Brieven uit Indië Vredesconferentie op 29 Juli Kerkelijk Leven De nieuwe spelling De demilitarisatie van Duitschland Regeling voor de Italiaansche herstelbetalingen. De vier ministers van buitenland- landsche zaken te Parijs stelden gisteren, naar Reuter uit zeer ge zaghebbende bron verneemt, deby- eenroeping van de vredesconferen tie vast op 29 Juli 1946, zulks op voorstel van Bidault. De plaatsvervangers der ministers zullen nog heden direct de uitnoo- digingen van de 21 mogendheden opstellen en zoo spoeülg mogelijk verzenden. Nadat reeds vier uur was verga derd, viel dit belangrijke besluit. Reuter verneemt voorts, dat zy een plan van Byrnes inzake de Italiaansche herstelbetalingen aan Rusland, na het aanbrengen van eenige wijzigingen van onderge schikt belang, hebben aangenomen. Over het plan van Byrnes werd over eenstemming bereikt, nadat Molotof voorgesteld had, dit plan als uitgangs punt voor discussie te nemen. Het plan van Byrnes, dat aan de Russische eischen om herstelbetalingen uit de Italiaansche loopende productie deels tegemoet kwam, was reeds in studie geweest bij de verschillende delegaties. Het plan van Byrnes bepaalde, dat de sovjet-unie van Italië goederen tot een bedrag van 100.000.000 dollar zal ontvangen uit de navolgende bronnen: a. aandeel in machines en werktui gen v.an oorlogsindustrieën, die niet gemakkelijk voor vredesdoeleinden om te bouwen zijn; b. Italiaansche tegoeden in de sov jet-unie, te bepalen bij het vredesver drag; c. rechten op eigendom en belangen van de Italiaansche regeering en Ita lianen in Roemenië, Bulgarije, Honga rije en de sovjet-zone van Duitschland. Deze zijn bij het verdrag te bepalen; d. de schepen „Saturnia" en „Vul- cania", die op kosten van Italië moe ten worden opgeknapt; e. levering van in Italië te produ- ceeren goederen tot een waaide te be palen door den raad van ambassadeurs te Rome, die belast wordt met controle op de naleving van het verdrag. Deze levering zal het verschil tusschen de onder a, b, c en d genoemde waarden en de honderd mlllioen dollar dekken, vast te stellen door genoemden raad van ambassadeurs. Laatstgenoemde leveringen zullen drie jaar na onderteekening van het vre desverdrag beginnen en moeten bin nen zes jaar nadien gecompleteerd zyn. Hoeveelheden en soorten van goederen zullen onderworpen zijn aan een over eenkomst tusschen de regeeringen ven Italië en de sovjet-unie. Keuze en le vering zullen dusdanig in schema wor den gebracht, dat de economisch0 re constructie van Italië er niet door in het gedrang zal worden gebracht. Het herstelbctalingscompromis van Byrnes doet verder het voorstel, dat Italië aan Griekenland en Joegoslavië inplaats van herstelbetalingen afstand van grondgebied sou kunnen doen mee dien verstande, dat laatstgenoemde lan den onverminderd tot een zeker per centage aandeel zullen krijgen van de Italiaansche vloot, zulks bij het vre desverdrag te bepalen. De vitale clausule van het Ameri- kaansche voorstel is de onder punt e genoemde concessie aan het principe van Molotof, die gedurende alle dis cussies over de Italiaansche herstelbe talingen aandrong op oesaling aan de sovjet-unie uit de loopende productie. Tezelfdertijd tracht het een limiet te stellen aan den omvang van dergelijke betalingen door het opnemen van eer dere voorstellen van Fransche ziide over een moratorium voor Italiaansche be talingen. Ook wordt het plan Byrnes beschouwd als een poging om net ver stikken van de Italiaansche loopende productie te voorkomen. Indien de Britsche schattingen over de beschikbare tegoeden en bezittingen buiten de loopende productie eenige aanwijzing zijn voor het bedrag, dat betaald zal moeten worden uit die pro ductie, dan zou het plan Byrnes geen afbrekende invloed hebben op de Ita liaansche vredeseconomie. Molotof was van meening, dat de voorstellen van Byrnes in hoofdzaken aanvaardbaar waren, doch was tevens van gevoelen, dat het onjuist zou zijn, indien de formuleering van de Itali aansche herstelbetalingen moeilijkhe den zou veroorzaken by het tenuitvoer leggen van herstelbetalingsregelingen met andere landen als Finland en Roe menië. Molotof wenschtc geen beper kingen bij de betaling uit de loopende productie, zooals in het Amerikaansche plan vervat Is, als excuus voor landen als Finland en Roemenië om hun her stelbetalingen aan de sovjet-unie drie jaar uit te stellen. Daarom verklaarde hij zich een tegenstander van een mo ratorium van drie jaar. Voorts zeide Molotof, dat een over eenkomst inzake de voorziening van grondstoffen tusschen de regeeringen van de sovjet-unie en Italië zou kun nen worden gesloten, doch dat hij het „onwijs" achtte om hierover een bij zondere clausule in het vredesverdrag te zetten. Molotof zeide, dat er geen Italiaan sche tegoeden of bezittingen in de sov jet-unie waren, zoodat het overbodig