LEIDSCH DAGBLAD De democratische staat Drie-mogen tlhedenverklaring over Spanje Het M. G. is verdwenen Met een enkel woord Leiden's tijdelijke Gemeenteraad Weerbericht Zijn wezen. De mensch leeft nu eenmaal in een gemeenschap; het bestaan als enkeling ligt niet in zijn na tuur. Een gemeenschap veron derstelt orde, om het even hoe groot de gemeenschap van menschen is. En een orde houdt in het begrip gezag, dat de orde stelt of althans handhaaft Het is juist de moeilijkheid van dit gezagsbegrip en vooral van de vraag naar de oorsprong van dit gezag, waar door meerdere theorieën ontstonden. Wij kennen een theocratie, ook wel genoemd de leer van het goddelijk ge zag. God is de bron van het souvereine gezag. Lijnrecht hiertegenover staat de z.g. verdragstheorie: de staat en het daarin uitgeoefende gezag is een gevolg van een contract tusschen de leden. Hobbes, Locke en Rousseau zijn eenige markante figuren van deze theorie. Dan hebben we nog de gezagstheorie of de leer der staatssouvereiniteit en de leer der rechtssouvereiniteit. (Krabbe). De Grieksche denker Polybius meende reeds, dat er een vaste afwisseling der staatsvormen geconstateerd kon worden, maar deze fatalistische opvatting vindt thans geen aanhangers meer. Vooraf nog een belangrijke opmerking. Niet alleen de theocratie gaat uit van God Ook aanhangers van andere theorieën erkennen dit, zonder tot een theocrati- schen staatsvorm hun toevlucht te ne men. Zoo zei mr. Loder als President van het Permanente Hof voor Int. Justitie in zijn openingsrede: „Het god deloos sophisme, dat het recht ten slotte niet anders zou zijn dan cle georgani seerde en gereglementeerde macht, bru- •taal en willekeurig in haar wezen, moet in het vervolg worden afgewezen om plaats te maken voor het goddelijk be ginsel, dat elk bestaan in deze wereld rusten moet op orde en harmonie, in stelling van God en door Hem Zeiven den menschen opgelegd en dat in één woord het beginsel van het goede en van rechtvaardigheid en werkelijk be staan heeft. Rechtvaardigheid gekris talliseerd in de instellingen der men schen en het verkeer van individuen en volken, dat is het Recht!" Vragen we thans naar den stand van het vraagstuk van het gezag, dan krijgen we de vraag naar de verwerkelijking der democratie. Immers de dictatuur is uitgesloten. Wij hebben ir, de overwin ning op de dictatuur de overwinning ge zien van de democratie. Die democratie ■was er. Er behoeft niet iets geheel nieuws geschapen te worden. Maar en dat is de algemeene op vatting aan die oude democratie kleefden zulke ernstige fouten, dat wij relatief gesproken, toch wel weer iets nieuws gaan opzetten. De „nieuwe de mocratie" zal bet heil moeten brengen. Wat moeten we nu verstaan onder het wezen van den democratischen staat Naar zijn definitie en afleiding is dit een staat, waar het geheele volk invloed op de regeering uitoefent. Democratie is samengesteld uit twee Grieksche woor den demos volk en kratos kracht. Is dat mogelijk? Wij zagen reeds, dat Rousseau het alleen voor een godenmaatschappij mo gelijk achtte De moderne staten zijn te groot, dat het geheele volk doorloopend de regeering kan beïnvloeden, in den zin van doorloopenden invloed op de regee- ringsdaden. Een stelsel van volksverte genwoordiging is noodzakelijk. En zoo valt het heele probleem terug te brengen tot deze vraag: Wat is ineen democratischen staat de rol van de volksvertegenwoordiging? Hier nu loopt de scheidingslijn. De voorstanders van de nieuwe democratie, die in het stelsel van vóór 1940 alleen fouten kunnen zien, streven naar een democratie der volkssouvereiniteit. En zij vergeten, dat wanneer de vertegenwoor digers slechts mandatarissen zijn van den volkswil en on grond van deze stel ling het zwaartepunt bij het parlement willen zoeken, men de oligarchie der af gevaardigden krijgt, die dan verscholen gaat onder den schoonen naam van „dictatuur van het proletariaat". Want deze democratie, die namens het geheele volk wil en heet op te treden, is volgens Lenin „een bijzondere machts organisatie, een organisatie van geweld tot neerbuiging van een bepaalde klasse, nl. de uitbuitersklasse of bourgeoisie','. De democratie een vorm