LEIDSCH DAGBLAD Groenten en fruit uit de distributie Britten verlaten Java in snel tempo Kesselring getuigt te Neurenberg Rotterdam een vergissing Russische versterkingen naar Perzië WEERBERICHT Met een enkel woord RECHTZAKEN MET INGANG VAN 26 MAART A.S. Naar wij van wélingelicht© zijde vernemen zullen met ingang van 26 Maart a-s. alle groenten en fruit voorzoover aanwezig! niet meer be- hooren tot de categorie van con sumptie-artikelen, welke in de dis tributieregeling zijn opgenomen en evenmin aan maximum-prijzen ge bonden zjjn. Momenteel is de situatie zóó, dat alleen de zgn. primeurs, zooals spinazie, sla, radijs, andijvie en winterpostelein, vrij zijn. In verband met de bijzonder ongun stige weersomstandigheden zijn de prij zen van deze laatste artikelen momen teel abnormaal hoog, doch wanneer ho pelijk binnenkort de temperatuur wat milder wordt en, zooals de vakterm luidt „de natuur In het gewas komt", zullen deze aanzienlijk dalen, zulks te meer waar de export vooralsnog van zeer bescheiden omvang is. Natuurlijk kan niet worden verwacht, dat bijv. de eerste bloemkoolen onder ieders financieel bereik zullen komen te liggen, doch wèl is in vakkringen de algemeene verwachting, dat wanneer eenmaal van een normalen aanvoer van koude grond-producten kan worden ge sproken, de prijzen alleszins redelijk zul len zijn. Tot juist begrip van zaken moge nog dienen, dat aardappelen voorloopig nog op den bon blijven; de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de nieuwe oogst wordt vrijgegeven, 85ste Jaargang WOENSDAG 13 MAART 1946 No. 25726 Waarnemend Directeur; A. Poortman Hoofdred.: Mr. M. B. van der Hoeven DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Als eerste groote stad wordt Soerabaja ontruimd. De Londensche „Daily Mail" geeft een bericht van haar correspondent te Batavia over het evacuatie schema voor de Britsche en Britsch- Indische troepen op Java. Hierin wordt gezegd, dat de volgende week genoemde troepen zullen beginnen Java te verlaten. Men verwacht dat binnen eenïge weken de Britsche strijdkrachten op Java met twee derde verminderd zullen zyn. De R.A.F. zal nog op Java blijven, maar, zoodra de laatste geallieerde ge- interneerden en de laatste Japan- sche krijgsgevangenen zjjn overge leverd, eveneens vertrekken. De Britten zullen door een steeds toe nemend aantal Nederlandsche troepen uit het moederland, die door Engeland en Amerika zijn opgeleid en uitgerust, worden vervangen totdat er tegen eind April meer Nederlandsche troepen op Java aanwezig zullen zijn, dan er ooit In het gisteren voortgezette getuigen verhoor voor het tribunaal in Neuren berg heeft de vroegere veldmaarschalk Kesselring, die uit de gevangenis was gehaald om te getuigen, belangwekkende verklaringen afgelegd omtrent de bom bardementen op Coventry, Rotterdam en Warschau. Deze bombardementen heetten respectievelijk een zorgvuldig voorbereide aanval op een oorlogsdoel, een buitengewoon geval of een vergis sing, en een militaire noodzakelijkheid, Kesselring, die verscheen in de Luft- waffe-uniform en zijn antwoorden op een verbeten manier gaf, zeide dat het onmogelijk geweest was om het Duitsche eskader dat de misdadige raid op de Maasstad uitvoerde tegen te houden toen de onderhandelingen waren be gonnen. Weliswaar waren er goede radioverbindingen met het eskader van de basis uit doch door een oorzaak die getuige niet kon verklaren kon de bevel voerende generaal Student, die zelf ook nog als gtuige gehoord zal worden, geen contact krijgen met de vliegbasis. Kes selring beweerde voorts dat het onvol doende optreden van de Rotierdamsche brandweer gezien moet worden als de oorzaak van de geweldige uitbreiding die de brand genomen heeft. Kesselring zelf had het commando over de groep die het bombardement uitvoerde en hij zeide dat er bjj hem geen oogenblik twijfel gerezen was of het moest door gaan. De vraag was voor