LEIDSCH DAGBLAD Spanje in het Heden WEERBERICHT „Bouwplan 1946" kost 790 millioen gulden Onze Indische troepenmacht wordt 80.000 ongeveer Indisch nieuws Met een enkel woord man De Russen in Perzië Minister Vos sprak te Oegstgeest V. I In Spanje zelf wordt de confe- rentie van Algeciras in 1906 als een keerpunt beschouwd. Op die conferentie werd de Marokko- kwestie besproken. De Duitsche keizer had zijn bezoek aan Tanger gebracht en daar een van zijn beruchte redevoerin gen gehouden. Er dreigde een crisis, een der vele, welke tenslotte hebben geleid tot den eersten Wereldoorlog. Het merk waardige nu was, dat Engeland de Spaansche wenschen te Algeciras onder steunde daar werd de positie van Spanje als „mogendheid der Middel- landsohe Zee" erkend. Streelde dit het gevoel van eigen waarde der Spanjaarden, aan den ande ren kant is er de binnenlandsche poli tiek niet door verhelderd. De oorlog in Marokko plaatste de regeering voor vele moeilijkheden en de wisselende minis teries weerspiegelden de steeds wisse lende aspiraties der Spaansche partijen. Aansluiting bij het West-Europeesc.be blok of zelfstandigheidspolitiek bleef de groote twistvraag, ook gedurende den oorlog van 19141918. Na den grooten wereldbrand is Spanje een broeinest van revoluties en contra revoluties gebleven. De monarchie maakte plaats voor een verkapte dicta tuur, die weer vervangen werd door een republikeinsche regeering tot de enorme ellende kwam van den Spaanschen bur geroorlog, die leidde tot de regeering van Franco met zijn Phalange. In weinig woorden is hier een' zee van wandaden, terreur, corruptie, leed ge zegd. De economische toestand holde achteruit, het verschil tusschen eenige rrijken en millioenen arme stakkers werd steeds grooter. Want dit is wel een der merkwaardigste dingen; In Spanje ont breekt vrijwel geheel een middenstand, waartoe we dan ook kunnen rekenen een ontwikkelden arbeidersstand. Enorme rijkdom naast vale armoede, de uiter sten. Intusschen ligt dat Franco-Spanje daar nog altijd als het Zuidelijke bastion in West-Europa. En meer dan ooit vraagt het de aandacht der wereld. Geen wonder. Die wereld heeft ten koste van enorme inspanningen en ver lies van kostbare levens en 'goederen de fascistische en nationaal-socialistlsche dictators en hun aanhang in de diverse landen verslagen en daar in Spanje „regeert" of beter „heerscht" nog altijd de man, door Hitler en Mussolini aan de macht geholpen. Elk weldenkend Europeaan voelt dit als een idioten toe stand aan. Dus opruimen! Dus krasse maatrege len, zooals verbreking van diplomatieke betrekkingen en dergelijke. Zoo eenvou dig liggen de zaken echter niet. Vast staat, daarover bestaat geen mis verstand. dat Franco |in Europa door eiken voorstander der democratie gehaat wordt; dat men zijn terechtstellingen der republikeinsche tegenstanders veraf schuwt. Maar moet het niet tot naden ken stemmen, dat mannen als Attlee en Be vin, die men toch moeilijk tot de vrienden van Franco kan rekenen, zoo uiterst voorzichtig te werk gaan. Wij noemen deze twee kopstukken uit de moderne arbeidersbeweging in Engeland, beschikkend over een zoodanige meer derheid in het Lagerhuis, dat hun voor stellen altijd worden aangenomen. Maar zij komen niet met de voorstellen, die in Frankrijk zooveel bijval vinden. Nog eens, dat moet toch tot nadenken stemmen. Inderdaad is het motief der Engelsche staatslieden, dat elk land zijn eigen bin nenlandsche kwesties moet oplossen, in principe het eenig juiste. Wil keuren elk ingrijpen In binnenlandsche zaken van een souvereinen staat af. Wij heb ben ons verzet tegen het lonken der N.S.B. naar onze Oosterburen en zullen ons tegen elk dergelijk „aansluiting zoe ken" blijven verzetten. Dat een partij, bijvoorbeeld de vroegere SJD.A.P., hare lessen leerde en moreelen steun van de ?roote socialistische partijen elders, heeft nooit gemaakt, dat zij in ons staatsbestel niet als Nederlandsche partij zou gegol den hebben, die