die een aanzlenUJke waarde vertegen woordigen en deel uitmaken van de col lectie Rothschild, aan Oostenryk terug gegeven. De munten waren door Dult schers geroofd. De immigratiecommissie van Canada heeft den Senaat een rapport overhandigd waarin wordt aangedrongen oP een krach tige politiek van selectieve immigratie van landbouwers en lndustrieele arbeiders, zoo dra de noodlge scheepsrulmte beschik baar ls. Kiangsl) ter gelegenheid van den eersten verjaardag der Japansche overgave gehou den redevoering een regeerlngsprogramma in zes punten aangekondigd, waaronder het met spoed vormen van een grondwet tige regeering. Hiertoe zal volgens den president de nationale vergadering 12 No vember bijeenkomen. Een ander punt ls de verbreeding der politieke regeerings- basis door leden van alle poitleke partijen ln de regeering op te nemen om zoodoen de de politieke geschillen bij te leggen. Voor ons land is er helaas weinig reden tot vreugde, gezien den gang van zaken ln Indonesië. Nog zuchten duizenden land- genooten ln kampen, nog ls op Java de toestand niet opgehelderd nog ls een goed einde niet ln zichtMaar laat ons niet versagen, doch volhouden tot ook voor ons de dag der vreugde zal komen: Nederland en Indonesië weer één! WEERBERICHT AFNEMENDE BUüGHEID. De Bilt verwacht tot morgenavond: In den ochtend en voormiddag plaat selijke mist. Overigens meest licht tot half bewolkt, met voornamelijk in het binnenland nog hier en daar een regen buitje. Zwakke wind. Iets hoogere tem peratuur dan vandaag. Boris. Bulgarije heeft zyn Joodsche be volking beschermd; er zyn geen troepen gebruikt tegen Engeland en Amerika en er zijn geen vrijwilligers naar het Rus sische front gegaan. Na September 1944 heeft Bulgarije een half millioen man gebruikt in den strijd tegen Duitsch land. Vervolgens verzette de verklaring van Giorgief zich tegen de eischen van Grie kenland. Dit land verlangt gebied waar op zich geen enkel Grieksch dorp be vindt. De schadeloosstellingen, die het vraagt, zijn onredelijk. Hij vergeleek de Grieksche houding met die van de Ver- eenifde Staten en van de Sovjet-Unie, die afstand hebben gedaan van hun recht op schadeloosstelling. De econo mische toestand van Bulgarije is slecht, en slechts door den steun der Sovjet- Unie werd een hongersnood voorkomen. Bulgarije heeft bovendien recht op me dezeggenschap ten aanzien van de Donau, In het debat over de Bulgaarsche ver klaring steunden Polen en de Oekraine eenigermate het Bulgaarsche standpunt. Manoeilski, de Oekrainsche afgevaar digde, viel in het bijzonder Griekenland aan, dat hij ervan beschuldigde veran deringen op den Balkan te willen for- ceeren, zonder rekening te houden met de gewijzigde politieke omstandigheden. De Grieksche gedelegeerde Tsaldaris verdedigde zijn land tegen de aanvallen, die daarop werden gedaan. De Bulgaar sche troepen werden in Griekenland niet slechts voor bezettingsdoeleinden gebruikt, en zy overtroffen zichzelve in wreedheid. Men vraagt ons, aldus Tsal daris. de nieuwe Bulgaarsche regeering niet hard te vallen over de fouten van de vorige, maar het nieuwe Bulgarije heeft de expansiepolitiek van het oude overgenomen. Bulgarije heeft eerst den oorlog verklaard aan Duitschland, toen de roode troepen reeds in het land stonden. Het ongestraft laten van dit land. aldus Tsaldaris, zou onder deze omstandigheden een sinistere beteeke nis hebben. In de avondzitting lichtte de Hon- gaarsche premier Gyoengyoesky het standpunt toe, dat zijn land ten aan zien van het ontwerp vredesverdrag in neemt. Hongarije is thans een demo cratisch land. Er zullen weliswaar nog wel lacunes en gebreken zijn, doch het land land ziet in dit opzicht de toe komst met vertrouwen tegemoet. Hon garije heeft ongetwijfeld aan den oorlog deelgenomen als partner van Duitsch land, doch men mag dit kleine land niet dezelfde maatstaven aanleggen als de fascistische groote landen. Honga rije wenscht met zijn buren in vrede te leven en verwerpt het agressieve revi- sionallsme, aldus de Hongaarsche pre mier. Het teruggeven van Noordelijk Transsylvanië aan Roemenië zal het Hongaarsch—Roemeensche probleem niet oplossen; ondanks de verzekeringen der Roemeensche regeering dat de Hon gaarsche bevolking van dit' gebied de zelfde rechten zal bezitten als de Roe menen zal toch vooral het chauvisnisme der betrokken autoriteiten in dit gebied de economische positie dier Hongaren bedreigen. „Wij grijpen echter met vreugde de hand, die door de Roemeen sche regeering naar ons werd uitgesto ken". Indien geen