De Grieksdie kwestie in den veiligheidsraad Vijftien jaar voor AgentK. V ermeulen Het proces te Neurenberg Weerbericht RECHTZAKEN Wij hooren ONDERWIJS VERNIEUWING 15.000 gijzelaars worden vrijgelaten N ederlandsche visschers vaartuigen namen deel aan den strijd Spoorvak Leiden-Alphen omstreeks 1 April in dienst 84ste Jaargang DINSDAG 5 FEBRUARI 1946 No. 25696 LEIDSCH Waarnemend Directeur: A. Poortman Hoofdred.: Mr. M. B. van der Hoeven DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Directie en Administratie: 25041 (2 lijnen) Telef. Redactie: 21507 Gironummer: 57055 NOG GEEN BESLISSING. j Gisteren is in den Veiligheidsraad de Grieksche kwestie verder behandeld. Visjinsky beantwoordde de rede van Bevin. Hij zeide, dat niets ergers zou ge zegd kunnen zijn dan de beschuldiging van Bevin, dat de door Moskou geïnspi reerde anti-Britsche propaganda een bedreiging vormt voor den wereldvrede. De Russische gedelegeerde wees er op, dat dergelijke beschuldigingen ook in het verleden herhaaldelijk zijn geuit, en dat ook thans weer alle critiek van de Sovjet-Unie op het buitenlandsch beleid van Engeland als „propaganda" wordt betiteld. Visjinsky herhaalde, dat de Sovjet-Unie de aanwezigheid van Britsche troepen in Griekenland een bedreiging van den wereldvrede vormt en zij persisteert bij haar eisch, dat deze troepen onverwijld behooren te worden teruggetrokken. In zijn repliek wees Bevin op de om standigheid, dat er sinds eenige jaren in Engeland een andere mentaliteit ten opzichte van de Sovjet-Unie is gekomen. De Grieksche afgevaardigde verklaar de, dat de toestand in Griekenland zon der twijfel het optreden van de Engel- schen aldaar wettigde. Het is een zuiver interne aangelegenheid: de Grieken denken er niet aan een van hun buur staten aan te vallen. De leider der Amerikaansche delega tie, Stettinius, verklaarde, dat de Ame rikaansche regeering overtuigd is, dat de aanwezigheid van Engelsche troepen in Griekenland geen gevaar oplevert voor den wereldvrede en dat de Veilig heidsraad niet juist zou handelen, wan neer hij in dezen stappen zou onderne men. De Fransche gedelegeerde Bidault sloot zich hierbij aan. De voorzitter van den Veiligheidsraad, de Australische gedelegeerde Makin, verklaarde dat ook hij van meening was, dat de Veilig heidsraad geen verdere stappen behoor de te ondernemen. Ook de beschuldiging, dat Engeland in Griekenland de rechterzijde steunt wees Bevin van de hand. Hij uitte zijn bevreemding over het feit, dat de link- sche verzetsbeweging, zoodra deze daar toe gelegenheid had, niet voortgegaan was met het verdrijven van de Duit- schers uit Griekenland, doch getracht had de macht in handen te krijgen. Bevin wees er tenslotte op, dat hem persoonlijk zeker geen anti-Russische houding aangewreven kan worden. Hij was in 1920 een der vakvereenigings- leiders geeest, die de munitietranspor ten naar Danzig hadden doen stoppen en die daardoor de Sovjet-Unie voor den ondergang bewaard hadden. Het ware voor het vlotte regelen van inter nationale zaken beter, wanneer klach ten, zooals de Russische afgevaardigde deze ter vergadering had laten hooren, via de gewone diplomatieke wegen ter kennis van de britsche regeering waren gebracht. De Poolsche afgevaardigde verklaar de: „wanneer de Engelschen vragen of de aanwezigheid van Fritsche troepen in Griekenland een bedreiging voor den vrede vormt, luidt mijn antwoord: neen. Ik twijfel er niet aan, dat de Britsche regeering de orde en welvaart in dit land wil herstellen". Vysjinsky verklaarde, dat de Sovjet- regeering genoegen zou nemen met de verklaring, dat in verband met de Brit sche erklaring dat de Engelsche troe pen zoo spoedig mogelijk zouden worden teruggetrokken, de raad van oordeel is, dat de kv/estie uitputtend behandeld is. Bevin weigerde dit aanbod der Sovjet delegatie. Hij eischte