De verkiezingsmitslag in België Brifsche onderscheiding voor Het proces fe Neurenberg Prins Bernhard Minister Drees over sociale vraagstukken Wij hooren Weerbericht Het lol der politieke delinquenten in Zuid-Holland Met een enkel woord STADSNIEUWS Herdenking M. G. Verwey Het Rijnland als veiligheidszone fikste Jaargang DINSDAG 19 FEBRUARI 1946 No. 25708 LEIDSCH DAGBLAD Waarnemend Directeur: A Poortman Hoofdred.: Mr M B van der Hoever DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Directie en Administratie: 25041 (2 lünen) Telef. Redactie: 21507 Gironummer: 67055 De volledige uitslag der verkiezingen voor de Belgische Kamer is: C.VP. 90 of 91 (tegen 73 in 1939) Socialisten 69 (tegen 65 in 1939) Liberalen 17 (tegen 33 in 1939) Communisten 24 (tegen 9 in 1939) U.D.B1 of 2 De uitslag voor den Senaat is: C.VP51 zetels (38) Socialisten 35 zetels (35) Communisten 11 zetels 3) Liberalen 4 zetels (16) De voorzitter van de Chr. Volkspartij De Schrijver heeft van den Belgischen prins-regent een informatie-opdracht met het oog op de samenstelling van de regeering ontvangen. Dit beteekent, dat De Schrijver niet rechtstreeks met de vorming van een regeering is be last. De Schrijver heeft gisternamiddag een beleefdheidsbezoek bij Van Acker Een speciale correspondent van het ANP. seint: Opnieuw zagen de be schuldigden te Neurenberg een film van het concentratiekamp Auschwitz. Thans was het een Russische film, waarop de afzichtelijke poel van ellende, die het roode leger hier aantrof, in beeld werd gebracht. De Russische aanklager Smirnov ging voort met een onafgebroken relaas van de beestachtige daden, door de Duit- schers tegen de burgerbevolking ge pleegd. Diepen indruk maakte Smirnovs le zing van de slachting van Lidice, het Tsjechische dorp, dat geheel werd uit gemoord en platgebrand onder leiding van den beruchten Karl Frank. De Duitschers, die den moord uitvoerden, lieten zich na afloop voor de stapels lijken fotografeeren. Door het tribunaal is hedenmorgen medegedeeld, dat het verzoek van de verdediging om een verdaging van het proces voor drie weken, nadat de ten lastelegging geschied zou zijn, is ver worpen, DE ARBEfDSVOORWAARDEN IN DE VER. STATEN. Op een conferentie, bezocht door ondernemers, vertegenwoordigers der vakvereenigingen en regeeringsafge- vaardigden, is een loonsverhooging goedgekeurd van 18 dollarcenten p. uur voor 650.000 werklieden uit het scheeps bouwbedrijf. De werkgevers hebben aan deze regeling echter hun goedkeuring niet gehecht. De raad tot stabiliseering der loonen moet nog een oordeel uit spreken. ONDERHANDELINGEN MET SYRIË EN LIBANON De Fransche en Britsche regeeringen hebben de eerste stap gezet naar de opening van onderhandelingen met Sy rië en Libanon over het vraagstuk van het terugtrekken van de Fransche en Britsche troepen uit den Levant. Voor de eerste keer hebben de twee regeerin gen aan de Britsche en Fransche ver tegenwoordigers, die aan de bespre kingen zullen deelnemen, dezelfde richtlijnen gegeven. Men verwacht, dat de onderhandelingen spoedig zullen be ginnen. afgelegd. De twee groote overwinnaars van den dag zijn de C.VP. en de communisten, waaruit volgt, dat de grootste stem- menverschuiving in twee tegenoverge stelde richtingen gegaan is, waardoor de vorming eener regeering niet verge makkelijkt wordt. ENGELAND EN HET POOLSCHE LEGER. In een Britsche nota als antwoord op het onlangs bij de UNO ingediende memorandum van Joego-Slavië over de Poolsche troepen van generaal An ders in Italië verklaarde Bevin: „In dien de regeering van Joego-Slavië ge looft, dat de aantijgingen in haar me