LEIDSCH DAGBLAD Partijvorming in Nederland Soekarno keurt Sjahrir's kabinet goed LUXEMBURG-NEDERLAND 2-6 Weldra terugtrekking van alle Britsche en Britsch-Indische troepen WEERBERICHT J Met een enkel woord In ons nummer van 22 Februari werd onder het hoofd „Natio nale Concentratie" een poging gewaagd, de politieke constella tie bij de komende Kamerverkiezingen te ontleden. Intusschen is op dit terrein meer teekenlng gekomen. Het Algemeen Handelsblad van j.l. Vrijdag behandelt in zyn hoofdartikel „Vryheidsconcen- tratie" hetzelfde probleem. De schrijver daarvan vat de situatie als volgt samen: .Eenerzij ds dus de socialisten en nog linkscher de communisten. Anderzijds de aan kerkgezag en confessie gebonden groepen. Rest het polltiek-vrijzinnige volksdeel dat het socialistische dogma en de staatssocialistische methoden ver werpt, en niet gelooft in politieke par tijvorming op kerkelijken en confessio- neelen grondslag. Dat zijn in de eerste plaats de Liberalen, voorts belangrijke restanten van de naar de Partij van den Arbeid overgeloopen Vrijzinnig-Demo craten en andere dakloos gewordenen, terwijl onder de anderhalf millioen nieuwe kiezers, welke straks bij de stem bus verwacht worden, ook vele jongeren tot deze politiek vrijzinnige groep zul len behooren". En de slotconclusie luidde: „Het be ginsel van de vrijheid als zedelijk uit gangspunt is het wezen van de onder scheiding, waarmede een politiek-vrij zinnige groep, welke het socialistische dogma verwerpt en zich niet door con- fessioneele grenzen wil verengen, haar eigen plaats bepaalt. In het volle be wustzijn van haar zedelijke en sociaal- economische verplichtingen om een le venskans te geven aan de vrije persoon lijkheid van allen die tezamen die lioo- gere eenheid, ons volk en ons Rijk vor men, en als zoodanig in de wereld als geheel een taak hebben te vervullen, blijft een politiek vrijzinnige concentra tie, hetzij als coalitie van afzonderlijke groepen, hetzij als nieuwe eenheid, de partij van de vrijheid". Wie de hier behandelde kwestie naast ons artikel over de Nationale Concen tratie legt, merkt naast het overeenkom stige in doelstelling en formuleering één verschil op. Concentratie met de con- fessioneele partijen moet nu wel uitge sloten worden geacht. Waar de zaken zoo kwamen te liggen, was het van het grootste belang, geen oogenblik meer verloren te laten gaan. En in den geest von de concentratie-gedachte is inder daad de laatste dagen ijverig gezocht naar een vorm, waardoor deze groote groep samengebracht kan worden. Deze samensprekingen hebben hoogst waarschijnlijk resultaat gehad. Een ge meenschappelijk program moet nu wor den opgesteld, dat straks in den ver- kiezlngsstijd richtsnoer zal zijn. Wij, gelooven, dat dit noodzakelijk en nuttig is. Het vooroorlogsche coalitie- blok moge eenige malen met goede dingen gekomen zijn, het wrerkt op een uitbouw van ons natlonaal-cultureele en economische leven eer remmend dan stuwend. Waar van die zijde volhard wordt in een afsluiting, die onnatuur lijk is en dan ook in geen ander land voor komt, is overleg ten eenenmale on vruchtbaar. De z.g. linksche partijen, de Commu nisten en de Party van den Arbeid, heb ben zich economisch vooral uitgespro ken voor systemen, welke den Neder lander niet liggen en tot den ondergang van het economische leven zouden voe ren. Men verlangt, ook in arbeiders kringen, niet een systeem, dat hun be staan, zooals door tal' van. deskundigen is aangetoond, op het spel zet. Merk waardig is, dat de Stichting van den Arbeid tot verwerping van het vooront werp-Vos kwam. Het gezonde verstand zegevierde gelukkig. Voegt men tenslotte daarbij de Indische politiek dezer par tijen, dan is de scheidslijn duidelijk ge trokken. Het staat vast, dat de nuch tere Nederiandsche arbeider met zijn relatief hcoge ontwikkeling, waarop hy terecht trotsch is, zijn belang zal weten te onderkennen. De politieke situatie in Nederland is een belangrijk stuk opgeklaard. 