Geen enkele actie ten aanzien van Nederl.lndië Alle voorstellen verworpen Ickes afgetreden Rond de U.N.CX Voedselcrisis in Europa Vergoeding oorlogsschade aan woningen Weerbericht Hef proces fe Neurenberg Wij hooren Soekarno is teleurgesteld Vliegdekschip voorde marine Gezagsfroepen te Den Helder doen overval De nieuive bonnen Almelo staat blank 83ste Jaargang DONDERDAG 14 FEBRUARI 1946 No. 257Ö4 LEIDSCH Waarnemend Directeur: A. Poortman Hoofdred.: Mr. M. B. van der Hoeven DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Directie en Administratie: 25041 (2 lijnen) Telef. Eedactie: 21507 Gironummer: 57055 Gisteravond had de Veiligheidsraad twee voorstellen inzake de Indische I kwestie te behandelen. Het eerste was het voorstel van Ma- noeilsky, den Oekrainischen gedelegeerde naar Java te zenden. Het andere was de. nieuwe suggestie van den Egyptischen gedelegeerde, Riaz, volgens hetwelk, by voorbehoud van het recht van den raad om. indien noodzakelijk, op een later tijdstip te intervenieeresn, alle verdere bespreking of actie, zou worden uitge steld totdat de raad berichten omtrent het resultaat van de thans aan den gang zynde onderhandelingen te Batavia zou hebben ontvangen. Van Kleffens herhaalde ten aanzien van het Oekrainische voorstel zy'n stand punt. Ook ontraadde hij het Egyptische voorstel, al zeide hij gaarne^ toe den Veiligheidsraad volledig op de hoogte te houden van het verloop van zaken in Indië. Visjinski stelde vervolgens een amen dement op het Egyptische voorstel voor. dat nJ. gevraagd zou worden een com missie, samengesteld uit Engeland. Rus land, China de Vereenigde Staten en Nederland. Bevin verklaarde, dat dit het Oekrainische voorstel was in 'n anderen vorm. Hij zeide tevens, dat het gedeelte van de Egyptische resolutie, dat zeide dat Britsche troepen niet gebruikt moch ten worden tegen de Indische nationalis- Harold Ickes, de minister van bln- nenl. zaken der Ver. Staten, is afgetre„ den en zijn ontslagaanvrage is door pre sident Truman aanvaard. Hij was het laatst overblijvende lid van het kabinet van president Roosevelt, dien hij gedu rende diens geheele ambtsperiode bij stond. Ickes was gedurende den oorlog ook beheerder van de petroleum-poli- tiek. Ickes was een bekend voorstander van Roosevelt's New Deal-politiek. Ickes heeft zich op bittere wijze uit gelaten over de benoeming van Edwin Pauley tot onderminister van marine en over Trumans keuze van ministers en adviseurs. Ten overstaan van de pers verklaarde Ickes voorts: „Ik wenschte liever niet in functie te blijven, daar van mij verwacht werd, dat ik mijn woord ontrouw zou worden voor de zaak van de party". Ickes beschuldigt Pauley zijn politie- ken invloed te gebruiken ten eigen bate. Men verwacht thans een volledige regeeringscrisis. Reuters correspondent schrijft, dat er critiek aan den dag treedt tegen de over- heerschende positie, welke in de regee ring wordt ingenomen door een groep van persoonlijke vrienden van den pre sident, afkomstig uit diens staat Mis souri, welke groep bekend is onder den naam „Mlssouri-bende" Deze personen zouden volgens beweringen de noodige capaciteiten en ondervinding missen. Truman heeft in de laatste weken zoo veel aan populariteit en politiek aanzien ingeboet, dat te Washington reeds dikwijls is opgemerkt, dat hy, als eerste-minister in een parlementair ka binet, geen motie van vertrouwen in zake de loopende kwesties zou kunnen verwerven. De algemeene vergadering van de Uno heeft met algemeene stemmen het be sluit