morandum goed gefundeerd zijn, dan was de juiste gang van zaken geweest deze langs diplomatieken weg onder mijn aandacht te brengen. Indien zij dan niet tevreden is met het antwoord dan kan zij het recht van ieder lid der UNO toepassen, namelijk volgens artikel 35 van het charter de zaak zelf voor den Veiligheidsraad te brengen. In plaats daarvan is de kwestie nu door de Sovjet-regeering voor den Veilig heidsraad gebracht, waarbij de zaak vreemd genoeg als eer mogelijke toe komstige bedreiging van den vrede wordt voorgesteld." Bevin legde er den nadruk op, dat de Poolsche troepen onder Engelsch commando over geheel Italië verspreid zijn en uitsluitend be wakingsdiensten verrichten. Bevin verklaarde geen kennis te kunnen ne men van de geruchten als zouden de Poolsche troepen in nauw contact staan met Joego-Slavische oproerige elementen in Italië en aan hen ma- terieelen steun verleen en, tenzij men den bron van deze berichten bekend maakt en overtuigende bewijzen weet aan te voeren. Naar het A.NP. verneemt heeft de Koning van Engeland, op voordracht van veldmaarschalk sir Bernard Mont gomery, aan Z.K H. Prins Bernhard het Grandcross in the order of the British empire verleend, als erkenning van zijn groote verdiensten als bevel hebber der Nederlajndsche strijdkrach ten gedurende de operaties in Noord- West Europa. VERGOEDING VOOR DOOR DE DUITSCHERS GEVORDERDE AUTO'S Op vragen van den heer Sweens, be treffende het toekomen van vergoeding voor door de voormalige Duitsche weer macht gevorderde auto's, voor zoover door de bezetters daarvoor al gelden in de gemeentekas waren gestort, heeft minister Beel geantwoord dat, in over leg met den minster van financiën, een nadere regeling zal worden getroffen. Daarbij zal worden beslist in hoeverre de betaling van gevorderde auto's ten laste van 's rijks schatkist kan geschie den. Wel is waar heeft de voormalige bezetter de schulden uit hoofde van zfjn hier te lande verrichte requisities veelal formeel voldaan, maar in wezen kan hier niet van een betaling worden gesproken, aangezien door het ophef fen van de deviezengrens de voormalige bezetter door middel van betalingen door de Nederlandsche Bank ter zake onbeperkt over Nederlandsche betaal middelen kon beschikken, waartegen over de Nederlandsche Bank een, thans waardeloos geworden, tegoed in rijks marken verkreeg. Het overleg zal rnet spoed worden bevorderd. Daarbij zal bepaaldelijk ook aan de belangen van de voormalige autobezitters volle aan dacht worden geschonken. In een te pen Haag gehouden pers conferentie heeft minister Drees een beschouwing gegeven over sociale vraagstukken hier te lande. Hij zeide dat plannen zullen worden uitgewerkt om tot een algemeene werkloosheids verzekering te komen. De staat zal hier pas bijspringen, wanneer de werkloosheid te groot mocht worden. Hierbij zal aL uitgangspunt het streven worden genomen om de betrok kenen een bestaanszekerheid te geven- Ook de ouderdomsverzekering is een on derwerp, waarop de aandacht van dén minister is gevestigd. Voor de volksgezondheid zal een con tactcommissie worden ingesteld, waarin medici zitting zullen hebben. Tevens zal een ziekenfondsraad worden ge vormd. Het ontduiken van vastgestelde loo nen komt veel voor- Echter mag worden verwacht dat de looncontrole op 1 Maart a.s. zal beginnen. Naar aanleiding van een vraag, of het niet mogelijk zou zijn, de ongeveer 60.000 meisjes, die bij de Nica of Marva hebben gesolliciteerd, op te wekken om hun diensten in het landsbelang aan te bieden, deelde de heer Drees mede, dat een groot deel van deze meisjes óf reeds werk heeft, óf