met Nederlandsche mid delen naar verwezenlijking van haar idealen ln Nederland streefde. Groote bewegingen zijn internationaal. Maar direct ingrijpen in de binnenlandsche orde is gevaarlijk voor de mogelijke ge volgen. Een andere vraag is de openlijke af keuring. Onze regeering spreke haar af schuw uit over de door Franco getole reerde misdaden, die in het Nederland sche volk in zijn geheel zooveel afkeer hebben bewerkt. Onzen moreelen steun kunnen, wij den verdrukten in Spanje schenken. En afbreking der handelsbe trekkingen zou mogelijk, indien alge meen in Europa en Amerika aanvaard, tot catastrophale hongertoestanden kun nen leiden, waardoor in de eerste plaats de Spaansche arbeiders het kind van de rekening zouden zijn. Het Franco-probleem is niet zoo een voudig. Moge Spanje den weg vinden, om dit laatste broeinest van fascisme te reinigen, waarna het zich enorm zou moeten inspannen, politiek en econo misch weer óp peil te komen. Zou een algemeene sanctie dit kunnen ver haasten? 85ste Jaargang VRIJDAG 15 MAART 1946 No. 25728 Waarnemend Directeur: A. Poortman Hoofdred.: Mr. M. B. van der Hoeven DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 De Bilt avond: verwacht tot Zaterdag- Aangenamer weer. Voor het Noor den en het Oosten van het land afnemende bewolking met aanvan kelijk nog hier en daar lichte sneeuw. Later droog weer. In den nacht lichte vorst; morgen overdag stijging in temperatuur. Afnemen de wind tusschen Oost en Zuid. Er zullen dit jaar tienduizend woningen worden gebouwd. Het college van algemeene commis sarissen voor den wederopbouw is thans overgegaan tot publicatie van het ,3ouwplan 1946". In een begeleidend woord leiding en beheerschlng der overheid, door de omstandigheden ge noopt, diep moet ingrijpen in de bouw-' bedrijvigheid. Meer dan ooit is th&ns een verant woorde leiding en beheerschlng der bouwbedrijvigheid noodzakelijk. Wij staan immers aan het begin van de uit voering van een ontzaglijk groot, vele jaren omspannend, bouwprogram, dat voorzien wil in het ontstellende woning tekort; een program, dat vernieuwen en herstellen moet, wat in den oorlog ver nietigd en gehavend werd; een pro gram, dat ons de uitvoering en vol tooiing moet brengen van vele groote werken. En deze taak moet volbracht worden met een minimum aan materia len, met efficiënt gebruik van de be schikbare arbeidskrachten en met zoo weinig mogelijk verspillen van kapitaal. Dit bouwprogram zal zich moeten uit strekken over een periode van minstens 10 jaren en de bouwbedrijvigheid zal in die jaren grooter moeten zijn dan zij ooit geweest is. Voor het jaar 1946 is het bouwplan thans gereed. Het zal moeite kosten de materialen ter beschikking te krijgen, welke wij noodig hebben, zoowel als vol doende deviezen om die materialen in het buitenland te koopen, maar de mi nister vertrouwt niettemin dat het plan zal slagen, daarbij een beroep doende op de volle medewerking van de arbei ders. De gemeenschap vraagt van hen een offer, maar de minister wil trachten al het mogelijke te doen om hen het ver blijf „in den Vreemde" zoo dragelijk mo gelijk te maken. DE GRONDBEGINSELEN VAN HET PLAN. Het bouwplan gaat uit van de vol gende grondbeginselen: 1. Inschakeling van alle beschikbare bouwvakarbeiders, 2. In eenige der zwaarst getroffen ge bieden worden arbeiders uit de overige minder getroffen gebieden te werk ge steld. Voor zoover deze arbeiders in de plaats van tewerkstelling worden ge huisvest is hun aantal op circa 25 pCt. gesteld van het aantal arbeiders in de gebieden, vanwaar zij komen. Evenzoo is er rekening mede gehouden, dat een zelfde aantal arbeiders buiten het ge bied van het bouwbureau, waarin zij wonen, te werk gesteld worden, v/elke arbeiders dagelijks tusschen huis en werk heen en weer reizen. Tot elk der beide categorieën behooren 14.000 ar beiders. 3. De op deze wijze in elk bouwbureau beschikbaar komende of blijvende arbei ders verrichten in de eerste plaats het daa-r nog resteerende herstel der lichte schade (huidige lierstelkosten begroot op minder dan f.