genomen, dat alle leden van de Uno zich moeten verbinden de noodige maatregelen te nemen om alle oorlogs misdadigers te arresteeren en hen ter berechting terug te zenden naar de lan_ den, waar zij hun misdaad hebben be dreven. Men besloot ook, dat staten, die geen lid van de Uno zijn, oorlogsmis dadigers in hun gebieden moeten op sporen en uitleveren. De „commissie voor het kiezen van een zetel" heeft het voorstel om de Uno voorloopig te San Francisco te vesti gen verworpen met 21 tegen 19 stem men, terwijl het voorstel om de orga nisatie tijdelijk te New-York onder te brengen, is aangenomen met 25 tegen 13 stemmen. In den Veiligheidsraad is een scherp debat te wachten over een voorstel van Zuidslavië Albanië als lid tot de Uno toe te laten. Griekenland bestrijdt dit fel. Aan het einde van de vergadering der "Vereenigde Volkeren is gisteren aan alle regeeringen van Europeesche landen, die lid zijn en aan de Turksche regee ring telegrammen gezonden met de in vitatie om hun ministers van voedsel voorziening naar een conferentie over de Europeesche voedselsituatie te zen den. Deze conferentie wordt volgende maand te Londen gehouden. Bevin sprak over het wereldtekort aan vijf millioen tarwe en van twee millioen ton rijst. Hij hield een pleidooi voor een algemeene krachtsinspanning over de geheele wereld om hongersnood op groote schaal te voorkomen. Bevin vroeg de vergadering een plan, dat den steun geniet van Engeland, Rus land. de Ver. Staten, Frankrijk en China en het ergste van de bedreiging zal af wenden, goed te keuren. Alle voedsel zal goed gebruikt moeten worden en allen zullen moeten samen werken om er voor te zorgen, dat mil_ lioenen niet zullen sterven. ten, „hardnekkig tegenstand van de Brit sche delegatie zou ondervinden," aange zien deze de in de redactie geïmpliceerde zienswijze, dat in het verleden Britsche troepen gebruikt zouden zijn tegen de nationalisten, niet kon aanvaarden. De Egyptische gedelegeerde verklaarde hierop, dat hij op het aannemen van het amendement niet verder zou aandringen. Hierop ging men over tot stemming over liet Russische amendement, dat slechts met de stemmen van de Sovjet- Unie, Polen en de Oekraine voor, werd verworpen. Het Egyptische voorstel onderging hetzelfde lot, evenals dat der Oekraine, dat slechts 2 stemmen kreeg, n.l. die der Sovjets en der Oekraine. SLACHTOFFERS VAN DE NAZI'S KRIJGEN EEN STREEPJE VOOR. Alle slachtoffers van het Hitier- regiem kunnen zich nu, volgens een on langs bekend gemaakte verordening van het Britsche militaire bestuur, by een comité' voor buitengewone hulpverlee ning aanmelden. Op grond van de ver ordening kunnen menschen, die -op eenigerlei wijze onder de dictatuur der nazi's geleden hebben, een extra toewij, zing van levensmiddelen, een meer be voorrechte positie en financieelen steun verkrijgen. Zij, die onder de nazi's geleden heb ben, behooren, aldus de verordening, niet slechts uit humanitaire oogmerken, maar ook uit politieke overwegingen geholpen te worden. Het Duitsche pu bliek moet duidelijk voor oogen gesteld worden, dat de tegenstanders van het regiem van Hit-Ier nu voor hun lijden beloond worden. De Bilt verwacht tot Vrijdagavond Hedennacht in het Oosten en Zui. den des lands plaatselijk nog grond- vorst. In den ochtend nevelig weer. Overdag op de meeste plaatsen be wolkte lucht, waaruit hier en daar tijdelijk eenige lichte regen of mot regen kan vallen. In het Zuiden zwakke, in het Noorden matige wind tusschen Zuidwest en Noordwest. Eigenaren van door oorlogshande lingen beschadigde panden kunnen op grond van bestaande voorschriften een rijksbijdrage in de herstelkosten ont vangen. Wij onderscheiden drie gevallen: 1. Noodvoorzieningen. Dit zijn voor zieningen, welke noodig zijn om het ge troffen pand voor verdere schade te behoeden. Deze worden volledig vergoed. 