Felle strijd aan het Oostfront 14ste Jaargang Maandag 27 December 1943 No. 25683 Terreuraanvallen op Berlijn en Aken. I Duitsche Weermachtberichten. Mededeeling van den Führsorgeoffizier. De ,>Scharnhorst" gezonken. BEKENDMAKING. VERDUISTEREN: LEIDSCH €4 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 I Het opperbevel van de Duitsche feeermacht maakte' op 24 Decem ber bekend: Ten Zuiden van Nikopol, in het lebied van Kirowograd en ten Euid-Westen van Tsjerkassy kwam het gisteren slechts tot plaatselijk begrensde gevechten, pen Oosten van Sjitomir en ten Suid-Oosten van Korosten stort en vrij zwakke aanvallen der Jovjqts ineen. 15 vijandelijke lantserwagens werden vernietigd. Ten Noord-Westen van Retsjiza naakte de eigen aanval ondanks aaien tegenstand van de Sovjets ïieuwe vorderingen. Vijandelijke tanvallen op een bruggenhoofd tan de Berezina werden onder ware verliezen afgeslagen en 32 lovj et-pantserwagens sbukgescho- en. Ten Noord-Oosten van Sjlo- >in gingen de sovjets met ver- icheidene divisies tot deh aanval >ver. Hier zijn zware" gevechten tan den gang. In het strijdgebied van Witebsk zette de vijand gis- rèren zij» sterke aanvallen voort, to verbitterde gevechten werden plaatselijke penetraties afgegren- leld en 71 vijandelijke pantser wagens vernietigd. In de gevech ten ten Zuid-Oosten van Kirowo grad hebben zich de 11e Silezi- iche pantserdivisie onder bevel van den generaal-majoor Von Wettersheinl° en de 13e Altmarki- ;phe pantserdivisie onder bevel van den gene'raal-majoor Hauser bijzonder onderscheiden. In de Noordelijke IJszee vielen op den ivond van 22 December 5 sovjet- notortorpedobooten een Duitsch ronvooi zonder succes aan. In een korten feilen strijd werden drie sovjet - motortorpedobooten tot zinken gebracht en den beide an dere door artillerietreffers zwaar oeschadigd. Aan het Zuid-Italiaansche front tieesrschte gisteren rust, met uit zondering van den sector van Ortona. Ten Zuiden en Zuid- Westen van de stad Ortona mis lukten ook gisteren alle vijande lijke aanvallen, hoewel zij onder steund werden door sterk artille rievuur, door pantserwagens en slagvliegers. In deze gevechten heeft zich de le divisie valscherm jagers onder bevel van den luite nant-generaal Heidrich door voor beeldige standvastigheid bijzon der onderscheiden. In den nacht van 23 op 24 De cember vielen verscheidene Brit- sche -troepen motortorpedobooten met ondersteuning van jachtbom menwerpers in den Noordelijken uitgang van Het Kanaal herhaal delijk een Duitsch konvooi aan, dat te voren door Engelsche ka nonnen voor den strijd op groo- ten afstantj zonder succes was be schoten. Een Britsche motortor pedoboot werd tob zinken ge bracht, twee andere werden zoo zwaar beschadigd, dat zij als ver loren beschouwd kunnen worden. Het Duitsche konvooi bereikte voltallig en zonder noemenswaar dige schade zijn haven yan be stemming- Duitsche marine- en kustbatterijen beschoten doelen in Dover, Daal en Folkestone. Britsche bommenwerpers onder namen in de vroege ochtenduren van 24 December weer een ter- reuraarival op de bevolking van Berlijn. In eenige stadsdeelen werd aanzienlijke schade aange richt. Bovendien bombardeerde de vijand stelselmatig de eerbied waardigste Duitsche plaatsen van kunst en cultuur te Aken; dom en raadhuis werden zwaar be schadigd, de kroningszaal van het raadhuis werd vernietigd. Strijd krachten der luchtverdediging schoten onder bijzonder moeilijke afweeromstandigheden, voor zoo ver tot" dusver vaststaat, 19 vijan delijke bommenwerpers omlaag. Zaterdag luidde het weermacht- bericht: „Ten Oosten van Sjitomir gin gen de bolsjewisten met sterke infanterie. en pantserstrijd krachten over een breed front tot den aanval over. Zware heen- en weer golvende gevechten, in het verloop waarvan tot dusver 58 vijandelijke pantserwagens werden stukgeschoten, zijn