een duidelijke ver klaring dat de aanwezigheid van Brit sche troepen in Griekenland geen be dreiging voor den vrede vormde. De motie, zooals Vysjinsky die voorstelde, beteekende, dat de klacht der Sovjet- regeering erkend is en dat Bevin, als resultaat der discussies, bereid was de Britsche troepen ten te trekken. „Ik ben niet zoo kinderlijk dat ik daar in loop", aldus Bevin. Hierop werd gepauzeerd. Na de heropening van de vergadering werd nog lang en moeizaam gediscus sieerd over de bewoordingen van een motie, doch men kon niet tot overeen stemming komen. De zitting werd daar om verdaagd tot heden. Militaire staf der U.N.O. De commissie van den militairen staf der U.N.O. heeft dm Britschen admi raal sir. Henry Moore tot haar voorzit ter gekozen. Deze is sinds 1944 opper bevelhebber van de Britsche thuisvloot geweest. U.N.O. weer in September byeen. De algemeene commissie van de U.N.O. zal de assemblee voorstellen de tweede helft van de eerste zitting van de algemeene vergadering, die oorspron kelijk in April gehouden zou worden, in de eerste helft van September te doen plaatsvinden. De algemeene commissie wijst er op, dat voor September, in Mei, de vredesconferentie te Parijs, de alge meene vergadering van den Volkenbond ter liquidatie van die instelling en een inter-Amerikaansche conferentie over het handhaven van den vrede op dat contingent gehouden zullen worden. SYRISCHE EN LIBANEESCHE NOTA. De Syrische en Libaneesche delegaties hebben definitieve instructies van hun respectieve regeeringen ontvangen om een nota te overhandigen, waarin het standpunt der beide regeeringen inzake het terugtrekken van vreemde troepen uit de.i Levant wordt uiteengezet. Hedenmorgen deed het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag uitspraak in de zaak tegen agent K. Ver meulen, die bij den overval op het raadhuis te Katwijk het lid van de ondergrondsche strijdkrachten Pie- ter Maaskant had neergeschoten. K, Vermeulen werd veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens hulpverleening aan den vijand. Hem werd recht op cassatie ver leend, waarvan verdachte gebruik heeft gemaakt. De eisch luidde de doodstraf. De Duitsche pogingen om de landen van West-Europa te germaniseeren werden gisteren te Neurenberg opnieuw besproken door de Franschen aankla ger Faure. Over Nederland sprekende zeide Faure, dat, hoewel hier de Nazipartij niet in de regeerir.e was ingeschakeld, zij toch een offlcieele bekrachtiging kreeg. Hij haalde in dit verband Seyss Inquart's decreet van 30 Januari 1943 aan, waarbij de „NJ33. als draagster van de politieke wil van het Nederland- sche volk" werd aangewezen. Faure behandelde voorts de wijze, waarop de Dultschers hebben getracht Noorwegen en Nederland aan den oorlog aan Duit sche zijde te doen deelnemen. In Ne derland moesten de Duitschers de be staande wetgeving uit den weg ruimen om de recruteering mogelijk te maken, want vrijwilligers zouden onder de be palingen van het strafrecht v-llen w gens dienstneming bij den vyandehi- ken macht. Er werd dan ook een decreet uitgevaardigd, dat dienstne ming in het Duitsche leger geen verlies van het Nederlanderschap zou betee- kenen. Tal van decreten van Seyss Ir'iuart als bewijsstukken overleggend besprak Faure vervolgens de wijze waarop hij de In 'Nederland bestaande vrijheden heeft afgeschaft en op alle gebieden het „Fülirerprincipe" invoerde. De op heffing der werkzaamheden van de ge kozen volksvertegenwoordiging, de op heffing der politieke partijen, de schep ping van het arbeidsfront en den land stand, de instelling van vredesrechters werden in dit verband vermeld. De derde methode, door de Duitschers bij de germaniseering gebruikt, noemde spreker de „systematische strijd tegen de elite van het land en tegen het geestelijke leven". Het was inderdaad daar. dat de nazie