tot onder drukking! Stel daar tegenover: „Wat te voren door weinigen voor het algemeen werd verricht, houdt nu het algemeen zelf bezig. Niemand werkt of regeert meer alleen; werking wekt op elk gebied van menschelijk bedrijf medewerking; re geering mederegeering Ei* is eenheid, niet door het gebod van éénen persoon lijken wil, niet door dwang van boven of door een uitwendige oorzaak, maar dewijl velen hetzelfde willen." Dit is de democratie, die de gelijk waardigheid der gemeenschapsleden stelt. Dat is het ware grondbegrip dei- democratie; dat is haar wezen. Endaar- om is dit beginsel zoo hoog te schatten, omdat het volgens Kranenburg „tevens het grondbeginsel van liet recht is". Tot welke conclusies dit moet leiden ten opzichte van de uitgebreide be stuurstaak op'de verschillende levensge bieden zullen we achtereenvolgens be handelen. 85ste Jaargang DINSDAG 5 MAART 1946 No. 25719 Waarnemend Directeur: A. Poortman Hoofclred.: Mr. M. B. van der Hoevén DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel. Directie er: Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Door het Britsche ministerie van bui- I men Duitsche documenten, die betrek- tenlandsche zaken is publicatie gedaan king hebben op Franco. Hieruit blijkt van de volgende gemeenschappelijke o.m. dat Franco in Juni 1940 Hitier en verklaring van de regeeringen van de Vereenigde Staten Engeland en Frank rijk over Spanje: „De regeeringen van Frankrijk, het Vereenigde Koninkrijk en de Vereenigde Staten hebben van gedaenten gewisseld met betrekking tot de huidige Spaan- sche regeering en haar betrekkingen met dat regiem. Men is het er over eens, dat zoolang generaal Franco de controle over Spanje blijft behouden, het Spaansche volk geen volledig en hartelijk samen gaan kan verwachten met die naties van de wereld, die met gezamenlijke krachtsinspanning de nederlaag hebben toegebracht aan het Duitsche nationaal- soclalisme en het Italiaansche fascisme, welke het huidige Spaansche regiem hulp hebben geboden bij het in handen nemen van de macht, en naar welker voorbeeld dit regiem is opgezet. Er bestaat geen plan om in de bin- nenlandsche aangelegenheden van Spanje tusschen beide te komen. Het Spaansche volk behoort zelf op den duur zijn eigen bestemming te kiezen. On danks het feit ,dat het huidige regiem repressieve maatregelen neemt tegen de ordelijke pogingen van het Spaansche volk om zijn politieke aspiraties tot uiting te brengen en zich volgens deze te organiseeren, vertrouwen de drie re geeringen, dat het Spaansche volk niet opnieuw de verschrikkingen en de kwel ling van een burgerstrijd zal moeten ondergaan. Integendeel, men hoopt, dat de lei dende patriottische en ruimdenkende Spanjaarden spoedig de middelen zullen vinden om een vreedzame verwijdering van Franco, de afschaffing van de Pha lanx en de instelling van een overgangs- of waarnemende regeering te bewerk stelligen, onder welker bestuur het Spaansche "volk wellicht de gelegenheid zal krijgen om in vrijheid te beslissen over den regeeringsvorm, welken het wenscht, en zijn leiders te kiezen. Politieke amnestie, terugkeer van de verbannen Spanjaarden, vrijheid van vergaderingen, politieke vereeniging en voorzieningen voor vrije openbare ver kiezingen zijn essentieele vereischten. Een overgangs-regeering, welke deze vereischten voor oogen zou willen hou den, zou de erkenning en de ondersteu ning van alle vrijheids)levende volkeren verkrijgen. Een dergelijke erkenning zou volle dige diplomatieke betrekkingen insluiten en het nemen van die practische hulp maatregelen bij de oplossing van Span- je's economische problemen, welke in de geldende omstandigheden uitvoerbaar zouden zijn Dergelijke maatregelen zijn op dit oogenblik niet mogelijk. De kwes tie van de handhaving of de verbreking der diplomatieke betrkkïngen door de regeeringen van Frankrijk, het Veree- nigd Koninkrijk en de Vereenigde Sta ten met het huidige Spaansche regiem zal beslist moeten worden Ln het licht van de gebeurtenissen en rekening hou dend met de inspanning van het Spaan sche volk om zijn eigen vrijheid te ver krijgen. O BESCHULDIGENDE DOCUMENTEN OVER SPANJE IN OORLOGSTIJD. Tegelijk met de