85ste Jaargang MAANDAG II MAART 1946 No. 25724 Waarnemend Directeur: A. Poortman Hoofdred,: Mr. M. B. van der Hoeven DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 DE CONFERENTIE VAN SAVANNAH. Een vooraanstaande Amerikaansche gedelegeerde naar de monetaire confe rentie van Savannah heeft verklaard, dat het te verwachten is, dat Nederland, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije, China en een of meer Balkanstat-en vrij spoedig na de vorming van de bestuurscommis sie van de nieuwe Internationale Bank om leeningen zullen verzoeken. Tijdens de conferentie zal ook de per manente zetel van Bank en fonds wor den vastgesteld, waarbij men New-York en Washington op het oog heeft. Elk land heeft een percentage der stemmen, dat overeenstemt met zijn bijdrage tot het kapitaal van het fonds of van de Bank: de VB. 28 Groot- Brittannië 13.4 China 5.8 Britsch- Indië 3.4 enz. Theoretisch is dus de relatieve invloed van elk land op eco nomische zaken der wereld duidelijk en openlijk vastgelegd. VOORBEREIDING GRIEKSCHE VERKIEZINGEN. 240 speciaal opgeleide Engelsche, Ame rikaansche en Fransche officieren, bij gestaan door even zoovele Grieksche tol ken zijn begonnen de kiezerslijsten te onderzoeken en te verifieeren. Dit is de eerste belangrijke stap in de hun opge legde taak toezicht te houden in Grie kenland op de algemeene verkiezingen, die op 31 Maart zullen worden gehou den. Alle partijen van de linkerzijde be weren zonder uitzondering, dat er in meer of mindere mate m de kiezers lijsten is geknoeid eri dat in vele geval len de plaatselijke commissies, die met de registratie belast waren, met opzet links georiënteerden niet op de lijsten opnamen en dat aan den anderen kant personen onder valsche namen zijn in geschreven, zoodat zij meer dan een stem kunnen uitbrengen. Hoewel naar Engelsche meening de misbruiken geen noemenswaardigen vorm hebben aange nomen en de lijsten behoorlijk zijn voor bereid overweegt de Grieksche regee ring, om dubbele stemming te voorko men, de vingers der kiezers met een chemische verfstof te kleuren, wanneer zij het stemhokje verlaten, zoodat de kie zers onmogelijk op verschillende stern- posten kunnen verschijnen. Intusschen zyn een 10-tal ministers afgetreden, zy zullen door liberalen worden vervangen. Van regeenngszyde verklaart men de republlkeinsche tegenwerking by de verkiezingen uit de wetenschap der linksche partyen, de nederlaag te zullen lyden. Ook Bevin is van die meening. DE EVACUATIE VAN MANDSJOERIJE Een telegram uit Moekden aan het Chineesch nieuwsbureau „Central News" zegt, dat de toestand in Moekden, de voornaamste stad in Zuid-Mandsjoerije, waarvan de evacuatie door de sovjet- strüdkrachten is voltooid, „gespannen" is. De Chineesche communisten treden actief op in de voorsteden, waar bran den woeden. Er is nog steeds geen offl- cieele mededeeling van de sovjet-auto riteiten aangaande de terugtrekking. Men verklaart, dat de mondelinge aan kondiging hiervan door ho-oge sovjet officieren aan de Chineesche autoritei ten is geschied. Men verneemt, dat een deel van de sovjet-strydkrachten, welke Donderdag j.l. met de ontruiming zy'n begonnen, zich in de richting van Dai- ren en Port Arthur naar het Zuiden begeven, terwijl andere detachementen in de richting van Tsjangtsjoen naar het Noorden gaan. De Chineesche troe pen trachten de controle over de ge- heele stad over te nemen. Soekarno heeft, volgens AJNJP./ Aneta, het nieuwe kabinet van Sjah- rir goedgekeurd en eveneens goed gevonden dat er onderhandelingen worden gevoerd met de Nederiand sche regeering. Volgens den nieuwen minister van soeialc zaken, Scedar- sono, wist Soekarno op het moment dat hij zjjn toestemming gaf, echier nog niets van het aan land gaan van Nederiandsche troepen. Tot de leden van het nieuwe kabinet van Sjahrir, waarvan de aankondiging naar men verwacht heden zal plaats hebben, behooren waarschynlyk mr. Sartono en een aantal leden van het huidige kabinet. Door personen uit dc omgeving van Sjahrir wordt verwacht, dat er één vrouweiyke minister zal zyn en wel Maria Ulwa, meester in de rechten, die gestudeerd heeft te Amsterdam. EEREDOCTORAAT VOOR PROF. SCHERMERHORN. Naar het A.NP. uit Brussel verneemt heeft de universiteit te Gent aan mi nister-president prof. ir. W. Schermer- hom het eeredoctoraat dier universiteit verleend. DE