steeds de grootste weerstandskracht voelden, die hun plannen in den eg kan staan, daarom vielen zij universiteiten en opvoedings instellingen aan. De sluiting van de Leidsche universiteit en de eisch van een loyaliteitsverklaring van studenten werden behandeld. Komende tot de maatregelen tegen het geestelijke leven meende Faure te kunnen volstaan met het overleggen van slechts één bewijs stuk. Dit sloeg op Noorwegen en be helsde de volgende order aan de SX) .Gelieve toe te zien op religieuze diens ten en daarover rapport te maken". Als bewijs voor de immoraliteit der Duit sche methoden haalde Faure een pro test aan, dat het gerechtshof te Leeu warden liet hooren tegen het feit, dat door Nederlandsche rechtbanken ver oordeelde mannen hun straf in Duit sche kampen moesten ondergaan en daardoor buiten verhouding zwaar ge straft werden. Hij las het geheele pro- De Bildt verwacht tot Woensdag avond: Meest matige wind tusschen Zuid- West en iNoordWest. Gedeeltelijk bewolkt. Plaatselijk nog een enkele regenbui. Iets minder zacht. Later toenemende bewolking. test voor en ook het eenige antwoord, dat Seyss erop had: het ontslag van raadsheeren. In den middag behandelde Faune Bel gië waarbij de Leuvensche prof. Leon Vanderessen als getuige werd gehoord, die o.m. verklaarde dat de Duitschers opzettelijk de bibliotheek van Leuven in brand staken, **aarop Jodls verdedi ger vroeg of het l.:m bekend was dat ook in Duitschland universiteiten tij dens de oorlogshandelingen verwoest zijn. Ook de S.S.-verdediger Babel stelde weer eenige wonderlijke vragen. Zoo .'rilde hij van getuige 7/eten cf het waar is dat leden van de Belgische verzets beweging thans als nationale helden worden vereerd. Seyss Inquart weer in de rechtzaal. Gisteren zijn Seyss Inquart en Strei- cher weer op hun plaats in de rechtzaal teruggekeerd. De veiligheidsmaatregelen in en rond het gebouw zijn aanzienlijk uitgebreid, zonder dat daarvoor volgens den com mandant directe aanleidingen voor waren. Volgens UP. zou den Amerikanen een tip zijn gegeven over een plan tot bevrijding der gevangenen. Opnieuw massagraven ontdekt Naar radio Moskou berichc heeft men in Lansdorf (Selezië) massagraven ont dekt, waarvan sommige meer dan der tig voet diep zijn. Gevuld met de lijken van ongeveer 190.000 Russische, Pool sche, Fransche en Engelsche krijgsge vangenen, die in rijen van 10 en 12 op elkaar waren gelegd. Op grond van een medisch onderzoek vermoedt men, dat de gevangenen of werden doodgescho ten of door volledige lichamelijke uit putting, ziekte of marteling stierven. DE UITROEIING DER JODEN. Een speciale verslaggever van het A.NP. seint: Vijfennegentig procent der Joden, die thans als vluchtelingen uit het Oosten in kampen in Beieren verkeeren, heb ben den wensch uitgesproken naar Pa lestina te gaan. Het te München verschijnende Ame rikaansche blad „Die Neue Zeitung" publiceert een statistiek van net aantal Joden, dat nog in Europa leeft, in ver gelijking tot vroeger. Daaruit blijkt, dat van de vroegere zes millioen Joden in Europa slechts anderhalf millioen Hit- Ier hebben overleefd Het ergst was de vervolging in Polen waar van drie en eën kwart millioen slechts 80 duizend overbleef en Tsjecho-Slowakije, waar van 360 duizend Joden slechts een tiende deel over is De gTootste contin genten Joden leven thans nog in Roe menië. In Nederland, België en Joego slavië slonk het aantal tot een vijfde en bedraagt thans- respectievelijk 30 dui zend, 22 duizend en 14 duizend. In Griekenland bleven van de 75 dui zend 9 duizend in het leven. Opmer kelijk is, dat in Duitschland thans nog 85 duizend joden zijn (vroeger 240 dui zend) en in Oostenrijk 20 duizend (vroe ger 60 duizend), maar deze getallen be staan voor het overgroote deel uit van huis verdreven Poolsche joden. Van de oorspronkelijke Joodsche bevolking