gaan de. Ten Noordwesten van Res- jitza blijven onze troepen hun aanval voortzetten. Een rivier sector werd in weerwil van het taaie vijandelijke verzet veroverd en verscheidene plaatsen stor menderhand genomen. Ten Noordoosten van Sjlobin duren de harde afweergevechten voort. Pogingen der bolsjewisten, om een penetratieplek van den vorigen dag te vergrooten, wer den in een tegenaanval met doel- treffenden steun van eigen artil lerie verijdeld. In het gebied van Witebsk ver sterkte de vijand zijn druk aan zienlijk. De opdringende aan- valswiggender bolsjewisten kon den opgevangen worden, waarbij 44 vijandelijke pantserwagens ver nietigd werden. "Aan het overige Oostelijke front kwamen geen belangrijke ge vechtshandelingen voor. In Zuid-Italië zette de vijand ook gisteren zijn sterke aanval len in den sector van Ortona voort. In enkele penetratieplek- ken zijn zware gevechten gaande. In den centralen en Westelij ken sector verliep de dag zonder bijzondere gebeurtenissen." Eh gisteren: De winterslag in het Oosten werd ook op den Eersten Kerst dag met onverminderde hevig-, heid voortgezet. Aan het brugge- hoofd van NikopoDen ten Zuid westen van Dnjepropetroswk her vatten de Sovjets hun aanvallen, die in felle gevechten mislukten. 71 vijandelijke pantserwagens werden stukgeschoten, waarvan alleen 66 binnen het bereik van één dwfïsie infanterie. In het strijdgebied van Sjitomir breid de de vijand zijn met superieure strijdkrachten ondernomen aan vallen tot nieuwe sectoren uit. Vijandelijke aanvalsspitsen, die onze stellingen waren binnenge drongen werden in verbitterde gevechten opgevangen. Ten Noord westen van Retsjiza won de eigen aanval verder aan terrein. In den sector van Sjlobin zui verden onze grenadiers in een tegenaanval een vijandelijke pe netratie. Ten Noordwesten van Kritsjew ging de vijand met vrij sterke strijdkrachten tot den aan val over. Hij werd afgeslagen, een plaatselijke penetratie werd ge zuiverd. In het gebied van Wi tebsk duurt de zware strijd voort. Pogingen van de Sovjets, hun penetratie te verbreeden en een doorbraak te forceeren, werden door ingrijpende reserves ver ijdeld. In Zuid-Italië duren de zware gevechten in den sector van Or tona voort. In een tegenaanval werd een belangrijk hoogtepunt heroverd. In Ortona zelf zijn ver bitterde straatgevechten aan den gang. Aan de rest van het front verliep de dag kalm, met uitzon dering van vrij zwakke vijande lijke, aanvallen ten -Noordwesten van Mignano. Op 24 December probeerde .een uit Engelschen en Franschen be staande commandotroep onze draadhindernissen aan de kust, van het Kanaal te naderen. De troep werd in de pan gehakt. Bij aanvallen van Engelsch- Amerikaansche formaties vlieg tuigen op den Eersten Kerstdag op de stad Bolzano en eenige plaatsen in het gebied van Noord- Italië, werden 5 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Puikbooten brachten de laatste dagen op den Atlantischen Oce aan en in de Middellandsche Zee 5 schepen tot zinken met een gezamenlijken inhoud van 34.500 brt. en torpedeerden een ander schip. Uit beschermende schepen van konvooien en duikbootjacht- groepen werden 9 vijandelijke torpedojagers en konvooischepen tot zinkeii gebracht. Boordaf- weergeschut der marine haalde boven de Golf van Biscaye een vliegboot van het type Sunder land omlaag. Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede: Het spreekuur van den Führsorgeoffizier, dat lederen Woensdag te Den Haag, Korte Vjjverberg 5 gehouden wordt, zal op Woensdag 29 December niet plaats vinden. Het eerstvolgende spreekuur is weer op Woensdag 5 Januari 1944, - Gisteren heeft een formatie Duitsche zeestrijdkrachten op de Noordelijke IJszee een voor de sovjetunie bestemd konvooi aan gevallen. In langdurigen strijd met superieure Engelsche zware zeestrijdkrachten is daarbij het slagschip „Soharnhorst", tot de laatste granaat vurend, na held- haftigen strijd gezonken. Het kon vooi en den Engelschen beveili gingsstrijdkrachten werd zware schade toegebracht. Het slagscijfp „Scharnliorst" was in 1936 van stapel geloopen en in 1938 voltooid. Het schip had een waterver plaatsing van 26.000 ton en een snelheid van 27 knoopen. Het voerde 9 stukken geschut van 28 cM. en 12 stukken van 15 cM.; voorts bezat het 14 stukken lucht doelgeschut van 10,5 cM. en 16 van 3,7 cM. Er waren 2 catapult- installaties en 4 watervliegtuigen aan boord. Het slagschip was 226 meter lang, 30 meter breed; de diepgang bedroeg 7,5 meter. De bemanning telde 1460 kop pen. (DJN.B.). Bombardementen der Ameri- kaansche luchtmacht Forma ties Amerikaansche bommen werpers, die op 24 December, pro- fiteerende van de weersomstan digheden en krachtig beschermd door jagers, Belgisch-Noord- fransch en Nederlandsch gebied aanvielen, hebben naar het D. N. B. verneemt, de bevolking van deze gebieden aanzienlijke ver liezen toegebracht. In vele geval len zijn door de lukraak neerge worpen bommen der Amerikaan sche vliegtuigen slachtoffers ge vallen. Talrijke arbeiders en boe ren verloren door de in vele ge vallen zonder zicht op den grónd neergeworpen bommen hun wo ningen en huizen. Eisenhower bevelhebber voor tweede front Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft presi dent Roosevelt Vrijdag de benoe ming bekend gemaakt van gene raal Eisenhower tot bevelhebber der EngelschAmerikaansche strijdkrachten voor het "tweede front. Generaal Karl Spaatz zal het bevel voeren over de geza menlijke Amerikaansche bömbar- dementsstrjjdkrachten, die tegen Duitschland opereeren. Te Londen is officieel bekend gemaakt, dat generaal Sir Henry Maitland Wilson is genoemd tot oppersten geallieerden bevelhebber in het gebied van de Middelland sche Zee. Verder wordt gemeld, dat gneeraal Sir Harold Alexan der is benoemd tot opperbevelheb ber der geallieerde legers in Italië. Tot opperbevelhebber van de Brit sche legergroep onder Eisenhower werd benoemd generaal Sir Ber nard Montgomery. Binnenkort zullen bevelhebbers worden be noemd. ,(D.N.B.). De strijd in Italië Aan het Zuid-Italiaansche-front werden op 25 December, naar het D.N.B. ver neemt, alleen op den linkervleu gel vrij groote gevechtsacties ge- voerd^ Het zwaartepunt lag weer in den sector van de eerste divisie valschermjagers. Bij de hevige worsteling om Ortona was de vij and erin geslaagd om na herhaal delijk bloedig afgeslagen aanvallen op 24 December des avonds in het zuidelijke deel van de stad binnen te dringen. Verbitterde straatge vechten duurden den geheelen nacht voort. 25 December des ochtends werden de gevechten om elk huis voortgezet. Des middags probeerde de vijand herhaaldelijk met stoottroepen en pantserwa gens het'noordelijke deel van Or tona binnen te dringen. De val schermjagers wierpen de Britten telkens weer terug en hielden het noordelijke deel der stad In strijd met een numeriek superieuren tegenstander in bezit. Ook op het kleine plaatsje Villa Grande deed de vijand herhaaldelijke aanvallen na krachtige voorbereiding door de artillerie. Ook deze aanvallen wer den bloedig afgeslagen. Het plaatsje bleef na een hevigen heen- en weergolvenden strijd in Extra keuringen voor dé Waffen S.S. en den Landstorm Nederland. Het S.S. Ersatzcommando dgelt mede: Om aan de vele aanvragen te gemoet te komen, zal op 3 Jan. nog een extrakeuring voor de Waffen S.S. en den Landstorm Nederland plaats vinden. Men kan zich hiervoor melden bij het Ersatzcommando, Korte Vijver berg 5, Den Haag van 10-14 uur. Alle Inlichtingen omtrent dienst neming in de Waffen SB. of Landstorm Nederland geven de Ersa tzcommando's Den Haag, Kor te Vijverberg 5, Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Langestraat 56, Gro ningen, Heerenstraat 46, Heerlen, Saroleastraat 