STILLE OMGANG. Naar schatting hebben twintig tot vyf en twintigduizend mannen aan den Stillen omgang te Amsterdam deelgeno men. Dat is minder dan normaal voor den oorlog, maar de transpor tmoeilyk- heden hadden verhinderd dat de anders zoo groote groepen uit Groningen, Lim burg, het Zuideiyk deel van Noord- Brabant. en Zeeland konden deelnemen. Wel waren ook uit deze streken kleine groepen op eigen gelegenheid gekomen, zooals een aantel Goesche boeren in hun eigenaardige kleedy. Volgende week worden meer deelne mers verwacht. Dan 'komt o.m. mgr. Huibers aan het hoofd van de Haarlem mers den Stillen omgang maken. Het Bagynhof, alt yd het middelpunt, van den omgang, was ditmaal feestelijk verlicht. DE PERZISCHE KWESTIE. De Britsche regeering heeft den En- gelschen chargé-d'affaires te Moskou, Frank Robert, opdracht gegeven bij de Russische regeering aan te dringen op een spoedig antwoord op de recente Engelsche nota met een verzoek om in lichtingen met betrekking tot de voort gezette aanwezigheid van sovjet-troepen in Noord-Perzië. HONGARIJE VERPACHT ZIJN VLIEGVELDEN AAN DE SOVJET-UNIE. Het Hongaarsche kabinet heeft de sovjet-Russisch-Hongaarsche luchtvaart overeenkomst goedgekeurd, waarby de Hongaarsche regeering de Hongaarsche vliegvelden verpacht en het gebruik van land voor vliegvelden en werkplaatsen voor den duur van 30 jaar toestaat, ter wijl de sovjet-unie voor de technische uitrusting zorg draagt. Er zal een sovjet-Russisch-Hongaar sche maatschappy voor de burgerlucht vaart worden gevormd, die internatio nale luchtvaartverbindingen zal onder houden. De raad van commissarissen zal bestaan uit drie sovjet-Russische en drie Hongaarsche leden. Er zal een sovjet- Russische directeur en een Hongaarsche onder-directeur zyn. Een les in negatieven zin. Het Xetlerlandsclie voetbalelftal lieeft met 62 van Luxemburg getvonhen, maar vele competitie-wedstrijden In ons land bieden beter spel dan deze ontmoeting, welke werd bijgewoond door ongeveer 15.000 toeschouwers. Ook een kleine schare Nederiandsche supporters was aanwezig, maar er was weinig reden voor hen om zich te verheugen, ondanks de groote zege. Geen moment kreeg men den indruk dat hier een interland-wedstryd werd gespeeld. De groote les van Luxem burg is wel, dat de keuze-commissie van den K.X.V.B. in negatieven zin wyzer is geworden, al dient er aan te worden toegevoegd, dat liet spel van enkele Oranjeliemdcn ongetwy- fèld meeviel. In alle linies zag men zwakke plekken en groote fouten De verdediging speelde in de eerste helft heel zwak. ultgezon- het Nederlandsch-elftal gekomen dan wy eenige weken geleden in uitzicht hebben durven stellen, Natuurlijk miste hy elke ervaring maar technisch was hy meer dan voldoende en in menig opzicht heeft hy laten zien, dat hij een uitstekend Inzicht ln het spel heeft. Hij zwierf zeer veel over het veld, soms Iets te veel, zoodat hij de anderen in den weg liep, maar hy bleek over een enorm uithoudingsvermogen te beschik ken, want het tempo heeft hy van het begin tot het eind kunnen volhouden. Bergman kreeg weinig te doen, deed ln alle opzichten zyn best, doch zijn spel mocht geen algeheels voldoening wekken. In de Luxembürgsche ploeg waren doel man Mlchaux, aanvoerder Dumont en spil Feller 2 de besten. De voorhoede was het zwakste gedeelte van het elftal. Hoeveel kansen zijn er van deze zyde niet gemist? De Belgische scheidsrechter Jorlssen voldeed goed ln dezen niet moeliyken wedstrijd, al was het publiek het meer malen niet met zijn beslissingen eens. Het Nederlandsch elftal aangetreden voor den wedstryd tegen Luxemburg, waarin het een 6—2 overwinning behaalde. - v. d. Werff P. Uit een onbetwistbare bron verneemt de correspondent van A.N.P.