Het congres van de S.D.A.P. De Grieksche kwestie „opgelost" Kooi en geit gespaard! Unle- Wij hooren He! proces te Neurenberg Weerbericht Prof. Dr. H. Kraemer uit Indië terug Rede van den heer Vorrink De nieuwe bonnen De onregelmaligheden te Schoor! Een hantlelsaccoord met België Oorlogspleegkinderen uit Indië Spanning in Indië. Met eeu enkel woord 84ste Jaargang DONDERDAG 7 FEBRUARI 1946 ïjp. 25698 LEIDSCH Waarnemend Directeur: A. Poortman Hoofdred.: Mr. M, B. van der Hoeven DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Directie en Administratie: 25041 (2 ïynen) Telef. Redactie: 21507 Gironummer: 57055 Gistermiddag hadden zoowel Bevin AMERIKAANSCHE HULP AAN EUROPA. In een officieele verklaring heeft pre sident Truman medegedeeld, dat de ...L - - als Vysjinski zich met hun regeeringen j Amerikaansche regeering onmiddellijke in verbinding gestold en daarna wer- maatregelen zal nemen om de export den de onderlinge besprekingen voort- j van graan, vetproducten_en vleesch naar gezet. De opening van de zitting van gisteravond werd vertraagd, aangezien de big three nog steeds in de kamer van den secretaris-generaal confereer den. Na de opening stelde de voorzitter voor dat de Grieksche kwestie afge daan zou kunnen worden met een ver klaring van den voorzitter, die als volgt zou luiden: „De meerderheid van de leden van den raad heeft uitdrukking gegeven aan haar meening ten aanzien van de aan wezigheid van Britsche troepen in Grie kenland. NaaT het oordeel van den voorzitter is de raad van oordeel dat de aanwezigheid van Britsche troepen geen gevaar voor den wereldvrede op levert, en dat de aangelegenheid als afgedaan beschouwd moet worden. De raad gaat over tot de orde van den dag. Vysjinski verklaarde, dat de Sovjet- Unie-delegatie de verklaring van den voorzitter niet kan aanvaarden. De Sovjet-delegatie was echter bereid niet verder aan te dringen op een formeele resolutie over de Grieksche kwestie en wilde met de volgende procedure genoe gen nemen: 1. De veiligheidsraad neemt geen for meele beslissing met betrekking tot de situatie in Griekenland. 2. De Sovjet-delegatie zal tevreden zijn met een verklaring afgelegd door den voorzitter. 3. De verklaring van den voorzitter moet inhouden dat de veiligheidsraad acte genomen heeft van de verklarin gen, afgelegd door de Sovjet-Unie. het Vereenigd Koninkrijk en Griekenland, en eveneens door de vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten, Frankrijk, China Polen, Egypte en Nederland met betrekking tot de situatie in verband met de aanwezigheid van Britsche troe pen in Griekenland, zooals deze zijn vastgelegd in de notulen van de verga deringen. De raad verklaart dan dat de zaak is afgedaan. „Dit" aldus zeide Vysjinski met na druk. ..is het uiterste waartoe de Sovjet- regeering bereidis te gaan en geen andere bewoordingen zouden aanvaard baar zijn. De veiligheidsraad werd hierop een half uur verdaagd om den Brltschen minister van buitenlandsche zaken ge legenheid te geven de vertaling van de verklaring van Vysjinski te bestudee- ren. Bevin voegde aan zijn Verzoek tot verdaging toe, dat hij zeer veel prys stelde op goede relaties met de Sovjet- Na de heropening van de zitting zeide Bevin. dat hy met genoegen ge constateerd had, dat de Sovjet-Unie niet langer bij haar oorspronkelijke eischen persisteerde en vervolgde: Aan gezien de afgevaardigden van de Ver eenigde Staten. Australië. Frankrijk. China, Polen. Egypte. Brazilië en Ne derland verklaard hebben dat de aan