LEIDSCH DAGBLAD Financieele vooruitzichten SJAHRIR'S NIEUWE KABINET Soedarsono is optimistisch gestemd Indisch nieuws Regeering Spaak gevormd Met een enkel woord Frankrijk en Franco-Spaiije WEERBERICHT Een „Partij van de vrijheid" Minister Lieftinck is naar Amerika gereisd. Dat is voor een Europeeschen minister van financiën helaas geen vreemd vc.-schljnsel. Een politieke spotprent liet den Oceaan zien met eenige moei zame roeiers, allen op weg naar het rijke Amerika., nog altijd gesymboli seerd door het bekende vrijheidsbeeld. Leon Blum, de Fransche afgezant, een Belgische en Nederlandsflhe minister, allen dezelfde koers varend, allen met hetzelfde doel. En het resultaat is ver werkt in de mededeeling, dat Nederland een crediet krijgt van 100 millioen dol lar. Juist genoeg voor drie maanden naar de meening van onzen financi- eelen gezant. Dit alles werpt nog eens een fel licht op de vrijwel troostelooze situatie van' West-Europa na den oorlog. Natuurlijk was er vóór 1940 verschil tusschen de diverse staten en wij golden in de wereld voor een der rijkste landen. Thans is er een onaangename gelijk schakeling naar de armoede opgetre den. Onze bevoorrechte positie bestaat niet meer. Gev.'c van onze vroegere situatie is slechts en daar kunnen we niet dankbaar genoeg voor zijn dat men ons graag mag, dat men ge loof en vertrouwen heeft in onze cre- dietwaardigheid. Maar dan zal het Ne derland van heden toch ten spoedigste moeten aanvangen, zijn hopeloos ge stoorde financiën te ordenen. Wellicht zal men hier vragen, of mi nister Lieftinck dan niet reeds lang bezig is daarmee en of die zuivering en ordening dan geen resultaten heb ben. Ongetwijfeld! En als één minister uit dit kabinet later met eere en dank baarheid genoemd zal worden is het de man van de geldzuivering. Zijn maatregelen mogen een enkele keer wat rauw op ons dak vallen en menig een doen zuchten, het kan niet worden tegengesproken, dat de geldzuivering een geniale greep is geweest om een formidabelen Augiasstal te reinigen: eerste stap op den weg, om bij latere belastingen het „zwarte" geld te ach terhalen. Men praat niet graag over belastingen, maar deze maatregelen (o.a. de vermogensaanwasbelasting) waren voorbeschreven door onontkoom bare. bittere noodzaak. Op dit punt niets dan lof. Maar aan den anderen kant kan een kind be grijpendat er naast- het reinigen van den Augiasstal nog een tweede, moge lijk nog belangrijker .taak voor den mi nister wacht. Wil Nederland inderdaad zijn oude vertrouwenspositie op finan cieel gebied hei-winnen, dan is nood zakelijk. not men zoo snel mogelijk een gezonde economische politiek gaat voeren wat de normale jaarlijksche bevrootingen betreft. Er was een volkomen begrijpelijke stemming van: Niemand kan het hel pen, dat de oorlog ons zoo'n enorme schuldenlast bezorgd heeft. Algemeen legde men er zich bij neer, dat de eer ste maanden na de bevrijding niet op een slordige gulden gelet werd: Instan ties rezen als paddestoelen uit den grond, er werd met geld gesmeten. Geen wonder, daar de diverse departe menten niet eens begrootingen hadden. Elke organisatie, maar speciaal staats organen, hebben de onaangename ge woonte, indien geen krachtige begroo- tingsremmen aanwezig zijn, zich steeds maar uit te zetten. Droevig sprekend voorbeeld is de beruchte Regeerïngs- vcorlichtingsdienst met al zijn aan hangsels. En dit is nu het punt, waar het om draait. In Nederland leeft nog veel te weinig de idee, hoe arm we zijn en hoe hard we zullen moeten werken, om onze plaats te heroveren. Daarvoor is noodig, dat we zoo snel mogelijk naar normale financieele verhoudingen te- ruekeeren en daarbij de staat het voor beeld geeft. Er is op het oogenblik geen vertrouwen in den wil der regeerings- organen, de uitgaven inderdaad te be perken. En vooral niet, om het parti culiere initiatief de helpende hand te bieden. Erger, de hulp wordt vaak afgewezen of belemmerd. In de bloembollenstreek is men te recht verontwaardigd over de verre gaande laksheid der instantie, die de bollenprijzen moet goedkeuren endaar- mede wacht, terwijl de beste