VERDUISTEREN: ievens het dertiende jaar van uw beweging is, zal niet het gemak kelijkste zijn. Het zal wellicht, wat de uiterlijke omstandigheden betreft, het zwaarste jaar wor den. Want er behoort niet veel gave der profetie toe, om te consta- teeren, dat het jaar 1944 het oe- slissende jaar van dezen wereld- strijd zal worden. Derhalve wordt het dertiende jaar het jaar der op de proefstelling voor uw be weging, het jaar, waarin u zelt het Nederlandsehe volk alles moet geven wat ge het slechts geven kunt, want het Nederland sehe volk zal in dit jaar de lei ding en den steun van sterke, politiek-bewuste harten noodig hebben. Ik vergezel u in dit jaar met mijn beste wenschcn. Weest u er zeker van dat ik in opdracht van d< "iihr-i en uit een eigen behoefte de barten, zal doen wat ik maar doen kan, in het be wustzijn van onze bloedsverbon- denheid. maar vooral uit het ge voel eener diepe en in den strijd beproefde kameraadschap. Mijnheer Mussert! Ik wensch u voor het komende jaar van gan- scher harte, namens al mijn ka meraden, veel geluk en verzeker u de trouwste kameraadschap, die ons, nationaal-socialisten, verbindt. (Stormachtig applaus). Nadat de Leider den Rijkscom missaris met een handdruk dank gebracht had voor zijn rede, nam Mussert zelf achter de microfoon plaats, nadat hij tevoren minu tenlang door zijn enthousiaste aanhangers was toegejuicht. REDE VAN DEN LEIDER Twaalf jaren N.S.B. in vogelvlucht. Heden herdenken wij met el kander den dag, waarop twaalf jaren geleden, 14 December 1931, de Nationaal weging werd opgericht, zonder dat buiten mij iemand er iets van wist dan de eenige man, met wien ik dezen beslissenden stap deed, Van Geelkerken. Nu herdenken wij dezen dag met tienduizenden en zoo gaarne zou ik nu die tienduizenden bij elkander hebben op de wijze zooals dit tot 1940 geschiedde op het Hagespraakterrein te Lunte- ren. De oorlogsomstandigheden, hun inzet in militairen of eco- nomischen dienst, de beperkte vervoersmogelijkheden maken dit onmogelijk, zoodat dit nu op een dozijn plaatsen in Nederland geschiedt, gescheiden. maar toch verbonden. Het is de gewoonte bij de her denking een terugblik te geven over den afgelegden levensweg. Twaalf jaren van strijd om de ziel van dit volk om de topkomst, van dit volk. zijn voldoende rijk aan stof voor urenlange verhan delingen. Wij moeten meer voor uit zien dan achteruit, daarom zal ik maar vluchtig het verle den kunnen aanroeren om des te meer gelegenheid te hebben om te spreken over heden en toekomst. Wij zijn in 1931 begonnen, omdat wij niet anders konden. Wij walgden van de kunstma tige politieke verdeeldheid, het opteren van de volkskracht in onderlingen strijd van partijen, die zeiden de natie te willen dienen, maar haar tot onmacht doemden. Het verval van de volksche waarderfi het schreeu wende sociale onrecht voort vloeiende uit de uitstooting van honderdduizenden uit den ar beid, zou nimmer verbeterd kun nen worden door een verdeeld en een verscheurd volk. Ons stond voor oogen het hervinden der natie op de eenige mogelijke basis voor alle goedwillende en eerlijke lieden: de liefde voor volk en vaderland en den wil tot sociale gerechtigheid; opdat ons vaderland een tehuis zou worden waarin alle volksgenoo- ten, die dit waardig zijn, zich ge borgen zouden gevoelen. Het was een appèl aan de beste tradi ties en de zuiverste instincten der natie. Nadat in het jaar 1932 in alle stilte de eerste duizend waren te zamen gebracht werd 8 Ja nuari 1933 in Utrecht de eerste landelijke openbare bijeenkomst gehouden onder het hoongelach der onwetenden en de woede- kreten der rose en roode ophit sers .tot den klassenstrijd. Niet te-Mn groeide van dien dag af de oeweging gelijk een lawine. Nog vóór het jaar 1933 ten- eindei was, pleegde de democratie zelf moord met de bedoeling daar door in het leven te blijven. Dit deed zij door alle democratische beginselen over boord te werpen waar het betreft de bestrijding van de zoo snel groot wordende N.S.B. Het regende