lEIDSCH DAGBLAD Karaktervorming Washington doet een beroep op de Sovjets Met een enkel woord Het proces te Neurenberg Indisch nieuws WEERBERICHT RECHTZAKEN Er is iets mis met onze jeugd. Iedereen, die niet al te veel in beslag genomen wondt door eigen zorgen, kan, vooral in de groote steden de merkbare verwildering zien. Wie in steden als Rotterdam of Nijmegen, ernstig getroffen door den oorlog, geschonden en vol ellende, de massa's opgeschoten jongens den gehee- len dag door de straten ziet dwalen en 's avonds deze schare aangevuld ziet door meisjes van 14 jaar en ouder, vraagt zich bezorgd af, wat zij daar voor goeds kunnen leeren. Nemen wij bovendien in oogenschouw, dat velen dezer jongeren gedurende den oorlogstijd practisch geen of slecht on derwijs hebben genoten wat geen blaam werpt op de leerkrachtendan is er reden zich bezorgd te maken. Jongelui eener H.B.S, ontzagen zich eenige dagen geleden niet, in Rotterdam met sneeuwballen ramen in te gooien. Jongelui zijn bemiddelaars bij zwart- handelpractijken. Wat daartegen te doen? Slechts een innige samenwerking tus- schen gezin en school kan hier uitkomst bieden. Het gezin moet weer worden een eenheid, waar het karakter der kinde ren gevormd wordt. Evenwel, in zoo menig gezin is gedurende de oorlogs jaren deze eenheid verloren gegaan. Door afwezigheid van den vader of de moeder, soms dagen lang van beiden, misten zoo heel veel kinderen, juist in de gevoeligste periode van hun leven, allen steun. En de na-oorlogsche, min of meer chaotische toestanden, werken niet mee, om hen nu in het gareel te krijgen. Toch zal het gezin hier zijn allerbelangrijkste taak weer moeten op nemen, wil er van de jeugd nog iets terecht komen. Een groot nadeel bij dit alles is, dat voor duizenden nog steeds geen plaats in liet arbeidsproces is en dat de regee ring,- die ongetwijfeld een open oog heeft voor deze wantoestanden, niets meer kan doen. Waar materieel gesproken dus weinig hulpmiddelen overblijven, moeten we het wel zoeken op ander terrein. De jeugd gaat verloren, als zij geen idealen meer heeft. Voornaamste taak zal zijn, voor alle politieke schakeeringen gelij kelijk, haar jeugd dat ideaal te schen ken of levend te houden. Want wij ge- looven dat, al zullen natuurlijk verschil len blijven bestaan over het uiteindelijk doel, hier samenwerking mogelijk moet zijn. Een begin is er reeds, door de stichting van de Nederlandsche Jeugd gemeenschap. waarin vogels van diverse pluimage elkaar hebben gevonden. Uit bouw in deze richting is urgent. Van veel belang na het ouderlijk huis het belangrijkste is bij dit alles de school. Helaas werken tal van fac toren hier nog tegen. In de groote en speciaal in de getroffen steden, zijn nog lang niet alle gebouwen vrij gegeven; de leermiddelen zijn schaarsch, de ko- lennood veroorzaakt weer sluiting der scholen. En toch, al onderschrijven we al deze bezwaren, er kan zoo heel veel nog gedaan worden, indien de bezieling en het inzicht bij de leerkrachten er is. Deze bezieling moet van binnenuit komen, maar kan ook opgewekt en ver sterkt worden. In Leiden is men zoo ge lukkig een deskundig en enthousiast onderwijsman als wethouder voor On derwijs te hebben. De plannen tot ver nieuwing blijven geen abstracte plannen.. Dat alles is noodzakelijk. Want veel meer dan vroeger zal gelet moeten wor den op de karaktervorming der leerlin gen. Het intellectualistische ondërwys- systeem kan niet meer ten volle bevre digen. Het heeft zijn tijd en voor dien tijd, zijn verdienste gehad. Want in ver gelijking met andere landen mocht het Nederlandsche onderwijs er zijn. Maar deze tijd vraagt iets anders. Ons onderwijs vraagt thans in de allereerste plaats om menschen, die karakters kun nen vormen. Die de Nederlandsche jeugd van lagere en middelbare school niet langer bij de jaartallen, maar bij den geest der historie laat leven Die in andere landen niet zoo zeer een verza meling van steden, rivieren en bergen leert zien, maar een land, bewoond door menschen. Het feitenmateriaal kan niet verdwij nen, niet geheel gemist worden, maar het mag niet primair zijn. Want niet de kennis, maar het karakter en de kunde maken den mensch. Dat de school deze nieuwe taak eerst recht goed kan aanvatten, indien de ouders medewerken is duidelijk. School en gezin moeten een eenheid zijn. Dat wil zeggen, dat zoowel de ouders als de leerkrachten zelf gedragen moeten wor den door een bezielend ideaal: Neder land mede te helpen opbouwen door ons land karakters te geven. 