wezigheid van Britsche troepen in Grie kenland geen bedreiging voor den vrede oplevert, ben ook ik bereid tot conces sie-, en zal niet langer op een fonneele uitspraak van den raad aandringen. Het is het verlangen van mijn land dat het ongelukkige incident in de relaties tusschen onszelf en de U.SB P.. gesloten wordt en dat de eenheid van handelen tusschen onze beide groote staten en tusschen de leden van den Veiligheids raad als geheel gehandhaafd blijft en versterkt wordt. Vysjinski sloot zich bij deze woorden aan waarna ook de -Grieksche gedele geerde zijn instemming betuigde met deze oplossing. Een oplossing dus, die de kool en de geit spaart! REDE VAN MOLOTOF. In een radiorede gehouden ter gele genheid van de verkiezingen in de Sovjet-Unie, heeft de Russische minis ter van buitenlandsche zaken, Molotof onder meer verklaard, dat van de ideeën in het buitenland over een re- geeringswisseling in de Sovjet-Urüe ge zegd kan worden, dat de wensch de vader is van de gedachte. Molotof legde den nadruk op de machtspositie van de Sovjet-Unie, verkregen door een demo cratische ontwikkeling van haar natio nale doelstellingen. „Wij hebben er altijd naar gestreefd kalmte te brengen in internationale aangelegenheden, steeds bedacht op de oppositie van reactionaire krachten in de kapitalis tische landen. Dank zij de strijdkrach ten is het land nu vrij van buitenland sche inmenging in interne aangelegen heden, en het vraagt nu een lange periode van vrede. Het Russische volk wel nu zijn eigen cultureele. socialisti sche leven ontwikkelen. Daarom is het Russische volk zoo waakzaam wanneer er problemen ter sprake komen, die de kiemen van het verstoren van den vrede en de internatonale veiligheid in zich dragen." Molotof keerde zich tegen diverse „oorlogszuchtige" groepen uit het bui tenland. SPANJE EN DE U.N.O. In verband met de ongunstige nersnectieven in de voedselvoorziening1 De Panameesche gedelegeerde, dr. heeft de Britsche premier Attlee een orras, heeft een formeel verzoek aan heelt ae de ver. Volkeren overhandigd, waarin verzocht wordt de resoluties van San Francisco en Potsdam met betrekking te4- Spanje toe te passen. De U.N.O.-delegatie van Uruguay heeft besloten haar motie ten aanzien van het niet toepassen van de doodstraf in het Neurenberger proces voorloopig in te trekken en in overleg te treden met haar regeering. Dit besluit kwam na dat de motie door de Sovjet-gedele- Srlgelen geeIde ^omyko als een beleedigtag van 1946 ^an 20 ^nillioen schepels tarwe! de- eerIljlch?ld van de wereld was geka- gerst en hop, welke formaliter gebruikt zouden zijn vooi ae fabricage van alco holische dranken voor de V. St., de ex port van 385.000 ton vetproducten en ongeveer 728.000 ton vleesch. DON JUAN EN FRANCO. Volgens monarchistische kringen zou Don Juan, die nu in Portugal vertoeft, weigeren onderhandelingen te voeren met afgevaardigden van Franco, tenzij Franco bereid zou zijn tevoren het be wind over te dragen aan een groep rakteriseerd, en de Öekrainsche afge vaardigde Dmitri Manieolski het een bedreiging van het bestaan der Ver eenigde Naties had genoemd. Bovendien hadden de aanklagers der vier groote naties in Neurenberg stelling genomen tegen het voorstel van Uruguay. De Britsche en Amerikaansche aan klagers zeiden dat voor zoover hun be kend was Uruguay had ingestemd met het handvest van het tribunaal waarin de doodstraf genoemd wordt, zoodat zij nu niet inzien hoe dat land kan bewe ren zich er nu tegen te verzetten. De Russische