2. Indien voor definitief herstel van getroffen woningen minder dan f. 3000 vereischt is, betaalt het rijk of 75 pro cent of 100 procent, zulks afhankelijk van den belastingaanslag. Deze bedragen worden uitgekeerd aan de aannemers. Deze dienen daartoe op de bureaux van den wederopbouw be hoorlijk gespecificeerde rekeningen in to dienen, waarop naam en adres van den gedupeerde duidelijk voorkomt. Heeft de eigenaar de herstelkosten reeds aan den aannemer betaald dan kan de opdrachtgever de betaling zelf in ontvangst nemen, ^nits hij met be wijzen (kwitanties) aantoont, dat hij het herstelbedrag aan den aannemer heeft betaald. Natuurlijk moet de uitvoering zooda nig zijn, dat alle luxe is vermeden. Extra-kosten uit dien hoofde komen voor rekening van den eigenaar en „zwarte prijzen" worden evenmin ver goed. Men ontvangt dus in ieder geval voor bovengenoemde herstelbedragen 75 pCt. vergoed. Indien men voor 100 pCt, ver goeding In aanmerking meent te komen dan moet men zulks met belastingpa pieren kunnen aantoonen. Perder moet men opgeven of men tegen molest verzekerd was en by welke maatschappij en of uitkeering uit dien hoofde reeds heeft plaats gehad. Rechtspersonen ontvangen steeds 75 procent. Credieien. Aannemers, die veel werken tegelijk onderhanden hebben, zouden moeilijk heden kunnen krijgen met de betalingen van hun arbeiders en de gebezigde ma terialen. Solvabele aannemers worden daarom in de gelegenheid gesteld bij de Nederlandsche Middenstandsbank cre_ dieten op te nemen. De goedgekeurde bedragen voor elk gereed gekomen werk zullen door het betreffende bureau van den wederop bouw. in welks ressort het herstelde pand is gelegen op de rekening van den aannemer bij de Nederlandsche Middenstandsbank worden gestort. De financiering van de schadegevallen aan woningen, waarvan de herstelkos ten meer dan f.3000 bedragen, zal na der door het Rijk worden vastgesteld. In afwachting van de definitieve rege ling kan de gedupeerde in een dergelijk geval via zijn burgemeeester een for mulier indienen, naar aanleiding waar van door het Rijk een voorschot van 100 procent van de desbetreffende in schrijving in het Grootboek kan wor den verstrekt. Indien nog geen inschrij ving in het Grootboek heeft plaats ge had, kan toch een voorschot verstrekt worden, gebaseerd op de herstelkosten van Mei 1940, In ieder geval wórdt dan een minimum voorschot gegeven van f.2250 in verband met de vergoeding, welke zou zijn uitbetaald, indien de her stelkosten f.3000 hadden bedragan. Overeenkomst bereikt tusscben N.V.V. en E.V.C. Naar de heer Koenen, landelijk secretaris van de E.V.C. aan het A.N.P. mededeelt, werd tijdens de fusiebesprekingen tusschen verte genwoordigers van het Nederland sche Verbond van Vakvereenigingen en de Eenheids Vak Centrale, ge_ houden op 12 en 13 Februari, op bijna alle punten overeenstemming bereikt, met betrekking tot de fusie dezer beide organisaties. Aart een kleine commissie is opgedra gen een fusierapport samen te stellen, dat binnen den kortst mogelijken tijd aan de wederzijdsche besturen zal wor den voorgelegd. Zoodra het rapport door deze besturen is aanvaard zal het ter verdere behandeling aan de betrokken