85ste Jaargang VRIJDAG 8 MAART 1946 No. 25722 Waarnemend Directeur: A. Poortman Hoofdred.: Mr. M. B. van der Hoeven DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Tot ontruiming van Perzië. De regeering van de Vereenigde Staten heeft een beroep gedaan op sovjet- Rusland, zyn troepen uit Perzië terug te trekken. Zjj wees er op, dat groote staten in het licht van het handvest der vereenigde volkeren een „zware verant woordelijkheid" dragen wat betreft het respecteeren van de souvereine rechten van andere landen, aldus heeft het departement van buitenlandsche zaken te Washington medegedeeld. De regeering van de Vereenigde Sta ten, handelend in den geest, van de vriendschappelijke verbondenheid, welke bij de succesvolle krachtsinspanning tegen den gemeenschappelijken vijand is gegroeid, en als medelid van de ver eenigde volkeren, geeft uitdrukking aan haar ernstige hoop, dat de regeering van de sovjet-unie, door onmiddellijk alle sovjettroepen uit het gebied van Perzië terug te trekken, haar deel zal bijdragen tot het bevorderen van het internationaal vertrouwen, dat nood zakelijk is voor een vreedzaam samen gaan van de volkeren van alle landen. De regeering van de Vereenigde Staten vertrouwt, dat de regeering van de sovjet-unie niet minder dan hijzelf waarde hecht aan de zware verantwoor delijkheid, welke onder de gelding van het handvest op de groote mogendheden rust, de verantwoordelijkheid voor het nakomen van haar verplichtingen en het eerbiedigen van de souvereine rech ten van andere staten. De nota dringt er op aan, dat de Ver eenigde Staten „stipt zullen worden in gelicht" over hetgeen de sovjet-unie be sluit te doen en geeft uitdrukking aan de hoop, dat dit besluit in overeenstem ming zal zijn met de inzichten van de Vereenigde Staten, welke in de nota naar voren zijn gebracht. In de nota wordt verwezen naar de verklaring van de sovjet-unie van 29 November (in antwoord op de Ameri- kaansche suggestie, dat alle vreemde troepen onmiddellijk Perzië zouden ver laten1) volgens welke de duur van het verblijf der sovjettroepen in Perzië zou moeten afhangen van de bepalingen van het Britsch-Sovjet-Russisch-Per- zische 'verdrag van 19 Januari 1942. „De regeering der Vereenigde Staten heeft uit deze verklaring begrepen, dat het de bedoeling van de Russische re geering was dat alle sovjetrussische troepen niet later dan 2 Maart 1946 uit Iran zouden worden teruggetrokken, zes maanden na het teekenen van de overgave van Japan op 2 September 1945", aldus de nota. „Het besluit van de sovjet-regeering sovjet-troepen te handhaven in Iran na de periode, vastgelegd in het driemo- gendheden-verdrag heeft een situatie geschapen, ten aanzien waarvan de regeering der Vereenigde Staten als lid der vereenigde volkeren en als partij in de verklaring betreffende Iran geda teerd 1 December 1943 niet onverschil lig kan blijven". De nota brengt in her innering dat de verklaring mededeelde dat de big three „met de regeering van Iran eensgezind waren in huty verlangen naar het handhaven van de onafhanke lijkheid, souvereiniteit en territoriale integriteit van Iran" en zegt dan: „haar de meening van de regeering van de Vereenigde Staten is het handhaven van troepen op het Iraneesch grondgebied door een der drie onderteekenaren dier verklaring ln tegenspraak met de ver zekeringen, vervat in die verklaring". De nota brengt voorts in herinnering dat de Veiligheidsraad in zijn geheel van meening was dat het handhaven van troepen van 'n lid van de vereenigde volken op het gebied van een ander lid zonder toestemming van deze laatste niet ïn overeenstemming is met de be ginselen der vereenigde volkeren. Deze Amerikaansche nota gaat ver der dan een Britsche nota, die slechts de vraag behelst naar de reden, waar om de sovjetrussische troepen zich op 2 Maart niet terugtrokken, en de ver klaring, dat hun nalatigheid in deze, naar de meening van de Britsche regee ring, een schending beteekent van het driemogendhedenverdrag. Politieke waar nemers te