driemogendheden- verklaring inzake Spanje publiceert het departement van buitenlandsche zaken te Washington een aantal in beslaggeno- Mussolini beloofde aan hun zijde den oorlog in te gaan op de voorwaarden, dat' Gibraltar. Fransch Marokko en het Spaansch georiënteerde deel van Algerije aan Spanje zouden komen, en dat de noodige militaire en algemeen economi sche en materieele hulp zou worden verleend. Steeds weer werden onderhan delingen gevoerd, die ten slotte vast liepen omdat Franco „zijn eigen vernie tiging ingeval van een overwinning van de Angelsaxen" vreesde. In Febr. 1943 teekende Spanje 'een geheime overeen komst met Duitschland, waarin uiting werd gegeven aan de Spaansche vastbe slotenheid om zich tegen lederen Anglo- Amerikaanschen inval op Spaansch ge bied te verzetten. Een memorandum aan een Duitschen ambtenaar van buiten landsche zaken vermeldt inmiddels, dat een bevel van de Spaansche marine voorziet in het zenden van tankschepen voor het bevoorraden van Duitsche destroyers in afgelegen baaien aan de Spaansche kust, terwijl openlijk wordt verklaard, dat de Spaansche regeering haar bereidheid te kennen heeft gegeven inschikkelijkheid te betoonen t.a.v. het bevoorraden van onderzeebooten. Zoo wijzen deze documenten duidelijk uit, hoe de geest was van het Franco- Span je gedurende den oorlog. Toch kan reeds voorspeld worden, dai de Spaan sche verdediging tegen deze beschuldi gende publicatie^ vrij sterk zal staan Het voorbereiden van aanvalsplannen immers behoort tot het gewone werk van iederen generalen staf, zoo is het oordeel van diplomatieke waarnemers in Wa shington, terwijl de kwestie van de be voorrading van Duitsche duikbooten in feite als onneutrale daad beschouwd kan worden. Het schandaal bij deUnilever-Verkoopcentralc In een gisteren te Rotterdam gehouden persconferentie ïs meegedeeld dat onlangs 6 ambtenaren van het Centr. Distributiekantoor zijn gearres teerd naar aanleiding van de verduistering by'dï Unilever-Verkoop-Centrale. Na een diepgaand onderzoek is echter van eenig verband daarmede niets ge bleken, weshalve de ambtenaren weer op vrjje voeten zijn gesteld, al zullen zij zich elders hebben te verantwoorden voor gemaakte fouten. De zaak is deze: Op een gegeven oogenblik heeft de Unilever Verkoop Centrale aan het distributiekantoor te Rotterdam een partij van 106 millioen rantsoenen mar garine, boter en vet ter controle aange boden. Dit was zoo'n ontzaggelijke hoe veelheid, dat in normale omstandighe den controle al uiterst moeilijk zou zijn geweest, maar men zat aan de betrok ken distributie-afdeeling met een tekort aan personeel, terwijl het kantoor juist voor een verhuizing stond. Men heeft toen te Rotterdam het C.D.K. in Den Haag in den arm genomen en gevraagd, wat er gedaan moest worden. Daar werd het advies gegeven: neem eenige goede steekproeven. Dit schijnt echter achter wege te zijn gelaten. Ook de aldeeling na-controle en vernietiging te Hattum heeft geen controle uitgeoefend. Zoo kon het gebeuren, dat de geheele fraude bij de U.V.C, die in dit aantal van 10b millioen begrepen was. als het ware kon worden weggemoffeld. Had men wel gecontroleerd, dan was de fraude reeds in Januaii van dit jaar ontdekt. In hoe verre de U.V.C. er op gespeculeerd heeft, dat door 'de verhuizing en het gebrek aan personeel van de Rotter- damsche distributie-afdeeling een con trole onmogelijk maakte, zal nog wor den nagegaan. Wat de Unilever-Verkoop-Centrale zelf betreft wordt nog het volgende ge meld: Na 21 Febr. werden nog aangehouden ds 44-jarige G. van de P., chef van het verkoopkantoor van de U.V.C. te Maas tricht, wegens malversaties met van het kantoor Rotterdam afkomstige toe wijzingen, voorts A. P, K., 34 jaar, te Rotterdam. Deze beheerde de bonnen administratie van de Van den Bergh en Jurgens' fabrieken aan de Nassaukade te Rotterdam en verrichtte manipulaties met toewijzigingen, waardoor de be ruchte bonnenpot telkens weer kon worden aangevuld. K. zorgde goed voor zichzelf. Bij hem werden in beslag ge nomen een schrijfbureau, een encyclo paedic, drie schilderijen, een pickup met Bijzondere staat van beleg opgeheven. Met ingang van gisteren is de bijzon