thuis is. Ten aanzien van de voorschotten, welke de arbeidsbureaux aan achterblij- Bjj de bezetting van Soerabaja dotir Britsche troepen gelukte het den extremisten om 2500 vrouweii en kinderen te ontvoeren. De Britten besloten een expeditie uit te zenden, om deze vrouwen en kinderen te ontzetten, welke helaas mislukte. Gevangen genomen extre misten worden weggevoerd. A.B.C/Marvo Stevens P Zaterdag is tijdeiir een hevigen storm een kustvaartuig bij Nieuw-Schot. land vergaan. Twaalf opvarenden zijn hierbij omgekomen. De Britsche medische autoriteiten te Berlijn spreken hun groote ongerust heid uit over het snelle uitbreiden van typhus, welke door uitgewekenen uit het Oosten in de stad wordt gebracht. De Fransche vakvereenigingen hebben een actie ingezet tegen de loon politiek der regeering. Eenige honderd duizenden werknemers hebben gede monstreerd ter verkrijging van hoogere loonen. De Bilt venvacht tot Woensdag avond: Brekende bewolking. Heden avond koud front-passage met eeni- gen regen Morgen wisselende be wolking met plaatselijk enkelebuien Matige, vooral aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen West en Noordwest. Iets kouder. De Iraansche missie onder leiding van den premier is naar Moskou ver trokken. De Fransche oud-minister van bin- menlandsche zaken Adrien Tisier (in het kabinet de Gaulle) is overleden. De nieuwe Egyptische premifer heeft in de Kamer een votum van vertrou wen gekregen met 105—3 stemmen en 78 onthoudingen. 8 Juni zal in Engeland de vierings- dag der overwinning zijn. In België Is de accijns op benzine (2.40 fr. per L.) hersteld. Volgens de „Evening Standaard" wordt de beroemde kunstmatige invasie haven, die bij de landing in Normandië van zoo groot nut is geweest, gesloopt. Van communistische zijde wordt gemeld, dat in Mandsjoerije opnieuw strijd is uitgebroken tusschen de legers van Tsjoenking en die der rooden. De bekende journalist en radiocom mentator Pearson schrijft in een artikel in de New York Mirror dat er een uit gebreid net van Russische spionnen over Noord-Amerika is gelegd. Volgens Pearson zouden er niet minder dan 1700 Russische spionnen in Canada en de Ver. Staten werken. Deze intrigue zou ontdekt zijn toen een Russisch agent aan de Ca- nadeezen de namen en woonplaatsen van Sovjetagenten in Noord-Amerika bekend gemaakt heeft. Hij heeft bovendien een aantal autoriteiten in de Amerikaansche venden van naar Duitschland gedepor teerde arbeiders hebben verstrekt, werd het volgende gezegd; Van de terugvor dering van deze bedragen kan hiet wor den afgezien, omdat deze van den be ginne af als voorschotten zijn bedoeld. Uiteraard zal geval voor geval moeten worden bezien, waarbij in het bijzonder rekening zal worden gehouden met omstandigheden, als het niet ontvangen hebben van loon uit Duitschland, de huidige draagkracht e.d Ook zal verre kening met aan de grens ingehouden gelden kunnen plaats vinden. De scholing en herscholing van ar beidskrachten heeft de bijzondere aan dacht van den minister. Mede ter be vordering hiervan zijn thans wederom 20 rijkswerkplaatsen in bedrijf gesteld. De opleidingen omvatten daarbij o.m. de bouw- en metaalnijverheid. Aangaande de vervanging van de oude steunregeling aan werklooze ar beiders door overbruggingsuitkeermg, deelde spr. het volgende mede: de nieu we regeling wijkt op verschillende pun ten af van haar voorgangster. a. in plaats van steun op basis van behoefte-normen heeft een uitkeerïng plaats gelijk aan een bepaald percen tage van het loon; b. geen aftrek van gezinsinkomsten; c mogelijkheid van uitkeering aan verschillende leden van een gezin. De nieuwe regeling bedoelt een over gangsregeling te zijn ter voorziening in het onderhoud van de arbeiders, die na de bevrijding werkeloos waren. Zij geldt niet voor onbetrouwbaren en N.S3.