>3000 per woning). Ver volgens het herstel van zware schade tot ten hoogste 50 pCt. van het aantal gevallen en in de 3de plaats den her bouw c.q. den noodzakelijken nieuwbouw, 4. Het totaal bedrag van den op die basis berekenden herbouw c.q. nieuwbouw wordt in groote lijn als volgt verdeeld: 25 pCt. woningbouw; 55 pCt. in dustriebouw, boerderijen en overige bedrijfsgebouwen; 20 pCt. overige gebouwen. 5. Het openbare-werkenprogram (be stratingen, havens, grondwerken e.d.) wordt nog slechts in ruwe trekken be paald, Dit program is door de belang rijke rol, welke de grondwerken e.d. daarin spelen, tamelijk elastisch. Een verdeeling van het beschikbare bedrag over den rijkswaterstaat, den provin cialen waterstaat, waterschappen, ge meenten, openbare nutsbedrijven en spoorwegen geschiedt aan de hand van de door deze diensten vroeger verwerkte bedragen. 6. Op grond van het bovenstaande worden de materiaalbehoeften bepaald. Daarbij is reeds uitgegaan van de ver vanging van een aanzienlijke hoeveel heid hout door ander materiaal. Komt een der benoodigde primaire materialen «niet in voldoende mate be schikbaar dan z-al het totale bouwpro gram een evenredige verkleining onder gaan. In beperkte mate zal dan de mo gelijkheid bestaan over te gaan tot uit voering van werkzaamheden, waarbij het schaarsche materiaal minder noo dig is. BESCHIKBARE ARBEIDERS. Het aantal beschikbare bouwvak arbeiders wordt voor dit jaar ge schat op 130.500 (tegen 163.000 in 1939). Daarbij moet rekening worden gehou den met verminderde arbeidsproducti viteit door een onregelmatigen voort gang van het werk als gevolg van het uitblijven van materialen, met gebrek aan kleeding en schoeisel, verminderde scholing en verminderde werklust. Wat de gebieden betreft waar arbei ders van elders moeten worden gehuis vest noemen wij: West Zeeuwsch- Vlaanderen 2600 arbeiders, Venray 1340, Gennep 1000, Walcheren 2550, Deventer 640, Nijmegen 1030, Veluwezoom Oost 1030, Land van Maas en Waal 690, Venlo 525, Land van Heusden en Altena 260, Veluwezoom West 185, Zeeland Noord 430, Roermond 620, Meyel 250, N.-O. Brabant 620, Goeree en Overflak- kee 155, Weert 70. Het openbare-werkenplan wordt in groote lijnen bepaald door het aantal beschikbare grondwerkers. In 1946 zijn naai' schatting in totaal beschikbaar grondwerkers. In 1946 zijn naar schatting in totaal beschikbaar 21.900 grondwer kers, waarvan er ,na aftrek van de 'grondwerkers voor het gebouwenplan, voor de uitvoering van openbare werken circa 20.000 overblijven. Benoodigd zijn verder c.a, 7500 sme den, electriciens, loodgieters e.d. en een groot aantal ongeoefenden. DE WONINGBOUW. Dit jaar zal met den bouw van 12.500 woningen worden aangevangen, verdeeld als volgt.: Groningen 400, Friesland 250, Drenthe 250, Overijssel 700 (w.o. 100 voor den N.O.-polder), Gelderland 1000. Utrecht 150, Noord-Holland 1750 (w.o. 500 voor Amsterdam), Zuid-Holland 4550 (w.o. 1000 voor Den Haag en 2500 voor Rot terdam), Zeeland 600, Noord-Brabant 1500 (w.o. 600 voor Eindhoven), Limburg 1350. Verondersteld wordt dat er van de 12.500 woningen eind 1946 tienduizend voltooid zullen zijn. TOTALE KOSTEN. De kosten van het totale bouwplan 1946 worden geraamd op rond f790.000.000 (geldswaarde 1946) De deviezenbehoefte vooor 1946 wordt voor het bouwplan voorloopig globaal bepaald op rond f. 234.000.000. Li verband met het uitvoeren van de plannen voor volgende jaren moet de opleiding van vaklieden, speciaal tim merlieden, metselaars, stucadoors en betonijzei-vlechters op groote schaal ter hand genomen worden. Dienstplichtigen na een jaar weer huiswaarts (Van onzen parlementairen redacteur) Hier en daar schijnt men nog niet precies te begrijpen, hoe het zit met het straks gaan dienen in Nederlandsch- Indië, alsmede met de oproepen van re serve-officieren en reserve-onderoffi cieren. Na ingewonnen inlichtingen