[et pact tusschen Benesj en Moskou Beroepsvoorlichfing in ons land tof 1940 4ste Jaargang Dinsdag 14 December 1943 No. 25678 DUITSCH /EERMACHTBERICHT Het verdrag BenesiMoskou. Roode Kruis itimatiekaart Keuringen voor Wallen- S.S. en Landstorm Nederland. Groeten aan arbeiders in Duitschland. j VERDUISTEREN: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I Het opperbevel der Duitsche ITeermacht deelde gisteren mede: J „In den sector van Kirowograd h bij Tsjerkassy deed de vijand jok gisteren talrijke aanvallen net wisselende sterkte. De zware weeïge vechten duren onvermin. lerd voort. In het gevechtsgebied ten N.- osten van Sjitomir ondernamen bolsjewisten met versch-aange porde strijdkrachten hevige Sgenaanvallen, die werden afge- Tagen. Onze troepen gingen daar pnieuw tot den aanval over en >egen een vijandelijk brugge- ,jofd aan den Westelijken oever in de Teteref uiteen. ITen Noorden van het Ilmen- leer drongen stoottroepen van jen divisie jagers bij verrassing i een goed versterkt vijandelijk eunpunt binnen. De bezetting, -•staande uit een sovjetbataljon, lerd na korten, hevigen strijd jernietigd of gevangengenomen. Aan de rest van het Oostelijke lont kwam het slechts tot ge- lechten van plaatselijke beteeke- Ls. In de gevechten Zuidelijk van fertsj heeft zich de 3de Roe- peensche bergdivisie onder be jel van generaal-majoor Mo- lulski bijzonder onderscheiden, j Aan het Zuid-Italiaansche front erliep de dag zonder groote ge- jf-chtshandelingen. J Eenige vijandelijke vliegtuigen, laarvan er één werd neergescho- ien, ondernamen in den afge lopen nacht stoorvluchten boven et Rijnlandsch-Westfaalsche in- strie-gebied." Het tusschen Molotof en Benesj sloten pact bestaat, volgens den ioskousehen omroep, uit 6 arti kelen. In het protocol van het ferdrag wordt ter inleiding ge- egd, dat de beide verdragslui- ende partijen een „pact van Buurzame vriendschap, weder- pijdsche hulpverleening en samen werking na het sluiten van den irede hebben gesloten". Wat de bijzonderheden betreft, verplich ten zij zich tot „wederzijdsche on dersteuning en militaire hulpver lening tegen het agressieve Duitschland of een met dit land verbonden staat", benevens tot ^wederzijdsch volstrekt vertrou wen en economische hulpverlee- hng van den grootst mogelijken omvang na het sluiten van den brede". Geen der verdragspart ners mag een bondgenootschap aangaan of toetreden tot een coa- Sitie, die gericht is tegen den an deren partner Het verdrag wordt terstond van kracht. De ratifi catie moet over „zoo kort moge- "ijken tijd" in Moskou geschieden. Iet verdrag heeft een looptijd ran 20 jaar en wordt na verloop ivan dezen termijn telkens voor 5 Daar verlengd, wanneer niet een Plots'ling oorlogsgerucht 3 Ieder weeklaagt en zucht I „Waar is 't kind!?.p', hoort men radeloos vragen, Laat 't kind dus altijd jjGoed zijn identiteit Op het kaartje om zijn hals met zich dragen. fcder» ofToogden, vraagt voor Uw kinderen 15 i*"1" «en kindsrlegitimatiekaart aan. ^"""«afcraiBlieren .erkrifehur bij: en van Mkolen, Gemeentesecretarieën l>W Bdolking), Afdeelingsbestaren van Ned. Roode Kruis. Minvermogenden kosteloos. der partners 12 maanden tevoren een schriftelijke verklaring aflegt dat hij het verdrag wil ontbin den. (D.N.B.) In het protocol wordt voorts gezegd - zoo meldt de berichten dienst van de Sovjetunie - dat wanneer een derde land, dat grenst aan de Sovjet-Unie of aan „Tsjecho-Slowakije" en in dezen oorlog het voorwerp van „Duit- sche agressie" wordt, tot dit ver drag wenscht toe te treden, dan wordt dit land, na wederzij dsch goedvinden tusschen de verdrag sluitende partijen, de mogelijkheid gegeven, het verdrag mede te onderteekenen. Dit krijgt dan het karakter van een „Driemogend- hedenverdrag". (D.N.B.) Reuter verspreidde Maandag avond een commentaar van „be voegde" Poolsche kringen te Lon den over het verdrag van Benesj met de