kansen en tijden voor dit prachtige export middel voorbij gaan. En zoo zijn er meer, veel meer voorbeelden. Mr Trip heeft in een onderhoud nog eens den nadruk gelegd, op wat nood zakelijk is. „Drie grondslagen zijn hier vereischt. In de eerste plaats een zoo spoedig mogelijke bekendmaking van de voornaamste belastingmaatregelen, waardoor zakenleven en' publiek weten, waaraan zij zich hebben te houden. In de tweede plaats, waar mogelijk, het- aankweeken van den spaarzin, zoo wel bij de autoriteiten als bij het pu bliek. In nauw verband hiermede staat een spoedige saneering der begrooting en beknotting der overtollige uitgaven, een rëntepolitiek, die den spaarzin niet belemmert, en eei zoo ruim mogelijk herstel va*- het kapitaalverkeer, mede met het doel. Amsterdam een plaats te doen herkrijgen els internationaal financieel centrum. Bij dit alles is een zeker periculum in mora en moet het gevaar van een verkeerde „timing" der diverse maatregelen worden vermeden. A' derde grondslag geldt ten slotte de noodzaak, dat kosten en prijzen in Nederland waar eenigszins mogelijk, niet onevenredig stijgen, opdat, wan neer eenmaal de „sellers market" zal zijn verdwenen, wij als concurrenten op de wereldmarkt kunnen optreden." Anders raken we in het moeras. Wat buitengewoon is bestrijde men uit buitengewone middelen, maar wal de dagelijksche gang van zaken betreft, toone de regeering, dat het haar ernst is. Nederland kan door arbeidzaamheid en spaarzin zijn plaats terugwinnen. Daartoe moet overheid en volk zich inspannen. 85ste Jaargang DINSDAG 12 MAART 1946 No. 25725 Waarnemend Directeur: A, Poortman Hoofdred.: Mr. M. B. van der Hoeven DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Sjahrir heeft zijn nieuwe kabinet als Djokjakarta, het hoofdkwartier van de volgt samengesteld: Nationale beweging was gezonden, deel- Sjahrir, minister-president en bui- j de mede. dat noch Soekarno, noch Mo- tenlandsche zaken, Soedarsono, bin- hammed Hatta, eenig commentaar op nenlandsche zaken. Darma Setiawan, de Nederlandsche landing heeft gele- openbare gezondheid, dr Soerachman, i verd. Hij verwachtte, dat de besprekin- financiën, dr. Darmawan, handel en gen binnen eenige dagen een aanvang industrie, dr. Djamaloedin Rasat, land bouw en voedselvoorziening, dr. Amir Sjarifoedin, defensie, dr. Soewandi, jus titie, Mohamed Sjafei, onderwijs. Mo- hamed Natsir, voorlichting (ad inte rim), Maria Ulfah Santoso, sociale za ken, Hadji Rasjidi, eeredienst (ad inte rim), dr. Abdul Karim, verkeer, dr. Putuhena. openbare werken, Wikana, minister zonder portefeuille. Voor bijna alle ministeries zijn tevens vice-minis ters benoemd" Hadji Agoes Salim, buïtenlandsche za ken, Samadikoen, binnenlandsche zullen nemeril aldus Soedarsono. MUITERIJ IN MENADO GEËINDIGD. Officieel wordt bekend gemaakt, dat gisteren de muiterij in Menado geëin digd is. Zondag deden de muiters een laatste poging om de loyale troepen te ontwapenen, maar zij werden op hun ken, dr. Leimena, openbare gezondheid, i beurt ontwapend en gevangen geno- dr, Sjafroedin, financiën, Samsu men j-jft was-het teeken, aldus de voor- Oedaya, handel en industrie, dr. Sak- lichtingsdienst van de marine, voor het sono, landbouw en voedselvoorziening, uitvoeren van een vari te voren voorbe- Arudji, defensie met speciale taak als reid plan tot tegenrevolutie, terwijl de o wohi aank0mst van de Piet Hein definitief minister van marine mr Hadi, justi tie, dr. Moelia. onderwijs, mr. Abdul- madjid Djojoadiningrad, sociale zaken, dr. Laoh, openbare werken, ir. Djuanda, verkeer. Sjahrir's tweede „kabinet" het derde van de „republlkeinsche regeering" bevat met inbegrip van Sjahrir elf mi nisters van het vorige „kabinet". Voorts is dr. Moelia, minister van on derlijs in het vorige kabinet, nu vice- minister geworden Het vroegere mini sterie van economische zaken is in twee ministeries .gesplitst en wel in „handel en industrie" en „landbouw en voedsel- voorziening". Twee van de nieuwe ..kabinetsleden" behooren tot de Groot Islamietische Party „Masjoemi". Soedarsono. de Indonesische „minister voor sociale