bleek mij, dat het plan bestaat om de 20 a 30 duizend man, die met 1 Mei onder de wapenen komen (lichting 1945) te gaan oefenen met het oog op uitzending naar Indië, wat vervolgens in het najaar eveneens zal geschieden met de evenveel manschappen, die dan onder de wape nen zullen komen en die behooren tot de lichting 1946. Wanneer de eerstvermelde groep mi litairen dusdanig opgeleid zullen zijn, dat deze min of meer bruikbaar te achten vallen om in Nederlandsch-Indië te gaan dienen, hetgeen vermoedelijk omstreeks October misschien iets later het geval zal wezen, zullen zij daarheen vertrekken. Daarna kan de training van de in October opkomenden een aanvang nemen, waarop deze waar schijnlijk tegen Mei 1947 naar den Oost zullen vertrekken. Met de troepen, die Mohamadi Parikesit luitenant-kolonel K.N.I.L, Bij een decreet van den luitenant-ge neraal is Mohamadi Parikesit, sultan van Koetei (Oost-Borneo) benoemd tot luitenant-kolonel infanterie k la suite van het K.N.I.L. en geplaatst bij den generalen staf. Nieuwe benoemingen bU het K.N.I.L. De Ned.-Indische voorlichtingsdienst deelt mede: kolonel S. de Waal, die eenigen tyd geleden met het commando over de troepen in het gebied ten Zui den van Batavia van gen.-majoor W. Schilling had overgenomen, heeft thans het bevel gekregen over alle troepen, die in het gebied van Batavia onder com mando van zijn voorganger hebbèn ge staan. Luit.-kolonel Statius Muller is in plaats van luit.-kolonel Fokkema, die naar Nederland vertrekt, benoemd tot territoriaal bevelhebber. Kolonel C. van de Hoogenband is als chef-staf van het troepencommando vervangen door ma joor J. M. J. Wegner. Majoor Wegner zal den nieuwen post van directeur van het archief voor oorlogsgeschiedenis be- kleeden. BINNENLAND. Aan. alle commandanten van mili taire onderdeelen is opdracht gegeven tot het houden van avondcursussen voor be stuurders van motorvoertuigen. Verwacht mag worden, dat deze maatregel in de nabije toekomst tot het gevenschte re- sultaav zal lelden en zal bijdragen tot een dadng ln het verkeersongevallen- cijfer. Er zijn thans per schip ongeveer 22.000 menschen uit Indië gerepatrieerd, dat is bijna de helft van het te verwach ten totaal.. Ook op Schiphol komen re gelmatig gerepatrleerden aan'en wel vier k vijf vliegtuigen per week met gemid deld 28 passagiers per vliegtuig (in de toekomst zelfs zeven per week met 40 per vliegtuig). Van alle repatrleeTenden blijft 15 k 20 pet. ln Amsterdam achter óf omdat zij er werk hebben of omdat zij niet op het platteland willen wonen. De te Utrecht bij den grossier H. ln een magazijn aan de Oudegracht ln beslag genomen partij serviesgoed bllikt. volgens de „Msb." een vooroorlogsche waarde van 3 ton te hebben. H. Is vier Jaar lid ge weest van de N.S.B.maar al eenigen tijd •weer op vrije voeten. De 12 vermiste leden van het ge strande Noorsche schip .Betty" zijn te Antwerpen aangekomen. Onze landgenoot ir W. J. van der Oord, ingenieur bij den rijkswaterstaat, is benoemd tot adviseur van de Chinee- sche regeering in dienst van de U.NR.R.A. en zal 18 Maart naar China ertrekken. Minister Ringers heeft vanmorgen een vlucht van enkele uren boven West- Du-'csck1 and gemaakt. Opnieuw zijn een aantal landgenoo- ten uit Polen ln Zweden aangekomen, De maximumprijzen voor snijbloe men. potplanten, bloemstukken en bloem werken zUn Ingetrokken Gistermiddag is te Vllsslngen een maritieme tentoonstelling geopend. Naar aanleiding van diverse berich ten en geruchten omtrent knoeierijen bij de H.A-R.K. te Amsterdam meldt de „Msb.", dat wel is waar tallooze men schen zijn verhoord maar dat er slechts één arrestatie heeft plaats gehad. De aangehoudene heeft zich wederrechtelijk uit Amerika gezonden goederen toege- elgend Zoo lang dr. Smlts'kamp van de medische afdeellng van de Rapwl, die thans op weg naar het moederland is, om ten be- ho.ve \an geëvacueerde kinde ren serum tegen mazelen te verkrijgen, nog niet naar Ba tavia