organisaties van beide vakvereenigin gen worden doorgegeven. Het motorschip „Johan van Oldenbarneveldt" is Woensdag met ongeveer vooo repatrieerenden uit Indië in Amsterdam gearriveerd. Onze foto werd genomen bij het passeeren van de Hembrug. De opvarenden uiten hun blijdschap over den terugkeer in het vaderland op ondub belzinnige wijze. Alg. Holl. Fotopersb. P. In het Neurenberger proces infor meerden de Duitsche verdedigers eer gisteren naar de behandeling van de Duitsche krijgsgevangenen in Rusland, en gisteren kregen zy als repliek een uitgebreide dcc urnentatie te verwerken over de door Duitschland begane mis daden jegens Russische gevangenen. De Russische aanklager verklaarde daarbij, dat ondanks deze gruweldaden, van Rus sische zijde geen tegenmaatregelen zul len worden genomen tegen de Duitsche gevangenen, die ook in de toekomst volgens de regels van de Haagsche con ventie behandeld zullen worden. Er kwam een reeks beschuldigingen ter tafel, betreffende de behandeling der Russische gevangenen, varieerende van regelrechte lichamelijke mishandeling van gruwTelijken aard tot het onderbren gen in openluchtkampen, zonder eenige voorziening, dikwijls wekenlang zonder voedsel. Het lot dezer Russische gevan, genen werd een tragedie op groote schaal, Van de zes millioen gevangenen zijn slechts een paar honderdduizend tot normaal werken in staat, het grootste deel stierf aan honger, kou en typhus. Ook de geheele middag was gevuld met het voorlezen van tallooze getui genverklaringen over sadistische moord lust van de Duitschers jegens de Russi sche gevangenen. De aanklager Pokro- visky zou cok heden dit-betoog voort zetten. Het voorstel van de Engelsche regeering de wet van 1927, waarbij al gemeene stakingen werden verboden, op te heffen, is in het Lagerhuis met 369 tegen 194 stemmen aangenomen. Te Lodz (Polen) is gisteren een gedenkteeken van het roode leger in de lucht gevlogen. Radio Warschau deelt mede, dat leden van een organisatie, onder leiding van generaal Anders en den voormaligen Poolschen generalen staf in het buitenland, een tijdbom heb ben gelegd. Uit verschillende andere plaatsen worden den laatsten tijd soort gelijke voorvallen gemeld. De Amerikaansche admiraal Nimitz gelooft niet, dat de atoom-energie de oorlogsvloten van de zeeën zal verdrij ven, Hy bepleit met kracht de instand.. houding en handhaving van de zee macht, die Amerika in de laatste vijf jaren ten koste van enorme offers heeft opgebouwd. Een Britsch watervliegtuig, dat op weg was naar Gibraltar, is ter hoogte van Lee on Solent na een hevige explo sie in zee gestort en totaal vernield. Men vreest, dat de tien leden der beman ning verongelukt zijn. Voorts is ook een Dakota met 8 inzittenden, die allen om kwamen, in de heuvelachtige streek van Surrey te pletter gevlogen. De Belgische regeering verwijt den secretaris van koning Leopold, Pirenne, woordbreuk, doch zal zich zelf houden aan de afspraak en geen documenten publiceeren vóór afloop van de verkie zingen. Uit Batavia wordt door A.NP.