LEIDSCH DAGBLAD Uit de Parijsche conferentie De beslissende ronde voor Indië's toekomst WEERBERICHT Prinses Juliana spreekt voor het „Roode Kruis" Documenten over de Duitsche politiek in Turkije en Hongarije Met een enkel woord NIEUWE PRO-GAULLISTISCHE ORGANISATIE OPGERICHT. Er is een nieuwe Fransche politieke organisatie, de „Union Gauliiste", opge richt, welke onder leiding staat van den voormaligen minister van opvoeding René Capitant. De unie beweert boven de partyen te staan en verklaart, dat haar doeleinden zijn „te strijden voor een waarachtige republiek en buitenlandsch politiek en voor een grondwet, gebaseerd op de principes, die door generaal de Gaulle te Bayeux en Bar-le-Duc zijn uiteen gezet. 85ste Jaargang MAANDAG 12 AUGUSTUS 1946 No. 25853 Waarnemend Directeur: A. Poortman Hoofdredactie: B. W. Menkhorst. J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no..: 57055 Scherpe aanval op Griekenland Zaterdagmorgen is ter Parijsche con ferentie eerst de kwestie van de toela ting van Albanië ter sprake gebracht. Hierbij kwam het tot een ernstig inci dent met Griekenland. De Grieksche afgevaardigde, Tsaldaris, kondigde aan, dat zijn land het voorstel om het Albaneesche verzoek naar de algemeene commissie te verwijzen, niet zal bestrijden. Hij zeide, dat Grieken land geen vijandige gevoelens tegen Al banië koestert, doch dat het Albaansche aandeel in den oorlog tegen Griekenland niet kan worden vergeten. De Joegoslavische afgevaardigde Pyade bracht daarop de conferentie eenigszins in opschudding door de mededeeling. dat de Grieksche premier Tsaldaris hem onlangs het voorstel deed. om Albanië tusschen Griekenland en Joegoslavië te verdeelen. „Dat noemt hij realistische politiek', aldus Pyade, „maar wij houden niet van een dergelijke politiek. Wij ver langen slechts één ding: een politiek van vriendschap tusschj de Balkansta- ten. In het verleden was de Grieksche politiek altijd gericht op het aanwak keren en beginnen van Balkanoorlogen" aldus Pyade. „Deze politiek wordt door alle Balkanlanden verworpen, doch nog niet door het Grieksche regime". Pyade vervolgde: „het is verschrikkelijk te er varen. dat na alle historische lessen er bij de Grieksche rgeering nog steeds geen begrip over de huidige situatie te bespeuren is. Hun idee is nog steeds om Albanië van de landkaarten weg te vagen". Tsaldaris diende een formeel protest tegen deze beschuldiging in. De sovjet afgevaardigde Wisjïnsky noemde die verdediging „buitengewoon zwak". Tegen den Griekschen afgevaardigde zeide Wisjinsky: „Houdt dit in gedachten, mynheer Tsaldaris, de regeering van een land is niet altyd representatief voor de wenschen van het volk. En soms zijn de handelingen van zulk een regee ring ook niet met die wenschen in over eenstemming. U, als vertegenwoordiger van de tegenwoordige Grieksche regee- ring, zou dit evengoed als ieder ander der hier aanwezigen moeten weten". Italië verdedigt zijn zaak. In de middagzittmg verdedigde Italië's premier de Gasperi de belangen van zyn land. Hij zeide om.: Het vredesverdrag zooals dat is voor gesteld door de groote vier is zeer streng. Wanneer het verdrag tenminste een middel zou zijn- tér bevordering van den wederopbouw en de internationale samenwerking, zouden de offers van Italië eenigen zin hebben. Italië heeft thans zelfs niet de hoop, dat het by het verdrag van Versailles kon koesteren: dat de algemeene ontwapening inge luid werd door de ontwapening der over wonnenen. „Wat ons echter het meest verontust is niet de tekst van het ver drag, doch de geest die er uit spreekt". De Gasperi verklaarde, dat in het verzet tegen Duitschland meer dan 100.000 man gesneuveld of vermist zyn, onder de Italianen mee te rekenen die in concentratiekampen omkwamen of de 58.000 patriotten, die als partisanen vielen. Spr. gaf toe, dat het probleem Triest niet eenvoudig is; wanneer men echter Triest