LEIDSCH DAGBLAD Annexatie problemen Churchill gelooft niet in een oorlog ATTLEE OVER BRITSCH-INDIE Indië za! zelf beslissen Goering over het herzet, Gibraltar en Rotterdam Met een enkel woord Het Leidsch Dagblad Perzië voor den Veiligheidsraad WEERBERICHT De rechten van den mensch Een kort persbericht meldde, dat minister Ringers in gezel schap van eenige heeren van Schiphol was opgestegen en eenige uren boven West-Duitschland had gevlogen. In verband met deze vlucht doemt het annexatievraagstuk weer voor den geest op. Armexeeren is een gebied, dat -aan vankelijk bezit was van een anderen souvereinen staat, van dien staat afne men en in een of andere rechtsverhou ding brengen tot den staat, die an nexeert. Die rechtsverhouding kan zijn, en was het meestal ook, een volledig op nemen in het staatsverband. Het grond gebied van den eigen staat wordt ver groot; de bodemschatten worden het volledige eigendom van den nieuwen staat-bezitter. Een dergelijke annexatie is een zeer ingrijpende maatregel en moet dan ook terdege overwogen worden. En al is het waar, dat het geheele volk betrokken is en dus belang heeft bij een annexatie, dit vraagstuk moet buiten de sfeer der hartstochten blijven. Hier moet het sen timent terugkeeren en plaats maken voor het ernstige overleg en het wel doordachte besluit. Het is bekend, dat minister Van Klef- fens namens de Nederlandsche regeering (te Londen) de aanspraken van Neder land op Duitsch gebied heeft uitgespro ken. zonder met bepaalde voorstellen te komen. Elke annexatie heeft vele kanten: er is de zakelijke rechtvaardiging, het economische, politieke, volkenkundige geografische en strategische element. En elke voor- of tegenstander van an nexatie ontleent zijn motieven meestal aan een onderdeel van dit veelzijdige onderwerp, waardoor zoo heel veel men- schen langs elkaar heen praten. Natuur lijk moeten alle argumenten naast el kaar geplaatst en tegen elkaar afgewo gen worden. Is annexatie ethisch, zedelijk veroor loofd? Wij meenen van wel. Annexatie beteekent, voor den verliezer een leed. Leed brengt men iemand opzettelijk toe als straf, die een persoon voor zijn ge dragingen verdient. Als een, staat voor zijn gedragingen in de internationale rechtsorde straf verdient kan dit be staan in leed toebrengen: schatting be talen of afstand doen van grondgebied. Onze groote kenner van het Volken recht. Hugo de Groot, heeft aangetoond, dat ook een staat kan optreden als een misdadiger en dan ook als zoodanig be handeld moet worden. De zedelijke rechtvaardiging van een eventueele an nexatie staat boven allen twijfel. Staat de ethische grond vast, dan mag stellig naar de economische gevolgen ge vraagd worden. Immers, het gaat niet alleen om den staat-aanvaller te bestraf fen. maar ook om toegebracht leed te vergoeden. En wie zal in Nederland te genspreken, dat Duitschland ons enor me schade heeft toegebracht? Dit valt eenvoudig niet om te rekenen in een ge wone waardebepaling. Millioenennota's zeggen hier niets; er is een leed, dat niet in cijfers valt uit te drukken. Dat dus naar economische vergoeding ge zocht wordt, is volkomen begrijpelijk. Kan men dus het economisch beste stuk van Duitschland opvorderen? Afge scheiden, dat het geen locaal conflict Nederland—Duitschland was en dus meerdere landen met hun eischen zullen 'komen, moet men om de andere facto ren denken.' Zal een annexatie onze stra tegische positie versterken of verzwak ken? Zal men annexeeren met of zonder bevolkingsovername en wat is in beide gevallen het gevolg voor onze eigen be volking? Kunnen wij zoo'n gebied zon der bevolking inderdaad productief ma ken? Komen we daardoor in een be paalde, niet-gewenschte positie, b.v. te veel landbouwstaat? Allemaal vragen, die beantwoord moeten worden. De landstreken langs onze Oostgrens zijn ons niet heelemaal vreemd; met Oost-Friesland, Bentheim, Kleef (om slechts enkele te noemen) stonden wij eeuwen lang in nauwe betrekking. De grens is niet gemarkeerd door natuur lijke afscheidingen; het landschap vloeit geleidelijk over. Zoo zijn er voordeelen volop, maar ook nadeelen. Wij behoeven ons het lot der Duit- schers, indien ze het te annexeeren ge bied moeten verlaten, niet aan te trek ken. Maar of een