verboden met als sluitstuk voor dat jaar het verbod voor ambenaren zoo om streeks Kerstmis 1933. Alle leden van de N.SJ3. werden uit hun ambt ontzet, zonder schadeloos stelling, zonder pensioen, onge acht het aantal dienstjaren, ten zij zij het lidmaatschap en den steun alsnog wilden beëindigen. Dra volgden de kerken met hare waarschuwingen, onthouding van .sacramenten, enz. De vakvereeni- gingen -besloten de leden der N.S.B. uit haar werkloosheidskas- sen uit te stooten. Van de kan sels, van de spreektribunes van parlement en gemeenteraden, van de redactiebureaux der talrijke kranten en weekbladen stroom den dag in, dag uit verwenschin- gen tegen de N.S.B., laster en verdachtmaking Door de bezit tende klasse werden wij genoemd erger dan communisten. Alles wat Marxistisch was noemde ons gekocht en betaald door het ka pitalisme De godsdienstigen stel den ons voor als kcrkvernielers. voor de atheïsten en de aanhan gers van het Nieuw-Maltnusia- nisme waren we de «wavtste reactionairen. Alles wat macht en aanzien had in dit layd. had elkander gevonden in hun geza- menlijken angst voor het opko mend nationaal-socialisme. De verkiezingen van 1935 De- vestigden den fabelaGhtigen groei Bijna driehonderdduizend men- schen stemden op de N.S.B. Van 1935 tot 1937 hadden de veree- nigde politieke partijen den tijd om met alle middelen, onder ter zijdestelling van alle regelen van moraal en fatsoen, ons te bestrij den, teneinde ons~bij de Tweede Kamerverkiezing van 1937 te vernietigen. E.D.D. werd opge richt; de Oxfordbeweging inge voerd, het Joodsche geld stroomde overal waar sprake was van be strijding van de N.S.B. In 1937 werden wij tot de helft teruggedrongen, maar vernietigd, neen! Den volgenden dag ston den onze mannen en vrouwen met „Volk en Vaderland" op de straat, alsof er niets gebeurd was. alsof de Joden niet met doodkisten door Amsterdam zeulden om de N.S.B. te begra ven. Nimmer zullen wij vergeten, dat de Beweging is blijven staan, dank zij den moed en de trouw van onze colporteurs na dien ver kiezingsdag. Onze tegenstanders -hoopten, dat wij er nu mede zou den uitscheiden. Hoeveel malen men mij in die week heeft aan geraden om er nu maar mede op te houden, weet ik niet Maar daar lachten wij alleen om. Op houden zou verraad zijn. Verraad aan al het werk en al het lijden van 1931 tot 1937. Integendeel! Eén gevoel beheerschte ons: maar nu eerst recht. Doorzetten tot ondergang of overwinning. Een taaie, liarde verdedigings strijd volgde van 1937 tot Mei 1940 Drie jaren in het defensief, uitvallen doende, waar dit moge lijk was. Het wapen van het Ko ninkrijk der Nederlanden was: Je malntiendrai. Dat hebben wij drie jaar in toepassing gebracht, terwijl zij, die het moesten doen er in Mei 1940 na drie dagen genoeg van hadden. Omdat wij ons in 1935 al soli dair verklaard hadden met alle nationaal-socialisten en fascisten van Europa en dit standpunt met ijzeren consequentie vasthielden bij iedere botsing van de demo cratische mogendheden met Ita lië en Duitschland, omdat wij daarin zagen, zooals wy dit nu duidelijker dan ooit zien, de eenige levensmogelijkheid van ons volk, gingen onze tegenstanders er meer en meer toe over om het wapen der gemeenste verdacht making te voeren, dat tegenover nationaal-socialisten maar moge lijk is, nl. ons voor te stellen als onbetrouwbaar, ja, als landver raders Intusschen gingen zij, die de macht uitoefenden, voort met ons volk te drijven naar den af grond. Onze waarschuwingen wa ren die van den roepende in de woestijn Wat onvermijdelijk ko— men moest en waartegen wij te vergeefs gewaarschuwd hadden, kwam. De catastrophe van Mei 1S40 De Beweging eindigde in de concentratiekampen der democra- ie, die zij zusterlijk deelde met de Duitschers. Hitiers troepen hebben ons daaruit bevrijd. Ook dit vergeten wij nimmer. Bijna negen jpren van strijd voor het welzijn der natie, waren beloond met bedreiging, moord, doodslag en concentratiekampen. Dat was tragisch. Deze tragiek heeft zich dit jaar in