zaken" heeft het volgende verklaard „Wanneer de besprekingen tusschen de Nederlanders en Indonesiërs zonder uitstel zouden beginnen, dan geloof ik dat er een groote kans bestaat dat een bevredigende uitslag verkregen zou kun nen worden." Soedarsono, die door Sjahrir naar de schaal ten gunste van de loyale troepen deed overslaan, die onmiddel lijk de leiders der extremisten als hun gevangenen aan boord brachten. Toen eenheden van de Piet Hein aan land gingen, werden zij met muziek en door een juichende menigte begroet, die met Nederlandsche vlaggen zwaaide. De be volking gaf blyk van gevoelens van op luchting. SULTANS DOOR EXTREMISTEN GEARRESTEERD. Op Sumatra schijnen zich aldus U. P. ernstige gebeurtenissen voor te doen. Men spreekt van een „scciale de volutie" op dat eiland. Alle sultan^ zijn gearresteerd door de revolutionnairen, behalve de sultan van Deli, die in zijn paleis door Britsche troepen wordt be waakt. Het officieele Indonesische in lichtingenbureau te Batavia verklaart dat de actie op Oost-Sumatra uitslui tend tegen de vorsten is gericht. GENERAAL MILCH GETUIGT TE NEURENBERG. Goeiings tweede getuige décharge, de luchtmachtgeneraal Milch is giste ren duchtig door de aanklagers aan de tand gevoeld. Bovendien kreeg hij een reeks vragen te beantwoorden, die de verdedigers der verschillende beklaag den hem ten behoeve van hun cliënten stelden. Milch beweerde dat de „Luftwaffe" in 1939 niet op den oorlog was voorbe reid, niet gecoördineerd was met de rest In België is Spaak er in geslaagd een van het leger en zelfs niet inwendig ministerie te vormen Zelf is hij premier I behoorlijk gecoördineerd was. en hij behoudt buitenl. zaken. De hui- Op vragen van den Amerikaanschen ,dige premier Van Acker krijgt econo- aanklager Jackson zeide Milch dat voor mische zaken I de beschuldigden de oorlog als een ver- Het ministerie bestaat geheel uit s0-1 hü paf Pr*htei BINNENLAND Toen bij de Gronlngerbrug te Assen de hekken zouden worden gesloten, wil den de dames Vos en Veneboer nog op het- laatste moment de brug passeer en Een militaire motorrijder trachtte ech ter hetzelfde te doen, met het gevolg dat de dames werden aangereden. Belden werden gedood, de motorrijder werd licht gewond, Te Rotterdam ls ln een perceel aan de Bergschelaan het echtpaar Franeker Qulst (resp. 64 en 65 Jaar) dood aange troffen bij een nog brandende petro- leumvergasser ZIJ zijn vermoedelijk door den uitstroomenden walm bedwelmd en tenslotte gestikt. Het Amerlkaansche llbertyschlp „Benjamin Schleslnger" liep Vrijdagmor gen om 8 uur den Nieuwen Waterweg binnen met 8330 ten kolen De lossing ving reeds om 12 uur aan en was Zater dag om 6 uur gereed. Daarna werd ln 8 uur tyds het schip met 2000 ton ballast geladen, met het resultaat dat de kapi tein nog dienzelfden dag zee moest kie zen De man kon er met z'n verstand nï°t bij Hij had gedacht Zaterdag en Zondag ln Rotterdam te kunnen passa gieren! rassing was gekomen. Hij gaf echter wel toe dat Duitschland in '39 was voorbereid op wat hij noemde „locale campagnes" tegen Polen. Frankrijk, de lage landen en Scandinavië, maar niet op een wereldoorlog. Nadat Von Fritsch en Beek uit het leger waren gestooten, waren de gene raals bang voor Hitier, zoo onthulde de getuige verder, en de vrijheid van mea ning was zelfs onder de hoogst ge plaatste militairen verdwenen. Na 1943 had Milch den indruk gekregen, dat zijn „Führer niet normaal was, omdat hij zichzelf telkens volkomen tegensprak De dokter durfde het niet te verklaren en ook hij, Milch, dorst het niet tegen Goering te zeggen, anders waren we doodgeschoten". Milch verklaarde over Sauckel: „De buitenland,sche arbeiders waren bereid- willig en behulpzaam. Vooral de Fran- het hoofd van de Spaansche regeermg sche en Russische arbeiders hadden het naar de meening van de regeering der goed. Milch had alleen wel eens een V. S. geen bedreiging of gevaar voor 1 paar klachten gehoord over de Neder- cialisten en eenige partijloozen. 