opeenhooping in het midden ook vanuit het Oosten zijn talloozen naar het midden verplaatst op den duur politiek gunstige gevolgen zal hebben? En als ze mogen blijven wonen krijgen we een allernaarst stuk erbij, politiek onbetrouwbaar, onrust stokers van professie. Neen, politiek ligt de kwestie nog niet klaar voor ons. In de geschiedenis der wereld heeft vrijwel elke annexatie ge werkt als bron voor nieuwe conflicten. Het zal duidelijk zijn geworden, dat het annexatieprobleem een der moeilijk ste is. Wij lieten de indernationale kanten nog geheel ter zijde. In een dag blad kan dat niet afdoende behandeld worden. Aleer echter een beslissing, in welken zin ook, genomen wordt, moet het Nederlandsche vplk deskundig en za kelijk voorgelicht worden. Men wachte met deze voorlichting niet te lang. Neder land heeft recht op schadevergoeding. In welken vorm men deze zal eischen moet .toch eens beslist worden. En dat deze beslissing het rechtsgevoel moet be vredigen is duidelijk. 85ste Jaargang ZATERDAG 16 MAART 1946 No. 25729 Waarnemend Directeur: A. Poortman Hoofdred.: Mr. M. B. van der Hoeven DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Meuwe rede te New-York. Churchill heeft gisteren te New-York aan een hem aangeboden diner in het Astoria7hotel, waaraan 2000 personen aanzaten, w.o. 42 gezanten (de Amerlk. onderstaatssecretaris van buitenl. zaken en de Russische en Poolsche gezanten ontbraken) nog eens het woord gevoerd. Daarbij zeide hij o.m., dat volgens hem oorlog noch onvermijdelijk noch op handen was. Hfj geloofde niet, dat de machtheb bers in de sovjet-unie thans oorlog wcnschen. De vooruitgang en de vrijheid van alle volkeren der wereld, zoo zei hij, zal niet verwerkelijkt worden zonder voort durende, getrouwe en onvervaarde toe pasing der rechtsbeginselen van een wereldorganisatie op de Britsche en Amerikaansche maatschappelijke stel sels. „Mijn eerbied en mijn bewondering voor het Russische volk en mijn op rechte wensch, dat Rusland een bevei ligd en welvarend land zij, kunnen niet verzwakt worden", zoo zei Churchill verder, „door welke beweringen ook, door anderen geuit". Evenzoo wenschte spreker, dat dit land een eervolle plaats zou innemen aan de spits van de wereldorganisatie. Of dit geschiedt of niet, hing af van een handvol bekwame mannen die over het lot van honderdtachtig millioen sovjet-burgers en vele millioenen meer buiten de sovjet-unie hebben te beslis sen. De Engelsch sprekende wereld was bereid op een eerlijke manier en met dezelfde rechten als de ander samen te werken met het Russisch volk. Als de sovjet-regeering van de sympathie voor het Russische volk, die de Engelsch sprekende wereld betoont, geen vruch ten wil plukken, dan valt op haar de verantwoordelijkheid voor die houding. Gaat de sovjet-unie door met pressie uit te oefenen op Turkije, dan moet in eerste instantie de Veiligheidsraad hier over uitspraak doen. Churchill betoogde, dat hij nooit om een militair verbond of verdrag met de Vereenigde Staten had gevraagd, wel om een vrijwillig broederlijk samengaan. Niemand kon ontkennen, dat een har monieuze samenwerking tusschen Groot Brittannië en de Vereenigde Staten de voornaamste hoop is, die dc wereld koestert; voorts is het een weg om den vrede te handhaven en kan voor alle menschen het gunstigste gevolg hebben. Winston Churchill is zoowel toege juicht als uitgejouwd, toen hij door New York reed, voordat hy zijn rede ging uitspreken. De lijfwacht, van Churchill i§ uitge breid tot 52 geüniformeerde en 22 po litieagenten in burgerkleeren. Zij on derzoeken alle pakketten, die aan Chur chill zijn geadresseerd. Churohill neemt geen telefoon aan. De vakvereeniging van industriearbeiders (Cio) heeft aan gekondigd, dat er bij Churchills hotel gepost zal worden. Zij beschuldigt Chur chill van drijven naar een nieuwen we reldoorlog, en voegt daaraan toe, dat het „ongehoord is, dat New York den man, die onlangs door een overweldi gende meerderheid van kiezers is weg gestemd, een officieele ontvangst geeft en in het openbaar het wx>ord verleent". Enkele groote Amerikaansche radio maatschappijen hebben geweigerd de rede van Churchill uit te zenden. De sovjet-ambassadeur in de VB., Gromyko, heeft in New-York