-ers. De steunregeling voor de laatstgenoem- nen wordt door de gemeenten ter hand genomen. Het rijk betaalt 75 pet. van de kosten. Besprekingen in Indië nog niet begonnen A.N.P.-Aneta meldt uit Batavia^ Het Indische „ministerie vanvoorlich- lichting" heeft de volgende verklaring afgelegd: De twee ontmoetingen, welke tusschen dr. Sjahrir en dr. van Mook hebben plaats gehad, schijnen den indruk te hebben gevestigd, dat de onderhande lingen begonnen zijn. De huidige stand van zaken is echter als volgt: a) Tijdens de eerste ontmoeting, welke op den lOen Februari op uitnoodiging van sir Archibald-Clark Kerr plaats vond, heeft dr. van Mook aan dr. Sjahrir een voorstel van de Nederlandsche re geering overhandigd, dat een basis moest vormen voor onderhandelingen; b) Tijdens de tweede ontmoeting, op den 12en Februari, lichtte dr. van Mook eenige dezer voorstellen toe; c) De ontmoetingen, welke tot dus verre hebben plaats gehad, waren zui ver informeel en droegen een informa tief karakter; d) De Nederlandsche regeering heeft uitsluitend een voorstel als .basis voor onderhandelingen naar voren gebracht. Bijaldien zijn de onderhandelingen nog niet begonnen. Hedenmorgen vertrekt Sjahrir naar Djocjacarta, teneinde de groep van Soekarno omtrent de Nederlandsche voorstellen te raadplegen. en Canadeesche regeering aangewezen als samenwerkende met de Sovjets, al dus Pearson, Ook heeft hij eenige Ame rikaansche arbeidersleiders genoemd. Zelfs zijn fotocopieën van betalingen aan Amerikaansche en Canadeesche autori teiten gevonden. Deze Rus zou heeten Ivor Gosenko. De Japanneezen hebben van den keizer zeli een lesje in democratie ge kregen. Hirohito heeft namelijk, in ge wone burgerkleeren gestoken, een in spectietocht gemaakt, die eenig was in de geschiedenis, en waarbij hij zich op ongedwongen wijze onder de menschen heeft begeven. Hij praatte op gemoede lijke wijze met arbeiders, informeerde naar den welstand van hun familie en spoorde hen aan tot greotere krachts inspanning bij den wederopbouw van Japan. De keizer maakte zijn tocht per auto zonder zijn lijfwacht. Zuivering van overheidspersoneel EB KOMT SCHOT IN. (Van onzen Haagschen correspondent.) Uit inlichtingen van bevoegde zijde blijkt, dat het in den Haag zetelende Centraal orgaan voor de zuivering van Overheidspersoneel van de meer dan 20.000 daar ingekomen gevallen, er thans ruim 10.000 heeft verwerkt; dat wil zeggen, ter beslissing aan de betref fende instanties heeft doorgegeven. Men schijnt gegronde reden te hebben om te kunnen verwachten, dat men nu binnen drie maanden ongeveer met de zuivering van het overheidspersoneel gereed zal zijn. DE ZAAK VAN DE UNILEVER VERKOOPCENTRALE. Naar wij vernemen is de zaak van de Unilever Verkoopcentrale, in welke ver- duj.steringsaffaire, zooals men weet, de directie en eenigie hoogere functiona rissen. te zamen vijftien in getal, zijn gearresteerd, nog altijd niet in een sta dium, dat nadere mededeelingen kun nen worden verstrekt. Het onderzoek is nog in vollen gang en breidt zich steeds verder uit. Men wijst er ons op. dat het hier niet alleen gaat om de daders van de frauduleuze handelingen zelf, maar ook en vooral om hen, die daarvoor de verantwoordelijkheid dragen. De justitie streeft in deze zaak uiteraard naar vol ledige klaarheid. UITBREIDING VAN DEN PLUIMVEE-STAPEL. Het bedrijfsschap voor pluimvee en eieren zal een vrij groot aantal