YcERSPOR KAMPERm Zeegevecht in Golf van Biskaye 84ste Jaargang Donderdag 30 December 1943 No. 25E9! Commando-aanval op Kanaal-eiland afgeslagen. Manstein, de geraffineerde tacticus. VERDUISTEREN: irichtendierïst mewtts SExrta keuringen voor de Waffen-S.S. en Landstorm Nederland. BINNENLAND NEDERLANDSCHE JONGENS! LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEnïEN EN OMSTREKEN Duitsch Weermachtbericht. Het opperbevel der Duitsche Weermacht maakte gisteren be kend: Ten Noorden van Kirowograd hebben onze troepen ondanks taaien tegenstand van den vij and verscheidene plaatsen stor menderhand genomen en con centraties van de bolsjewieken in vexrassenden aanval uiteenge slagen. In het gebied van Sjitomir heeft de vijand zijn aanvallen versterkt. In zware gevechten werden zijn aanvalstoppen ten Z.O. van Sjitomir opgevahgen. Verder naar het Noorden mis lukten alle bolsjewistische aan vallen. In totaal werden 41 vij andelijke tanks stukgeschoten. De bolsjewieken zetten gisteren na sterke artillerievoorbereiding en met talrijke tanks ook in den sector van Korosten den aanval in. Verbitterde gevechten zijn am den gang. Bij Witebsk werden ook verder alle doorbraakpogingen van den vijand verijdeld. Terstond onder nomen tegenaanvallen wierpen de bolsjewieken op eenige penetra- tieplekken na harde gevechten terug. ïn Zuid-It alië verliep de dag, met uitzondering van een ver- geefschen vijandelijken aanval ten Noorden van Venafro, rustig. Gisteren hebben 26 Amerikaan- sche bommenwerpers onder be scherming van jagers aanvallen gedaan op het Opper-Italiaansche gebied. 20 bommenwerpers wer den in luchtgevechten, 2 andere door afweergeschut van het lucht wapen neergeschoten. 4 Duitsche jagers gingen verloren. Hun vliegtuigcommandanten konden zich echter met hun valscherm in veiligheid brengen. Aan de Westkust van Italië werden 2 Arterikaansche jagers vernietigd. In de ochtenduren van 28 De cember hebben de Britten ge tracht een commando-actie te on dernemen tegen het Kanaal eiland Sercq. Dit mislukte reeds in de dichte mijnvetden voor de kust, waar de vijand bij zijn haastigen terugtocht dooden ach terliet. In de wateren van de Golf van Biskaye zijn van 27 tot 29 Dcc. gevechten geleverd tusschen Duit. sche torpedoboot jagers en tor pedobooten en Engelsche lichte zecstrijdkrachten. De eigen en de vijandelijke luchtwapens grepen voortdurend in de operaties in. In den loop der harde gevechten ontstonden beschadigingen aan beide zijden. in den afgeloopen nacht heb ben eenige Britsche vliegtuigen storingsaanvallen gedaan op West Duitschland De Sovjets hebben naar het ge bied ten Westen van Kief het hoofdzwaartepunt verlegd van hun offensief, zoo schrijft Mar tin Hallensleben, de militaire correspondent van het D.N.B. in jn beschouwing van gisteren. Terwijl in het gebied van Ne wel, zoo vervolgt hij, de door braakpogingen van de Sovjets voorloopig zijn afgeslagen, heb ben de bolsjewieken in den ge vechtssector van Witebsk hun inspanningen voortgezet. Maar hun kracht is toch op het oogen- blik niet meer gelijk aan die van voor Kerstmis. Hun reserves heb ben zij nu verplaatst naar het ge bied ten Westen van Kief, waar zij met alle kracht probeeren een succes te behalen. Hun voor naamste stoot gaat in de richting Sjitomir, dat zij op 20 November door den tegenaanval van ge- neraal-veldmaarschalk Von Man stein weer verloren hadden. Te vens hebben zij een zeer sterke aanvalsgroep in Zuidwestelijke richting uitgestuurd naar Berdits- jef en een andere numeriek niet minder aanzienlijke groep in be weging gezet naar Radomysl met de taak ook Korosten weer in handen te krijgen. Met juist begrip voor dezen toe stand heeft Von Manstein de ver- eischte tegenmaatregelen geno men. De gevechten zijn uiterst verbitterd en wisselvallig. De Duitschers pareeren met hun be kende beweeglijkheid, die ten deele bestaat uit offensieven af weer, ten deele uit handige uit- wijkbewëgingen