te ken nen gegeven, dat goede betrekingen tus schen de sovjet-unie en de Vereenigde Staten voor beide landen noodzaak zijn. Hij verzekerde desgevraagd, dat hij via de radio naar Churohill hoopte te luis teren. De Britsche ministerpresident Attlee heeft in het Lagerhuis een verklaring afgelegd in verband met het uitzenden van een regeeringsdelegatie naar Britsch-Indië. Hij zeide: „Men is het er over eens, dat de toestand in Britsch- Indië zeer gespannen is. Dit is inder daad het critieke oogenblik, De leden der afvaardiging zijn vol goeden moed. De tijd van handelen is aangebroken. De nationalistische stroomingen in Britsch-Indië en Azië zijn zeer sterk. Het ligt in onze bedoeling, de delegatie zooveel mogelijk de "vrije hand te ver- leenen. Bril jch-Indië heeft in 25 jaar tijd«^tweemaal tegen de tyrannie ge- zap- I Goering heeft gistermorgen te Neu renberg toegegeven, dat de Duitschers een serie maatregelen tegen de burger bevolking van bezette landen en krijgs gevangenen hebben genomen, die „vol kenrechtelijk aanvechtbaar" zijn en die „ver boven de maat van het toelaatbare uitgingen." Goering zeide bovendien dat het verzet in den rug den soldaat een gevoel van» voortdurende bedrei ging gaf, en daardoor leidde tot een stemming van verbittering, die deze zaken tot gevolg had. „Thans klinken deze dingen zeer hard en onbegrijpe lijk, maar men moet zich terugplaatsen in de atmosfeer van verbitterden strijd om ze te begrijpen", aldus Goering. De beschuldigingen inzake kunstroof werden eveneens aangeroerd. Goering ontkende zelfzucht aan den dag te heb ben gelegd, al gaf hij volmondig toe, dat zfjn hartstocht voor verzamelingen hem te pakken had. Niets was evenwel in eigen belang, want hij liep met plan nen om na den oorlog op Karinhall een museum in te richten, waarin hij al zijn schatten zou onderbrengen en aan het Duitsche volk aanbieden. Voorts nam hij hier en daar wat mee om te voorkomen, dat alles naar Hitler's mu seum in Linz zou gaan. .Mijn aanvalsplan voor Gibraltar was zoodanig opgezet, dat het onmo gelijk had kunnen mislukken". Met zelfverzekerde stem deed Goering in de middagzitting - deze verrasende mede- deeling, Goering had voor deze actie, naar hfj zeide, zoo groote luchtstrijd krachten beschikbaar en hij zou zoo veel parachutisten op de rotsen heb ben laten regenen, dat de uitslag van den strijd geen oogenblik twijfelachtig geweest zou zijn. Daarna had hij in Noord-Afrika willen opmarcheeren naar Casablanca en Dakar. Na het sluiten van de Middellandsche Zee zou de aanval op Suez geen moeilijkheden meer hebben opgeleverd, ,Met weinig krachten hadden wij de geheele Mid dellandsche Zee als oorlogsterrein kun nen uitschakelen, maar Hitier wilde niet en besloot eerst de Sovjet-unie aan te vallen". Hitler was na Molotof's bezoek over tuigd, dat hij in de Sovjet-unie moest toeslaan. Goering zelf was er tegen en wel, naar hij zeide, niet uit volken rechtelijke overwegingen, doch zuiver op politieke en militaire gronden, Eenige veiligheid tegen de Sovjet-unie verwachtte Goering slechts na het succesvol einde van den strijd tegen Engeland. Hij zeide geweten te heb ben, dat de Sovjets met hun bewape ning niet voor 1943 of 1944 gereed zou den zijn en voor dien tijd zou met Engeland een vergelijk mogelijk moe ten zijn. Goering gaf voorts de zooveelste schildering van Rotterdams drama en evenals Kesseltfng wilde hij het doen voorkomen, of de schuld van dengroo- ten omvang van de ramp lag bij de brandweer, die niet krachtig genoeg had ingegrepen. Als verontschuldiging voerde hij aan, dat de radio-verbindin gen met de vliegtuigen in de eerst oor logsjaren nog niet zoo volmaakt waren als later. Voor de economische maatregelen in de bezette gebieden nam Goering de volle verantwoording op zich. Hij keer de zich tegen Russische bewijsvoering door te zeggen, dat een groot deel van de ellende en vernieling in de Sovjet unie een gevolg was van de Russische politiek der verschroeide aarde. „Wij demonteerden niet alles tot de laatste schroef, zooals de Sovjets thans in Duitschland doen", zeide hij. Het eenige, dat Goering ontkende te hebben geweten, waren de toestanden in de concentratiekampen. De schilde ring daarvan, door de aanklagers ge