BINNENLAND SPORT KUNST EN LETTEREN UIT DE OMSTREKEN KERK EN SCHOOL STADSNIEUWS UIT DE RIINSTREEK AGENDA RECHTZAKEN. Oud-directeur Mastreechter Staar overleden Na een kortstondige ongesteldheid is te Maastricht in den ouderdom van ruim tachtig jaar overleden de heer Peter Gie- len, oud-directeur van de Mas treechter Staar. De prijs voor spijsolie In een officieele publicatie van den ge- mcahtigde voor de prijzen zijn de prijzen voor de extra spijsolie be kend gemaakt. Nu gebleken is, dat sommige fabrikaten hooger zijn geprijsd dan de officieele prijs van f. 1.10 per flesch van 4 rantsoenen, wordt er met nadruk op gewezen, dat aflevering slechts mag ge schieden tegen den officieelen prijs. Winkeliers en grossiers zul len van hun leverancier over het eventueel te veel gefactureerde een credit-nota ontvangen. Vervalsching van bonnen voor vlakglas, cement enz. De alge meen gemachtigde voor den we deropbouw en voor de bouwnijver heid heeft den laatsten tijd een niet onbelangrijk aantal verval- schingen geconstateerd in den ge schreven tekst bonnen voor vlakglas, alsmede der z.g. burger meesterbonnen voor cement, met selsteen, dakpannen, teerproduc- ten, dakriet, enz. Aan de hand van het door den dienst van den algemeen gemach tigde toegepaste administratie systeem "komen dergelijke verval- schingen altijd na eenigen tijd aan het licht. Tegen de verval- schers zal streng worden opgetre den. Verscheidene processen-ver- baal zijn reeds tegen delinquenten opgemaakt op grond van artikel 8a van de distributieregelingsbe- schikking 1941 en het economisch sanctiebesluit 1941. Vanzelfsprekend kunnen daar naast ook door de desbetreffende rijksbureaux nog ingrijpende maatregelen worden getroffen tegen handelaren en andere tus- schenpersonen, die door het aan nemen van kennelijk vervalschte bonnen de distributiebepalingen overtreden. Opheffing tol te Boskoop Met den tol op het Goudsche Rij pad te Boskoop, die 1 Januari as. wordt opgeheven - aldus schrijft de Nederlandsche Toeris tenbond A.N.W.B. - gaat een tol verdwijnen, waarvoor aan de ge meente Gouda reeds in 1588 con cessie werd verleend. Was deze tol met twee tolboo- men onder de gemeenten Bos koop en Alphen - vroeger reeds een „sta-in-den-weg", nu het Goudsche Rijpad een onderdeel is geworden van den weg Gouda- Boskoop-Gouwsluis-Oostzijde Aar kanaal van het provinciale we genplan. heeft de opheffing des te grootere beteekenis. Er bestaan thans in Zuid-Holland nog 3 wegtollen met 4 tolboomen en 5 brugtollen met 2 tolboomen. En waarom gij niet? Nog nooit bracht een oorlogsvloot de wereld in zoo'n bewondering, als nu reeds jaren de Duitsche zee- strijdkrachten dit doen. Ontel baar zijn haar overwinningen. En ook ontelbaar de helden, die elk oogenbllk van den dag hun beste krachten ter beschikking stellen, cm de algeheele overwinning te bespoed igen. Onder hen bevinden zich ook Nederlanders en Vlamingen. Het zijn jongens, die op elk gebied hun Duitschen kameraden waar dig zijn en daarom.ook met de zelfde voorrechten als deze be handeld worden. En deze jongens hopen maar steeds op het geluk, eindelijk ook eens een paar vrien den uit het vaderland aan boord van hun schip te kunnen be groeten. Het zou voor hen dan zóóveel mooier zijn! Alles wat man is en sterk genoeg voor den dienst, kan zich dat geen twee maal laten zeggen. Volledige inlichtingen verstrekt men u gaarne in al de „Melde- stellen" der Kriegsmarine, die in iedere stad, bij éte Kommandan- tur aldaar, zijn te vinden. Waar blijft nu de Nederland sche en Vlaamsche kameraad schapsgeest? De kunstschilder J. C. Ritsema overleden