en wel zoodanig, dat daardoor de eigen plannen steun ondervinden. De verliezen van de Sovjets zijn weer enorm. Evenwel lijden ook de Duitsche formaties, die vlak tegenover de vijandelijke concentratiepunten stonden opgesteld en die de eerste kracht van den aanvals- stoot moesten opvangen, niet on aanzienlijke verliezen Percents gewijze zijn zij echter gering, ge ring ook wanneer men ze afmeet naar de manoeuvre, welke de Duitschers thans uitvoeren. Het ligt voor de hand, dat zij bevel hebben gekregen in een vrij groote uitwijkbeweging eerst de vijandelijke stootkracht te la ten doodbloeden, een tactiek, waarmede de Duitschers het altijd weer hebben weten klaar te spelen aanzienlijke voordeelen te behalen en waardoor zij de nu merieke superioriteit van den vijand altijd weer handig wisten te nivelleeren Von Manstein is echter niet alleen een geraffi neerde tacticus, doch, naar de ervaring leert, heeft hij juist bij het gebruik van de ruimte als wapen eigen operatieve denkbeel den De Duitsche luchtmacht in 1943 In een terugblik op de pres taties der Duitsche luchtmacht in bet jaar 1943 schrijft de „Deut sche Allgemeine Zeitung", dat deze luchtmacht de geallieerde verwachtingen zeer teleurgesteld heeft en aan de gestelde zware eischen heeft voldaan. Terwijl aan het Oostelijke front geweldige Duitsche lucht strijdkrachten gebonden waren, meenden de geallieerden, dat de Duitsche luchtactie aan andere fronten verzwakt zou zijn. Maar juist in 1943 heeft de luchtmacht op velerlei gebied een ongekende activiteit ontwikkeld, bij voorbeeld bij de operaties tegen de geal lieerde scheepsruimte. De geallieerden hadden, overi gens vruchteloos, gehoopt, dat hun versterkte luchtoffensief een beslissende wending in den oor log zou brengen. De weerstands- wil van het Duitsche volk is door de terreuraanvallen slechts toe genomen en de Duitsche lucht verdediging is van maand tot van hedenmiddag 16.45 uur tot morgenochtend 8.45 uur De maan kwam heden op te 11.16 uur en gaat onder te 20.58 uur. maand versterkt. Zij heeft zich i snel en doeltreffend aangepast bij de nieuwe gevechtsomstan digheden. zoodat de formaties ge allieerde bommenwerpers het thans niet meer wagen, in mooie nachten met maanlicht het Duit sche rijk binnen te dringen. Ook aan de Duitsche wapenindustrie heeft het geallieerde luchtoffen sief geen afbreuk kunnen doen veeleer is de bewapeningscapaci teit voortdurend grooter gewor den. Nieuwe wapenen, aldus besluit het blad, worden ontwikkeld, aan- vals- en verdedigingswapenen, die een zoo sprekenden invloed op den verderen oorlog ten gunste van de zaak van Duitschland en Europa zullen uitoefenen, dat wij bij de jaarwisseling met het grootste vertrouwen en een volle dig geloof aan de overwinning op de toekomst kunnen zien. (D.NB.) Nieuwe terreuraanval op Berlijn De Rijkshoofdstad was in de late avonduren van 29 December opnieuw het doel van een ter reuraanval van vrij sterke for maties Britsche bommenwerpers. By een geheel dicht wolkendek wierpen de Britten, naar het D. N.B. verneemt, brisant- en brand bommen op de dicht bevolkte woonwijken der stad. In strijd tegen Engeland gesneu veld In den strijd tegen Enge land is gesneuveld de 23-jarige kapitein Wilhelm Lemke, Grup- penkommandeur in een jacht- eskader, dien de Führer pas en kele weken geleden uit erkente lijkheid voor zijn prestaties het Eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis had verleend. Kapitein Lemke is in 125 lucht gevechten overwinnaar gebleven. (D.N.B.). Verklaring van geallieerden raad voor Italië Naar de En gelsche nieuwsdienst meldt, heeft de consultatieve raad der gealli eerden voor Italië een verklaring uitgegeven, waarin hij zijn nauw keurige taak in het kader van de Moskousche overeenkomst om schrijft. In de verklaring wordt gezegd, dat de eerste taak van den raad is, zich bezig te houden met de dagelijksche vraagstukken, met uitzondering van de