Tweede verjaardag van Driemogendhedenpact c c Europa voor de Europeanen BEPERKTE GEVECHTSACTIE OP BEIDE FRONTEN fij Rede van Von Ribbentrop. T erreur-aan val op Emden. AGENDA rJ i a Ter gelegenheid van den twee den verjaardag van het sluiten van het wapenbondgenootschap tusschen Duitschland, Japan en Italië vond Zaterdagochtend te Berlijn een plechtige bijeenkomst plaats, waaraan o.a. deelnamen: de keizerlijk Japansche ambassa deur Osjima, de ambassadeur van de fascistische republikeinsche re geering Anfuso, de diplomatieke vertegenwoordigers van de in het Driemogendhedenpact verbonden naties en van Duitsche zijde als vertegenwoordiger van den Rijks minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop de staatssecretaris van het Auswaertige Amt von Teengracht. Zaterdagavond heeft de Rijks minister van buitenlandsche za ken von Ribbentrop in verband met dit feit gesproken voor den Groot-Duitschen omroep, waarbij hij o.a. zeide: De verjaardag staat in het teeken van verbitterde ge- is thans stevig in handen van Duitschland en zijn bondgenooten. Zoo hebben de mogendheden van het Drielandenpact met haar ge weldige successen overal in den eersten grooten stormloop zulke strategische voordeelen behaald, dat. deze door den vijand nooit meer kunnen worden genivelleerd. Sinds eenigen tijd wordt nu door onze vijanden op steeds luider toon de komende groote slag tegen het Europeesche Westen aange kondigd. Aan de leiding van de Duitsche weermacht laat dat hys terische gezwets van Joodsche in ternationale scribenten en hun handlangers echter volkomen koud. Want hier is de laatste jaren aan alle kusten van den Atlan- tischen Oceaan een vestingwerk ontstaan, dat in zijn reusachtige afmetingen zonder voorbeeld is in de krijgsgeschiedenis. In die ves tingwerken staat een troepen macht. die rnet fanatieken ge vechtsijver slechts wacht op het oogenblik. waarop zij na het vele geschreeuw eindelijk weer eens den vijand werkelijk in het gezicht vechtshandelingen in Europa en j kan zien en kan aanpakken Oost-Azië aan alle fronten, te land, i Wat de luchtaanvallen op de ter zee en in de lucht. In Oost- Duitsche steden sn haar burger- Azië is Japan in het bezit geko- bevolking betreft, hiermede hoopt men van de onvoorwaardelijke I men het moreel van het Duitsche suprematie. Het houdt deze j en Italiaansche volk te schokken, machtspositie thans steviger dan wij kunnen den heeren slechts ooit in handen. In Europa hebben één ding hierop antwoorden: Het de groote overwinningen van de as den oorlog reeds verweg in het vijandelijke land aan de grenzen van Europa gedragen. Ook het Europeesche continent Joodsche wereldheerschappij uit gaande van New York. Gij weet dat de Führer daar in zijn eenzaamheid in het Oosten, dag en nacht waakt en werkt aan de verdediging. Gij gevoelt in u den alles overheerschenden drang om hem bij te staan in zijn roeping, die God hem gege ven heeft. Gij maakt deel uit van de Be weging, onze N.S.B., waarvoor reeds vele honderden gevalen zijn en vele duizenden groote offers hebben gebracht en die geduren de twaalf jaren door alle stor men heen den juisten koers ge varen heeft om het vaderland naar een nieuwe toekomst te lei den. Gij zijt vervuld van liefdevoor uw volk en den wil tot sociale gerechtigheid en daarom strijd baar en offervaardig nu het va derland in nood is. Daarom zult gij in trouw voortgaan met uw inspanning en tezamen vormen de phalanx, die eens het geheele- volk zal erken nen als redster in den nood. Pier zal uw houding zijn, eerlijk uw spraak, zooals dit aan pioniers betaamt, die