A. MARTIJ N lor Borstplaat, Likeur, Gebak enz. POSTZEGELVEILING EFORMHUIS LIGTHART Kersfwijdingsavond BELANGRIJK Pauluskerk Oegstgeest Johan Zweers GEMENGD NIEUWS. Leidsche Schouwburg LAATSTE BERICHTEN OFFICIEELE KENNISGEVING MEDEDEELING. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN ünsultatiebureau voor Belastingzaken wamerl. Onnesl. 30, Leiden, Tel. 26751 tempert vroeg (in den avond) maar stookt nog laat (in het seizoen) Jel- tka. S6): 7.15 itle an., aus gs- len ber r 8 DO- iel. Ier Lef. st- irk biedenis onzer Universi. iliotheek Over dit on- sprak Zaterdagmiddag de ecaris der L.UB., dr. T. P. a in de Groote Pers van jenhal" voor een vrij groot leden der Ver. „Oud-Lei- )pr. wees erop hoe hier ter ■eeds in de léde eeuw een teek bestond. Philips van staatsman, rechtsgeleerde [unnik van de St. Pancras- ,e in 1380 overleed, ver zijn uit 70 met de hand iven deelen bestaande aan die kerk. Deze biblio- werd gehuisvest in een aan het Pieterskerkhof en ervan „Templum Salo- leeft nog steeds voort in plaatse gevestigde anti- it. Er is van die bibliotheek niets overgebleven en pas kort is de L.UB. in het ge- bezit van één dier werken ilips van Leiden gekomen. 12 ondernam Willem Heer- n tweede poging tot stich- mer bibliotheek, welke was ebracht in het koor der :erk, maar ook deze poging niets uit. Toen in 1575 'Willem I de Leidsche Uni- :it stichtte, legde hij tevens •ondslag voor de U.B., door lenking van een prachtigen van Plantijn, in acht dee- fn 1587 werd er een lokaal ie Universiteit voor inge- doch daarna werd zij over- :ht naar de kerk van het Ier Paliede Bagijnen aan de de van het Rapenburg, an een deel in het thans de complex dezelfde be ing heeft behouden. Uit- schetste spr. de diverse idingen en verbouwingen in 'P der jaren, waartoe het gebrek telkens noopte. Ook liggen de plannen voor een e uitbreiding klaar; de om- igheden beletten tot dusverre ;voering ervan. L.UB. telt momenteel ruim ioen deelen, welke naast el- opgesteld, een rij zouden in van 30 KM. lengte. Jaar- :omen er pl.m. 15.000 deelen arnaast stelt de toenemende ilisatie der wetenschap bij- :re eischen. Spr. stond ach- volgens stil bij de voor- te catalogi, welke sedert de -ing het licht zagen en re de de verdiensten der meest inente beheerders om er lotte op te wijzen, dat de waarvan de roem over de le wereld is doorgedrongen, aar in de eerste plaats be id is voor de hoogleeraren, nten en oud-studenten, doch ens ter beschikking staat allen, die serieuze belangstel- koesteren voor de weten- 2de voorzitter, de heer A. ntz dankte den spreker voor interessant betoog, dat met 'van lichtbeelden werd geïl- Teerd. pstersche muziek en dans De stadsgehoorzaal werd Zater- fcvond voor een slecht bezette een avond gegeven, die in het teeken van Oostersche muziek en dans stond. Voor de pauze trad dit uit de nummers, bestaande uit een tweetal aria's uit Madame Butterfly en Geisha, gezongen door Hanny Smith, een tweetal dansen, uitgevoerd door Khira Khym, en een reeks voortreffelijke goocheltoeren door Crochet, niet zoozeer op den voorgrond, in het tweede deel van den avond over- heersche evenwel de Oostersche sfeer. De gamelan muziek, de kamer muziek van het Oosten, werd ten gehoore gebracht door het gezel schap Sinar Laoet, terwijl talrijke dansen, die verschillende gebeur tenissen en handelingen uitbeeld den, ten tooneele gevoerd werden. Krontjongmuziek en melodieën van Hawaï vulden het verdere deel van den avond, die, gezien het hartelijke applaus, zeer in den smaak viel. Tweetal Rem. Geref. Gem. Ter aanvulling van de tweede predikantsplaats bij de Remonstr. Geref. Gemeente alhier is het volgende tweetal opgemaakt: Mej. ds. A. M. L. Frevel te Dokkum en