-Aneta te Batavia, dat kort geleden in regeeringskringen het besluit is genomen, om alle Britsche en Britsch-Indische troepen terug te trekken en deze door Nederiandsche troepen te vervangen. De aankomst, Zaterdagmorgen van onge veer 30(10 Nederiandsche oorlogsvrijwilligers, is de eerste stap in deze richting. Vóór het besluit was genomen, had men van alle kanten overwogen of deze maatregel een ongunstige uitwerking op de komende onderhandelingen tusschen de republikeinen en dr Van Alook zou kunnen hebben. Men was echter van meening, dat de onderlinge moeiiykhe- den van de Indonesiërs nog steeds een werkeiyken voortgang naar het bereiken van een vergelijk met de Nederlanders in den weg stonden. De invoering van het nieuwe Neder- landsch-Indische geld was reeds een in grijpende maatregel en de gebeurtenis sen van Zaterdag zyn verdere aanwij zingen, dat het geallieerde opperbevel bezig is zyn verplichtingen op een ter rein, dat in de oogen van de wereld meer en meer als een zuiver Neder- landsch-Indische aangelegenheid wordt beschouwd, te liquideeren. Het terugtrekken van alle Britsche en Britsch-Indische troepen zal ver scheidene maanden duren. De voorzich tigste schatting is 6 maanden. Zoo lang de laatste Britsche troepen Java nog niet hebben verlaten, zullen de Britten het militaire commando ln Neder- landsch-Indië in handen houden. Het is de weloverwogen meening van waarnemers, dat het den Nederlanders in den loop der onderhandelingen met Sjahrir zal gelukken met betrekking t-ot. de geïnterneerden tot een vergelyk met de Indonesiërs te komen Inzake maat regelen, die voor de evacuatie van de geïnterneerden uit mldden-Java meer effectief zijn dan het vervoer per trein naar Batavia. Het is bekend, dat de treinen naar Batavia nu en dan worden beschoten. Een Britsch woordvoerder verklaarde Zaterdag: „De Britten zyn den lang- sten tyd op Java geweest". Het Nederiandsche marine-bataljon, dat wachtdienst deed ten Zuiden van Batavia, is naar Soerabaja vertrokken. Het zal daar waarschyniyk doof andere detachementen versterkt worden en de technische reparaties aan de scheeps werven verrichten. Het eerste contingent Britsch Indi sche troepen heeft gisteren Batavia ver laten op weg naar Soerabaja, vanwaar deze soldaten naar Britsch-Indlë worden vervoerd. Een door Sjahrir onderteekend protest tegen de landing van Nederiandsche troepen werd hedenochtend aan" gen Stopford overhandigd. Het protest luidt als volgt: „Wederom zyn Nederiandsche troepen in Batavia ontscheept. Ik herhaal met nadruk het standpunt van mijn regee ring. dat de Nederiandsche militaire in val in Indonesië een schending van de souvereinitelt van de Indonesische re publiek beteekent. De tegenwoordigheid van Nederiand sche troepen kan in dezen tyd van span ning geen enkele goede uitwerking heb ben en zal niet nalaten de sfeer der onderhandelingen nadeelig te beïnvloe den. Tenzij de Nederiandsche regeering in derdaad zekere vyandeiyke voornemens koestert, gaat het boven ons begrip, waarom deze versterkingen nu noodza- kelyk zyn. Ik protesteer met kracht tegen de nieuwe versterkingen en tegen dergeiyke gebeurtenissen in de toe komst". Heden meldt Aneta nog het volgende: Gisteren en hedenochtend zyn tus schen sir Miles Dempsey en sir Mon tague Stopford uitgebreide besprekingen gevoerd over het vertrek van de Brit sche troepen. Dit vertrek zal met den grootsten spoed worden georganiseerd. Sjahrir zal sir Archibald Clark Kerr later in den middag ontmoeten en er schynt de mogelykheid te bestaan, dat Sjahrir en dr. Van Mook heden een informeel onderhoud zullen hebben. Men verwacht, dat in de eerstvolgende weken alle Nederiandsche troepen, die zich thans in Malakka bevinden, gelei delijk naar Nederlandsch-Indië zullen worden overgebracht, doch het zal ver- moedelyk meer dan een maand duren, voor deze zaak haar beslag zal hebben gekregen. derd natuuriy>k keeper Kraak en vooral Wilders werd herhaaldeiyk gepasseerd. Het verband tusschen de linies was soms ver te zoeken en al speelden de beide blnnen-spelers Wilkes en Ryvers ln te ruggetrokken positie, niettemin bleven er groote gapingen op het middenveld be staan; In de voorhoede moest alles komen van den rechtervleugel, terwijl linksbin nen Rijvers op goede wyze van het mid denveld af den grondslag legde voor keu rige combinaties en daarbij als zwerver toch nog kans zag op het goede oogenblik voor het vijandelijke doel te verschynen, dank zij een groot uithoudingsvermogen. De mld voorplaats was door Lenstra zwak bezet. Wel ls waar werd Lij door stopperspll Feller II zwaar geschaduwd, maar toen