aanklager Prokovsky zeide dat de gerechtigheid eischte dat vooraanstaande generaals, die bereid de levens genomen werden van de per- zyn een plebisciet uit te schrijven. sonen die zulk lijden over de wereld CU. P.) I hebben gebracht. De Fransche aankla ger Faure was van meening dat de grootste misdaden tegen de mensch- heid den hoogsten straf met zich moe ten brengen. DE DUITSCHE KUNSTSCHATTEN-JACHT. De Fransche aanklager Gertoffer gaf te Neurenberg een uitvoerig overzicht van de systematische Duitsche roof van kunstschatten uit de bezette lan den. Goering werd als voornaamste schuldige gebrandmerkt, terwijl ook Seyss-Inquart zich in dit opzicht zeer actief heeft betoond. Dit laatste werd o.m aangetoond met zijn brieven inzake de nuttige werkzaamheid van dr. Mühl- mann, die Nederlandsche bibliotheken en verzamelingen doorzocht. Deze dr. Mühlmann had ook de hand in den roof der Nederlandsche kerkklokken. Het Nederlandsche dossier dat aan de Fransche prosecutie ter beschikking werd gesteld, bevat o.a. een daarom trent opgesteld rapport, voorts een door de stichting „Nederlandsch Kunstbezit" opgesteld overzicht van uit Nederland geroofd bezit. Daarin wordt vermeld, dat Goering reeds voor den Inval in Nederland een ranglijst had opgesteld yan zich in Nederland bevindende schilderijen. De nieuw benoemde Nederlandsche gezant te Parijs, Jhr, Tjard^ van Starkenborgh Stachouwer, oud-Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, is per vliegtuig van Schiphol naar zijn standplaats vertrokken. Even voor het vertrek: v.l.n.r.: havenmeester Thomson, freule van Starkenborgh Stachouwer, de jongste dochter van den gezant, die haar vader naar Parijs vergezelt, en jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Anefo/Vrind P. telegram gezonden aan den Australi- schen premier Chifley. met het verzoek om verhoogden voedsel-export uit Australië. De rajah van Serawak, de 72-ja rige sir Charles Vyner Brooke, heeft de souvereiniteit van zijn onafhanke- lijken staat aan de Britsche kroon over gedragen op voorwaarde, dat de Brit sche regeering een millioen pond ster ling betaalt ten bate van hemzelf, zijn familie en van bepaalde autoriteiten der voormalige regeering van Serawak. De marinecommissie van het Ame rikaansche Huls van Afgevaardigden heeft eenstemmig haai' goedkeuring ge hecht aan een overdracht van overtol lige slagschepen vliegtuigmoedersche pen en andere oorlogsvaartuigen aan China, mits het Congres daartoe eerst zyn toestemming geeft. De Britsche architect sir Herbert Baker is overleden. Hij heeft o.m, „Church House" (waar thans de Veilig- zetelenl en het gebouw van de Bank of heidsraad en de commissie der U.N.O. England in Londen ontworpen. In het Britsche Lagerhuis verklaar de Attlee. dat weinig voortgang is ge maakt met de ontwikkeling van de atoomkracht voor vredesdoeleinden. Hij hoopte, dat de samenwerking op dit punt tusschen Engeland en Amerika zou voortduren. Begin Mei zal een aanvang worden gemaakt met den aanleg van een tun nel door den Mont Blanc. Dc Bilt verwacht tot Vrijdagavond: Matige, aan de kust tijdelijk krach tige wind tusschen Noordwest en Zuidwest. Zwaarbewolkt met plaat selijk lichten regen of motregen. Temperatuur in het Noorden van het land tusschen 6 en 9, in het Zuiden tusschen 7 en 10 graden. RECHTERS IN HET INT. HOF VAN JUSTITIE. In de gistermorgen door den Veilig heidsraad en de algemeene vergadering der U.N.O. gehouden verkiezingen voor het Internationale Hof van Justitie, heeft de Nederl. candiaat prof. Verzijl niet de noodlge stemmen' kunnen ver werven. In den veiligheidsraad verkreeg hij 5 stemmen, terwijl de meerderheid 6 bedraagt. In de algemeene vergade ring verkreeg hij 14 stemmen terwijl de meerderheid 26 stemmen bedraagt. 