BINNENLAND JANTJE PUK: GAAT VAREN STADSNIEUWS Het Leidsch Dagblad HET GEHEIM VAN EEN MOEDER Des drijvers roede RECHTZAKEN IN ENGELAND OPGELEIDE TROEPEN TERUGGEKEERD. Bestemd voor opleiding van de lichting '45. Met het stoomschip „Mecklenburg" van/de maatschappij „Zeeland"kwam gisteren mt Harwich een contingent van 450 man van de expeditionnaire macht onder bevel van majoor Bouma. te Rotterdam aan. Oorspronkelijk had het in de bedoeling gelegen een groep van 700 man reeds Woensdag p.l. naar Nederland over te brengen. Door om standigheden konden er toen echter maar 250 worden vervoerd, terwijl het overgroote deel tot gisteren moest wachten. Deze 700 man zijn hoofdzake lijk vrijwilligers, althans voorzoover het onderofficieren en officieren betreft. Van de officierenis een klein deel in werkelijken dienst opgeroepen, maar vele anderen hebben zich vrijwillig ge meld, toen de strijd met Japan nog niet teneinde was. De thans te Rotterdam aangekomen troepen krijgen tot taak de lichting 1945, die op 1 Mei wordt opgeroepen, op te leiden. Na een kort verlof zullen zij zich naar hun nieuwe garnizoenen begeven. Daarheen worden ook de ka- dertroepen gezonden, die reeds in Ede aanwezig zijn. Zoodoende wordt voor ieder nieuw te vormen bataljon en regi ment het instructieve en administra tieve kader reeds gevormd, dat voor bereidingen treft om de opleiding per I Mei a.s. ter hand te nemen, zooda-t aan het einde van dit jaar een wei- uitgeruste en goed getrainde divisie ge reed staat haar taak te beginnen. VERGADERING VAN KUNSTENAARS Op een vergadering van de Nedcr- landsche federatie van beeldende kun stenaarsverenigingen en de Vereni ging Actie Rechtsherstel, werd besloten het volgende telegram aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen te zenden: „Eenige honderden kunstenaars, ln vergadering bijeen, berichten Uwe Excellentie, dat zij met sympathie en geestdrift hebben kennis genomen van het initiatief der Actie Rechtsherstel tot oprichting van het Nederlandseh Kunstenaarsgenootschap en verzoeken Uwe Excellentie dringend, om bij het treffen van eventueel voor kunstenaars belangrijke maatregelen op sociaal en artistiek gebied, dit genootschap inhet betreffende overleg te raadplegen". VOORRADEN INLANDSCHE GRANEN TER BESCHIKKING HOUDEN. In het voedselvoorzieningsblad no. 15, dat heden verschijnt, is opgenomen een bekendmaking van het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten, die handelaren in granen voorschrijft de voorraden inlandsche tarwe, rogge, gerst en haver, met uitzondering van zaaigranen, met ingang van Maandag II Maart ter beschikking van het be drijfschap te houden. Hetzelfde geldt voor de voorraden binnenlandsche gra nen bij alle verwerkende industrieën met dien verstande, dat deze verwer kers door kunnen gaan de grondstof fen in eigen bedrijf te verwerken. Een en ander beoogt de bestemming van de voorraden te regelen met het oog op de voorziening der levensmiddelen industrie. BELOFTEN AAN OORLOGSVRIJWILLIGERS. Op vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende de Nederl. troepen op Malakka antwoordde minister Meynen, dat zich bij het basisbataljon een aan tal oorlogsvrijwilligers bevindt, aan wie was toegezegd, dat zij in Australië een officiersopleiding zouden krijgen, ter wijl anderen was beloofd, dat zij na aankomst in Australië tot officier van speciale diensten zouden worden be noemd. Omdat de voorgenomen vorming van een opleidingscentrum in Australië geen doorgang kon vinden, konden deze beloften niet worden nagekomen. Maat regelen zijn genomen, om. Voor zoover, dit mogelijk is, alsnog deze toezeggingen gestand t-e doen Voorts bevinden zich bij het basis bataljon oorlogsvrijwilligers, die uit hoofde van hun opleiding aanspraak maken op tewerkstelling in een andere functie dan die welke zij thans be- kleeden. Ten einde hieraan en aan klachten van hét personeel van dit onderdeel, dat het anders zou worden behandeld dan het personeel van de overige uit Nederland uitgezonden eenheden, tege moet te komen, heeft ondergeteekende zich tot £ijn ambtgenoot van overzee- sche gebiedsdeelen gewend en van deze de toezegging verkregen, dat: a. het personeel van het basis bataljon en dc eveneens uit de ge- zagsbataljons Indië afkomstige 5de compagnie gezagstroepen zal worden behandeld als personeel van de Ko ninklijke landmacht, voor zoover het niet den wensch te kennen heeft ge geven. over te gaan naar het Ko ninklijk Nederl.