Sovjetregeering en het daarbij behoorende protocol. In de Poolsche verklaring wordt o.a. gezegd: „Dit verdrag berust op het beginsel der eerbiediging van de Tsjechische onafhankelijkheid en souvereiniteit en van de niet- inmenging in binnenlandsche aan gelegenheden van Tsjecho-Slowa kije door Rusland. Wanneer de Sovjet-Unie ditzelfde beginsel zou toepassen op de Poolsche repu bliek, zou de Poolsche regeering bereid zijn. binnen 24 uur een driemogendhedenverdrag te on derteekenen." (D.N.B.) Berlijnsch oordeel. Naar de meening van de Wil- helmstrasse bevestigt de reeds Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlan der to den leeftijd van 17-45 Jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S oi den Land storm Nederland Tijdens de keu ringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland wenschen te blijven, kunnen dienst nemen bi) den Landstorm Nederland of bi) het S-S.-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Kriegs- marlne kunnen zich aanmelden; zij die tot de Germaansche S.S in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens ter keuring melden Personen tusschen 19-30 Jaar, die aanmeldingsplicbtig rijn voor arbeidsinzet, wordeD gedurende hun verbintenis hiervan vrijge steld. Officier ln de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na teD minste een laar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend Be slissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag en prestatie De oproeping na deze keuring geschiedt eerst in hei begin van Januari 1944. 15.12.43. 9-14 uur. Den Haag, café Den Hout. Bezuidenhout. lang aangekondigde onderteeke- ning van een overeenkomst tus schen de Sovjetunie en dr. Benesj dat laatstgenoemde in het na- oorlogsche Europa geroepen is een bijzondere rol te spelen, n.l. van gangmaker van de Sovjet unie. Dit blijkt ook, zoo verklaart men, uit de verklaringen, die dr. Benesj in aansluiting op de on- derteekening van het zoogenaam de Sovjet-Russisch-Tsjechische verdrag tegenover een Engelschen persvertegenwoordiger heeft af gelegd. Daarin komt tot uitdruk king, dat thans elke mogelijkheid tot het vormen van bufferstaten tegen de Sovjet-unie onmogelijk wordt. Duitdelijker kan naar Üe hier bestaande opvatting nauwe lijks tot uitdrukking gebracht worden, dat de Sovjet-unie elke poging tot afgrendeling tegenover haar expansiestreven veroordeelt en den aan haar Westelijke flank gevormden staat slechts als een springplank voor verder opdrin gen, hetzij naar het Westen, hetzij naar het Zuidwesten, denkt te gebruiken. Deze tendentie en hierop wijst men in Berlijn in het bijzonder komt ook tot uitdrukking in verschillende Sov- jetrussische commentaren op het Spvjetrussisch-Tsjechische ver drag. (A.NP). De beroepsvoorlichting in ons land is al oud, maar er is hier slechts sprake van een beperkte voorlichting. Wij meenen hier de voorlichting, zooals die werd ge geven door ouders, onderwijzers en geestelijken aan de jeugd. Deze voorlichters hadden natuurlijk van de voorlichting geen speciale studie gemaakt, maar zij deden hun best om de aan hun toever trouwde jeugd den weg te wijzen bij het kiezen van een beroep. Zij hadden het bij hun voorlichting ook niet zoo moeilijk, want er wa ren niet zooveel mogelijkheden. Het aantal beroepen in ons land nam pas geweldig toe met de voortgaande economische ontwik keling en vooral door de indus trialisatie en van dien tijd af wa ren de beroepsmogelijkheden al leen nog maar te overzien door hen, die daarvan een speciale stu die hadden gemaakt. Met het aantal beroepen nam ook toe het aantal mogelijkheden tot op leiding voor een bepaald beroep en ook de voorlichter diende de opleidingsmogelijkheden te ken nen. Het werd steeds moeilijker om uit te maken voor welk bepaald beroep een jeugdige wel geschikt was, omdat er zeer verschillende eischen moesten worden gesteld van medischen en geestelijken aard. In