hem alleen of het moest worden herhaald en op deze vraag kreeg hij later een negatief ant woord. Verder was de raid volkomen „planmassig" uitgevoerd. Het was bijna aandoenlijk uit den mond van den maarschalk te hooren, hoeveel veiligheidsmaatregelen genomen waren voor tot het bombardement van Coventry werd overgegaan. Volgens ge tuige was geen technisch hulpmiddel achterwege gebleven om het doel te be reiken. Dat doel was volgens hem het uitschakelen van de oorlogsindustrie, die door de Duitschers zoo gewichtig ge acht werd dat zij Coventry klein Essen noemden, Kesselrings lezing van het geval was in elk geval anders dan die van Hitier toen hij het woord „ausra- dieren" uitvond, In de heele getuigenis van den maarschalk was trouwens op vallend hoezeer hij zich beijverde zijn eigen houding te verheerlijken. Hij be weerde alles gedaan te hebben om ker ken en steden te sparen en om zijn sol daten een waardige houding tegenover burgers te doen aannemen. Aan de tafel van de Russische prosecutie ging een schamper gelach op toen Kesselring be toogde dat de verhouding tusschen de Duitsche troepen in Rusland en de Rus sische bevolking zoo goed was als men zich maar denken kon. Twee andere getuigen hadden in den voormiddag gesproken; de qprste was de Luftwaffe-kolonel Bernd von Brau- chitsch de zoon van den maarschalk. Hij was een dergenen die niets geweten hadden van de jodenvervolging; tot voor .55 kort wist hU alleen dat een deel der joden naar ghetto's waren gebracht. Van concentratiekampen en vernietiging had hij evenwel pas na de bezetting ge hoord. Brauchitsch zeide dat Goering tegen Hitlers lynchjustitie was en in structies in deze niet uitvoerde. Kolonel von Brauchitsch zeide voorts, dat zijn vader met Hitier oneenigheld had gekregen over godsdienstige en mi litaire aangelegenheden en in 1941 zijn ontslag had genomen. Aanklager Jack son merkte op, dat get. naar zijn mee ning, trotsch kon zijn op zijn vader. Volgens kolonel von Brauchitsch ne geerden de Luftwaffe-commandanten Hitler's bevel om gevangen genomen vliegers aan de Gestapo over te leveren. Hij gaf een beschrijving van de arresta tie van hem en Goering, welke op 23 April 1945 te Berchtesgaden door de S.S. ten uitvoer werd gelegd. Goering's voormalige staatssecretaris Paul Koener verklaarde, dat Goering er in geslaagd was Hitier te overreden de executies, welke op de ontdekking van het complot van Roehm in 1934 volgden, te staken en de verdachten op regel matige wijze te doen berechten. Het tribunaal heeft besloten Seyss Inquart acht getuigen toe te staan, waarvan vier voor het Nederlandsche deel,van de aanklacht, namelijk Wim- mer, Sehwebel, Fischböck en Hirschfeld. Voorts zullen door de verdedigers de verhooren van Voelkers, Von der Wense en Hannema als bewijs gebruikt kunnen worden. De documenten, die door Seyss Inquarts verdedigers zullen worden ge bruikt, bestaan in hoofdzaak uit publi caties over Oostenrijk en den Anschluss. Voor het Nederlandsche deel van de aanklacht zal de verdediger slechts twee documenten gebruiken. Het eerste is een arrest van den Hoogen Raad d.d, 12 Ja nuari 1942, dat door de verdedigers zal worden gebruikt om aan te toonen, dat de rijkscommissaris ook volgens de mee ning van dit opperste gerecht bevoegd was wettige verordeningen uit te vaar digen. Het tweede is een officieele pu blicatie van den höhere S.S. und Poli- zeiführer over executies na den aanslag op Rauter ln Maart 1945. HEDEN BESPREKINGEN TUSSCHEN VAN MOOK EN S J AH RIK. Uit zeer betrouwbare bron ver neemt ANJVAneta, uit Batavia, dat de officieele besprekingen tus schen dr. Van Mook en Sjahrir hedenmiddag in de ambassade van sir Archibald Clark Kerr zullen be ginnen, Sir Archibald zal bij de discussies tegenwoordig zijn. Volgens een republikeinseh woord voerder zal Sjahrir tegenvoorstellen doen, „daar de Nederlandsche voor stellen omtrent een gemeenebest onaanvaardbaar