was deze op de lijst van bronnen voor h'-stelbetalingen te zetten. Ten slotte werd in dezen zin over eenstemming bereikt. De betaling der 100.000.000 dollar zal loopen over zeven jaar en gedurende de eerste twee betalingsjaren die na een driejarig moratorium aanvangen zullen geen betalingen uit de opbrengst der Italiaansche productie plaats heb ben. Bevin heeft voorgesteld, dat de aan spraken van andere landen dan d* sovjet-unie (ten opzichte van Paliï) behandeld zullen worden op de vredes conferentie der 21 landen. Italiaansche activa in de betrokken landen zullen moeten dienen om een gedeelte der oorlogsschade te vergoeden, terwijl ook staatseigendommen in door Italië af gestane gebieden aangesproken moeten worden. De waarde der activa wordt vastgesteld door de commissie voor de herstelbetalingen. Het hospitaal te Lambarene. gedurende den oorlog. Dr. ALBERT SCHWEITZER HEEFT WETEN VOL TE HOLDEN. Dr. Albert Schweitzer, de groote Chris tel like filosoof, dokter en musicus, heeft den geheelen oorlog doorgebracht aan het hoofd van het beroemde hospitaal, dat hij te Lambarene in Equatoraal Afri ka gesticht heeft. Het werk van cLr. Schweitzer staat go- heel op zlchzell' en ls autonoom. Het ont vangt geen subsidie van cenlg zendings genootschap of regeering. Het ls een werk der barmhartigheid, dat gedaan wordt uit medelijden met het lijden van de inheemsche bevolking, voor wie me dische hulp voor dien tijd niet bestond. Hoe heeft Albert Schweitzer geleefd in de oorlogsjaren? Het laatste nummer van de .Brieven van Dr. Schweltzers hospi taal In Lambarene" beschrijft de gebeur tenissen van 'deze Jaren tot in bijzon derheden en wij nemen hieruit de voor naamste passages over. ..Vanaf het begin van den oorlog was het van het grootste belang om te be zuinigen op medlcameiuen. want wc wisten niet wanneer we weer zouden kunnen krijgen. Slechts de allerergste ge- rallen konden in het hospitaal worden opgenomen. Steeds weer moesten we aan Regenen, die graag hadden willen blijven, Sfctleggen, waarom we ze moesten weg- tvuren". Dr. Schweitzer slaagde er ln groote voorraden rijst te kunnen koopen, waar door hij zijn nederzetting drie Jaar kon voeden. „Vanwege het mobillsatiebevel moest een groot aantal Europeanen Lambarene verlaten. Hun vrouwen, die dan alleen zouden achter blijven ln hun huizen ln de bosschen, zochten bij ons een onder dak. ,.In de gevechten, die plaats vonden ln October en November 1940 tusschen de troepen van de regeering van Vlchy en de Vrije Franschen om het bezit van Lam barene. leed ons hospitaal geen schade. Daardoor werd dit een toevluchtsoord, zoowel voor Europeanen als voor Inboor lingen Na den herfst van 1940 kreeg onze kolonie een regeering. die lid was van de Vereenlgde Volken. „Op het eind van 1940 hadden wij een schitterende verrassing. De „Christian Medical Council for Overseas Work" bood ons aan om over Amerika medicamenten te sturen. Mei 1942 kwamen de kostbare kisten aan, Juist toen het hospitaal aan het eind van zijn voorraden was geko men. In het voorjaar van 1945 kwamen er ook medicamenten uit Engeland. Dank zij giften in geld en medicijnen was het mogelijk om geleidelijk een grooter aan tal patiënten op te nemen en oude pa tiënten terug te laten keeren". „Sinds 1941 ls het land totaal veran derd door het aanleggen van wegen, die geschikt zijn voor vrachtauto's, die be- noodlgd waren voor strategische doelein den. Het hospitaal staat nu door middel van een post-auto ln verbinding met de Engelsche, Amerikaansche en Zweedsche zendingsposten, die vroeger niet te be reiken waren". „In de loop van 1944 merkten we hoe vermoeid we waren. Dit kwam door ons lange, afmattende, ononderbroken ver blijf ln liet heete klimaat van Equatoriaal Afrika en door de voortdurende opeen hoping van arbeid We moesten onze laatste krachten Inspannen om het werk te verrichten, dat er lederen dag ln het hospitaal te doen was. Onze voortduren de angst was, dat we ziek zouden worden en dan niet meer voort konden gaan met het werkMet het toenemen van onze vermoeidheid nam ook het werk toe. Dit werd grootendeels veroorzaakt door het steeds grooter wordende aantal blanke patiënten, dat we moesten opnemen". „Sedert den zomer van 1945 hebben we groote moeilijkheden ondervonden om aan voedsel voor de patiënten te komen. Datgene, waarvoor lk tijdens den oorlog gevreesd had, gaat gebeuren, nu de oor log voorbij lsDe prijzen stijgen steeds en weldra zullen de exploitatie-kosten van het hospitaal vier maal zooveel zijn als vroeger. Het. zal daarom buitengewoon moeilijk zijn het hospitaal ln de toekomst open te houden. Maar we vertrouwen, dat de vrienden van het hospitaal ons niet ln den steek laten, want het werk moet dooreaan". N»il. Herv. Kerk Beroepen te Oost burg (toez.) W. J. Fcurnier te Goor. Te Den Hoorn (Texel) (toez.) J. A