19 Maart treedt het voor het parlement. Hoe lang, of beter gezegd, hoe kort zal dit kabinet leven? In een nota aan Frankrijk heelt Washington geweigerd de Spaansche kwestie voor den Veiligheidsraad te brengen. De nota verklaart, dat de V. S. niet hun goedkeuring aan het Fransche voorstel kunnen hechten, omdat de aanwezigheid van generaal Franco aan den wereldvrede vormt. Ervaren politieke waarnemers te Pa rijs achten de mogelij kheïd niet uitge sloten, dat Frankrijk de Spaansche kwestie met alleen den steun van Rus land toch voor een veiligheidsraad zal brengen. Het. antwoord van de V. S. verwekte in officieele kringen in het geheel geen verbazing, maar men ver wacht, dat het aanzienlijke critiek zal ontmoeten in linksgeoriënteerde poli tieke kringen. Hoewel Bidault niet tot de linkerzijde behoort hy is een progressieve katholiek zal het moei lijk voor hem zijn stand te houden, te gen de meerderheid van het kabinet, welke gevormd wordt door communis tische en socialistische ministers, die landsche arbeidskrachten Milch had een bezoek gebracht aan Engeland en had den indruk gekregen I dat Ribbentrop als ambassadeur geen persona grata was. Hij had daarom te gen Hitler gezegd: „Wij zullen moei lijkheden met Engeland krijgen, als Ribbentrop niet\ vervangen wordt" Ds Britsche assistent-aanklager Ro berts nam later op den dag de onder vraging van den getuige van Jackson over en wilde weten waarom het Duit- sche opperbevel niet geprotesteerd had tegen de toekomstige invasie van Bel gië, Luxemburg en Nederland, waarvan Hitler in een conferentie van 23 Mei 1939 mededeeling deed, ondanks het feit dat een maand tevoren beloofd was de verdere actie tegen generaal Franco be- .1 neutraliteit van die landen te respec- gunstigen. I teeren. Milch verontschuldigde zich met Uit Mexico wordt gemeld, dat dit te zeggen dat zij geen kans kregen. Hit land in ieder geval de zaak voor den Ier hield een toespraak, draaide zich om Veiligheidsraad wil brengen. en ging weg. BULGARIJE ALS TWISTAPPEL. De Amerikaansche minister van buï tenlandsche zaken, Byrnes, heeft de bewering van de sovjet-unie dat de Vereenigde Staten de overeenkomst van de big three te Moskou met betrekking tot Bulgarije hadden gebroken ontkend. In het antwoord op de desbetreffende nota der sovjets gaf Byrnes uitdrukking aan zijn „groote verbazing" en hy ver klaarde' „de regeering der Vereenigde Staten heeft nooit eenige actie in deze aangelegenheid ondernomen, die uitge legd zou kunnen worden als strijdig met de vriendelijke geest van samen werking, die het sluiten van een over eenkomst te Moskou mogelyk maakte." De Amerlkaansche nota over de Bul- gaarsche kwestie is slechts bedoeld ge weest als een poging, verschillende kringen in Bulgarye de positie van de Amerikaansche regeering duidelyk te maken. De Amerikaansche regeermg kan zich niet voorstellen dat het opne men van twee leden der Bulgaarsche oppositie anders zou kunnen geschieden dan met. wederzydsche toestemming. In antwoord op de Russische beschuldi ging, dat deze stap der Amerikaansche regeering eenzijdig en zonder vooral- gaand overleg met andere belangheb bende regeeringengeschied is. wijst Bymes op onderhandelingen, die "in Januari van dit jaar te Londen over deze aangelegenheid hebben plaats ge vonden De nota eindigt met de verze kering, dat de Amerikaansche regeering hoopt, dat er voor deze kwestie door samenwerking een oplossing kan wor den gevonden. BETALING VAN VERSCHULDIGDE PREMIËN. Naar de Raad van Arbeid ons mede deelt, heeft de minister van financiën goedgevonden, dat van de, over het 2de halfjaar 1945, verschuldigde premiën 85% uit een geblokkeerd tegoed wordt voldaan; 15% zal derhalve uit een vrij tegoed moeten worden bestreden. By invordering van jaarpremiën mag 93% van de over 1945 verschuldigde premiën uit een geblokkeerd tegoed en 7% uit een vrij tegoed worden voldaan. Op premiën, welke niet per kalender jaar of per kalenderhalfjaar worden in gevorderd, waaronder dus ook de pre mie ingevolge de Invaliditeitswet valt, zyn bovenvermelde percentages niet van toepassing. Voor zoover deze premie verschuldigd is over tydvakken vóór 15 December 1945 mogen zy uit een ge blokkeerd tegoed worden voldaan. UIT DE CÏIR. HIST. UNIE