bedrij ven, aangewezen door den provincialen voedselcómmissaris, in de gelegenheid stellen 200 kuikens te ontvangen, zoo dat er dan een begin kan worden ge maakt met de pluimveehouderij. Boven dien zullen de pluimveehouders, die zich bereid hebben verklaard broed- eieren af te leveren aan een kuiken broeder, een extra kuikenbon ontvan gen. Hierop zullen zij 7-5 kuikens kun nen koopen. In het algemeen zullen slechts diegenen een bestelbon voor kui kens kunnen ontvangen, die in den landbouw een hoofdbestaan vinden en overigens aan de regelingen goed mede werken. TERUGBETALING TEGOED OP GELDKAARTEN DOOR P.T.T. Gebleken is, dat een groot aantal houders van geldkaarten, waarop des tijds bij den postdienst oud papiergeld werd ingeleverd, hebben verzuimd de hun toekomende bedragen tijdig in ont vangst te nemen. Ter voorkoming van moeilijkheden wordt belanghebbenden aangeraden de geldkaarten ton spoedgste ter verzilve ring aan te bieden, aangezien op de postinrichtingen nog slechts gedurende korten tijd gelegenheid zal worden ge geven de gelden dadelijk te ontvangen. Zooals onlangs reeds door de hoofd groep banken is bekendgemaakt, run nen in het algemeen de leden der be drijfsgroepen effectenhandel, handels banken, landbouwcredietbanken en spaarbanken voorloopig nog uitbetalin gen verrichten op de geldkaart Hou ders van geldkaarten, die destijds bij deze banken hun oud papiergeld inle verden, wordt eveneens aangeraden zoo spoedig mogelijk tot verzilvering van hun geldkaarten over te gaan. BEVORDERING VAN EEN SNELLERE BESLISSING. (Van onzen Haagschen correspondent.) In het ressort van den procureur fiscaal bij het Bijzonder Gerechtehof te 's-Gravenhage werkt een praktisch stel sel ter bevordering van een snellere beslissing omtrent het lot van de po litieke delinquenten in Zuid-Holland, De procureur-fiscaal laat er zich name lijk bijstaan door ongeveer 45 officieren fiscaal, een medewerking, die begrijpe lijkerwijze .ten goede komt o.m. aan een wat meer opschieten dan tot nu toe elders het geval is, met het vrijlaten \'an de zgn. lichte gevallen. Ten deele is het ieit, dat Zuid-Holland in dit op zicht de rest voor is, waarschijnlijk wei toe te schrijven aan de omstandigheid, dat het parket van den P.F". in de Resi dentie eerder aan den slag is gegaan dan de andere parketten. Ook elders zou men dit stelsel kunnen toepassen, want het betreffende besluit in zake de rechtspleging t.a.v. politieke delinquen ten kent den procureur-fiscaal het recht toe zijn bevoegdheden in dezen te delegeeren aan wie hij wil en net zoover als hij dat wil. Het Zuid-Hol- landsche voorbeeld, verdient ongetwij feld navolging. HET CONSISTORIE TE ROME. 29 van de 32 nieuwe kardinalen waren te Rome aanwezig om hun formeele be noeming in ontvangst- te nemen. De aartsbisschop van Toledo, wendde zich, na den Paus dank te hebben ge zegd, tot den Spaanschen ambassadeur bij het Vaticaan en betuigde zijn „diepe dankbaarheid" jegens „zijne excellentie het hoofd van den Spaanschen staat", die, zoo zeide de aartsbisschop, zich voor Spanje's bestwil zoo zeer had in gespannen en het land in oogenblikken van chaos en ruïne gered heeft. Kardinaal Frings uit Keulen dankte den Paus voor het feit, dat hij in weer wil van de schuld, die geacht wordt op het Duitsche volk als geheel te rusten, drie Duitsche bisschoppen tot kardinaal heeft gemaakt. Het consistorie zal voor het eerst in de geschiedenis der kerk uit meer niet- Italiaansche dan Italiaansche kardina len bestaan (42 tegen 27). Door het over lijden van den aartsbisschop van Genua is er nog een plaats open. De Paus sprak de