v. Bo ven, cand, te Zaandam. Aangenomen naar Waarde G. den Boer te Standaardbuiten. Naar Hoogmade L. Kijmans veldpred. te Nijmegen. Bedankt voor Middelharnls (toez.) J. R- Cuperus te Doornspijk. Voor Noordhorn D. Kramer te Drogeham. Voor Winscho ten (Herv. evangen voor Zaandam A v. d. Filer te Farmsum. Ned. Herv. kerk Beroepen te Wijn gaarden M. Verwey te Neerlangbrock. Te Winschoten JVisser te Wartena. Be dankt voor Veendam (Evang.) A, E. D. A. Raveoloot te Opende. Geref. kerken Tweetal te Haamstede A, J. Radder te Ottoland en A. Sybrandy te Hoek v. Holland. Beroepen te Haam stede A. J. Radder te Ottoland. Te Sel- llngen A. J. R. Brussaard, c.and. te Bloe- inendaal. Aangenomen naar Schoonho venWilligeLangerak W. J. de Ruiter te Baarland- Naar Wolvega (voor den evang. arbeid te Noordwolde) J. H. Baas. cand. te Amsterdam. Geref. kerken Beroepen te Putters- lioek A. J. Radder te Ottoland. Bedankt voor Mlddenmeer H. de Wit te Winterswijk. Benoemd tot hulppred. te Apeldoorn ds. J. F. v Hulstelln, em. pred. te Mld- delstum, die deze benoeming ook aan nam. Geref. kerken naar art. 31 K.O. - Twee tal te Sohledam (2e pred.pl.) F. Mul te Haarlemmermeer O.Z. en C. Stam te 2e Exloërmond. Bedankt voor Ulrum F. F. Heil te Langerak, Geref. kerken naar art. 31 K.O. - Aan genomen naar Katwijk a. d. Riln (in comb, met Katwijk aan Zee en Valken burg) G. Boersema te Pleterburen. Chr. Geref. kerk Beroepen te Rljn- zaterwoude K. Bokhorst te Doesburg. Ev. Lutli. kerk Bedankt voor Weesp C. C. G. Visser te Enkhuizen. Geref. Gemeenten Beroepen te Nun- speet J .Fraanje te Barneveld, die voor dit beroep bedankte. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 7 JULI. Boskoop Ned. Herv. Kerk, half 10 en half 5 ds. de Leeuw. Geref. Kerk. half 10 en 5 uur ds. van der Stoel. Chr. Geref. Kerk, half 10 en half 5 ds. Klelsen. Rem. Kerk voor Vrljz. Hervormden, 10 uur ds. Thomsen. Geref. Gem., half 10 en 6 uur leesdlenst. Katwijk a/d. Riln Ned. Herv. Kerk, 9.30 ds. Knotnerus. Oegstgeest; 6 u. ds. Bogers van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk van Stellen dam. Katwijk aan Zee Geref. Kerk, 10 uur ds. F. Pijlman; 5 uur ds. J. Overduln van Arnhem. Chr. Geref. Kerk, 10 uur en 5 uur ds. P v. d. Bijl van Barendrecht. Geref. Gem. (Remisestraat), 10 uur en 5 uur ds. van Neerbos. Koudekerk a/d. Rl|n Ned.' Herv. Kerk, 10 uur ds F. G. v. Binsbergen, doopsbedlening; 6.30 uur ds. C, J, Lam- bour van Alphen a/d. Riln Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 uur en 6.30 uur, ds. J. Wolven. Noordwykerliout Ned. Herv. Kerk, 10 uur, ds. W. E. den Hertog van Loos duinen, Bediening H.D. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk. 10 u. ds. K. J. H. Burgy; 5 u ds. A. M. Knotnerus van Oegstgeest. Kerkzaal, 10 u de heer J. Vink van Katwijk aan Zee; 5 u. ds. Burgy Ger. Kerk (Rapenburg). 9 30 u. ds. H. Post; 6 u. ds. Blauw van Ede. Ger. Kerk Voorhouterweg), 9 30 u. ds. Blauw. 6 u. ds. Post. Ger Kerk art. 31 (Vllethof), 10.30 en 5.30 ds. Kroes van Dalfsen. Chr Ger. Kerk, 10 u. en 5 u. ds. N. Brandsma. Sassenhelm Ned. Herv. Kerk,' 10 u en 5 uur ds. Krljkamp. Geref. Kerk: 9.30 u. ds. Kuiper; 5 uur ds. Hoekstra. Chr. Geref. Kerk, 10 u. en 5 u. ds. Visser. Ned. Protestantenbond, 10 uur ds. Oldemans van Delft. Wassenaar Ned. Herv. Kerk, Dorps kerk, 9 u en 10.45 u. dr. W. H. Dank baar, Zendingsdlrector Qpgstgeest; 56 uur ds. G. C. Foekcn. pred. Den Haag. Klevletkerk, 10 uur dr. H. J. Honders. Be diening H. Avondmaal. Geref. Kerk, Zijl- laan, 10 uur .en 5 uur ds. M. P. Feringa. Bloemcamplaan, 10 en 5 uur ds. G van Duinen. Ned, Prot. Bond, 10.30 uur mej. J. W. Herft. De „Hawker Fury" demonstreerde op Valkenburg. Eén-persoonsvliegtuig met groote snelheid. (Van een onzer redacteuren). In duizelingwekkende vaart joeg gis termorgen een klein Oranje^kleurig vliegtuig over Valkenburg en haar om geving. Op de velden staakten de arbei ders hun werk en de hengelaars in den Rijn legden zelfs hun vischtuig terzijde om de evoluties van het toestel te aan schouwen. Er stijgen veel vliegtuigen op van het vliegveld Valkenburg en de in nabijheid is men daar al lang aan ge wend. Deze vlucht van de „Hawker Fury" een demonstratie-vlucht voor Neder- landsche en Engelsche autoriteiten, was echter iets zóó aparts, dat zij tot in ver ren omtrek met bewondering en enthou siasme werd gevolgd. Wat de .Hawker Fury" presteerde was inderdaad bewonderenswaardig. Na een korten aanloop schoot het als het ware als een roofvogel de lucht in, in een al dadelijk verba zingwekkend tempo. Laag suisde het over de gebouwen van het vliegveld, koerste toen plots byna verticaal omhoog om, na een zeer korte wen ding, langs bijna dezelfde baan weer terug te keeren gelijk een pro jectiel dat met kracht omlaag werd geslingerd I Ja, dit toestel was wel zeer gemakkelijk hanteerbaar en