Alleen Engeland draagt schuld aan den bombardementsoorlog 84ste Jaargang Vrijdag 24 December 1943 No. 25687 Verklaringen van Sündermann. BEKENDMAKING. BOLSJEWISME IN DE PRACTIJK. EERSTE BLAD MEDEDEELING: De terreuraanvallen op Berlijn. Mededeeling van den F ührsorgeoif izier. Stadstram op Zondag wordt opgeheven. LEIDSCH DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DAGBLAD „Men moet meer vrouwen en kinderen dooden dan 'de vijand, wanneer men zich beschermen wil". Bij deze Lagerhuisverklaring van den toenmaligen Britschen premier Baldwin knoopte de plaatsvervangende perschef der Rijksregeering Sündermann aan voor verklaringen ten overstaan van buitenlandsche journalisten Aan de hand van documentaire bewijzen constateerde Sünder mann, dat Engeland alleen schuld heeft aan het uitbreken en de ontwikkeling van den bombarde mentsoorlog tegen de burgerbevol king en dat het voor al ^ijn toe- lomstige consequenties, ook voor ie te verwachten vergelding de volledige historische verantwoor- ielijkheid draagt. Sündermann ïam op zich het bewijs voor de chuld te leveren en greep daarbij i.m. terug op de verklaring van Brltsche staatslieden in het Lager huis en het Geneefsche Volken bondsprotocol van de jaren 1933 1935, waarin geconstateerd wordt, dat Engeland reeds in die jaren :ebruik maakte van bombarde mentsvliegtuigen om zijn heer- chappij in Indië en in het Mid den-Oosten in stand te houden. Buitengewoon verhelderend was vooral een bij de in Frankrijk ge- onden documenten in handen der Xiitschers gevallen aanteekening betreffende de Britsch-Fransche besprekingen der generale staven van 3 April 1939, waaruit blijkt, dat beide toenmalige geallieer den gedurende de tweede phase van den onder oogen gezienen oor log hun bombardementswapen op het Duitsche achterland in wer- Extra keuringen voor de Waffen S.S. en den Landstorm Nederland. Het S.S. Ersatzcommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen te gemoet te komen, zal op 3 Jan. nog een extrakeuring voor de Waffen S.S, en den Landstorm Nederland plaats vinden. Men tan zich hiervoor melden bij het Ersatzcommando, Korte Vijver berg 5, Den Haag van 10-14 uur. Alle inlichtingen omtrent dienst neming in de Waffen S.S. of Landstorm Nederland geven de Ersatzcommando's Den Haag, Kor- je Vijverberg 5, Amsterdam, Dam 4.. Alkmaar, Langestraat 56, Gro ningen. Heerenstraat 46, Heerlen, Sarolcastraat 25, Kcstelooze spoorwegbiljetten kunnen even eens bij de bovengenoemde adres sen aangevraagd worden. king moesten stellen ten einde daarmede tot de .uiteindelijke in eenstorting van den Duitschen te genstand bij te dragen". Dat Engeland de drijvende kracht is geweest en nog is bij de opening van den luchtoorlog op het civiele achterland, blijkt ondubbelzinnig uit het eveneens in Frankrijk ge vonden protocol der besprekingen van Chamberlain en Daladier van 17 November 1939. De richtlijn van dit protocol opvolgende, bom bardeerden Engelsche bommen werpers voor de eerste maal op 12 Januari 1940 Duitsch gebied, nadat zij reeds op 5 September 1939 de eerste bómmen hadden geworpen op burgers in de Deen- sche stad Esbjerg. Op 10 Mei 1940 volgde de eerste vrij groote Brit- sche luchtoverval. Hij was gericht op Freiburg in Breisgau. 