ls teruggekeerd, zal het aan kinderen, die nog geen mazelen hebben gehad, niet geoorloofd zijn, uit Neder landsch-Indië naar Holland te vertrekken. Gascomfooren en saskooktoestellen kunnen voortaan zonder vergunning worden gekocht. Ds electrlflcatle van de lijn Amers foortAmsterdam maakt zulke vorderin gen dat vermoedelijk omstreeks 1 Juli de electrisehe trein zal gaan rijden, De eerlang ln te voeren nieuwe Ne derlandsche spelling zal ook voor België gelden. Aneta meldt uit Batavia dat alle verloven van het z.g. republikeinsche leger zijn ingetrokken. De geallieerde aanvoercolonne die op Java bij Soekaboeml was aangevallen, is te Bandoeng aangekomen. BUITENLAND. Tegen de echtgenoote van den Noor- schen schrijver Knut Hamson zal een aanklacht wegens collaboratie worden in gediend. De Tsjechische regeering heeft be sloten maarschalk Tl to de sier van de orde van den Witten Leeuw „voor de overwinning" en het Ts.lecho-Slriwaaksche oorlogskruls 1939 te verleenen. In de Japansche haven Osakl is aan boord Yan twee Japansche schepen een partij van zeven en een halve ton opium in beslag genomen, welke voor versche ping naar China bestemd was. De Tsjecho-Slowaaksche premier, Flerllnger, heeft in de nationale vergade ring betoogd, dat het grootste deel van het Tsjecho-Slowaaksche leger gratis met materiaal van de sovjet-unie zal worden uitgerust. Bij ongeregeldheden te Palermo, Andxia en Publla. op Sicilië, welke drie dagen duurden, werden zeven burgers en vier politiebeambten gedood, zestig per sonen werden gewond. De ongeregeldhe den ontstonden tengevolge van werkloos heid en hooge kosten voor levensonder houd. Er is officieel bekend gemaakt, dat het Engelssche koningspaar en de prin sessen Elizabeth en Margaret in het be gin van het volgend JaaT, een bezoek aan Zuld-Afrlka zullen brengen. President Truman heeft aan 125 vooraanstaande Amerlkaansche burgers verzocht deel uit te maken van zijn na tionaal hulpcomité en de leiding te ne men ln h,un organisaties en gemeenschap om aan het publiek de noodzakelijkheid duidelijk te maken van voedselbesparlng om Amerika ln staat te stellen grootere hoeveelheden voedsel naar het buiten land te zenden. Oud-president Herbert Hoover, eere voorzitter van het hulpcomité zal op 17 Maart naar Europa vertrekken om den voedseltoestand op te nemen. Het Arabisch bureau ln Palestina heeft tegenover een correspondent van Reuter verklaard, dat het memorandum, waarin het Arabische standpunt uiteenge zet wordt, aan 500.000 Joden, die mo menteel op wettelijke wijze in Palestina verblijven, het volledig burgerschap ln een voorgestelden democratlsch-Arabi- schen staat Palestina aanbiedt. De regeering van Libanon heeft ge weigerd zich te vereenigen met het Pran- sche voorstel, waarbij de Fransche troe pen pas over een Jaar het land zouden hebben verlaten. thans reeds in Malakka en elders zijn opgeleid en die tot plus minus 40.000 man gebracht zullen worden, zal men dan in totaal over 4 divisies voor Indië beschikken, zijnde 80.000 man. Mocht intusschen de toestand in Indië zulks toelaten, dan zouden de nu op 1 Mei onder de wapenen komende dienstplich tigen, jvier vertrek naar Indië in het najaar te verwachten valt, in Mei 1947 huiswaarts kunnen keeren en kunnen afzwaaien. Wat voorts de oproepen van reserve- officieren en onderofficieren betreft, deze krachten heeft men noodig opdat zij de onontbeerlijke heropleiding krij gen, ten einde daarna als kader het nieuw op te bohwen leger te kunnen oefenen. Zooals bekend, laat de Grond wet het zenden van dienstplichtigen van de landmacht naar Indië niet toe. Met behulp van staatsnoodrecht is echter bij een Londensch besluitwet van 22 Juni 1944 (E. 45) de bevoegdheid hiertoe in het leven geroepen. De Regeering neemt het standpunt in, dat dit besluit nog steeds rechtskracht- heeft en dat het als zijnde een (nood)wet onaantastbaar is, aangezien immers volgens de Grond wet bij ons wetten niet wegens strijd met de Grondwet