SPORT Wedstrijden afgelast JANTJE PUK STADSNIEUWS Ir. F. H. E. Gul jé GAAT VAREN DE BIOSCOPEN Grootsche bloemenzending per vliegtuig naar Rusland. NIEUWE PERSPECTIEVEN VOOR DE BLOEMBOLLENSTREEK. (Van onzen correspondent). Naar wij vernamen ontving de heer D. W. Lefeber te Lisse van de Russi sche regeering toestemming tot uitvoe ring van zün plan om in het a.s. voor jaar een gvoote collectie bloemen per vliegtuig naar Moskou te zenden. Dit is voor de bloembollenkweekers een zeer belangrijk bericht, want hier door worden zij in de gelegenheid ge steld om met een'der grootste vliegtui gen der K.L.M. eenige vakgenooten met een massa der mooiste bloemen naar Rusland te zenden om aan het Russi sche volk een bloemendemonstratie te brengen, zooals nog nooit ergens heelt plaats gehad. De bloembollenkweekers zullen het stellig op prijs stellen, door bemiddeling van den heer D. W. Lefeber hiervoor reeds nu de definitieve toestemming te hebben ontvangen, zoodat de vakgenoo ten voor de uitvoering van dit grootsche plan voldoende tijd hebben. Naar wy vernemen zullen in meer dere belangrijke steden van Rus land groote beplantingen met bloem bollen plaats hebben, waardoor het Russische Volk met het schitterende Hollandsche product volledig ken nis zal kunnen maken en waardoor zonder twyfel groote perspectieven worden geopend. NIEUWE LEDEN VAN DEN RADIORAAD. Naar wij vernemen, zijn de voorzit ter en de leden van den Radioraad herbenoemd voor een tijdvak tot en met 31 December 1949 en voor de eer ste maal benoemd tot en met dien da tum: F. von Eugen te Amsterdam, mr. C. M. J. Hustinx te Nijmegen, dr. Ph J. Idenburg te 's-Gravenhage. J. van der Kieft te Amsterdam, J. Meyer te Amsterdam, prof. dr. B. van der Pol te Eindhoven, H. M van Randwijk te Amsterdam, mevrouw mr. A. de Ranitz- Cohen te Winsum en ir. F. C. M. Wijf fels te Bussum. CONSUMENTENCREDIET. Naar het ANP verneemt is bij de ministeries van financiën en van sociale zaken een wetsontwerp betreffende het consumentencrediet in een vergevorderd stadium van voorbereiding. NEDERLANDSCHE TROEPEN IN SOERABAJA. Nederlandsche troepen in battle-dress liepen gisteren voor de eerste maal sinds de bevrijding in de straten van Soerabaja Al deze militairen waren vroegere krijgsgevangenen uit Bangkok. Hoewel zij /eeds 25 Februari voor de kust voor inker waren gegaan, waren zij nu pas met verlof aan land geko men. Hun aanwezigheid in de straten trok in hooge mate de vriendelijke aan dacht van alle rangen en standen der bevolking. Er zijn nog geen teekenen, dat de Nederlandsche troepen in Soerabaja in garnizoen zullen worden gelegd Zoowel door den K.N.V.B. als door den L.V.B. zijn alle voor morgen vastgestelde voetbalv.edstrijden afgelast. In het Westen ls het K.N.VB.-programma opge schoven tot Zondag. 10 Maart en de L.V.B. Is van plan datzelfde te doen. Ook alle korfbal- en hockeywedstrijden zijn afgelast. DAMMEN „Llsse Vooruit" Dc uitslagen van de 19e ronde zlln: A. WijnhoutJ. Lanbroek 1—1: G. 't HortS. Algera 0—2; A. Bal kenendeC. Boogerd 20; H. van Drunen P. Boogerd 02; P. BoogerdA. Balken ende 20; N. J. van HalP. Boogerd 11; J. van HalC. Boogerd 20». VOETBAL. SchoolwedstrUdcn „A.S.C." De ver- eenlglng A5.C. heeft toestemming gekre gen tot het organlseeren van school voet balwedstrijden voor alle scholen met leerlingen boven 11 jaar. Het A.S C.-be- stuur stelt zich voor die wedstrijden ln de Paaschvacantle te houden op het ter rein aan de De Kempenaerstraat. Op Goeden Vrijdag en de belde Paaschdagen zal niet worden gespeeld. BRIDGE. Parencompetitie V.O.G. Na de 4e ronde ls de stand; lste klasse: 1. VogelenzangWakka; 2. echtpaar Smit: 3. VlugtTJalkens; 4. EpskampBonte. 2de klasse: 1. Ouwerkerkv. d. Mey; 2. echtpaar Donkersgoed; 3. echtpaar Raar; 4 v. d. Staay—Hanze. 3de klasse: 1. echtpaar Nleboer; 2. mevr. v. d. Starmej. de Mey; 3. Koops Houbs; 4. Nleuwlandde Wolf, BILJARTEN. Teegelaar ln het le kl.-touvnooi Vrij dag 8 Maart as. begint het tournool om het lste klasse kampioenschap groot bil jart 45/2 te Leeuwarden. Hierin komen uit de heeren Jacobs. Goderle. van Loon. Wevers cn onze stad genoot L. G. J. Teegelaar. Daar er maar 5 deelnemers zijn, wordt er een dubbel rooster gespeeld onder leiding van „De Friesche Club". Rulterskwartier 57 te Leeuv/arden en duren tot Zondagavond d.a.v. AGENDA, HEDEN: In den vergulden Turk: Alg. verg^van aandeelhouders N V. Bockhandel en Druk ker!! v.h. E. J. Brill. 11 uur voorm. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 2 Maart. 13 uur, tot Zaterdag 9 Maart. 8 uur. waargenomen door: de Apotheek Van Drlesum, Mare 110, Telef 47 Zo vaart hij een eind door het bos. Flip wandelt op de oever me., maar aan de rand van het boa blijft hij staan en ziet Jantje op zijn vlot steeds verder drijven. Ze wulven nog eens naar me kaar. Dan verdwijnt het vlot ln een bocht van de beek Flipple Flap gaat weer naar huls. Jantje vaart verder, iïb "tndt het geweldig De oevers, met riei en bloemen begroeid schuiven 5rr.~ t-.15 RJj Iedere bocht van de beek riet bij weer wat nieuws en onbekends. Gisteravond omstreeks 10 uur ver voegde zich ten huize van den heer ir. F. H E. Gulje. mede-directeur der N.V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen en de N.V Electrolaschmaatschappij alhier en wonende in de Van Shngelandtlaan, een juffrouw, die aan mevrouw Guljé. die haar opendeed, zeide een brief per soonlijk aan den heer Gulje te willen overhandigen. Mevrouw Guljé ging daarop naar bin nen om haar echtgenoot te roepen, die zich vervolgens naar de voordeur begaf. Eenige oogenblikken later hoorde mevr. Guljé een schot en toen zij naar de deur snelde, vond zy in de gang haar man stervend* Weinige minuten daar na trad de dood in De politie, die terstond van den moord in kennis werd gesteld, verscheen wel dra ter plaatse, doch vond weinig aan wijzingen. welke haar van nut zouden kunnen zijn bij het opsporen van de(n) dader(s). Het staat dan ook geenszins vast. dat de bewuste juffrouw het doo- delijke schot heeft gelost; het is zeer wel mogelijk, da zij niet alleen is ge weest en deze tweede persoon zich aan vankelijk verdekt heeft opgesteld, om eerst te voorschijn te komen op het oogenblik dat de heer Guljé aan de deur verscheen. Waar er om de persoon van het slachtoffer na de bevrijding nogal een en ander te doen is geweest hij is onder verdenking van collaboratie eeni- gen tijd gearresteerd geweest, had daar na beperkte bewegingsvrijheid, doch had reeds verscheidene maanden geleden zijn werkzaamheden volledig hervat schijnt de veronderstelling, dat deze moord een polltieken achtergrond heeft, niet al te gewaagd. Waar roofmoord uitgesloten moet worden geacht, kan het wel haast niet anders of hier zijn politieke motieven in het spel. Onwillekeurig gaat de herinnering terug naar een dergelijken moordaan slag, eenige maanden geleden gepleegd op een Dordrechtschen industrieel, die eveneens kort tevoren door den P.O.D. hi vrijheid gesteld, onder ongeveer de zelfde omstandigheden den dood vond. Ginds werd een handgranaat door het slaapkamerraam naar binnen ge gooid. hier werd iemand in koelen bloede en met voorbedachten rade neer geschoten. Het ligt niet op onzen weg om een oordeel uit te spreken over de houding en gedragingen van den heer Guljé ge durende den bezettingstijd. Maar wel dient een woord van krachtig protest te worden geuit tegen dergelijke Wild- West-methoden. Het moge dan waar zijn, dat veler rechtsgevoel door den huldigen gang van zaken ten aanzien van collabora teurs. bunkerbouwers, e.a. allerminst bevredigd wordt het feit intussclien, dat de heer Guljé door den P.O.D. in vrijheid werd gesteld kan zoo al niet als een ontkenning, dan toch zeer stel lig niet als een bewijs worden beschouwd, dat het slachtoffer tot deze categorieën behoorde zulks neemt niet weg, dat het principe van den rechtsstaat, waar in wij allen wenschen te leven, zich verzet tegen terreurdaden als deze, waarbij het volk het recht in eigen hand meent te mogen nemen. Dergelijke methodes zijn ons Neder landsche volk onwaardig! De Commissaris van Politie verzoekt allen, die over dezen aanslag nadere inlichtingen kunnen verstrekken, zich onverwijld te vervoegen aan het Politie bureau, afd. Recherche. Ir. Guljé werd 26 Juni 1893 te Den Haag geboren. Hij behaalde in 1917 te Delft den graad van werktuigkundig in genieur en werd toen verbonden aan de Hollandsche Constructie-werkplaat- sen en N.V. Nederl. Electro-lasch Mij. alhier, waarvan hij spoedig Hoofdinge nieur en daarna directeur werd. Ir. Guljé bekleedde verscheidene func ties in het openbare leven Zoo was hij o.m. lid en ondervoorzitter van de af- deeling Grootbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land. lid van den Nijverheidsraad, bui tengewoon lid van de Tariefcómmissie en voorzitter van de Alg. RX. Werk geversvereniging en het RJK. Verbond van Werkgeversvakvereenlgingen. Ds. J. WEGGEMANS NEEMT BEROEP NAAR HILVERSUM AAN. Ds. J. Weggemans, die de Geref. Kerk te dezer stede sinds Februari 1938 als predikant heeft mogen dienen, heeft het op hem door de Geref. Kerk van Hil versum uitgebrachte beroep aangeno men. 20406; de Zulder-Apotheek, Lammen- schansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek. Raadhuispark 8. Tel. 26274. ZONDAG. Stadszaal: Anova-propaganda-avond. 