dere staat van beleg in geheel Neder land opgeheven. Het besluit inzake den bijz. staat van beleg, dat op 4 September 1944 in wer king trad, zou behoudens tusschentijd- sche verlenging slechts voor zes maan den werken De oorlogsomstandigheden hebben echter medegebracht, dat de werkingsduur tot tweemaal toe met zes maanden moest worden verlengd. Het besluit legde belangrijke bevoegd heden in handen van de militaire auto riteiten, door de Kroon aangewezen om het Militair Gezag uit te oefenen, welke autoriteiten eveneens hebben opgehou den te functioneeren De door hen uitgevaardigde verorde ningen zullen voortaan niet meer gel den. De bevoegdheid tot het uitoefenen van briefcensuur is komen te vervallen. Over door het M. G. tijdelijk gevorderde goederen kan de eigenaar weer vrijelijk beschikken. By vordering in eigendom hetgeen dus slechts ten aanzien van roerende goederen kon geschieden Is de eigen dom der goederen op den Staat over gegaan. Een zoodanige vordering wordt derhalve door het buitenwerkingtreden van het besluit op den bijzonderen staat van beleg niet ongedaan gemaakt. Verzoeken inzake schadeloosstelling voor door het M.G. gedane vorderingen moeten binnen 6 maanden zijn inge diend bij den minister van oorlog. Ten aanzien van politieke delin quenten kan worden opgemerkt, dat alle vrijheidsbeperkende maatregelen als huisarrest, gedwongen verblijf plaats, beperkte bewegingsvrijheid en meldingsplicht voortaan niet meer kunnen worden opgelegd. Voor zoo ver ze opgelegd zijn, komen zij nu automatisch te vervallen. Eventueele beperkende bepalingen, op gelegd door den procureur-fiscaal op grond van het „Besluit Politieke Delin quenten" blijven natuurlijk van kracht. Door het M.G. getroffen maatregelen betreffende de ambtelijke zuivering ko men niet te vervallen. Deze maatregelen immers vinden niet hun grondslag in het buitenwerking tredende besluit. Zij zijn dan ook niet straat 26. platen, 15 boekwerken, twee Perzische kleedjes, een bar en een bontmantel van f4400.Hij verkocht de door hem ontvreemde vettoewijzingen aan den importeur van vetten M. S. van W, te Rotterdam, die er een voordeelig han deltje aan had, waaraan hij naar schat ting een paar ton verdiende. Bij Van W. werd een vrachtauto, gekocht van het verdiende geld, in beslag genomen. Er werd voorts nog een achttal aan houdingen verricht. De Perzische kwestie. In officieele Perzische kringen te Londen wordt vernomen, dat de Perzi sche min.-president Sultaneh bij de sovjet-regeering te Moskou een officieel protest heeft ingediend toen hij gehoord had van de bedoelingen der sovjet-unie om in een deel van Perzië haar troepen te handhaven. Dit voor zijn terugkeer naar Teheran na een afscheidsbezoek aan Stalin en Molotof. Zoowel in Engeland als in Amerika blijft men gespannen omtrent den ver deren gang van zaken. Het sovjet-op treden wekt algemeen verslagenheid. ATTLEE IN HET LAGERHUIS. De Britsche premier Attlee zeide bij de opening der debatten over Ëngelands verdediging, dat de Britsche troepen in Duitschland niet beneden een zeer be paalde grens konden worden vermin derd. Het ligt in het voornemen de troe pen tegen het eind van het jaar te ver minderen tot 1.100.000 mannen en vrou wen. Er zouden dan 650.000 personen 'oij het leger, 275,000 bij de luchtmacht en 175.000 by de vloot zijn. Onze verplichtingen zyn nog zeer zwaar. Wij moeten ze nakomen, wil het geen in den oorlog gewonnen is niet verloren gaan. MAARSCHALK MANNERHEIM AFGETREDEN. Maarschalk Gustaaf Mannerhelm, president van de Flnsche republiek, ls afgetreden. Dit werd medegedeeld in een communiqué, dat na een buitenge wone kabinetszitting van de regeering werd uitgegeven. Verwacht wordt, dat de tegenwoordige minister-president, Paasikivi, hem zal opvolgen. De voormalige Noorsche tankboot „Pegasus", thans herdoopt in .Willem Barentsz", is in de Amsterdamsche haven aangekomen. Het schip "zal bh de Amsterdamsche Dokmaatschappij worden verbouwd tot drijvende traan - kokerij voor de Ned. Walvischvaart Mij. Alg, Holl. Fotopersb. tot den duur van den bijzonderen staat van beleg beperkt. Siechts kunnen nieuwe stakingen en schorsingen, nu het M. G. zal zijn verdwenen, alleen