Terreuraanvalien op Bremen en Berlijn Uste Jaargang Zaterdag 18 December 1943 No. 25682 DUITSCH WEERMACHTBERICHT BINNENLAND Het nieuwe teeltplan. VERDUISTEREN: Komt Uw naburen te hulp. DE STEM DER S.S. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het opperbevel van de Duiische rec-rmacht deelde gisteren mede: „In de Straat van Kertsj nacht een kustbatterij van de narine een bolsjewistische mo- ortorpedoboot tot zinken en clioot zij een vijandelijken bom- nenwerper neer. Nieuwe, door pantserwagens en ilagvliegtuigen gesteunde aan ballen der bolsjewisten op het tauggehoofd van Cherson wer- len door onze bergjagers met ware, bloedige verliezen voor ien vijand afgeslagen; hierbij verden 19 bolsjewistische pant- lerwagens stukgeschoten. De bolsjewisten vielen ook gis- eren in het gebied van Kirowo- rrad op talrijke plaatsen met rrij sterke strijdkrachten tever- ;eefs aan. Onze tegenaanvallen Tonnen in hevige gevechten ver ier terrein. De vijand verloor lier 33 pantserwagens en 23 stukken geschut. Tusschen Pripjet en Berezina mislukten talrijke vijandelijke aanvallen. Ook in het gebied van Shlobin werden sterke aanvallen der bolsjewisten afgeslagen, als mede gereedstaande troepen en concentraties van pantserwagens uiteengeslagen. Ten Westen van Kritsjef viel de vijand onder de bescherming fan een kunstmatigen nevel zon der eenig succes aan. In het ge bied ten Zuidwesten van Newel duurden de zware afweergevech- ten gedurende den geheelen dag voort. 51 vijandelijke pantser wagens werden in het gebied van jen armeecorps stukgeschoten. De bolsjewisten breidden hun aan vallen gisteren ook uit tot het ;ebied ten Westen en Noordwes ten van Newel. Plaatselijke aan vallen op een vooruitspringenden stellingsector ten Zuiden van Le ningrad mislukten met zware ver liezen voor den vijand. Aan het Zuid-Italiaansche front duren de afweergevechten aan weerszijden van Venafro voort. Tn den Oostelijken sector zet ten Britsche strijdkrachten, door- sterke artillerie en luchtstrijd krachten gesteund, hun aanval len voort. Tijdens verbitterde ge vechten behaalde de vijand, in weerwil van zware, bloedige of fers, slechts geringe terrein winst. De beoogde doorbraak mis lukte. Talrijke pantserwagens van den vijand werden vernietigd, 10 Britsch-Amerikaansche vliegtui gen werden neergeschoten. Formaties vijandelijke vlieg tuigen vlogen overdag boven de Duitsche Bocht en wierpen een groot aantal brisant- en brand bommen neer op woonwijken van verschillende Noordwest-Duitsche plaatsen. Hierdoor ontstonden vooral in Bremen zware vernie lingen. Onvervangbare cultuur monumenten werden vernietigd. In de avonduren deden forma ties Britsch-Amerikaansche bom menwerpers opnieuw een zwaren terreuraanval op de Rijkshoofd stad. Er ontstond aanzienlijke schade. Strijdkrachten van de luchtverdediging vernietigden on danks de tengevolge van de weers omstandigheden moeilijke voor. waarden voor den afweer, voor zoover tot dusver is vastgesteld 38 der aanvallende Britsch-Ame rikaansche bommenwerpers." De Britsch-Amerikaansche ver liezen in Italië De door den Britschen minister van buiten- landsche zaken, Eden, in het Lagerhuis medegedeelde cijfers betreffende de Britsche en Ame rikaansche verliezen op het Ita- baansche vasteland in den tijd van 3 September tot 23 November gaan over rond 10.000 gewonden, ruim 3000 vermisten en 3200 doo_ Een nader onderzoek dezer cijfers wijst uit, dat zoo ver neemt het DJN.B. Eden hierbij alleen de verliezen der Engel- schen uit het moederland heeft genoemd, terwijl hij de zware verliezen der Canadeesche, New- foundlandsche, Nieuwzeelandsche en Indische eenheden in Zuid- Italië heeft verzwegen. Uit betrouwbare mededeelingen van gevangen genomen Britsche officieren blijkt, dat de verliezen der Britsche hulpvolken sedert het begin der gevechten op het Italiaansche vasteland alleen aan gesneuvelden minstens 22.500 man en aan gewonden rond 60.000 bedragen. Ook omtrent de Ame- rikaansche verliezen in Italië heeft Eden zich met het oog op het Amerikaansche publiek zeer gereserveerd uitgelaten. Terwijl de door hem gegeven cijfers be treffende de gevangenen bijna nauwkeurig overeenstemmen met het aan Duitsche zijde getelde aantal, noemt hij nauwelijks 10% der