-ïndisch leger; b. het technisch personeel van het basisbataljon als zoodanig zal wor den gebruikt. PRIJS VOOR PUDDINGPOEDER VERLAAGD Met ingang van 14 Maart zijn de prij zen van de verschillende soorten pud dingpoeder verlaagd. Voor puddingpoe der geldt nu dezelfde prijs als voor custardpoeder, nl. 10 cent per 100 gram1 los uitgewogen en15 cent per 100 gram in verpakking. Griesmeelpuddingpoeder mag niet meer dan 7Vz, resp. 11 cent per 100 gram kosten en chocoladepud dingpoeder, dat alleen verpakt mag wor den afgeleverd, niet meer dan 18 cent per 100 gram. 59. ..En jij moet ln de buurt van het nest blijven", snauwt Moeder. Maar bun woede verandert al gauw ln blijd schap. want .Tantje beeft het el zien liggen, dat Rabauw bad laten vallen. Hij pakt het met belde handen op en brengt bet vlug naar de kijvende wa terhoentjes. Die bekijken het van alle kanten en zien dan tot hun grote vreugde, dat bet nog helemaal gaaf ia. Zelfs geen scheurtje zit er ln de gladde schaal. Dat ls een meevallertje- Burgerlijke Stand van Leiden. GEBOREN: Willem Jacobus z. van W. J. van Vel- zen en H. Schouten; Cornells Johannes Willem z. van W. Roodenburg en M. Jansons; Wllhelmlna Jacomljntje Geesje d. van C. de Ru en E. Akershcek; Marian ne Ingrld Simone d. van J, W. Teljeur en M. E. van den Heuvel; Cornelia Adrlana d. van J. C. van Pruissen en H. van Tin telen; Dlrlc z. van W. de Roode en A. E. Sierat; Adrlana Helena ,d. van L. A. V. •Metzemaekers en H. A. E. Wennekers; Christiana Jacoba d. van H. Ladara en C. J. Warmond; Andreas Cornells Jozef z. van J, J. M. Suljten en C. C. Vlasveld; Helena NIcollna Elisabeth d! van N. Meeuwenoord en C. J. Vink. Johannes Antonlus, z. van L. F, Cavé en E. Hazevoet; Jacob Cornells, z. van S. P. van der Melj en M. A. van der Veen; Die Hoa Nlo, d. van S. P. Llem en J. C. Kienjet; Aaltje, d. van H. F. Weeber en H. Windibergen; Cecilia Cornelia Antonla.n d. van H. M. Janssen en P. D. Stolwijk; Ellen Dorothy, d. van J. P, Z. Ermers en W. M- Pellikaan; Johan, z. van J. Schui- lenburg en W. T. van Müerlo; Atdriaraus Jacobus, z. van H. A. van Polanen en P. W. de Wit; Robert Hans, z. van R. van Straten en J. c. van Hooidonk. Dorothea Maria, d. van F. Hakkaart en A, T. W. Bergmann; Tjerk, z. van T. Schaafstra en J. van der Voort; Jozlna Cornelia Gemma, d. van H. W. van Mar wijk en B. J. Verhagen; Petronella Arana Lambertha, d, van J. J. P. Dingjanen C. A. L. Breddels; Maria Anna, d. van H. H. Voortman en A Lepelaar; David, z. van C- Wagemaker en M. Nleuwenburg; Wilhelmus Gabriel Maria, z. van P. Veen- boer en G van Trlgt; Sjirk. z. van' U. Heins en M. Donker; Albert Cornells, z. van L. A. Fonttin en G. M. van Galen; Elisabeth, d, van L. Slegtenhorst en L. Doove; Maria Cornelia, d. van S. Schel lingerhout en M. van den Berg-, Nanny Helen, d. van W. Eduard en H. W. S. van Weeren. Hendrik z. v. W. Noort eh J. Snijders; Petrus Joh. Ant. z. v A. A. Meiman en M. J. van Noort; Hendrik z, van L. Groenen boom en H. C. de Mey: Jacobus Benja min z. van J. Faas en A. Berger; Evert z. van G. H. Romp en D. Zwemmer, Maria d. van E. D. Vlasveld en G. Verkalk; Jo hanna Jacoba d. van B. H. Bilderbeek en M. de Kier; Albert z. van J. Crama en J. van Es; Wilhelmus Theodorus Maria z. van T. J. Ooyendljk en M. H. W. Kerk vliet. Alelda Wllhelmlna Petronella, d. van C. J. van der Voort en A. P. van Rooyen; Robert, z. van G. Bakker en A- J. van Egmond; Conny Maria, d- van M. I. de Groot en I. A. Sonders; Jansje Johanna, d. van N. Llbochant en J. M. Pouw; Wdl- lc-m, z. van E. A. T. Vogelenzang en J. van Putten; Johanna, d. van I. Dlstelvelt en J. de Bolster; Joke Hendrika Geurda, d. van A. Ahrens en H. Rombeek; Martha Maria Johanna, d. van J. C. Schoonder- woercl en J. M. van den Berg; Johannes Cornells, z. van J. C. Hollebeek en I. E. W. Siegert; Bartl\olomeus, z, vair J. C. Hollebeek en I. E. W, Siegert; Adrlana, d. van C. D. Zandvliet en A. Beekman; Maria Antonla, d. van H. Zandbergen en B, A. Meijer; Marina, d. van N. Eradus en S. M. van Ginneken; Johannes Petrus Jozef, z. van P. J. Klein en C. J. M. Hogeraboom; Jacoba Christina, d. van H. H. van Eg- mond en S. J. Wolters; Catharina Hende- rika, dsfvan A. M. Wagemaker en J. Smit; Mallart, z. van D. Broekhulzen en R. J. Welling; Slmon Petrus, z. van S. Bokhorst en H. Zorge; Maria Johanna, d. van A. Goedhart en C. J. Dekker; Neeltje Johan na, d. van J. P. Verkade en C. M. Brink man; Ohristianus Johannes, z. van P. C. Molenkamp en J. E. Smit; Albert, z. van S. Hoogeveen en G. Tljsen; Wilhelórus Johannes, z. van M. P. J. van Es en E. den Oude; Gerrit Joseph, z. van J, J. Philippp en V. A. Brand; Wilhelmus Theodorus Johannes, z. van J. G. van de Water en A. L. de Haas; King Jo, z. van C. T. Wu en A. Schlllemans; Alexandra Frederlekske, d. van G. M. Kikkert en J. A. BlansjaaT; Cornells Gerardus, z. van C. G. Martljn en J. de Boer; Relnler Wille- brordus Jozef, z. van R,! J. Goldenberg en J. M. de Brabander; Agnes, d. van C. Verwelj en M. Möhle; Willem Hendrik, z. van A. de Romljn en