nog door de naast het M, G. tot het treffen van deze maatregelen bevoegd verklaarde burgerlijke autoriteiten worden getrof fen. De zuivering van het hooger onder wijs is in de eerste instantie door het M. G. zelf geregeld. Deze is echter reeds gerulmen tijd overgenomen door de be voegde burgerlijke autoriteiten en de meesten der door het M G. op dit gebied getroffen maatregelen zijn derhalve reeds bekrachtigd of door andere ver vangen. Ten aanzien van de zuivering van kunstenaars heeft het M.G. volstaan met het instellen der zgn. eereraden. Daar bij het instellen dezer eereraden niet van eenigerlei specifieke thans ver vallen bevoegdheid is gebruik gemaakt en ook aan deze raden geen bevoegd heden zijn verleend, kan de opheffing van den staat van beleg niet geacht worden te dezer zake eenige consequen ties met zich mede te brengen. Over het algemeen kan worden ge zegd, dat alle dooi het M. G. gege ven bevelen en aanwijzingen, zoowel aan organen van het burgerlijk ge zag als aan particulieren hun rechts kracht verliezen. Aangezien loopende zaker. dienen te worden afgewikkeld en eventueel nog bestaande verplichtingen moeten worden nagekomen, is bij beschikking van den minister van oorlog ingesteld een „Af wikkelingsbureau Militair Gezag", dat gevestigd is te 's-Gravenhage, Park- BINNENLAND. Tot adjudant van Prins Bernhard, bij den grooten staf, ls benoemd de als zoodanig tijdelijk fungeerende reserve ritmeester C. C. Geertsema, van het wapen der cavallerle. Tot de landen, die gevraagd hebben te mogen deelnemen aan het internatio nale tennistournool om den Davlsbeker, behoort ookJapan I Van Amerlkaan- sche en Australische zijde ls echter reeds meegedeeld dat men op het spelen van wedstrijden tegen Japan niet gesteld ls. Opgericht ls de „Unie van Neder landsche Ambtenaren", die zich ten doel stelt alle voorkomende wantoestanden ln het ambtenarencorps te bestrijden. Het secretariaat ls gevestigd Vondelstraat 205. Den Haag. Van officieele zijde verneemt het A.N.P., dat de door de Nederlandsche Bank genoteerde koers van den Indlschen gulden op pari gesteld ls. De zware mist was de oorzaak dat de DC 3, welke de eerste vlucht van den gisteren geopendsn K.L.M.-dlenst Am sterdamLonden, zou maken, niet van Schiphol kon opstijgen Het A.N.P. deelt mede, dat het pro bleem van de herziening der militaire pensioenen bij de regeerlng ln behande ling ls en dat daarover interdepartemen taal overleg wordt gepleegd. Door den minister van onderwijs is een commissie van overleg en van a,dvies voor vraagstukken betreffende het filmwezen ingesteld. Voorzitter van deze commissie is mr. J. le Poole. Wegens fraude met distributiebe scheiden zijn te Apeldoorn vier distribu tieambtenaren en een winkelier gear resteerd. Het betrof hier o.a. melk-, vlee-sch-, tabakskaarten en inlegvellen, alsmede brandstoffenbonnen. Het tribunaal te Nijmegen heeft J, A. Wlttekamp, leider van de N.SJ3. te Nijmegen, veroordeeld tot zes jaar lnter- neerlng, verbeurdverklaring van zijn mo torrijwiel en ontzegging uit het kiesrecht. Depreventieve hechtenis wordt afgetrok ken. De Bossche veehallen zijn door de Engelsche legerautorlteiten ontruimd en zullen morgen door burgemeester Loeff officieel heropend worden. Naar het A.N P. verneemt, zal a.s. Zaterdag van Schiphol een speciaal toestel van den regeerlngsvliegdlenst met een roode kruis team naar Bangkok ver trekken. Het team wordt gevormd door vertegenwoordigers van den dienst voor den wederopbouw, de Prinses Irene-bri gade, den regeerlngsvoorllchtingsdienst en het A N.P., alsmede een prot. en een R.K. geestelijke. Voortsreizen vier dames mee, die op sociaal gebied reeds op veel ervaring mogen bogen. Het gezelschap staat onder leiding van dr. H. Brugmans. Het rijksarbeidsbureau heeft een speciale arbeidsbemiddeling voor oud- illegale werkers en principleele onder duikers ingesteld. Op 1 Maart ls te Batavia een oplei dingscentrum voor luchtlandingstroepen gevormd onder leiding van luitenant C. Slsselaar. De mogelijkheid ls geopend van een tegemoetkoming in de kosten voor het lager nijverheidsonderwijs. Men dient zich te wenden tot het Dep. van O.K.W., Alexanderstraat 20, Den