daarbij buitengewoon snel. Het is een cen-persoons-vliegtuigje, een „fighter" met opklapbare vleugels, heeft cén motor en berust op het normale schroef-principe. De spanwijdte is ongeveer 13 meter, de lengte 12 meter en de hoogte, wan neer de vleugels zijn opgeklapt 5Vi me ter. De diameter van de schroef is byna 4V2 meter, de maximum snelheid on geveer 1136 km. per uur; de kruissnel heid 752 km. Bijzondere aandacht is besteed aan de zitplaats van den pi loot. Deze is hooger geplaatst, waardoor de vlieger een ruim uitzicht heeft. Vóór de demonstratie gaf mr. Lloyd van de Bristol Air Company een korte toelichting, waarna het toestel werd ge demonstreerd door den chef-piloot van de Hawker-vllegtuigfabrieken, den heer Humble Tot de toeschouwers behoorden de Engelsche ambassadeur in ons land Sir Neville Bland, schout bij nacht Gauw, Het rapport Van Poll in Indië Naar aanleiding van het door ons uit „Indlè in Nood" overgenomen bericht inzake stopzetting van verkoop van het rapport van Poll over Indië wordt ons van de zijde van het Departement van Overzeesche Gebiedsdeelen medegedeeld, dat dit bericht niet geheel juist is. Wel iswaar is de verkoop van het rapport ten bate van het Margriet-hospitaal stop gezet, daar het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, dat daarin niet was gekend, daaraan geen sanctie wilde verleenen, maar aan den particulieren verkoop is niets in den weg gelegd. Meyer Schwenke in krankzinnigengesticht. Belangrijke aanwijzingen verkregen. De onlangs gearresteerde ex-directeur van de Vereenigde Persbureaux Meyer Schwenke, die op allerlei slmksche ma nieren zich heeft trachten te dekken voor zyn pro-Duitsche en N.SB.-gedra gingen in den bezettingstijd, is momen teel opgesloten in het Rykskrankzinni- gengesticht te Woensel. De hem behan delende psychiater acht het, volgens de H. Crt., niet verantwoord, dat Meyer Schwenke thans aan een nader verhoor wordt onderworpen. Inmiddels zijn belangrijke aan wijzingen uit Duitschland binnen gekomen, waaruit blijkt, dat IVIeyer Schwenke reeds in 1939 betrekkin gen onderhield met hooge S.D. amb tenaren in Berlyn en in contact stond met het propaganda-mïniste- rie. Hij beschikte over speciale ly- nen met de Duitsche hoofdstad. Meyer Schwenke zal een der hoofd getuigen moeten vormen in het bin nen eenigen tijd te verwaehten pro ces tegen den voormaligen secr.- generaal van het departement van Volksvoorlichting cn Kunsten, dr. T. Goedewaagen. Vacantiegangers moeten zelf stemmen. Op de vragen van den heer Roos jen betreffende het stemmen by volmacht by de a.s. gemeenteraadsverkiezingen door vacantiegangers heeft de minister van Binnenlandsche Zaken geantwoord, dat de vaststelling van den datum der gemeenteraadsverkiezingen op 2-6 Juli a.s. is gegrond op de overweging, dat eenerzijds deze verkiezingen zoo spoedig mogelijk dienen plaats te vinden, an derzijds een behoorlijke voorbereiding daarvan een zeker tijdsverloop na de verkiezing van de provinciale staten noodzakelijk maakt. Mede met. het oog op den korten tijd van voorbereiding acht de minister het niet verantwoord om, waar de gemeen tesecretarieën reeds overbelast zijn met de ter zake van de verkiezingen noo- dige werkzaamheden, alsnog de tot standkoming van een bijzondere rege ling voor het stemmen bij volmacht te bevorderen. Dit jaar worden er 19.000 personen-auto's ingevoerd. DE BEHOEFTE WORDT HIERMEDE LANG NIET GEDEKT. Naar het A.NP. verneemt heeft de re- geerlng voor het jaar 1946 deviezen be schikbaar gesteld voor den aankoop van 11.000 automobielen uit de Vereenigde Staten, ln welk cijfer de 3000 Mash- wagens, welke voor de artsen zijn bestemd, zijn begrepen. Op 15 Juni waren van de 11.000 personenauto's er 62i geleverd. Verder heefl de regeering deviezen be schikbaar gesteld voor den aankoop van: 3661 personenauto's uit Engeland, waarvan ev op 15 Juni 1015 waren geleverd. 1896 uit Frankrijk, waarvan er op dien datum 172 waren geleverd, 535 uit Tsjeohoslowa- kije. waarvan er 2 zijn geleverd, terwijl verder 1500 Jeeps uit de Amerikaansche legervoorraden ln Frankrijk zullen worden betrokken, welke voor burgerdoelelnden zijn bestemd. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zullen dus ln totaal ongeveer 19.000 personen-automobielen dit Jaar ln Nederland worden Ingevoerd. Dit dekt de behoefte natuurlijk ln het geheel niet, immers op het. oogenblik rijden er ln ons land 35 40.000 personenauto's, waarvan er 16.000 goed bruikbaar zijn en de rest minder goed. Verder zijn er nog 13.000 automobielen, die opgeborgen zijn, waar voor geen onderdeden beschikbaar zijn of om andere redenen stil staan. De behoefte aan personenauto's is op het oogenblik 70.000 stuks. Voor den oorlog reden er 100.000 perso nenwagens in ons land, waarvan ae ge middelde leeftijd 4% Jaar bedroeg. Van de 33.000 die er op het oogenblik rijden, bedraagt de gemiddelde leeftijd tien Jaar. Over de fusie N.V.V.