vergadering in het latijn toe en wees speciaal op de univer saliteit der kerk. DE NIEUWE DISTRIBUTIE VAN TEXTIEL, MEUBELEN ENZ. Zy, die vóór 18 Febr. trouwden, krygen niets. Op een persconferentie heeft de direc teur van het distributiekantoor te Gro ningen, de heer K. Homan, de heden ingaande nieuwe distributievoorschriften ten aanzien van textiel, meubelen, ser viesgoed en metalen keukengerei, be sproken. Spreker constateerde, dat deze regeling hierop neerkomt, dat zij, die vóór 18 Februari getrouwd zijn, nergens voor in aanmerking komen. Hij heeft daartegen in Den Haag een protest doen hooren, maar zonder succes, daar het C.DX. te Den Haag te kennen heeft gegeven buiten deze distributie te staan. Hiervoor zouden de betrokken Rijks. bureaux verantwoordelijk zijn. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der St. Vincentius-vereeniging, werd gisteravond in den Koninklijken Schouwburg te Den Haag een feestavond gegeven. Aanwezig waren o.m. de pau selijke internuntius mgr. Giobbe, mi nister Beel en burgemeester de Monchy. Bij het sloopen van de door oor logshandelingen zwaar beschadigde R.K. Kerk te Philippine (Z.-Vl.) is een zij pilaar ingestort, waardoor de 15-jarige F. Vermeerssen en de 17-jarige R. van Vooren werden gedood. Een derde knaap werd zwaar gewond. Het Londensche tijdschrift „Vrij Nederland" zal binnenkort van naam veranderen en „De stem van Neder land" heeten. De sleepbooten „Tyne"en „Amster dam" hebben Zaterdag het stoomschip .JDamsterdijk" van de Holland-Amerika -Lijn den Nieuwen Waterweg binnen gesleept. De „Damsterdijk" is door de gealli eerden in de haven van Kiel terugge vonden. Het schip heeft zwaar onder de oorlogsomstandigheden te lijden ge had en zal te Rotterdam gedokt moeten worden. Het schip heeft ligplaats ge nomen aan de Lekhaven-Oostzijde. Het herstellingsoord voor onderwij zers te Lunteren, dat ruim anderhalf jaar door militairen was bezet en er deerlijk gehavend uitzag, is, nadat de restauratie van een gedeelte van den oostelijken vleugel haar beslag had ge kregen, dezer dagen heropend, Voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog is gisteren een Russisch schip ih de Amsterdamsche haven bin nengevallen- Het is het 7500 ton metende s.s. „Viachëslav Molotov" dat komende van Liverpool naar Amsterdam optoomde om te dokken- Door het tot ontploffing brengen van drie grondmijnen heeft H.M.'s „Jan van Brakel", vergezeld van 8 motorboot- mijnenvegers, de belangrijke rijsthaven Parepare (Celebes) vrij gemaakt. De Indië-week te Utrecht is giste ren officieel geopend in het groot audi torium der rijksuniversiteit door den praeses van het studentencomité voor Oost en West, den heer Oosters, waarbij o.a. tegenwoordig waren: minister Lo- gemann en jhr. van Holte tot Èchteld, secretaris van de commissie van herstel der universiteiten. Zaterdag j.l. is in den ouderdom van >59 jaar te Den Haag overleden de heer H. Hoek, in leven directeur van de vakschool voor schoenmakers te Den Haag, ridder in de orde van Oranje Nassau. Luit .-Admiraal Helfrich zal morgen per vliegtuig op Schiphol arriveeren. Morgenavond houdt de plaatselijke afdeeling van de Party van den Arbeid in het Volkshuis aan den Apothekers- dijk een bijeenkomst, gewijd aan de nagedachtenis van den heer M. G. Ver wey. In deze bijeenkomst, welke een be sloten karakter draa-gt, zullen de af- deelingsvoorzitter, de heer H. van Wou denberg en de fractie-voorzitter, de heer A. J. Jongeleen een korte rede uitspreken. Er sal een omlijsting zijn van gewijde muziek, hoogstwaarschijn lijk met medewerking van „De Stem des Volks". GENOOTSCHAP