van Italië afsnydt, bedreigt men de Italiaansche eenheid. Op het protest van de Gasperi hebben de ministers van buitenlandsche zaken geen acht ge slagen. Toch heeft de beslissing der ministers reeds invloed op het industrieele leven der stad. „De bevolking der stad zegt: Hoe zal men de orde moeten bewaren in een staat, die voor beide partijen on aanvaardbaar is, wanneer zelfs thans de geallieerden, ondanks aanzienlijke stryd krachten, geen kans zien voor hun eigen persoonlijke veiligheid te zorgen?'' Het zal vanzelf spreken dat iedere groep in de stad zich van de hulp zal verzekeren van zyn eigen volk. De stryd zal nog verscherpt worden door de ar- beidstegenstellingen, die steeds in in dustrieele streken het scherpst zyn. De Gasperi verklaarde, dat Joego slavië nog niet tevreden is met de 81 van Venezia Giulia, en thans ook het resteerende deel tracht te verkrygen. Men heeft geen rekening gehouden met volkenkundige argumenten en men heeft ook geen rekening gehouden met het Atlantisch Handvest, dat bepaalt, dat geen gebied zal worden overgedragen zonder dat de bevolking tevoren geraad pleegd wordt. Het resultaat van de voorgestelde re geling zal zyn, dat 180.000 Italianen in Joego Slavië zullen venblyven, en 10.000 Slaven in Italië. Als men Triest meere kent, zullen 646.000 Italianen uit hun vaderland verbannen zyn. Waarom heeft men niet, zooals by het koloniale pro bleem, ook de behandeling van het vraagstuk Triest een jaar uitgesteld? De Italiaansche premier verklaarde voorts, dat Italië een vordering op Duitschland heeft van 7^ milliard gul den wegens schade door de Duitschers in Italië aangericht na de oorlogsver klaring van Italië aan Duitschland. Doch het ontwerpverdrag gebiedt Italië af te zien van alle vorderingen, die het op Duitschland heeft. Ook sommige an dere economische clausules van het ver drag zijn ondragelyk zwaar. Italië kan geen niet nader bepaalde lasten op zich nemen voor onbepaalden tyd. Men moet ook rekening houden met de enorme kapitalen, die in de af te stane gebieden zyn geïnvesteerd. „Wanneer de bepalingen van het verdrag zouden worden uitgevoerd, zooals zij daar liggen, dan zouden wij, als wij het verdrag zouden teekenen, iets op ons nemen, dat boven onze la-achten zou liggen om na te komen." De Gasperi sprak vervolgens over de voormalige Italiaansche koloniën. „Tenzy men ons vraagt van onze rechten afstand te deen voor dien tijd, hebben wy geen bezwaar tegen uitstel der beslissing en het voortduren van het huidige militaire bestuur in die ge bieden, maar wy vertrouwen er op, dat tydens het jaar van uitstel hun bestuur in overeenstemming met de internatio nale wetten tenminste gedeeltelyk, aan Italianen zal worden toevertrouwd, zelfs indien dit onder toezicht der bezettings autoriteiten moet geschieden. Tegelyk vragen wy, dat de vele tienduizenden uitgeweken personen uit Lybië, Erythrea op Rhodesia en in de Kenya wonen, naar huis terug zullen mogen keeren. Over de militaire clausules zeide hy, dat de Italiaansche bezwaren vollediger in de bevoegde commissie naar voren zul len worden gebracht. Hy zeide thans, dat de geheele Italiaansche vloot, die gedurende drie jaar voor de gemeen schappelijke geallieerde zaak heeft ge vochten, niet als oorlogsbuit kan wor den behandeld. De Gasperi besloot: „Myne heeren, het is met een bly venden vrees voor oogen, dat ik u vraag de Italiaansche republiek respyt en moreel te verleenen. Een volk van harde werkers. 