—E.V.C. N.V.V. DRINGT AAN OP AANVAARDING DER VOORSTELLEN. Op het N.V.V.-congres deed de heer C. v. d. Lende, secretaris van het NV.V. gistermiddag de mededecllng dat door het verbond een schrijven ls gericht tot de E.V.C.waarin met klem wordt aan gedrongen op het alsnog aanvaarden van de laatste voorstellen, welke zijnerzijds zijn gedaan om de fusie tusschen beide vakorganisaties mogelijk te maken. Mocht de E.V.C. hierop niet Ingaan aldus de heer Van de Lende, dan zullen de fusiebesprekingen als onherroepelijk geëindigd worden beschouwd. De ongezuiverde journalist. PROTESTEN ZIJN GEVAARLIJK. In „Elsevlers Weekblad" lezen wij het volgende onder het opschrift: „De onge zuiverde journalist": We kwamen op onze tochten ln aanra king met een ongezulverden Journalist, die nu al een jaar zit te wachten, tot het de perscommlssle behaagt zijn zaak te on derzoeken en er een beslising over te nemen. Hij weet, dat hij de zuivering on gedeerd kan passeeren. maar aan die we tenschap heeft hij niets, want het komt aan op het bezit van een papiertje, een certificaat en zonder dat doktersbriefje moet hij er de kantjes blijven afloopen. „Waarom protesteer je niet?" vroegen we. Het bleek ook een naïeve vraag. „Ik zal het probeeren Je uit te leggen hoe de zaak zit. Het zooveelste persbesluit bepaalt, dat iedere aanvrager binnen 30 dagen na aanvraag ofwel een briefje ofwel een ontzegging moet hebben. Dien termijn heeft de perscommissie eigenmachtig ver lengd, nu al met bijna een Jaar. Overtre ding van de wet dus, maar een kniesoor die daar op let Het persbesluit gaat uit van zuivering van personen, maar daar heeft de commissie zuivering van bedrijven van gemaakt. Als dus het noodlot wil, dat Je te oenlger tijd gewerkt hebt bij een bedrijf, dat cie commissie eens grondig wil bekijken, dan meet Js wachten, wachten, wachten. Dit beteekent dus dat b.v. allerlei N.S B.'ers allang de procedure achter den rug hebben, maar menschen met een goe den Illegalen staat van dienst niet. Het komt ook voor, dat Joden, die op 15 Mei 1940 ophielden met de Journalistiek en een groot deei van den oorlog ondergedoken waren, op hun zuivering moeten wachten, omdat de commissie nog niet zoover ls. Nu kun je wel protesteeren. maar dan loop Je het risico, dat de perscommissie doet waarmee ze in October dreigde, toen ze mededeelde: als ge niet wachten wilt, krijgt ge een voorloopiga ontzetting, en dan ben Je nog verder van huls. Hooger beroep bestaat er bij de perszuivering niet, dus wie dood ls, is dood. Voorts: men vraagt niet. of Je goed was of fout. maar of Je ook fouten hebt gemaakt. En aange zien een professor terecht heeft gezegd dat ledereen ln bezettingstijd fouten maakt, moet Je erg oppassen, want de vraag, wat een fout ls. ls een subjectieve vraeg, bovendien achteraf moeiiyk te be- oordeelen". „Met andere woorden", zei Ik, „Je bent bang?" „Ja. lk ben bang. ik durf niet te pro testeeren, bij hen, die mij zonder beroeps instantie kunnen breken. En als lk denk aan mijn Joodschen collega, wiens eenige fout misschien is, dat hij ls ondergedoken ln plaats van naar Auschwitz te gaan dan zv/ljg lk maar", DUITSCH OORLOGSVERSLAGGEVER GEARRESTEERD. Hy is te Hilversum opgesloten. Dezer dagen ls in Duitschland gear resteerd de gewezen S.S. oorlogsverslag gever Taubert, die in ons land, speciaal in Hilversum, buitengewoon berucht was als hoofd der „Rundfunkbetreuung- stelle", het Duitsche instituut, dat de radio in oorlogstijd controleerde, maar zijn interesse ook verder uitstrekte. Taubert's activiteit bleef niet tot de radio beperkt. Nadat hij in Frankrijk en Engeland naar aanleiding van gepleegde feiten zal zijn verhoord, zal hij ter beschik king van Nederland worden gesteld, waarbij hij in Hilversum, in afwachting van zijn vonnis, zal werden opgesloten. DE „VAN OSTADE" WERD ERNSTIG BESCHADIGD. Aanvaring in Het Kanaal. Het Nederlandsche ss, „Van Ostade" ln eigendom toebc-hoorend aan d* scheep vaart - en stecnkoleumaatschapplj, ls gis terochtend met ernstige schade den Nieuwen Waterweg binnengeloopen en op- gestoomd naar Rotterdam. Dit 2890 b.r.t. groote schip, :n 1942 gebouwd, was op weg van Antwerpen naar Curacao, maar zou eerst in een Engelsche haven gaan bun keren. In het Engelsche Kanaal kwam het bij Landsend ln aanvaring met het Grlek- sche s s. Gerassimos Vergottis. een schip \an 6343 b.r.t.. dat op weg was van Tam- plco naar Le Havre. De „Van Ostade". die stukgoed lnbad. kreeg een dermate groot gat in den boeg, dat de kapitein order gaf naar Roterdam terug +e stoomen, om zijn schip te laten repareeren. De minister van Onderwijs heeft by de Tweede Kamer een wetsont werp ingediend, inhoudende voor schriften, met betrekking tot de schrijfwijze van de Nederlandsche taal Dit