laatstgenoemde ln de tweede helft meer naar voren trok ging er van Lenstra's spel al evenmin veel uit. De ziel van den aanval was hij zeker niet, van spelverdeelen hebben wy weinig kun nen ontdekken en ook zyn schot liet hem in den steek. De Luxemburgsche ploeg, welke drin gend om verjonging vraagt, speelde beter dan tegen België, maar kreeg daar ook meer gelegenheid toe. Hoe zwak het was wordt wel duldeiyk geïllustreerd door Karei Lotsy's uitspraak: „Een 2e klasse- wedstrijd met Kraak en Wilkes als uit blinkers". Overigens was de heer Herberts minder somber gestemd Kraak, in het doel. was een der beste spelers van het veld. Hy heeft er enkele felle en goedgerlchte schoten uitgehou den. In de achterhoede begon, gelijk ge zegd, Wilders bepaald slecht. In de tweede helft herstelde hij zich, maar meer dan voldoende was hij zeer zeker niet. Van der Linden speelde ons inziens beter en kan op een goeden wedstryd terug zien. In de middenlinie waren geen uitblinkers te vinden. Alle drie speelden een nuttige partij voetbal, zonder meer. Van Pellikaan misten wij echter het opbouwen van den aanval door lange passen naar de vleu gels. Ook ln uithoudingsvermogen schoot hy tekort. In de voorhoede roemden wy reeds het spel van den rechter vleugel Hol lemanWilkes. De snelle Hagenaar passeerde keer op keer zijn tegenstan der, plaatste het leder goed voor en aarzelde ook niet zelf zijn kans waar te nemen. Dat Wllkes vier maal heeft kunnen doelpunten heeft hy, behal ve aan eigen capaciteiten, ook te danken aan z(jn vleugelspeler, die vrijwel steeds den grondslag voor deze goals heeft gelegd. Wllkes was met Kraak wel de beste speler van onze ploeg. Van te lang opdrijven zyn bekende kwaal! was ditmaal niets te bemerken! De kleine 19-Jarlge Ryvers, van N.A.C., is, als invaller voor Smit, nog eerder ln De wedstryd kon pas om vier uur be ginnen, aangezien van Zaterdag drie uur tot Zondagmiddag drie uur gerouwd werd, ter herdenking van de tijdens de bezet ting gevallen Illegale strijders. In de ochtenduren hadden de officials en spe lers gezamenlijk een krans gelegd by de plek waar de plechtigheden van dezen rouwdag plaats vonden. Daarna had men nog een tocht door de schoone omstre ken van de stad gemaakt. De prins-regent van Luxemburg liet voor den wedstryd alle spelers aan zich voorstellen. De weersomstandigheden waren uitste kend, de hemel was bewolkt, maar ge lukkig bleef het droog en er was weinig wind, DE WEDSTRIJD. Het veld was goed bespeelbaar, eenigs- zlns glad door den zwaren leemgrond en niet geheel vlak. Na 5 minuten doelpunt te Wllkes uit een voorzet van Holleman met een laag schot ln den hoek Niet lang behielden onze landgenooten echter den voorsprong, want na acht minuten miste Wilders den bal, waardoor links buiten Lahure kans kreeg om met een laag keihard schot Kraak te passeeren 11. Keer op keer wisten hierna Holle man en Wllkes de verdediging van Luxemburg te passeeren en het was uit een van deze aanvallen, dat Holleman aan Wllkes de gelegenheid bood voor de tweede maal te doelpunten. Gerulmen tyd wogen de partijen nu goed tegen el kaar op en het was een kwartier voor de rust, dat Wilkes ln zyn eentje nummer drie langs Mlchaux plaatste. De rust kwam met een 31 voorsprong voor Nederland. In de eerste tien minuten van de tweede helft werd de wedstryd reeds be slist, Ryvers dook plotseling op den rech tervleugel op en wist het leder keurig vrij te maken. HIJ deponeerde toen den bal precies ln het uiterste rechterhoekje 41. Twee minuten later legde Holleman het leer voor de voeten van zyn midvoor neer. Lenstra schoot tegen de lat maar Bergman plaatste met een hoog schot opnieuw ln en ditmaal was Mlchaux ge passeerd 51. Het pleitte voor de Luxemburgsche ploeg, dat zy zich door dezen grooten achterstand niet liet ontmoedigen, inte gendeel het elftal viel telkens energiek aan, maar dank zy doelman Kraak en ook door het slechte afwerken van den aanval bleef succes voorlooplg uit. Twin tig minuten voor het einde kwam Holle man ln vollen ren ten val, waarby hy een dljspiertje blesseerde, Aangezien de be paling was gemaakt, dat tot vyf minu ten voor de rust invallers werden toege