gesneuvelden en slechts een fractie van de gewonden. De 12.000 Amerikaansche soldaten, die tijdens het transport naar Italië zijn verdronken, worden in bet geheel niet vermeld, aange zien zij immers niet op het vas teland zelf zijn gesneuveld. De gevallen Amerikaansche soldaten van de bloedige gevechten in het gebied van Salerno zijn naar het schijnt evenmin opgenomen in de cijfers van Eden. Gevangen genomen Amerikaansche officie ren becijferen de totale verliezen der Amerikaansche troepen van 3 September tot 23 November op minstens 50.000 man. waarvan rond 21.000 gesneuveld zijn en 23.000 gewond zijn. Het totale verlies der geallieerden sedert het begin der gevechten op het Ita liaansche vasteland bedraagt der halve 150.000 man, waarvan rond 50.000 Amerikaansche soldaten. Besluiten van Italiaanschen ministerraad De Italiaansche ministerraad heeft onder voorzit terschap van den Duce en in aanwezigheid van alle kabinets leden en van den partij-secreta ris, minister Pavolini, naar Ste- fani meldt, o.a. de volgende be sluiten genomen: De wetgevende vergadering, die de grondwet van de Italiaansche sociale republiek definitief moet vastleggen en de fascistische na tionale republiek proclameeren, zal bijeenkomen zoodra de Itali aansche fascistische republiek haar plaats in den strijd weder heeft ingenomen. De civiele lijst van den voor- maligen koning en van de leden van het voormalige regeerende koningshuis worden afgeschaft. Om de Italiaansche marine de mogelijkheid tot nieuw optreden te geven wordt een marine-in- fanteriecorps gevormd, dat ook na de huidige tijdelijke faze, waarin zich de marine bevindt, zal blijven bestaan en voor lan dingsoperaties, verdediging en bewaking van de havens en voor kustversterkingswerken gebruikt zal worden. Op voorstel van den minister van opvoeding zal een onderzoek worden ingesteld naar de ge schiktheid van de in de laatste jaren benoemde professoren, de leiders der hoogere onderwijsin stellingen en de privaat-docen ten door een uit vijf leden be staande commissie, die door den minister van opvoeding zal wor den benoemd. Degenen tegen wier benoeming door de commissie in het belang van cultuur en we tenschap bezwaar wordt ge maakt, worden onmiddellijk ont slagen en gepensioneerd. Dit heeft ten doel het geheele lee- rarencorps van het land te be vrijden van onwaardige, of onder invloed van vrijmetselarij of joden staande elementen. De gezondheidstoestand van Churchill In het jongste be richt omtrent den gezondheids toestand van Churchill wordt, naar de Britsche berichtendienst meldt, medegedeeld, dat de long ontsteking zich niet verder heeft uitgebreid. De verbetering van den algemeenen toestand houdt aan. (D.N.B.) De positie van Australië Sir Jester Layton, de leider van een Britsche persdelegatie, die on langs een bezoek heeft gebracht aan Australië, heeft, volgens den Britschen berichtendienst ver klaard, dat Australië tot de con clusie gekomen is, dat het zich niet kan verdedigen wanneer de bevolking niet verdubbeld of verdrievoudigd wordt. Bovendien zei Layton, dat men in Australië „pijnlijke vragen" stelt over het Atlantische Charter en over an dere na-oorlogsche kwesties, daar Groot-Brittannië en de andere geallieerden nog geen duidelijk antwoord hebben gegeven op deze vragen. Naar Layton verder zei, stellen vele kleine naties, die aan de zijde der geallieerden staan, dezelfde vragen. (D.N.B.) De extra rantsoenen brandstof en gas en electriciteit Omtrent de extra-rantsoenen brandstof, welke men vóór een bevalling kan verkrijgen en de extra rantsoenen gas en electriciteit voor hen, die hoofdzakelijk op gas of electrici teit koken, heerscht nog veel mis verstand. Daarom volgt hieronder hieromtrent nog eens een uiteen zetting. Veertien dagen vóór den ver- moedelijken datum van de beval ling mits deze bevalling ge durende het winterstookseizoen zal plaats hebben kan men op het distributiekantoor een aanvraag indienen ter bekoming van een eenheid extra vaste brandstoffen. Men ontvangt dan vóór den ver- moedelijken datum van bevalling een rantsoenbon voor één eenheid vaste brandstoffen. De daarop leverbare brandstoffen moet de kolenhandelaar bij voorrang af leveren. Indien noodig, kan men in plaats van deze eenheid