GETREDEN Naar wy vernemen hebben mr. dr. A. A van Rhyn, mr. M. Ch. de Jong en de heer J.. M. Krijger Jr. die het initia tief toe verzet hebben genomen tegen plannen van het hoofdbestuur der Christ- Historische Unie tot samenwer king met de A JR.. Partij, in de beslissing van de algemeene vergadering der C.H. Unie, welke tot 'n contact ossloot aan leiding gevonden voor het lidmaatschap der Unie te bedanken, zy achten de ge nomen beslissing een miskenning van het beginselprogram der C.H U„ dat de kerk een bijzondere positie toekent en bovendien wijst ln nationale en niet in separatistische iyn, De Canadeeesche vijfling, die thans snel den jonge-dames-leeftyd gaat bereiken, bewondert een apparaat, waarmede een foto van een feestelykheid, welke zoojuist werd bygewoond, per telefoonlijn wordt overgebracht, V. 1. n. r.: Emilie, Marie, Yvonne, Cecile en Annette. Anefo P. AARDAPPELEN. EXTRA BON VAN 2 KG. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat tot en met 16 Maart op bon 027 „aardappelen" 2 k.g. aardappelen verkry'gbaar is. HET REISBESLUIT AMBTENAREN GEWIJZIGD. Een wyziging in het Reisbesluit be paalt, dat de vergoeding wegens ver- blyfkosten met ingang van 1 Januari met 20 pet. wordt verhoogd. De wyzi ging opent tevens de mogelykheid. dat de ambtenaren, gerangschikt in de vierde en vyfde klasse onder bepaalde omstandigheden volgens derde klasse schaal mogen declareeren. De laatstgenoemde aanvulling geldt tot 1 Juli 1946. De minister van Finan ciën is bevoegd dezen termyn bij ge bleken noodzakelijkheid te verlengen OOSTENRIJKSCHE RANTSOENEN VERLAAGD. De geallieerde bestuursraad heeft medegedeeld, dat op verzoek van de Unrra, welke van 1 April af de verant- woordelykheid voor het voedselvraag- stuk in Oostenryk oveneemt, de rant soenen in het geheele land moeten worden verlaagd tot 1200 calorieën voor normale gebruikers, 1400 voor kinderen en 1850 voor arbeiders. Deze nieuwe rantsoenen zullen van 18 Maart a.s af worden ingevoerd. MOLOTOF NAAR TEHERAN? Het links-georiënteerde Perzische blad Dad" meldt, dat Molotof binnen enkele weken naar Teheran zou ver trekken om de onderhandelingen met Ghavam. den Perzischen minister-pre sident voort te zetten. Ghavam zou het nieuws zelf aan eenige afgevaardigden medegedeeld hebben. DUIZENDEN VALSCIIE TABAKSBONNEN. Zy worden in Amsterdam gedrukt. Zoowel te Rotterdam als te Amster dam is de politie op het spoor gekomen van een vervalsching op groote schaal van tabaksbonnen. Reeds eenigen tyd v/as bekend, dat er bedrieglyk nage maakte bonnen in omloop waren. Een sigarenwinkelier te Rotterdam, die al eens de dupe was geworden en met de valsche bonnen, welke hy niet by den distributiedienst kon inwisselen, was blijven zitten, besloot op zyn qui-vive te zyn. Zijn oplettendheid had succes, Dezer dagen verlangde een van zijn klanten sigaretten op een tabaksbon, welke een kleine afwijking vertoonde. Hy noteerde naam en adres van den aanbieder en stelde de politie van het geval op de hoogte. Onmiddellyk be gonnen eenige rechercheeurs het onder zoek en telkens wisten zij een volgende schakel van de ketting te vinden. Het spoor leidde ten slotte naar Amsterdam, waar men ook reeds op het spoor van de vervalsching was gekomen. In de hoofdstad was reeds een ar restatie verricht. Aangenomen worëlt dat de valsche bomien in groote aantallen worden gedrukt en by duizenden in omloop zijn gebracht. De centrale van de vervalsching moet in de hoofdstad gezocht wor den. DE ONGEREGELDHEDEN IN HET KAMP ,TE AMSTERDAM. Inzake de ongeregeldheden in het kamp aan de Levantkade te Amsterdam is gebleken dat het aantal gewonden grooter is dan aanvankeiyk was ge meld. Er z.'jn 3 vrouwen gewond, van wie één zoo errntig dat zy naar het Binnengasthuis moest worden vervoerd, en vier mannen. De voor de relletjes en de brandstichting verantwoordelijke elementen zullen voor een daartoe be voegden rechter moeten verschijnen. Onder voorzitterschap van dr. A. A. van Rhljn ls een studie-commissie na tionale omroep gevormd, welke weldra eën volledig ontwerp voor een natlonalen omroep gereed hoopt te hebben. 