staan, werd besloten dat hy het veld niet zou verlaten, maar op halve kracht zou verder spelen. De Bilt verwacht tot Dinsdag avond: Meest nevelig of zwaar bewolkt weer, zonder noemenswaardigen neerslag. Matige Oostelyke wind. Weinig verandering in temperatuur. Opstandje in interneerings- kamp te Amsterdam. EEN LOODS IN BRAND GESTOKEN. In de vrouwcnloods van het in- terneeringskamp aan de Levantkadc te Amsterdam is gistermiddag om streeks vijf uur een oproer uitge broken, toen een der vrouwen by den commandant moest komen, om dat zü zich aan een strafbare han deling had schuldig gemaakt. De bewaking werd genoodzaakt haar vuurwapens te gebruiken. Twee der vrouwen werden hierby gewond, doch niet ernstig. Inmiddels waren de gevangenen in loods 4 aan de nabijgelegen Su- rinamekade, waaronder zich ook S.S.'ers bevinden, eveneens in op stand gekomen. Zij staken de radio- kamer, die in het midden van de loods is, in brand en vernielden de telefoon en alarminstallaties. Hier door kreeg het relletje een ernstig karakter. Nadat eerst getracht was met eigen middelen het vuur te blusschen, waar schuwde men de brandweer en werd gevraagd cm versterking van bewaking en gezagstroepen. De brand kon tot het middengedeelte van de loods beperkt worden. Alle ge- interneerden werden op het middenter rein van het kamp byeen gebracht en onder zeer strenge bewaking gesteld. Ook de omgeving van het kamp werd onmiddeliyk geheel afgezet. Omstreeks negen uur was de bewaking den toe stand weer geheel meester en kon be gonnen worden met het uitgebreide on derzoek, dat nog wel eenigen tyd zal vorderen. EEN SCHOENEN-LOTERIJ. Alle Nederlanders, die na 1 Augustus 1945 geen nieuwe schoenen gekregen hebben, zullen voor 1 Januari 1947 een schoenenbon kragen. De nieuwe regeling wordteen loteryi Elke maand zal een cyfer bekend ge maakt worden van 1 tot 10. Wie dit als laatste cyfer van zijn Distributie-stam kaart heeft, komt in aanmerking voor een schoenenbon, tenminste als hy na 1 Augustus 1945 nog geen schoenenbon gehad heeft. De Distributiediensten kunnen dit op de Stamkaarten nagaan. De gelukkige mag kiezen, welke bon hy wil hebben voor heeren-, dames- of kinderschoenen. Op die manier kunnen gezinsleden elkaar helpen. Als byvoor- beeld de vader een bon kan krijgen, maar zyn vrouw of kind heeft meer be hoefte aan nieuwe schoenen, kan hy voor een hunner een bon vragen. Om gekeerd kan men als de Distributie- stamkaart van een kind of een vrouw uitloot, daarop heerenschoenen krygen. Elke maand krygt dus 1/10 van de Nederlanders een prys in de schoenen- loterij! April 1946 wordt begonnen, 1 Januari 1947 is men het rijtje rond geweest. Ir. A. HOLTROP ZAL Mr. TRIP OPVOLGEN. Naar van de zyde van de Nederiand sche Bank wordt medegedeeld, staat het thans vrywel vast, dat mr. L. J. A. Trip, president der Nederiandsche Bank, weldra in deze functie zal worden opge volgd door ir. A. Holtrop, directeur der N.V. Nederiandsche Hoogovens te IJmui- den. BEGIN APRIL ALLEEN 20 PLUS KAAS Door verschillende omstandigheden is de voorraad 20 kaas by fabrikanten en handelaren belangrijk grooter dan verwacht werd. Daarom is besloten in de eerste helft van April het kaasrant soen uitsluitend in 20+ kaas te ver strekken. INTERACADEMIALE WEDSTRIJDEN TE LEIDEN. Naar wij vernemen zullen hier ter stede dit Jaar de Interacademiale wedstryden voor meisjes-studenten worden gehouden. De deelneemsters zullen op 30 April des avonds haar intocht doen, terwyi de wedstryden zullen worden gehouden op 1, 2 en 3 Mei. Met een voorhoede van vier man slaag de Wllkes er nog in met een hoog schot in den hoek no. 6 te scoren. In het laatste kwartier deden de Oranjehemden het rustig aan en ondanks uitstekend werk van Kraak zag Luxemburg toen kans vlak voor het eindsignaal den stand op 26 te brengen. LUXEMBURG NAAR NEDERLAND. Het ligt ln de bedoeling, dat het vol gend seizoen Luxemburg een wedstrijd ln Nederland komt spelen. De mogelijkheid bestaat, dat deze ontmoeting reeds in de herfst van dit Jaar plaats x it. BINNENLAND. Ernstige moeilijkheden bedreigen het Volkssanatorium te Hellendoorn. Door een nijpend tekori aa" verpleegkrachten nadert met rassche