geven, moest volgens hem overdreven zijn. Hij vond het nol-maal, dat ge vangenen evengoed in de bewapenings industrie moesten werken, als alles Duitschers. „Na wat ik thans van de kampen weet, geloof ik, dat het voor de gevangenen zelf een zegen was om in de fabrieken te mogen werken". De deportaties van arbeiders achtte Goering gerechtvaardigd en noodig, niet alleen om economische redenen, maar in de eerste plaats om den aan groei van het verzet tej/oorkomen. Het innemen van radiotoestellen noemde hij evenzeer een „selbstverstandliche" maatregel. Het mfelkrantsoen wordt verhoogd. Einde Maart zal diet melkrant- scren voor kinderen boven vier jaar worden verhoogd van 3 tot 3M: liter en voor de leeftijdsgroepen boven 20 jaar van \Vz tot 2 liter per week. Hiermede is het peil van Novem ber 1945 weer bereikt. De onthef fing van de verplichting om de melk dagelijks te,'bezorgen vervalt met ingang van morgen, 17 Maart. Na dien datum moet de melkboer dus iederen werkdag de melk be zorgen. BINNENLAND. B. en "W. van Nijmegen hebben voor- Stellen ingediend tot aanleg van een haven- en industrieterrein bij het Maas- Waal-kan aal, over een uitgestrektheid van 500.000 M2. De kostenworden ge raamd op 950.000 gulden. In het hartje van Londen aan do Pall Mall is een tentoonstelling geopend onder den titel «Holland calls" - .Hier Is Holland". Zij Is als reizende tentoonstel ling georganiseerd door den regeerings- voorlichtingsdienst. Gisteren bracht het vliegtuig uit Zurich op Schiphol Thomas kardinaal Tien, bisschop van Tsingtao (China), die een bezoek komt brengen aan den bis schop van Roermond, het Llmburgsche diocees, dat sinds ettelijke Jaren het bis dom van den kaTdlnaal heeft geadopteerd. In Canada ls een commissie gevormd door de Holland-Canada society, welke de Nederlandsche bruidjes en haar kinderen bij haaT aankomst I in Montreal zal Ver welkomen, Eigenaren van buiten omloop ge stelde biljetten van f. 100— kunnen deze op door de Ned. Bank te stellen, tijd en voorwaarden alsnog inleveren. De voorstellingen van Beethoven's Fidello door de Amstetrdamscke Opera zullen morgenavond in de hoofdstad be ginnen ondanks protest der oud-illegalen. In het Maur its huls ln Den Haag ls heden de tentoonstelling .Herwonnen kunstbezit" geopend. Zij omvat niet al leen schilderijen, maar ook voorwerpen van kunstnijverheid, zooals meubels, glas werk en porceleln. Tusschen Utrecht en Nijmegen zal, met ingang van Maandag, het telefoon verkeer automatisch zijn. Minister Burger heeft gisteren het tribunaal voor het arrondissement Dor drecht geïnstalleerd. De schoenenbonnen voor repatrlee- renden (rantsoenbonnen artikel K) blij ven ook na 16 Maart geldig. Op 2 April wordt jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, 70 jaar. Dit Jaar is hij tevens 25 jaar voorzitter van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst. Er heeft zich een comité ge vormd om hem te huldigen. Het ligt in de bedoeling aan den. beeld houwer Joh. Radecker opdracht te geven, een borstbeeld van den Jubilaris te ver vaardigen. ter plaatsing t.z.t. in een van de rijksgebouwen. i De heer De Boer, oud-burgemeester van Amsterdam, is hedenmorgen per vliegtuig naar Indië vertrokken. Met een specialen „schilderijenwa gon" is gistermorgen te Amsterdam een transport Vlaamsche kunstwerken aan gekomen, voor de Belgische kunstten toonstelling, welke volgende week in het rijksmuseum zal worden geopend. De geregelde scheepvaartverbinding tusschen Rotterdam en Hull is gisteren weer tot stand gekomen door de aan komst van de Metrose Abbey in de Park haven. BUITENLAND. De conferentie- voor den wereldhan del, welke in den aaiistaanden herfst te Londen zou zijn gehouden, is tot begin 1947 uitgesteld, daar Groot-Brlttannlë niet er aan deel kan nemen, voordat het weet, of de leening van de Vereenigde Staten door het congres zal worden goed gekeurd. Bij het Amerikaansche leger zijn de gegevens ingediend voor rie samenstelling van het leger, met inbegrip -"an de lucht macht, dat noodig zal zijn vanaf Juli 1947 en daarna zoolang Amerika bezet tingstroepen noodig heeft voor overzee.. Het leger zal dan moeten bestaan uit 1.070.000 officieren en manschappen. In verband hiermede zal vanaf 1 Juli 1946 