Londen beschouwen de beide nota's als de eerste stappen, waarvan het doel is de regeering van sovjet-Rus land in de gelegenheid te stellen haar handelwijze te verklaren en te herzien, en verwachten, dat Londen en Washing ton spoedig meer definitieve stappen zullen moeten doen, indien de troepen in de nabije toekomst niet worden terug getrokken en indien geen bevredigende verklaring wordt gegeven, In een te Moskou uitgegeven commu niqué over de tusschen de sovjet-unie en Perzië gevoerde onderhandelingen wordt gezegd: ,3elde regeeringen zullen alle pogingen in het werk stellen om gunstige omstandigheden voor een ver sterking van de vriendschappelijke be trekkingen tusschen de twee landen te scheppen". In Perzië wordt het onrustig. In de hoofdstad vonden drie personen den dood en werden vijf gewond, toen de politie aan linksche en rechtsche ele menten het betreden van het parle mentsgebouw verbood. Uit vrees voor nieuwe vechtpartijen werden de winkels gesloten. Volgens de verklaring van een minis ter hebben de sovjettroepen Perzische strijdkrachten tegengehouden toen deze plaatsen wilden overnemen, waarvan gezegd was, dat zij door het sovjetleger waren ontruimd. Te Garmsar werden de Perzische troepen tegengehouden. De sovjetrussen, aldus de minister, hebben geen enkele plaats ontruimd, het be richt was valsch, (Garmsar ligt 120 km. ten Oosten van Teheran). Onder de rechtsche groepen valt een toenemende reactie te bespeuren op wat men betitelt als „de mislukte reis van den premier naar Moskou". De arbeiders demonstreeren tegen een verlenging van de majlis (parlement), hetgeen tot her haalde botsing voor het parlementsge bouw leidt. De jongste berichten, vol gens welke de sovjet-troepen hebben nagelaten het land te ontruimen, heb ben de spanning, nog doen stijgen. Talrijke ex-geïnterneerden uit Japansche gevangenenkampen zijn in Australië liefderijk opgenomen en in een soort jeugdherbergen ondergebracht. De foto toont een aantal kinderen, uit tal van Japansche kampen samengebracht, die met een truck naar school gebracht worden. (Anefo P.) BINNENLAND Er worden onderhandelingen gevoerd over een nieuw collectief arbeidscontract in het scheepvaartbedrijf. Tot daarom trent is beslist zullen de oude oorlogs- voorwaarden dus ook b.v. de oorlogs premie blijven gelden. Volgens de thans afgekondigde „Ver ordening erkenning Vischhandel 1946" is het uitoefenen van den handel in vlsch (markt- en straathandel inbegrepen) met ingang van een nader door het bedrijf schap voor vlsscherijproducten te bepa len datum slechts toegestaan aan hande laren. die als zoodanig door het bedrijf schap zijn erkend. Onder voorzitterschap van mr. P. J. Mijksenaar is een voorlooplg bestuur ge vormd van het „Persmuseum" te Am sterdam, teneinde dit weer regelmatig te doen functioneer en. In Mei zal een ten toonstelling van „bevrijdingsnummers" van Nederlandsche dag- en weekbladen worden gehouden. Volgens een thans verstrekte op gave telde Amsterdam op 31 Dec. '45 in totaal 775.144 Inwoners. In een open brief aan den directeur van het Rijksbureau voor Tabak en Ta baksproducten beklaagt de Vakgroep Detailhandel ln Tabak en Tabaksfabri katen zich dat den winkeliers zooveel shag wordt- opgedrongen terwijl het pu bliek sigaren en sigaretten verlangt. De Vakgroep meent dat de aangekochte ta bak, die aan de kerftabakindustrie wordt toegewezen, veel beter aan de sigaretten- fabrieken kan worden verstrekt. „La dernière heure" verneemt, dat het transito-verkeer van de Unrra naar Hamburg voortaan zal plaats vinden vla Antwerpen. Op 18 Maart zal de heer P. Kraak, doelman van het Nederlandsch voetbal elftal te Velsen-IJmuiden, waar hij hulp agent van politie en als doelverdedlger van .Stormvogels" een populaire figuur is, met mej Rle de Bruyn in het huwelijk treden. De heer W. Chr. Suwerink, wnd. secre taris van de gemeente, die gedurende 13 jaar voorzitter was van „Stormvogels" en onlangs tot eerevoorzitter werd benoemd en die als ambtenaar van den burgerlijken stand „alle Stormvogelhuwelijken" heeft gesloten, zal ook nu de plechtigheid ver richten. In een rede te Almelo zei minister Vós dat er garens zijn aangekocht en dat er plannen in voorbereiding zijn om de weverijen weer vol te doen bezetten. Het annuleeren