Woensdagmiddag is op 74-jarigen leeftijd te Laren ©verleden de bekende kunstschil der J. C. Ritsema. Een groot deel van zijn schil dersloopbaan heeft Ritsema in Kortenhoef doorgebracht, waar hij de wijde plassen en het land schap schilderde. Na eenige om ewervingen vestigde hjj zich ten •lotte te Laren. KORFBAL. Alle wedstrijden voor Zondag as. afgelast Naar het bestuur van den Nederlandschen Korf- balbond ons mededeelt, zijn alle competitiewedstrijden voor Zon dag a.s. afgelast. VOETBAL. Wedstrijden N.V.B. afd. Leiden afgelast Alle wedstrijden van de afd. Lelden van den N.V3.,-. die voor a.s. Zaterdag en Zondag wa ren vastgesteld, zijn afgelast. H.F.C.Oud Internationals Nieuwjaarsdag zal op het terrein aan de Spanjaardslaan in Haarlem de traditoneele wedstrijd H.F.C. Oud internationals worden ge speeld. De volgende spelers zijn uitgehoodigddoel: Halle; achter: Weber en Van Run; midden: Pel- likaan. Andriessen en Van Heel; voor; Wels, Paauwe Lagendaal, Tap en Van Nellen. De heer Lotsy zal als leider van het elftal op treden en Kaufman als verzorger. BRIDGE. Viertallencompetitie N.B.B. Voor het districtskampioenschap 2e klasse won team Pielanen van team mevr. Kuipers met 6 p. BOKSEN Kampioenschappen van Z.-Holland De bokskampioenschappen van Zuid-Holland voor b-klassers zul len op 11 en 18 Januari a.s. in Den Haag worden gehouden. De kampioenschappen voor a-kl'aasers worden eveneens te 's-Gravenhage gehouden en wel op 14 en 21 Fe bruari a.s. Beetliovenprijs voor. Hans Pfitzner Naar de weensche bladen mel den, is dit jaar ter gelegenheid van den 173sten geboortedag van Beet hoven de Beethovenprijs, die hem verleend Is door Reichsleiter von Schirach, plechtig overhandigd aan Hans Pfitzner. Talrijke vertegen woordigers van het Weensche mu ziekleven woonden de plechtigheid bij die plaats had in de kleine feestzaal van het Weensche raad huis. Verleden jaar heeft Richard Straus den toen voor de eerste maal uitgereikten prijs ontvangen. .Ballet-Parade 1943" op Woens dagavond a.s. De afd. Ballet van den Stadsschouwburg te Am sterdam geeft in den Leidschen Schouwburg Woensdagavond as. onder leiding van Yvonne Georgi een herhaling van Ballet-Parade 1943. KATWIJK AAN ZEE. - Teraardebestelling van den heer A. de Kierk In den ouderdom van bijna 78 J. is deze week over leden een welbekend ingezetene de heer A. de Klerk, geb. 22 December 1865 te Egmond aan Zee. Van 30 December 1913 af tot aan de ver kiezingen van 1923 was hij ge meenteraadslid. Op de begraaf plaats alhier had de teraardebe stelling plaats. Ds. R. P. A. Rut gers herinnerde eraan, waarvoor de overledene in de volle kracht van zijn leven ijverde. In zijn weekblad, dat hij Indertijd redigeerde wilde hij het Christelijk beginsel doen herleven. Hij trachtte het algemeen welzijn te bevorderen. Hij ijverde voor een zeehaven. Als gemeente raadslid werkte hij voor de belan gen der gemeente. De schoonzoon van den overledene de heer v. d. Schee sprak namens de familie woorden van dank voor de belang stelling. In kei hoofdkwartier van den Duce. De Duitjche opperbevelhebber In Noord-Italië, generaat-veldmaarschalk Rommel, als gast van Mussolini. Na een buitengewoon hartelijke begroeting vond in het hoofdkwartier van den Duce een bespreking over militaire, vraagstukken plaats PK Bernd Lohse/DV/R/P ra rKEUlkUllKlLA VOOR ZONDAG 19 DECEMBER. Benthuizen Ned. Herv Kerk: Vm. 9>/2 en nm. 2 U-, ds. Bieshaar Geref. Gem.: Vm. 9'/2 en nm. 2 u., leesdienst lloogmade Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u., ds. Baas. Katwijk a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk: Vm. 9 u.. ds_ Rutgers van Katwijk a. Zee; nni. 3>/2 u., ds. van Ginkel van Katwijk a. Zee Geref. Kerk: Vm 9>/2 en nm. 3x/2 u.. ds. J. G. Aal'ders. Katwijk aan Zee Nieuwe Kerk Vm. 9l/2 u., ds M. Ottevanger van Leiden; vm. 11.15 u., ds. B. van Ginkel (Voorber. H.A.); nm. 3 u., ds. R. P. A. Rutgers Kapel Herv. Gem.; Vm. 9>A u-, ds B. v. Ginkel (Voorber. H.A.); nm. 3 u., ds R. P. Pras (voorber. H.A.) "Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 3 u., ds. J. Cl Gilhuis Leiderdorp Ned Herv. Kerk: Vm. 10 u., de heer "G. Smit van Heemstede; nm. 3 u., ds. Baas van Hoogmade Geref. Kerk: Vm. 10 u. (Bed. H.A.) en nm. 3 u. (H.A. en Dankz.) ds. Dijk Ver. van Vrijz. Herv.: Nm. 7 u. ds Roeders Leidscliendam Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 en nm, 3 u ds. Vermet Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 3 u., ds. Rietveld. Nieuw-Vennep' Ned Herv. Kerk: Vm. 9l/2 u., ds. Jörg; nm. 3 u., de heer v. d. Meer van Abbe- nes Geref. Kerk: Vm 9>/2 en nm. 3 u., ds. Smllde Chr. Geref. Kerk: Vm. 9V2 en nm. 3 u.. leesd. Noorden Ned. Herv. Kerk: Vm. 9y2 en nm. 2 u., ds. J Zwij- nenburg Geref. Kerk: Vm. 9>/2 u., ds. Zwaan van Zwammerdam; nm 2 u., ds. Dronkert van Wou- brugge. NoordwUkerhout Ned. Herv. Kerk; Vm. 10 u- cand. Corbijn. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: Vm. 9V2 u., ds. de Vree van Rijn- zaterwoude; nm. geen dienst Geref. Kerk: Vm 9'/2 en nm. ïx/2 uur, ds. N. Warrier. Oegstgeest Groene Kerk: Vm. 10.15 u ds. v. d. Haas Paulus- kerk: Vm. 10 u., dr. Brouwer; nm. 3 u., ds. G. Koch en ds. v d. Haas Ver. van Vrijz. Herv.' (W. de Zwijgerkerk)Vm. 10'/2 u., ds. A. Trouw van Den Haag. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk Vm. 9y2 en nm. 3 V2 u., ds. Vroeg- indeweij Geref. Kerk: Vm 10 en nm. 3 u., ds. Smidt Óud- Geref. Gem.: Vm. 9'/2 en nm. 3 u., ds. van der Kraats Wet en Evangelie: Vm. 9x/2 u., ds. van der Voort van Wassenaar. Valkenburg - Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u. (H.D.), ds. C. Jonge- boer; nm. 3 u., de heer Smit van Heemstede Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 3'/2 u., d Rijneveld. Warmond Ned. Herv. Kerk: Vm 10 en nm. 3 u., ds. de Bel. Wassenaar Dorpskerk: Vm.- 10.05 u., ds. ten Kate; nm. 3l/2 u., dr. Honders Kievietkerk: Vm 10.15 u dr. Honders Ned. Prot. Bond: geen dienst NED. HERV. KERK Beroepen. Te Leerbroek (toez.), cand. A. A. Wijnmaalen te Delft. Te Rinsumageestj ds. J. J. van Andel te Oosterzee-Ectiten Te Wierden, ds. P. J. F. Lamens te Hellow. Te Helmond (toez.), ds. J. Sprey te Gulpen. Te Rotterdam- Feyenoord (vac. ds. Kijftenbelt), ds. G. Samsom te Hoornaar. Te Noorddijk, cand J. Brouwer, hulp prediker te de Steeg Aangeno men. Naar Berkel en Rodenrijs (Z.-H.), ds. J. W. Breeuwsma hulp prediker te Harlingen. De eeuwenoude kerk van Wageningen GEREF. KERKEN, is geheel gerestaureerd en zal op B«oepen Te Luttelgeest-Kuinre „L cand. H. Munnik hulppred. aldaar 22 December as. oHicieel in ge- Aangenomen. Naar Lichtenvoor- bruik worden genomen dei cand. C. P. F. Rijper, hulppred. CNF/Stuvel/Pax m te Aal ten. Uitvoering Burgerzangschool Door de jaren heen verheugen de uitvoeringen van de Burgerzang school, onder leiding van den heer de Rook, zich met recht in groote belangstelling. Ook gisteravond was de Schouwburg prachtig gévuld door oud en jong. Men volgde dit maal het zangspel ..Prinses Zon neglans" waaraan verschillende jongere krachten, die hun eerste schreden op het podium zetten, medewerking verleenden. En zij brachten het er aardig af, zoodat ook in de toekomst met ben in zee gegaan kan worden! In dit ge - phantaseerde