rechtstreeksche on derhandelingen mogelijk zouden zijn. laat dan de conferentie een commissie van onderzoek naar Transsylvanië zen den. Tenslotte verzette hy zich tegen de economische clausules van het ontwerp- vredesverdrag. De economische toestand van Hongarije heeft reeds tot een enor me inflatie geleid. Herstelbetalingen zouden slecht-s mogelijk zijn door den good-will der sovjet-unie. „Wij kunnen slechts betalingen doen gebaseerd op de economische toestand van het land. Hiervoor roepen wij Uw medewerking in". De Tsjecho-Slowaaksche afgevaardig de Masaryk zal heden de eerste spreker zyn. VEREENVOUDIGING GRENSFORMALITEITEN. Trygve Lie, algemeen secretaris der V.N., heeft verklaard, dat hij aan de 51 leden van de organisatie der V.N. verzocht heeft deskundigen op het ge bied van grensformaliteiten in den herfst naar New York te zenden om een bijeenkomst te houden van een speciale voorbereidende commissie voor het vereenvoudigen der grensformali teiten. Hoofdarbeidsleider voor het tribunaal. Voor het Haagsche tribunaal stond terecht de voormalige hoofdarbeids leider van den Nederl. Arbeidsdienst, de heer A. Dultgenius, die tot Sep tember 1944 in deze functie dienst had gedaan by den N.A.D. Hij was aanvan kelijk via den militairen dienst, waar hij den rang van kapitein bekleedde, bij den Opbouwdienst en later bij den N.A.D. terecht gekomen. Verdachte ontkende propaganda gemaakt te heb ben voor den N.A.D. Het tribunaal was van oordeel, dat verdachte in de functie van hoofdarbeidsleider zeer veel scha de aan de Nederlandsche zaak had toegebracht. Als getuige a décharge en tevens als deskundige werd gehoord majoor Veld, hoofd van de afdecling politieke zaken van het bureau afwikkeling Nederlandsche Arbeidsdienst, die op aan hem gestelde vragen antwoord de, dat talrijke voormalige N.A.D.- officieren thans weer, na gezuiverd te zyn, in werkeliiken dienst zyn. Dit betreft voornamelijk ccn aantal of ficieren, dat hiervan in opdracht deel neeft uitgemaakt, doch volgens de meening van den getuige-deskundige -uilen ook spoedig anderen, wien geen NSB-lidmaatschap ten laste ge legd kan worden, wederom in dienst genomen worden. De voorzitter van het tribunaal was van meening. dat verdachte niet ge handeld had als een goed vaderlander door tot de liquidatie van den Arbeids dienst in September 1944 in dezen dienst te blijven. De verdediger van den be klaagde meende uitvoerig te kunnen bewijzen, dat de N.A.D. geen nationaal - socialistische organisatie was. De N.A.D. immers zoo concludeerde mr. Barents, is ongeheven bij K.B.. hetgeen bewijst, dat de N.A.D. gezien wordt als een officieele instantie en niet als een man telorganisatie van de NSB. Ook het feit, dat er een speciale zuiverings-com- missie voor den N.A.D. benoemd is, be wijst dit volgens den verdediger, daar men dan net zoo ffoed een zuiverings commissie voor de N.SB. had kun nen Instellen. De verdediger gaf diverse voorbeelden om aan te toonen, dat di verse arbeids- en hoofdarbeidsleiders die tot September 1944 in dienst waren, ook thans weer een beidende functie bij verschillende overheidsinstanties be- bekleeden. Zelfs de huidige minister van oorlog is geruimen tijd by den N.A.D. werkzaam geweest aldus spr. Uitspraak 28 Augustus. Geen nieuwe spelling in 't komende schooljaar. (Van onzen Haagschen redacteur). Aangezien de Memorie van Ant woord op het voorloopig verslag over het spellingsontwerp nog niet bij de Tweede Kamer is ingekomen, is het nu als uitgesloten te be schouwen, dat bedoeld wetsont werp nog voor September wet zou kunnen worden. Dientengevolge zal dus, in afwijking van hetgeen men op Onderwys, K. en W. aanvanke lijk beoogd schynt te hebben, de nieuwe spelling niet bij het begin van het nieuwe schooljaar ver plicht zyn. VJ Verzoeken om rechtsherstel. Naar het A.N.P. verneemt is de minister van Justitie voornemens een wetsontwerp ln te dienen tot verlenging van den ter- myn, genoemd ln art 21 van het besluit herstel rechtsverkeer vastgesteld voor de indiening van verzoeken om rechtsher stel. Nekkramp onder militairen te Ermelo. Onder te Ermelo gelegerde troepen heeft men dezer dagen enkele gevallen van nek kramp geconstateerd, In verband hiermede zullen de groote militaire demonstraties, welke ln het kader van het programma van het Haagsch werkcomité vacantia 1946 zouden worden gehouden geen door gang vinden. De in Ermelo gelegerde mili taire eenheden zouden n,l. het grootste aandeel ln deze demonstraties hebben.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1