47 millioen in aantal, staat gereed zyn inspannin gen met de uwe te vereenigen voor een rechtvaardiger en menschelijker wereld". Van de zyde van Joego-Slavië werd reeds direct geopponeerd tegen de Ita liaansche zienswyze. Hierna werd de zitting tot hedenmor gen verdaagd. Byrnes zal dan presi- deeren. DE KWESTIE TRIEST. Vier afzonderlyke voorstellen Britsch, Amerikaansch, Fransch en sovjet-Russisch worden voorgelegd aan den secretaris-generaal der Pary- sche vredesconferentie, aangezien de commissie van deskundigen van de groote vier er niet in geslaagd is tot overeenstemming te geraken over een statuut voor het toekomstige vrije ge bied van Triest. HJet is waarschynlyk, dat, wanneer men met deze netelige kwestie begint, het verschil in opvatting tusschen het sovjet-plan en dat van de drie andere mogendheden zal leiden tot de grootste conflicten tydens de conferentie. De sovjets willen het ndeuwe vrije gebied economisch zoo nauw met Joego-Slavië verbinden, dat men in sommige kringen van meening is, dat het practisch een Joegoslavische provincie wordt. Het Internationaal Vrouwen-congres te Luxemburg gehouden, heeft een drin gend beroep tot de conferentie gericht, een atmosfeer te scheppen van vertrou wen en veiligheid. Wil men de conferentie uitstellen? Het schijnt dat van Fransche zyde de idee voorzit, om voor te stellen de conferentie af te breken tegen het be gin van de vergadering der Vereenigde Naties te Nw York (23 September) en voort te zetten in het begin van 1947, aldus y.P. Een verklaard tegenstander van dit plan zal de Amerlkaansche minister Byrnes zyn. die van het begin af aan heeft gestreden voor een snelle totstand koming der vredesverdragen. Het voor naamste argument voor uittsel is het feit, dat de conferentie nog altyd is ver wikkeld in procedurekwesties en dat het eigenlijke werk nog moet beginnen zoo dat men onmogelijk gereed zal kunnen zyn, als de Vereenigde Naties byeen ko men, terwijl een geiyktijdige samen komst van conferentie te Parys en ver gadering te New-York niet wel doenlyk is. Trygve Lie heeft reeds by het begin der Parysche conferentie verklaard, dat het heel moeilyk zal zyn de vergadering der Vereenigde Naties uit te stellen. De Duitschers in Spanje. De Spaansche regeering heeft een be roep gedaan op de in Spanje wonende Duitschers, wier terugkeer naar Duitsch land door de geallieerden is verzocht, naar hun land te willen terugkeeren. De regeering gaf de garantie, dat zy niet naar de sovjet-zone zullen worden gestuurd en in het geheel geen uitzon- derlyke behandeling zullen ondervinden. Het beroep werd gedaan, aldus de Spaansche regeering. in antwoord op door de Britsche en Amerikaansche am bassades gedane stappen. Van de ongeveer 2 000 in Spanje wo nende Duitschers die door de geallieer den worden gezocht, zijn er tot nog toe 620 gerepatrieerd van wie de meeste voor de geallieerden onbelangryke per sonen waren. VERDERE RANTSOENVERHOOGING VOOR BRITS£HE ZONE. De Britsche minister verantwoordelijk voor bezettingsaangelegenheden, John Hynd. heeft verklaard, dat. tengevolge van economische fusie van de Britsche en Amerikaansche zones in Duitsch land, verdere verhooging van de rant soenen in de Britsche zone te voorzien zyn. zy zullen gelijk worden aan die in de Amerikaansche zone. TOCH NOG HERZIENING VAN OVEREENKOMST VAN MONTREUX Volgens berichten in de Turksche pers zou de sovjet-unie toch nog herziening van de overeenkomst van Montreux be treffende het recht van doortocht door de Dardanellen gevraagd hebben, en zou een conferentie van de onderteekenaars der overeenkomst, namelijk Engeland, de sovjet-unie, Frankryk, Griekenland, Bulgarye, Roemenië en Turkye, met toevoeging van de Vereenigde Staten, binnenkort belegd worden H.M. de Koningin bracht gistermiddag een onverwacht bezoek aan de Passie spelen te Tegelen. In de pauze begaf Hare Majesteit zich achter het tooneel temidden van de spelers, die Haar het Wilhelmus en het Limburgsche Volkslied toezongen. (Foto ANP-W) Van mr. Hazelhoff Roelfzema Mr. Hazelhoff Roelfzema schrijft aan de „Nieuwe Crt." in een laatste brief: Te worden geschorscht in de uitoefe ning van een publieke functie is in principe oneervol, en in het gunstigste geval nog bijzonder onplezierig. Mis schien zal het meenigeen verbaasd heb ben, dat iemand, in die positie