1? candidaten hebben zich direct van de meerderheid verzekerd, zoodat slechts twee plaatsen vacant bleven. De volgende rechters werden benoemd: dr. Hsoe (China), dr. C. de Visscher Sinds de bevrijding zijn in proces sen wegens collaboratie in Frankrijk in totaal 3060 doodstraffen opgelegd, waarvan 50 pet. in een mildere straf is omgezet. Aan een maaltijd te Washington, gegeven door de Ameriaansche vereeni- ging voor hulp aan Rusland, ter gele genheid van het begin ran een natio nale campagne om nieuwe ziekenhuis- installaties te schenken aan de ver woeste ziekenhuizen van Rusland, zijn hartelijke woorden gesproken van vriendschap tusschen de V.S. sn de Sovjets. Admiraal sir Harold Burrough, op perbevelhebber van de Britsche Marine in de Britsche bezettingszone van Duitschland, neemt de plaats van Montgomery in den geallieerden be stuursraad in. (België), prof. Jules Basdevant (Frank rijk), dr. J. G. Guerrero (Salvador), prof. S. V. Krylov (Sovjet Unie), sir Arnold Monaïr (Gr. Br.), Alfaro Fa- bele (Mexico). G. W. Hackworth (V.S.), A. Alvarez (Chili), Badawy Pasja (Egypte), J. E. Read (Canada), dr M. Zoricic, Joegoslavië), dr. J. P. Azevedo (Brazilië). Er mogen geen 2 rechters van dezelf de nationaliteit zijn. Het salaris dei- rechters is vastgesteld op f. 54.000 per jaar. De president zal f. 15.000 extra ontvangen en de vice-president f. 100 extra voor eiken dag waarop hij den president vervangt tot een maximum van f. 10.000. Tenslotte zijn nog gekozen in de beide vacatures: dr. Helge Kalestaed (Noorwegen) en Winiarski (Polen). RADIOUITZENDING VOOR HEN, DIE OP POST UIT INDIK WACHTEN. Het is mogelijk, dat zij, die op post uit Indië wachten, op Maandag 11 en Dinsdag 12 Februari a.s. hun namen door de radio zullen hooren. In ieder geval doet men goed op die twee dagen, tusschen 11.45 en 12.00 uur, naar Hil versum I te luisteren. Dan zendt R.N.- I.O. een lijst uit van namen en adres sen van geadresseerden en, voor zoover mogelijk, ook van afzenders van onbe stelbare brieven uit Indië. De „berich ten over krijgsgevangenen in het Verrè Oosten" komen hiervoor op beide da gen te vervallen. HAD ONDERHOUD MET SJAHRIR EN Dr. VAN MOOK Prof. dr. H. Kraemer. die eenige weken geleden naar Indië was vertrokken, is gistermiddag met liet Indiëvliegtuig weer in ons land gearriveerd. Zooals bekend, was prof. Krae mer met een regeeringsop- dracht naar Batavia vertrokken. Naar wij vernemen heeft Prof. Kraemer in Indië een ontmoe ting gehad met Sjahrir en den luit. gouv.-generaal Dr. Van Mook. Vandaag zou hij reeds een on derhoud met minister Loge- mann hebben. In het gebouw „Bellevue" te Amster dam begon gistermorgen het driedaag- sche congres der S.D.A.P., dat door ruim 600 gedelegeerden wordt bijge woond. Ook de ministers Drees en Vos en staatsraad ir. Albarda waren bij de opening aanwezig. De heer Vorrink hield een rede, waarin hij er aan her innerde dat her, 6 jaar en 10 maanden is geleden sinds het vorige congres werd gehouden. Spreker schetste de ellende der oorlogsjaren en de massale ont wrichting, welke daarvan het gevolg is, en wees er op dat de S.D.A.P. actief aan het binnenlandsch verzet heeft Voor de tweede helft van de 2de periode 1946 (3 t/m. 16 Februari) geeft elk der volgende bonnen recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 602 735 250 gram jam, stroop enz. 736 50 gram thee 737 100 gram gedroogde zuidvruchten 738 250 gram waschpoeder B 71 1 kg. aardapelen Bonkaarten LA, LB, LC 602 A 04 melk lVz liter melk. B 04, C 04 melk 3 liter melk 010 aardappelen 2 kg. aardappelen Bonkaarten KD, KE 602 835 250 gram jam, stroop enz. 836 100 gram gedroogde zuidvruchten 837 250 gram waschpoeder Bonkaarten LD, LE 602 D 04, E 04 melk 5 liter melk 510 aardappelen 1 kg. aardappelen Tabakskaarten enz. T 12 2 rantsoenen tabaksartikelen. (geen importsigaretten). 100 gram chocolade of suikerwerken. 100 gram chocolade of suikerwerken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 8 Februari van des morgens 8 uur af worden gebruikt, met uitzon dering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 11 Februari mag worden afgeleverd. Op 23 Februari zal onder de inwoners By deelneming aan de maaltijden van Greenwich (Connecticut) een refe- van de centrale keukens moeten aldaar rendum worden gehouden. Zij zullen de bonnen .,014 of 514 vleesph" voor zich voor of tegen het vestigen van de vleesch en ..010 aardappelen" voor Vereenigde Volken aldaar uitspreken. aardappelen worden ingeleverd.1 V 12 X 12 deelgenomen. Staande hoorde de ver gadering de herdenking aan van hen, die bij dat verzet hun leven hebben ge offerd. Een eenvoudig geschrift, waarin alle namen van de slachtoffers zullen wor den opgenomen, zal de herinnering aan hen levend houden. Vervolgens hield de voorzitter een doodenappél. Moge hun lijden en sterven voor ons strijden en werken een lichtend voorbeeld zijn. Voortgaande zeide spr. dat de kiezers een oordeel krijgen uit te spreken over de sociale maatregelen, in het bijzonder over de ouderdomsvoorziening van minister Drees. Wat Indonesië betreft kan in wijs beleid volledige emancipatie van het Indonesische volk en samen werking op grond van gelijkberechtigd heid bereikt worden. Het voorstel tot fusie met andere partijen in een „Party van den Arbeid" noemde spr. het kernvraagstuk van dit congres. Ten slotte begroette de congresleider de buitenlandsche gasten. Medegedeeld werd dat het tijdschrift .Paraat" moet worden aangezien als het orgaan van de „Partij van den Arbeid". Over de heroprichting van een Instituut voor Arbeidsontwikkeling" zal een rapport verschijnen. De kaderscho ling wordt in studie genomen. Over het ledental van de party wer den de volgende cijfers verstrekt: op 30 September 1945 waren er 543 af- deelingen met 43.666 leden en op 31 De cember 620 afdeelingen met 53.076 leden (37.491 mannen en 15.585 vrouwen). Over de verslagen en het gevoerde beleid van het partybestuur werd hier na langdurig gediscussieerd. De heer Koppens (Roterdam) achtte, in ver band met de zuivering van de party, een eereraad noodzakelyk. De heer Gardenier (Den Haag) noemde het be sluit om Kerstvergaderingen te verbie den ondemocratisch. De heer B. de Vries, Amsterdam, uitte critiek op de politieke leiding van de hoofdredactie der ..Arbeiderspers". De heer Van Elk, Bodegraven, juichte het genomen Kamerbesluit tot stem plicht toe. Voorts wilde spr. vragen te pogen bij ontslagen eerst die ambtena ren enz. aan te wijzen, die vrij gemak- kelyk een nieuwe positie kunnen ver werven. Onder applaus gaf spr, den minister den raad goed op te letten: er schynen partijgenooten, by de destyds gedane benoemingen, uit noodgemeen- teraden te zijn geweerd. De heer Meertens, Rotterdam, wees er op dat in Rotterdam vele