militaire aangelegenheden en den grond slag te leggen voor de coördinee ring der politiek van de geallieer den in Italië. De raad is niet be voegd, definitieve beslissingen te nemen. Voorts heeft de raad tot taak, controle uit te oefenen op de uitvoering der wapenstiistands voorwaarden in Italië. Italiaansche landarbeiders naar Engeland Volgens een bericht van de „Daily Mail" worden er op het oogenblik onderhandelingen gevoerd tusschen de regeering Badoglio en de Britsche instanties over een massale uitzending van Italiaansche landarbeiders naar Engeland. Zooals bekend, zijn er in Groot-Brittannië reeds duizen den Italiaansche krijgsgevangenen te werk gesteld. (DH.B.) berichtendienst der. officieel medegedeeld, dat i Churchill zijn tegenwoordige ver blijfplaats. „met onbekend doel" verlaat om eenige weken, „rust in zonneschijn" door te brengen. (D.N3) Nieuwe benoemingen De Brit sche berichtendienst maakt offi cieel bekend, dat admiraal Sir Bertram Ramsay benoemd is tot opperbevelhebber der vlootstrijd- krachten der geallieerden onder generaal Eisenhower en lucht- maarschalk Sir Trafford Leigh- Maliory tot opperbevelhebber der luchtstrijdkrachten der geallieer den onder generaal Eisenhower. (D.N.B.). De Amerikaansche spoorwegen Naar de Britsche berichten dienst uit Washington meldt heb ben de leiders der Amerikaansche vakvereenigingen van stokers, ma chinisten en wisselwachters hun stakingsbevel ingetrokken, zonder evenwel gewag te maken van de loonkwestie, die nog steeds niet geregeld is. (D.N.B.). De krijgsverrichtingen in China Het einde van de militaire ope raties ten Westen van het Toeng- ting-meer is door het Japansche hoofdkwartier medegedeeld in 'n communiqué, waarin o.m. wordt g020gCl I Op het slagveld werden door den vijand 32.747 dooden achter gelaten, terwijl 14.325 man gevan gen werden genomen. Voorts wer den 60 vijandelijke- vliegtuigen in het gebied van Tsjangteh neer geschoten. Buit gemaakt werden 158 kanonnen, 657 machinegewe ren, 6.356 geweren en talrijke an dere wapens en stukken geschut. Aan Japansche zijde bedroegen de verliezen 1666 gesneuvelden. (D.N.B.) Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen te gemoet te komen, zal op 3 Jan. nog een extra keuring voor de Waffen-S.S. en den Landstorm Nederland plaats vinden. Deze keuringen zuilen worden gehouden in het gebouw van het Ersatzkommando, Korte Vijver berg 5, Den Haag van 10-14 uur. Alle inlichtingen omtrent de dienstneming in de Waffen-S.S. of Landstorm Nederland geven de Ersatzkommando's, Den Haag, Korte Vijverberg 5, Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Langestraat 56, Groningen, Heerestraat 46, Heer len, Saroleastraat 25. Bij bovengenoemde adressen zijn eveneens kostelooze spoor wegbiljetten voor de heen. en terugreis verkrijgbaar. De Germaansche weersportkampen wachten je. Daar leer Je bij dienst en spel jongens uit alle Germaansche landen kennen. Iedere flinke Nederlandsche Jongen in den leeftijd van 16 tot 18 jaar kan aan een kamp deelnemen. Meld Je nog heden bij een der onderstaande adressen: Utrecht Koningslaan 9 Rotterdam. Eendrachtsweg 35 Maastricht, Vrijthof 25 Eindhoven Keizersgracht 9 Goes, Violenstraat 44 Hengelo, Drienerstraat 6 Groningen Groote Markt V Amsterdam. Willemsparkweg 186 Assen. Rolderstraat 45 Leeuwarden, Emmakade 48. Den Haag. Nassaupleln 6 De Volksdienst zorgt voor het volk Dezer dagen zijn weer 300 jongens en meisjes terugge keerd, die eenige weken hebben doorgebracht in tehuizen, gele gen in de mooiste streken van ons land en in Duitschland. Zoo als dat steeds het geval is, is het ook nu den kinderen weer aan te zien, dat de uitzending hen, zoo wel lichamelijk als geestelijk, bij zonder goed gedaan heeft. De Nederlandsche Volksdienst heeft weer een hulppost „Moeder en Kind" geopend, ditmaal in IJmuiden-Oost. In de Maasstad is dezer dagen een medisch centrum gesticht, waar al diegenen medische ver zorging kunnen