ver- keerend, in plaats van dit zooveel mo- gelyk dood te zwygen, zijn uiterste best deed er zoo wijd mogelyk ruchtbaarheid aan te geven. De reden hiervoor is, dat het thans gaat om iets dat oneindig veel grooter is dan persoonlyke eer. iets dat de toekomst van het Nederlandsche volk zelf raakt en waarvoor dit volk der halve, als uiteindeiyk souverein van zyn eigen lot, zelf een oordeel moet uitspre ken. In oogenblikken van acuut gevaar, zooals thans, is het de plicht van iede- ren Nederlander zyn volk alle beschik bare feiten te verschaffen, opdat het in staat worde gesteld met open oogen een oordeel te vellen. De brieven, waarvan deze de laatste is, vormen het middel waarmede ik getracht heb by van dezen plicht te kwyten. Zooals de voorlichting van het bui tenland slechts belangrijk is om de pro blemen, die zy voor Nederland mee wil helpen oplossen, zoo is de schorsing van een voorlichtings-ambtenaar slechts be langrijk om de gevolgtrekkingen, die ten aanzien van die problemen daaruit voortvloeien. In het onrehavige geval is die gevolgtrekking, dat het ware strijd- perk om Indië thans van het buiten land naar Nederland is verlegd. Immers kort na de overgave van Japan bleek al, dat dit strydperk niet lag op Java en Sumatra, maar in die landen, welke door abstracte sympathie en concreten steun de schaal naar één van beide zyden konden doen doorslaan. Ware, gedurende de afgeloopen negen maan den, de publieke opinie in die landen in plaats van pro Soekarno of zelfs passief neutraal, actief pro Nederland geweest, dan zouden niet alleen de Ne derlandsche onderhandelaren zich met meer autoriteit hebben kunnen doen gelden, maar belangrijker nog dan zou thans de Nederlandsche gewapende macht niet aan handen en voeten ge bonden zyn door gebrek aan wapenen, materiaal, transport en troepen, veroor zaakt grootendeels door onwelwillend heid van Engeland, Amerkia en Australië Tot enkele weken geleden kon men derhalve met recht veronderstellen, dat de strijd om de toekomst van Indonesië zich in werkelykheid afspeelde in de arena van de wereld-opinie, en dat daar de voorvechter van de Nederlandsche zaak was de Voorlichtingsdienst, die den stryd gevoerd" had en verloren. Nu ech ter is gebleken, dat, zooals de Neder landsche voorvechters in Indië zyn ge ketend door de wereld-opinie, de Voor lichtingsdienst de mond gesnoerd wordt door de Regeering in Holland, nu is het duidelyk dat daar en daar alleen de beslissende ronde voor de toekomst van Indië zich zal rnoeten afspelen. En de voorvechter van zyn eigen zaak zal het Nederlandsche vo^k zelf moeten zyn. In vyf jaren van bitteren oorlog en bezetting hebben wy allen onze vrienden om ons heen zien wegvallen voor het ééne, groote doel, dat iederen Hollan der voor oogen stond: het herstel van het Koninkryk der Nederlanden. Het is daarom ondenkbaar dat wy thans lyd- zaam zouden toezien dat dit doel als nog, op het laatste oogenblik, in gevaar wordt gebracht door onverstand of zelf zucht. Helaas hebben wij, door lange jaren van politieke onverschilligheid, eenigszins uit. het oog verloren hoe een volk zich direct ten aanzien van een bepaald probleem op het Regeerings- beleid kan doen gelden. Maar in Den Haag komen geregeld honderd mannen byeen, die het lot van ons land direct en onmiddellyk kunnen beïnvloeden. Hun is het recht te weten wat het volk wil. Op het volk, op ieder van ons, rust de plicht hen daarvan duidelyk op de hoogte te brengen. In de geschiedenis van het Koninkryk is het zelden geweest, dat woorden als argumenten niet zwaar genoeg wogen. In deze enkele uitzonderingen van hoo- gen nood, evenwel, heeft ons volk meer dere malen duidelijk getoond, dat 't zyn plicht zich te doen gelden het zwaarst liet wegen. Laat ons nimmer vergeten dat in een democratischen staat het uit- eindeiyke recht ligt aan den kant van de meerderheid. Ik eindig, in het vertrouwen