partijge nooten ontstemd zijn over de houding tegenover dit verdienstelyke partijlid. Het congres werd daarna geschorst. PERSONEEL VAN HET KAMP IN ZIJN FUNCTIE HERSTELD. Van de zyde van het directoraat- generaal voor de bijzondere rechtsple ging wordt medegedeeld: Op last van den directeur-generaal voor de byzondere rechtspleging is in het kamp van Schoorl een uitgebreid onderzoek ingesteld naar aanleiding van ernstige aanvyzingen, als zouden in het kamp voor gedetineerden wapens zyn binnengesmokkeld en als zou de kampleiding dit oogluikend hebben toe gelaten. In verband daarmede heeft in samenwerking met de politie een overval op het kamp plaatsgehad, ten einde een onderzoek in te stellen. Daar bij is komen vast te staan, dat de wa pensmokkel niet zoo ernstig is geweest als de aanwijzingen aanvankelijk deden vermoeden. Van een oogluikend toela ten van het smokkelen door de kamp leiding is bovendien geen sprake. In tegendeel had die leiding zelf reeds het plan opgevat een grondig onderzoek in te stellen. Er kan derhalve verklaard worden dat het personeel niet de minste blaam treft. Het wordt dan ook volle dig gerehabiliteerd en in zyn oude functies hersteld. Vermoedelyk nog deze week dc beslissing. De Nederlandseh-Belgische economi sche besprekingen, welke reeds eenigen tyd te Brussel aan den gang zyn, zul len deze week in Den Haag worden voortgezet en daar vermoedelyk hun beslissing krygen. Verwacht wordt dat een handelsaccoord zal worden gesloten voor den loop van 1946. Behalve glas zal België ook textielartikelen, mest stoffen en ceramische producten naar ons land zenden. België zal op zyn beurt tal van pro ducten afnemen, waarby men vrij vlug zal terugkeeren tot de traditioneele im portwaren zooals zuivel-artikelen enz Van Belgische zyde wil men den toe stand vermyden, die soms vóór 1939 voorkwam, toen enkele Nederlandsche exporteurs de pryzen bedierven op de Belgische markt. De gemengde commis sie zal daarvoor moeten waken. De kleinere geschillen, die nog weg geruimd moeten worden door het nieuwe handelsaccoord, zyn ojii. de vlaskwes tie en de moeilykheid van de glasver- pakking, Ook zal een beginselovereen- komst gevonden moeten worden inzake de schadevergoeding. Het is immers bil lijk, dat de Nederlandsche oorlogsslacht offers in België op geiyken voet behan deld worden als de Belgische oorlogs slachtoffers in Nederland. De poovere bemoeiingen vanwege de regeering-Van den Acker ten voordeele van de oorlogs getroffenen, zullen deze besprekingen zeker niet gemakkelijker maken. Samenwerking verstevigt voedselpositie. Het herstel van onze voedselpositie is een moeizaam proces, maar dat er flink wordt aangepakt, leeren ons de Honig's Fabrieken te Koog aan de Zaan en Ny- megen, waar met man en macht ge werkt wordt om elk Nederlandsch gezin zyn aandeel te verzekeren van al wat de Honig's Fabrieken fabrieëeren. Het gaat natuurlyk niet altyd zoo vlot als men wel zou wenschen, maar de mede werking van de betreffende autoriteiten en bovenal van de winkeliers en gros siers stelt Honig's personeel in staat zyn volle energie te geven aan de pro ductie en de eerlyke verdeeling van de •uitmuntende Honig's artikelen, die van zoo groot belang zyn voor het behoud van onze volksgezondheid. 