8 uur nam. MAANDAG Schouwburg: Dansparodiste Cilll Wang 8 uur nam. Volkshuis: Leldsche Volkshuisuniversi teit Dr. Perdeck over de nieuwe Ameri- kaansche roman. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Aandeelhou- dersverg. N.V. Meelfabriek de Rijn v.h. fa. Wed. T. J. Bots. 4 uur nam. De geneeskundige dienst te Lelden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren van Bockel, de Graaff, Kors en Postel. Te Oegstgeest door dr. Varekamp, tel. 21916; Llsse dr. van Dijk; Rijnsburg dr. v. d Laan; Sassenhelm dr. Hueber. Tekeningen van Rein Stuurman 48. Nog ooolt ls hij zover vsd huls geweest en Ineens denkt hij eraan dat hij ook weer terug moet. Dat wordt een zwaar werkje, want bij moet nu tegen de stroom op bomen. Dapper be gint hij met zijn stok te werken en hij slaagt erin. el ls het met moeite, om he vlot tegen te houden Maar als hij probeert het vlot tegen de stroom op te bomen bemerkt hij tot zijn schrik, dat dèt olet meevalt Hoe hij ook duwt. nu voor, dan achter, het vlot draalt al leen maar vbd links naar rechts en van rechts naar links. WAAR ER TIEN ETEN, EET DE ELFDE VOOR NIETS. Hoe vaak gebeurt het niet, dat er onverwachts bezoek komt, dat natuurlijk volgens de Neder landsche gastvrijheid van harte welkom is. Zyn het één of twee personen, dan kunnen deze meestal zonder meer mee-eten. Anders zorgt Moeder wel, dat het kan, want de gasten worden behoorlijk ontvangen en moeten vooral goed eten en drinken. Extra kosten? Och, die vallen wel mee. Iets anders wordt het als het bezoek langer blijft. Maar ook dan weet Moeder raad, want ze winkelt bij de Gruyter, ontvangt daar cassabons en voor tien gul den aan cassabons een gulden, contant terug. Dat .beteekent tien procent besparing op haar uitgaven of: waar er tien eten, eet de elfde voor niets. 795 (Ing. Med.) PROTESTVERGADERING VAN SLAGERS. De afdeeling Leiden van de vakgroep slagerij kwam bijeen in een protestver gadering tegen de hun opgelegde ver plichting, de in voorraad zijnde ..Kid ney-pudding" af te nemen van hun leve ranciers alvorens zij andere waren kun nen verkrijgen. Kidney-pudding is een geïmporteerd product, dat per blik van 454 gram twee ons vleesch bevat, overi gens bestaat uit meel en voor 91 cent en vier vleeschbonnen aan het publiek wordt verkocht. Het publiek voelt zich daarmede natuurlijk bekocht. De over heid -heeft deze waren ingeslagen, en de slagers zijn bereid te helpen in het verwerken ervan, maar al neemt de sla gerij er duizenden kilo's van af, toch blyft de overheid nog steeds met voor raad zitten. Nu de slagers, gezien ook de voor- en afkeur van het publiek, ein delijk zeggen er genoeg van te hebben, nu bepaalt de overheid, dat zij dan niets anders krijgen. Op de bijeenkomst werd besloten voor te stellen, de vleeschpudding te verkoo- pen als vleesch en groente, dus per blik voor 2 bonnen en 36 cent, zoodat het publiek er nog iets van neemt en bo vendien het aanschaffingsgeld niet ge heel verloren gaat. BEVESTIGING Ds. M. J. W. GEURSEN Ds. M. J. W. Geursen, Ned. Herv. pre dikant te Rumpt, die 24 Maart als pre dikant der Ned. Herv. Gemeente te de zer stede zijn intrede hoopt te doen zal bij deze gelegenheid bevestigd worden door ds. D. Kuilman BONKAARTEN HALEN. Maandag is de letter M aan de beurt. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leldsche Spaarbank is gedu rende de maand Februari j.l. ingelegd f. 329.756,30 en terugbetaald f. 680.354,47; ingeschreven zijn 171 nieuwe inleggers, terwijl 168 boekjes geheel werden uitbe taald. Het tegoed der 23.713 inleggers be droeg einde Februari f. 14.829.158,55 (in clusief rente over 1945). 