schreden het. oogen blik, waarop men niet meer ln staat zal zijn nieu ,ve patiënten op te nemen. Wat dat zou beieekenen, beseft ieder, die op dc hoogte ls van den stand van het tu- berculosevraagstuk na den oorlog. Het Nederiandsche openluchtmu seum te Arnhem, dat ernstig van de oorlogshandelingen heeft geleden, wordt thans hersteld. Met Paschen zal het weer geopend worden. De Amsterdammer F Kermer, be rucht uit het strafkamp „Erica" bij Arnhem en een dergelijk kamp bij Herthe (Duitschland) ls veroordeeld tot 18 jaar gevangenisstraf Het Bestuur der Buurtvereenlging „Het Belgische Park" te Scheveningcn is dezer dagen verrast met de Inschryvlng als lid van niemand minder dan onze Koningin tegelijk met een inschrijving als lid van den burgemeester mr, S. J. R. de Monchy. De Koningin wenscht zoo veel mogelijk als een gewoon burgeres te leven, aldus de Haagsche correspondent van de „Prov.-Ov en Zw. Crt." De A N.W.B. meldt ons, dat het bekende rijwielpad door de duinen, van Den Haag naar de Noord-Hollandsche grens voorlooplg ln orde ls gemaakt, zoo dat het den komenden zomer voor het toerisme beschikbaar is. Er zal op worden toegezien dat slechts wielrijders en voetgangers van het pad gebn-'k nikken, De staking ln de graan- en veem- bedrljven te Groningen is opgeheven. De arbeiders elschten een loon van f. 40. Zij hebben echter met f. 34.50 genoegen genomen. Hoe slecht het auto-materiaal ls blijkt uit het feit dat van de 150 te Rot terdam gecontroleerde vrachtauto's niet minder dan 78 over ondeugdeiyke rem men en stuurinrichtingen bleken te be schikken, In verschillende gevallen was zelfs geen enkel rem-effect te bespeuren, Naar aanleiding hiervan zal door heel het land de technische controle worden hervat, zy het ln gematigden vorm. Door het gemeentebestuur van Breda ls een enquête onder de sportverenigin gen ingesteld om te onderzoeken, welke leemten er op sportgebied ln die gemeen te zijn, in het byzonder op het gebied van sportterreinen. Een delegatie van de Nederiandsche mijnen is naar België gegaan om daar te onderzoeken de mogelijkheid van tewerk stelling van Zwltsersche mynwp-rkers ln de Limburgsche kolenlndustrle. Het is namelijk bekend, dat op het oogenblik België een 100' tal Zwltsersche myn- werkers ln dienst heeft. Deze week zal luitenant-generaal mr. H. J. Kruis te Londen ln het huwe lijk' treden met mevrouw M. Rowland, staf-kapitein van het Nederiandsche vrouwenhulpcorps. Mrs. Rowland ls we duwe van een Britsch lid van de R.A.F-, die ln Japansche krijgsgevangenschap ls overleden. Zij ls een nicht van generaal Dijxhoorn. Het bestuur van de Eenheids-Vak centrale heeft alle transportarbeiders en zeelleden opgeroepen den export naar Spanje stop te zetten. De harlngvoorraad, teelt 1945, opge slagen in de diverse vlsschersplaatsen, ls zoo goed as opgeruimd. Dit artikel zal dus nog slechts korten tijd verkrygbaar zyn. Naar wij vernemen zullen de eerste haringschepen eind April- begin Mei weer naar zee vertrekken. Uitwisseling van een aantal Neder iandsche en Canadeesche studenten, meisjes zoowel als Jongens, is bepleit door den Canadeesche gezant in Den Haag. Tot burgemeester van Baarn ls be noemd mr. F. J. van Beeok Calkoen, thans burgemeester-secretaris van Ouder kerk a. d. IJssel. Hij ls 40 jaar oud. Een uit Nymcgen komende autobus van de Spoorwegen is Zaterdagmorgen bij Oosterhout (gem. Valburg) van den dijk gestort. De 14 Inzittenden kregen een nat pak doch er zijn geen dooden of gewonden. Tusschen de A.T.O.-Van Gend en Loos en de K.L.M. ls een overeenkomst ge troffen. waardoor de aanvoer naar en de afvoer vaiï de vliegvelden door de A.T O. zal geschieden. Op de voordracht voor directeur van het gem -electr. bedryf te Haarlem staan: 1. ir. C. A. Doets (Deventer), 2. ir. K. Brouwer (Meppel) en 2. Is. J, Bel- llnga (Almelo). Het roode kruisteam voor Bangkok ls Zaterdag per vliegtuig van Schiphol vertrokken. Het Concertgebouworkest heeft gister middag te Londen ln het tot de laatste plaats bezette Stolltheatre er waren 2 duizend toehoorders met groot succes een uitvoering gegeven, onder leiding van Eduard van Belnum. Dit concert ls ge worden tot een manifestatie