van Duitschland is nog .slechts 10 duizend over en van Oostenrijk 5 duizend. Al leen in Italië en Bulgarije is het aantal Joden niet noemenswaard verminderd.' Secretaresse by „Facliberater" stond terecht. Voor den Bijz. raad van cassatie te Den Haag is behandeld de aangehouden zaak contra Jansje de Jong, uit Lelden, die ln Augustus 1944 als seoretaresse bij den vijandeiyken „Faohberater" op het gewestelijk arbeidsbureau had gewerkt. Het hof had een vonnis uitgesproken van 2 Jaar gevangenisstraf. De raadsman achtte het ton loste gelegde niet direct bewezen en meende dat. wanneer men het verrichten van eenvoudige werkzaam heden bij een Fachberater al als een straf baar feit beschouwde, nog velen t&reoht zouden moeten staan. De procureur-fiscaal achtte het ge pleegde feit wel degelijk strafbaar. Boven dien had requirant reeds meerdere malen bij NS.B.-lnstellngen gesolliciteerd, In deze zaak concludeerde de procureur-fis caal tot verwerping van het beroep. Uitspraak, ln deze zaak, over 3 weken. Haagsche Politierechter. Een sigaretten-zaak. Vijf verdachten waren betrokken by een Canadeesche sigaretten-kwestie. De stu dent S. O. te Noordwijk had sigaretten gekocht, die van diefstal afkomstig wa ren. Vier maanden gevangenisstraf eischte de Officier daarvoor, doch de raadsman, mr. de clercq zette uiteen dat verdachte niet wist dat de sigaretten van Canadee- zen waren, zoodat de bepalingen op koo- pen van goederen van hen niet van toe passing zouden zym In verband met dit verweer, verwees de Politierechter de zaak naar den rechter-commissarls voor nader onderzoek. Op ultkjjk. De betonwerker I. v. d. B. te Lelden, stond op den uitkijk, toen een kameraad Inbraak pleegde in het gebouw der Leid sche Spaarbank en een rijwiel roofde. Aan het verhandelen van de fiets verleende verdachte zyn bemiddeling. Zes maanden gevangenisstraf vorderde de Officier, waartoe de Politierechter veroordeelde. liet huis gesloopt. De grondwerker B. H. H. te Leiden was in den honger- en kou-winter van 1944 1945 aardig op weg geweest zijn huis te sloopen; alles wat branden kon verdween ln de kachel Voor f. 1500.schade werd ln de woning aangericht, zoo deelde de huiseigenares mede. De Officier vond het wel een onbehoorlijk gedrag en vorderde vier maanden gevangenisstraf. De Politie rechter legde die straf voorwaardelijk op met een proeftyd van drie Jaar. HAAGSCHE RECHTBANK. Wegens inbraak ln een pakhuis te Lel den, heeft de werkman D. v. d. B„ thans gedetineerd te Utrecht, zich voor de recht bank te verantwoorden gehad. Deze heeft verdachte veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. A. R. uit Leiderdorp, thans gedetineerd, heeft terecht gestaan wegens medeplich tigheid aan enkele Inbraken,. De rechtbank heeft tien maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief en waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftyd van drie jaar opgelegd. Mutaties bij Regeeringsvoorlichtingsdienst Adviescommissie zal worden ingesteld. De regeeringsvoorlichtingsdienst meldt: 1) Ten einde iéder misverstand dien aangaande uit den weg te ruimen en het karakter van dei R.V.D. als tech nisch, on-politiek overheids-apparaat te onderstrepen, is de functie van den regeeringscommissaris bij dezen dienst, met ingang van 1 Februari beëindigd. Dr. H. Brugmans zal den minister president voortaan als secretaris teir zijde staan, in het byzonder voor poli tieke aangelegenheden. 2) Als opvolgei van den heer P. A. Wansink, aan wien op zyn verzoek eer vol ontslag werd verleend als directeur van den R.V.D is benoemd mr. J. M. Landré. Deze zal het mede tot zijn taak rekenen, na te gaan, in hoeverre er ln de werkwijze van den dienst wyzigingen moeten worden aangebracht, ten einde het boven aangegeven karakter te ver zekeren. 