vaste brandstoffen gas of electriciteit verkrijgen. Men dient hiervan bij het indienen van de bedoelde aan vraag kennis te geven aan den distributieambtenaar, die in dat geval een bewijs afgeeft, dat op het gas- of electriciteitsbedrijf moet worden ingeleverd. Koos men gas in plaats van de eenheid brandstoffen, dan zal men de be schikking krijgen over 75 M3 gas extra, had men electriciteit noo dig, dan krijgt men de beschik king over 210 kwh extra. Vervolgens kan men van den dag der bevalling af gedurende 15 maanden beschikken over 30 M3 of 120 kwh electriciteit per periode voor de babywasch. In principe worden deze extra rantsoenen uitsluitend verstrekt aan de verbruikers, die hoofdza kelijk op gas of electriciteit koken, en wel het rantsoen van 30 M3 gas aan hen, die op gas koken en het rantsoen van 120 kwh aan degenen die uitsluitend electrisch koken. Er kunnen zich echter omstan digheden voordoen, dat het door de aanwezigheid van een electri- sche boiler of een gasgeiser eco nomischer is, om, in plaats van gas, electriciteit of omgekeerd te gebruiken. In zoo'n geval kan door den verbruiker (in overleg met de betroken gas- en electri- Dezer dagen is vanwege het departement van landbouw en visscherij het „Teeltplan akker bouw 1944" bekend gemaakt. Vol gens dit plan zullen op bouw land en gescheurd grasland de volgende gewassen onbeperkt als hoofdgewas mogen worden ver bouwd: tarwe, gerst, rogge, haver, korrelmaïs, peulvruchten (behou dens Waalsche boonen) koolzaad, raapzaad, blauwmaanzaad, vlas, aardappelen (fabrieks- en con sumptie-aardappelen) suikerbie ten, cichorei, kanariezaad en karwij. In afwijking van het vorige jaar is dus voor oogst 1944 de verbouw van peulvruchten (be halve Waalsche boonen) en haver geheel vrij. Evenals vorig jaar zullen de telers van korrelmaïs een be paald gedeelte voor eigen gebruik mogen behouden. Aan de verbou wers van vlas zal wederom het recht worden gegeven per 1000 K.G. geleverd gerepeld vlas een bepaalde hoeveelheid linnen te koopen. Om de teelt van suiker bieten aan te moedigen, zal we derom een suikerpremie worden toegekend. Om den verbouw van aardappelen te bevorderen, zal aan de verbouwers van aard appelen een suikerpremie worden toegekend. De uitzaai van karwij is vrij, zonder dat echter de ga rantie gegeven kan worden, dat deze karwij in 1945 ook in zijn geheel zal mogen blijven staan. De oppervlakte boekweit mag per bedrijf niet meer bedragen dan 5 are. Waalsche boonen mo gen slechts verbouwd worden, wanneer een contract is afge sloten met een daartoe bevoegden handelaar en de teler in het bezit is van een teeltvergunning. De verboden gewassen zijn Spelt en Evene. De teelt van gele en bruine mosterd is beperkt toegestaan. Slechts wanneer een contract is afgesloten met de ondervakgroep eerstehandshandel in. en export van binnenlandsche granen, peulvruchten en zaden, zal een teeltvergunning worden uitge reikt. Dit geldt niet voor de gele mosterd als noodgewas. Deze is toegestaan nadat de productie commissaris hiervoor toestem ming heeft gegeven. De oppervlakte ruwvoederge- wassen waaronder klaver en kunstweide) is per bedrijf be perkt tot de oppervlakte, welke in 1943 rechtens met deze gewassen beteeld mocht worden. Bedrijven die in 1943 door scheuren van grasland boven de verplichte op pervlakte meer ruwvoedergewas- sen hebben mogen telen, mogen dit derhalve voor 1944 wederom doen. Uitbreiding van de opper vlakte ruwvoedergewassen op bouwland is slechts mogelijk met een oppervlakte gelijk aan die. waarvoor voor 1944 grasland wordt gescheurd zonder dat daar voor een scheurpremie is aange vraagd. Een uitbreiding van de gezamenlijke oppervlakte blijvend grasland, kunstweide en groen- voedergewassen op bouwland is dus niet toegestaan. De teelt van landbouwzaden is voor eiken teler vrij tot een op pervlakte van ten hoogste 5 are in totaal. Voor een grootere op pervlakte is een teeltvergunning noodig. Van spurrie, serradella, lupi nen en wikken kan onder be paalde voorwaarden teelt op eigen rekening en risico worden toegestaan. Het verbouwen van pootaard- appelen op contract is slechts toegestaan wanneer hiervoor toe stemming is verleend door het bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed voor akker- en weide- bouw. Het afmaaien van onrijp graan en onrijpe oliehoudende zaden is verboden, met uitzon dering van silomaïs en snijrogge en rogge voor strooband. De snijrogge moet echter voor 10 Mei 1944 gemaaid zijn. Afmaaien of omploegen van oliehoudende zaden is slechts toegestaan wanneer het gewas als mislukt is te beschouwen en voor het afmaaien of omploegen toestemming verkregen is van den productiecommissaris. Betreffende de verplichte teelt van oliegewassen zijn reeds eerder richtlijnen gepubliceerd. Het ligt in de bedoeling ook in 1944 een oliepremie te verstrekken. De productiecommissaris is ge rechtigd in bijzondere gevallen afwijking van bovengenoemde be palingen toe te staan. van heden- en morgen middag 16.30 uur tot morgen- en Maandag ochtend 8.30 uur 18 Dec.: maan onder te 12.46 uur; op te 23.23 uur. 19 Dec.: maan onder te 13.05 uur (Laatste kwartier). ,3ekommert u, Germanen, om het ongeluk van anderen en wendt het boven uw hoofd dreigende gevaar af, door uw naburen te rechter tijd te hulp te komen!" (Vertaling uit het Latijn van het motto bij een der eerste uitgaven der rede van Philips van Marnix, heer van St. Aldegonde, in het jaar 1578 gehouden op den Rijksdag te Worms). Luistert op Zondag 19 Decem ber van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1, op golf lengte 415 meter, naar „De stem der SS". Onderwerp: joelfeest. citeitsbedrijven) een regeling wor den getroffen, waarbij zooveel mogelijk rekening houdend met den wensch van den verbruiker electriciteit inplaats van gas of gas inplaats van electriciteit voor de babywasch wordt verstrekt. Zij, die voor kookdoeleinden uitsluitend vaste brandstoffen ge bruiken, komen niet in aanmer king voor extra-brandstoffen in plaats van gas of electriciteit voor de babywasch. W.A.-frontzorgactie een succes - Over de W.A.-frontzorgactie schrijft de „W.A.": De resultaten, welke in vier maan den zijn bereikt, spreken duide lijke taal. Ruim 100 voorstellingen voor volwassenen zijn gegeven, hetgeen globaal berekend wil zeg gen, dat een 65 a 70.000 Neder landers de W.A.-frontzorgactie hebben gesteund. Deze steun wordt verder wel het beste tot uit drukking gebracht, wanneer ik hier mededeel, dat thans reeds meer dan f. 150.000.voor front- zorg is binnengekomen, waarvan, om slechts een voorbeeld te noe men, Amsterdam op één avond f. 16.500.voor zijn rekening nam met den bonden avond van den Nederlandschen omroep. In deze vier maanden zijn tevens 150 kin dervoorstellingen georganiseerd, die gratis toegankelijk waren voor kinderen van frontstrijders, van de in het Oostland werkende boe ren en van de in het buitenland werkende arbeiders. Ruim 100.000 kinderen hebben kunnen genie ten van het optreden van beken de artisten en hebben versnape ringen ontvangen, hiervoor be schikbaar gesteld door den Neder landschen Volksdienst. Er zijn echter nog steeds groote gezelschappen, die nog afzijdig staan en aarzelen om hun krach ten in dienst van de frontzorg- actie te stellen. Zij bezien deze actie uit een eng-politiek stand punt en begrijpen niet, dat het ten eerste onze plicht is als Neder lander te zorgen voor een volks genoot. die niet in het land is en die dus juist den steun van het vaderland moet hebben en dat ten tweede door het geven van popu laire voorstellingen nieuwe bewon deraars voor de kunst worden ge vormd en daardoor dus de schare kunstliefhebbers, welke toch al steeds minder werd, zal groeien, hetgeen toch de wensch is van eiken waren kunstenaar. Politiek weekpraatje De titel van het politiek weekpraatje van Max Blokzijl, uit te zenden op Maandag 20 December over Hil versum 2 om 18.45 uur, luidt: „Grafrede op de lummels". Broodbakkerijen en sneeuwval - De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft bepaald, dat gedurende het tijdvak van 15 December tot en met 31 Maart de broodbakkerijen, bij sneeuwval, welke stagnatie in de broodbezorging veroorzaakt, twee uur vroeger met den arbeid mogen beginnen, dan in de ar beidswet is bepaald. Tevens mag alsdan deeg of brood, dat na 20 uur van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, van acht uur ar vervoerd en van half negen al verkocht of afgeleverd worden.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1