Haag. Mevr. M. Tallen-Strabblng te Hoo- gezand heeft haar lOOsten verjaardag ge vierd, B en W. van Amsterdam stellen den raad voor prof. dr. D. van Emden op nieuw te benoemen als gewoon hoog'ee raar ln ae 6laathuIsi.tucU.uude en :1e statistiek en wel Ingaande 7 Mei a.s. Zij baseeren dit voorst-ei op het „Besluit Rechtsherstel", Te Deventer zijn verscheidene in braken gepleegd ln opslagplaatsan, waar meubilair was geborgen afkomstig van de bij de bombardementen verwoeste hul zen. Daardoor ls voor tienduizenden gul dens aan goederen van getroffenen ver dwenen. De politie heeft de daders, de drie gebroeders R. en een zekeren M„ allen uit Deventer, gearresteerd. Nog steeds komen gestolen kostbaarheden voor den dag. De daders verkochten het gestolene, dat als tweedehandsch goed werd aangeboden. Minister Vos ls heienmorgen per boot ln ons land teruggekeerd. Tusschen Noorwegen en Nederland, zal naar het Noorsche telegrambureau meedeelt, spoedig een handelsovereen- kjmst worden gesloten Ir de omgeving van Groesbeek be vinden zich nog steeds landmijnen. Eind vorige week ls een Dultsch krijgsgevan gene. ere bezig was een sportveld om te ploegen met ploeg en al in de lucht ge vlogen. De Nederlandsche schilderijenten toonstelling re Brussel heeft zooveel suc ces. daf de directie van het Paleis der Schoone Kunsten zich genoodzaakt heeft gezien Zondag de loketten twee keer tc sluiten, daar er op'sommige oogenblikaen meer dan 3.000 bezoekers in de zalen waren. BUITENLAND Van gezaghebbende zijde wordt te Cairo verklaard, dat de autoriteiten te Alexandrië de Engelsche militaire ver zoeken om toestemming de Engelsche militaire gebouwen te mogen "-ewaken, hebben afgewezen, omdat de Egyptenaren beweren, dat dit tot hun taak behoort. Te Alexandrië zijn botsingen voor-, gevallen, waarbij 14 menschen den dood hebben gevonden, onder wie twee En gelsche soldaten. Drie Engelsche soldaten werden ernstig gewond. Het totn-1 aan tal gewonden zoxx 300 bedragen. De geallieerde bestuursraad voor Duitschland ls het volgens de „News Chronicle" eens geworden over de voed selvoorziening en de staalproductle in Duitschland. De Sovjet-Unie heeft on middellijk voedsel beschikbaar. Het staat echter nog niet vast, dat dit over alle zones verdeeld wordt. In Frankrijk is een nieuwe partij opgericht, die zich „bloc des gauches republicalns" heeft genoemd. In een manifest beschrijft zij haar doelstellingen aldus: „het bestrijden van dictatoriale partijen, die aan de macht zijn en het verzot en de tegenaanval tegen de reactionaire machten om een eind te maken aan de administratieve, economi sche en financleele verwarring en het veiligstellen van de openbare vrijheden". Er heerscht momenteel ln Engeland een ernstig tekort aan muziekinstrumen ten, vooral aan die, welke gebruikt wor den door dansorkesten. Volgens de „News Chronicle" zijn politie en detectives naar de Britsche haven gezonden, daar men een sabotage- complot op het spoor meent te zijn, dat tot doel heeft Britsche schepen te vernie tigen. De branden aan boord van twaalf Brltöche schepen gedurende de laatste weken ziet men als het werk van een wijdvertakte organisatie. Haar activiteit zou zich ook uitstrekken over door En geland bezette Duitsche havens. Men vermoedt, dat dweepzuchtige na- tlonaal-soclallsten dit alles op touw heb ben gezet. De Fransche en Britsche militaire delegaties te Parijs hebben een program ma opgesteld betreffende het gelijktijdig terugtrekken der Fransche en Britsche troepen uit Syrië, dat 11 Maart a.s. zal beginnen en 30 April beëindigd zal zijn. De delegaties bestudeeren thans een pro gramma betreffende de ontruiming van den Libanon. In de gistermiddag onder voorzitter schap van den loco-burgemeester, wet houder Riedel, aangevangen zitting van Leiden's tydelijken Gemeenteraad werd ontslag verleend aan mevr. C, Vlieland- Terburgh als commissaris der Gemeent. Volkscredietbank. Als commissaris hiervan werden gekozen de heeren mr. F. J. J, Trapman, A. O, Frohwein, J. J. P. Tesselaar en mevr.C, P. Braggaar- De Does. Tot hoofd der school voor buitenge woon L.O, werd benoemd de heer M. G. H, den Haar, uit Gorinchem; tot onder wijzer aan de Medusastr. (B), Zuidsin