zijn". HET NIEUWE BELGISCHE KABINET Spaak heeft zijn kabinet thans gecom pleteerd. Alleen een minister van lands verdediging moet nog worden aangewe zen. Hij zeide hierover: Ik zoek een technicus en zoek hem met zeer veel zorg, in de hoop, dat, zoo de regeering niet levenskrachtig is, de titularis van dit departement zijn werk Kan voortzet ten, want ik ben van meening dat de continuïteit in het ministerie van lands verdediging moet gewaarborgd worden om de groote administratieve en tech nische problemen op te lossen. Britsche en Britsch-Indische waren. Geen moment zullen de geallieerde strijdkrachten daar op eerügerlei wijze verzwakt worden. De Nederlandsche troepen zullen onder het opperbevel staan van luitenant-generaal sir Miles Dempsey, opperbevelhebber van de landstrijdkrachten in Zuid Oost-Azië, die na zijn bezoek aan Batavia verleden Zondag het bevel heeft gegeven: ..Haal onze troepen weg". De eerste groote stad, welke ont ruimd zal worden, is Soerabaja. De Britten zullen al hun zware uitrus tingstukken met inbegrip van veld artillerie en tanks bij de Nederlan ders achterlaten. De aflossingstroe- pen, die Soerabaja zullen overne men, zullen in hoofdzaak Nederland sche mariniers zijn, die door Ame rika zijn opgeleid om de eerste be storming van Japan uit te voeren, zy zUn allen uit Nederland afkomstig en velen van hen hebben aan de Neder landsche ondergrondsche verzetsactie deelgenomen en in de laatste fase van den oorlog in Nederland onder generaal Dempsey gediend. Eenheden van de Ne derlandsche luchtmacht zullen geleide lijk de R.A.F. vervangen. Binnenkort zal, naar de correspondent heeft hooren verluiden, een belangrijke verklaring in verband met de geallieerde geïnterneer den en de Japansche krijgsgevangenen tot de Indonesiërs gericht worden. On- aertusschen krijgen de 40.000 Japannee- zen, die zich op midden-Java bevinden, orders om zich op marsch te begeven naar de meest nabygelegen zeehavens, welke onder geallieerde contróle staan, zy zullen van de R.AP. dekking krygen en wanneer zy onderweg door de Indo nesiërs worden aangevallen moeten zy zich met alle mogehjke wapenen, die zy voor de Indonesiërs hebben achterge houden, verdedigen. LABOUR-MOTIE CONTRA CHURCHILL'S REDE. Een aantal Britsche Labour-parle mentsleden heeft in het Lagerhuis een motie terzake van Churchill's te Fulton gehouden rede ingediend. In deze motie wordt verklaard, dat „het voorstel tot het sluiten van een militaire alliantie tusschen het Britsche gemeenebest en de Vereenigde Staten, ter bestryding van de uitbreiding van het communis me, zooals naar voren werd gebracht in de te Fulton (Missouri) door den ge- achten afgevaardigde voor Woodford gehouden rede, er toe strekte schade te doen aan de goede betrekkingen tus schen Groot-Brlttannië, de Vereenigde Staten en de sovjetunie, en strydig was met de zaak van den wereldvrede". In de motie wordt verder de meening tot uitdrukking gebracht, dat de wereld vrede en de veiligheid niet gehand haafd kunnen worden door „groepsge- wyze aangegane allianties, doch door geleideiyke versteviging van de macht en de autoriteit van de Uno, totdat deze organisatie in staat zal zyn, ten op zichte van de wereld omvattende wet geving, orde-handhaving en rechtdoe- ning „de functie van een wereldregee ring uit te oefenen". Premier Attlee zeide ln het Lager huis: „De regeering is niet geroepen een meening over deze rede uit te spre ken, daar zij werd uitgesproken door een particulier in een ander land. De re- geeringspolitiek is in dit huis duideiyk door den minister van buitenlandsche zaken uiteengezet". EERSTE BIJEENKOMST VAN DEN OPPERSTEN SOVJET. Gistermiddag heeft in het Kremlin de eerste bijeenkomst van den opper sten sovjet plaats gehad. Generalissimus Stalin, in maarschalk-uniform, woonde de by eenkomst bij. De commissaris voor buitenlandsche zaken, Molotof, en de president der