dat het Nederlandsche volk, de feiten kennende, als vanouds de kracht zal vinden in dit oogenblik van nood zyn lot bewust ter hand te nemen en het te dwingen in een richting, zyn historie waardig. Dan zullen alsnog Soekarno en zyn hand langers hun stem de wereld kunnen doen hooren, maar slechts daar, waar hun verraderlyk gedrag gedurende de Japansche overheersching het doet pas sen: voor een militaire rechtbank, in plaats van over een conferentietafel. VRIJ KOEL. De Bilt verwacht tot Dinsdagavond: Aanvankeiyk tydeiyk krachtig» later afnemende wind tusschen Zuid en West Wisselende bewolking met plaatseiyk enkele buien. Vry koel. Amerikaansch compromis voorstel voor Palestina. Naar uit betrouwbare bron te Wash ington wordt vernomen, heeft het Ame rikaansche departement van buiten landsche zaken thans een compromis voorstel voor de regeling van het Pales- tynsche probleem en voor het oplossen van de meeningsverschillen der Ameri kaansche en Britsche regeering ten aan zien van het plan voor een federatief Palestina gereed. De compromis-voorstellen, die reeds door Acheson, den waarnemend minis ter van buitenlandsche zaken zyn goed gekeurd, en thans aan president Tru man ter overweging zullen worden voor gelegd, volgen, naar men zegt, de alge meene lynen van het plan voor een fe deratief Palestina, echter met eenige belangryke wyzigingen. Men verneemt dat volgens dit nieuwe plan de Joocb&he zone grooter zal zyn dan volgens het oorspronkeiyke. De Joodsche autoritei ten zullen grootere controle verkrygen over de immigratie van Joden in hun gebied en het recht van veto der Brit sche autoriteiten zou meer worden be perkt. Men is van meening, dat het voorstel op het eerste gezicht veel aan het standpunt der Britsche regeering tegemoet komt, behalve ten aanzien van het veto betreffende de immigratie. DR. JOVANOWITSJ UIT ZIJN PARTIJ GESTOOTEN. Dr. Dragoljub Jovanowitsj, leider van de Joego-Slavische boerenparty, is uit zyn party gestooten, als gevolg van de door hem in het parlement geleverde crltiek op de binnen- en buitenlandsche .politiek van de regeering van maar schalk Tito. Ook is hy geroyeerd als lid van het parlement en hy is eveneens ontheven van zyn functie als professor aan de universiteit. Jovanowitsj sloot zich ln 1945 met zyn geheele party aan 'by Tito's „nationale bevry dingsbeweging". Inluiding der propaganda-actie Op het landgoed Groot Engelen burg te Krummen Is Zaterdag de „Roode Kruisdag 1946" gehouden, ge organiseerd door het NetL Roode Kruis. Nadat H.K.H. Prinses Juliana op het landgoed was aangekomen, awarby Zij begroet werd door den w n. burgemees ter van Prummen, L. A. S. J. baron van der Feltz en den directeur-generaal van het Nederl. Roode Kruis, den heer H. L. J. van Ketwich Ver schuur, werd de Landdag geopend met de ouverture Egmond van Ludwig van Beethoven, gespeeld door het Haar- lemsch Kamerorkest o.l.v. Wim Gaffel. Na een welkomstwoord van den w.n. burgemeester van Brummen, sprak H.K.H. Prinses Juliana in Haar functie van voorzitster van het Ned. Roode Kruis er Haar vreugde over uit, dat zy voor de eerste maal na de bevrijding het woord mocht richten tot de afge vaardigden van het Roode Kruis. In het byzonder begroette Zy den minister president, dr. L. J. M. Beel, als verte genwoordiger van den Ministerraad en de vertegenwoordigers van het Ameri kaansche Roode Kruis, in wie zy alle Roode Kruis-vereenigingen begroette. Vervolgens bracht H.K.H. hulde aan het Comité Internationale de la Croix Rouge Russische onthullingen. De bekende Sovjetcommentator Vik- torof heeft in het Sovjetrussische blad „Prawda" een samenvatting gegeven van den inhoud van een aantal ge heime documenten, die op het Duitsche ministerie van buitenlansche zaken zijn gevonden. De eerste serie dezer publi caties heeft de Duitsche politiek in Tur kije en Hongarye tot onderwerp. De ge gevens voor Turkye zyn ontleend