M. E. J. Bousle; Frank Pleter, z., van J. A. Bosnians en P. van der Kloot; Petronella Maria Magdalenn d. van J. L. Meerpoel en P. M. van Haaster; Jeroentje, d. van G. Ravensber.gen en J. van Delft; Johanna, d. van W. H. van Veen en H. Versteeg; Jacqueline Christina Maria. d. van J. C. G. Verhoeven en M. C. Verplancke; Maria, d. van D. J. Brands en C. Kriek; Joannes Hendrlcus Maria, z. van A. A. C. M. Walenkamp en C. M. J. Bots; Nlcolaas, z. van P. van der Klugt en J, P. Hendriks; Johannes, z. van M. L. Bos en A. H. den Hertog; Daniël, z. van A. Melet en J. Nieuwen hulzen; Kees, z. van J. J. Ar bouw «en W. A. Lut; Florls, z. van K. Kuljrfc en P Schaap; Maria, d. van I. Kapaan en W. E van Haarlem. ONDERTROUWD: L. Glasbergen wedr. 48 jaar en C. Rock wed, 62 jaar; H. A. Gordijn, jm. 32 jaar en M. G.' van der Wiel jd. 27 jaar; F. Gout jm. 36 jaar en J. C, van den Nieuwendljk jd. 31 laar; G. C. Gulelj jm. 27 jaar en G. de Graaf, wed. 23 laar; P. Halvemaan Jm. 24 jaar en E. C. Gêerlings jd. 20 jaar; K, Hoogendijk wedr. 44 jaar en J. H„ Doorn Jd. 35 jaar; H. C. Klein jm. 21 jaar en M. C. van der Heijden jd. 23 jaar; D. J. Koome, jm. 19 Jaar én M. J. Lieshout jd. 17 Jaar; J. C. Laterveer gesch., 40 Jaar en W. v. Doesburg, gesch. 39 Jaar; P. Oudshoom jm, 27 Jaar en A. Smit Jd. 22 Jaar; W. Schelvis Jm.. 26 Jaar en W. Sin- teur Jd. 26 Jaar; D. R. de Vlet Jm. 26 Jaar en C. M. Grelve Jd. 31 Jaar; L. H. van der Vos Jm. 26 Jaar en J. C. Stavleu Jd. 21 jaar; A. Vreugdenhll jm. 26 Jaar en M. A. Brokaar jd. 23 Jaar; C. Welle Jm. 26 Jaar en J. van Riet, Jd. 26 Jaar; H. W, Zeilstra jm. 26 jaar en C. Venkoren jd. 30 Jaar; W. J Spits jm. 27 jaar en C. J. Wagemans jd, 29 jaar- J. M. Verbeek jm. 32 jaar en G. A. van der Wijden jd. 24 jaar; G J. Prevo Jm. 29 jaar en A. Crama Jd. 24 jaar; H. A. van der Reijden jm. 22"Jaar en I M. Paats, jd. 24 jaar; K. G. Bader wedr. en T. A. van der Spek jd.; J. de Vos jm. 25 Jaar en G. M. Wijsman jd. 23 Jaar; J. P. Brandenburg jm 28 jaar en W. M van der Voorn Jd. 26 jaar; A, Lange- jan jm. 29 jaar en E. van Konijnenburg Jd. 29 jaar; F. A. Hangerig jm. 34 Jaar en E. van der Velde jd. 22 jaar. GETROUWD: H. Maas. Jm. en M. L. W. Uiterdijk Jd.; H. A. Vis jm. en A. van Haasteren Jd. OVERLEDEN: H. B. Klelnschiiphorst, vr., 74 Jaar7""F. H. E Guljé, m.. 52 jaar; M. Caspers, wed. van A. van Schie, 67 Jaar; A. Maas. huisvr. van D. Blansjaar, 29 Jaar; D. S. Li, m., 48 jaar; A. Koet, huisvr. van J. J. van Oosten, 80 Jaar; N. de Haas, z., 4 mnd.; G, van RIJ, z, 2 jaar; M. H. Laurens, m., 59 Jaar. Tekeningen van Rein Stuurman 60. Met z'd drieën achter elkaar, gaan ze naar" het nest, dat verscholen ligt ln het riet Er liggen elf eieren in. Voorzichtig legt Jantje het gestolen ei erbij en dan gaat Moeder Rletklp er behoedzaam op zitten om te broeden. 'Onderwijl moet Jantje zijn wedervaren vertellen eü als het waterhoentje hoort, dat hij zograag naar buis wil. krijgt ze medelijden met hem Maar ze weet wel raad: haar man moet Jantje maar op z'n rug de beek opvaren, naar het bos. Dat gaat best. N CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES. Jaarvergadering van de Afd. Leiden. Nadat de Voorzitter dr. J. Munk de vergadering geopend had, las de secre taresse, het jaarverslag voor, waaraan het volgende is ontleend. Het Centr. Gen. is deerlijk geschon den uit den strijd gekomen. Niet alleen is het kapitaal door de N.V-D. opge slokt, maar bovendien zijn 9 van de 11 vacantóekoloniehuizen zwaar beschadigd, terwijl de inventarissen grootendeels ver dwenen zijn. Het zal een groote krachts inspanning vergen om de Ver. weer op het peil van voor den oorlog te brengen. Wanneer, zooals te verwachten is, de uitzendingen naar het buitenland op houden en de taak van de Comm tot uitzending van Ned. kinderen 1945 aan de diverse uitzendingsver. wordt overge dragen, is het zaak. dat de koloniehui zen klaar staan. Het Hoofdbestuur doet dan ook een beroep op alle afdeelin'gen het daadwer kelijk te steunen en een gedeelte van de bijdragen, welke zij ontvangen, voor het wederinrichten der huizen aan het Be stuur af te dragen. Zoo staat dus ook de Leidsche Afd. voor een dubbele taak. Moge dit voor velen een aansporing zijn om onze kas te sterken, want een ieder moet toch overtuigd zijn dat voor een stad als Leiden met haar vele fa brieken, onze vereeniging in een drin gende behoefte voorziet. V/ij wekken daarom onze leden op zooveel mogelijk nieuwe leden te winnen en maken hen er tevens op attent dat ons nieuwe giro nummer ten name van den penning meester 260397 is. De minimum contri butie blijft f. 1. per jaar, terwijl giften natuurlijk steeds welkom zijn. Hierna werd in de vacature van Mevr Boogerd, 2e secretaresse van de Afd! voorzien door benoeming van