de sterkte van het leger met 500.000 man moeten worden verminderd. arresteerd. Zeitzler werd in 1944 uit zijn functie gezet, daar hij er vaQ werd ver dacht betrokken te zyn bij den bomaan slag op mtler van 20 Juli van dat' jaar. Een Kansch uitvinder, prof. Paul de Salnt-Quentin, heeft tijdens den oorlog te Londen een systeem uitgevonden om treinbotsingen te voorkomen. Het systeem berust op het principe, om langs de rails ultrasonore trillingen te zenden, welke den machinist in staat stallen, conract ta onderhouden met de blokposten en met de seinposten van clo stations. Medio April zullen te Cairo de in leidende besprekingen beginnen over de herziening van net Engelsch-Egyptische verdrag van 1936. De Fransche ministerraad heeft een wetsontwerp aangenomen over de onder drukking van de zwarte markt en over de nationalisatie van sommige verzeke ringsmaatschappij en. STALIN VORMT NIEUWE REGEERING. Radio Moskou meldt, dat ln de vergadering van de opper ste sovjet te Moskou Stalin en alle andere volkscommissaris sen zijn afgetreden. Terstond daarna verzochten de afgevaar digden den maarschalk een nieuwe regeering te vormen. Volgens gezaghebbende diploma tieke kringen zijn de onderhandelingen tusschen EmiT Abdoellah van Transjor- danlë en de Engelsche regeer in r om de uiteindelijke onafhankelijkheid van Transjordanlë te verzekeren practlsch voltooid. Men verwacht, dat de overeen komst binnen enkele dagen zal worden onderteek-end. Dayras, de vroegere sec.-generaal van justitie in de regeering van Vichy ls ter. dood veroordeeld. vochten, Is het te verwonderen, dat het nu zyn eigen toekomst wil bepalen? Mijn collega's gaan haar Indië met de bedoeling hun uiterste krachten te ge ven om Indië zoo spoedig en volledig mogelijk aan zijn vrijheid te helpen. Indië moet zelf beslissen welke regee- ringsvorm het verkiest, Groot-Brittannië wenscht te helpen in de taak een appa raat in het leven te roepen om die be slissing te kunnen verwezenlijken. Indië moet zelf beslissen wat zijn po sitie in de wereld zal zijn. Ik hoop, dat het Indische volk in het gemeenebest wenscht te blijven. Ik ben er zeker van, dat het groot voordeel daarvan zal hebben. Indien het zulks verkiest, moet het dat uit eigen vrijen wil doen, want het Britsche gemeene- 'best en keizerrijk wordt niet samenge houden door ketenen van van buiten uitgeoefenden dwang. Het is een vrije vereeniging van vrije volkeren. Indien Indië onafhankelijkheid verkiest, heeft het ons inziens het recht ertoe. Aan ons is de taak dien overgang zoo vlot mo gelijk tc laten verloopen." De regeer ingsaf gevaar digden zullen aa. Dinsdag per vliegtuig naar Indië vertrekken, waar zij volgende week Za terdag zullen aankomen. Ook de Indische Congrespartij heeft een commissie aangewezen. Max Blokzijl ter dood gebracht. De executie van Max Blokzijl, wiens verzoek om gratie door H M, de Koningin werd afgewezen, is hedenmorgen om 7 uur, naar het A.NP. meldt, met den kogel vol trokken. De Generale Synode dfer N. H. Kerk over de politieke gevangenen. Zij dringt aan op een spoedige berechting cn een menschwaardige behandeling. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft zich met een boodschap ge richt tot de Overheid en het Neder landsche volk waarin zij aandringt op een spoedige berechting en op een menschwaardige behandeling der poli tieke gevangenen. Zij constateert met droefheid, dat er nu reeds verscheidene maanden vele personen van hun vrijheid blijven be roofd zonder cjat hun zaak door eenige rechterlijke instantie is onderzocht. Waar de berechting, mede gezien de omstandigheid, dat in een deel van ons land de tribunalen zelfs nog niet in wer king zijn, nog geruimen tijd zal duren, is het naar Nederlandsche begrippen een eisch van rechtszekerheid, dat ten spoedigste over de gevallen, die in af wachting van de rechterlijke uitspraak van hun vrijheid zijn beroofd, een voor- loopig onderzoek door een onafhanke lijk rechter geschiedt. Naast de trage berechting vervult de behandeling der geinterneerden de Gen. Synode met groote zorg. Hoewel zij dankbaar constateert, dat in vele kam pen een ontwikkeling ten goede plaats vindt, is het toch niet te dulden, dat er in Nederland in sommige kaïnpen nog toestanden