525 ln Nederlandsch-Indlë geboren Europeesche vrouwen en kinderen zijn aan boord van de „Ruys" uit Colombo vertrokken met als bestemming Batavia, Semarang en Soerabaja. Andere Nederlandsche geëvacueerden, die oorspronkeiyk Woensdag uit Colombo naar Holland zouden gaan. zullen nu op een lateren datum vertrekken. Gisteren is te Amsterdam het offi cieele reisbureau van de nationale maat schappij der Belgische spoorwegen en het Belgische commissariaat-generaal voor toerisme aan het Damrak officieel geopend. Tot directeur van gemeentewerken te 's-Hertogenbosch is benoemd de heer lr. H W. Th. Geurtsen, civiel ingenieur, \erbonden aan het rijksbureau voor keramische producten. Het bezoek van de Belgische ministers aan ons land, tot het voeren van econo mische besprekingen, ls uitgesteld, De dir.-generaal van de prijzen deelt mede dat onderhandelingen worden ge voerd om spoedig tot een aanmerkelijke prijsverlaging voor petroleum te komen. De parlementaire commissie voor Indlë zal niet heden doch Zaterdag a.s. vertrekken. De lokaliteiten van de club van Ne derlandsche strijders Russel Square te Londen, welke na afloop van den oorlog gesloten werden, zijn ln verband met de aanwezigheid van een groot aantal Neder landsche strijdkrachten ln Engeland weer opengesteld. Gisternacht ls te Laren een uit 3 per sonen bestaand gezin door gasverstikking om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 33-Jarlge H. K., zijn 35-Jarlge echtgenoote en hun 2-Jarlg dochtertje. Uit/betaling van den toeslag voor be drijven op lichte gronden en voor kleine bedrijven zal ln enkele provincies zeer spoedig kunnen geschieden, In een te Amsterdam gehouden ver gadering van dienstpl. onderofficieren van de lichtingen '30'39 ls besloten voorstellen aan den minister te doen, waardoor uitzending naar Indlë voor deze categorie dienstplichtige onder-offi cieren tot een minimum zal worden be perkt. Voorts zal worden "aangedrongen op een betere financieele regeling bij op roeping ln werkelijken dienst (waardoor het gezin niet ln zorgelijke omstandig heden achterblijft), op voorschriften om trent de hérplaatsing bij terugkeer van ln loondienst zljnden en het openen van een mogelykheid, waardoor zelfstandig werkenden weer ln staat worden gesteld hun verloren positie weder op te bouwen. Te Amersfoort zijn 19 personen, waaronder groentehandelaren, gearres teerd, verdacht van het vervalschen van bonnen voor blikgroenten, De regeering heeft ln een schrijven aan de directie van de B-P.M. haar bij zondere waardeering en dankbaarheid betuigd voor de gedane aanbiedingen ten behoeve van hooger onderwijs en weten schappelijk onderzoek, en heeft de schen kingen voor den Staat der Nederlanden aanvaard. Tijdens den wedstrijd V.CE.B.E.C. welke Zondag ln Den Haag werd gespeeld, liet de B.E.C.-aanvoerder J. van Leeuwen, zich voor de rust vervangen, daar hy last kreeg van een oude beenblessure, aldus de N, Crt. Toen in de rust de spelers de kleedkamer betraden, moesten zij consta- teeren, dat van Leeuwen Inmiddels was overleden, vermoedeiyk tengevolge van een hartverlamming. Van 18 Maart af dient alle corres pondentie, gericht aan Prins Beraharci. geadresseerd te worden aan de Zwaluwen berg, Hilversum. BUITENLAND. Generaal Marshall, de Amerllc, be velhebber ln China, ls per vliegtuig uit Tsjoengking naar de Ver. staten ver- trokken Ambtenaren van het Japansche de partement van openbare gezondheid noemden de typhusepldemle die thans ln het land heerscht „kritiek". Dagelijks doen zich 200 nieuwe gevallen voor. Het ongres van de Rocmeensche sociaal-democratische partij heeft met 232 tegen 29 stemmen en zestig onthou dingen zich uitgesproken voor een sa mengaan met de communisten ln een regeeringsblok by dc komende algemeene verkiezingen. Hierover schijnt evenwel een splitsing ln de socialistische party te dreigen. De Sovjet-regeering heeft toestem ming verleend tot het houden van de Lelpzlger-Messe, die van 8 tot 12 Mei a.s. zal plaats hebben. Het bestuur van de Fordfabriek te Dagenham in Essex, waar J.l. Vrydag 11.000 arbeiders wegens te lage loonen ln staking