Het twaalfjarig bestaan der N.SJS. TWEEDE BLAD (Vervolg van pag. 3 v/h. Ie Bi.) Wie Waffen-SS en Pantser grenadier-divisie „Nederland" zegt, zegt Heinrich Himmler, de man die met de grootste liefde en taaie volharding er naar streeft om het denkbeeld van de Germaansche militaire saam- hoorigheid tot een feit te maken. Ik wil hem hier namens al mijn vrijwillige kameraden soldaten, daarvoor onze groote erkentelijk heid betuigen. Dit was de practische zijde en nu de ideëele zijde. Duitschers, Nederlanders. Zweden. Noren en Denen zijn van één bloede zijn elkanders naaste verwanten in de Germaansche volkerenfami- lie. Zeker in tijden van gevaar behooren zij als broeders tezamen te staan. Het is een zedelijke plicht. En wanneer dan het Duit- sche volk in een strijd op leven er dood gewikkeld is met den nieuwen Djengis Khan. den nieuwen Attila dan beslist die strijd niet alleen over Duitsch- land. maar over ons allen en dan is het onzedelijk om zich aan dien strijd te onttrekken er naast te gaan staan critiseeren en bij zich zelf te denken: laat het Duitsche volk het alleen maar opknappen, wij profiteerén mede. Wij Nederlanders zijn nooit klap- loopers geweest. Wij doen aan den strijd mede, militair en eco nomisch Dit veroorzaakt lijden nu, maar deel hebben aan de overwinning straks. Dit laatste is het blijvende. Niet alleen staan wij in net leger der frontsoldaten maar tevens in het leger van het N.S. KJC. Vele duizenden zijn tot het i N.S.K.K toegetreden gansche 1 regimenten. De Korpsfühver van het N.S.K K HKraus is evenzeer voor onze jongens een vader als voor de Duitsche leden van dit korps. De sympathie is van weers kanten steeds groeiende. DE GRONDSLAG IS GELEGD Zoo hebben wij de Germaansche solidariteit in daden omgezet, nu in dezen tijd waar het op daden aankomt. De grondslag om Ne derland op te nemen in een Ger maansche weerbaarheid is ge legd, de verdere opbouw tot de voltooiing is nu sléchts een kwes tie van tijd. Daardoor vinden wij onze natuurlijke plaats in het door den tijd vercischte grootere ge he?) Dit is niet zonder teleurstelling gegaan. Velen begrijpen er niets van. Wat honderden jaren van elkander vervreemd is. kan niet wrijvingloos weer tot elkander komen. Daarvoor is geduld en tact noodig. De teleurstellingen verge- i ten wij, de triomf van een weer- baar volk te worden als in^de 17de eeuw, die blijft en die is eén van de noodzakelijke pijlers waarop het herwonnen zelfrespect dei- natie zal rusten. Om deze Germaansche solidari teit den vasten grondslag te geven die noodig is, heb ik- mij bekend tot het begrip Germaansch Füh- rer, hertog, aanvoerder in den strijd, door in December 1941 den eed van trouw af te leggen aan Adolf Hitler als Germaansch Fiih- rer. Dit zal voor velen toen nog In da witlof-tweekerijen In Westfrieï- land worden de tn de warenhuizen of platglasbakken uitgezette witlofpenen met een dikke laag stroo afgedekt. Deze warenhuizen en platglasbakken worden electrisch verwarmd. Na plm. 5 a 6 weken kan de eerste oogst van het lof plaats vinden CNF/Kuiper/Pex m onbegrijpelijk geweest zijn; nu dringt het meer door dat Hitier de van God gezondene is. die voor het voortbestaan van geheel Europa de verantwoordelijkheid draagt. Na de gebeurtenissen in Italië is dit duidelijker dan ooit. Het is mij een eer en een voorrecht als reli gieus voelend mensch. als Leider der Beweging en als verantwoor delijke voor de toekomst van ons Nederlandsche volk dit door dien eed van trouw tot uiting te hebben gebracht, nu reeds twee jaren geleden. Het leidend beginsel der Bewe ging luidt: „Voor het'zedelijk en lichame lijk welzijn van een volk is noodig een krachtig staatsbestuur, zelf respect van de natie, tucht, orde, solidariteit van alle bevolkings klassen en het voorgaan van het algemeen (nationaal) belang bo ven het groepsbelang en van het groepsbelang boven het persoon lijk belang". Is hetgeen ik zeide over de Euro- peesche solidariteit en de Ger maansche solidariteit, daarmede in overeenstemming? Ja, volkomen. Door deze solidariteit vindt geen aantasting van het zelfrespect der natie plaats, doch verheffing. Door het laten voorgaan van het groeps belang boven het persoonlijk be lang wordt de persoon niet zwak ker