25. Kostelooze spoorwegbiljetten kunnen even eens bij de bovengenoemde adres sen aangevraagd worden. het bezit der dappere valscherm jagers. Ongeveer halverwege tusschen Ortona en Villa Grande waren de Britten met superieure strijd krachten en met steun van pant serwagens en artillerie met aan zienlijke verliezen erin geslaagd, twee hoogten te bezetten aan weerszijden van het kleine plaatsje Villa San Nicola. In een tegen aanval werd de vijand van de hoogte ten Oosten van dit plaatsje verdreven. Het plaatsje zelf bleef in Duitsche handen. Kerstboodschap van den Paus Radio Vaticapa heeft een Kerst boodschap uitgezonden, die de Paus ter gelegenheid van het Kerstfeest tot de wereld heeft ge richt. De Paus zeide in deze bood schap o.a. het volgende: „Steeds verschrikkelijker vor men heeft de oorlog aangenomen en zonder onderbreking duurt de strijd voort. Het is de verschrik kelijkste oorlog, die ooit gevoerd is en met huivering moeten de volkeren wel zien, waartoe de per- fectionneering van de technische hulpmiddelen thans heeft geleid. Slechts Christus alleen kan al deze geesten der verschrikking verdrij- ven Derhalve zijn al (Hbffenen in dwaling, die gansch hun vertrou wen stellen op een steeds grootere economische ontwikkeling en zich den vooruitgang en het welzijn der menschheid alleen beloven van een steeds grootere organisatie. Uw ellende, zoo vervolgt de pauselijke boodschap, is ook de onze Maar al onze inspanningen kunnen dezen oorlog niet plotse ling doen beëindigen, kunnen aan uw dooden niet het leven terug schenken en kunnen uw huizen niet weer doen oprijzen. Ik kar» slechts voor uw toestepmst bidden. Twee dingen vooral willen wij doen. In de eerste plaats willen wij alles in het werk stellen om de treurige gevolgen van den oorlog te verzachten, willen wij al het mogelijke doen voor de gevange nen en voor de dakloozen van alle volken en alle talen, om hun lijdén te verlichten. In de tweede plaats willen wij niets nalaten om te zorgen, dat ge het geloof niet ver liest. Alles Is en was een bijdrage tot het ongeluk, dat thans de wereld beheerscht. Broeders, ver liest den moed niet, blijft niet onder de puinhoopen. bouwt weer op." Na eenige woorden van dankbe tuiging aan alle priesters en ge- loovigen, die vaak met gevaar voör eigen leven uit verwoeste kerken de H. Óostie hebben gered, gaf de PauSvUiting aan de hoop, dat het volgende Kerstfeest gevierd zal kunnen worden in een waarlijk christelijken vrede. (D.N.B.) van hedenmiddag 16.45 uur tot morgenochtend 8.45 uur De maan kwam heden op te .8.50 uur en gaat onder te 17.11 uur; het was vandaag Nieuw* Maan, De „Moordvereeniging". Deze foto toont den Amerikaanschen vlieger Kennth D. Williams uit Charlotte (Noord Carolina), 1 504 Scott Avenue, geboren op 16 Mei 1 922. Williams werd bij den aanval op Bremen op 26 Nov. 1943 's middags kort na 12 uur bij Eggese (Gros* Mackenstedt) omlaaggeschoten. Hij behoort tot de vijandelijke terreurvllegers, die hun bommen op vrouweé en kinderen en op de woonwijken van Duitsche steden neerwerpen. De formatie, waartoe zijn machine, een Boeing Fortress 11 behoorde, draagt officieel de benaming .Murder Incorporated", (Moordvereeniging). Deze benaming draagt ieder lid der bemanning In groote lettert op de rugzijde van zijn vllégeruitrustlng boven het Ameri kaansche distinctief. Hetzelfde opschrift bevond zich op het neergeschoten vliegtuig. De gevangen genomen Williams maakte bovendien bij zijn verhoor bekend, dat andere formaties en bemanningen met gelijksoortige benamingen, die aan da gangstertaai zijn ontleend, .gedoopt" werden. De gelaatsuitdrukking van den Amerikaanschen vlieger Williams leidt tot gevolgtrekking, dat niet alleen de namen, maar ook de bemanningen "It de onderwereld van-Chicago afstammen PBZ/R/P ep

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1