54 spaarbusjes werden ter lediging aangeboden met een gezamenlijken in houd van f. 951,45. Op de scholen werd f. 182,62% ge spaard. MARY POS OVER AMERIKA. Voor „De Professorenwijk" sprak gis teravond in den foyer der Stadsgehoor zaal de bekende schrijfster en journaliste Mary Pos over „Amerika en zijn groot sten president". Nadat zij in een uitvoerig betoog de zeden en gewoonten van het Amerikaan- sche volk had geschetst, sprak zij over Franklin Roosevelt, wiens levensloop zij uitvoerig schetste en dien zij voor haar hoorders afschilderde als iemand met een edel karakter, die wars van egoïsme, zijn gaven en talenten aanwendde ten bate Van zijn medemenschen. Zij spoor de in een hartstochtelijk betoog aan zijn voorbeeld te volgen bij den moree- len en materieelen opbouw van ons va derland. Slechts zóó wordt ons leven waard om geleefd te worden. WONINGRUIL. Hun, die voornemens zijn de gemeen te Leiden te verlaten om zich elders in Nederland te vestigen, wordt in eigen belang aangeraden hiervan kennis te geven aan het Gemeentelijk Bureau voor Evacuatie-aangelegenheden, kamer No. 30. Stadhuis. De mogelijkheid is dan niet uitgesloten, dat op deze wijze een woningruil tot stand gebracht wordt. Om teleurstelling te voorkomen, wordt er dringend op gewezen, dat vestigings vergunningen slechts verleend worden aan personen, die zich noodzakelijk voor het uitoefenen van hun werk te Leiden moeten vestigen, van welk voorschrift zelfs ingeval van woningruil niet af geweken wordt. Casino Friedrioh Feher is een re gisseur met enorme fantasiel Dat be wijst hy terdege in „The Robbersym- phonie", zóó geestig van vinding en ci neastisch zóó merkwaardig, dat men zich over de betrekkelijke onbekendheid van deze merkwaardige film eigenlijk verbazen moet! Het gaat hier om een Italiaansche rooversbende, op wier hoofd „De Zwarte Duivel" een hooge belooning gesteld is. Maar dat ls niet alles: een kous van een waarzegster met een spaarduit van 127.000 dukaten er in wordt gestolen en een muzikan tenfamilie wordt ervan verdacht Ieder een zoekt naar die kous verborgen in een pianokast en zij komt ten slotte te recht. Maar vraag niet hóe: ge valt hierbij van de eene verrassing in de andere! Het wordt u allemaal voorge zet op een wijze, dlc t-otaal verschilt met die, welke ge gewoon zijt. Een film, waarin vernuft en originaliteit om den voorrang strijden, met eveneens geestige muziek van een reusachtig or kest, bestaande uit heeren met de meest vreemdsoortige bolhoeden op. Vooral het jeugdige hoofdvertolkertje verdient een eervolle vermelding. Lido Diep tragisch is het leven van de jeugd in de sloppen van Parijs. Jon gens en meisjes dolen er rond in el lende en komen daar nooit onder uit. In den grond zijn deze kinderen niet slecht, maar zij worden het, door de misère, waarin zij leven en net schrik- DE A.R. EN ÖE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. In een gisteravond in „De Turk" ge houden ledenvergadering van de A.R. Kiesvereeniging te dezer stede zijn de volgende personen op de groslijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen ge plaatst: mr. dr. N. G. Geelkerken, G. Hordijk, A. Knetsch, C. Mulder, S. M. Stolp en mr. C. J. Woudstra. DE „MATTHAUS PASSION". Zooals bekend zal zijn, wordt op 2 en 3 April in de Stadsgehoorzaal een uit voering gegeven van de „Matthaus Pas sion" van Joh. Seb. Bach, door de Chr. Zangver. Kerkkoor „Ex Animo", alhier. Reeds weken geleden waren alle plaat sen voor deze beide uitvoeringen uit verkocht, ja, zelfs zijn er ruim 900 plaatsen méér aangevraagd dan be schikbaar waren. Om deze redenen heeft het Werkcomité „Kunst en Ont spanning" van N.V.H. besloten een her opvoering te doen geven en wel op Dins dag 9 April a.s. in de Hooglandsche Kerk. CILLI WANG. Maandag treedt in den Schouwburg op de dans-parodiste Cilli Wang. Zij is voortgekomen uit het cabaret van Erica Mann „Die Pfeffermühle". Gaf zij daar in enkele nummers op bijzonder tref fende wijze, thans is haar repertoire uit gegroeid tot een omvang die het haar mogelijk maakt een avond alleen te vul len op verdienstelijke wijze. „TOONTJE HEEFT EEN PAARD IGETEEKEND!" Woensdag 6 Maart a-s. geeft de N.V Het Residentie Tooneel in den Schouw burg alhier een herhaling van het gees tige blijspel „„Toontje heeft een paard geteekend!", in drie bedrijven (6 tafr.) door Lesly Storm, onder regie van Bets Ranucci-Beckman, met Fie Carelsen, Mieke Flink, Enny Meunier, Paul Steen bergen, Richard Flink Piet Bron in de hoofdrollen. B. en W. stellen voor aan den heer J. H. Dommerholt ontslag te verleenen als onderwijzer aan de opleidingsschool aan de Driftstraat. Als opvolger wordt voorgedragen de heer L. Hack te Heinkenszand. In de plaats van den heer J. P. Blom, die bedankt heeft, wordt voor gedragen als No. 1 voor benoeming van een hoofd voor de O. School voor bui tengewoon L. O. de heer M. G. H, den Haan te Gorinchem. Kerkelijk leven Ned. Ilerv. Kerk: Aangenomen de ben. tot Evangelist te Slatterveen H. Roemellng, Evangelist te Boertange. Beroepen te Westerbork (toez.) C. v. 