gel (A) en Schuttersveld resp. de hee ren H, J. Teunissen uit Oosterbeek, H. J. van Veen, te Enschedé en D. Wij- bengen, te Katwijk Zee. Op verzoek werd eervol ontslag ver leend. aan den heer M. Bij post, als hoofd der jongensschool voor U.L.O. en aan den heer J. H. Dommerholt als onder wijzer aan de opleidingsschool UJL.O. aan de Driftstraat. Als opvolger van den laatste werd oenoemd de heer L. Hack, te Heinkensza^d. De heer A. v Dijk vroeg tevoren of het toeval is, dat bij deze benooemingen niemand uit Leiden is voorgedragen of een systeem. Wethouder v. Schaik zeide, dat bij de sollicitanten uit Leiden niemand was met ervaring, zooals toch geëischt wordt voor hoofd der school voor bui tengewoon L.O., want daarover gaat het toch zeker, hetgeen de heer v. Dijk be aamt. De heer Van Weizen had graag ge zien, dat de benoeming van commissa rissen der Gem. Volkscredietbank was uitgesteld tot na de verkiezing. De onderwijzer A. M. Vermaat werd overgeplaatst van Schuttersveldschool naar Haverstraatschool Bij een voorstel om medewerking te verleenen aan de Ver. tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel te Oegstgéest een localiteit te ver schaffen voor lichamelijke oefening acht de heer Vos een uitgave van f.250 voor dit geval'in deze omstandigheden niet verantwoord. Wethouder v. Schaik zet uiteen, dat een andere oplossing niet mogelijk was er ls geen andere localiteit. De heer. Vos vraagt of de wet dan er toe verplicht de huur zelf te betalen. Antwoord: Ja. De heer v. Weizen vestigt bij het voor stel inzake een gemeentelijke cursus voor textielarbeiders de aandacht op een categorie personen, die vroeger in de textiel werkzaam waren. Wethouder v. Schaik zegt, dat deze categorie ook op genomen kan worden. Z.h.st. worden aangenomen formeele voorstellen betreffende het ongedaan maken van besluiten van 1944 Inzake schoolgeldheffing, terwijl het vermenig- vuldigingscijfer voor het tarief van het schoolgeld op 2 werd bepaald. Na enkele bezwaren, door wethouder Menken weerlegd wordt de subsidie voor de Ver. Zwakzinnigenzorg verhoogd van f. 1150 tot f. 1775 De subsidie voor het verschaffen van een werkgelegenheid voor blinden wordt verhoogd van f. 10.000 tot f. 13.500. Bij het voorstel f. 13.000 beschikbaar te stellen voor bewapening der politie (revolvers met munitie) dringt de heer den Arbeid waren overgegaan." De Bilt verwacht tot Woensdag avond Langs de Waddenkust tijdelijk kraohtige, overigens matige wind tusschen Oost en Noord-Oost. Zwaar bewolkt. Plaatselijk eenige sneeuw of regen. Temperatuur overdag iets boven het vriespunt. De spionnage in Canada. In een verklaring van de Canadee- sche regeering over de verstrekking van vertrouwelijke en geheime inlichtingen aan vertegenwoordigers van ;de sovjet unie dooreen viertal Canadeesche amb tenaren wordt gezegd, dat de nasporin gen hebben uitgewezen, dat de spion- nagehandelingen „door zekere leden van den staf van de sovjet-ambassade te Ottawa waren uitgevoerd, volgens directe instructies uit „Moskou". In de verklaring werd o.a. genoemd capt. Gordon Lunann, lid van den Ca- nadeeschen inlichtingendienst, als „hoofd van een groep agenten, die on der persoonlijke leiding van een sovjet- russisch assistent-militair-attaché te Ottawa, werkten". Een andere der in de verklaring bij name genoemde ambtenaren, mevr. Emma Weikin, heeft bekend, i FRANKRIJK STELT VIERMOGEND» HEDENCONFERENTIE VOOR. De Fransche regeering heeft aan de regeeringen te Washington, Londen en Moskou het houden eener viermogend- hedenconferentie voorgesteld ter bestu- deering van alle problemen die Duitsch land betreffen. Jongeleen aan, om niet 15, maar alle 30 stenguns terug te geven, als zijnde z.i. onnoodig, want vrees voor oproer be staat hier toch niet en zou het daartoe komen, dan dient z.i. daarvoor het nieu we leger. De heer Frohwein steunt dit. Overigens stelt hij voor afvoering van dit punt om eerst na te gaan of de regeering niet wil bijspringen, terwijl de heer v. Stralen de som van f. 13.000 rijkelijk hoog oordeelt. In tegenstelling bepleit de heer Van Dijk inwilliging ter beveiliging van orde en veiligheid. De voorzitter erkent, dat het gevraag