vervuld zijn van een ideaal. Hebt dank voor alles wat gij gedaan hebt in het afgeloopen jaar. Pal zullen wij staan in 1944 wat de toekomst ons ook bren gen zal. En het vast verbond zal blijven, het verbond tusschen u en mij, waarop onze kracht steunt, die wij ontleenen aan ons onwrikbaar geloof, dat wij naar eer en geweten onze roeping ver vullen. Hou zeel (Stormachtig applaus). Het slotwoord werd gesproken door Van Geelkerken, die de te legrammen voorlas, welke Mus- sert en Hitier hadden gewisseld naar aanleiding van het bezoek van den' Leider aan het hoofd kwartier van den Führer. Met de woorden: „Onze ge dachten gaan uit naar Adolf Hit ler" besloot spr. zijn slotwoord. Nadat de plaatsvervangende leider een driewerf „Sieg heil" op den Führer had uitgebracht, werd de bijeenkomst besloten met het zingen van het zesde couplet van het „Wilhelmus" Na afloop van deze indrukwek kende bijeenkomst begaf de Lei der zich naar Amsterdam in ge zelschap van Van Geelkerken, den districtleider van Amsterdam Ouwerkerk, den chef van het ka binet jhr. de Block van Schel- tinga en Max Blokzijl. moreel van de burgerbevolking wordt door deze laffe luchtaanval len op vrouwen en kinderen niet alleen niet geschokt, doch integen deel nog sléchts versterkt en ver stevigd. Wat alleen .hierdoor in de ziel van het Duitsche volk wordt gekweekt, is een niet te temmen haat tegen den vijand, die dit vrouwen en kinderen en hun woonplaatsen aandoet en tevens een des te fanatieker wil om dezen oorlog zonder mededoogen te voe ren en niet op te houden, voordat het land, waaruit deze vliegtuigen komen en ziin schuldige leiders de onbarmhartige en rechtvaardige straf hebben gekregen. Met elke bom. die op Duitsch gebied valt. sluit het thuisfront zich steeds nauwer aaneen, schaart zich om zijn leiding en is in zijn grootsche houding besloten, ook het laatste te offeren voor de overwinning. Eén ding staat thans voor de ge schiedenis reeds onomstootelijk vast, dat de werkelijk schuldigen aan dezen geweldigen wereldbrand juist de drie mannen zijn die thans in Teheran zijn samenge komen en zich daar weer de rol van den aanklager en rechter heb ben aangematigd, n.l. Churchill, Stalin, die twintig jaren lang het roode leger heeft gewapend om Europa te veroveren en dan vooral Roosevelt, die reeds midden in vredestijd het bevel tot schieten gaf en Duitsche schepen tot zin ken bracht. Wij Europeanen praten heel wat minder over de toekomstige vor ming van het nieuwe Europa, want eerst moet de oorlog met een overwinning beëindigd wor den. maar één ding kan thans reeds gezegd worden, n.l- dat het nieuwe Europa van de Asmogend- heden en van de daarmede ver bonden vrienden er volkomen an ders zal uitzien, dan het Europa, dat Churchill, Stalin en Roosevelt zich voorstellen. Terwijl zij er slechts aan denken landen te ver overen, de bewoners tot slaven diensten te verlagen en de produc ten van die landen en de ar beidskracht der bewoners voor hun eigen verrijking uit te bui ten is het doel van Duitschland, Italië en zijn Europeesche bond genooten daarentegen een nieuwe ordening van de dingen in Eu ropa, waarin zoowel hun eigen als ook de andere in dit gebied leven de volkeren de leefruimte bezit ten die in overeenkomst is met hun volkskracht en hun prestatie-, vermogen. Evenals Oost-Azië in de toe komst uitsluitend door Oost-Azi aten gevormd, geregeerd, verde digd en een inmenging van bui tenaf niet meer geduld zal wor den, zoo is dit ook het geval met Europa. Ook Europa zal in de toekomst uitsluitend door Euro peanen gevormd, geregeerd en