't Riet te Bourtange; te Wlssenkerke J. v. d. Berg te Vlijmen; te Zwolle (vac. L. J. v. d. Kam) (toez.) W. A. Nell te Oud-Karspel. Bedankt voor Amersfoort J. v. d. Velden te Weesp; voor Schiedam (vac. dr. J. Swart) J. v. Kuiken te Amstelveen; voor Sprang L. Vroegindewey te Waddinxveen. Benoemd tot pred.-evangellst te Voorne- Putten met standplaats Oostvoorne W. v. Hassel te St. Michielsgestel. Geref. Kerken; Aangenomen naar De- demsvaart J. S. Greldanus te Wyhe, die bedankte voor Heemse; naar Wlldervank H. v. Twlllert te "Wlerlngerwerf. Tweetal te Oenkerk N. Nljhuls te Don kerbroek en P. J. Soholten te Onstwedde. Beroepen te Enter A. J. v. Dijk te Kou- dum; te Haarlemmermeer-O.Z., J. de Lange te Lunteren; te Nleuw-Loosdrecht H. Bouma te Treebeek; te Oudehorne H. v Minnen te Zalt-Bommel; te Wlssekerke G Visser, cand. en hulppred. te Amster dam-N. Aangenomen naar Amstelveen M. Feitsma te Beverwijk. Bedankt voor Vlaardlngen (vac. dr. F. L. Bos) J. B. Vogelaar te Hlllegersberg-Terbreg. Geref. Kerken naar art. 31: Bedankt voor Gorinchem W. W. J. v. Oene te Oud- Loosdrecht. Beroepen te Leek A. Kuiper te Holwerd; te Wezep C v. Ommen te Maastricht. Chr. Geref. Kerk: Beroepen te Baarn H. v. Leeuwen teErmelo; te Lutten a/d. De- demsvaart K. G. v. Smeden te Groningen. Bedankt voor Zwaagwestelnde J. v. Dalen te Wormerveer. Geref. Gemeenten: Beroepen te Tholen J. Lichtenberg te Vlaardlngen. Doopsgezinde Broederschap: Drietal te N. Niedorp mej. da. C. Boerlage te Tjalle- berd, mej. da. E. Franken-Liefrlnck te Amsterdam en mej. da. M. Knot te Zijldljk. Aangenomen naar Baarn J. E. v. Brakel te Koog a. d. Zaan. Ev. Luth. Kerk: Beroepen te Amsterdam G. J. Duyvendak te Utrecht. UIT DE RIJNSTREEK. LEIDERDORP. Raadsvergadering De raad vergader de onder voorzitterschap van den waar nemend burgemeester M. P. Splinter. Aangeboden werd de gemeentebegrootlng 1946. In verband met den weinig bevredi genden flnancleelen toestand van de ge meente werd voorgesteld de opcenten van de personeele belasting te verhoogen van 110 tot 150 In de begrootlngscommlssle werden benoemd de heeren Gijzel, Snel en Klinkenberg. Tot leden van de com missie voor het nazien van de rekening over 1943 werden benoemd de heeren v. d. Zwan, Mak en v. Winkel. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot ver leening van een credlet voor hevbeplan- tlng van de wegen, evenals het voorstel om het burgerlijke armbestuur te her dopen ln Bureau Sociale Zorg Tenslotte brachten B. en W. een afwijzend prae- advles uit op het ln de vorige vergadering gedane voorstel tot het Inrichten van de gemeenteschuur als vergaderlocalltelt, waaraan hier ln de gemeente zeer drin gende behoefte bestaat. Burgerlijke Stand Geboren: Cornells Franclscus Johannes z. van F. A. Zand bergen en C. J. Hoogervorst; Ma rijtje Jo hanna d. van G. van Dlggele en D. H. wekkende voorboeeld der ouderen. Een tip van deze droeve sluier wordt opge licht in de film „De hel der Engelen". Vooral zij, die éénmaal dikwijls bui ten eigen schuld in een verbeterings gesticht zaten, zijn meestal gedoemd, in deze hel te blijven. Tenzij reclassee- ringswerk zijn zegenrijken arbeid zou kunnen uitoefenen. Maar zóo ver gaat deze film helaas niet: zij blijft staan bij het schrijnende leed en duidt slechts even aan, hoe het zou kunnen zijn, als deze verwaarloosde en tot misdaad ge doemde jeugd ook eens van de „zon" mocht genieten. Er wordt geen opwek kend beeld gegeven: het is beschamend dat de tegenwoordige maatschappij, die ook in dit opzicht om vernieuwing schreeuwt, nog dergelijke toestanden tolereert. Moge men wegen vinden, om een jeugd te redden uit een poel van ontaarding, als waarvan hier sprake is Zóó bezien, zal deze Rabinowltsh-film, met Sylvia Batailie in de hoofdrol, wel licht invloed ten goede uitoefenen! Luxor Humor en spanning zijn op verdienstelijke wijze gecombineerd inde film „Geheimagent No. 5", waarin Claude Hullert en Lilly Palmer de voor naamste rollen vervullen. Zonder twij fel voert de humor echter den boven toon en wel zoodanig, dat zij meer dan eens het kluchtige zeer dicht benadert Deze vertegenwoordigen van den Brit- schen Geheimen Dienst, die nadat reeds vier van zijn voorgangers den dood hebben gevonden wordt uitgezonden om een gevaarlijke ter- reurbende te ontmaskeren is