VOOR MILITAIRE TRADITIE EN UNIFORMKUNDE. Zaterdag vond in de regentenkamer van het Nederlandsoh Legermuseum de eerste vergadering plaats tot wederop bouw van het „Genootschap voor mili taire traditie en uniformkunde. Nadat eenige interne aangelegenhe den waren behandeld, waarbij kolonel b.d. M. C. van Houten, directeur van het Nederlandsch Legermuseum, tot voorzitter van het Genootschap werd gekozen, hield de reserve-kapitein der artillerie dr. F. G. de Wilde een interes sante causerie over „De uniformen van de Kurassiers 18151840", zulks aan de hand van in het Legermuseum aanwe zige uniformen, wapens en plaatwerken. HEROPENING RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE. Van morgen af zal het Rijksmuseum voor Volkenkunde weer op de gewone tijden (10—5 uur, 's Zondags: 1—5 uur) toegankelijk zijn voor het publiek, thans met inbegrip van de Schatkamer. Dr. W. Truijn alhier is benoemd tot lid eener commissie belast met het afnemen van examens nijverheidson derwijs. De schipbrug bij Deventer is weer voor het verkeer opengesteld. Radio Oranje heeft indertijd de firma Lips er van beschuldigd een op dracht van de Duitsche weermacht voor 60.000 handboeien te hebben aanvaard. Thans blijkt dat de opdracht was ge geven door de Nederlandsche politie, zoodat de firma Lips te goeder trouw was. Later heeft de firma de fabricage getraineerd en tenslotte slechts een klein deel der bestelde partij afgeleverd. De regeering heeft nu door middel van een radio-bekendmaking haar leedwe zen betuigd. Zoolang het Duitsche probleem Mr niet volledig is opgelost, zoo- lang het vredesverdrag niet ge- teekend is, biyft men gissen naar den uiteindeiy ken fc status van Duitschland in de toekomst. Het is een probleem met vele facetten; dezen in teresseert vooral het economische vraag stuk, genen het politieke. MaardeFran- schen, die in 1870, in 1914 en in 1940 de horden uit het Oosten zagen opda gen en gedeelten van hun gebied be zetten, zien vooral nog een ander as pect: de veiligheid. Louis Aubert wyri de er een studie aan: „Sécurité de l'Occident- Rhin- Ruhr," welke studie in Le Monde door Robert Jacomet wordt besproken. Jacomet zegt: „Door de ver snelling van het rhythme van de mili taire operaties is de ruimte het oor- spronkehjke element van de veiligheid geworden". Daarmede plaatst hy en vóór hem deed Aubert hetzelfde de Rynland- kwestie in een nieuw licht, typisch Fransch, maar doordat het om Duitsch land gaat tevens internationaal. Reeds eerder werd opgemerkt, dat veel bespre kingen terug te brengen zyn tot scher mutselingen over het innemen van strategische posities. Wanneer Frankrijk het Rijnland-probleem aanvat, wikkelt het de kwestie opzetteiyk los en let alleen op de veiligheids vraag. Terecht wijzen de Fransche schryvers dan onmiddeliyk op andere staten. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika leggen bases aan in den Atlantischen en Stillen Oceaan; Rusland verzekert zich van de strategische lyn langs den Oder en wroet in Turkye zoowel als in Tripolis. Engeland denkt er niet over zqn steunpunten op te geven. Ook in Nederland is by het annexatievraagstuk de veiligheid van de Oostgrens in het oog gevat. Men weet te goed, wat het zeggen wil, zyn land. bezet te zien, om niet alles na te streven om dit te voor komen. Ondanks de enorme vlucht van het luchtwapen en de bijkans nog on vermoede mogeiykheden van de atoom bom handhaaft men -den eisch van de veilige ruimtezónes. De infanterie, moge zy nog zoo gemotoriseerd worden, blijft de hoofdzaak by de strategische uit voering en deze infanterie moet ver plaatst worden. Als