Mej. ds. E. B. A. Poortman te Lochem. Vrijdag a.s. herdenkt de heer W. Neuteboom, locomotorbestuur der aan het station alhier, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. Trambotsing onder Rijswijk Vrijdagavond omstreeks half acht kreeg een motorwagen van een tramtrein naar Delft nabij Pas geld te Rijswijk motorstoring. Het personeel nam terstond maat regelen om den bestuurder van den volgenden tramtrein te waar schuwen, doch deze naderde op te korten afstand en reed met groote vaart op het stilstaande treinstel, dat door de storing niet verlicht was, in. Een hevige botsing volgde, waarbij het achterbalcon van den aangereden aanhangwagen geheel werd afgerukt en de overige bal- cons veel schade opliepen. Zes personen werden gewond naar het ziekenhuis gebracht. Een van hen had een gecompli ceerde beenbreuk, een ander een gewone beenbreuk. De overigen bekwamen snijwonden. Leerlingen van textielschool sta len enormen voorraad textielgoede- ren De politie te Eindhoven heeft een twintigtal leerlingen van de Eindhovensche textiel school aangehouden, die op school enorme porties garens en andere textielgoederen hadden wegge sleept. Er moest een vrachtauto aan te pas komen om de gestolen goede ren, welke bij diverse huiszoekin gen werden gevonden, naar het politie-bureau te brengen. Ook tegen een aantal ouders, die van medeplichtigheid verdacht werden, is proces-verbaal opgemaakt. Revue „Zoo moet het zijn!" Het gezelschap „De Hollandsche Revue" werkt met bescheiden mid delen en het komt daar voor uit ook. De revue „Zoo moet het zijn!" welke het Zaterdagavond in den matig bezetten Schouwburg over het voetlicht bracht, had derhalve geen pretenties, wat ensceneering en costumeering betreft, maar mocht niettemin een goed Hol- landsch product worden genoemd, dat als zoodanig een gunstig ont haal heeft gevonden. Chris de la Mar voerde de regie en nam met succes meerdere rollen voor zijn rekening (zijn „Bal-Masqué" was '?er geslaagd!) en hij vond in Piet Groenendaal, Jo Swart, Dity Doornbos en het danspaar „De Starleys" verdienstelijke partners, die met een liedje en een grap hun toehoorders bij voortduring vermaakten. Het kluchtspel na de pauze „Z'n edelachtbare komt" was ongetwijfeld een „nummer met een baard" maar door het een. tikje aan de huidige toestanden aan te passen wisten Chris de la Mar (de burgemeester) en Piet Groenendaal (de wethouder) er desondanks nog iets aardigs van te maken. K. Been. Afwisselend programma. Zondagavond volgde een rede lijk bezette Schouwburg een ge noeglijk programma, voornamelijk bestaande uit korte stukjes, opge voerd door Kommer Kleyn, Wil lem van Cappellen en Eva Jans sen. Gezien den opzet van dezen avond waren de pretentielooze doch zeker onderhoudende too- neelt.jes goed gekozen, hetgeen wel tot uitdrukking kwam in het har telijk applaus, dat de nummers oogstten. Voortreffelijk gespeeld was het „drama in zakformaat" waarin twee oude heeren jeugd herinneringen ophalen en ten slotte ruzie krijgen over een voor vijftig jaren beleefd avontuurtje. Het griezelverhaal „De wraak" oogstte grooten bijval door de on verwachte oplossing in den geest van dezen tijd. Verder trad dezen avond nog op de telepaath Boranini. die de toe schouwers in verbazing bracht door een serie blijken van helder ziendheid uitgevoerd met behulp van talrijke aanwezigen. Zij die dezen avond bezochten, zullen daarvan zeker geen spijt h°t>ben gehad. P Bok. BUITENLAND Tweede plan-Beveridge aange kondigd In April zal een 2de plan van Sir William Beveridge gepubliceerd worden ter bestrij ding van massale werkloosheid. Wnd. hoofdred.: K. Been, Lelden Redactiestaf: K. Been (binnen land en sport); J. Brouwer (bui tenland en stadsnieuws): Th. J