van de snelboot- harven te IJmulden (aan den bouw waar van ruim 10 millloen ten koste was ge legd) zal 1 y2 h 2 millloen gulden kosten, terwijl 1/4 millloen zal moeten worden uitgegeven voor het wegruimen van den bunker in het park Schoonenberg, een bunker met niet minder dan 7 kamers. Behoudens onvoorziene omstandig heden kan ln de tweede helft van de volgende week de indiening bij de Staten- Generaal van het voorstel van wet' tot herziening van het tijdelijk persbesluit worden tegemoet gezien. Over de film „Gone with the wind" worden in Amerika onderhandelingen ge voerd. Komt een overeenstemming tot stand dan mag verwaoht worden dat deze film ook ln ons land zal worden vertoond. Een gezelschap van ongeveer 15 leden van de Staten-Generaal en van de ge deputeerde staten van Zeeland, bracht Woensdag een bezoek aan Schouwen en Dulveland. Op 15 Mei zal er overal ln het land voor de jeugd gelegenheid zijn tot het afleggen van een schriftelijk verkeers- examexv Ter eere van den Frahschen schrijver Georges Duhamel werd gistermiddag in de Fransche ambassade te Den Haag een druk bezochte receptie gehouden. Daarbij deelde Duhamel ln een gesprek met. een A.N.P.-redacteur mede, dat het hem was opgevallen dat de kennis van de Fransche taal sinds de laatste 25 Jaar hard achteruit was gegaan in Nederland. Door den minister van buitenland sche zaken is jhr. Ir. J. de Ranitz aange wezen, als Nederlandsch afgevaardigde in de Internationale commissie, welke den bouw van het centrum van de nieuwe organisatie der Vereenigde Volkeren (Uno) ln de buurt van New York- moet voorbe reiden. In totaal zullen dezen winter 7 een heden brandstoffen worden toegewezen. Aanvankelijk was nog een 8ste eenheid in uitzicht gesteld, maar de kans daarop is thans, zoo zei minister Vos, zeer gering geworden. De juweliersfirma Daaverschot, Groote Kerkstraat te Meppel, ontving eerglster- nacht. ongewenscht bezoek, met het ge volg dat dë firma thans ongeveer f4000. aan gouden voorwerpen en f. 100.aan kasgeld armer ls. In het Sophia Ziekenhuis te Zwolle is een gedenkplaat onthuld ter herinne ring aan dr. G. J. van Thienen. die van 1922 tot -5 Maart 1945. den dag van z\Jn overlijden, geneesheer-directeur van het ziekenhuis was. BUITENLAND. Uit Washington wordt gemeld, dat men de algemeene staking van het tele foonpersoneel heeft weten te voorkomen. De loonen zijn van 5 tot 8 dollar per week verhoogd. Op 2 Juni zal het Rubenshuls te Antwerpen officieel als museum worden ingewijd. Kunstwerken. ter waarde van ongeveer 33.000.000 pond sterling, welke door de Nazi's gestolen waren, zLJn naar verschillende landen van herkomst te ruggebracht. Dit ls slechts een klein ge deelte van wat de Dultschers roofden en de afdeellng voor monumenten en fijne kunst van het militaire bestuur ln Beieren heeft geschat, dat het nog min stens twee jaar duren zal, om al het ge roofde bijeen te brengen en 'terug te zenden. Het grootste deel van deze kunstschat ten ls afkomstig uit Frankrijk. Nederland en België, doch ook Polen. Tsjecho-Slo- wakije en bezet Rusland hebben hun tol moeten betalen. Een half millloen geïllustreerde boekjes voor eerste onderwijs, getiteld: „Laat ons Russisch leeren", zullen spoe dig ln Berlijn gedistribueerd worden. De liberalen te Brussel hebben een resolutie aangenomen, waarin de regee ring verzocht wordt de onmiddellijke uit levering van Leon Degrelle, den voorma- llgen leider der rexisten, die zich ln een militair hospitaal ln Spanje bevindt, te verkrijgen. Door de regeering der V. St. zijn tot nog toe 17.180.000 Zw. francs als scha devergoeding voor vernielingen, door bombardementen te Schaffhausen aange richt, aan den Zwitserschen bondsraad overgemaakt. De totale schade wordt pp 34.710.000 francs geschat. De Zwltsersche gemeente Troen heeft besloten den bouw van een „kin derdorp Pestalozzi" genoemd naar den grooten paedagoog en opvoeder Pestaloz zi te financieren. In het dorp zullen ruim 400 EUTopeesche kinderen, die veel door den oorlog geleden hebben, worden opgenomen. Op Morotal zijn gisteren 13 Japansche oorlogsmisdadigers geëxecuteerd. De door Tunis geleden schade tijdens de campagne op zijn grondgebied wordt geraamd op 35 milliard francs. Prof. Flemmlng, de uitvinder van de penicilline, ls