maar sterker. Door de solida riteit van de Germaansche volke ren zullen de volkeren ieder af zonderlijk niet zwakker worden maar sterker Met elkander zullen zij een hooger niveau bereiken. Daardoor bereiken wij voor de natie de vrüheld in gebondenheid, die de eenige ware vrijheid is. nl. om te kunnen leVên naar eigen aard en zich te kunnen ont plooien krachtens de van God gegeven talenten.' HET FABELTJE DER INLIJVING. Ik ben er diep van doordrongen, dat duizenden oprechte menschen in ons vaderland vreezen, dat Duitschland ons zal willen inlijven als het den oorlog gewonnen heeft. Dit vuurtje wordt aangestookt van Moskou en Londen uit en er wordt voet aan gegeven door een klein aantal Nederlanders, die m.i. de Dnitsche nationaliteit behooren aan te vragen. Het is goed aan het fabeltje der inlijving aandacht te besteden. Zij, die daarin gelooven hebben weinig begrip van het nationaal-socialis me, weinig begrip van het wezen der volkeren en weinig begrip van de voorwaarden, verbonden aan de mogelijkheid tot vorming van een Europ°escïie solidariteit. Een volk levert inyners zijn grootste kracht wanneer het be zield wordt door de geestdrift, voortvloeiend uit zijn nationaal bewustzijn. Daarom is het voor de gebalde kracht van Europa een absolute voorwaarde, dat in elk volk het nationalisme tot volle ontplooiing wordt gebracht. Eerst dan is zoon voik in staat om de maximale bijdrage te le veren aan de Europeesche veilig heid en de Europeesche welvaart. Voorwaarde hiervoor is, dat het volk zich m Europa geborgen moet .weten, zoodot iedere volksgenoot zich geborgen moet weten in zijn volk. Ieder volk moet zich om ringd of gesteund gevoelen door wezenlijke bondgenooten. lotsver- bonden volkeren, die zich ten aanzien van de instandhouding en den bloei van ons werelddeel van gelijk gerichte belangen be wust zijn. Wanneer de Europeesche vol keren, gelijk tot in den huidigen tijd, elkander bedreigen, is het onmogelijk een hechte barrière tegen invallen te vormen en wordt Europa vroeg of laat toclj een kolonie van Sovjet-Rusland of de Vereenigde Staten. Wij Nederlanders moeten ein delijk eens weer onze spreek woordelijke nuchterheid laten spreken. Wij zijn gewend geraakt aan de schijn-souvereiniteit uit het verleden. Wij moeten ons er van bewust worden, dat geen en kel volk op den duur - meer in staat is zich te verdedigen. Juist wanneer wij prijs stellen op onze nationale zelfstandigheid, is de eenige weg, dien wjj kunnen gaan de natuurlijke weg naar de soli dariteit tusschen natuurlijke bondgenooten. Wjj moeten komen tot een Europa, dat, gelijk de Reichs- pressechef dr. Dietrich het dezer dagen uitdrukte, cultureel een veelheid, economisch een éénheid en politiek een gemeenschap van In het Maritiem Museum te Rotterdam wordt tol en met 6 Februari 1 944 een tentoonstellirg gehouden van Rotterdamsche zeilschepen uit de 19de eeuw. Op deze expositie zijn fraaie modellen van zeilschepen, die een rol speelden in de geschiedenis der Nederlandsche scheepvaart, te be wonderen De bark .Doelwijk", een der eerste schepen van de reederij W Ruys J Dzn. te Rotterdam Dit schip, dat in 1850 tewater werd gelaten, stootte op de thuisreis van Sydney op een koraalrif en werd na door de bemanning te zijn verlaten, geheel verbrijzeld CNF/Hof/Pax m zelfstandige naties is. Wij moe ten komen tot een solidair Europa waarin de samenwerking, gelijk minister Göbbels het uitdrukte, op de basis van vrijwilligheid ge schiedt. En daaraan voeg ik toe: wij moeten komen tot een lots verbondenheid van Germaansche volkeren in den vorm van een statenbond, een groot Germaansch rijk of hoe dan ook. die allen omvat van Germaanschen bloede en waardoor aan Europa een enorm krachtcentrum wordt ge geven. VERKLARING VAN DEN FÜHRER. Velen zullen zeggen dat is alles goed en wel, dat gij er zoo over denkt, maar als Duitschland ge wonnen heeft Is de meening van den- Führer maatgevend. Hoe denkt hij er over? En hiermede kom ik tot het bezoek aan den Führer, waarvan ik zoo juist ben teru|gekeerd. Op de groote functionarissen- bijeenkomst van Zaterdag 5 Juni 1943 heb ik gezegd: „Ei- zijn twee groote princi- pieele zaken: 1. Wat zal het zijn? Voortzet ting van de groot-Germaansche politiek of