Mevr. Tieleman—Bakker, terwijl met het oog op de drukke werkzaamheden het Be stuur met Mevr. Jïeskes—Van Bergen en den heer Sluijs werd uitgebreid, De secretaresse deelde ons nog mede, dat van het Gemeentebestuur bericht ontvangen is. dat het een subsidie ver- leenen zal. wat wel als erkenning van de verdiensten van de Ver. gelden mag. Ook zullen de kolonïehuizen te Egmond en Ellecom waarschijnlijk in Mei reeds weer geopend kunnen worden. Na rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. DE STRIJD TEGEN DE T.B.C. Tijdens den oorlog is het sterftecijfer onrustbarend toegenomen. In de geheele bezette groote zaal van het gebouw „Prediker" had de ruim 850 leden tellende afd. Leiden van de Ver. tot bevordering der belangen van T.B.C.-patiënten in Nederland gister avond een propaganda- tevens film avond belegd, waarbij in woord en beeld gewezen is op de hooge noodza kelijkheid van een intensieve T.B C - bestrijding. Na een inleidend woord van den heer J. Ober heeft het hoofdbestuurslid, de heer Bergh, de vele aanwezigen gewe-, zen op de dringende noodzaak het werk der TJB.C.-bestrijding met kracht aan te vatten. Uitstel kan hier de meest funeste gevolgen hebben voor een volk, dat ook lichamelijk weerbaar wenscht te zijn. Nadat spr. had aangetoond, dat zes tig jaar geleden met de bestrijding van deze ernstige ziekte een aanvang was gemaakt, gaf'hij enkele ontstellende cijfers over den omvang, welken de TJ3.C. in ons land heeft genomen. Waren er tot 1939 in Nederland reeds 70 80 duizend gevallen geconstateerd, tijdens de jaren der bezetting is dit aantal met sprongen omhoog gegaan. Zoo is het aantal patiënten tijdens den oorlog alleen in het Westen des lands met 300 toegenomen. Ook het sterf tecijfer is in diejaren onrustbarend gestegen. In Amsterdam is in de oor logsjaren het aantal TB.C.-patiënten met niet minder dan 137 gestegen, dit is drie maal zoo hoog als in den vorigen wereldoorlog. Voor Rotterdam is dit cijfer nog ongunstiger n.l. 165 Momenteel lijden ln deze stad op de duizend inwoners elf aan T.B.C. Vervolgens wees spr, er op, dat in dien tijdig ingegrepen wordt, een t.b.c.- patiënt geheel kan herstellen. Wel te bedenken hebben wij, dat T.B.C. geen erfelijke, doch een besmettelijke ziekte is. Als eerste vereischten voor een doel matige bestrijding noemde spr. licht, lucht, goede voeding en een geregelde leefwijze. Wij moeten er niet voor terug schrikken om bij een eerste vermoeden van deze zoo zeer gevreesde ziekte een consultatiebureau te raadplegen. Veel kan op deze wijze worden voorkomen. Voor allés is het ook noodzakelijk, dat de eigenlijke '1 aard der besmetting w.ordt opgespoord. Dit is al heel veel gewonnen. Ten slotte deed spr. een krachtig be roep om het werk der T3.C.-bestrij- ding te steunen. Hier vallen politieke en/of godsdienstige scheidingslijnen weg, hier gaat het om het herstel van een gezond volksleven. Spr. koesterde de verwachting, dat ook op 'de regee ring een beroep zal worden gedaan het werk' der T.B.C.-bestrijding meer dan ooit tot nog toe het geval was. krachtig te steunen. In aansluiting op deZe woorden werd de film „Wit wint" een titel ontleend uit de schaakwereld vertoond. Deze film, welke technisch zeer knap. is- verzorgd en voortreffelijke waarden bezit, brengt ons eenerzijds een duide lijk beeld van wait op het gebied der T.B.C.-bestrijding reeds werd gedaan en anderzijds hoe bij tijdig ingrijpen veel kan worden voorkomen- Ook voor de tweede voorstelling, wel ke in aansluiting op de eerste werd ge geven, bestond groote belangstelling. BONKAARTEN HALEN. Maandag zijn aan de beurt de letters T, U en V tot en met Verhoog. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaats- examen rechten: de heer P. L, v. Luyk (Rotterdam)voor het doctoraalexamen rechten: de heer P. L le Gordt Dillié (Den Haag) er. mej. M. Balkenstein (Den Haag)voor het candidaatsexamen Indisch Recht: mej. C. M. Polak (Oegst- geest) en de heer A. W. van Eijk (Lei den) DE KOMENDE MATTHAEUS-PASSION-UITVOERING In verband met de her uitvoering van de Matthaeus-Pa^sion deelt het Werk comité „Kunst en Ontspanning" ons mede, dat de volgende solisten zullen medewerken: Ankie van Wickevoort Orommelin, sopraan; Roos Boelsma. alt; Jan Schipper, tenor; Willem Ravelli, bas; Herman Huisman, bas; Hans Schouwman, clavecimbël; Hennie Schou ten, orgel. Ledenvergadering 5 Mei-vereeniging. Géén feesten, wèl herdenken. In de gisteravond in „De Turk" ge houden en vrij druk bezochte ledenver gadering van de 5 Mei-Vereeniging heeft de voorzitter, de heer D, C. Kok een uitvoerigoverzicht gegeven van de aanvankelijk geprojecteerde plannen ter herdenking van de gevallenen en feeste lijke viering van de Bevrijding op den komenden 5 Mei-dag. Had de regeering