ver dedigd worden. De honderden millioenen men- schen, die door het Pact van Drie in deze beide werelddeelen veree- nigd worden, weten thans precies waar het om gaat en zijn bereid alles te geven voor de gemeen schappelijke overwinning van hun rechtvaardige zaak. .Deze beide geweldige machts centra in Europa en Oost-Azië zijn niet alléén verbonden door gemeenschappelijke belangen en verdragen, doch ook door de har telijkste sympathieën van volk tot volk en vooral door het tegen de zelfde vijanden vergoten bloed van hun soldaten. Zij staan daar als twee blokken van graniet, die door geen machtsmiddelen der tegenstanders meer aan het wan kelen gebracht kunnen worden en waarop hun kracht ten slotte te pletter zal slaan. In de nauwste samenwerking zullen Duitschland, Japan en het nieuwe fascistische Italië den gemeenschappelijken strijd voeren voor .hun levens rechten tot aan de zekere eind overwinning. De geest van de volkeren in Europa en Oost-Azië en de dap perheid van hun soldaten en niet de bolsjewiekengeest en de dol largeest van den joodschen beurs- jobber zal ten slotte den oorlog winnen. De tegenstanders zeggen, dat er binnenkort een algemeene aanval op de mogendheden van het Pact van Drie in Europa en Oost-Azië zal komen. Duitschland, Italië en Japan en hun bondgenooten kun nen daar slechts op antwoorden: ..Laat ze maar komen. Wij staan op wacht en zullen hun een warme ontvangst bereiden". (D.N.B.) 1 Ter gelegenheid van den twee den verjaardag van het Driemo gendhedenpact heeft de Führer telegrammen gewisseld met den Tenno. Tojo en den Duce. Laatst genoemde heeft voor de Italiaan sche radio eeh rede uitgesproken, waarin hij verklaarde, dat de ernstige gebeurtenissen van deze laatste maandèn. die te danken zijn aan de door de monarchie en haar medeplichtigen bedreven smadelijke capitulatie, de poli tieke positie van het fascistische Italië tegenover de andere sta ten van het Drielandenpact niet hebben veranderd. Op den ver jaardag der onderteekening van het Driemogendhedenpact be krachtigt de regeering der Ita liaansche sociale republiek op de meest categorische en plechtige wijze haar ideëele en concrete solidariteit met Duitschland en Japan. (D.N.B.) Duitsche weermachtberichten. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zaterdag be kend: „Bij Kertsj veroverde Duitsche en Roemeensche troepen in den aanvai een nieuwe domineerende hoogte. Nieuwe landingspogingen der bolsjewisten werden door een heden van het leger in samen werking met marine-artilleriepra- men en kustbatterijen van de marine verijdeld, hierbij werden 15 volgeladen landingsbooten tot zinken gebracht. De heen- en weergolvende af- weergevechten ten Zuidwesten van Krementsjoeg duren met onver minderde hevigheid voort.Talrijke vijandelijke pantserwagens wer den stukgeschoten. In het gebied van Tsjerkassy werden den geheelen dag zware vijandelijke aanvallen afgewisseld met eigen tegenaanvallen. Hierbij verloor de vijand behalve vele dooden 24 pantserwagens. In het gebied van Sjitomir en Korosten won de eigen aanval in weerwil van hevige tegenaanval len der bolsjewisten verder ter rein. Tusschen Pripjet en Bere zina was de vijandelijke aanvals- actie gistèren zwakker. Enkele plaatsen werden al aanvallende genomen; er werden gevangenen gemaaakt en buit behaald. Aan het overige Oostelijke front wer den slechts aan de meerengteten Zuiden van Newel levendigere plaatselijke gevechten gevoerd. De in den centralen sector van het front in den strijd geworpen Pommersch-Mecklenburgsche 292e infanteriedivisie onder bevel van