sovjet-unie, Kalinin, be hoorden mede tot de aanwezige leiders, Andrej Zhdanof, secretaris van den sovjet van Leningrad, werd tot voorzit ter gekozen. De agenda van de zitting omvat het aannemen van een vierde vyfjarenplan, dat in 1950 eindigt, de verkiezing van een nieuw kabinet en opperst gerechts hof en de ratificatie van tevoren in werking getreden wetten. DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN IN AMERIKAANSCHE KAMPEN. Het Amerikaansche hoofdkwartier in Europa maakt bekend, dat alle Duitsche krygsgevangenen, die zich nog in Ame rikaansche kampen bevinden, tegen 1 October van dit jaar waarschyniyk in vryheld gesteld zullen worden. Volgens de „New-York Herald Tribune" betreft het 532.000 man. Drie millioen krygsge vangenen werden reeds vrygelaten, van wie ca. 48 procent zy'n vroegeren werk kring in de burgermaatschappy heeft hervat. Enkele categorieën krygsgevan genen, die niet kunnen worden vryge laten wegens hun „hoedanigheden", zooals voormalige officieren van den Duitschen generalen staf, zullen van 1 October af als burger-geïnterneerden worden behandeld. Diplomatieke kringen te Washington hebben berichten ontvangen over voort gezette troepenbewegingen van hetroode leger in Iran. Volgens deze berichten zou het roode leger tevens eenige ver sterking hebben gekregen. Ofschoon de berichten, welke werden ontvangen, niet volledig genoeg zyn om de juiste bedoelingen achter deze bewe gingen te raden, bestaat er ln diploma tieke kringen in Amerika geen twyfel, dat de 65.000 70.000 sovjetrussen, die zich reeds in Iran bevinden, thans eenige versterking ontvangen. Hiertoe zouden tanks en cavalleriedetachemen- ten behooren. De troepenbewegingen zouden gaan in de richting van Teheran en naar de grens van West-Perzlë. De regeering der V. S, heeft de sovjet-regeering ver zocht mee te deelen, of de rapporten juist zyn en zoo ja, welke redenen dan tot de troepenverplaatsing hebben ge leid. Het Perzische parlement is na een geheime zitting, waarin de minister president verslag heeft uitgebracht over zijn besprekingen te Moskou, ontbonden. Tom Connally, de voorzitter van de Amerlk, Senaatscommissie voor buiten landsche zaken, heeft verklaard, dat de sovjet-unie verzet zou uitlokken van de Ver. Staten, indien zy haar eenzydige acties niet prysgaf. Sovjet-Rusland kan vrede hebben door de vereenigde volken te steunen en met hen samen te werken. Zoolang Sovjetrusland, Gr. Brittarmië en de Ver. Staten trouw blyven aan de verplichtingen van het handvest der Uno en hun geschillen regelen zoodra zy zich voordoen, zal er vrede zyn. Doch zij, die den vréde willen, moeten geen daden stellen die den oorlog uitlokken. Geen natie heeft het recht om door het uitoefenen van een geweldigen econo- mischen of politieken druk andere vol ken aan haar wil te onderwerpen. De bezwaren voor een wederkeerig begrip en samenwerking met Moskou zyn ech ter niet onoverkomelyk. Ten slotte deed Connally het denk- beeld aan de hand, dat de staatshoof den of de ministers van buitenlandsche zaken der groote drie of der groote yUf op bepaalde tyden zouden moeten by- eenkomen om de wederzijdsche vraag stukken in het belang van den vrede te bespreken. Joseph J. Maloney, tot voor kort ge zant van Australië te Moskou, heeft op een te zyner eer gegeven receptie in Australië het volgende, over zijn erva ringen ln de sovjet-unie verhaald: „Sovjet-Rusland wordt geregeerd door een dictatuur, erger dan die van Hitler. Het ware communisme of de ware de mocratie bestaan in dat land niet. De censuur is er byzonder scherp en let er op, dat geen ongunstig nieuws naar het buitenland uitlekt. De rantsoenen der sovjetrussische arbeiders zyn lager dan die van de Australische arbeiders en tijdens de depressie bestond er geen werkloozensteun. Het Russische volk echter is sympathiek en gastvrij. De Bilt verwacht tot Donderdag avond; Nevelig of zwaar bewolkt weer. Geen neerslag van beteekenis. Aanvanke- lyk krachtige, later iets afnemende Oostelijke wind. Koud. KOMENDE WEEK EEN EI VOOR VOLWASSENEN. Misschien zelfs om de twee weken. Wy vernemen, dat by de bonaan- wijzing voor komende week, welke morgenavond wordt gepubliceerd, een bon voor één ei wordt geldig verklaard voor alle personen van 21 jaar en ouder. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat dit voortaan om de veertien dagen zal geschieden. Politie in Batavia. - Twee leden van de Britsch-Indische militaire politie slaan vanuit hun jeep de verrichtingen gade van een Indonesl- schen filmoperateur, die op zyn beurt geïnteresseerd is in een parade in de straten van Batavia, welke hy op het gevoelige lint wil vastleggen. Anefo P. BINNENLAND De Bond van oud-Illegale werkers en de landelijke vereenlglng van ex-poli- tleke gevangenen te Amsterdam heeft ln een telegram aan den minister-president er de aandacht op gevestigd dat de so listen der Amsterdamsche Opera nog steeds niet gestraft zijn voor het optre den voor „Frontzorg", „Vreugde en Ar beid" en hun reis naar Salzburg. Intus- schen ls de opvoering van „Fldello" voor hedenavond afgelast. De minister van oorlog, mr, J. Mey- nen, zal Vrijdagavond 9 uur voor de radio spreken over: ..Een woord tot onze re serve-officieren en -onderofficieren over hun verplichte oproeping ln werkelllken dienst". De plannen voor den wederopbouw van Groningen (waarbij de Groote Markt het levend hart der stad moet blijven) worden ontworpen door prof. Ir. M. J. Granpré Mollere en lr. Poederoyen, ter- wfjl lr. J. J. M. Vegter, de le prllswln- naar van het ontwerp voor een nieuw stadhuis te Amsterdam, een oplossing van het stadhulsprobleem zal zoeken. Gelijk bekend was het stadhuis reeds lang veel te klein. Het college van ryksbemlddelaars vac. oordeel dat op een definitieve ln- deellng der gcmeenteklassen voor de vaststelling eener landeiyke regeling niet kan worden gewacht, heeft de regeling van loonen in de brei-, tricot-, kousen en sokkenindustrle d.d. 8 Oct. 1945 in getrokken en een nieuwe loonregeling vastgesteld op basis eener voorlooplge gemeenteklasse-indeeling. De nieuwe re geling trad 25 Februari ln werking. Ten einde de nagedachtenis van Theo I, Thyssen den bekenden onder wijsman, die in 1943 overleed, te eeren, ls te Amsterdam een commissie opge richt. Deze stelt zich voor dit doel te bereiken door een monument od b graf van den overledene op te richten of door een school ln de Amsterdamsche buurt, waar de jonge Thljssen leefde, naar hem te noemen. Gisterochtend ls het 50ste vliegtuig van den Nederlandschen transportvlieg- dlenst van Schiphol voor Batavia opge stegen. Door den minister-president ls een commissie geïnstalleerd ter bestudeering van de door de Vereenigde Staten uitge werkte voorstellen tot uitbreiding van den wereldhandel en de werkgelegenheid. Voorzitter Is prof, mr, dr. G, M, Verryn Stuart. Ook prof. dr. J. H. Boeke, uit Lelden, heeft ln de commissie zitting, De mariniersbrigade waarvan zich. op het oogenblik 4000 man in Indië be vinden, zal binnenkort met 1500 man man worden versterkt. Deze 1500 man zullen ln drie verschepingen naar Indlë worden overgebracht. Het eerste trans port omvat 800 man, die den overtocht met de „Bolssevaln" zullen maken. Het vertrek zal op 20 of 21 Maart plaatsvin den, dat van de andere transporten in April. Naar wij vernemen heeft H.M. de Koningin aan mr. W. C, baron Snouckaert op zyn verzoek, ontslag verleend als thesaurier. In zijn plaats ls benoemd met l Mel mr. G, C. D. baron van Harden - broek van Lookhorst. In het Inteneerlngskamp aan de Levantkade te Amsterdam stak een N.S.B.'er de tong uit tegen een bewaker. Toen hy dit by herhaling deed, ondanks waarschuwingen, loste de schildwacht waarschuwingsschoten en nadat ook dit niet hielp, heeft hy op den NH.B.'er ge schoten. Deze werd ernstig, hoewel niet doodeiyk getroffen. Ernstige