het begin van deze eeuw nam dan ook het inzicht in ons land toe, dat men iets moest doen op het gebied van de beroepsvoor lichting. Zoo kwam er voor het eerst tot stand de mogelijkheid van voorlichting bij de beroeps keuze bij de arbeidsbeurs te Den Haag in 1906; daarna gingen de arbeidsbureaux van de gemeen ten Deventer en Enschede voor lichten. Er kwamen langzamer hand tal van organisaties, die zich gingen interesseeren voor de beroepsvoorlichting, en door deze organisaties werden er verschil lende bureaux gesticht of com missies opgericht. De beroeps voorlichting kwam daarmee in handen van particuliere vereeni- gingen en van de gemeenten. De organisatie van deze beroepsvoor- liehting vond plaats zoowel in bu- reauvorm als in commissievorm. Een twistpunt vormde in -die dagen de vraag, of de beroeps voorlichting een staatsaangele- genheid was. of dat zij in handen behoorde te blijven van particu liere vereenigingen en lagere over heden. Er waren voorstanders van staatsbemoeing en voorstanders van particuliere bureaux met overheidssubsidie. Tot 1920 was er eigenlijk nog geen sprake van practisoh werk. Er werd aan alle kanten nog ge zocht naar een juiste oplossing voor de beroepsvoorlichting en de zoekenden hielden zoo goed als geen contact met elkaar. Men kon ook nog niet steunen op psycho technisch onderzoek, daar de psy chotechniek nog in de kinder schoenen stond. Met de ontwikkeling van de so ciale wetgeving ging de staat de beroepsvoorlichting zien als een onderdeel van die wetgeving. De particuliere vereenigingen zagen in dit standpunt een zekere be dreiging van haar bestaan en gin gen zich aaneensluiten. Zoo kwam er een drietal cen trale instellingen tot stand, n.l.: a. het R.K. centraal zielkundig beroepskantoor, opgericht in 1918 b. de christelijk psychologische centrale voor school en beroep, opgericht in 1921! c. de vereeniging tot bevorde ring der voorlichting bij de be roepskeuze, opgericht in 1921. Door de oprichting van deze drie centrales waren we gekomen aan de periode van de concentra tie. De drie opgerichte instellin gen omvatten al spoedig het grootste deel van de roomsch ka tholieke. de protestantsch chris telijke en de neutrale bureaux en commissies voor beroepskeuze. Elk der centrales streefde naar een behoorlijk ingerichte beroepsvoor lichting voor ons geheele land. Met de periode van concentra tie viel samen de strijd over de veiligstelling van religieuze en politieke belangen en de strijd over het feit of de beroepsvoor lichting in handen moest komen van staatsorganen of dat de be staande toestand moet worden ge handhaafd. Van groot belang was het tot standkomen van een samenwer king tusschen de drie centrales in 1925. Men kwam tot de oprichting van het centraal comité van sa menwerking inzake voorlichting bij beroepskeuze. In de eerste jaren van het be staan van het centraal comité be perkte dit zich tot het uitwisse len van gedachten over onderwer pen, de beroepsvoorliohting be treffende en tot het opstellen van een werkplan om in het bezit te komen van een rijkssubsidie In de periode van 1930 tot 1940 kwam er meer eenheid in de be roepsvoorlichting, doordat het centraal comité zijn doel „de voorlichting bij de beroepskeuze in Nederland te bevorderen en de onderlinge samenwerking tot stand te helpen brengen" begon te verwezenlijken. Tot het bereiken van het gestel de doel wil het centraal comité: 1. bij het stichten van bureaux en commissies van beroepskeuze steun verieenen. 2. eenheid brengen in het be heer, de administratie en de sta tistiek van de onder a. genoemde bureaux en commissies. 