-Aneta gemeld dat Soekarno teleurgesteld is door de Nederlandsche voorstellen. Zijn eerste opmerking was: „dat beteekent geen verbetering". De republikeinsche „regeering" schijnt op het oogenblik de politiek te voeren de belangrijke punten in de besprekin gen met de Nederlanders eerst aan Djokjakarta voor te leggen, voordat zij eenig besluit neemt. Het voornaamste resultaat van de republikeinsche kabi- netssitting van gisteren was dat Sjahrir zoo spoedig mogelijk een ontmoeting met Soekarno zal hebben. Sir Archibald Clark Kerr heeft giste ren een onderhoud met Sjahrir gehad. In het republikeinsche blad „Rajat" schrijft Tan Malakka, lid van het werk comité van het Volksfront: „Wij willen slechts onderhandelen na dat de Indonesische onafhankelijkheid volledig erkend is. Als deze voorwaarde niet wordt aangenomen, zullen wij ten hevigste protesteeren". Tan Malakka komt dan met het vol gende naar voren, zonder hetwelk vol gens hem, onderhandelingen onmogelijk zyn: le. het terugtrekken van de Brit sche en Nederlandsche strijdkrachten; 2e. het vrijlaten van pemoeda's en po litieke gevangenen; 3e. het ontbinden van de internationale gerechtshoven", Malakka verklaart „als dit program niet door de regeering wordt geaccep teerd, zal het volk zelf de politiek van het volksfront bepalen" Officieel is meegedeeld dat Sjarlfoedin bij een auto-ongeluk niet levensgevaar lijk is gewond. Textiel, serviesgoed, keuken gerei en meubelen voor huwenden. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat zij, die op of na 18 Februari a.s. in het huwelijk treden met ingang van 18 Februari wederom aanvragen om textiel, serviesgoed, metalen keu kengerei en houten meubelen kunnen Indienen bij den distributiedienst der gemeente van vestiging van het a.s. ge zin. Zij moeten hiertoe een verklaring van ondertrouw vermeldende den datum van afgifte en den vermoedelijken da tum van het huwelijk overleggen. Zy, die na hun huwelijk een zelfstandige huishouding gaan voeren (als bewijs waarvoor een huurcontract of dergelijk bewijsstuk moet worden overgelegd) komen in aanmerking voor hand- of huishouddoeken, alsmede voor dekens en matrassen. -Voorts ontvangen zij speciale vergunningen voor meubilair. Zij, die zich na him huwelijk niet zelfstandig gaan vestigen, ontvangen hand- of huishouddoeken benevens de kens. Onverschillig of zij zich al dan niet zelfstandig vestigen ontvangen zij een aantal punten voor serviesgoed en metalen keukengerei. Repatrieerenden uit Ned.-Indië kun nen, wanneer zij een zelfstandige huis houding gaan voeren, thans ook aan vragen indienen om metalen keukenge rei en serviesgoed. Als bewijsstuk moet een huurcontract of dergelijk stuk wor den overgelegd. A.s. moeders kunnen 3 maanden voor de bevalling een aanvraag indienen om een babybedkruikje, een babyteil en eventueel andere noodzakelijke artike len. In geval van brand kunnen bij ver De marine-voorlichtingsdienst meldt: over enkele weken zal de Nederlandsche vloot de beschikking krijgen over een vliegdekschip. dat door de Engelsche marine aan de Koninklijke marine in bruikleen zal worden afgestaan. De Fi refly verkennings-jachtvliegtuigen, welke de Koninklijke marine kort geleden heeft aangekocht bij de Fairey's Avia tion Company, zijn voor dit schip be stemd, Binnenkort zullen over deze nieuwste aanwinst van onze marine nadere bijzonderheden volgen. EEN KAPITEIN EN ACHT ONDER OFFICIEREN GEARRESTEERD. In den nacht van 10 op 11 Januari jl. werd in Huisduinen een overval ge pleegd op de voormalige weesinrichting aldaar, waar goederen van N.SB.'ers, die op het oogenblik in een internee- ringskamp zitten, waren opgeslagen. Een flinke hoeveelheid meubelen ver dween uit de Inrichting en het is de politie in Den Helder thans gelukt deze goederen op te sporen en de daders van dezen roofoverval te arresteeren. Het blyken te zijn acht onderoffi cieren van de 1ste compagnie ge zagstroepen, te Den Helder gelegerd. Bovendien heeft de politie den ka pitein Jacobson, commandant