ontwerp wordt geregeld by algemeenen maatregel van bestuur. Dc departementen, overheidsinstel lingen en inrichtingen van onderwijs dienen de officieele spelling te vol gen. Ook by examens zal de nieuwe spelling moeten worden gebruikt. Er zal een commissie van advies worden benoemd. Deze spellingswet zal uitcrlyk 1 September 1947 in werking treden. In de toelichting zegt de minister o.m. dat het ontwerp een einde betoogt te maken aan den misstand, dat overheid en onderwijs niet dezelfde spelling vol gen. Gestreefd wordt naar een regeling, welke voor België en ons land gelijk is. Wie dit doel wil bereiken moet geneigd zijn tot een compromis. De spelling van een taal kan niet de uitkomst zijn van strakke doorvoering van wetenschappe lijke beginselen. Zij heeft ook rekening te houden met traditie en zij moet te genstrijdige opvattingen verzoenen. Daarom is de schrijfwijze van De Vries en Te Winkel als grondslag aanvaard en is by de afwykingen daarvan naar een regeling gestreefd, waarby voor- en te genstanders van een meer radicale wij ziging elkaar kunnen vinden, mits zij bereid zyn eigen voorkeur te laten va ren Het rapport van de Nederlandsch- Belgische spellingscommissie ligt aan de nieuwe regeling ten grondslag. Krijgt Arnhem trolley-bussen? Arnhem za'. zeer waarschijnlijk voor het stadsvervoer niet meer gebruik maken van de electrlsche tram. 2Jboals men weet zijn bij de gebeurtenissen sinds September 1944 alle tramwagens hetzy vernield of dooi de Duitschers weggevoerd. Ook de tramremise en het administratiegebouw werden verwoest, alleen de rails bleven over, doch deze behoefden, behoudens een baanvak van den Velperweg tot Velp reeds lang vernieuwing. Burgemeester en wet houders van Arnhem hebben in Zwitser land en ln Engeland studiereizen gemaakt om te bestudeeren welke vervoermiddelen in steden als Arnhem het meest effectief en het goedkoopst waren. ZIJ stellen nu voor tot opheffing van het tramvervoer te besluiten en over te gaan tot Invoering van ln hoofdzaak trolley- buslractle en een credlet te verleenen van 3.362.000 gulden strekkende tot aanleg en exploitatie Waarschijniyk zal men 44 trolley wagens .noodig hebben en 33 kilo meter bovenleiding. Maandag as. zal dit voor Arnhem zoo zeer belangrijke voorstel worden behandeld. VERPLICHTE ZEKERHEIDSTELLING VOOR DE VERMOGENSBELASTING. De minister van financiën heeft be paald. dat in afwachting van de vaststel ling van den aanslag ln de vermogens belasting voor het belastingjaar 1946 aan een natuuriyk persoon, die de daartoe noodlge gegevens heeft verstrekt, de ver plichting kan worden opgelegdln geld zekerheid te stellen, tot het bedrag, dat volgens die gegevens aan belasting ver schuldigd ls. DE MOEILIJKHEDEN IN HET HAAGSCHE BAKKERSBEDRIJF. Door het hoofdbestuur van den Alge meenen Nederlandschen Bond van ar beiders in het bakkers-, chocolade- en suikerbewerkingsbedrijf was een ulti matum gesteld, dat, Indien voor Zater dag 6 Juli niet bekend zou zyn, dat de voorschotregeling door de werkgevers zou worden ondersteund en een feit zou zyn geworden, de arbeid in de bakkery in Den Haag met ingang van genoem den datum geen doorgang zou vinden. Hoewel de hoop was uitgesproken, dat voor 6 Juli nog een oplossing gevonden zou worden, is deze tot op heden uit gebleven. Gisteravond vergaderden de leden van de afdeeling Den Haag. Op deze verga dering is met algemeene stemmen dit ultimatum bekrachtigd, aldus deelt men ons van de zijde van het bestuur van de afdeeling Den Haag mede. BEZOEK VAN PRINS BERNHARD AAN DUITSCHLAND. Prins Bernhard hoft een eendaagsch bezoek gebracht aan marshall sir Sholto Douglas, den commander in Chief van de Engelsche controle-commissie ln Duitschland, en opvolger van veldmaar schalk Montgomery. Op het hoofdkwar tier van sir Sholto ln Westfalen heeft de Prins zakelijke besprekingen gevoerd. Hij ds gistermiddag op palels Soestdyk teruggekeerd. FRANSCHE FIETSEN KOMEN. Zooals bekend, heeft de Nederland sche regeering, via de Nederlandsche vakgroep groothandel in ry wielen, 100.000 rywielen in Frankryk aange kocht, waarvan de fabricage over ver schillende Fransche fabriéken is ver deeld. Geconstateerd werd, dat van Fran sche zyde een uitermate goed begrip voor dit Nederlandsche belang bestaat, hetgeen zich voornamelyk heeft gema nifesteerd in een bespoediging van de contractueel vastgelegde leveringster mijn. Reeds vóór den vastgestelden ter- myn zond de bekende rywielfabriek Peugeot, één van de hierboven genoem de Fransche rijwielfabrikanten, in den loop van de vorige week een eerste serie van 250 rywielen af, welke aan het eind van deze maand door een zending van 2000 stuks zal worden gevolgd. SCHEEPVAART ONDER „VERKEER". Naar het A-N.P. verneemt, heeft de re geering afgezien van haar aanvankelijk vcornemen. de economische aspecten van de scheepvaart