inleiding van de groot- Duitsche politiek9 2. Zal hier in Nederland gods dienst- en gewetensvrijheid be staan of gewetensdwang? Ziehier twep principieele pun ten. waarover geen twijfel mag blijven voortbestaan wil gewerkt kunnen worden. Want twijfel wordt, gewekt en aan dien twijfel moet een einde worden gemaakt. Men zegt: de Beweging is een overgangsvorm erf zij wordt mis bruikt. Maar de Führer heeft be paalde afspraken met mii ge maakt en daarvoor kom ik op. Daarom heb ik den Rijkscommis saris verzocht voor mij een on derhoud met den Führer aan te vragen. Niemand anders dan ik ben rerantwoordeliik voor het lot van het Nederlandsche volk. Het is noodzakelijk, dat de Führer het lot van ons volk met mij be paalt. Ik .heb dit verzoek eed aan op dat de lijn doorgetrokken kan worden. Er is maar één man, die deze lijn bepaalt, dart is de Führer Hij zal dit met mij doen. Zoo sprak ik op de groote func- tionarissenbijeenkomst van 5 Juni van dit jaar. De oorlogsomstan digheden en de ingrijpende ge beurtenissen in Italië waren oor zaak dat aan het verzoek niet direct gehoor gegeven kon wor den, althans als ik een rustig en gedegen onderhoud op prijs zou stellen. En dit was juist hetgeen ik wenschte. Gij hebt in de couranten de officieele mededeeling gelezen, dat de Führer mij in zijn hoofd kwartier ontvangen heeft, „voor een vrij langdurig onderhoud, tij dens hetwelk de thans hangende vraagstukken in den geest van de vertrouwelijke en hartelijke sa menwerking werden besproken". Dit was de vijfde maal, dat lk den Führer ontmoette. Eenmaal in 1936, voorts in 1940, 1941, 1942 en nu de vorige week. Nimmer heeft een onderhoud met mij plaats gevonden, dat zulk een warmen toon had en zulk een hartelijk karakter. Gij zijt natuurlijk allen be nieuwd te weten hoe ik den Füh rer aangetroffen heb. Welnu, in goede gezondheid, veel beter dan het vorig jaar en stralend van den wil om zijn roeping te vol brengen: Europa voor den onder gang te behoeden. Open en eer lijk heeft hij met mij gesproken, zooals dit ligt in" zijn karakter, dat van geen konkelarijen en draaierijen wil weten. Van miin inzichten en mijn streven, dal is uw inzicht en uw streven mijne getrouwe kameraden, heeft hij ten volle kennis genomen en daar mede is hij het ten volle eens. Natuurlijk zijn ook de twee principieele vragen behandeld, die ik zoo even in herinnering heb gebracht. Ten aanzien van de denationaliseering van Neder landers, de grondslag voor inlij ving, zei de Führer letterlijk en daarom gebruik ik hier de oor spronkelijke Duitsche woorden: „So kann auch nicht die Ab- sicht bestehen, die Niederlander zu entniederlandern, sondern es kommt darauf an, mit den übri- gen Germanischen Vólkern zu lösen, was gemeinsam gelost werden muss. Wir dürfen den Vólkern an Freiheit nicht nelimen. was ge- nommen werden kann. sondern möglichst Freiheit lassen" "Vertaald in het Nederlandsch „Zoo kan niet het voornemen bestaan, de Nederlanders te de- nationaliseeren, maar het komt er op aan met de overige Ger maansche volkeren te volbrengen, wat gemeenschappelijk gedaan moet worden. Wij mogen den vol keren niet alle mogelijke vrijheid ontnemen, integendeel wij moe ten hun zooveel mogelijk vrijheid laten". Mij dunkt dat is duidelijke taal. volkomen in onzen geest, waar mede w« van ganscher harte in stemmen. En wat onze opvattingen om trent de godsdienst- en gewe tensvrijheid betreft, ook- die heb ik ten volle bevestigd bevonden. Kerk en staat hebben ieder hun eigen roeping, de kerk zal de staat niet critiseeren en de staat de kerk niet. Ieder moet met zijn eigen geweten in het reine bren gen, hoe hij God wil dienen. Wat wjj al deze jaren hebben gewild en ten koste van zooveel offers hebben nagestreefd was goed, is goed en blijft goed en het stemt ons tot groote verheugenis te weten dat de Führer er ook zoo over denkt. Vaster dan ooit staan wij nu in onze schoenen. Onze tegenstan ders kunnen er nu niet meer on der uit. Zjj kunnen geen verhalen meer doen over kerkstrijd of in lijving zonder zich schuldig te maken aan het spreken van on waarheid. Natuurlijk zullen er nog wel stemmen gehoord worden van lieden die het beter weten. Ik heb den Führer nog nooit zoo harte lijk zien lachen als toen hij tij