generaal-majoor Decker hebben een schitterend aandeel in de tij dens de afgeloopen weken in den centralen sector behaalde aJf- weersuccessen. Aan het Zuid-Italiaansche front ontstonden bij levendige actie van artillerie en luchtmacht alleen in den sector ten Zuidwesten van Venafro en aan de Adriatische kust levendigere gevechten. Ver scheidene vijandelijke aanvallen werden afgeslagen en een kleine penetratie afgegrendeld. Boven het Italiaansche front schoot de luchtdoelartillerie van de luchtmacht gisteren 9 vijan delijke vliegtuigen neer. Van vijandelijke vliegtuigen, die overdag het Nederlandsch-Duit sche grnesgebied en in den afge loopen nacht West-Duitschland aanvielen, werden er 6 vernietigd Formaties van de Duitsche luchtmacht vielen in den nacht van 10 op 11 December doelen in Zuidoost-Engeland aan. Gisteren luidde het weermacht- bericht als volgt: „Ten Zuiden van Kertsj heb ben de bolsjewisten opnieuw een nachtelijke landing beproefd. Zij mislukte in het afweerVuur van alle wapenen, waarbij 12 lan dingsbooten werden vernield. Ten Oosten van Kirowograd zette de vijand over een breed front zijn aanvallen voort; zij werden in verbitterde gevechten pantserwagens werden stukge- afgeslagen, waarbij 68 sovjet- schoten. Nieuwe vijandelijke aan vallen bij Tsjerkassy bleven even eens zonder resultaat. In het gevechtsgebied van Sji tomir en Korosten namen onze troepen stormenderhand talrijke plaatsen. Aan de rest van het Oostelijke front vonden geen groote gevechtshandelingen plaats De luchtmacht opereerde met geconcentreerde formaties ge- vechts- en slagvliegtuigen over dag en des nachts tegen den vijandelijken aanvoer te land en te water en vernietigde talrijke zwaar geladen treinen en een aantal sleepbooten. Aan het Zuid-Italiaansche front kwam het ook gisteren slechts tot plaatselijke gevechten. Vijan delijke aanvallen aan weerskan- en van Venafro en aan de Adria tische kuSt werden afgeslagen. Formaties Amerikaansche bom menwerpers deden gisteren over dag een terreuraanval op de woonwijken van de stad Emden. In hevige luchtgevechten en door luchtdoelgeschut werden 24 vijan delijke vliegtuigen, voor het mee- rendeel zware viermotorige bom menwerpers, neergeschoten. In den afgeloopen nacht vlogen en kele stoorvliegtuigen over West- Duitschland." Eikenloof voor commandant dej SS pantserdivisie „Wiking" De Führer heeft het eikenloof, behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend aan SS Gruppenführer en luite nant-generaal der Waffen SS, Herbert Gille, commandant van de SS pantserdivisie „Wiking". (DNB) Benesj onderteekent pact met Moskou. Naar de Britsche be richtendienst meldt, heeft de Moskousche zender bekend ge maakt, dat tusschen de Sbvjet- regeering en Benesj een 20-^arig pact van bijstand en vriendschap is onderteekend. De tekst van dit pact zal, naar de sovjetrussische berichtendienst meldt, op 14 De cember worden gepubliceerd. De onderteekening van het verdrag geschiedde in aanwezigheid van Stalip en Benesj door Molotow en de» „Tsjechischen ambassa deur" in Moskou, Vierlinger. CQNB) Inspectiereis van Rommel in Denemarken. Generaal-veld- maarschalk Rommel heeft in de afgeloopen dagen een bezoek ge bracht aan de Duitsche troepen in Denemarken. De generaal- veldmaarschalk, in wiens gevolg zich verscheidene specialisten voor vestingbouw bevonden, heeft op bevel van den Führer de vol- HEDEN. Haarl.straat 48a: Bijbellezing te l'/2 uur nam. Schouwburg: A'damsch Tooneel „Geleerde vrouwen". 7.15 u. nam. 