aanvankelijk den 8en Mei geproclameerd tot nationalen feest dag, een dag waarop over het geheele land de arbeid zou rusten, kort geleden herzag zij dit besluit, omdat zij zulks economisch niet verantwoord en boven dien niet in overeenstemming met den weinig-rooskleurigen, algemeenen toe stand achtte, zoodat Zaterdag 4 Mei als herdenkingsdag werd aangewezen. Maakte deze omzetting reeas een ver sobering van den oorspronkelijken opzet noodzakelijk, zulks werd andermaal ac tueel, toen de regeering naderhand me dedeelde, dat het in haar bedoeling lag, dat in de morgenuren van dien dag in bureaux, bedrijven en scholen normaal zou worden gewerkt Stond ook het bestuur van den aan vang af op het standpunt, dat de jaar- lijksche herdenking van den 5 Mei-dag, althans gedurende de eerste jaren, voor 70% behoorde te zijn gewijd aan een plechtige herdenking van het gezamen lijk doorstane leed en de gevallenen en voor maximaal 30% in beslag mocht worden genomen door een waarlijk fees telijke viering, de hierboven geschetste gang van zaken drong het bestuur, mede om technische redenen in de richting van een nog verder gaande versobering, waardoor het feestelijk karakter prac- tisch geheel op den achtergrond is ge raakt. Als het voornaamste onderdeel van zijn taak ziet het bestuur in eer sten aanleg de oprichting van een mo- numeht ter nagedachtenis aan de ge vallenen en als blijvende herinnering aan de oorlogsjaren. Er is hiervoor een commissie in het leven geroepen, waarin behalve de directeur van Gemeente werken^ verscheidene Leidsche architec ten zitting hebben genomen en welke een onderzoek instelt naar den meest ge- schikten vorm en plaats, de ftnancieele mogelijkheden e.d, Vanzelfsprekend zal hot niet mogelijk zijn dit monument op 5 Mei a.s. te doen onthullen, doch in de plaats daarvan zal op het terrein van het oude Academisch Ziekenhuis, waar eens het standbeeld van Boerhaave stond, de plek derhalve waar Leiden door het bombardement het zwaarst ge troffen werd, tijdelijk een symbolisch monument worden opgericht, waar de bevolking op Zaterdagmiddag in de gelegenheid zal worden gesteld een eer biedige hulde te brengen aan de geval lenen en hunner plechtig te gedenken. Aan den voet van het kruis, dat hier in een- stijlvolle omlijsting van vlaggen en groen zal worden opgeslagen, zal men tijdens het défilé bloemen kunnen neerleggen. Op de plannen, welke bestaan om de oprichting vim het definitieve monu ment financieel mogelijk te maken, ko men wij binnenkort terug. Het bestuur acht het strijdig met het karakter van een dergelijk eereteeken om hiervoor een „bedelpartij" te ontketenen, doch ver trouwt. dat de burgerij het met haar als een eereplicht zal beschouwen tot de verwezenlijking van dit plan bij te dragen. Vermoedelijk zal op Vrijdagavond 3 Mei in de Pieterskerk in samenwerking met het Comité „Doodenherdenking" en de afd. „Kunst en Ontspanning" van N.V.H. een interkerkelijke dienst wor den gehouden in den geest van de Doo denherdenking in 1945, waaraan, gelijk reeds gemeld, behalve sprekers van di verse gezindheid, een orkest en groot koor zullen medewerken. De vergadering hechtte haar goed keuring aan dezen soberen opzet. Mede gedeeld werd nog, dat het ledental thans bijna 800 bedraagt; het ligt in de be doeling om rond den 5 Mei-dag krach tige propaganda te maken voor een aanzienlijke uitbreiding van het ledental. Aan de Federatie van Buurtvereeni- gingen zal het advies worden gegeven om, in overeenstemming met den wensch der regeering, het plan der 5 Mei-Ver eeniging en- de algemeene omstandig heden een uitbundige feestviering ach terwege te laten en zich dit jaar te be perken tot het organiseeren van kin derfeesten e.d. Nadat nog eenige vragen waren ge steld en beantwoord, sloot de voorzitter de vergadering onder dank voor de prettige besprekingen en de goede op komst. DE SPEELDOOS. Het Revue- en Cabaretgezelschap De Speeldoos Jieeft gisteravond in den be hoorlijk gevulden Schouwburg, bij uit zondering zich eens gewaagd aan too- neel, maar voor dit genre was het ge zelschap toch nog niet rijp. Tot over maat van ramp was de keuze gevallen op een drama, zoo druipend van valsch sentiment, dat een mislukking niet te verbazen was. „Een man die niet geteld wordt" i sniets meer dan een draak. Bo vendien geschreven in een boekentaal, die mets levendigs heeft. Het is dus onbegonnen werk te trachten, dit werk tot leven te brengen. Falen stond priori vast en de Speeldoos klonk dan ook inderdaad valsch. Trots veel goeden wil en alle moeiten, die men zich gege ven had. In hoofdzaak bleef het bij het opzeggen van een lesje,, dat nog te moeilijk was ook. Een volgende keer beter. HARK-GOEDEREN. - Bisschoppelijke Hulpactie. Het overgroote aantal aanvragen