immers RECHTZAKEN Verdediger van mr. Schrieke. Als verdediger van den oud secretaris generaal van het departement van Justitie mr. J. J Schrieke, die op 19 Maart voor het bijzonder gerechtshof te 's-Graven hage zal terecht staan, zal optreden mr. C B. Relnhold te 's-Gravenhage. SANTPOORT's DOMINEE STOND TERECHT. Voor het Amsterdamsche Bi)z. Gerechts hof stond terecht de 44-Jarlge Santpoort- sche dominéé R. H. Oldeman. wegens ver raad van persoonlijke vllanden aan den SD. ln 1943. HU had bovendien aan Jood- sche personen valsche persoonsbewUzen verstrekt tegen tienmaal den prijs, welke hU er zelf voor betaalde. Wegens verraad werd tegen hem geëlscht 6 jaar gevange nisstraf met levenslange ontzetting uit de kiesrechten en het verbod om ooit weer een geestelijk ambt te vervullen, en 1 Jaar gevangenisstraf voor het zich weder rechtelijk bevoordeelen. Uitspraak 15 Maart. BIJZ. RAAD VAN CASSATIE. Terecht stond Karei Peter Schepsuit Leiden, die in 1945 vrywillig toegetreden was tot de Nederlandsche Landwacht en derhalve door het Bijzonder Ge rechtshof tot 7 Jaar gevangenisstraf was veroordeeld. De procureur-fiscaal noemde de Ne derlandsche Landwacht een Dultsclie staatsdienst en concludeerde tot ver werping van het beroep. Uitspraak over drie weken. HAAGSCHE RECHTBANK. Inbraken ln winkels. In December en Januari van den hon gerwinter .pleegde de opperman D. Z. te Leiden een aantal inbraken ln verschil lende winkels. Waar alles volgens het zelfde systeem plaats vond. gelukte het reeds vrij spoedig die inbraken op te hel deren. Thans vorderde de Officier een Jaar en negen maanden gevangenisstraf tegen verdachte. Gestolen goed In den laten avond had een kennis van de hulsvrouw D. v. d. H. te Lelden een pak gebracht aan haar woning, en gevraagd dat een nacht te bewaren. Het was wel duidelijk dat er met dit pak iets aan de hand was. doch mede op gezag van haar man, was het pak des nachts onder de vloer verstopt, en toen den volgenden dag dekennis ver scheen, gaf deze uit het pak een paar kousen cadeau. Dit ten geschenke aan nemen, deed thans den Officier twee maanden gevangenisstraf vorderen ter zake van heling. Op den uitkijk Bü verschillende in braken die te Lelden gepleegd werden, had de fabrieksarbeider W. N. als uitkijk gefungeerd, hetgeen hem geen windele ren had opgeleverd. HU had een flink deel van de goederen, die gestolen werden, ont vangen. Tenlaste gelegd was slechts zijn hulp bil een inbraak aan den Nieuwen RUn. nadat eerst tevergeefs was getracht ln te breken in een kleedlngmagazijn van de fa. V. De Officier vorderde acht maan den gevangenisstraf. Inbraak In den nacht van 910 Oct. werd Ingebroken ln een woning aan den N. Rijn te Lelden, doch een politieman stoorde, en zag ln den gang een koffer met Perzische tapijten en andere kost baarheden gereed staan. De los-arbelder J. B. bekende thans zich aan de inbraak te hebben schuldig gemaakt. Verdachte had kort geleden een straf van een Jaar ondergaan, terwijl hU ook andere inbra ken op zlln geweten heeft. De officier vorderde twee Jaar gevan genisstraf. Diefstal bU de H.A.R.K. In het ultdee- llngsgebouw van de HARK. aan den Middelweg te Lelden, had de teekenaar W. j. J. G. te Lelden ingebroken, waarbU diverse goederen werden gestolen. De of ficier vorderde thans een Jaar gevange nisstraf met aftrek van preventief. De raadsman, mr. Barents wees erop dat G. die naar FrankrUk moest en dit weigerde, een moeilijken tUd doormaakte, en anders niet tot dergelijke feiten zou zUn vervallen. Burgerlijke Stand van Leiden. GETROUWD: J. G. KI andermans Jm. en J. de Gunst Jd. F. P. E. Bloemarts, J.m. en C. H. Krantz, J.d.; H. S. H. Stenz, gcsch. en M. H. Lee ning. J.d.; M. E. van Nlevelt, J.m. en S. W. van de Sande Bakhuyzen, J.d.; S. van den Ende, J.m. en P. Smit, J.d.; T. Huls man. J.m. en E. Asztemborska, Jjd C. N. M. Halvemaan, J.m. en P. J. Brandt, J.d.; J. Heljmans, J.m. en C. van der WeUden, J.d.; J. H. H. Jansen. J.m. en J. M. Klerks, J d.; R. E. de Jonge, J.m. en M. P. Kwestroo J d.; H. Onderwater. J.m. en C. van Es, J.d.; N. Rysbergen, J.m. en E. van der Tuin, J.d.; A. H. schild, J.m. en A. G. van der Velde. J.d.; A. de Tombe. wedr. en C, van den Berg, wed.; P. Vermond, J.m. en M. Kool haas, J.d.; D, F. C. le Malre, J.m. en L. M. van der Meulen, J.d.; F. Zlrkzee, J.m. en E. de Tombe, J.d. ONDERTROUWD: ML A. van der Born, Jm. 21 jaar en A. Braxhoven, J.d. 22 Jaar; P. S. Brandt j m. 20 Jaar en C. J. de