door den Paus benoemd tot lid van de Pauselijke academie van weten schappen. Spaak weer formateur. De Belgische prins-regent heeft de Schrijver, voorzatter van de C.VP., ver zocht een regeering te vormen. Deze heeft het aanbod van de hand gewezen. Daarna heeft de prins-regent Spaak ontboden. Deze heeft aangenomen te trachten een regeering te vormen. Von Papen's verklaring voor het tri bunaal te Neurenberg, dat hy, als Duitsch ambassadeur te Ankara, in 1941 aan koning Gustaaf van Zweden ge vraagd had als vredesbemiddelaar in Europa op te treden, is door het Zweed- sche departement van buitenlandsche zaken bevestigd. De koning had echter geantwoord, dat hij geen hulp kon bie den, daar de noodzakelijke basis voor een vrede niet aanwezig was. Speer, de voormalige chef der Dult sche bewapening, probeert aan de hand van zijn verzoek tot 22 getuigen, 41 do cumenten en speciale experts te bewij zen, dat zijn functie op technisch en niet op politiek terrein lagen. Von Neurath tracht bewijzen dé charge van lord Halifax te bemachtigen. Zijn verdediger wil lord Halifax laten getuigen, dat Engeland aan het eind van 1937 niet tegen den Oostenrijkschen „Anschluss" gekant was en dat Halifax dit standpunt aan Hitier en von Neu rath kenbaar maakt. De verdediger van Seyss Inquart heeft een lijst van negen getuigen ingediend, van wie vier in verband met zijn op treden in Oostenrijk en vijf in verband met Nederland. Uit het Engelsche Hoogerhuis. In het Britsche Hoogerhuis heeft lord Samuel (lib.) hulde gebracht aan het optreden van minister. Be.vin tijdens de beraadslagingen van de Uno. Echter meende hij, dat de minister beter ge daan had, indien hij geen bezwaar had gemaakt tegen het uitzenden eener commissie van onderzoek naar Indone sië. Om algemeene principieele redenen, aldus lord Samuel, dient een land, dat wordt aangeklaagd, zich nooit tegen een onderzoek te verzetten. Wij hebben al tijd verlangd ons zoo spoedig mogelijk uit Indonesië, Griekenland en Italië te rug te trekken. Churchill's pleidooi voor samenwer king tusschen Engeland en de Ver. Sta ten zal hier, aldus lord Samuel, alge meene instemming ontmoeten. Wij moe ten echter den indruk vermijden, dat dë Engelsch-sprekende volken naar een soort hegemonie in de wereldaangele genheden streven. De controversen in de vereenigde volken spruiten voort uit de betreurenswaardige betrekkingen tusschen Engeland en de sovjetunie. Dit land lijdt aan een der grootste kwalen, die een natie kunnen treffen: het oefent censuur op nieuws en voorlichting en heeft een door de regeering gecontro leerde pers. Zoo iets is als een mensch, die gedwongen wordt een verband voor zijn oogen te dragen. .Hij weet niet wat er gaande ls, schrikt reeds als men hem aanraakt, denkt dat hij misschien ge slagen wordt en slaat zijn handen uit op het eerste alarm. Namens de regeering sprak lord Stangate die zeide: „Omtrent de rede van Churchill wil ik alleen dit zeggen, dat de regeeringspolitiek niet op groe pen is gebaseerd, maar op de organi satie der vereenigde naties en op de eenheid der wereld". SINGARADJA BEZET. Officieel wordt medegedeeld, dat Singaradja op Noord-Bali door twee compagnieën zonder incidenten is bezet, SJAHRIRS KABINET. Hedenochtend heelt Sjalirir verklaard, dat het nieuwe kabinet practisch reeds ls gevormd. Hy wacht alleen nog op de telefonische bevestiging van eenige nieuw benoemde functionarissen. Soekarno's secretaris heeft Sjahrir een boodschap van Soekarno overge bracht, om hem te verzoeken onmiddel lijk naar Djogjakarta te gaan. Sjahrir, die verlangend schijnt, te zijn om ieder verder uitstel te voorkomen, heeft dit geweigerd, doch hij zendt heden ver schillende van zijn ministers, met in begrip van Soedarsono, minister van sociale zaken, naar Djogjakarta. Volgens verklaringen van Sjalirir hebben de te Djogjakarta aanhangige aangelegenheden niets niet de vorming van het nieuwe kabinet te maken. Soe karno's secretaris heeft ook nog mede gedeeld, dat Soekarno er weinig voor voelt in de huidige omstandigheden naar Batavia te reizen. Dit beteekent, dat ook de t/weede poging, om een sa menkomst tusschen Sjahrir en Soekarno te organiseeren, geen succes heeft ge had. De eerste poging was mislukt, toen Soekarno niet naar Semarang was