onder te brengen by het ministerie van economische zaken. De geheele scheepvaart, zoowel ver keerstechnisch als economisch, zal on der het ministerie van verkeer komen te ressorteeren. BRITSCHE TROEPEN TROKKEN DE BEKASI-RIVIER OVER. United Press meldt uit Batavia: De Britsche en Ghurka-troepen zy'n ten Oosten van Batavia de Bekasi-rivier overgestoken en Niemandsland binnen gegaan. De troepen, die op het oogen blik verscheidene kampongs op den wes telijken oever bezetten zyn in direct contact met de Indonesische troepen. Men kon vanmorgen artillerie- en mor tier- en hevig geweervuur hooren. Britsch rapport verschenen. In een rapport over de demilitarisatie v°n Duitschland ln de Britsche zone wordt o.m. gezegd: Militaire macht estaat uit twee ele menten: het menschelijke en het materl- ee'e. Het meuschelljke element kan niet werden vesnietlgd. De arbeidskracht van het Duitsche volk, ls Iets dat bestaat en zal blijven Er ls slechs één weg om er zeker van te zijn, dat't Duitsche volk die kracht niet opnieuw zal organlseeren voor het voeren van een oorlog: verander het hart van het volk. Dit ls de belangrijkste demilitariseerlngs-maatregel, doch het is er uiteraard een, waarover geen cyfers ln een rapport kunnen worden neergelegd. Wat evenwel gedaan ls om de materieele middelen voor oorlogvoering te vernielen, kan ln cyfers worden vastgesteld. De ma terieele eischen voor een oorlog zijn zóó groot, dat zij lange voorbereiding eischen. Hitler had er zes Jaren voor noodig, of schoon hij begon met onbeschadigde in- dustrleele bronnen Het Britsche rapport overziet het ge heele terrein van ontwapening en demi litarisatie en omvat zeer gedetailleerde Moeilijke positie der Chineezen op Sumatra. Soerabaja, 4 Juni 1946 i Ditmaal zal ik eens iets vertellen over Sumatra, waar een strijd om de macht wordt gevoerd tusschen de „republikein- sche autoriteiten", die een soort zetba zen zyn van de heeren op Java en het Volksfront, een radicale linksgeoriën teerde groep. Eenige weken geleden is het tot een openlyk treffen gekomen en de meest opzienbarende gebeurtenis was, zooals men zich herinneren zal, de de vlucht naar Nederlandsche zyde van Amir en Mansoer, twee republikeinsche leiders, die er eindelyk van overtuigd zyn. dat er op Sumatra niets te begin nen valt, voordat het Nederlandsche ge zag zal zijn hersteld en orde en rust kunnen terugkeeren. Inmiddels zyn de gemoederen weer wat tot bedaren ge komen en de openlyke stryd is weer veranderd in een stille meting der krachten. Hierby voert het Volksfront de boventoon en biyven de republikei nen op den achtergrond. Dit neemt niet weg, dat de Volksfronters door dik en dun blyven beweren, dat zy volkomen achter de regeering Sjahrir staan, doch dat corruptie e.d. noodzaken tot ingry- pen. Dit ingrijpen bestaat dan uit het arresteeren van repubikeinsche ambte naren. die onmiddellyk worden vervan gen door aanhangers van het 'Volks front. De scheldpartijen tegen de cor rupte republikeinsche bestuurders wor den in de nationalistische dagbladen zoo intensief gevoerd, dat de anti-Nica-pro- paganda er zelfs by op den achtergrond raakt. En dat wil heel wat zeggen. Verder is het Volksfront een vryage begonnen met de Chineezen. die zooals bekend mag worden verondersteld in de steden een zeer groote bevolkingsgroep vormen. Het Volksfront biedt hun nu be scherming aan onder voorwaarde, dat ze het Chineesche Veiligheids Corps, dat bewapend is met Engelsche wapenen op heffen of onderbrengen in het republi keinsche leger. Van de zyde der Indo nesiërs is dit stellig geen dom voorstel. Immers, gaan de Chineezen er op in, waarvan tot nu toe nog geen sprake is, dan heeft het Volksfront niet alleen een aantal moderne wapens, doch slaat bovendien een mogelyke sterke troef kaart uit de handen van de tegenstan ders, die mettertijd wel eens een beroep op de medewerking van de Chineesche bevolkingsgroep zouden kunnen doen. De Chineezen staan echter voor een moeiiyk probleem. Weigeren zy bet aanbod, dan kunnen zy er zeker van zyn binnenkort het mikpunt te worden van de extremisten-benden. Gaan zy er op ln, dan weten zy wel waar ze be gonnen zyn, doch niet waar ze zullen eindigen. Want zeer waarschynlyk zit achter de Indonesische toenaderings poging een aantal Chineesche commu nisten, die onlangs uit China op Suma tra zyn aangekomen ,.om het commu nisme te organiseeren". Vooralsnog voe len de Chineezen, die meerendeels tot den gegoeden middenstand en de wel varende kooplieden behooren, niets voor de communistische leer, die zich ter plaatse tot dusver uitsluitend door roof- en plunderpartijen heeft gedemon streerd. Zooals men ziet. is de politieke situatie in de Sumatraansche groote steden nog steeds zeer verward. In het binnenland in de toestand weer geheel anders. De bevolking staat hier over het algemeen nog op een