3. Het ligt in de bedoeling van de Regeering een deskundige commissie te benoemen, die zich van de taken van den R.V.D. op de hoogte stelt en op korten termijn advies uitbrengt omtrent de gewenschte organisatie van het geheele complex der van de overheid uitgaande voorlichting. Voor het tribunaal te Riga hebben acht Duitsche oorlogsmisdadigers, die hun misdrijven in Estland, Letland en Litliauen hebben gepleegd,te recht ge staan. Zij zijn op 2 Februari ter dood veroordeeld en den dag d; arop in het openbaar opgehangen. José Giral, de minister-president van de Spaansche republikeinsche re geering in ballingschap heeft tijdens een persconferentie verklaard dat minstens 40.000 gewapende guerilla- strijders in Spanje gereed staan om actief op te treden „wanneer alle vreedzame middelen om het regime van Franco over tc werpen rijn mislukt". Hij zeide, dat zyn regeering verwacht spoedig door de Sowjet-Unie te worden erkend. Op een trein, die zich van boven- Egypte naar Cairo begaf, is een roof overval gepleegd, waarvy 20.000 pond sterling is gestolen. In verband met Frankrijks ver langen, dat het Ruhrgebied en het Rijnland van Duitschland gescheiden zuilen worden bestudeert het Ameri kaansche departement van buitenland- sche zaken thans verschillende moge- ïykheden. Eén ervan komt hierop neer. dat een internationaal lichaam deze gebieden zou besturen. Aan dit bestuur zouden alle Westelijke buren van Duitschland deelhebben. Moeilijkheden zouden terkennis worden gebracht van den socialen en economischen raad der UN.O. In Egypte is een Arabische staking afgekondigd, aldus United Press, tegen het Engelsche voornemen om 1500 Joden op een nader te bepalen datum in Palestina toe te laten. Naar uit betrouwbare bron te Teheran wordt vernomen, zal de minis ter-president van Perzië, Sultaneh, zelf aan het hoofd staan van de uit acht afgevaardigden bestaande missie, die naar Moskou zal vertrekken. De Fransche communistische mi nister voor de bewapening, Charles Til- lon, heeft zich in een lange redevoering te Cherbourg voor de arbeiders in de wapenfabrieken gehouden ter gelegen heid van het hyschen van de Fransche vlag bij de overdracht van acht voor malige Duitsche oorlogsschepen, die Frankrijk van Engeland ontvangt,.sterk tegen ontwapening uitgesproken. Verontwaardiging over de briefcensuur. BRIEVEN NAAR INDIE ZIJN BOVENDIEN GEMIDDELD. 12 DAGEN ONDERWEG. ANP-Aneta meldt uit Batavia dat in Nederlandsche kringen aldaar veel cri tiek wordt uitgeoefend op de briefcen suur. Er is bijna niemand, buiten mili tair verband, wiens post niet is gecen sureerd. Zelfs brieven van Nederland sche departementen, zoowel aan parti culieren als aan Nederlandsch-Indische departementen gericht, worden gecen sureerd. Dit heeft veel verbazing, zoo niet verontwaardiging gewekt. Men weet zeer goed, dat in Nederland de periode van het militair gezag voorbij is, ter- wyl het S.A.C.S.E.A. (Supreme Allied Command of South East Asia) alle cen suur reeds in September 1945 af geschaft. Behalve de principieele be zwaren tegen censuur is er den laatsten tyd in het bezorgen van brieven zeer veel vertraging ontstaan. Toen de Sky- masters den dienst Amsterdam-Batavia gingen verzorgen, kwamen brieven vier vyf dagen, nadat zij in Nederland wa ren gepost, te Batavia aan. Zelfs brie ven uit Zwitserland waren niet langer dan zes dagen onderweg Op het oogen- blik doet een brief er gemiddeld 12 da gen over. Daar men bovendien even lang voor vertraging in Nederland kan rekenen, is men er zeer ontevreden over Geen onderwerp houdt zoo zeer de gemoederen bezig in onderwijskringen als het vraagstuk der vernieuwing. Er zyn tijden geweest dat de materieele vragen de grootste belangstelling trok ken en het is verheugend te bemerken, dat, hoewel het salarisvraagstuk nog lang niet bevredigend is opgelost, de aandacht ten volle is gericht op de ideëele zyde van d eschoone