vernietigd kunnen worden. Intusschen is de kans vrij groot, dat zoodra daartoe de gelegenheid be staat. de bedoelde belemmerende bepa ling uit de Grondwet verwijderd zal worden, nl. bij herziening onzer con stitutie. Terwijl van officieele Amerlkaansche zijde wordt volgehouden, dat er in Perzië troepenbewegingen door Russi sche troepen worden uitgevoerd, geeft radio-Moskou volgende verklaring: „In de Amerikaansche bladen is een bericht van het Amerikaansche ministe rie van buitenlandsche zaken gepubli ceerd, dat er in Perzië bewegingen van sovjet-militaire eenheden door Tebris naar Teheran in de richting van de Westelijke grens van Perzië plaats heb ben. Tass is gemachtigd mede te deelen, dat bovengenoemd bericht niet met de feiten overeenkomt". Betreft het dus inderdaad alleen ver sterking der Russische garnizoenen? In het Britsche Lagerhuis heeft Bevln volgende verklaring afgelegd: „Ik heb vragen ontvangen, of het de bedoeling van de Britsche regeering is de Britsche troepen in Perzië te ver vangen. De regeering heeft dienaan gaande geen besluit genomen en even min heeft zij stappen gedaan om onder handelingen te openen met de Perzische regeering voor den terugkeer van de Britsche troepen." Bevin vervolgd?: „Wij hebben de meest categorische verzekeringen van maarschalk Stalln en de sovjetregeering ontvangen, dat de onschendbaarheid van Perzië zou worden gerespecteerd, en dat het niet in de bedoeling lag eenige agressieve actie tegen dit land te onder nemen. Molotof heeft duidelijk gezegd, dat er geen meeningsverschil heeft be staan, wat betreft den datum waarop de geallieerde troepen krachtens het ver drag zouden worden teruggetrokken. Die datum was bepaald op 2 Maart 1946, zes maanden na het onderteekenen van de Japansche capitulatie. Bevin zeide, dat de Britsche regeering elke oplossing van de kwestie zou be treuren, die van de Perzische regeering, zoolang zich nog sovjettroepen in een deel van het land bevonden, zou worden afgedwongen. „Het is moeilijk voor de Br. regeering de tegenwoordige politiek van de sovjet unie in deze aangelegenheid te begrij pen en nog moeilijker ls het voor ons te gelooven, dat alle door de sovjet autoriteiten gedane verzekeringen t.a.v. de verplichte ontruiming van het Per zische gebied, niet zouden worden na gekomen. Thans wachten wij het ant woord van de sovjetregeering af op de vragen, die wij haar hebben gesteld." President Truman heeft tijdens zijn wekelijksche persconferentie verklaard door den huldigen internationalen toe stand niet verontrust te zijn. Hij zeide letterlijk: „Ik geloof niet, dat de toe stand zoo vol gevaren is als een groot aantal menschen wel denken". Hij zeide geen plannen te hebben voor nieuwe bijeenkomsten van de „big three". Over het geheel vermeed de president vragen over de huidige verhouding tusschen de Vereenigde Staten en de sovjet-unie en sprak ten stelligste de berichten, als zouden er tusschen Byrnes en hem zelf ernstige tegenstellingen bestaan, tegen. Van Amerikaansche zijde schijnt men de Perzische kwestie 25 Maart voor den Veiligheidsraad te willen brengen als Perzië het niet zou doen. Alleen shag op den tabaksbon. Naar wij vernemen zal er ingaande volgende week (22 Maart) gedu rende eenige weken alleen shag op den tabaksbon mogen worden ver kocht (dus geen sigaren of siga retten), Er moet daarbij rekening werden gehouden, dat er bij de winkeliers veel meer donkere dan lichte shag voorradig is. MOORDAANSLAGEN OPGEHELDERD. De daders zijn gegrepen. Na een uitgebreid onderzoek hebben eenige leden van de recherche van den Apeldoornsche POD de hand gelegd op de daders van de moordaanslagen, die tijdens de Duitsche bezetting op de hee- ren L. Dobbelmarm, te Wlessel (gem. Apeldoorn) en mi'. A. R. P. Mees. te Vaassen, zijn gepleegd, aldus de Prov. Ov. en Zw. Crt. Hierdoor zijn ook opge helderd de moordaanslagen op dr. Boes, Wagenlngen, Bromet, Arnhem, en Blck- nese, Breda. Ned. leden van de Germaan- sche S.S., allen Oostfrontstrijders, die behoorden tot het Sondercomma-ndo Sil- bertanne-actlon, dat vergeldingsmaatre gelen moestr uitvoeren, hebben deze moorden gepleegd. Dit commando stond onder bevel van Feldmeyer. De S.D. stel de voor deze aanslagen auto's beschik baar en zijn beambten vergezelden de moordenaars om hen bij eventueele aan houding te beschermen. De heer Dobbelmann werd vermoord wegens een aanslag op een N.S.B.