Krijger, J.d. 22 Jaar; S. Houps, J.m. 30 Jaar en A. C. Abrahams, wed. 34 jaar; H. J. Labordus. Jm. 26 Jaar en S. Fakkel. J.d. 24 Jaar; H. F. van Lunteren, J.m, 25 Jaar en E. J. de Vlet J.d. 22 Jaar; C. W. Pouw, J.m. 24 Jaar en J. Robbers j d. 23 Jaar; W. F. Braggaar J.m. 35 Jaar en H. Hl lie brand. J.d. 28 Jaar; H. F. A. Cabooter, J.m. 27 Jaar en S. E. Verplancke j.d. 27 Jaar; C. F. B. Sandmann, j.m. 3 Jaar en M. P. C. Wijten- burg. j d. 29 Jaar; J. Gijsman, jm. 31 Jaar en L. C. Struik, J.d. 29 Jaar; J. C. Spek snijder Krlest. J.m. 29 Jaar en H. van der Reijden. J.d. 27 Jaar; G. J. van Kempen. J.m. 26 jaar en G. E. M. wydeveld, J.d. 25 Jaar; A. J. Mader. J.m. 24 Jaar en C. M. Wesdorp. J.d. 23 Jaar; W. F. L. Heljloo. J.m. 28 Jaar en E. Slerat, jd. 31 jaar; M. Zaaijer. J.m. 29 Jaar en H. B. Sohoemaker, j.d. 27 Jaar. Hakken; Bastlaan Adrlaan z. van B. A. Versteeg en D. Pronk; Jacob z. van W. Roest en J. H. G. van Winkel. Ondertrouwd: J. v. d Groep Jm. 25 J. en A. Nleuwenhuyzen jd. 24 Jaar. een vrij onnoozel jongmensch, die de gekste dingen doet en in enkele oogen blikken zelfs tegen wil en dank tot ln het hoofdkwartier van zijn doods vijanden is doorgedrongen. Het is al met al een genoeglijke geschiedenis met vele vroolijke gebeurtenissen, die af en toe herinneringen opwekken aan de be faamde gooi- en smijtfilms van eer tijds en menigeen een avond van pret tige ontspanning zullen bezorgen. Rex Gloeiende romantiek en sen satie: twee factoren, die het begrijpe lijk maken, dar de film „Orkaan" nog steeds repertoire houdt! Dc regisseur John Ford is er inderdaad in geslaagd een adembenemende visie te geven op de stormen, die een Zuidzee-eilandje teisteren zóó erg dat het ten slotte zoe goed als geheel verdwijnt. Daar naast de ontroerende geschiedenis van het echtpaar Tarengi en Marama (resp. Dorothy Lamour en John Hall), die ten slotte een gelukkigen afloop vindt. Een reprise, waar velen van zullen genie ten! Trianon Buiten beschouwing la tende de vraag of de aankondiging van „Carnet de bal" („Het balboekje") als ,,'s werelds besta film" niet wat &1 te hooge verwachtingen wekt, moet toch worden getuigd dat deze Fransche film vele voortreffelijke eigenschappen bezit, zoodat we er geen oogenblik aan twij felen. of zij zal ook bij haar derde reprise in Leiden, stampvolle zalen trekken. Prominenten als Harry Baur. Louis Jouvet, Pierre Blanchard en Fer- nandel garandeeren een prima vertol king. MEDITATIE Er is niets nieuws onder de zon. (Prediker 1:9). De geschiedenis wordt wel eens ver geleken met een rivier en dat beeld i« niet eens zoo dwaas. Nergens kan men een bepaalde overgang constateeren en toch is er een enorm verschil tusschen den wilden bruisenden bergstroom en de breede, traag vloeiende watermassa by den mond. Het kan ons leeren, dat caesuren in de geschiedenis nooit met jaartallen zyn aan te geven. Toch onderscheiden we en met recht de Oudheid, de Middeleeuwen en de Nieuwe Geschiedenis. Want er zyn enorme verschillen aan te wyzen tusschen deze perioden. Elk tydvak en ln zoo'n tydvak elk volk heeft zoo een eigen geesteiyk klimaat. De Egypte- naren en Babyloniërs leefden in een heel andere sfeer dan de Hellenen. En in Hellas, eenheid naar bulten als het noodzakelijk was, vallen de groote ver schillen op tusschen de Spartanen en de Atheners, om van de andere stam men te zwygen. De Acropolis laat zich niet in de stad der Doriërs denken. Zoo is ook de mensch uit de 19e eeuw een andere dan die uit onzen tyd. Er zit ontwikkeling in de historie en op daze ontwikkeling is men trotsch. Men is trotsch op de technische presta ties, trotsch op den atoombom. Welk een nieuwe mogelykheden alweer. De wereld heeft zich in den loop der eeuwen enorm uitgezet voor ons ken nen en kunnen tenminste. Niet alleen is de bekende oppervlakte steeds uitge breider geworden en nam daarmede het aantal witte vlekken op de wereldkaart af. het heelal is doorvorscht en men meent reeds contact te hebben met andere hemellichamen. Geiyktydig is de wereld van het microscopisch klein steeds intenser bestudeerd en heeft de materie haar geheimen prijs moeten geven. Staan wy aan het eind der uitvin dingen of zal een nageslacht lachen om onze kinderlijke voorstellingen en toepassingen? Welk een grootsche ont plooiing is nog mogelijk? En dan lezen we plotseling een woord van den Prediker, den wijzen zoeker op een troon, dat klinkt als een sonore cel- lotoon tegen de blazersfanfare: Al deze dingen worden