3. zooveel mogelijk de samen werking bevorderen van de in stellingen van verschillende rich tingen. Het centraal comité heeft voor zijn arbeid verschillende com missies in het leven geroepen, zooals een documentatiecommis- sie, een medische commissie, een onderwijscommissie. Het werkplan is slechts voor een klein deel tot uitvoering gekomen, maar er is toch wel belangrijk werk verricht op het gebied der documentatie. Dat er niet veel tot stand is ge komen is het gevolg van geldge brek en van de crisisomstandig heden, waardoor tal van groote gemeentelijke bureaux voor be roepskeuze werden opgeheven, zoo als die te Amsterdam, Rotterdam en trecht. Uit het besprokene zien we dat er van belangrijk werk met practische waarde in den tijd van voor den oorlog nog maar weinig is gekomen. Slechts een zeer klein deel van onze jeugd heeft kunnen profiteeren van de mogelijkheid advies te ontvangen inzake het te kiezen beroep. J. VAN LANGERAAD. EN AAN VRIJWILLIGERS AAN HET OOSTFRONT. Door samenwerking van den Nederlandschen Omroep met den Duitschen Europa zender, kan tusschen 26 De cember en 2 Januari een beperkt aantal radiogroeten van ouders, vrouwen of ver loofden (max. 3 personen per familie) worden uitge sproken aan Nederlandsche arbeiders in Duitschland en bovendien aan Nederland sche vrijwilligers, die strij den aan het Oostfront. (Dus niet aan de andere fron ten) Deze groeten worden t.z.t. in één der studio's van i den Nederlandschen Omroep te Hilversum opgenomen. Zij, die hiervoor in aan merking willen komen gelie ven vóór 20 December 1943 hiervan op een-in blokletters geschreven briefkaart, waar op in den linkerbovenhoek vermeld moet worden: Ar- beidersgroeten (of Oostfront- groeten), kennis te geven aan den Nederlandschen Omroep, afdeeling pers en propaganda, Schuttersweg 8 te Hilversum. Verder moe ten worden vermeld: 1) Naam van dengenevoor wien de groet bestemd Is; 2) plaats of gebied waar de betrokkene zich bevindt (eventueel weermachtsonder deel en dienstrang); 3) fa miliebetrekking (en) van hen die de groet(en) uitspreken; 4) nauwkeurig adres aan vrager. Onvolledige opgaven wor den niet in behandeling ge nomen. Wie in aanmerking komt, ontvangt een oproep van den Nederlandschen Omroep om persoonlijk naar Hilversum te komen op den dag, waar op de groeten kunnen wor den uitgesproken. Zonder persoonlijken oproep is het onnoodig zich in Hilversum te melden. Men wordt er nog op at tent gemaakt dat de groe ten alleen persoonlijk kun nen worden uitgesproken. van hedenavond 16.30 uur tot morgenochtend 8.30 uur De maan ging heden onder te 10.42 uur en komt op te 19.15 uur Stilte voor den storm in do Stille Zuidzee? De betrekke lijke rust in de gevechtshande lingen in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan wordt van mi litaire zijde te Tokio beschouwd als een stilte voor den storm. Sedert den zesden luchtslag bij Bougainville op 3 December, zoo zegt men, zijn in dit gebied slagschepen noch vliegtuigmoe derschepen waargenomen, doen slechts enkele kruisers en torpe dojagers als bescherming van convooien. Dit verschijnsel be- teekent echter geenszins, dat de vijand zijn steunpunten voor de luchtmacht op de landingsplaar- sen heeft prijsgegeven. Strate gisch gezien, zoo verklaart men verder, valt de beteekenis van Rabaul niet te onderschatten, want het vormt het belangrijkste steunpunt van de waaiervormige Japansche verdedigingslinie van Nieuw-Guinea en Nieuw-Pom- meren tegen Bougainville. De verovering van Rabaul zou een doorbraak in dit deel van den Stillen Oceaan naar het centrale deel van de Zuidzee beteekener. die de vijand in de luchtslagen bij de Gilbert-eilanden in den centralen sector niet tot stand wist te brengen. Daar Japan vol ledig bewust is van de betee kenis van deze onderneming, zijn de hevigste gevechten in dit ge bied te verwachten. (D.NB.i Arrestaties in Italië Naar de zender van de Italiaansche repu- blikeinsch-fascistische regeering meldt, zijn Bennini, de vroegere minister voor openbare werken, en generaal Alessandro Padovini gearresteerd. (DJNJ3.). Volksgenooten. helpt elkander. Offert aan Winterhulp. Giro 5553

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1