ge komen, waar hfj de vorige week was uitgenoodigd sir Archibald Clark Kerr aan boord van den kruiser „Norfolk" te bezoeken. De heer Van der Stichelen, Belgisch consul-generaal te Batavia, heeft het consulaat aldaar opnieuw geopend. De Bilt verwacht tot Zaterdag avond: Meest zwaar bewolkt. Geen net*» slag van beteekenis. In de kust strook temperatuur om het vries punt, in het binnenland lichte vorst. Zwakke wind. Franco geeft niet op. Franco heeft, toen hy bij .gelegenheid van de opening van een nieuwe afdee llng van het militaire museum te Ma drid het woerd voerde, niets gezegd, dat zou wijzen op plannen tot (liet opgeven van de macht. Integendeel, hy legde den nadruk op de vastbeslotenheid van de regeering, om het program van sociale rechtvaardigheid in zijn geheel tot uitvoering te brengen. De plechtig heid werd bijgewoond door militaire attachés van de Vereenigde Staten, Groot-Brlttannië en Chili. In den loop van zijn toespraak zelde Franco nog: „Wü hebben het bij het juiste eind en God is met ons". Volgens Spaansche monarchistische kringen te Lissabon is don Juan zeer hoopval over zijn terugkeer in Spanje en zal hij binnenkort een verklaring publiceeren. DE PARLEMENTAIRE COMMISSIE NAAR INDIË. Zij vertrekt Dinsdag. Het ligt in het voornemen van de parlementaire commissie, welke naar Ned. Indië zal gaan, Dinsdag 12 Maart per skymaster te vertrekken van Schip hol. De commissie reist met het ge wone verkeerstoestel der K.L.M. en langs de Indië-route van den laatsten tijd. Naar het A.NP, verneemt, gaat prof. de Savornin Lohman niet mee. Hij is ziek geworden, doch is voornemens zoo mogelijk na te komen. De commissie gaat rechtstreeks naar Batavia, waar zij allereerst haar op wachting zal maken bij den luitenant gouverneur-generaal, dr. van Mook. Zij 'heeft het voornemen omstreeks vier 'weken in Indië te blijven. De eerste lord van de Britsche ad miraliteit heeft In het Lagerhuis mede gedeeld, dat thans nog één slagschip in aanbouw ls. De vier andere, welke ln 19o8 en 1939 op stapel werden gezet, zullen niet worden afgebouwd ln verband met de onzekerheid over de uitwerking van het gebruik van atoombommen. De Engelsche geheime dienst zal ln. het komende begrootingsjaar 25 millloen gulden kosten: dat is vijf maal zooveel als ln 1939. Coöperatieve vereen igingen mogen weer ln de Britsche zone van Dultschland worden opgericht, De Amerikaansche persdienst ln Dultschland meldt, dat in een perscon ferentie verlaging van het broodrantsoen in de Amerikaansche zone van Dultsch land met 2400 gram per maand is aan gekondigd. De overblijvende 9600 gram moeten door het verhoogde groenterant soen worden aangevuld. De nieuwe grondwet voor Albanië is door de nationale vergadering aange nomen: deze grondwet vooral et ln confis catie van. groote grondbezittingen en na tionalisatie van de natuurlijke hulpbron nen e.a. Overgelegd is een gedetailleerd plan voor de verdeeling van een totaal van on geveer 1.189.600 bruto registerton aan zee varende Dultsche koopvaardijschepen. Naar de Amerikaansche nieuwsdienst in Dultschland meldt, hebben de Ameri kaansche bezettingsautoritelten de gevan genneming bevolen van 33 Dultsche ban kiers in de Amerikaansche bezettingszone. Volgens voorlooplge berichten zijn by een tengevolge van een misverstand tus schen Ohlneèzen en Franschen ontstane beschieting te Haiphong in Indochina 20 man personeel der Fransche oorlogsbodems gedood en 40 gewond. Kallnln heeft aan Motolof de orde van Lenln aangeboden voor „de succes volle volbrenging van zijn regeerlngstaak tydens den oorlog". (UJ?.). Volgens radio Moskou ontvangen bij decreet van de opperste sovjet van volks commissarissen alle geleerden, doktoren, docenten en wetenschappeiyke onderzoe kers ln de Sovjet Unie met ingang van 1 April verhoogde salarissen (UP.). HAAGSCHE RECHTBANK. Heling De slooper P. G. te Lelden kocht diverse goederen, welke van dief stal afkomstig zijn. De officier vorderde wegens heling tien maanden gevange nisstraf. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot acht maanden gevange- nsstraf. Voordeel van Diefstal Wegens het voordeel trekken van goederen van dief stal afkomstig vorderde de Officier te-gen den koopman N. H. van S. te Warmond acht maanden gevangenisstraf. De recht bank heeft veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De oorlogsmoelHJklieden Volgens den metselaar M, B, te Lelden was hij door de oorlogsmoellljkheden op het verkeer de pad geraakt en had zich dientenge volge aan diefstal van een fiets en aan enkele Inbraken schuldig gemaakt, het geen in November van 1945 plaats vond. De Officier vorderde een Jaar en acht maanden gevangenisstraf. Heling Wegens heling van diverse goederen, van diefstal afkomstig, vorder de Officier tegen den constructeur H. G. K. te Warmond een Jaar gevangenisstraf; de rechtbank heeft hem veroordeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Inbreker werd betrapt. Op heeterdaad werd de meubelmaker J, B. v. L. te Alphen betrapt, toen hij bezig was ln te breken ln een werkplaats aan de Jullanastraat. Verdachte zelde om gereedschappen verlegen te zitten, die hy daar had willen stelen. Waar de inlich tingen over verdachte niet erg gunstig wa ren, vorderde de Officier aoht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Diefstallen. De schilder G. B. uit Lelden, die terecht heeft gestaan terzake diverse diefstallen naby Lelden, werd1 door de rechtbank tot een Jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief veroordeeld. Diverse diefstallen. De transportarbeider' J. O. uit Leiden had diverse diefstallen gepleegd ln Lelden en omgeving en hoorde deswege een Jaar en zes maanden gevangenisstraf tegen zich elschen. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot een Jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. BIJZ. RAAD VAN CASSATIE TE DEN HAAG. Tegen Antje Johanna Maters uit Lei den, die ln 1942 een zekeren Laman by den Slcherheltsdlenst had aangebracht, wegens het verbergen van Jodengoederen, had het bijzonder gerechtshof een vonnis van vijf Jaar gevangenisstraf uitgespro ken. De raad deed thans uitspraak met vier Jaar gevangenisstraf. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Borstplaat voor het lustrumfeest De machine-bankwerker G. J. v. R. te Oegstgeest bestelde daar by een bakke: 10 K.G. borstplaat voor de Leidsche DE „ORANJE" IS ONDERWEG. Het hospitaalschip „Oranje" is 6 Maart te Suez aangekomen met 869 repatriee- renden aan boord. De passagierslijsten zullen zoo spoedig mogelijk aan belang hebbenden ter kennis worden gebracht. De aankomst te Southampton ls ver moedelijk 13 Maart. Van Southampton uit worden de passagiers met andere schepen naar Amsterdam vervoerd. OUDE SCHOENENBONNEN IN ELK GEVAL BIJ WINKELIER INLEVEREN Zooals het centraal distributiekan toor heeft medegedeeld, zullen met in gang van 1 April a.s. nieuwe schoenen bonnen in omloop worden gebracht, terwijl oude bonnen na 16 Maart a.s. hun geldigheid zullen verliezen. In aan sluiting hierop deelt men ons van be voegde zijde mede, dat evenals zjj, voor wien geen passende schoenen bij den schoenenhandel voorradig zijn, ook zij, die een bon hebben ontvangen, doch niet over de noodige middelen beschik ken om deze bon te besteden, in af wachting van het consumenten-crediet hun bon op de voorgeschreven wijze tegen ontvangstbewijs bij een schoen handelaar moeten inleveren. BELGISCHE MINISTERS NAAR NEDERLAND. De Belgische ministers van buiten landsche zaken, van financiën, van landbouw en van economische zaken zullen zich waarschijnlijk in den loop van de volgende week naar Den Haag begeven ten einde met hun Neder landsche collega's besprekingen te voe ren betreffende poblemen in verband met de economische en commercieele overeenkomst. Kerkelijk leven Ncil. Herv. Kerk: Beroepen te 'sGraven- hage (Ned. Prot. Bond) J. G. Fischer te Winschoten; te Ulthulzermeeden K. Jan- sma te Welsrljp en Baymn; te Herwen en Aerdt (toez.) J. J. T. Spaargaren te Broek ln Waterland. Bedankt voor de bon. tot voorg. v. d. stichting Evang. te Nijkerk W. C. Posthumus Meyes te Hoogland; voor Jutrljp-Hommerts H. Bos te Aalsum. Drietal te Rotterdam (vac. A. A. Wild schut) G. J. H. Gymomk te Almelo, J. Gerritsen te Arnhem en dr. W. Aalders te Groningen. Geref. Kerken: Beroepen voor combina tie Exmorra-Allhigawier en Sohraard P. v. d. Sluis te Sneek; te Bruchterveld H. Zweepe, cand. te Meppel; te Oenkerk F. J. Scholten te Stlens; to Vreeswyk A. P. Helner te Glessen-Ryswljk. Aangenomen naar Ouderkerk a. d. Amstel A. v. Egmond te Yerseke; naar Wons drs. A. M. v. d'. Zanden, cand. en hulppred. te Akkrum. Chr. Geref. Kerk: Tweetal te 'sGraven deel S. v. d. Molen te Arnhem en J. Kampman te Opperdoes. Beroepen te Dor drecht M. Baan te Bussum. Generale Synode der Ned. Herv. Kerk In de Generale Synode der Ned. Herv. Keric welke momenteel te Wassenaar ibyeenkomt, zijn woorden van groote waardeering ge sproken tot den afgetreden secretaris, ds. K. H, E. Gravemeyer terwyi do nieuwe secretarl/-, dr. E. Emmen met een korte toespraak werd geïnstalleerd. De Volgende benoemingen hadden plaats: als sec.