opvoeders- taak. Niet alleen de eigenlijke vakbladen, ook daarbuiten vindt men belangstel ling voor de vragen der onderwijsver nieuwing. In een buitengewoon goede serie artikelen in het Katholiek Cul- tureele Tydschrift, een voortzetting van Studiën, zet dr. C. Jansen, directeur eener HB.S. in de Residentie zijn ideëen uiteen, En de Raad van Leera ren, een organisatie, die de vier samen werkende vereenigingen van leeraren omvat, heeft een stuk gepubliceerd van den Vernieuwingsraad, welke naam voor zichzelf spreekt. Dit stuk moet be sproken worden op regionale en plaat selijke vergaderingen en de verslagen daarvan vóór 19 Febr ingestuurd. Men ziet, er is naar alle zijden actie. Ongetwijfeld moeten onze scholen voor Middelbaar Onderwijs op de riielling. En nu men dat toch doet, neemt men het voorbereidend Hooger Onderwijs, het huidige Gymnasium er maar bij. Voor beide typen heeft men hier en daar groote veranderingen, wyzigingen kan men dit niet meer noemen, op het oog. De Vernieuwingsraad der leeraren, sectie Voortgezet Onderwijs, komt met meest practisch-didactische voorstellen. Ongetwijfeld hebben deze groote waar de. Maar legt men dit stuk naast de artikelen van dr. Jansen, dan blijkt hoeveel dieper deze op de wezenlyke vernieuwlngsvragen ingaat. Ik moet hier denken aan de uitla ting van een onzer groote paedagogen: Elk goed systeem kan door een leeraar vermoord worden en een goed leeraar bereikt ook bü een slecht systeem nog goede resultaten. Gegeven, dat wij den gemiddelden leeraar moeten nemen, staat zeker vast. dat byna alles wat de resultaten betreft, afhangt van den docent voor de klas. Aan particuliere corresponden tie ontleenen wij het verblij dende bericht, dat te Batavia overeenstemming zou zijn be reikt over de vrijlating van 15.000 gijzelaars, die totdus- verre „ergens" in de binnen landen gevangen werden ge houden. De vrijlating zou geschieden in groepen van 200 personen, waarvan de eerste groep reeds te Batavia is aangekomen Wij willen hier nu niet verder ingaan op de technische zijde van het vraag stuk: daar zyn de vakbladen voor. Maar één punt moet toch ook gezegd worden. Dr. Jansen zegt ergens in zyn artikelenreeks: „De democratiseering van ons onderwijs hoe gerechtvaar digd, hoe noodzakelyk en hoe wensche- lyk die ook was cn nog is heeft zon der eenige twyfel ten minste sympto men van vulgariseering der cultuur en van ons onderwys ten gevolge gehad." Nu meenen wij evenwel, dat hier een moeilijk terrein betreden wordt, waar het vooral moeilyk is om oorzaak en gevolg te onderscheiden. Al kan ik de ge dachte, die aan deze scherpe uitspraak ten grondslag ligt, onderschrijven, is de democratiseering van het onderwijs of de vulgariseering der cultuur hier pri mair? Natuurlyk staat vast, dat ten laatste een wisselwerking intreedt en dat het gevolg op zijn beurt oorzaak wordt van verdere vervlakking. Maar daarmede is de vraag naar (ie eerste oorzaak niet opgelost. Ligt hier niet een der oorzaken, waarom het gynmsaiale onderwys, al bleef het er piet geheel buiten, veel minder critiek kreeg dan dc H.B.S.? Eensdeels kwam dat door het systeem: veel minder versnippering van vakken, daardoor veel grooter eenheid en vooral veel meer gelegenheid tot aanbrengen van cultuur in plaats van kennis. Want veel kennis waarborgt nog niet bezit van cultuur. Maar aan den anderen kant komt dit toch ook, omdat de „de mocratiseering" op het Gymnasium nooit die omvang heeft gekregen als op de H.B.S. Dat niettemin ook leeraren van het Gymnasium klagen vindt zyn oorzaak in de algemeene factor: de vervlakking onzer maatschappy, de daling der cul tuurwaarde als inneriyk bezit tegen over de toename der beschaving als uiterlijke factor. Er ls een steeds groo- tere discongruentie ontstaan tusschen het op school nagestreefde cultuurideaal en de levenspractyk. Hier nu