'Stadszaal:' Bokswedstrijd D.T.S 7.15 uur nam. Rijnsburg (Geb. .Ontspan ning"): Spr. Fr. Luytjes te 7V4 uur nam. Dinsdag Jeruël: Bijbelbespreking te 7V4 u nam. Morschweg 59: Stadsevangelisa tie te 7>/2 uur nam Stadszaal: Planoa'vond Marlnus Flipse te 7% uur nam. Woensdag Remonstr. Kerk: Leerlingenuit voering Mij. voor Toonkunst te 7% uur nam. H i 11 e g o m (Flora) Kerstwij ding. Spr. Jan Sevnsma te 714 u. nam. BIOSCOPEN t 18 jaar - 14 jaar - alle leeft. Luxor-Tlieater: ,De 2 weezen" t Dag. 2 en 7.30 uur Zondag 2, 4i/2 en 71/2 uur. Lido-Theater: „Drie dagen vacan- tie"f Dag. 2.15 en 7.30 uur Zond. 2.15, 4.30 en 7.30 uur. Trianon-Theater: Sherlock Hol mes" Dag. 2 en 7.30 uur. Zon dag 26.30 uur doorloopend en te 8 uur. Casino-Theater: Werkdagen te 2 en te 714 u. „Wir machen Musik" t Zond lJ/2- 3.45 en- 8 15 uur. Rex-Theater: „De postmeester" t 2 en 7.30 uur. Zond. 26>4 U. (doorloopend) en te 8 uur. DIVERSEN 's Dinsdags: Oude Rijn 44, Prot. Bur v Soc Adviezen 7-8 u. n m. 's Dinsdags: Mare 13: Medisch Op- voedk. Bureau 9.3011 uur vm. Gew Arbeidsbureau (Doezastr.): Iedere derde Dinsdag der maand consult bureau voor onvolwaar- digen 85 uur nam. 's Donderdags: Gemeent. Jeneesk Dienst (N. Mare 18) Consult bureau voor minder begaafden 's Donderdags: Wiikgebouw ,Be- theeda" (Hoefstr. 4446): Con sult bureau voor Alcoholisten 8 uur nam. De avond- nacht- en Zondags- dienst der apothekan te Leiden r wordt tot Zaterdag 8 uur waarge- nomen door de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18. Telef 20523 Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Raadhuispark 8, Telef 26274 4 tooiing en afweerparaatheid van de Duitsche verdedigingsinstal- laties in Jutland geïnspecteerd. (A.N.P.) Nieuwe terreuraanval op Sofia Engelsch-Amerikaansche vlieg tuigen heben Vrijdagmiddag een nieuwen terreuraanval onüerno- men op de Bulgaarsche hoofdstad, waarbij vooral de arbeiderswijken van Sofia getroffen werden. Kort na afloop van den luchtaanval bezocht koningin-moeder Johanna de bij den aanval gewonde inwo ners der stad in het volkszieken huis. De regenten prins Cyril en generaal Michoff alsmede de mi nisterpresident en de overige mi nisters begaven zich terstond naar de geteisterde stadswijken. In de vergadering van de Sobranje ver klaarde minster-president Bosji- loff, dat de vijandelijke aanval, evenals de vorige aanvallen, het leven van vrouwen en kinderen heeft gevergd. (D.NB.). Verklaring van Huil Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Huil, een verklaring afgelegd, waarin hij de regeeringen van Bulgarije, Hon garije en Roemenië aanmaant zich van de mogendheden van het Pact van Drie los te maken. Zouden zij dat niet doen dan zouden zij. aldus de verklaring, bij een latere be handeling niet op eenige conside ratie kunnen rekenen. De diplomatieke correspondent van het D.N.B., Gr. Siegfried Horn, schrijft naar aanleiding hiervan o.m.: „Aangezien de vijand te Teheran heeft ingezien, dat hij geen kans heeft-om met papieren en mani festen indruk te 'maken «op een volk als het Duitsche, dat door terreur aanvallen altijd slechts harder wordt, probeert hij thans, de schroeven aan te zetten op Duitschlands kleinere bondgenoo ten, wier reactie op het „suiker brood" van Teheran, waardoor ln het bijzonder de kleine volken ge lokt moesten worden, echter reeds bij voorbaat geantwoord heeft op de dreigementen van een Cordell Huil. Te Berlijn is men van mee ning, dat hun eventueele antwoord op de vijandelijke pogingen, hen rechtstreeks aan te pakken, een nieuwe waardevolle bijdrage zal vormen tot de strijd- en lotsge- 2-2 Si Si

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 6