laag verstandelijk peil, is politiek heelemaal niet geschoold, en weet van politiek eigenlijk alleen maar, dat het de ver oorzaakster is van alle ellende, armoe de en terreur, waarvan het thans te lyden heeft. Bevoegde waarnemers heb ben onlangs medegedeeld, dat 80 pCt van de bevolking (Atjeh niet medege- rekend) terugverlangt naar het Neder landsche bestuur, doch dat zy er onder gehouden worden door de resteerende 20 pCt., die over het. algemeen behoor lijk van Japansche wapenen is voor zien. Ontzettend jammer is het, dat wy op Sumatra geen troepenmacht van eenige beteekenis hebben. Als dat het geval was, geloof ik stellig, dat de rust daar in korten tyd hersteld zou kunnen worden. Nu biyft het maar koken en woelen. Het land verarmt met den dag en de chaos wordt steeds grooter. Het goed willende deel van de bevolking ziet tenslotte geen andere uitkomst meer dan het hoofd te buigen voor de extre misten en weer is een staat, wiens macht op geweld berust, ontstaan. Dat is het jammeriyke beeld, dat ik van dit groote eiland kan schilderen:, corruptie, moord, roof, bendewezen en eigen baat. Op Atjeh ligt de zaak weer iets anders, daar spelen religieuze mo tieven de voornaamste rol. P. stattstleken. Het stelt vast, dat van de ruim drie mlllioen Duitsche troepen, die ln de Brische zone waren, maer dan 95 pCt ontslagen zijn. Van de rest zyn ruim 40.000 nog krygsgevangenen als val lende onder van oorlogsmisdaden be schuldigde groepen en zijn 100.000 opge nomen ln „Dlünstgruppen", die over de geheele zone verspreid diensten verrich ten voor de bezetting "om in het gebrek aan arbeidskrachten te voorzien. Het verzamelen van materiaal In op slagplaatsen voor destructie is zoo goed als compleet, doch de vernietiging zelf. hoewel goed gevorderd, zal nog tot eind 1946 duren. Van de lndustrleele uitrus ting zyn ln de Britsche zone thans ruim 500 bedrijven aangewezen voor vernieti ging of ontruiming ten behoeve van her stelbetalingen. De liquidatie der oorlogs industrie is evenwel, juist met het oog op de beslissingen, die voor de bestem ming van de machtige machineparken moeten worden genomen, een project op zeer langen termijn. De Britsche autoriteiten wezen op de moeilijkheden waarmee het werk gepaard gaat. De Duitschers hadden Immers hun oorlogsproductle zeer sterk verspreid en Krupps Installaties waren by voorbeeld ln 40'verschillende geheime plaatsen. Fabrie ken van hulshoudeiyke artikelen bleken onderdeelen van V-wapens te maken en vliegtuigmotoren kwamen uit chocolade fabrieken. Enkele honderden deskundigen gaan nog steeds krls-kras door het land om verborgen voorraden op te sporen en naar de vijftig opslagplaatsen te zenden. Een rem voor de spoedige destructles 70*- men de tijdrooven.de formaliteiten voor hersteileverlngen en de nog altyd be perkte vervoersgelegenheid. Niettemin was men van meening dat het werk van de vernietiging der wapenindustrie reeds ver gevorderd ls. Wat de marine betreft, deze heeft men door de Duitschers -elf laten vernietigen, en Kiel zal een nieuwe toekomst moeten, zoeken. De stad is v.->or 70 pCt. verwoest, maar De stad is voor 70 pCt. verwoest, maar 80 pCt, der be/o'.klng woont er weer. Hoe en waarvan wet?r we nier. De luchtmacht ls vernield ln Sleeswljk Hoistein waar de laatste 1700 Duitsche vliegtuigen een toevlucht hadden ge zocht. Behalve voor zoover aan andere landen toestellen speciaal de trans- sport-toestellen zyn afgestaan. POOLSCH-BRITSCHE FINANCIEELE OVEREENKOMST NIET GERATIFICEERD. Radio Warschau deelt mede, dat de Poolsche minister van buitenlandsche zaken een officieele mededeeling heeft ontvangen, dat de Poolsch-Brltsche fi- nancieele overeenkomst niet kan worden geratificeerd, daar de datum voor de verkiezingen nog niet is aangekondigd. De mededeeling verwees naar de over eenkomsten van Yalta en Potsdam. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 5 Juli. Veemarkt. Fokstieren 15, slachtstleren 15, kalf- en melkkoeien 80 f. 400625; Varekoelen e.a. 135, f.300- 240; graskalveren f 90170; vette kalve- 425; vette koelen 150; pinken 34, f. 170 ren 3, nuchtere kalveren 141; vette scha- f.4070; lammeren 631, 18—32; Zuigen pen 162. f. 60100; weideschapen 162. 5; Mestvarkens 61, f.3045; Biggen 638, f. 18—26; Paarden 24, 300—1300; Veulens 5; Bokken en gelten 90, f. 1570. alles matig. Kaasmarkt 5 Juli. Goudsche kaas le soort f. 1.341.42; Goudsche kaas 2e srt. f. 1.28133. 62 partijen. Leldsche kaas f. 1.281.33. 7 partijen. Handel matig. IJMUIDEN. 5 Juli. Binnengekomen zijn de KW 149 met f.8906; KW 52 met f. 2087;KW 160 met f.314 besomming. Aangevoerd werden 3800 kisten vlsch. IJMUIDEN. 4 Juli. Aan den afslag kwamen de KW 125 met f.106; KW 34 met f.377; KW 226 met f.50; KW 181 met f. 77; KW 12 met f. 91; KW 165 met f. 17 besomming.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2