van deze compagnie en garnizoenscom mandant van Den Helder gearres teerd, omdat deze kapitein, hoewel niet by den overval aanwezig, er van op de hoogte is geweest en om zjjn mannen te dekken, bij een ver hoor door de politie deze volkomen om den tuin heeft geleid. Daaren boven heeft hij toestemming ver leend om de a.uto van de gezagstroe pen voor den overval te gebruiken, al staat niet vast dat hy op dat mo ment inderdaad op de hoogte was van het feit, dat deze auto voor dit doel zou zijn gebruikt. Met nadruk zü er op gewezen, dat de officieren en manschappen van de 6de compagnie gezagstroepen, welke even eens in Den Helder is gestationneerd, met deze affaire niets te maken hebben: Over de motieven van den overval nog het volgende: De gezagstroepen hadden in hun cantine een groot ge brek aan meubelen. Enkele onderoffi cieren „wisten hier wel aan te komen", en vroegen den kapitein daartoe verlof. Zij hebben zyn kapiteins jas geleend en bovendien sigaretten gekregen, welke zy noodig hadden om hun doel te berei ken. Toen de kapitein den volgenden dag volkomen was ingelicht, heeft hij inplaats van onmiddellijk opdracht te geven de goederen terug te bezorgen, het meubilair laten opslaan in de ka zerne in de Langestraat en zich tegen over de politie van den domme gehou den, Pas later, toen de anderen een Vol ledige bekentenis hadden afgelegd, heeft hy ook de feiten toegegeven. Dt arrestanten zijn opgesloten in het hoofdbureau van politie te Den Helder en ter beschikking gesteld van den auditeur militair. Inmiddels is te Den Geldig voor de eerste helft van de 3de periode (17 Februari ton. 2 Maart) Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 603 040 tm. 046 algem. 039 algemeen algemeen 036 algemeen algemeen algemeen i 800 gram brood 200 gram bloem 400 gram suiker 250 gr. margarine 100 gram kaas 100 gram kaas (extra rantsoen) 800 gram brood 1 kg. aardappelen B 13 reserve B 14 reserve Bonkaarten LA, LB, LC 602 021, 022, 023 vleesch 100 gram vleesch 017 aardappelen 2 kg. aardappelen A 07 melk IA liter melk B 07, C 07 melk 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 603 540, 541 algemeen 800 gram brood 538, 539 algemeen 200 gram bloem 537 536 535 534 algemeen algemeen algemeen algemeen algemeen woesting thans ook aanvragen worden I Helder een nieuwe garnizoenscomman. ingediend om metalen keukengerei en dant benoemd, serviesgoed. Hierbij moet een verklaring van het hoofd van politie worden over gelegd, alsmede een opgave van de arti kelen waarover men nog de beschik king heeft. Betreffende gevallen van verwoesting door oorlogsgeweld zullen nog nadere mededeelingen volgen. Ten slotte kunnen in gevallen van gezinsuitbreiding vergunningen worden aangevraagd voor een aantal ledikan ten, overeenkomende met het aantal personen, waarmede het gezin wordt uitgebreid. Naar aanleiding van h.i. te weinig krachtige maatregelen tegen stakingen en demonstraties van studenten te Cairo, hebben drie Egyptische ministers hun ontslag genomen. Later volgde het ontslag van het ge heele kabinet. - Frankrijk zal vreemde arbeids krachten, met Inbegrip van Duitsche krijgsgevangenen, niet kunnen missen. De Britsche Nieuwsdienst in Duitschland meldt, dat het gevaar voor grootere overstroomingen in Duitsch land voorbij is en de Ryn nu zakt. Op enkele plaatsen wordt het verkeer over de bruggen hervat. Wrakstukken van schepen en bruggen in den Rijn heb ben bijgedragen tot de schade, welke door de overstroomingen is aangericht. Het Italiaansche