Hannema (omgeving en muziek). Politiek medewerker: W. H. Streng, Wassenaar. Verantwoordelijk voor de advertenties: A Poortman Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Sir William ver klaard, dat het tweede plan niet zoo massief is als het eerste, doch dat zijn inhoud evenzeer opzien zal baren. „Degenen, die geen behagen vonden in mijn eerste plan, zullen ook door het tweede niet geestdriftig gestemd worden", zoo zeide Beveridge. (D.NB.). Churchills toestand Het bul letin van Zaterdagmiddag over den gezondheidstoestand van den Britschen minister-president, Churchill, luidt: „De pols is iet of wat onregelmatig geweest, doch de temperatuur daalt en de long ontsteking verdwijnt geliedelijk". (D.N.B.) NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST. Eten uit de Centrale Keuken. De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat, in verband met de op Maandag 27 December a.s. ingaande nieuwe 12-wekelijk- sche periode voor het betrekken van eten uit de Centrale Keuken, de deelnemerskaarten door den Nederlandschen Volksdienst moe ten worden gestempeld. Zij, die reeds eten uit de Cen trale Keuken betrekken, kunnen zich hiertoe aanmelden op het Plaatselijk Bureau van den N.V.D, Stadhuis, Kamer 27, 1ste verdie ping, onder vertoon van de reeds verstrekte gele deelnemerskaarten en van de Distributie-stamkaarten van allen voor wie eten uit de Centrale Keuken wordt verlangd. Bfj gebreke hiervan worden de kaarten niet gestempeld. Personen, die tot nu toe geen eten uit de Centrale Keuken heb ben betrokken, kunnen, voorzoo ver zij daarvoor overigens in de termen vallen, dit betrekken tegen betaling van f. 0.10 resp. f. 0.30 per portie. Zij -wier namen beginnen met de letters: A t/m. C moeten zich vervoegen op Dinsdag 21 Dec. van 912% uur vjn.; D t/m. G moeten zich vervoegen op Dinsdag 21 Dec. van 14%-17 uur n.m.; H t/m. K moeten zich vervoe gen op Woensdag 22 Dec. van 9-12% uur van.; L t/m. O moeten zich vervoegen op Woensdag 22 Dec. van 14%-17 uur n.m.; P t/m. S moeten zich vervoegen op Donderdag 23 Dec. van 9-12% uur vjn.; T t/m. Z moeten zich vervoegen op Donderdag 23 Dec. van 14%-17 uur nun. Aan bovenvermelde data en uren zal streng de hand worden ge houden. Zij die zich n.l. niet op de voorgeschreven data en uren mel den, kunnen voor een week wor den uitgesloten. 5688 STEVEN IN CK Leiden, 20 December 1943 DISTRIBUTIEDIENST OEGSTGEEST. Het distributiekantoor te Oegst- geest en de distributie-agent schappen Leiderdorp, Voorhouten Warmond, zullen op Vrijdag 24 en 31 December a.s., des namid dags gesloten zijn. In verband hiermede dienen ae distribuanten te Oegstgeest, wier inlegvel voor het afhalen van hun bonkaart voor de 2de periode is afgestempeld op 31/12 nun., deze bonkaarten af te halen op 19 Januari ek., in den voormiddag. Distribuanten te Warmond, die op 24 December ek. in den na middag moeten komen, dienen hun kaart dien dag in den voor middag of op 27 December ek. in den voormiddag af te halen. Zelfverzorgers te Leiderdorp, die op 31 December in den namiddag moeten komen, dienen hun kaart op 27 December e.k. af te halen. De na-uitreiking van toeslag- kaarten voor Bijzonderen Arbeid, zal uitsluitend plaats vinden te Oegstgeest op 24 December a.s. van 9-12 uur 5681 PETROLEUMKOOKTOESTELLEN EN PETROLEUMKACHELS. Volgens een in de staatse, van 17 Dec. '43 opgenomen bekendma king, is met ingang van dien da tum het vervaardigen zonder ver gunning van petroleumkooktoe- stellen en petroleumkachels als mede van onderdeelen dier arti kelen verboden. Belanghebbenden worden verwezen naar de publi catie in de vakpers en het bureau voor de metalenverwerkende in dustrie, Riouwstr. 