aan telegrammen van Franz von Papen, voormalig Duitsch ambassadeur te An kara, aan Joachim von Ribbentrop, voormalig Duitsch minister van buiten landsche zaken. De korte inhoud dezer telegrammen in chronologische volg orde is als volgt: 1 Mei 1941, vlak voor de Duitsche in vasie van de Sovjet-Unie: Saradjogloe, ministerpresident van Turkye heeft von Papen meegedeeld, dat Turkye bereid is de verplichting op zich te nemen, nooit iets te ondernemen tegen de Duit sche belangen in, indien Duitschland zich bereid zou verklaren met geen land een tegen Turkye gerichte over eenkomst te sluiten. 2 Mei 1941. Telegram van von Rib- BINNENLAND Op de Alg. Begraafplaats te Den. Haag is onder veel belangstelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van dr. W. Wormser, ln leven directeur van eenige Indische dagbladen, plaatselijk voorzitter van de 5de kamer van het Tribunaal te Amsterdam Verscheidene sprekers heb ben de werkkracht, het doorzicht, de kennis van zaken, de liefde voor en de groote kennis van Indië van den thans ontslapene ln het licht gesteld. Mr. M. C. de Graaff sprak voor de 5de kamer van het Tribunaal. De zoon van den overledene dankte voor de bewezen eer Op Koninginnedag zal de P.T.T.- dlenst als op Zondag worden uitgevoerd. De grondboringen van de Bat. Petr. My in de buurtschap de Lutte bij Olden. zaal zijn geslaakt weliswaar is men en kele maanden geleden op zoutlagen ge stooten. maar aangezien men geen loo- nende resultaten bereikte, is de diepbo- rlng stop gezet. Het wordt echter met onmogelijk geacht,-dat op andere plaatsen een boortoren zaj verrijzen. Van 2328 September zal ln En schede een groot congres worden gehou den van ex-polltleke gevangenen uit 17 landen, welk congres vooraf zal gaan aan een groote Internationale bijeenkomst te Parijs. Enschedé is als congresstad iV wyi men hierdoor zyn waardeevlng wil uitdrukken voor de houding die de bevol king tijdens den oorlog heeft aangenomen alsmede voor de gulle ontvangst welke ln j dit repatrleeringscentrum aan duizenden en Somaliland, die thans in moeiiyke oud-politieke gevangenen en displaced omstandigheden in Italië, of in kampen persons na den oorlog ten deel viel. Van 17 tot en met 25 Augustus zal te Lichtenvoorde het 1000-Jarlg bestaan dier gemeente herdacht worden. Het Amerikaansche Ministerie van Landbouw heeft medegedeeld, dat de to tale export van graan en graanproducten naar Nederland gedurende de eerste helft van dit Jaar wordt geschat op 115.000 ton en van Juli op 57.000 ton. Prof. dr. ir. C. H. Edelman, hoog leeraar aan de Landbouwhoogeschooi te Wagenlngen, is tot rector-ma|nificus be. noemd voor het studiejaar 1946/47. BUITENLAND Het trampersoneel van de stad Ant-_ werpen heeft besloten op Zon- en feest dagen niet meer te werken, indien aan de salarls-elschen geen gevolg wordt gegeven Van Amerikaansche zijde wordt er kend, dat de pogingen vrede en eenheid ln China tot stand te brengen, mislukt zijn. Het Amerlkaansohe ministerie van landbouw heeft medegedeeld, dat het brood misschien weer wit zal worden en beperkingen voor het malen en het ge bruik van tarwe verminderd zullen wor den tengevolge van de recordoogst, die dit Jaar wordt verwacht. Myron Taylor. Truman's speciale ver tegenwoordiger bij den Heiligen Stoel, is per vliegtuig uit Rome naar Washington vertrokken met een boodschap van den Paus voor den Amerlkaansc-hen president. De Braziliaansche regeering heeft een decreet uitgevaardigd, waarin 76 Japan- schen terroristen wordt bevolen het land te verlaten. Zy behooren allen tot de or ganisatie „De zwarte draak", wier leden weigeren te gelooven, dat Japan is ver slagen. In Ecuador (Zuid-Amerika) zou een socialistische staatsgreep mislukt zyn. Hoewel de scheepsbouw ln Duitsch land om politieke en militaire redenen verboden ls, hebben de Brltsohe autori teiten toestemming gegeven tot den bouw van 100 nieuwe