63 bur- °rs werden gedood. Daarop volg den de eerste luchtaanvallen op groote steden, o.m. op 17/18 Mei 1940 op Hamburg, waarbij 29 bur gers werden gedood. Deze over vallen waren uitgevoerd ondanks de officieele Duitsche waarschu wing op 25 April 1940, waarin ge refereerd werd aan de Brltsche bombardementsaan vallen op de steden Heiligenhafen, Heide en Wenningstedt. Intusschen had het Brltsche luchtwapen de Fransche soldaten op de slagvelden in het Westen alleen aan hun lot overgelaten. Het was iederen nacht alleen bo ven Duitsche steden en dorpen verschenen en had lukraak bom men geworpen op de burgerbevol king. Na een vergeefsch wachten van bijna twee maanden was het thans de onvermijdelijke plicht van het Duitsche luchtwapen van zijn kant van repliek te dienen. Het zag ook thans nog af van een nabootsing der vijandelijke methoden van het. „kraken van woonblokken" en bombardeerde uitsluitend militaire doelen. Gezien de Anglo-Amerikaan- sche beweringen constateerde Sündermann nadrukkelijk, dat het Duitsche luchtwapen voor 20 Juni 1940 geen luchtoperatie ten uit voer heeft gelegd, welke niet rechtstreeks in contact stond met een operatie der troepen op den grond. Zelfs de hoofdsteden Ko penhagen, Oslo, Den Haag, Brussel en Parijs werden zonder luchtaan val ingenomen. Zelfs de vesting Warschau was eerst aangevallen, toen zü, door Duitsche troepen ingesloten, tevergeefs uitgenoodigd was om zich over te geven en bovendien een termijn van 24 uur ter ontruiming van de stad door de burgerbevolking was verstreken. Het geheele corps diplomatique te Warschau was getuige van deze correcte gebeurtenissen. Het lukrake neerwerpen van bommen op vreedzame dorpen, zooals in 1940 of het „werpen van tapijten", zooals dit in 1943 tot de «&01 TEEDS verder oprukkende f li sovjet-legers doorbreken de Duitsche fronten, trek ken door Duitschland, passeeren onze Oostgrenzen en ontmoeten het Anglo-Amerikaansche invasie leger dat ook aan onze kusten landde. Ziehier ongeveer het ideaal van een aantal landgenooten dat, op gezweept door de vijandelijke pro paganda en verblind door haat, bereid is alles te accepteeren, mits Duitschland en zijn bondgenooten verslagen en de Nederlandsche nationaal-socialisten over de kling gejaagd worden. Wat er verder zal geschieden, daarover hebben zij schijnbaar nooit nagedacht. Bovendien is het wel zeker dat zij geweigerd heb ben kennis te nemen van de waar schuwingen tot hen gericht door hen, die nu reeds jarenlang Europa verdedigen. Immers, al die waarschuwingen waren In hun oogen slechts propaganda en wie geloof hechtten aan de publicaties over de gebeurtenissen in het woud van Katyn en andere bolsje wistische gruweldaden, waren vol gens hun meening slachtoffers van de lastercampagne door Duitsch land en zijn bondgenooten op touw ge at, leuter om Stalin en zijn medewerkers in discrediet te brengen. Neen, zoodra de Anglo-Arrfbrika- nen hier zijn, zoo meenen zij, dan is het uit met de distributie, dan zorgt een „eigen" regeering ervoor dat er niets meer wordt wegge sleept en dan zal, in overleg met de sovjets, een regiem gevestigd worden, dat rekening houdt, zoo wel met de belangen van den kapitalist als met de wenschen van den arbeider. Vrij zullen wij -'in, zelfs op het gebied van den Godsdienst, dank zij de gewijzigde houding die de bolsjewisten tegen- loovlgen aannemen. Inderdaad, waarde lezer, dat is onzin! Maar hoe groot deze onzin woordig ten opzichte van de ge- is, hoe verblind en kortzichtig deze lieden zijn, hoe in werkelijkheid de practijk van een gecombineerde Anglo-Amerikaansche en sovjet bezetting eruit' ziet, dat bewijzen de berichten die ook via de zoogenaamde neutrale pers binnenkomen over de huidige toe standen op. Sicilië en Sardinië en in Zuid-Italië. Het waren de Badoglio-Italianen die even naïef waren als een deel van onze landgenooten en die ook verwachtten dat him „bevrijders" groote transportschepen met le vensmiddelen zouden meebrengen. Hiervan is niets gekomen en dat de Anglo-Amerikanen bewust lo gen