177 (Ing. Med.) Zeer groote medewerking van het publick. De adjunct-directeur van het bureau van de commjssie voor oorlogspleeg kinderen te Amsterdam, de heer Meu- lenbelt, vertelde een en ander over de onderbrenging van de ouderlooze kin deren, die met de repatrieeringsschcpen uit Indië hier aankomen. „Het enthousiasme", zoo zeide hy, „waarmee duizenden menschen zich beschikbaar stellen om kinderen uit Indië in hun huis op te nemen, over treft alle verwachtingen en is zelfs zóó groot, dat de ontvangst der by het bureau binnengekomen aanvragen niet eens meer kan worden bevestigd. Heel vaak stellen de aanvragers den eisch dat een hun toegewezen kind bin nen een bepaalden leeftyd moet vallen, in de meeste gevallen heel jonge kin deren tot 2% jaar. Het aantal repatri- II. Het is niet gebleven by de normale, natuuriyke spanningen in den groei van de Inheemsche bevolkingsgroepen. De resultaten van-de ethische politiek voer den tot een geheel nieuw onderwys- systeem, tot een nieuwe bestuurspractyk waarby de Inheemschen gelegenheid kregen mee te doen, oefening te ver- krygen. Van de regentschapsraden tot den Volksraad, van de desaschool tot de Universiteit! En dat alles in een voor een volksgeschiedenis luttel aantal jaren. Die plotselinge overgang bracht, spe ciaal onder de betrekkeiyk kleine groep der intellectueelen. groote spanningen te weeg, de spanningen van de puber teit; lang niet in de groote volksmassa. De millioenenbevolklng, in hoofdzaak tani's, ondergingen in passieven zin enormen invloed van het zich steeds meer vermechaniseerende leven, zy dachten over dat alles echter niet na. De verfijnde hygiënische verzorging, de vei beteringen op agrarisch gebied, de vernieuwing hunner simpele industrieën plaatste de massa niet voor ernstige problemen. De geest van het Oosten bleef hier bulten geding. Maar er kwam een dunne bovenlaag, die zich critisch ging bezinnen op de algemeene verhoudingen. Dat was haar goed recht zonder deze crltische in stelling, door de Nederlanders zelf ver oorzaakt en aangemoedigd zou van geen vooruitgang gesproken kunnen worden. Maar de critiek was, zooals by deze groeifaze past, zeer eenzijdig. De Westersche methode en de Wester- sche wetenschap verschaften de hulp middelen, maar deze hulpmiddelen laten zich ecist door lange oefening leeren gebruiken. En wat het ergste nadeel was. er kwam een kloof tusschen het Westeisch gevormde intellect en den Oosterschen voedingbodem. Het vreemd ste vink ik persooniyk in deze ontwik kelingsgang nog altyd het falen in het vinden van een synthese. Toen Soekarno aan het eind der twintiger jaren terecht stond te Ban doeng vormde een der punten van de aanklacht, zyn tendentieuze besprekin gen van de Fransche Revolutie op de door hem geleide cursussen. Naar twee zyden sprak hier een wanbegrip: Hy overschatte schromelyk de opnemings capaciteit der massa, waardoor „voor lichting" veranderde in „opruiende de magogie". En hy begreep niets van de Einmaligkeit van alle historische ge beuren. Jeugdzonde, inderdaad! Zooals men de vierde klasser der HJ.S. niet kan vergelijken met den student tegen zyn doctoraal en deze niet met den in de practyk staanden mensch, mag men deze groep van „historisch jonge" In heemsche intellectueelen, bovendien be zield met liefde voor hun geboorteland, niet meten met onze maatstaf. Maar dit te erkennen impliceert niet, dat hun doelstellingen dadeiyk aanvaardbaar waren. Integendeel, wys staatsmansbe- leid en minstens even groote liefde voor Indië moesten hiertegenover stellen, dat dezebeginselen eerst later practisch uitvoerbaar zouden zyn. En nu heeft de houding van sommige Nederlanders deze spanning kunstmatig opgevoerd. De houding van de Stuw- groep, de z.g. hyper-ethische politiek versterkte