182 Den Haag. SECTIE PRIJSVORMING CHEMIE. De sectie prijsvorming chemie van den dienst van den gemach tigde voor de prijzen is van Laan Copes van Cattenburgh 131a te 's-Gravenhage verplaatst naar Madoerastr. 3 eveneens te 's-Gra venhage. Het nieuwe telefoon nummer is 557344. 5649 VERBRUIKERSPRIJZEN ZOETWATERVISCH. Aan consumenten mogen voor de onderstaande soorten zoetwa- tervisch per 1/2 kg. ten hoogste de daarachter vermelde prijzen worden berekend Alver f. 0.22; grondel 0.24: voorn en kolblei tot 250 gr. 0.26; voorn en kolblei 250 gr. en zwaarder en serpeling 0.30; brasem (bliek, blei)! meun, sneep en winde tot 1/2 kg. 0.30; brasem (blei), meun. sneep en winde boven 1/2 kg., barbeel en kroeskarper 0.41; rlvierprlk 0.54; snoek 0.65; karper 0.55; zeelt 0.49; snoekbaars 0.70; baars 0.37;| bot 0.70; versche aal en pallng:i boven 250 gr. 1.41. 125250 gr. 0.99, 70125 gr. van 1 Jan. t.m. 14 Aug. en 62 1/2125 gr. van 19 Aug. t.m. 31 Dec. 0.82; tot 70 gr. van 1 Jan. t.m. 14 Aug. en tot 62% gr. van 15 Aug. t.m. 31 Dec (min. 28 cm.) 0.54; gerookte of gestoomde aal en paling: boven 200 gr. 2.45, 100200 gr. 1.90; 50 100 gr. van 1 Jan. t.m. 14 Aug. en 40100 gr. v. 15 Aug t.m. 31 Dec. 1.65; tot 50 gr. van 1 Jan. t.m. 14 Aug. en tot 40 gr. van 15 Aug. tm. 31 Dec. 1.20; gerookte rivier- prik 1.20. BELASTINGCONSULENT BELASTINGZAKEN, AANGIFTEN, CONTROLES, BOEKHOUDINGEN uwe van goede huize dochter van 16 jaar, kt ongem. gedeelte huur van groot huis. even: Ruychrockl. 111 Haag. 5683 Flinke Dienstbode gevr. voor den dag, met kost. Vrijdag hulp aanwezig bij A. v. d. Meij, Noordwij- kerweg 23 te Katwijk a.d. Rijm. 5675 achtige essences, zéér zuiver van smiaak in Landel, rum, citroen, aardbeien, kersen, frambozen, rikozen, ananas, marasquin, vanille, sinaasappel, tache, anisette, kummel, peren, persico, triple sec, curaeao, boter, advocaat en butirom. S.v.p. fleschjes ter vulling medebrengen «ciaal adres voor: anijs-, kaneed-, gember-, noot tskaat-, kruidnagel-, peper- en theesurrogaat. rweeweg 84 - OEGSTGEEST Telefoon 25610 in „REJHOBOTH" a.s. Woensdag 22 Dec. half acht (niet zeven u.) Ds. DE WIT. Ieder is welkom. Onze volgende zeer be langrijke Postzegelveiling wordt gehouden op Zaterdag 8 Januari 1944, in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal (ingang Aalmarkt 7) ten over staan van Deurwaarder J. H. Oosterwijik te Leiden Vr. de gratis catalogus. Zendt reeds thans in voor onze volgende veiling. Wacht niet langer. Thans maakt U nog de hoogste prijzen. Voor advies komen wij U gaarne vrijblijvend bezoeken. Leidsche Postzegelveiling H. LANSDAAL, Telefoon 23233 Vrouwensteeg 3, Leiden. Alle geëvacueerde jongens van 16 jaar en ouder zijn hartelijk welkom op de Kerstvergadering, 2e Kerstdag des nam. 4 uur C. J. M. V. „Oude Vest", Wijkgeibouw „Phebe", Oude Vest 91. Woensdag 22 December 4 uur Kerstwijdingsure Werken van Mens, Bach, Vierné. Entrée f. 0.35. Kapsters. Gevraagd voor direct prima kapsters. Salon voor goede Coif fures, Riek Zeventer, Steenstraat 57a, tel. 20477 Loopjongen gevraagd, leeftijd 15—80 jaar, goed loon. Leidsche MelMnr. ,De Sierkan", De Sitter- laan 87, Leiden. Orgel gevraagd, event. 2 klaviers met of zonder pedaal. Brieven met op gaaf prijs, merk, registers en houtsoort Joh. Algra, Linnaeusparkweg 18, Amsterdam, telef. 52963. Door vroeg te temperen (minstens een uur voor het naar bed gaan) bespaar ik de brandstof, die ik later in het seizoen zoo goed gebruiken kan, Laat vooral 's ochtends de kachel met rust, pook 'm niet ep. U weet: felle pokers zijn slechte stokers, 's Ochtends wordt er in en uit geloopen - bespaar dus kolen dooi; de kachel op „zacht" te laten staan. llaal hirer warmte uit miiijjcr kolen

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3