krijgen, die daar anders om bijzondere redenen van verstoken blijven. Ofschoon ons land reeds lang een belangrijke plaats inneemt op medisch gebied, waren er toch twee dingen, waaraan naar de meening van de N.V.D. te weinig aandacht is geschonken. In de eerste plaats aan de tandheel kundige verzorging. Door het benoemen van school-tandartsen in de groote steden en door het aanvullen van reizende tandart sen op het platteland heeft de Nederlandsche Volksdienst maat regelen getroffen om het euvel der slechte gebitten te bestrijden. Een ander punt, dat sterk werd verwaarloosd, is de houding van het individu. Tijdens de keuring van kinderen, die voor uitzending in aanmerking wilden komen, is gebleken, dat er onder de jeugd vrij veel zij het ook geringe lichamelijke vergroeiingen voor komen. Deze kinderen zijn behan deld door de.afdeeling houdings- gymnastiek van den Nederland- schen Volksdienst, die er in ge slaagd is na verloop van tijd weer goedgevormde jonge men- schen van hen te maken, recht van lijf en leden. Zoo valt er voor den Neder landsehen Volksdienst nog veel te doen voor al onze volksgenoo- ten. Blijf daarom geen buiten staander, doch werk mede in het belang van ons geheele volk, geef u op als medewerker en lid van den N.V.D. Nieuwjaarsrede van den Leider De persdienst van den Neder- landschen Omroep meldt: De Leider van het Nederlandsche volk zal op Nieuwjaarsdag te 13.30 uur via den zender Hilver sum I een Nieuwjaarsrede tot het Nederlandsche volk uitspreken. Inlevering van honden- en kat- tenbroodkaarten Alle tot dus ver uitgereikte distributiekaarten voor honden- en kattenbrood moeten vóór 15 Januari worden ingezonden aan het bedrijfschap voor veevoeder sectie bijzondere diergroepen, Plein 4, te 's-Gra- venhage. Van de in te zenden voederkaarten dienen te worden verwijderd en dus niet te worden ingezonden de bonnen Nos. 3 en 22 en 23. welke zullen worden aangewezen voor het betrekken van honden- en kattenbrood in de maanden Januari, Februari en Maart. Aan de in te zenden voe derkaarten moet nog aanwezig zijn de bon No. 4. Bij ontbreken van dezen bon of bij inzending na 15 Januari zal in geen geval een nieuwe voederkaart worden verstrekt. Op de in te zenden voederkaarten moeten, indien adreswijziging heeft plaats gehad, de juiste adressen worden ver meld. Nieuwe voederkaarten kunnen uitsluitend worden verstrekt aan houders van honden en katten, welke voor bijzondere doeleinden worden gehouden, zooals blinden geleidehonden, trekhonden, be- drijfskatten, enz. en mede aan een beperkt aantal houders van fokdieren en enkele houders van zeer groote rassen (in beide laatste gevallen in overleg met den raad van beheer op kynolo- gisch gebied). Daarentegen wor den aan particuliere houders van honden en katten geen voeder kaarten verstrekt. De voor een voederkaart in aanmerking ko mende houders van honden en katten ontvangen na inzending der thans in hun bezit zijnde voederkaart een invulformulier. Correspondentie over deze aan gelegenheid, kan, naar van be voegde zijde wordt medegedeeld, niet worden gevoerd. Van 1 tot en met 31 Januari worden op bon No 3 van de voe derkaarten voor honden dezelfde hoeveelheden hondenbrood be schikbaar gesteld als op den bon voor de afgeloopen periode. Op bon No. 3 van de voederkaart voor hondenbrood (groep k) wordt voor vermelde periode ltfc k.g. kattenbrood beschikbaar ge steld. Na 31 December is bon No. 3 van vermelde kaarten on geldig. Dr. A. Ie Comte overleden Te zijnen huize te Hilversum is op 60-jarigen leeftijd plotseling overleden dr. A. Ie Comte. Hij was assistent van prof. Nolen, vestigde zich vervolgens als arts te Leerdam en daarna te Gouda. Na eenige jaren ging hij in Indië specialisearen op tropische ziek ten. Hij was er oa. directeur van het Elisabefch-Zlekenhuis te Si- toebondo. In 1924 repatrieerde hij en vestigde zich te Hilveraim.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1