voor komen, die in strijd zijn met de maatstaven, die in onzen staat gesteld mogen worden aan een mensch waardige behandeling van gedetineer den. Het bewakingspersoneel is dikwijls ten eenen male ongeschikt. Hierin dient de overheid verandering te brengen, In bijna alle kampen ontbreekt een onafhankelijke commissie van toezicht. Instelling van dergelijke commissies is dringend gewenscht. Ten slotte vestigt de Generale Synode ijiet grooten nadruk de aandacht op de dringende noodzakelijkheid, dat de in- vrijheidgestelden, die hiervoor in aan merking komen, in de gelegenheid ge steld worden in hun gezinsverband terug keeren en tot een normale taak in de samenleving. Het is in dit verband diep te betreuren, dat de inboedels van vele gedetineerden, die neg niet veroor deeld werden, zijn ontvreemd. Er ge schiedt onrecht, wanneer bij een voor waardelijke buitenvervolgingstelllng als voorwaarde wordt gesteld, afstand te doen van de goederen, die zonder rech terlijke uitspraak aan de betrokkenen werden ontnomen. De krant voor iedereen. Perzië zal op 25 Maart zijn zaak voor den veiligheidsraad brengen. De Amerikaansche minister van bui- tenlandsche zaken, Byrnes, heeft ver klaard, dat het van groot belang voor de buitenlandsche politiek is, dat hij op het oogenblik geen verklaring over de Perzische crisis aflegt. Byrnes voegde er aan toe, dat hij er op het oogenblik niet aan dacht liet vraagstuk van de Russische activiteiten in Mandsjoerije voor\ den Veiligheids raad te brengen. Trygve Lie, secretaris-generaal van de vereenigde naties heeft medegedeeld, dat sir Alexander Cardogan Groot-Brit tannië bij den Veiligheidsraad zal ver- tegenwoordigheid, Gromyko de sovjet unie en Stettinius de Vereenigde Sta ten. In Teheran heerscht in alle kringen een zeer groote ongerustheid- Zoowel aan het departement van buitenland sche zaken als bij den generalen staf beweert men niets af te weten van be wegingen der sovjettroepen in het Noordwesten des lands. De paniekstemming komt oa. tot uiting door het vertrek ran gefortuneer de personen uit de hoofdstad naar het Zuiden. De winkeliers aarzelen him za ken te openen. Althans houden zij zich gereed de winkels ieder oogenblik te sluiten, wanneer zich betoogingen zou den voordoen. 'De min. president Ghavam heeft een beroep gedaan op de bevolking haar kalmte te bewaren en geen betoogingen te houden. Een kenmerkend feit is, dat twee rechtsche organen niet zijn uitge komen. Volgens onbevestigde geruchten zou de leider van de rechtsche groepen Seyedz gevlucht zijn- De in Teheran uit komende bladen vertegenwoordigen dus thans uitsluitend de groepen van links en de gematigden. De komende dagen zullen aantoonen, of Ghavam den toestand de baas zal - -Officieel wordt gemeld, dat na be sprekingen die 3V2 uur geduurd hebben overeenstemming is bereikt ter beëindi ging van de staking by de Fordfabrieken ln Dagenham, waar 11.000 man het werk hadden neergelegd. Maandagmorgen zou het werk hervat worden. Maarschalk Tlto de Joegoslavische president, ls te Warschau aangekomen en daar aan het station officieel verwel komd. Hem ls de hoogste Poolsche onder scheiding verleend. De Itallaansche ministerraad heeft om administratieve redenen den datum van de verkiezingen en van het referen dum over de vraag monarchie of repu bliek van 26 Mei veranderd in Zondag 2 Juni. Over het algemeen zijn er in Duitsch land geen massale klachten over de ver laagde rantsoenen, daar de meeste men schen beseffen dat deze klachten nutte loos zouden zijn. De mijnwerkers ln het Roergebied heb ben tot leuze gekozen: ..minder eten, minder kolen". De productie per man per uur ls dan ook direct na de rantsoen verlaging gedaald en zal stellig nog verder afnemen ln de komende weken. (UP.) - Kolonel-generaal Zeitzler, voormalig chef van den Duitschen generalen staf en opperbevelhebber aan het Oostelijke front, ls door een Britschon officier ln de Britsche zóne van Duitschland ge- kunnen blijven, of dat de linksche ele menten, profiteerend van de aanwezig heid der sovjettroepen, zullen trachten zijn plaats in te nemen. Een correspondent van de Daily Ex press seint uit Cairo, dat ongeveer 7000 Koerden, die ln het grensgebied van Azerbeidsjan, Turkije en Irak