-leden, van de algemeene synodale' commissie A. P. Stufkens en ds. J. Roelofsen; als lid van de commissie voor het dansvraagstuk mevr. Patyn-van Clt- ters; als lid van de raad voor kerk- en zielszorg dr. Burkens; als leden van de commissie voor kerk en sport A. W. Sabel, A. Oosterlee, K. J. Lotsy en J. de Greef, cis. F. Kooyman wordt voorzitter 1. p. v. ds. Gravemeyer; als aLd1 van. het I.K.O.R. ds. L- H, Ruitenberg, als leden van de (her vormde raad voor kerk en school S. J. Rienks en H. A. Keyzer. Na zeer uitvoerige discussie werd met 387 stemmen aanvaard het reglement op de predikantsplaatsen aldu6 te wyzlgen, dat ln bijzondere gevallen de generale synode een buitengewone predikantsplaats in algemeenen dienst kan vestigen onder binding aan een olassls of aan de N. H. kerk in haar geheel. De generale synode kreeg bevoegdheid1 van desbetreffende ar tikelen af te wyken, Indien byzondere om standigheden dit verelschen. Tevens werd' een aantal leger-, vloot- en gedetineerden predikanten in algemeenen dienst benoemd. Na verdediging door den vice-voorzitter van den raad voor kerk en ziekenzorg besloot de vergadering ds. Top te benoe men tot predikant dn algemeenen dienst voor Nederlandsche verpleegden ln Davos, om een predikant ln algemeenen dienst voor de sanatoria ln het Gooi to benoe men en om de diaconessen ln de plaatse lijke gemeenten plechtig temidden der gemeente voor te stellen, aldus het belang betoonend1, dat de kerk ln haax arbeid' ziet. lustrumfeesten; de suiker zou gebracht worden. De bakker gaf later ln goed ver trouwen de borstplaat mee, doch moest bemerken dat hy was opgelicht. Dit was niet het eenige feit waarvoor v. R. thans terecht stond; ook andere winkeliers naa hij opgelicht. De Officier vorderde een jaar en 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventief. Rijwieldiefstal De landarbeider E. G. T. te Roelofarendsveen had op 27 Oct. een flets gestolen die by de R.K. kerk was geplaatst. Verdachte zei een achterwiel noodlg te hebben, gehad, dat hy zich op deze wyze had aangeschaft. Waar T. reeds eerder ls veroordeeld, vor derde de Officier tien maanden gevan genisstraf. Geen brandstof. De betonwerker M. S, van P. uit Lelden had op „Dulnrell" boomen weggehaald, omdat hij tliuls niets te stoken had. De Officier vorderde twee weken gevangenis straf, waartoe de rechter verdachte vèr- oordeelde. Rijwieldiefstal. Er golden voor den kok C. O. uit Lelden sterk verzachtende omstandigheden; hy had drie fietsen gestolen, doch de raads man, mr. v. d. Plas wees op vele moeilijk heden die verdachte te overwinnen had, en zyn groot aandeel ln het verzetswerk. De Officier vorderde zes maanden gevan genisstraf waarvan vier voorwaardelijk. De politierechter legde de zes maanden voor- waardeiyk op, benevens een geldboete van f. 100.subs. 25 dagen hechtenis. Het huls werd gesloopt. De magüzynknecht A. B. te Lelden had niets om te stoken zoo vertelde hy; en om die reden had hy de trap ln zyn woning gesloopt en ook de zolder werd onderhanden genomen. De Officier vor derde twee maanden gevangenisstraf voor waardelijk en twee onvoorwaardeiyk. De Politierechter bepaalde dat binnen een iaar B. de woning weer in orde moet heb- ien gemaakt en legde twee maanden ge vangenisstraf Voorwaardelijk op. Diefstal uit de Centrale Keuken. Op een laten avond hoorde men op den zolder der Centr. Keuken te Lelden ge stommel en toen een onderzoek werd in gesteld. trof men er den helper J. M. H san, die bezig was aardappelen te stelen. De Officier vorderde vier maanden gevan genisstraf, Het vonnis luidde twee maan den gevangenisstraf.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1