van Engelsch Nederiandsche vriendschap en verbon denheid, zooals deze in de afgeloopen jaren zijn gegroeid. De 9925 ton metende Britsche krui ser Norfolk en de kortgeleden aangekomen kruiser Jamaica liggen thans op de reede van Batavia. De vorige week was er een levendige uitvoer van vlsoh uit IJmulden, vooral naar België waarheen ongeveer 2800 kisten werden verzonden. Naar Zwitserland gin gen twee wagonladingen, terwijl Engeland verleden week voor het eerst na den oorlog als afnemer optrad. Naar dit land werden vla Hoek van Holland 100 kisten tong en schol verzonden. Woensdag wordt de onderzeeboot „O. 23" uit Indlë te Rotterdam verwacht. Te IJmulden ls opgericht de stich ting „Unlevlsch", welke zich zal bezig houden met de productie en den handel in bevroren vlschfilet. Reeds ls contact verkregen met een reedery, die zich hier op zal toeleggen. BUITENLAND. Ghandl heeft opnieuw gewaar schuwd tegen revolutie ln Britsch-Indlë, die volgens hem wel profyt zou kunnen brengen aan revolutionairen en hun aan hangers. doch ..immer aan het land zelve Een bevel tot arrestatie ls uitge vaardigd tegen mevr. Borotra, de echt- genoote van den beroemden tennisspeler en oud-commlssarls voor sportzaken ln de regeering van Vlchy, aangezien zy verdacht wordt agente der Gestapo te zyn geweest, zy zou zich ln Zwitserland bevinden. De Paus heeft den opperrabljn van Palestina dr. Isaac Herzog gistermorgen ontvangen. Zaterdagavond ls brand uitgebroken aan boord van het 27.000 ton metende vliegdekschlp „Victorious". Bemanning en havenJbrandweer hadden het vuur ln min der dan een uur bedwongen. De autori teiten deelden mede dat de oorzaak van „zuiver technlsohen aard" was. (U.P.). Volgens de Sunday Pictorial zullen volgens officleele gegevens omstreeks hali Juni alleen te Tokio omstreeks veertien- duizend „fraternlsatlon"-klnderen. af stammelingen van Amerikaans *be solda ten, geboren worden. Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken heeft de on- middeliyke restitutie gelast van de Hon gaarsche fabrlekslnstallatles ter waarde van 17 milliard dollar, die door de Dult- schers zl|n weggeroofd en zich ergens ln Oostenrijk bevinden. In Macedonië hebben zware regens hevige cxerstroommgen vc« oorzaakt. Het ligt, volgens het nieuwe vijfja renplan ln de bedoeling van de sovjetre- geerlng 20.500.000 acres woeste grond in cultuur te brengen. Vanwege de „Broederschap van Mohammedanen", welke bijna een mil lioen leden telt ln Egypte en vyf mil lioen ln alle Arabische landen, ls bU de U.N.O. protest Ingebracht tegen het uit leveren van de Mohammedaansche bar baren, die met de Dultschers tegen de geallieerden hebben gevochten, aan de sovjetregeerlng. Dultschers zullen aan het eind van deze maand slechts dan nieuwe levens middelenkaarten kunnen ontvangen wan neer rij kunnen bewijzen dat z!l ingeënt zyn tegen typhus. De 75-larlge Paaslkivi ls als opvol ger van den afgetreden maarschalk Man- nerhelm tot president van de Finsohe republiek gekozen. In Beleren, Wurtemberg en Groot- Hessen zullen op 28 April a s. de verkie zingen gehouden worden voor de „Land- krelstage" en gemeenteraden, op 26 Mei voor de „Stadtkrelstage" en op 30 Juni voor de ..Landtage". Daar het ondanks het ln werking stellen van vier magnetische baggermo lens en tallooze pogingen van Engelsche duikers nog niet gelukt ls de haven van Duinkerken te zuiveren van de diep weg gezonken Dultsche magnetische mijnen, vreest men, dat Duinkerken nog langen tyd voor alle verkeer gesloten moet blij ven. Thorez, communistisch vicepresl- dent van de Fransche regeering, heeft op een openbare vergadering verklaard, dat de sovjetrussische regeering Frankrijk 1 milliard kg. granen heeft toegezegd. De Belgische liberalen hebben op nieuw Spaak medewerking geweigerd by de vorming van een kabinet op de door Spaak gedachte normen. Spaak gaat echter voort en hoopt een kabinet te vormen van socialisten en technici. Met Ingang van April zal de steen kool uit het Ruhrgebled op snelle wijze naar de landen van West-Europa kun nen worden vervoerd, dank zy de her opening van het DortmundEémskanaal.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1