Nieuwsagentschap meldt, dat -de Vesuvius na twee jaren van rust weer schijnt te ontwaken voor een nieuwe uitbarsting. - Dit najaar zal in Palestina een Zionistisch wereldcongres worden ge houden. Nieuwe belastingvoorstellen, die tachtig millioen francs moeten opbren gen, zullen aan de Fransche consti- tueerende vergadering worden voorge legd, maar zelfs met deze nieuwe last zal Frankrijk dit jaar toch nog met een begrootingstekort van drie honderd mil lioen fr. rekening moeten houden. Het kabinet heeft ook het plan een verhoo ging der spoorwegtarieven in te voeren. CU. P.) - Kardinaal Joseph Mindszenty, pri maat van Hongarije en Bela Imredy, voormalig ministerpresident, zijn door het volksgerechtshof te Boedapest ter dood veroordeeld. (UP.). De beroemde sovjet-oorlogsleiders, de maarschalken Malinofski, Timosjen- ko, Zoekof, Worosjllof en andere, waren onder de candidaten, die voor den op persten sovjet zijn gekozen, aldus een bericht van radio-Moskou. De sovjet ambassadeur te Londen, Goesef, en Visjinski, de ondercommissaris voor bui- tenlandsche zaken, werden eveneens gekozen. HOOG WATER SCHEPT CRITIEKE TOESTANDEN. Als men Almelo binnenkomt, waant men zich op Walcheren of in den Wieringermeer. Triest steken de huizen boven het water uit, auto's rijden tot over hun assen door het water en het verkeer in de stad wordt met bootjes onderhouden. Op sommige punten in de stad staat het water ruim VA meter hoog. Het ge heele Zuidelijke gedeelte van de stad en een groot deel van het cen trum staan volkomen blank. Twin tigduizend menschen wonen volko men geïsoleerd. De voedselvoorzie ning baart natuurlijk zorgen daar duizenden hun woning niet kunnen verlaten. De bakkerijen werken trou_ wens niet meer. Ernstig is de situa tie ook voor zieken en kraamvrou wen, daar zij in vele gevallen dokter noch ziekenhuis kunnen bereiken. Bestuur van gemeente en provincie doen alles om hulp te verleenen. In het kanaalstelsel in de omgeving zyn en kele dammen doorgestoken en tengevolge daarvan is het water iets gezakt. Met behulp van vrachtauto's en rubberboo ten wordt de bevolking, welke grooten- deels zonder licht en gas zit, van voed sel voorzien. Het hoofdbestuur van het Roode Kruis zond uit Den Haag een amibulance-colonne, die het R.K. zieken huis heeft ontruimd en de zieken naar twee andere inrichtingen heeft overge bracht. Van alle kanten uit het land worden thans booten aangevoerd (o.a. punters uit Giethoorn) om dienst te doen bij de hulpverleening in de stad, zoowel als in de omgeving, waar de situatie voor vele boeren, die afgelegen wonen, bepaald ernstig is. De beide dagbladen in de stad hou den de bewoners door middel van luid sprekers op de hoogte van belangrijke mededeelingen, terwijl ook de radio, distributie officieele berichten van de autoriteiten aan het publiek bekend maakt. UITZENDING HUISARTSEN MET TEAMS VAN HET N.R.K. NAAR INDIË Binnenkort hoopt het Nederlandsche Roode Kruis weder de mogelijkheid te krfjgen, de uitzending van teams voor een periode van 2 jaar naar Neder- landsch-Indië, welke door omstandig heden tijdelijk werd stopgezet, te her vatten. Er bestaat voor de eerstvolgende teams behoefte aan hulsartsen, die vrij zijn van mogelijken oproep in militairen dienst. Het salaris Wordt bepaald naar gelang van het aantal jaren, dat zij als arts werkzaam zijn. 500 gram suiker 250 gram boter 125 gr. margarine 100 gram kaas 533 algemeen 100 gram kaas (extra rantsoen) D13, D 14 reserve 400 gram brood E 13 reserve 500 gram rijst of kindermeel