toen zij, voor de capitulatie van Italië, de Italianen op het gebied van de levensmiddelenvoor ziening koeien met gouden horens beloofden, blijkt wel duidelijk uit een bericht in „The Times" waarin letterlijk staat: „Het zal een der moeilijkste opgaven van de „Am- got" zijn, dezen winter een hon gersnood. te voorkomen". Het blad bereidt de bewoners van de, door de Anglo-Amerikanen bezette ge bieden dus voor op een hongers nood. Dat is dus iets anders dan de beloofde levensmiddelen trans porten En wat de eerste maatregelen van de sovjets betreft; er is in Zuid-Italië reeds een bolsjewisti sche commissie aangekomen die de transports Italiaansche jon gens van 4 tot 15 jaar, naar de sovjet-unie zal voorbereiden en regelen. Deze kinderen zullen in de sov jet-unie een communistische „op voeding" krijgen. Zeer terecht kan men zich afvragen of deze opvoe ding zal inhouden dat er zooals dit het geval was met de Poolsche kinderen duizenden zeer bin- Dit-Nummer bestaat 8 Pagina's. uit nenkort zullen verdwijnen en sterven. Dit is een voorbeeld van het bolsjewisme in de practijk. Ook de aanhangers van Badoglio waren ziende blind en hoorende doof, ook zij wisten het beter, zij waren in de oppositie en saboteerden de pogingen van hun landgenooten die begrepen dat een Anglo-Ame rikaansche invasie en een bolsje wistische overheersching de on dergang van hun land en volk zouden beteekenen. Wat deze Italianen ervaren, kan ons volk bespaard blijven, maar daarvoor is noodig dat zij, die na alle waarschuwingen welke zij reeds ontvingen en met het voor beeld van Zuid-Italië voor oogen, eindelijk gaan inzien dat het on ze plicht is ons te scharen in de gelederen van de Germaansche volkeren, opdat Europa gered wordt. Want wij weigeren onze kin deren door de communisten te laten opvoeden. Wij zullen dit zelf doen; wij zullen er flinke, doel bewuste en dappere volksgenooten van maken, waaraan wij straks, als de strijd gestreden en het bolsjewisme vernietigd is, de toe komst van ons land en volk in het nieuwe Europa, kunnen toever trouwen. Morgen, Eersten Kerstdag, zal het „Leidsch Dagblad" niet verschijnen en zullen onze Bureaux den geheelen dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. Ook dit jaar bazoeht da Rijkicommtssarte, Rljksmtnlitqr dr. Sayii-lnquart, L r 0#,"Q*nhald van hat Kar»tfaa«t da gewonda «oldatan In variohtllanda Poipltalan Nederland tfy Blldbarlehtar 1 frltz/Stapf/Pax m tactiek der R.A.F. behoort, vormt een uitsluitend deel der Britsche - dacbtenwereld. Aangezien de valide Duitsche mannen als soldaten aan het front staan, zijn de meeste slachtoffers van den'.luchtoorlog vrouwen en kinderen. Er zijn Duitsche steden, waar 70 pet. der vermoorden vrou wen en kinderen en slechts 30 pet. mannen waren. De Britsche oorlogvoering staat sedert de hongerblokkade van den wereldoorlog en thans opnieuw in de positie van den aangeklaagde naar Sündermann verklaarde wegens gewonen moord op hon derdduizenden niet strijdende mannen, vrouwen en kinderen. Sündermann besloot ~»jn ver klaringen met de woorden: „Engeland is alleen schuldig aan het uitbreken en de ontwik keling van den bombardements oorlog tegen de burgerbevolking en draagt voor al zijn consequen ties, ook voor de in 1940 reeds eenmaal ingetreden en in de toe komst opnieuw te verwachten vergelding, de volledige historische verantwoordelijkheid". (D.N.B.) „Aftonbladet" verklaart in een bericht van den correspondent uit Berlijn, dat men dagelijks bewij zen genoeg krijgt voor het feit, dat de Berlijners door de ver schrikkingen van de luchtaanval len niet murw gemaakt kunnen worden. Zij voelen zich als een