zijn gegaan, heeft besloten van 16 Maart af tot nader order te sluiten, daar de onderhandelingen zijn mislukt. Van officieele zijde wordt ln de Ver. Staten bevestigd, dat de censuur op pers berichten, die het land verlaten, ln de Sovjet-Unie verscherpt is. De llquidatlevergaderlng van den Volkenbond is op 8 April te Genève bij eengeroepen. Men verwacht, dat zij een tiental dagen zal duren. De Noor Hambro zal het voorzitterschap voeren. De Tsjechoslowaaksche regeering heeft aan de nationale vergadering de eerste na-oorlogsche begrooting voorge legd, die een tekort aantoont van 26.208 millioen kronen, 's Lands nationale schuld bedraagt 97 milliard 641 millioen kronen, (Tass). Een ,te Rome ontvangen officieel geallieerd bericht uit Triest meldt dat aldaar een algemeene staking ls uitge roepen. In een voorstad heeft gisteravond ee^1,botsing plaats gehad tusschen de politie en een menigte. 2 personen wer den gedood en 18 gewond. Deze maand wordt ln Londen een conferentie gehouden ter bevordering van de Engelsch-Sovjet-Russlsche vriend schap. 77 00 Tsjechoslowaaksche autoriteiten hebben de grens tusschen Tsjechoslowa- kye en Oostenrijk over bijna de geheele lengte gesloten ln verband met het toe nemende smokkelen van goederen en v politieke vluchtelingen. Volgens radio-Moskou ls in West- Slberië een belangryke goudader ontdekt. De zuiveringscommissie te Weenen heeft bekend gemaakt, dat de dirigent Wilhelm Furtwaengle-r ln Oostenrijk weer zal mogen optreden. De regeeringen van de Sovjet-Unie en Polen hebben een commissie aange wezen, belast met de afbakening van grens tusschen belde landen. (A.F.P.) Acht Grieksche communisten, die op het eiland Cephaloiila door een royalisti sche organisatie waren ontvoerd, zijn dood aangetroffen. Het proces tegen dr. Marcel Petlot, die In 1944 gearresteerd werd door de Parysohe recherche, beschuldigd van drie enzestig moorden, zal aanstaanden Maan dag een aanvang nemen. Winston Churchill heeft een korten tyd ln het Witte Huls doorgebracht om afscheid te nemen van president Truman. Het broodrantsoen ln België, van de hoogste ln Europa, zal van *ou op 400 gram per dag worden terugge bracht. Het vleeschrantsoen van 60 gram per dag wordt met 10 gram meat and vegetables verhoogd. De Bilt verwacht tot Woensdag avond Voor het Noorden: nevelig of zwaar bewolkt weer. Plaatselyk eenige neerslag. Weinig verandering in temperatuur. Matige, aan de kust tydeljjk krachtige wind tusschen Oost en Zuid-Oost. Voor het Zuiden: half tot zwaar bewolkt, later plaatselyk eenige lichte regen. Tydeiyk toenemende wind tusschen Zuid-Oost en Zuid. Iets zachter. Comité van initiatief opgericht. De volgende personen, die zich heb ben vereenigd in een comité van initia tief: mr. D. U. Stikker, prof. mr. R. P. Cleveringa, J. M. F. A. van Dyk, mevr. A. Fortanierde Wit, mej. dr. Janede Jongh, drs. H. A. Korthals, mr. K. P. v. d. Mandele, mr. C. H. Tèlders en R. Zegering Hadders, hebben zich tot het Nederlandsche volk gewend met een manifest, waarin het volgende wordt gezegd: De eerste voorwaarde voor een op christeiyken grondslag berustende sa menleving als de onze is de vry held. Alleen in vrijheid kan de mensch zyn persoonlykheid ontwikkelen. Deze vrij heid, gepaard aan verdraagzaamheid en verantwoordelijkheid en gewaarborgd in een rechtsstaat, bewerkt welvaart en geluk en is noodzakeiyk voor het be reiken van een menschwaardig bestaan voor alle groepen onzer maatschappy. Dit uitgangspunt eischt een vrije uit oefening van bedryf en arbeid, een vrije beschikking over de vruchten hiervan en een vrije maatschappeiyke organi satie. waarby de staat, wakende voor het belang der gemeenschap, een corri- geerende taak heeft. Onverbrekeiyk verbonden aan de vryheid is de sociale gerechtigheid. Jn het bedrijfsleven wor den deze door samenwerking tusschen werkgevers en werknemers nagestreefd. Zy, die zich verzetten tegen socialis tische systemen, welke onvermydelyk leiden tot dwang en tot het heerschen van weinigen over velen, en zich niet thuis gevoelen by naar kerk of con fessie gevormde politieke partyen, ver langen