wonen, een autonome republiek- uitgeroepen hebben. DE NIEUWE BELGISCHE REGEERING. Volgens de Libre Belgique zou onder de leden van de C.VP. wat betreft de aan te nemen houding tegenover het kabinet Spaak, de neiging bestaan zich bij de stemming over de komende re- geeringsverklaring afzijdig te houden. De voorstanders van stemonthouding, aldus het blad zijn van oordeel, dat het verstandiger en voorzichtiger zou zijn en van een betere politiek zou getuigen de nieuwe regeering op de proef te stellen en naar haar daden te beoordee- len, om 'haar ten val te brengen, wan neer een ernstige reden aanwezig is om haar het vertrouwen te ontzeggen. Vooral zijn zij van meening, dat indien het land wederom voor een regeerings- crisis zou komen te staan, waarvan de oplossing volgens hen, gezien de poli tieke verhoudingen, vandaag niet min der gemakkelijk zou zijn dan gisteren, zulks een vergissing, ja een fout zou zijn. DE CANADEESCHE SPIONNAGE-AFFAIRE. Het tweede voorloopige rapport van de Canadeesche spionnage-commissie, dat door Mackenzie King, denCanadee- schen eerste minister, is gepubliceerd, heeft nog vier personen met de activi teit der in Canada werkende sovjet- Russische spionnagebende in verband gebracht. Een daarvan is tot 22 Maart tegen een borgstelling van 10.000 dollar in vrijheid gesteld. Voorts ls het Cana deesche parlementslid Fred Rose ge arresteerd. Hij zou getracht hebben inlichtingen voor sovjet-Rusland te ver krijgen. AUSTRALIË WENSCHT GEEN AMERIKAANSCHE CONTROLE. Chifley, de eerste minister van Australië, heeft aan de pers meegedeeld, dat Australië zich krachtig verzet tegen de inwilliging van den door de VB. ge- uiten wensch, controle over in het rechtsgebied van Australië gelegen bases te mogen uitoefenen. „Wij wil len deze kwestie niet in stukjes en beet jes behandelen. Zij moet in de eerste plaats, voor zoover het Australië be treft, in Londen worden behandeld", (waar de eerste ministers der domi nions binnenkort zullen bijeenkomen). RUSSISCHE LEGER KRIJGT MODERNSTE BEWAPENING. Nicolai Voznesenski, voorzitter van de staats-planningcommissie, verklaarde tijdens een gecombineerde zitting van beide kamers van den oppersten Sov jet der USSA, dat de Russische strijd krachten met de modernste wapens zouden worden uitgerust omdat „het monopolistische kapitalisme een nieuwe agressie voorbereidt!" Tevens maakte hij bekend, dat in den loop van dit jaar de rantsoeneering van brood, meel, granen, macaroni zou worden afgeschaft en de rantsoeneering van alle andere voedingsmiddelen voor het einde van 1947, De Bilt verwacht tot Zondagavond: In den nacht lichte vorst, overdag in het Zuid-Oosten van het land temperatuur tusschen 4 en 7 gra den, in het óverige gedeelte tus schen 3 en 6 graden. Plaatselijk nog resten yan wolkenvelden. Verder afnemende wind. De nieuwe Fransche wetgeving. De ansche nationale vergadering heeft de eerste zeventien artikelen van de nieuwe erklaring van de rechten van den mensch aangenomen. In het eerste artikel wordt vastge steld, dat alle menschen vrij en gelijk voor de wet worden geboren en dit bA)ven. Aan de vrouw worden dezelfde rechten toegekend als aan den man. Artikel twee legt het beginsel vast, dat alle souvereiniteit in wezen by het volk berust: niets en niemand kan gezag uitoefenen, dat niet uitdrukkeiyk hier aan is ontleend. De wet geeft uitdruk king aan de nationale wil. De wet is voor allen gelfjk: hetzy deze beschermt, straft of verplichtingen oplegt.. De wil van het volk komt tot uitdrukking door de gekozen volksvertegenwoordi gers. Artikel drie geeft een definitie van vryheid: het recht alles te doen wat geen inbreuk maakt op de rechten van anderen. De voorwaarden, waarop deze vryheid wordt uitgeoefend, worden door de wet bepaald. Men kan niet gedwongen worden tot hetgeen de wet niet voorschrijft. Artikel vier bepaalt, dat de wet de gelijke uitoefening van al deze vrijheden en rechten regelt. Zy kan er geen inbreuk op maken. Artikel vyf: iedereen heeft het recht zich waar ook te vestigen en zich vrije- ïyk te verplaatsen. Artikel zes vormt de basis van het asylrecht: iedereen heeft het recht van asyl op het grond gebied der republiek. De woning is on schendbaar. Geen huiszoeking kan ge schieden