or der ver storingen waren hiervan weer het gevolg. Minister Van Klef fens, die de func tie van permanent vertegenwoordiger bij den Veiligheidsraad gaat vervullen, heeft afscheid genomen van de in Nederland geaccrediteerde hoofden der diplomatieke vertegenwoordigingen. De Nederlandsche ambassade te Moskou deelt mede dat berichten over Nederlandsche onderhandelingen met Rusland over een luchtiyn Amsterdam Moskou voorbarig zijn. De KL.M. heeft nog slechte de opening van zulk een luchtdienst voorgesteld, doch de eigen lijke onderhandelingen zyn nog niet be gonnen. (United Press.). By Soekaboeml op Java zyn ge allieerde convoolen door extremisten aan gevallen. Tien geallieerde soldaten zyn gedood. Vliegtuigen hebben moeten ln- grypen en hulptroepen begeven zich naar de plaats van het gevecht dat nog niet beëindigd ls. Dit Jaar kan er niets komen van een krachtmeting op groote schaal tus- sohen sportbeoefenaren van Arnhem en Croydon. De trolleybussen te Groningen zul len verdwijnen en door autobussen wor den vervangen. De gisteren door ons vermelde brief aan de regeering inzake de bedrljfsschap- pen was ook ohderteekend door het N.V.V., de Ned. Kath. Arbeidersbeweging en het Chr, Nat. Vakverbond. BIJ een N.SB.'er te Utreoht is voor meer dan f. ÏOO.OOO aan serviesgoed ln beslag genomen. De man was Juist dezer dagen, als behoorende tot ,.de lichte ge vallen", op vrlle voeten gesteld. HIJ is thans weer gearresteerd. BUITENLAND. Het „Journal de Genève" verneemt uit Annecy (Fransch Savoye)Zondag J.l, is in de omgeving van den pas van la Crolx met donderend geweld een la wine neergekomen en heeft een uitge strekt bosch- en weidegebied bedekt, Zes personen geraakten onder de sneeuw be dolven en konden niet gered worden. Voorts werden 14 koelen en 30 schapen meegesleurd. Het Fransche hooggerechtshof heeft Jacques Chevalier, den 63-Jarigen hoog leeraar en voormallgen minister van on derwijs en gezondheid ln de regeering van Vlchy, tot 20 jaar tuchthuisstraf, verlies van burgerrechten en confiscatie van de helft van zyn bezittingen veroor deeld. Vier elschen stellen de Arabieren in Palestina: 1. erkenning van het recht der ATableren op onafhankeiykheid; 2. ver dwenen van den Joodsch-nationalen po litieken haard; 3. Intrekking van het En- gelsche mandaat; 4. stopzetten van de Joodsohe Immigratie en verkoop der grondbezittingen. De Comedle frangalse heeft een nieuw statuut gekregen, dat de noodlge hervormingen met zich brengt. Het stelt een streng werkprogram vast. Daarby worden de aandeelhouders en de spelers nauw aan het theater verbonden. De rechten van het hun toegestane In terne bestuur vinden thans een tegen wicht ln de vele verbondsbepallngen, welke hun activiteit bulten het theater belemmeren. Tot gistermiddag waren ln Italië van 229 van de 427 gemeenten de uitsla gen der gemeenteverkiezingen bekend. De party van minister-president de Gas- perl, de christelijk democraten, hadden de leiding in 106 gemeenten, het com- munlstlsch-soclallstlsche blok ln 83, on- afhankeiyken 18, liberalen 10, republi keinen 5, arbeiders-democraten 4, „Uomo qualunque" 2 en de democratische par- Naar te Berlijn wordt vernomen ls er overeenstemming bereikt ten aanzien van de moeilijke kwestie der Duitsche staalproductie in vredestyd. Leon Blum zal zich Donderdag naar Washington begeven. 