ligt een machtige taak bul ten het eigenlijke onderwijs. Wy zullen ons ten spoedigste moeten bezinnen op de opvoedende factoren ln de' groote- menschen-maatschappij, speciaal de pers, de radio en de film. Wij moeten van de quasi-cultuur en uiteriyke be schaving terug naar het styivolle leven. Het gezin moet weer worden het uit gangspunt van alle cultureele leven. Eerst dan is succes van onderwijsver nieuwing te verwachten. dat antwoorden op brieven, welke in tien dagen ontvangen zouden kunnen worden, er nu meer dan drie weken over doen. Een ander geval, waaromtrent men nog steeds in onzekerheid verkeert, is het verminken of met blauw potlood aanstrepen van brieven, terwijl men geen onomstootelijk bewijs heeft dat bekortingen inderdaad aangebracht zyn Diverse personen hebben verteld dat aan berichten in antwoord op him brie ven, uit het buitenland ontvangen, dui- delyk te zien was, dat daar in eenige gevallen verscheidene zinnen uit waren verwijderd. HOOGE FUNCTIONARISSEN DIENDEN HUN ONTSLAG IN. United Press meldt uit Batavia dat de volgende hooge functionarissen hun ontslag hebben ingediend: Gen. Majoor R. Bakker, voormalig president van den mobilisatieraad. Gen. Majoor J. J, Pes- man, die deelnam aan de wapenstil standsonderhandelingen met de Japan ners in Maart 1942, Gen. Majoor Wan- rees, chef van het medische koros van het K.N.I.L. Tenslotte heeft Luitenant Kolonel W. G. J. Versteegh, bekend Nederlandsch vlieger, zijn functie neer gelegd teneinde de functie van chef van het luchttransport Batavia op zich te nemen. DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET OOSTENRIJK HERSTELD. De Nederlandsche regeering is ertoe overgegaan de tegenwoordige Oosten- ryksche administratie te erkennen als voorloopige Oostenrijksche regeering. In antwoord op het desbetreffende telegram heeft de Oostenryksche Bonds kanselier de groote voldoening der Oostenryksche regeering uitgedrukt over deze beslissing, onder toevoeging dat het de Oostenryksche regeering ten zeerste verheugt de diplomatieke be trekkingen te kunnen hervatten met een land, dat zij te allen tyde de groot ste achting en sympathie heeft toege dragen. ZLJ KEEREN NU NAAR ONS LAND TERUG. Toen in Mei 1940 ons land overvallen werd door de Duitschers, bevond zich een aantal visschersva ar tuigen op zee. De vaartuigen, welke uitgerust waren met radiozend- en ontvanginstallatie, konden gehoor geven aan het bevel van de Nederlandsche regeering om koers te zetten naar Engeland. Zij hebben gedurende den oorlog, het- zy visschende, hetzy in dienst bij de Nederlandsche of Britsche marine, deel genomen aan den stryd tegen de over weldiger van ons land. Kort na de be vrijding van het Zuiden was het een deel van deze stoomtrawlers, die te Hansweert hun vangsten losten en by- droegen tot de voedselvoorziening van ons uitgeplunderd volk. Na de alge- heele capitulatie van het Duitsche leger kwamen zy al spoedig hun visch in IJmuiden lossen. Gedurende den oorlog voeren deze visschende vaartuigen onder auspiciën van de bewindvoering koopvaardijvloot van het te Londen gevestigde Neder landsche ministerie van scheepvaart en visschery. Ultimo October 1945 werden zy aan de oorspronkelijke eigenaren te ruggegeven. De schepen, welke bij de Nederland sche of Britsche marine in gebruik wa ren, konden echter niet zoo spoedig naar Nederland terugkeeren. Deze sche pen werden indertijd voor marinedoel einden omgebouwd. Zij dienen derhalve weer als visschersvaartuig uitgerust te worden. De kosten van dit terugbren gen tot visschersvaartuig komen voor rekening van de Nederlandsch- en/of Britsche marine. Het lag in de bedoe ling dezen ombouw op Engelsche wer ven te laten geschieden. Het feit even wel, dat de Britsche Marine een groot aantal Engelsche stoomtrawlers voor de visschery heeft vrygegeven, welke alle op dok- en