de crediet hoog is, maar het lijkt hem noodzakelijk. Het voorstel wordt z.hst. aangenomen. De heer Frohwein wil geacht worden tegen te hebben gestemd. Mevr. Braggaar—de Does licht een motie toe, om, gezien de stijging van kosten voor levensonderhoud voor hen, die door den dienst van Gemeenscliaps- zorg worden gesteund, over te gaan tot verhooging van de steunnormen. n.l. tot f18 voor man en vrouw, f13.50 voor alleenwonenden, f. 11.25 voor kostgan gers en f. 2.50 voor ieder kind. En zulks met spoed. Uitvoerig zet zij de motie ven daartoe uiteen aan .de hand van prijzen etc. Ook de heer Van Weizen houdt een uitvoerig pleidooi voor betrokken per sonen. De heer van Oyen wijst op de alge meene verarming, waar men niet aan wil. Vele werkers verkeeren in dezeüde positie. Toch voelt hij ook wel voor ver- hoogen, maar hij twijfelt of Ged. Staten toestemming zouden geven. Is deze kwestie niet commissoriaal te regelen? Er komt immers een commissie voor ge- meenschapszorg. Hij doet een voorstel daartoe. Namens zijn fractie steunt de heer Plena de motie Braggaar. Hij stelt per amendement voor de 2/3 aftrek van ge zinsinkomsten te schrappen. De heer Huurman oordeelt nader on derzoek in deze aangelegenheid noodig en vraagt een spoedig praeadvies van B. en W. en wel voor de eerstvolgende zit ting. Wat kost dit voorstel b.v.? De heer Jongeleen bestrijdt uitstel, waar de nood diwingt. Dit geldt zoowei de idee Hum-man als de idee van Oyen. De heer Key steunt het voorstel van mevr. Braggaar, al vraagt hij eenige nadere inlichtingen, doch bestrijdt dat het voorstel Piena een amendement is; hij verwerpt dit. De voorzitter zegt dat B. en W. het laatste steunen. Het voorstel Piena kan heden niet behandeld worden, daar het te laat is ingediend. Wethouder Menken wijst er op, hoe een. reeds vroeger voorgestelde enthans door Ged. Staten aanvaarde kleine ver hooging ad f.70000 p. jaar zal kosten, zoodat het voorstel van mevr. Braggaar tegen die 2 ton zal beloopen. Zal dat worden goedgekeurd? Schoeisel, klee ding enz. zou hij buiten beschouwing willen laten, daar de regeering deze materie reeds bestudeert en b.v. denkt aan herstel van de commissie voor bij zondere nooden. Een commissie voor gemeenschaps- zorg zal in volgende zitting worden ge kozen; deze in te schakelen zal voor het voorstel Piena zeker noodig zijn. Het voorstel Braggaar zou ons terecht doen komen op het plafond van de overbruggingsgelden der bona fide-ar- beiders. Voor goedkeuring zou dan ln ieder geval moeten worden vastgelegd dat het overbruggingsgeld niet mag worden overschreden. Hij ontraadt het voorstel Braggaar thans aan te nemen. Maak het com missoriaal. Laat men eerst tevreden zijn met het bereikte. Mevr. Braggaar aanvaardt de restric tie van den wethouder, maai' blijft haar voorstel verdedigen, ieder uitstel ont radend. Het voorstel van Oyen wordt verwor pen met 23—9 stemmen. Het voorstel Huurman wordt verwor pen met 2111 stemmen. Het voorstel Braggaar wordt aange nomen met 23—9 stemmen. Bij de rondvraag vestigt, mevr, Brag gaar de aandacht op den slechten toe stand aan de Rijn en Schlekade. De heer Kortmann vraagt het hout der gerooide boomen voor ouden van dagen en zieken beschikbaar te stellen en wijst ook op enkele slechte plekken in wegen. De heer Gobé vraagt of het mogelijk is dat B. en W. woningruimte vorderen voor uit Indië terugkeerenden. De heer Frohwein dringt aan op ver scherpt politietoezicht, daar colporteurs der Wachthoorn Kajotters afgeranseld hebben. Rest ons nog te vermelden, dat direct na aanvang der zitting de heer Jonge leen namens de S..A.DP. raadsleden meedeelde, dat de geheele fractie ls overgegaan naar de Party van den Ar beid. Mevr. van Traa zeide hetzelfde voor haar zelf en de heeren Plena, v. Stralen en Tesselaar. De fractie (illega liteit) blijft zooals ze ls. Namens de N.V.B. zeide de heer Goslings, dat alle voor deze beweging zittende leden (be halve de heer Lelcner, die lid ls van de Kath. Volksparty) persooniyk tot de Party v/d. Arbeid toetraden. De heer Riedel verklaarde tenslotte dat hij en dr. Key de beide vryz.- dem. eveneens naar de Party van

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1