-politie agent en mr. Mees wegens een aanslag op den N.S.B. directeur van het gewes- 1 telijke arbeidsbureau aldaar. Dr. A. BREDIUS t Te Monaco is overleden dr, A. Bredius. Abraham Bredius werd 18 April 1855 te Amsterdam geboren. Hij werd aan vankelijk voor muziek opgeleid, maar door het contact met verschillende kunstgeleeerden, dat hij in Italië had, begon zijn belangstelling vooral uit te gaan naar de beeldende kunst en liet hij zijn muziekstudie varen. Zijn uitge breid archiefonderzoek en diepgaande studiën leidden tot ontelbare publica ties. Van 1880-1889 was dr. Bredius onder directeur van het Nederlandsch Museum voor geschiedenis en kunst. In laatstge noemd jaar werd hij directeur van het Mauritshuis te 's-Gravenhage, waaraan hij tot 1909 verbonden ls geweest. Hij was tevens een fijngevoelig en scherpzinnig kunstbeoordeelaar, in wien men zeer groot vertrouwde stelde. Zijn speurzin en vrijgevigheid hebben bijna elk belangrijk museum in ons land zeld zame aanwinsten bezorgd. Door zijn zeldzame combinatie van artistieke en wetenschappelijke eigenschappen was Bredius, die eeredoctor was van de uni versiteiten van Giessen, Amsterdam en Krakau, voor ons Nederlandsche kunst en museumwezen een figuur van groot formaat. Als Rembrandt-kenner was hij ver maard. Hij was drager van vele bin nen- en buitenlandsche orden, EEN BON VOOR SERVIESGOED. Met Ingang van heden zijn de bonnen B 33, C 33, D33 en E33 reserve van de bonkaart voor voedingsmiddelen voor personen geboren in 1925 of later aan gewezen voor serviesgoed. Deze bonnen hebben een waarde van één punt. Zij blijven voorloopig geldig. De volgende bon zal binnenkort wor den bekend gemaakt. De burgemeester van Ilford en diens echtgenoote gaven een partijtje voor 28 Nederlandsche kinderen, die een vacantie van 8 weken door brengen in Engeland. De jeugdige gasten, die ontvangen werden in het raadhuis van Ilford, amuseerden zich best. - Amsterdam P. Doodstraf tegen Noordwijker geëischt. De advocaat-fiscaal by het Byzonder Gerechtshof te Den Haag, mr. Braup, heeft vanmorgen de doodstraf geëischt tegen den ambtenaar A. A. Wensveen uit Noordwijk, die aan de Dultschers in April 1943 had meegedeeld, dat in de Dr. v. d. Berghstichting te Noordwijk wapens verborgen waren, die achter een muur waren ingemetseld. Het gevolg van dit verraad was, dat in concen tratiekampen de directeur dr. Juch en de timmerman Molengraaf zijn over leden, terwijl nog een derde persoon, die bij deze zaak betrokken was, eveneens in een concentratiekamp overleed. Ver schillende andere personen ondergingen gevangenisstraffen. Verdachte bekende, de mededeellng, die hij in een café van een anderen N.S.B.'er had ontvangen, aan den Orts- commandant te hebben doorgegeven. De Advocaat-Fiscaal noemde dit een lafhartige daad, waarvoor slechts de doodstraf past. Verklaring over vleesch- en schoenendistributie. In de eerste openbare vergadering van de Partij van den Arbeid te Oegst geest, gisteravond in het Witte Huis onder voorzitterschap van den heer Blomsma gehouden, sprak ir. H. Vos, Te Bordeaux, Toulouse eu Montpel- ller zijn twaalf Spaansche agenten ge arresteerd, die voor het militair tribu naal te Bordeaux zullen verschijnen. Zij zouden tijdens verhooren bekend hebben, dat zij aan de Francoregeerlng Fransche troepenbewegingen ln de Pyreneeën en handelingen van Spaansche republikeinen moesten melden. NOORSCHE ATOOMBOMMEN. Naar uit Oslo wordt bericht zou' Noorwegen ln staat zijn atoombommen te maken ln de laboratoria van de „Norsk