dan uit hoofde van de wet krachtens een geschreven bevel van een gerechtelyke autoriteit. In artikel acht wordt de onschendbaarheid van het briefgeheim gegarandeerd, terwyl artikel negen de mogeiykheid van vry- heidsberooving door de overheid aan banden legt, en den verdachte be schermt tydens het gerechtelijk onder zoek. Niemand kan worden veroordeeld dan op grond der wet. Alle vrijheidsstraffen moeten dienen tot opvoeding van den schuldige. Artikel twaalf regelt de eenheid van rechtspraak. Artikel dertien: niemand mag worden lastiggevallen op grond van zyn afkomst, zyn meening of zyn geloof in religieuze, wy'sgeerige of poli tieke aangelegenheden. De staat ga randeert de vrijheid van geweten of eere-diensÊen. zy wordt in het byzon- der verzekerd door de scheiding van kerk en staat en door het feit, dat het openbaar gezag en het openbaar on- derwys in handen van leeken is ge legd. Artikel vyf tien waarborgt het recht van petitie.. Men mag zich steeds met geschreven verzoeken tot de be voegde autoriteiten wenden in verband met het onderzoek naar zaken van persooniyk of algemeen belang. Arti kel zestien geeft het recht van verga dering en optocht aan allen. Artikel zeventien behandelt het recht van ver eeniging. Hier is de beperking gemaakt, dat de vereeniging niet geoorloofd is. indien zy een bedreiging kan gaan vormen of metterdaad reeds vormt voor de vrijheden,' die in de verklaring zyn omschreven. Voorts kan niemand worden gedwongen tot een vereeniging toe te treden. De vergadering heeft met 321 tegen -22 stemmen het amendement der vooruitstrevende katholieken verwor pen, dat tot doel had ouders het recht te geven zelf op godsdienstige of wijsgeerige grondslagen de (lagere) school voor hun kinderen te kiezen. „De vrijheid van onderwys" wordt dus niet tot recht verklaard in de wet op de rechten van den mensch. De slagers wottnen het pleit. „MEAT AND KIDNEY-PUDDING" OP EXTRA-BONNEN. De vleeschpuddingopstand onder de slagers in het Zuiden is ten einde, om dat het bedrijfschap voor vee en vleesch heeft moeten capituleeren. De blikken Meat and Kidney-pudding worden nu op extra-bonnen beschikbaar gesteld. Dit is het resultaat van een bespreking die de directeur van het bedrijf schap voor vee en vleesch met het actie comité van de Llmburgsche slagers in Heerlen heeft gehad. Het bezoek van hJet Prinselijk paar aan E^nemarken. Uit Kopenhagen wordt gemeld: By het bezoek, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard Vrydag 5 April en volgende ,dagen aan Kopenhagen zullen brengen zal de Deensche Koninkiyke familie het Prinseiyk Paar een harte- ly'k welkom op het vliegveld bereiden. Ook ambtenaren van het Nederland sche gezantschap en leden van de Ne derlandsche kolonie in Denemarken zullen onder leiding van den Neder- landschen gezant in Denemarken, Jhr. van Lennep, by de aankomst aanwezig zyn. Gedurende hun verblyf in Kopen hagen zullen de vorstelijke bezoekers op kasteel Amalienborg de gasten zijn van Koning Christiaan. zy zullen aan een aantal festiviteiten deelnemen, on der meer aan een eere-gastmaal, dat op Zaterdagavond op Amalienborg wordt gehouden. Voorts zal Amager, een plaats waarvan de bevolking hoofd- zakelyk van Nederlandschen oorsprong is, bezocht worden. By die gelegenheid zullen velen daar zich in de origineele historische Amager-kleederdracht ste ken. Vrijdags zullen 200 tot 300 Neder landsche kinderen Kopenhagen 'bezoe ken om hun Kroonprinses te begroeten. Het beroemde concertgebouworkest zal een concert geven. Maandagavond zullen de Nederlandsche vorsteiyke personen naar Stockholm vertrekken en later een bezoek brengen aan Oslo. HET LUIE LEVENTJE MOET AFGELOOPEN ZIJN. Het Amerikaansche departement van oorlog heeft den Amerikaansche bezet tingsautoriteiten in Duitschland mede gedeeld, dat de steun voor verplaatste personen in de Amerikaansche zóne aan het eind van Juni stopgezet zal worden. Een Amerikaansche officier te Frankfort verklaarde, dat de meesten der verplaatste personen verder in de Amerikaansche zóne op kosten der vereenigde naties wilden leven, en hy voegde er aan toe: „het wordt tyd, dat zy eens leeren, dat het luie leventje afgeloopen ls".

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1