naar de vorming van een nieu we politieke groepeering, die den strijd voor de vrijheid binnen de door het al gemeen belang gestelde grenzen zal voeren. Uit dit inzicht is geboren de Party van de Vryheid, die de eenheid van het Koninkrijk der Nederlanden en binnen dit Koninkrijk eigen meesterschap der deelen en Gewesten vooropstelt. Zy vraagt steun aan allen, die zich met haar beginsel kunnen vereenigen. Het voorloopig secretariaat van het comité is gevestigd: 2e Weteringplant soen 21, Amsterdam C. Voor Leiden en omstreken kan men zich opgeven bij den heer J. A. Noor- dyk, Nieuwe Ryn 25, INTERVIEW MET MINISTER LIEFTINCK. In een gesprek met een vertegenwoor diger van A.NP.-Aneta in Amerika ver klaarde minister Lieftinck, dat Neder land iedere drie maanden honderd mil- liben dollar noodig heeft om het in staat te stellen het herstel en den we deropbouw op beperkten schaal voort te zetten. Hy geloofde d&t het nog wel tot het einde van het jaar kon duren voor de Wereldbank en het Wereldfonds hun transacties zouden kunnen beginnen. Dit bebeekent dab Nederland Amerl kaansche credieten moet vinden om het gat tot het eind van het jaar, wanneer een leening, gegarandeerd door de In ternationale Bank kan worden uitge schreven, te overbruggen. DE WET OP DE BEDRIJFSSCHAPPEN Suggesties van werkgevers organisaties. In 'een brief aan de regeering spreken de Stichting van den Arbeid en de ver schillende werkgeversorganisaties er hun teleurstelling over uit, dat over het voorontwerp van wet op de bedrijfs- schappen geen voorafgaand overleg is gepleegd met daarvoor in aanmerking komende instanties uit het bedryfs- leven, zooals bij herhaling is gevraagd. De volgende practische suggesties worden naar voren gebracht: a) Men late het bedryfsleven vrij, zich binnen een bepaalden termyn —te organiseeren op de wyze, als door het bedrijfsleven zelf doeltreffend wordt geoordeeld, mits aan de overheid ter samenwerking worden aangeboden or ganen, die op sociaal en/of economisch gebied representatief zyn voor bepaalde, door de overheid aan te wyzen gebieden der volkshuishouding. b) Aan dergelijke bedryfsorganen worden, binnen by do wet te stellen normen, door de overheid bevoegdheden toegekend, resp. opdrachten verstrekt, naarmate de onderwerpen, die door het bedryfsorgaan worden behandeld, zich daartoe leenen. Aan de overheid komt een recht van Veto toe ten aanzien van beslissingen, die naar haar meening onvoldoende re kening houden met het algemeen be lang. c) Het bedrijfsorgaan regelt zyn eigen financiën, regelt zyn bestuursinrichting, formeert zyn eigen bestuur enz., maar onderhoudt natuur UJk contact met de overheid. d) Organen van centrale samenwer king van ondernemers en arbeiders, ge- ïyk bv. de Stichting van den Ai-beid en de Stichting voor den Landbouw waarvan de uiteindeiyke structuur nog nader zal moeten worden bepaald dienen in de komende bedryfsorganisa- tie hun plaats te vinden, e) Er kome een sociaal-economische raad als adviesinstantie van de regee ring en met verder gaande bevoegdhe den al naarmate zulks wenschelijk en mogelyk wordt geoordeeld. f) Over door de overheid te stellen richtlynen op sociaal-economisch gebied wordt de sociaal-economische raad ge hoord. R.K. BOEREN- EN TUINDERSBOND. In de vergadering te Deventer van den R.K. boeren- en tuindersbond, welke werd bygewoond door kardinaal De Jong, werd de heer A. J. de Goey op nieuw tot voorzitter gekozen. De bond zal by de regeering vërzoeken met spoed de kapitaalsvoorziening voor de boe ren te voltooien en de kleine boeren financieel te helpen. Den ministerraad zal bovendien wor den gevraagd, rechtvaardigheidszin te betrachten by de schadevergoeding voor de verwoeste boerderijen. De schadere geling op basis van de waarde van Mei 1940 achtte men onvoldoende. Voorts besloot men óe afschaffing te vragen van den zomertijd en den middel-Europeeschen tyd. De vergadering nam een motie aan, waarin werd uitgedruki dat de pry zen der landbouwproducten in de Juiste verhouding moeten staan tot de loonen in den landbouw.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1