werfgelegenheid wachten, maakt het practis'ch onmogeiyk om de Nederlandsche schepen op korten ter- myn op Engelsche werven te doen om bouwen. Dit zal derhalve in Nederland moeten geschieden. Een tweetal schepen by de Nederlandsche Marine in gebruik geweest, werd reeds naar Vlissingen overgebracht, waar zy op de werf „De Schelde" omgebouwd worden. Eén vaar tuig is inmiddels gereed gekomen. Alvorens de overige schepen, 15 in getal, welke by de Britsche Marine in gebruik waren, naar Nederland over steken, wordt door deskundigen een rapport opgemaakt over den staat waar in het schip verkeert op het moment van vrygave, en worden tevens de kosten geraamd van het terugbrengen tot visschersvaartuig. Van enkele sche pen zyn deze rapporten reeds opge maakt en Zaterdag arriveerde de eerste stoomtrawler uit Engeland in IJmui den. De bemanning vertrekt spoedig deer om een tweeden stoomtrawler over te brengen. Over de schadevergoeding, welke de Britsche marine voor het ver loren gaan in haar dienst van een Ne- derlandschen stoomtrawler bereid was te geven, werden eveneens besprekingen gevoerd. Nu de treinenloop op de lijn AmsterdamRotterdam reeds ccni- gen tyd in zjjn voor-oorlogschen omvang en frequentie is hersteld en men Leiden tot laat in den avond elk half uur in beide rich tingen kan bereiken en verlaten, hebben wfj te bevoegder plaatse eens geïnformeerd naar de moge lijkheid van de hervatting van den dienst op het baanvak Lelden Alphen v.v. Het bleek ons, dat deze lijn mo mentcel reeds geheel klaar is, doch het wachten is uitsluitend op het gereedkomen van de spoorbrug over het Ryn-Schiekanaal aan de Nieuwe Vaart. Aanvankelijk was men van meening, dat de daaraan door de bombardementen in Fe bruari 1944 toegebrachte schade niet zoo heel ernstig was en dat met het herstel slechts enkele maanden gemoeid zouden zyn. Bfj het blootleggen der fundee ring bleek deze evenwel ernstige scheuren te vertoonen, hetgeen in grijpend herstel noodzakelijk maakte. Men rekent erop deze werkzaam heden omstreeks 1 April te beëindi gen, zoodat met ingang van dien datum de dienst op dit baanvak kan worden hervat. Aangezien het traject Alphen— Woerden volkomen intact is geble ven, is van dat tydstip af dus te vens een rechtstreeksche treinver binding LeidenUtrecht mogelijk. Zoetstof bloek talkpoedet te zijn. PUBLIEK EN WINKELIERS VOOR KAPITALEN OPGELICHT. Een handelaar te Rotterdam bracht pakjes zoetstof In den handel, waarvan het gehalte aan saccharine slechts 1.8 milligram bleek te bedragen en de ver dere inhoud uit talkpoeder bestond. Hij verkocht deze zoetstof voor f.28 per 1000 pakjes, waarna ze via zes handels schakels voor f90 by den winkelier te recht kwamen. Langs een tweede ket ting liep de prys voor den winkelier op tot f. 95, de derde bracht het tot f. 118 per 1000 pakjes. Gezien de samenstelling van de zoetstof zou dc toelaatbare winkelpi is voor den inhoud van 1000 j ak es slechts 21 cent mogen zyn. Ops n- ringswerk van den controledienst an de prysbeheersching bracht aan het licht, dat de winkeliers op deze ma nier niet minder dan f. 115.000 te veel hadden betaald en het publiek raar schatting f. 200.000. Tegen alle bctrn: - kenen is proces-verbaal opgem aki, behalve tegen een, die kans zag op het laatste moment tc verdwynen. EXTRA LUCIFERS VOOR DE KLEINERE KINDEREN. Voor kinderen van 04 Jaar zal een extra hoeveelheid lucifers beschikbaar worden gesteld. Men moet hiertoe vóór 10 Febr. a s. bon 859 der bonkaart KD of KE 602 inleveren by den detaillist, die gewoon is lucifers te verkoopen. De winkelier zal een ontvangstbewys afgeven. Per bon is een huishouddoos, inhoudende circa 240 lucifers, verkryg- baar. De aflevering dezer doozen zal zoo spoedig mogeiyk plaats hebben tegen afgifte van het ontvangstbewys.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1