motorschepen voor de vls- scherlj. Na den afbouw zal de Duitsche vlsschersvloot uit 227 bodems bestaan te gen 360 voor den oorlog. De eerste nieuwe schepen zullen ln den herfst 1947 gereed zijn. Edward Stettinius, eertijds minister van buitenlandsche zaken en afgevaardig de bij de Ver. Naties voor de Ver. Staten ls met algemeene stemmen tot rector van de universiteit van Vlrglnlë gekozen, al dus de New York Times. In de Domlnicaansche republiek be draagt het aantal dooden tengevolge van de aardbevingen 73. Na vyf dagen van aardbevingen en springvloeden zijn dui zenden dakloos. De bevolking leeft ln pa niekstemming en lijdt onder tekort aan voedsel. De Australische mLnlster voor immi gratie heeft een immlgratlesohema voor langen termijn aangekondigd. Met de Im migratie van 90.000 personen uit Enge land zal in Januari 1947 worden begon nen. Eerst zullen 1000 bouwvakarbeiders worden toegelaten om de (hulsvesting voor andere Immigranten voor te bereiden. Volgens mededeeling van admiraal Alandy ls door de explosie van de atoom bom onder water 95.220 ton scheepsrulmte tot zinken gebracht. Dit ls viermaal zoo. veel als bij de eerste proefneming by Bi kini. Te Lausanne ls op 6o-Jarigen leef- tyd overleden de bacterioloog Paui Koe- schakof. bentrop aan von Papen: tegelyk met het officieele verdrag zullen wy een ge heim verdrag sluiten, dat ons in staat zal stellen, wapenen en ander oorlogs materiaal onbeperkt door Turkije heen te voeren. 3. Januari 1942. Volgens von Papen heeft Saradjogloe gezegd, dat Turkjje's neutraliteit al veel voordeeliger voor de asmogendheden dan voor Engeland was. 4 Augustus 1942. Op een vraag van von Papen wat zyn zienswyze van het „Sovjetrussische vraagstuk" was, ant woordde Saradjogloe. dat hij deze vraag als Turk en als eerste minister wilde beantwoorden. Als Turk wenschte hij vurig dat de Sovjet-Unie vernietigd zou worden. Het Sovjetrussische probleem kan volgens hem door Duitschland wor den opgelost, indien minstens de helft alle in Rusland wonende Russen wor den gedood en indien in de toekomst gerussificeerde gebieden er toe gebracht worden vrijwillig met de asmogend heden samen te werken en tot vyanden der Slavische volken worden opgevoed. Als ministerpresident echter, aldus von Papen, achtte Saradjogloe het noodza- kelyk de neutraliteit te handhaven. 5 December 1942. Telegram van von Ribbentrop aan von Papen: von Rib bentrop heeft order gegeven 5 millioen gouden rijksmarken aan von Papen te doen toekomen om hem in staat te stellen „onze vrienden in Turkye in hun economische moeliykheden te helpen". 6 December 1942: von Papen deelt mee, dat kolonel-generaal Asym Gunduz, assistent-chef der Turksche generale staf, in een onderhoud met generaal- majoor Rode, Duitsch militair attaché, scherpe crltiek heeft geleverd op de mi litaire maatregelen van de Duitsche generale staf en verbaasd was over het feit, dat zyn tydig aan den militairen attaché doorgegeven berichten over dreigend gevaar in Noord-Afrika niet door tegenmaatregelen van Duitsche zijde waren gevolgd, Von Papen moet in dit. telegram gezegd hebben: „by zonder merkwaardig lijkt mij de ver klaring van den kolonel-generaal, dat de Engelschen in het begin van het volgend jaar een poging zullen doen met troepen in Noord-Noorwegen te landen". Volgens de „Prawda" zal spoedig een nieuwe bundel documenten verschynen, waarin de Duitsche politiek in Spanje aan het licht wordt gebracht. De documenten over Hongarye om vatten de periode van 1937 tot 1942. Tusschen de generale staf van Duitsch land en die van Hongarije werd reeds in Maart 1938 contact genomen. Zy bc- wyzen ook, hoe de Duitsche politiek de tegenstelling tusschen Hongarye aan de eene en Roemenië, Tsjecho-Slowakye en Joego-Slavië aan den anderen kant opblies en tot eigen voordeel aanwende.noemd. voor de vele arbeid, ten behoeve van ons land verricht. Nadat H.K.H. gewezen