soort frontsoldaten. Wanneer Duitschland overwonnen zou wor- i den, zoo zegt men algemeen, dan zouden zijn vijanden op geen en kele wijze de verwoeste steden weer helpen opbouwen of de' ont zaglijke schade vergoeden, doch integendeel nieuwe offers eischen Derhalve moet de strijd worden voortgezet. Deze meening ver neemt men, zoo meldt het Zweed- sche blad verder, niet alleen in intellectueele kringen, doch even vaak onder de eenvoudige lieden. Zij loopt meestal op de conclusie uit, dat wanneer thans de Engel - schen hun bommen op de bur gerbevolking neerwerpen, deze zich hier schikken moet precies zooals de soldaten aan het strij dende front. De geallieerde lucht macht heeft zoo Is de alge- meene meening door haar aan vallen ertoe bijgedragen, het bin nenlandse)^ front in Duitschland te versterken, in plaats van zooals de bedoeling was een ontbindend element te zijn. Een voor Duitschland gunstige afloop van den oorlog is thans voor el- ken Duitscher het belangrijkste, niet de vraag hoelang de oorlog nog zal duren of hoeveel offers de oorlog nog zal vergen (DNB) l )p den dag van „Heiligenabend", heeft de Brit sche luchtmacht een hoofdzake lijk tegen Berlijn gerichten ter- reuraanval ondernomen. Naar het D.N.B. verneemt, werden vooral arbeiderswijken getroffen. Uit de eerste berichten blijkt reeds, dat Duitsche nachtjagers in samen werking met het luchtdoelgeschut boven Berlijn en op den heen- en terugweg der vliegtuigen een aan- zienlijk aantal viermotorige bom menwerpers hebben neergeschoten Ley tot de Europeeschearbei ders Reichsorganisationsleiter dr. Ley heeft bij de jaarswisseling een oproep gericht tot de in Duitschland werkende Europee sche arbeiders, waarin hij zegt, -dat de pogingen van den vijand, door terreuraanvallen op de bur gerbevolking het moreel van In verband met de vele moeilijkheden, waarmede het bedrijf der N.H.Z.T.M. te kampen heeft en de noodza kelijkheid om het vervoer op werkdagen zoo goed mogelijk te doen verloopen, is de di rectie ertoe overgegaan om met ingang van 2 Januari as., uitsluitend op Zondagen verscheidene beperkingen in haar dienstregeling in te voeren, waarvan de voor naamste, voor wat Leiden betreft, zijn: lo. opheffing der stadslijn - Tusschen Tuinstadwijk- Leidsche Buurt en Too- renveltstraat kunnen met de interloeale diensten geen locale reizigers wor den vervoerd ten einde te voorkomen, dat voor interloeale reizigers plaatsgebrek zou ont staan. 2o. opheffing der halten Tuinlust en Endegeest voor de interloeale diensten. Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede: Het spreekuur van den Führsorgeoffizier, dat iederen Woensdag te Den Haag, Korte Vijverberg 5 gehouden wordt, zal op Woensdag 29 December niet plaats vinden. Het eerstvolgende spreekuur is weer op Woensdag 5 Januari 1944. Europa te ondermijnen, mislukt zijn door de discipline en energie van alle werkenden en door de voorbeeldige houding der burger bevolking. Dr. Ley betoogt in zijn oproep, dat de Europeesche werk lieden zich gedisciplineerd en blij moedig hebben geschaard in het scheppende front en daarmede een grooten dienst bewezen heb ben aan Duitschland en alle an dere Europeesche volkeren. Dr. Ley geeft ten slotte uiting aan zijn overtuiging, dat de Euro peesche volkeren "zich in het be lang van Europa en zijn naties nog hechter tot een stalen blok moeten aaneensluiten, waarop alle vernietigingspogingen van de vijanden falen, opdat een Duit sche overwinning den weg vrij maakt voor een rechtvaardige nieuwe ordening en voor de ver wezenlijking van ean werkelijH socialisme. (DNB).

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1