27 meesterwerken op schllderijge- bled zijn uit Dultschland in het museum voor kunst en geschiedenis te Brussel aangekomen. De by eenkomst van den Veiligheids raad, die tegen 21 Maart te New York zou beginnen, zal waaTschynliJk eerst op 2b Maart geopend kunnen worden; dit ln verband met het slecntt v. boven Europa. De Deensche gemeenteraadsverkie zingen hebben winst opgeleverd voor de conservatieve boerenpartij en de com munisten. Voor het eerst sinds 29 Jaren hebben de sociaal-democraten niet de meerderheid ln den raad van Kopenha gen. zy verloren vyf zetels, terwijl de communisten, tevoren niet vertegenwoor digd, elf zetels verwierven. Robert Glbrat, oud-minister van verkeersmiddelen ln Frankryk ls veroor deeld tot tien Jaar verlies van burger rechten. Hij ls niet politiek werkzaam geweest maar heeft de regeering van Vlchy als deskundige geholpen. De Britsch-Iadlsche regeexlng heeft, als protest tegen de nieuwe Zuld-Afrl- kaansche wet, welke de positie van de Indiërs aldaar regelt, besloten de han delsbetrekkingen met Zuid-Afrlka te be ëindigen. (Reuter). Door het Amerlk. hulp-comité on der leiding van ex-president Hoover is thans een beroep gedaan op het Ameri kaansche volk om de consumptie van tarwe-producten met 40 te verminde ren, en die van vetten met 20 Om gezondheidsredenen ls Lehman afgetreden als directeur-generaal van de Unnra. Hy ls 68 JaaT oud. NIEUWE FRANSCHE NOTA OVER DE SPAANSCHE KWESTIE. De Fransche minister van buitenland sche zaken. Bidault, heeft aan de En- gelsche en Amerikaansche ambassa deurs te Parys een nieuwe nota over handigd over de Spaansche kweetie. Deze nieuwe nota tracht te bewyzen, dat het geval wel degeiyk door den Veilig heidsraad behandeld kan worden. VOEDSELCONFERENTIE TE LONDEN. Van 3 tot en met 10 April zullen de ministers van voedselvoorziening en landbouw van Engeland en verschillende Europeesche landen, alsmede vertegen woordigers van de Vereenigde Staten te Londen bijeenkomen voor het voeren van besprekingen in verband met de ernstige voedselsituatie in Europa. Een van de hoofdpunten vormt de graan- voorziening. Nederland zal op deze byeenkomst worden vertegenwoordigd door minister Mansholt. De Britsche regeering heeft besloten aan te bieden meer graan naar de Brit sche zone in Duitschland te sturen, mits de Ver. Staten en andere landen Enge- land's reeds gevaarlyk geringe reserves zullen aanvullen. Dit aanbod werd ge daan, omdat het onmogelijk is graan uit de Ver. Staten op tyd in Duitschland te krygen om hongersnood te voorko men. Het aanbod is telegrafisch overge bracht aan sir Ben Smith, den Brit- schen minister van voedselvoorziening, die op het oogenblik te Washington ver toeft. Volgens berichten van welingelichte zyde heeft Hongarije aan de geallieerde controlecommissie te Boedapest een me morandum overhandigd, waarin om spe ciale rechten ln de haven van Flume ver zocht wordt. Op een boekenveiling te Londen werden zeer hooge pryzen gegeven. De vroegere pryzen waren plm, vervijfvou digd. Dc zevende kolenlbon aangewezen In het tyd vak van 13 t/m, 23 Maart a.s. dienen de bezitters van de bonkaart „T509" en „T 505" den daarop voorkomenden bon 50 in te leveren by den brandstoffen- handelaar, by wien zy als klant staan ingeschreven. Op dezen bon, welke als laatste voor het stook- seizoen 19451946 is aangewezen, zal zoo spoedig mogeiyk, d.w.z. zoo dra de handel hierop is bevoor raad, een eenheid vaste brandstof worden afgeleverd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de handel aan de uitvoering van be stellingen op de vroeger aangewe zen bonnen 47 en 48 voorrang dient te verleenen. Aangezien te zijner tijd voor het verkrijgen van een nieuwe brand- stoffenkaart voor het stookseizoen 19461947 de oude brandstoffen- kaart „T 509" of „T 505" met den zich daarop nog bevindenden bon 49 moet worden overgelegd, dienen laatstgenoemde kaarten zorgvuldig te worden bewaard. DE RIJKSCONFERENTIE EN HET ANTWOORD VAN DE GENERALE SYNODE DER N.-H. KERK. Gisteren hebben wy melding gemaakt van het antwoord van de Generale Sy node der Ned.