de niet-uitgebalanceerde, on- critlsche Ideeën, die voor practische toepassing onuitvoerbaar waren in het belang van Indië zelf! Het Westen heeft ten deele meegeholpen, eenige Inheem sche individuen en groepen op drift te slaan. In een zekere overspanning, ver sterkt door uitingen en betuigingen van Nederlanders, is men een los-van-Ne- derland-politiek gaan propageeren, als of Indië als geheel en eenheid reeds ryp v/as voor dien status. Neem als één voorbeeld uit vele de propageering van het begrip „Republlk Indonesia". Ik zeg niet, dat het begrip Indonesië niet zyn historische bepaald heid zou hebben verworven op den lan gen duur, maar zooals het nu nog ligt, bestaat er geen historische eenheid, ge dekt door het begrip Indonesië. En zoo is het een politieke leuze geworden. Met alle gevaar aan eenzydige politieke leuzen verbonden. Men wil - een nu nog niet naar duur te bepalen - periode in de ontwikkelingsgang overslaan. En dat is ten eenenmale onmogelijk niet alleen, maar voert tot kunstmatige, gevaar- Ujke spanningen. Deze spanningen nu worden nog ver sterkt doordat het niet langer een'be- langèntegenstelling Nederland—Indië is; door internationale factoren is er een algemeen probleem ontstaan. Daarover in een slotartikel. eerende kinderen van dien leeftyd is echter uiterst gering Tot nu toe zyn er intusschen slechts een 30-tal kinde ren door bemiddeling van de commissie ondergebracht en wel by familieleden. Het is moeilijk een raming te maken I van het aantal oorlogspleegkinderen, I dat nog kan worden verwacht. Men I neemt aan, dat er nog ongeveer 1000 I zullen binnenkomen. De toevloed zal na 10 Februari met het toenemen van het aantal binnenloopende schepen grooter worden." Dinsdag van 17.30-17.35 uur zendt het bureau oorlogspleegkinderen via de stichting Radio Nederland de namen uit van de gerepatrieerde kinderen. De daders van de te Hilversum gepleegde inbraak in een kleedingma- gazyn aan de Kerkbrink zyn door de Amsterdamsche politie gearresteerd. Het bleken zes inwoners van de hoofdstad te zyn. De gestolen goederen werden ontdekt in een garage, waar zy op een auto waren geladen. De minister van onderwys heeft den rector-magnificus der Technische Hoogeschool te Delft opgedragen de uitspraken tegen studenten-teekenaars der loyaliteitsverklaring zoodanig te wij zigen, dat de maximum-uitsluitingster- mynen der richtlijnen 1 t/m. 5 van de beoordeelings-beschikking studenten 1945 No. 1 voor Delftsche studenten worden gehalveerd. Aan dr. J. Kalf, te 's-Gravenhage, ls op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid en secrtaris van de Ryks- commissie voor de Monumentenzorg. In zyn plaats is dr. W. J. A. Visser, te Eindhoven, benoemd. Aan de gemeente Maastricht is een 50-tal Zweedsche noqdwonlngen door de Inspectie voor de Volkshuis vesting toegewezen. De kosten bedragen f.2500 per stuk. De gemeenteraad heeft echter laten weten dat Maastricht deze woningen niet wenscht omdat zy te klein zyn. Bovendien achtte de raad zich onvoldoende Ingelicht over de kwaliteit. Na onderhandeling met de Brit sche autoriteiten ls de Nederlandsche regeering er thans in geslaagd den export van een hoeveelheid oesters 'tegen bevredigende pryzen) naar En- gelarid te verzekeren. De eerste zendin gen zyn reeds verscheept. Met 2210 stemmen heeft de Eerste Kamer het voorstel van den voorzitter aangenomen om leden te be noemen, die deel zullen uitmaken van de commissie Van der Poll.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1