dens het onderhoud kennis nam van het Nederlandsche spreek woord: „De beste stuurlui staan aan wal". Dat vond hij kostelijk en hij zal het niet vergeten. Wij vergeten hét evenmin, want wij komen dit onaangename soort lieden dagelijks tegen. Het zal onzen tegenstanders steeds moeilijker vallen ons zon der verdraaiing van de feiten met argumenten te bestrijden. •Wij zeiven groeien in de Be- Van Maandag 13 December 1943. weging en naar iormaties ais dragende kern, in de nevenorga nisaties. in de volksordening ook al zijn de oorlogsomstandigheden daartoe bezwarender dan ooit. Als bewijs daarvan moge gei den onze barometer. die nog nooit gefaald heeft, de verkoop van ons strijdblad „Volk en Va derland" De oplaag is gestegen tot 200.000 exemplaren en ik weet zeker dat als de Beweging zich als één man zou Irlspannen en daardoor het aantal colpor teurs vergrootte, binnenkort een oplaag van een kwart millioen bereikbaar is. Daaruit blijkt de groote belangstelling voor het nationaal-soeialisme speciaal in de eenvoudige kringen der be volking. die meer dan de z.g. in- tellectueelen begrip hebben voor de wenteling der tijden. Ik zou onvolledig zijn als lk dit overzicht zou sluiten zonder met een enkel woord te spreken over onze Duitsche medestanders. Dus in de eerste plaats over de N.S.D.AP. in Nederland, opge richt door den gestorven Haupt- dienstleiter Fritz Schmidt, die zijn leven besteed heeft in dienst van den Führer en zijn volk, maar ook tot het laatst pal stond voor de N.SR. De woorden: „marcheeren in onze rijen mede" zijn ten volle van toepassing op hem, dien wij in groote liefde blijven gedenken. Zijn opvolger Dienstleiter Rit- terbusch heeft zich in korten tijd het vertrouwen en de sympathie verworven niet alleen van de leden der N.S.p.A.P. in Neder land, maar evenzeer van onze N.SJB.-ers. De vaste kameraad schap tusschen Duitsche en Ne derlandsche nationaal-socialis- ten, die Schmidt gewild heeft, is onder zijn voorloopig bewind ver sterkt en het zal u, mijn kame raden, een groote voldoening zijn te weten, dat op den dag dat ik het onderhoud met den Führer had. aan hem is uitgereikt ziin definitieve aanstelling als leider van het Arbeitsbereich Nieder- lande der N.S.D.A.P., eigenhan dig door den Führer ondertee kend. Voorts is het mij een behoefte U, mijnheer de Rijkscommissa ris, mijn groote erkentelijkheid te betuigen voor Uwen inzet voor ons volk en onze Beweging Als vertegenwoordiger van den Füh rer hebt gij natuurlijk immer de belangen van het groote geheel behartigd, maar daarnaast hebt^ gij in toenemende liefde voor Ne derland ook. de belangen van ons volk zoo goed als de oorlogsom standigheden dit veroorloven met kracht weten te verdedigen Ook de Beweging hebt gij leeren ken nen en leeren waardeeren. waar door tusschen U en mij een band ontstaan is. die zoo hecht is. dat hij tot voorbeeld kan dienen voor de lotsverbondenheid der Ger- meensche volkeren. Wij hebben het recht te spreken over Euro peesche solidariteit omdat wij handelenin Germaansche soli dariteit en deze vindt weer haar basis in het samengaan van Duit sche en Nederlandsche natio- naal-socialisten en in den band, di»3 U en mij persoonlijk verbindt. En hiermede, mijne kameraden ben ik dan gekomen aan het ein de van hetgeen ik u op dezen dag, de herdenking van ons twaalfjarig bestaan als Na'uo- naal-Socialistische Beweging der Nederlanden, te zeggen heb. Gij gaat weer terug naar uw woon stede en naar uw werk. Gij be geeft u uit dezen kameraad- schafipeliiken, ons zoo vertrouw den, krin? in de omgeving van volksgenooten. die u :ten deele nog wantrouwen, tegenover U staan, u bestrijden, soms op min der oorbare wijze. Uw taak is om krachtig en doelbewust voort te gaan met uwen strijd voor volk en vaderland. Dat kunt gij nu beter dan ooit te voren. Gij beschikt over het heldere inzicht in de ontzagwekkende ge beurtenissen van dezen tijd, die beslissend zijn voor het voortbe staan van Europa en daarmede voor het voortbestaan van ons eigen volk en vaderland. Gij hebt u doelbewust geschaard aan de zijde van het recht, de Europeesche beschaving en den godsdienst verdedigend tegen dea modernen Djengis-Khan en da

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 5