-Herv. Kerk op de vragen van de Regeeringscommissie ter voorbe reiding eener ryksconferentie. In verband hiermede vernemen wy nader, dat er zich bij de bespreking twee stroomingen openbaarden, waar van er één meende, dat de koloniale status dient geliquideerd te worden en de ander, dat het historisch verband zonder meer niet verbroken kan worden. Algemeen was men van gevoelen, dat de kerken in het vaderland als taak hebben de jonge kerken in Indië"^e be schermen. Ten slotte kwam men tot de conclu sie, dat de Koninkiyke woorden van De cember 1942 als richtsnoer by een te houden ryksconferentie dienen genomen te worden. Dit zal ook in het herderbjk schryven tot uitdrukking worden ge bracht. DE SLAGERS IN HET ZUIDEN ZIJN SOLIDAIR. Geen verkoop van „Meat- en kidney-pudding". De vleeschpudding-opstand in het Zui den is in een acuut stadium; zulks doordat de slagers van Brabant en Lim burg besloten hebben één iyn te trek ken. Men kent het standpunt van de slagers. In het kort komt het hierop neer, dat voor de blikken 4 vleeschbon- nen gerekend moeten worden, terwijl er maar voor 2 bonnen vleesch in de blik ken zit. Men houdt zich hierbij aan de analyses van den keuringsdienst voor waren te Maastricht en van den direc teur van het slachthuis te Breda. De eerste constateerde 40 tot 50% vleesch en vet in de blikken, terwyl de laatste slechts kwam tot een percentage van 35 tot 40. De analyse van den keurings dienst voor waren te Den Haag, die 85 tot 90% aangeeft, trekt men in het Zuiden ernstig in twyfel. De Limburgsche slagers hebben zich bovendien onderling verplicht, ook geen gedroogd runder- en schapenvleesch en geen fabrieksvleesch te accepteeren. Zy willen volwaardig blik- of versch vleesch op de normale bonnen. „BELLEVUE" TE AMSTERDAM IN VLAMMEN. De bovenste verdieping uitgebrand. De sociëteitszaal „De Koepel" in de bovenste verdieping van het gebouw „Bellevue" in de Marnixstraat te Am sterdam, waarin vroeger „Tanz Klause" was gevestigd, ls gisteravond in vlammen opgegaan. Omstreeks 9 uur heeft het meubilair in deze gToote zaal vlam gevat. Het vuur greep zeer snel om zich heen. De brandweer werd spoedig gealarmeerd door een toevallig, per tram passeeren- den brandwacht. Hoewel zeer snel groot materiaal aanwezig was, kon niet wor den voorkomen dat de bovenste verdie ping van het gebouw spoedig een prooi van loeiende vlammen was. De brand bereikte zyn hoogtepunt omstreeks tien uur toen het plafond, dat de brandende tweede verdieping van de eerste verdie ping scheidde, i nzakte. Korten tijd later stortte een groot deel van het dak even eens in. Hierna werd het vuur echter geleidelyk minder en tegen half elf was de brand bedwongen. Wat de oorzaak van den brand be treft, vermoedt men dat het vuur door een ollevergasser is ontstaan. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN VOOR DE N.S.B. GEDRUKT. De Byz. Raad van Cassatie heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen Cornells en Johannes Verwey, vader en zopn, bel den uit Mijdrecht, die er van verdacht werden tydens de bezetting vrijwillig voor de N.S.B. boeken en tydschrlften te heb ben gedrukt. Cornells Verwey v/ercl ver oordeeld tot een voorwaardeiyke gevan genisstraf van één Jaar en Johannes Ver wey tot een voorwaardelijke gevangenis straf van zes maanden. Bovendien wer den belden nog veroordeeld tot een geld boete voor wat C. Verwey betreft van f. 12.000 en voor wat J. Verwey betreft van f. 3,000. Dit geld zal ter beschikking worden gesteld van de stichting '40'45. Het Bijzonder Gerechtshof had ln deze zaak uitspraak gedaan met twee Jaar ge vangenisstraf voor ieder der verdachten. GRAAF DE MARCHANT ET D'ANSEMBOURG ZAL 29 APRIL TERECHTSTAAN. Naar wy vernemen, zal het byzonder gerechtshof van Limburg op Maandg 29 April de zaak behandelen tegen Graaf do Marohant et d'Ansembourg, voormalig commissaris van de provincie Limburg en gevolmachtigde van Mussert. HAAGSCIIE RECHTBANK. Inbraak De hi Isschllder J. H. F. te Lelden pleegde ln den nacht van 2021 Aug. inbraak in een winkel aan den Nieuwe RUn, waarby o.a. een rywlel, radio en lederwaren werden gestolen. De Officier vorderde tegen verdachte 9 maan den gevangenisstraf. De rechtbank heeft zes maanden ge vangenisstraf opgelegd.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1