noodzaakt ons het Katholieke volks deel mede te deelen, dat voorloopig geen enkele aanvraag meer in behandeling kan worden genomen, noch mondeling noch schriftelijk. Van 2 April af uit sluitend 's morgens van 9—12, op Dins dag en Donderdag kunnen dan weer aanvragen worden ingediend. „LEIDEN HELPT VLISSINGEN". Door de Geref. Kerk te dezer .stede is een bedrag van ruim f. 3200.bijeen gebracht. deels bestemd voor de kerk en deels voor de behoeftigen van Vlis- smgen. De diaconie der Ned. Herv. Kerk al hier heeft aan de diaconie te Vlisslngen een bedrag van f2000.afgedragen Voor een nieuw te bouwen huis voor ouden van dagen te Vlisslngen alsmede f500.voor herstel van schade aan het diaconaalgebouw en interieur. De eerstvolgende zitting van den tijdelijken raad zal Maandag 25 Maart olaats vinden. De krant voor iedereen. alles voor haar baby! Als de( kleine straks komt, zal moeder haar jongste spruit weer met allé zórg omringen, zooals alleen een moeder dat kan. Voor moeder zelf beteekent dit ook extra zorg. Er komt zooveel kijkenBaby heeft van alles noodig en het kost duur tegen woordig. Maar moeder heeft hierop ge rekend, Haar boodschappen doet zij bij de Gruyter. Niet alleen' omdat het daar zoo prettig win kelen en de bediening er zoo goed is, maar vooral omdat zij weet: hier krijg ik bétere waar en 10 korting. Voor tien gul den bons een gulden contant terug. Zij heeft zoo al heel wat guldens apart kunnen leggen. Dat is moeder's geheim. En baby zal straks niets tekort komen !l 959 (Ing. Med.) Kerkelijk leven Ncd. Herv. Kerk - Beroepen te Ooster- littens (toez.) F. Bobeldijk te Groot- Schermer, die dat beroep heeft aangeno men. Te Westbroek (toez.) G. M. v. Die ren te Hei en Boeicop. Te Rijssen K. v. d. Pol te Ede. Aangenomen naar 's-Her- togenbosch W. v. Gelder te Blankenham, Geref. kerken Tweetal te Hallum H. Hazenberg te Zwagerveen en J. Z. PotJer te Borger, Te Kootwijkerbroek J. Kuiper, cand. te Amsterdam en G. Visser, cand. te Amsterdam. Te Rotterdam-Hillegers- berg (2e pred.pl.) J. J. Beukenkamp te Giessen-Oud en Nieuwkerk en P. D. Kui.' per te Sassenhelm. Beroepen te Kootwij kerbroek J. Kuiper, cand. te Amsterdam. Te Delfzijl (als evang. pred.) F. Strlk- werda te Munnekenburen. Ta Scherpeii- zeel E. Torenbeek te Eist (Geld.). Te Soestdljk A. Brouwer te Nes. Aangeno men naar Emmen (Evang.) D, Visch te Kolhorn, die- bedankte voor St. Paneras. Geref. kerken naar art. 31 K.O. - Twee tal te Groningen (vac. prof. P. Ded- dens) F. A. den Boeft te Krallngen en O. W. Bouwsma te Breukelen. Geref. Gemeenten - Beroepen te Gou da dr. C.Steenblok te Rotterdam. Bapt. Gemeenten - Aangenomen naar Hengelo, A. A, Hardesnberg te. Leeuwarden. GENERALE SYNODE DER N.H. KERK. In de voortgezette zitting van de Ge nerale Synode der N.H. Kerk werd het nieuwe reglement op de pensioenen aan de orde gesteld. Behoudens een groot aantal amendementen, meest van tech- nischen aard, hebben de classlcale ver gaderingen en de provinciale kerkbestu ren ln groote meerderheid gunstig gead viseerd. Door dit reglement, dat een tee- ken is van groot evangelisch werk, wor den de verschillende ouderdoms-, wedu wen. en wezenpensioenen, die tot nu toe afzonderlijk en zelfstandig werden be heerd, gecoördineerd. De Synode hechtte met alg. stemmen haar goedkeuring aan dit reglement. De praeses dankte ds, D. Boer, den aftredenden secretaris van den pensioenraad, voor zijn arbeid. De aan neming van dit reglement is de bekro ning van ziln levenswerk. De Boer werd benoemd tot eerelid van den pensioen raad terwijl ds. H. C. J. van Deelen tot nieuwen secretaris werd benoemd. Mr. Y. A. Sc-huller tot Peursem, die aftrad als quaestor-generaal, bood de Synode een oorkonde in lijst aan van de opening van de Generale Synode op den hervormingsdag 1945 waarop de handtee- keningen van alle toen aanwezige leden en gasten geplaatst zijn. De nieuwe quaestor-generaal, mr! F. J. Brevet, heeft in deze zitting het een en ander medegedeeld over de te houden paaschcollecte en over zijn reis naar En geland in opdracht van de N.H. Kerk. De Engelsche kerken brachten een aanzienlijk bedrag bijeen voor de recon structie Van de kerken in Europa. Deze gelden kunnen thans niet overgemaakt worden door de monetaire maatregelen. Daarom werd overwrogen deze gelden in Engeland te doen blijven en a,s. predi kanten ln Engeland voor eenige maan den tê doen studeeren en het Engelsche leven te leeren kennen. Tenslotte werd nog een schrijven van dr. W. F. Dankbaar besproken betref fende de stimuleering van de opleiding tot predikant. Voorgesteld werd döor een weloverwogen actie de studie ln de theo logie aan te moedigen. Dit zal om. door herziening van het beurzenstelsel moe ten gesdhieden. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 10 MAART Lelden: Doopsgez. Gem.: voorm. half elf, ds. A. J. Snaaijer. Egllse Wallorane: dix heures et demle, mr. L. Blommaert. Evang. Luth. C*em,: voorm. halfelf, ds. J. Ph. Makkink; (Gerecht* 10): Voorm. halfelf, ds. J. H. Smit Duyzentkunst. Remonstr. Gem.: voorm. hallelf. ds. Poortman. Ver. van Vrljz. Herv. (Volks huis): voorm. halfelf, ds. J. Zuurdeeg van Hilversum. Geref. Gem.: voorm. 10 urn en nam. 5 uur, ds. L. Rijksen. Chr. Geref. Gem.: voorm, 10 uur en nam. 5 uur, ds. Joh. Jansen. Oud Kath. Kerk (Zoeterw. Singel)voorm. 10 uur H. Dienst. Vrije Kath. Gem. (Vreewijkstraat 19): voorm. halfelf, gezongen H. Mis. Alplien aan den Rijn: Ned. Herv. Kerk Jullanastraat: voorm. 10 uur, ds, Lam- bour en nam. 6.30 uur de heer A. J. Dekker; Jonathan, voorm. 10 uur, ds. Stehouwer; Hulpkerk Gouwsluis, nam. 6.30 uur ds. Stehouwer; Hooftstraat, ■voorm. 10 uur en nam. 5 uur de heer A. P. do Jong; Martha-Stichting, voorm. 10-30 uur, ds. Meijer; Oudshoomsoheweg voorm. 10 uur, ds. L. H, Ruitenberg te Den Haag; Geref. Kerken: Zulderkerk, voorm. 10 uur, ds. Bosch en nam. 5 uur ds. A. W. F. Nl|enhuis Veldpred.; Noor- derkerk, voorm. 10 uur, ds. A, W. F. Nijenhuis en nam. 5, uur ds. Bosch; Hooftstraat: voorm. 10 uur en nam. 6 u. ds. B. Bouma van Noordwillc aan Zëe; Oud Geref. Gem., v. Mandersloostraat, voorm. 9.30 en nam. 4 uur Leesdienst. Aarlanderveen: Geref. Kerk, voorm. 10 en nam. 6.30 u. ds. H. Moolhuizen (H.A. en Dankz.). Hazerswoude: Herv. Kerk: voorm. 9 en 10.30 en nam. 6.30 uur ds. P. L. Kiehl; Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 2,30 u. ds. A, P. Heiner te Glessen-Rljswijk. Katwijk a.- d. Rijn: Ned. Herv Kerk: voorm. 10 uur, ds. Rutgers van Katwijk aan Zee; nam. 6 uur, de heer Vink van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. J. G. Aalders, Katwijk aan Zee: Geref. Keik: vooHn. 10 en nam 5 uur, ds. H. Ph. Ingwersen van Beekbergen. Chr. Geref. Kerk: voorai. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. Geref. Gem. (Remisestraat): voorm. 10 en nam. 5 uur, leescberst, Llsse: Ned. Herv. Kerk; voonn. 10 uur, ds. Venemans van Noordwijk; nam. 5 'uur, ds. Mr. Alma. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 4 uur, dr. Ruys. Ohr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam 4 uur, ds. Ponsteln. Geref Gem.; voorm. 10 en nam 4 uur, leesdienst. Oud Geref. Kerk: voorm. half- tien en nam. 3- uur, leesdienst. Vrij gem. Geref. Kerk: voorm. half tien en nam- halfvljf, onbekend. Noordwijk Binnen: Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur ds. Alma van Llsse (Jeugd dienst): Geref, Kerk: voorm. 9.30 en nm. 5 u ds. Visser; Prot. Bond: voorm. 10.30 uur ds. Eldering van Oegstgeest. Noordwijk a. Zee: Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Cupedo; Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Koers, legerpredikant. Oegstgeest: Ned. Herv. Gemeente (Ge bouw Hooge Morschweg)voorm. 9 uur, dr. M. v. d. Voet van Haarlem Noord; (Groene kerkje): voorm. 10.15 uur, ds. P. Pras van Katwijk a/Zee; (Pauluskerk) MEDITATIE Zij zullen loopen en niet moeite worden; zij zullen wandelen en niet mat worden, (Jesaja 40 :31) De dichter is zoo vermoeid. Hij heeft zijn arheid zoo lief en hij zou zoo graag nog veel willen doen. Maar de rust ontbreekt hem. En zijn zieke lichaam, verteerd door een sluipende ziekte, kan niet meer mee. Wat heeft het Lot hem gegeven? Wat heeft zijn zoeken tot resultaat gehad? De lachende jaren van zijn jeugd zijn voorbij, voorgoed. De dagen wisselen; de nachten glijden aan in het schemer duister en verbleeken in een pril mor genlicht om den dag te begroeten, maar zij brengen geen soelaas. Voorbij dat alles. Des drijvers geweldige roede jaagt rustloos ons voort op ons pad: wij loopen en worden zoo moede, wij wand'len en worden zoo mat. De hitflp des daags drukt ons neder en donker daalt menige nacht; wij gaan en wij komen niet weder, waar 't leven zoo mild was en zacht. 'Niet alleen de dichter uit de stille pastorie van Eloemendaal, de ironische schrijver der leeke-dichtjes, zoo heel velen zijn juist in deze tijden zoo moe. Wij allen voelen ons min of meer rus teloos opgejaagd. De man op zijn kantoor, tochtige kamer en matig verwarmd. Hij heeft gehoopt op een herleving van de in dustrie en den handel. Rij heeft in den oorlogstijd er den moed bij zich en de zijnen in gehouden door te den ken éan wat hy zou gaan doen. En dat denken aan wat komen moest was in feite een droomen over een 'even, dat zoo mild was en zacht. Maar de oorlog is voorby en hy is, zonder ar beid nog steeds, vermoeider dan ooit. Opgejaagd van instantie naar instan tie, van bureau naar bureau, van loket naar loket. En donker daalt menige nacht! Moeder thuis, zy heeft in angst ge- .zeten