Bonkaarten LD, LE 602 521, 522, 523 vleesch 100 gram vleesch 517 aardappelen 1 kg. aardappelen D 07, E 07 melk 5 liter melk TABAKSKAARTEN enz. T 13 2 rantsoenen rook_ of shag- tabak (geen sigaretten of sigaren) 100 gram chocolade of sui kerwerken X 13 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen Importsigaretten) De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 23 Fe bruari a.s. Voor de week van 24 Februari t.m, 2 Maart a-s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, koffie, cacao, tabak, versnaperin gen, huishoudzeep, lucifers. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds morgen worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst niet in gang van Maandag mag worden afge leverd. Op bon 933 algemeen wordt een extra rantsoen van. 100 gram kaas verstrekt. Op dezen bon en op bon 034 „algemeen" zal voor de helft volvette of 404- kaas (waaronder eventueel begrepen buiten- landsche kaas) en voor de helft magere of 20 -f kaas worden geleverd. NIEUWE CENTRALE WERKPLAATS NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Bij de Nederlandsche Spoorwegen be staan plannen tot het inrichten van een nieuwe groot© centrale werkplaats voor electrisch en diesel-electrisch ma teriaal en electrische locomotieven. Het is nog niet uitgemaakt waar deze cen trale werkplaats zal worden gevestigd. Het is heel goed mogelijk, dat dit Amersfoort wordt. BON 05 VOOR SCHOENREPARATIE AANGEWEZEN Het centraal distributiekantoor dfeelt mede, dat bon „05 leder" der lederkaart is aangewezen voor het doen repareeren van schoenen met leder en/of rubber zolen en hakken materiaal. Het aantal voor elke reparatie benoodigde bonnen is vermeld op de bij den schoenherstel ler aanwezige lijst. Men moet dezen bon eerst bij den schoenhersteller inleveren, wanneer deze verklaart de reparatie binnen circa 14 dagen te kunnen ver richten. Bon „05 leder" blijft geldig en kan in combinatie met de reeds aangewezen of nog aan te wijzen bonnen worden ge bruikt. TWEE NEDERLANDSCHE MILITAIREN BIJ ZUIVERINGSACTIE GEDOOD. United Press meldt lilt Batavia: Bij een zuiveringsactie ten Zuidoosten van Batavia werden de Nederlandsche mariniers den 2en luitenant A. A. M. Born en den marinier 3e klasse P. J. E. F. v. Leeuwen gedood. De actie betrof een grootscheepsche onderneming tegen een bekend gebied van rampokkers. Vijf personen werden gearresteerd onder welke drie Japanners. Een andere Ja panner werd gedood. DEBLOKKEERING VAN NEDER LANDSCHE SALDI IN AMERIKA. De Amerikaansche minister van fi_ nanciën Vinson heeft de deblokkeering der Nederlandsche saldi in de Vereen. Staten bekend gemaakt. Het betreft hier een bedrag van ongeveer een mil liard dollar. De Nederlandsche Bank is door de Nederlandsche regeering aan gewezen als gelicenseerd agent. Vinson verklaarde dat zijn Nederlandsche col lega hem medegedeeld heeft dat de be slaglegging op de bezittingen van Ame rikaansche burgers in Nederland, inge steld tijdens de Duitsche bezetting, is opgeheven. Tevoren had de directeur van de Ame rikaansche controle op buitenlandsche fondsen voor een commissie van het Huls van Afgevaardigden verklaard.dat de Ver. Staten „zeer voorzichtig moes ten zijn om geen Duitsche saldi, ge camoufleerd als Nederlandsche, Zwit- sersche of andere bezittingen, vrij te laten". Hjj voegde hier echter aan toe, dat de haat der Nederlanders tegen de Duitschers de beste waarborg ls, .dat Nederland zelf hierop het oog zal hou den.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1