sprookje is gelegen heid te over tot bekorenden zang en afwisselend spel, er zijn fraaie décors en kleurige costuums, het ballet is in actie in elfendans of menuet, de dwergjes in het bosch, die prinses Zonneglans komen red den. zijn alleraardigst in actie en zoo is er nog véél meer, dat een prettigen avond waarborgt. Na tuurlijk kan gelijk bij dilettanten uitvoeringen meestal het geval, het tempo nog meer opgevoerd, maar als geheel, was er véél reden tot tevredenheid, zoodat de uitvoering groot succes kon oogsten, met bloemenhulde's voor dirigent de Rook, pianist Han Zirkzee en voor naamste medespelenden tot gevolg, r- Jeugdige M. Zandvliet was een een veelbelovende prinses Zon neglans: een lief stemmetje en gevoelige actie vooral tijdens de scène in het bosch vielen op. Voorts droegen tot het welslagen bij de dames v d. Staay (kamer vrouw Berta), Poptie (Emma) en de heeren v. Egmond (koning Os car), Bik (hofmaarschalk 'Melruk) en v. d. Broek (Prins Leeuwen hart) de één ontegenzeggelijk be ter dan den ander maar allen vol animo en goeden wilVerschillen de koortjes omlijstten de hande ling. De regie berustte in de ver trouwde handen van mevr. v. d. Lijcke, terwijl de dansen ingestu deerd waren door mej M v. d. Lijcke, welke laatste wegens ziekte niet iu het applaus betrokken kon worden. Al-te-zamen weer een uitvoering, die de Burgerzangschool als vanouds eer aandeed. Th. J. Hannema. Jubileum van den heer W. Re geer. Woensdag j.l. herdacht de heer W. Regeer den dag, waar op hij voor 25 jaar in dienst trad van de N.V. Leidsche Melkinrich ting De Landbouw. Ten kantore van de directie werd de jubilaris in hartelijke woorden toegespro ken, waarbij hem een enveloppe met inhoud, en zijn echtgenoote een bloemenmand werden aange boden. De huldiging door het personeel had onder auspiciën van het Landbouw-jubileumfonds plaats. Tijdens deze bijeenkomst, welke door enkele tooneelstukjes werd opgeluisterd, werd hem we derom een geschenk onder cou vert. aangeboden, terzijl zijn echt genoote bloemen ontving- Gouden doctoraat. Woensdag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat mr. A. C. A. baron v. Dedem, oud-burgemeester van Dalfsen, wonende te Laag-Zuthem, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtsweten schappen. ZVVAM.UERDAM. Oudste inwoonster overleden. Alhier is in 95-jarigen ouderdom overleden mej. Wed. W. de Bruijn Edelman. Zij is op 9 November 1848 alhier géboren en was de oud ste Inwoonster dezer gemeente. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft herkozen tot ouderling, den heer J. A. van Termeii en tot diaken den heer G. van der Heijden. HEDEN. gtadszaal: „Ex Animo" voert Jlie Schöpfung" uit. 6'/2 uur nm. Zaterdag. Rapenburg 22: Leerlingenuitvoe. ring Mij. voor Toonkunst. 2 1/2 u. nam. Schouwburg: Revue „Zoo moet het zijn" te 1\'2 uur nam. Stadszaal: Kindermiddag W. A Frontzorgactie te 2 uur nam. De avond- nacht- en Zondags, dienst der apotheken te Leiden wordt tot Zaterdag 8 uur waarge nomen door de Apotheek" Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 20523. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek. Raadhuispark 8. Telel 26274. De economische rechter straft Nog maar zelden had de econo mische rechter rvolgens zijn mede- deeling, zulk een ernstig geval meegemaakt, als waarvoor de drie verdachten, die thans voos hem verschenen, terecht stonden. Het waren M. H. Luyten en N. Lange- veld. beiden te Lisse en J. v.d.Berg te Haarlem, allen thans gedeti neerd. Zij hadden in een jaar. van October 1942 af tot November '43 diverse diefstallen van schapen gepleegd en een varken Dat was alles gebeurd in Lisse en Hllle- gom. Enkele malen werden scha pen gestolen in een land bij de ruïne „Deever", andere bij Lisse. Toen in den nacht van 19 op 20 October door Luyten en Lange- veld samen een schaap zou wor den gestolen uit het land van Rot teveel te Hillegom, werden zij op heeterdaad betrapt. Want ziJ kon-1 den het schaap niet over een sloot krijgen, waarom zij een draagbaar wilden gaan halen, op welk mo ment zij werden aangehouden. Het bleek dat Langeveld slechts een maal op den diefstal was uitge gaan, en hij toen gelijk werd ge arresteerd. Verdachten bekenden de feiten. In totaal hadden zij acht schapen en twee varkens gesto len. en die clandestien geslacht; Toen de politie in den tuin van Luyten ging spitten, vond men een hoeveelheid slachtafval. De of ficier vorderde tegen Luyten en v. d Berk elk twee jaar gevange nisstraf, tegen Langeveld een jaar gevangenisstraf, allen met aftrek van preventief. De rechter veroor deelde Langeveld tot acht maan den gevangenisstraf en beide an deren elk tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf voor al len met aftrek van preventief. Er was over C. van Harskamp te woubrugge een reclasseerings- rapport uitgebracht dat zeer gun stig luidde Maar de officier vor derde toch negen maanden gevan genisstraf tegen verdachte, die door middel van inbraak een hoe veelheid tarwe had gestolen. Met behulp van een laddertje was hij in de schuur van J. Noordam ge komen, waar de tarwe was wegge haald. De rechter hield rekening met de gunstige inlichtingen en veroordeelde daarom tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee met toepassing der gratie- cl&usulc A C. v. Schie te Hoogmade heeft terecht gestaan wegens clandestien doen slachten van een kalf, en na dat de zaak onlangs was behan deld, werd deze aangehouden, om den adj.-directeur van het Slacht huis te Leiden te hooren. Deze deelde thans mede zich wel te herinneren dat een dood kalf was aangevoerd; het vleesch werd voor de consumptie afgekeurd, vermoe delijk omdat het niet was uitge bloed. Waar het hier een nood- slachting van een pasgeboren kalf betrof, meende getuige dat het wel is toegestaan den hals af te snijden en ingewanden te verwij deren, waarbij dan evenwel bin nen zes uur aangifte moet zijn ge daan bij den Keuringsdienst. De officier vorderde tegen verdachte, die het kalf had laten slachten, twee maanden gevangenisstraf. Het vonnis werd vrijspraak, omdat over het geval twijfel bestond. Het kalf was geslacht door J. H. Platteel te Hoogmade, die meen de een noodslachting te verrichten De officier geloofde echter dat het plan- was het kalfvleesch in den zwarten handel te brengen en vor derde het minimum van zes maan den gevangenisstraf. De rechter achtte twijfel aanwezig of het hier een noodslachting betrof en daar om liet hij dit in het voordeel van verdachte gelden, en sprak hem vrij De politie had reden om eens in de woning van T. Blanken te Bo degraven, thans gedetineerd, te gaan kijken. Er waren n.l schapen gestolen en ve'rdachte is iii het be zit, van 18 veroordeelingen. De po litie vond een pan vet en een hoe veelheid schapenwol. Uit het ver der onderzoek kwam vast te staan dat verdachte clandestien het schaap had geslacht dat hij had opgefokt. Nu vorderde de officier een jaar gevangenisstraf met af trek van preventief en verbeurd verklaring van -et etc. De rechter legde negen maanden gevangenis straf op met aftrek van preven tief en dé verbeurdverklaring. Het koopen en verhandelen van vleesch. afkomstig van clandestle-

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2