voor haar man, haar zoon. En niemand kende die angst in werkelijk heid. Glimlachend heeft zy haar werk gedaan, toen des drijvers roede haar liefste bezit wegvoerde. Glimlachend heeft zij het hoofd gebogen toen dat liefste terugkwam, Vervreemd, vragend met zijn oogen, niet terugvindend het léven, dat zoo mild was en zacht. En weerom slooft zij; geen hulp, weinig materiaal, eiken dag opziend tegen de zelfde problemen van kleeding en voe ding en huishoudelijk werk. zy loopen en worden zoo moedel De jonge menschen. zy hebben ge-, dacht het lot in eigen handen te kun nen nemen. Tegen den vyand hebben ze gevochten. By een kaarsstomp op een zolderv in den nacht als koerier, by een overval of by verspreiding van nieuws, zy hebben ze zien weghalen, de vrienden, den gryzen dood tegemoet. En hoe vreemd het klinken moge, dui zenden hunner vinden den weg niet meer. ,Nu voelen ze zich door een roede opgejaagd: de student aan de univer siteit, de kantoorklerk ergens waar en de leeglooper, die nog heelemaal niets vond. In de kroeg praten ze over de zwartste dagen onzer geschiedenis of' het een mild leven was en zy vinden de huidige maatschappy één rotzooi. Wy zyn allen moede, wy zyn bijna allemaal het spoor bijster, 't Viel en 't valt niet mee, het Nederland-in- vredestyd! De dichter in zyn donkere oogen- blikken, ook moede en mat, vond den weg. Vaartwel dan, gij lachende dreven! Gij vredige dalen, gegroet! Bergop gaat de weg van ons leven, Als 't hart maar den Heer heeft ontmoet. Boven deze aarde koepelt zich de hemel en het levensdoel is, naar een Chineesch gezegde, zorgen dat onze weg in harmonie is met den kosmos, met het heelal, met den hemel. Dat is voor ons: den Heer van alle leven ontmoeten. Wie iets verstaat van zijn levensdoel, dat nooit alleen gericht kan zyn op dit bestaan, maar dat moet zyn het zoe ken van de harmonie met het heelal, de ontmoeting met God, die weet van zorg en zwerven, maar die weet ook: Geen rusteloos zwerven en smachten is 't leven! Een doel ligt ons voor; al worst'lende winnen wy krachten, en dwalende vinden wij 't spoor! En wie eenmaal dat spoor, al dwalen de, gevonden heeft; wie eenmaal de glimlach van God in zijn leven heeft gezien, midden onder zyn werk, by de wieg van zijn kind, in de gevangenis of op den Oceaan, die kan met den zieken dichter beamen: Des daags en des nachts zyt Ge, Algoede, tot schaduw en licht op ons pad! Wij loopen en worden niet moede, wy wand'len en worden niet mat. IIAAGSCHE POLITIERECHTER. Clandestien geslacht Tweemaal had. C, J. van H. te Llsse clandestien een koe geslacht, hetgeen hij op verzoek deed'. Er was hem een behoorlijk bedrag voor, geboden en van H.. kon het geld gebrui ken. De Officier vorderde vier maanden gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tqt die straf. IIAAGSCHE RECHTBANK. Inbraak De los-werkman A. B uit Lelden pleegde ln den nacht van 2526 Dec. Inbraak ln een winkel van levens middelen, waarby een vry groote hoe veelheid suiker, zout, lucifers, havermout enz. werd buitgemaakt. De Officier vor derde een jaar gevangenisstraf, door te brengen in de jeugdgevangenis. voorm. 10 uur, ds. A. P. v. d. Haas; nam. 5 uur dr. M. v. d. Voet van Haarlem Noord; (Kinderkerk „Irene")voorm, 1|0 uur de heer T. van Weelle; Geref. Kerk (Maurltslaan) voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Jac. Eringa; (Gebouw Hooge Morsch weg) voorm. 10.30 en nam. 5 uur, ds. M. 'J. Arntzen; Geref. Kerk (art. 31) (Willem de Zvdjgerkerk)nam. 3 uur ds. A. Veldman; Vrljz. Herv. Gemeente (Wil lem de Zwljgerkerk)voorm. 10.30 uur dr. K. H. Boersema. Oude Wetering: Herv. Kerk; voorm. 10 uur, ds. v. Roon. Geref. Kerk; voorm. halfelf, dr. J. Hoek van den Haag; nam. halfclrie, ds. W. v, d. Bos. Nieuwe Wetering: Geref. Kerk: voorm. .halftien, ds. W. v. d. Bos; nam. halfdrle, dr. J. Hoek van den Haag. Rijnsburg: Ned. Herv. Kerk: voorm.-10 uur, ds. R. Bijlsma yan Charlols; nam. 3 uur, ds. K. J. H. Burgy (ihtrede). Geref. Kerk (Rapenburg)voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. H, Post (HA,). Geref. Kerk (Voorhouterweg)voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. C. M. v. d. Loo (H.A.). Geref. Kerk (art. 31): voorm. halfelf en nam. halfzes, ds. J, Jansen van Rijswijk (HA.), Chr, Gérof. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 um-. ds. N. Brandsma. Sassenheïm: Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Krykamp. Geref. Kerk: voonn. halftien, ds. Hoekstra; nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: voonru 10 en nam. 5 uur, ds. Visser. Wouhrugge: Ned. Herv, Kerk: "voorm. 9.30 uur de heer D. v. Vliet, godsdienst» onderwyzer te Ter Aar; nam .6.30 uu? ds. L. A. Snyders van Boskoop.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2