had op de komende propaganda-week van het Ned. Roode Kruis, dankte Zij allen, die aan het welslagen hiervan hun krachten zullen geven. Namens het hoofdbestuur bracht Zij tenslotte dank aan alle Roode Kruis-medewerkers. die in de afgeloopen jaren „bezield door de ware Roode Kruis-geest hun krachten gegeven hebben aan het veel omvattende Roode Kruis-werk". Zy bracht vervolgens den onlangs overleden eersten ondervoorzitter J. C. E. baron van Lynden in herinnering, van wiens arbeid zy met groote waar deering getuigde. Tenslotte memoreerde H.K.H. 24 mannen en vrouwen, die in de oorlogsjaren hun leven lieten voor de idealen van het Roode Kruis. Deze werden hierop staande herdacht. Vervolgens uitte de minister-president namens de regeering zyn waardeering voor den arbeid van het Roode Kruis en dankte alle medewerkers voor het geen zy voor het vaderland verricht hebben. Hy besloot met de hoop uit te spreken, dat de hechte banden tusschen regeering en Roode Kruis bestendigd zullen blyven. De directeur-generaal van het N.R.K. de heer H. P. J. van Ketwich Ver schuur schilderde het ontstaan en de ontwikkeling van het Internationale Roode Kruis, waaraan de naam van Henri Dunant eeuwig verbonden biyft. Hy legde den nadruk op de grootsche taak, die nog verricht wordt in onze Overzeesche Gebiedsdeelen. Namens de echtgenooten van de kringcommissarissen bood mevr. Van der Does H.K.H. een vaandel aan, die deze aanvaardde en vervolgens overdroeg aan de opgestelde vaandelwacht. Deze korte plechtigheid werd met het Wil helmus besloten. Ir. F. C. C. baron van Tuyll van Ser- oo^kerke van Zuylen, lid van het dage- ïyksch bestuur van het Ned. Roode Kruis, sprak een slotwoord, waarin hy de barmhartigheid van het Roode Kruis tot uiting bracht. Het einde der „Vereinigte Stahlwerke" De „Vereinigte Stahlwerke". het grootste bewapeningskartel van Europa, zal. naar Reuter uit bevoegde bron ver neemt, spoedig door de Britsche auto riteiten worden overgenomen. De Stalhwerke uit het Ruhvgcbied zyn veel grooter dan Krupp. Zy heb ben hun vertakkingen in Duitschland en bovendien in vele landen ter wereld Tot dusver werd de overname belem merd door de verschillen van inzicht der geallieerden. Deze industrieele com binatie is een product van de vroegere Duitsche industrie-baronnen en is aldus Reuter meer dan de meeste Duitsche industrieele trusts verantwoor- delyk voor de triomfantelyke opmarsch van de Duitsche troepen in de eer-ste jaren van den laatsten oorlog. De Britsche autoriteiten zyn op het oogenblik diende de buitenlandsche be zittingen der Stahlwerke te onderzoe ken. Een Britsche woordvoerder ver klaarde, dat het overnemen dezer be drijven, die tezamen meer steenkool en staal produceeren dan eenig ander be- dryf in Duitschland en die mynen, hoogovens en petroleumbronnen beza ten,alle beschuldigingen, dat Engeland geen werk maakt van de denazificee- ring en het Duitsche oorlogspotentieel onder zyn neus laat voorbygaan, weer legt. De gevaariykste leden van de combinatie zyn reeds door de Engel schen in hechtenis genomen. Vele der leidende figuren zyn ontslagen. In Duit sche kringen werd het overnemen der bedryven ieder oogenblik verwacht. DE NATIONALISATIE IN OOSTENRIJK. De sovjet-autoriteiten te Weenen heb ben medegedeeld, dat zy, gezien de wei gering van Britsche en Amerikaansche zyde om de door de sovjet-Russen uit gesproken veroordeeling van de Oosten- ryksche nationalisatie-wet te ondersteu nen, zich het recht voorbehouden alle noodige stappen ter bescherming van de sovjetrussische belangen in hun bezet tingszone te ondernemen. In de sovjet russische verklaring werd het Britsche Amerikaansche standpunt, dat de Oostenrijkers het recht hebben geal lieerde eigendommen te nationaliseeren mits- zij voor compensatie zorgen, een. inbreuk op de verklaring van Jalta ge-

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1