Frarikryk evenwel het Rynland op de eerste plaats als een ruimtepro bleem ziet, zoo verwaarloost het noch tans daarom nog niet de economische zyde van het vraagstuk. En daarom be trekt Aubert het Ruhrgebied in zyn beschouwingen. Want dLt gebied werd niet voor niets Duitschlands wapen arsenaal genoemd. Nu loopen nergens de meeningen sterker uiteen dan juist over de toe komst van de Duitsche grootindustrie. De ver verwijderde landen, vooral het ryke Amerika, willen de geheele in dustrie vernietigen, waardoor de oor logsindustrie implicite is lamgeslagen. De zwaar getroffen landen in het Wes ten van Europa, wier geen industrieën tot den grond werden afgebroken, zou den wel graag zien, dat Duitschland by dragen kon leveren voor de herstel werkzaamheden. En ten slotte is er de economische leer, dat de ineenstorting van de Duitsche industrie verwarring zal brengen in de economische positie van Europa, ons werelddeel te veel af- hankeiyk zou maken van Rusland en Amerika en op den duur tot volslagen anarchie zou leiden. Aubert, al deze kanten van het vraag stuk analyseerend, komt tot de con clusie, dat slechts 'één oplossing moge- ïyk is, om de tegenstrijdige belangen in één stelsel te verzoenen: de interna tionalisatie van het Ryn-Ruhr-gebied. Men bereikt daarmede, dat dit belang rijke gebied van zware industrie onder voortdurende contróle biyft, dat dosee ring van de behoeften voor de verwoeste landen mogeiyk biyft en dat in Duitsch land geen verarmde proletarische massa ontstaat. Inderdaad heeft het vraagstuk van het Ryn-Ruhr-gebied hierdoor een internationale beteekenis gekregen. On- getwyfeld heeft Frankryk by deze op lossing het meeste bereikt, maar geheel West-Europa is ermee gebaat Naast Polen aan de Oostgrens ver dient het Rijnland in het Westen aller belangstelling. PADVINDERS IN BEZETTINGSTIJD. Gedurende den oorlog werkte hier ter stede een ordonnance-groep, welke on der leiding stond van de heeren F. Fla- meling, Commandant Brandweer, D. C. Kok, secretaris der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, en den Plaatselijken Staf L-B.D- Deze groep bestond eerst geheel uit leden van het district Leiden van de Katholieke Verkenners en werkte ook na de opheffing der verkennerij door. Zoo werd hulp op groote schaal ver leend bij de evacuatie van Wassenaar, by de verschillende bombardementen in Leiden en omgeving en by het bombar dement van den Haag. Reeds na de ramp van den Stations weg werd het duideiyk, dat een 70-tal ordonnancen, waaronder reddingploe- gen, motorordonnancen, telephonisten, uitkykploegen e-d. voor de stad Lelden by een groote ramp niet voldoende was, zoodat het geheel uitgebreid werd met een 50-tal padvinders van de N.P.V. Deze kregen tezamen met de verken ners een volledige brandweeropleiding, waarbij ook de bediening van de groote brandspuiten, het redzeil springen en redden uit huizen geleerd werd. Dit alles met het oogmerk om by de be vrijding van de stad Leiden op alles voorbereid te wezen. Het was een of- ficiëele tak van den L3.D. en nooit is het den toenmaligen autoriteiten duideiyk geworden, dat dit allen pad vinders waren, leden van een verboden organisatie. Zaterdag a.s. om 2.45, zullen ten over staan van het gemeentebestuur, den commissaris van politie en andere auto riteiten aan deze jongelui insignes Na tionale Diensten en oorkonden worden uitgereikt. Dit geschiedt in d Brand weerkazerne aan de Langebrug. De heeren J. W. E. Ebbinge en B. E. A. M, Schreurs, beiden alhier, zyn I geslaagd voor het 3de deel van het notarieel examen.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1