Hydro". De productie-methode zou eenvoudiger zijn dan die welke in de Vereenigde Staten wordt toegepast, De Dultschers hebben tijdens den oorlog ver geefs geprobeerd zich van deze methode meester te maken. De status ven de r ansche bezittin gen Martinique, Guadeloupe, Réunton en Fransch Guyana zal wettelijk per 1 Jan. 1947 gelijk zijn aan die der departemen ten ln het moederland. Terwijl het nachtpersoneel van het A.N.P. ln Londen op de zesde verdieping van een gebouw ln Fleetstreet aan het werk bleef, bestreden brandweerlieden, met gasmaskers voor, een brand, die twee étages, hooger was uitgebroken. Het vuur kwam niet verder dan magazijnen op de bovenste verdieping en men was het binnen het uur meester. minister van Handel en Nijverheid over de economische problemen van ons land. Hg verklaarde daarbij dat het hui dige gebrek aan groenten snel zal af nemen en dat binnen enkele maanden de markt zoodanig zal zijn voorzien dat Nederland moet exporteeren om loo- nende bedrijfsuitkomsten te handha ven. Wat het vle°~ch betreft zal aan het einde van dit jaar een ruimere distributie mogelijk zijn, doch men vergete niet, dat b.v. de, tot 25% van het normale ingekrompen, varkenssta pel eenige jaren noodig heeft voor volledig herstel. De pluimveestapel was. tot 18% ver minderd, doch eind 1946 zal 50 tot 60% van den oorspronkelijken omvang weer zijn bereikt, en na de daarop volgende broedperiode waarschijnlijk tot 100%. De eierendistributie zal hiermede na tuurlijk ongeveer gelijken tred houden. De kolenproductie is maatgevend voor het herstel van onze geheele industrie en daarmede van onze welvaart, en wij moeten alleen op eigen productie rekenen. Vorige week was de gemiddelde dag productie .van onze mijnen 26.000 ton, wanneer hier nog enkele duizenden tonnen bijkomen in de naaste toe komst, dan zou dit een zeer goede stap in de richting van algemeen herstel beteekenen. Wat de schoenen betreft heeft thans naar schatting reeds 25% der bevolking sinds de bevrijding een nieuw paar schoenen kunnen betrekken. Alle be richten dat reeds bepaald zou zijn wel ke nummer van de stamkaart het eerst voor schoenen in aanmerking komt, berust op fantasie: dit cijfer moet nog worden bepaald en evenmin zullen van te voren cijfers voor volgende maanden worden vastgesteld! De mogelijkheid bestaat, dat in den loop van 't volgend jaar de schoenen distributie kan worden opgeheven. De textielproductie staat voor groote moeilijkheden, zoodat aan inhalen van den achterstand niet gedacht kan wor den. Wanneer wij gedeeltelijk de nor male productie halen, zou dit reeds een zeer mooi resultaat zijn. Wat betreft wollen stoffen en handbreigarens pro- duceeren wij thans 80% van het nor male peil, willen dekens 133%, katoe nengarens 58%, linnengarens 80%, wol len tapijten en trijp beiden 25%. De kwestie der katoenengarens blijft moei lijk, want een groot deel hiervan is noodig voor b.v. schoenenbekleeding, bandencanvas en drijfriemen, zoodat dit niet voor kleeding gebruikt kan worden. Wat van dezp productie wordt uitgevoerd (van alles minder dan 10%) is noodzakelijk om onze positie op de buitenlandsche markten voor de toe- Fietsbuitenbanden zullen er hopelijk komst te vestigen. eind 1946 ongeveer 6.000.000 zijn gepro duceerd, en dit beteekent bij het ge schatte aantal van 3.000.000 fietsen, dat we er eind 1946 grootendeels boven op zijn. Spr. zette voorts uiteen de te voeren planeconomie en de politiek ten aan zien van de bedrfjfsschappen. Het in gediende voorontwerp van wet onder vindt veel critiek, doch hiertegenover kan worden geconstateerd, dat hier- beoogd. „Is die eenmaal voltrokken, nemingen doch van den geest wordt mede niet socialisatie van de onder - dan zijn wij ook niet bang meer voor socialisatie van de ondernemingen", aldus besloot spreker. Dit, en dit al leen, is de weg naar grooter welvaart voor ons volk in een oprecht democra tische samenleving.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1