zoo moede, dat het niemand zou kunnen uitspre ken; het oog wordt niet verzadigd met zien, en het oor wordt niet vervuld van hooren. Hetgeen er geweest is, hetzelve zal er zyn, en hetgeen er gedaan is, hetzelve zal er gedaan worden: zoodat er niets nieuws is onder de zon. En nu van tweeën een: Of Salomo was by al zyn wysheidzoeken het spoor byster geraakt öf de vooruitgang, waar over men jubelt is geen vooruitgang, want er is niets nieuws. Zoo eenvoudig is het echter niet. Een ander woord van dezen koning is: Want in veel wysheid is veel verdriet; en die wetenschap ver meerdert, vermeerdert smart. Er is wys heid en wetenschap. En de steeds dieper in de stof door dringende wetenschap heeft schoone uit komsten geleverd, maar niet-gewilde smart van millloenen vermeerderd. En daarom is de wijze, die dit overpeinst, soms zoo droef. Dat is het wat niet verandert onder de zon. de geest van den mensch. De eerste mensch at van den boom der kennis en vermeerderde zyn smart. Na hem is de ^euwen door de kennis ver meerderd en ook de smart. En de wyze kent het vele verdriet. Moet de mensch dan niet een pessi mist worden? Heeft ons werken dan zin? Inderdaad, zoo wy het meten aan den eenigen maatstaf, die mogeiyk is: De Geest der Waarheid. Boven de menschelyke kennis gaat de Goddelijke wysheid; boven der men- schen maat de Geest. Eerst dan ziet men, dat met de geheele ontwikkeling der menschheid gegeven is een vermeer dering van smart. Die wijsheid is den wijzen soms verborgen en der klnder- kens geopenbaard. Want er is voornoo- dig een rein hart. En in de Bergrede werd reeds gezegd: Zalig zyn de reinen van hart, want ze zullen God zien. En zy, die God zien, meten eiken vooruitgang en elke daarmee corres- pondeerende ellende aan de eenig juiste maatstaf. Zy kunnen droef zyn, maar dragen die droefheid boven dit leven uit om ze achter te laten als het ulter- ïyke. Alle smart omhooggedragen Meerdert vreugdes gouden schat: Slechts de vleuglen die ons schragen, Zyn van aardes tranen nat. Zoo heeft niet de pessimist het laat ste woord. Want de vreugde van het zien en kennen dezer wysheid is eeuwig! En in de symphonie der eeuwigheid smelt alles samen tot een machtig accoord: Rust myn ziel, uw God is koning! Grepen uit het Radio-Programma VOOR ZONDAG 3 MAART. Hilversum I (301 M.) NCRV: 8.30 9.30 uur: protestantsche studlodienst, voorganger prof. dr. K. Dijk te Amster dam; KRO: 10.0010.30 uur: Hoogmis; 14.4015.00 uur: repatrleerenden dalen, op Schiphol, reportage door Leon Povel; 16.0016.30 uur: ziekenlof uit de R.K. ziekenverpleging te Hilversum; IKOR: 17.3018.45 uur: protestantsche kerk dienst uit de Vrije Evang. Gem. te Hil versum, voorganger ds. Joh. J. v. Petegem aldaar; NCRV: 19.15—1930 uur: Kent gi) Uw bijbel? door ds. A. K. Straatsma te Den Haag; 22.15—22.30 uur: dr. Paul Jullen over kampvuren langs den evenaar. Hilversum II (415 M.) IKOR: 10.30 12.00 uur: prot. kerkdienst uit de groo te kerk te Naarden; AVRO: 12.3012.40 uur: mevr. A. K. Boissevalnvan. Lennep over N.SR.'ers; 12.4013.00 uur: negro spirituals, Christine Bévort, alt, Pierre Palla, orgel; 14.3015.00 uur: liederen- recital door Charles Panzéra; VARA: 18.15 18.50 uur: bravour en charme, oi.v. Benedict Sllberman; 18.5019.10 uur: een discussie over evenredige vertegen woordiging; AVRO: 21.1521 55 uur: deel III hoorspel „Haal Paul Vlaanderen er weer bijl"; J22.15—22.30 eh 22.45—23.00 uur: Dolf v. d. Linden en zyn Metropole orkest; 23.1524.00 uur: nocturne. VCOOR MAANDAG 4 MAART. Hilversum I (301 M.) NCRV: 17.35— 18.45 uur: all round sextet: 21.3022.00 uur: Handel-concert; 22.3022.50 uur: prof. dr. J. Bavlnck over moeilijke teksten uit het Nieuwe Testament; 22.5023.20 uur: NCRV strijkorkest; 23.2023.50 uur: gramofoonmuzlek. Hilversum II (415 M.) AVRO: 15.15 16.30 uur: „bonbonnlère", luchtig pro gramma; 19 0519,50 uur: muslca autiqua; 21.1521.30 uur: prof. dr. Ph. Kohnstamm over universiteit en maat schappij; 22.152285 uur: verzetspoëzie; 22.3523.00 uur: le plano romantlque. pianospel door Pierre Palla; 23.1524.00 uur: The Kentucky Minstrels. MARKTBERICHTEN Rijnsburg, Bloemenveiling 28 Febr.: Crocussen: geel f. 11.80; blauw f. 1.20 1.80; wit f 2.40—3; Hyacinthen per bol f 2530 per 100; Anemonen 33 ct per stuk; Narcissen: Ac'*a f 1; Costers 35 50 ct; Galantus 35 ct; Alfred 5060 ct; Blauwe druifjes 3550 ct; Hyacin hen 6080 ct; Tulpen f. 1.30 alles per bos.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2