vegl erger mate in Italië herhaald.' Daar stond Mus solini met zijn zwarthemden meer dan 20 jaren Deze heroïsche fi guur, die te groot was voor zijn volk en te zuiver voor een door trapt corrupte hofkliek, werd ver kocht en verraden door een mi niatuurkoning en een eerloozen maarschalk en zou aan de joden in New-York als een wild beest uit een dierentuin in een kooi worden uitgeleverd ter bespu wing, als Hitiers trouw en de dapperheid zijner bevrijders hem niet hadden gered. Zooals wij in 1940 ons voortbestaan als men- schen en als Beweging dankten aan Adolf Hitler, zoo dankt ook Mussolini en danken zijn getrou we zwarthemden der herboren fascistische beweging hun voort bestaan aan den Führer, die sindsdien onbetwistbaar leider van Europa is. Na ae Meidagen van 1940 kon den wij weer voortgaan met on zen arbeid. Het was een fout van velen onzer te dennen, dat ons volk door de keiharde gebeurte nissen tot het besef was geko men van de juistheid van ons sneven wat toch redelijkerwijze verwacht had kunnen worden. Het was een fout te denken, dat de overwinning ons als een rijpe vrucht in den schoot zou vallen. De feiten waren deze: de weg oiyi voort te gaan met onzen ar- bèid, was niet langer versperd. De waarhéiü. die wij al die jaren verkondigd hadden, kon nog al tijd geen herberg vinden Tien duizenden waren tot inkeer ge komen, honderdduizenden vol hardden in hun voor ons onbe grijpelijk afwijzend standpunt. De levensomstandigheden wer den als gevolg van den oorlog moeilijker voor velen, speciaal voor diegenen, die het onder de democratie zoo bijzonder goed hadden. Harde maatregelen moest de bezettende macht nemen in het belang van de krachtige voortzetting van den oorlog. Lon den en Moskou oefenden onder gronds hun macht uit en haal den jonge menschen over tot daden. die vaderlandslievend schenen, doch in werkelijkheid tegen onze volksbelangen ingin gen. Daartegenover gingen wij taai en onverzettelijk voort in de lijn, die wij nu 12 jaren ge volgd hebben. Sinds den zomer van 1940 onder de leuze: van vijand tot bondgenoot. Een leuze die in de daad is omgezet door de tienduizenden onzer Beweging, die in militairen of teconomischen inzet hun plicht doen in den strijd om de handhaving van Europa. Deze drie jaren van 1940 tot 1943 hebben ons vele moeilijkhe den en zorgen opgeleverd, vele teleurstellingen gebaard, maar ge groeid zijn wij in onzen onver- zettelijken wil om het doel te bereiken, waarvoor wij in 1931 be gonnen zijn: de herleving van ons volk in ons vaderland, dat wij lief hebben. Dit alles is alleen maai- moge lijk geweest door de trouw en de offervaardigheid van mijn kame raden. Het is duidelijk, dat ik er op bedacht ben om dit tot uiting te brengen. Voor de eerste maal is dit geschied door de instelling van het 5-jaar insigne „Hou en trou". Vijf jaren eerlijk en trouw in de Beweging te hebben ge staan, was zeker vóór 1940 een daad, die gezien mocht worden, een daad waartoe slechts een minderheid in staat is. Daarna heb ik ingesteld het eereteeken der Beweging „Strijd en offer", en „Dienen en volharden", voor hen, die in bijzondere mate strijd vaardig waren en offers hebben gebracht. Het spreekt vanzelf, dat diegenen, die niet in de Beweging gestreden hebben en geofferd hebben, maar die zich militair hebben ingezet en daardoor op deze zeer bijzondere wijze het na- tionaal-socialisme en het vader land hebben gediend, te zijner tijd recht hebben op een bijzon dere onderscheiding, die daarop betrekking heeft Vandaag wordt uitgereikt aan eenige duizenden leden het on- derscheidinesteeken voor onafge broken lidmaatschap gedurende 10 jaren. Het zou mij een groot voorrecht zijn geweest dit per soonlijk uit te reiken aan ieder, die dit vandaag heeft gekregen. Ik weet heel goed, dat er onder hen zullen zijn, die in die tien jaren veel minder zich hebben ingezet, dan anderen, die mis schien slechts twee jaren lid zijn, die dus ook minder verdienste hebben dan zij, die later kwamen en meer offerden. Maar dit neemt niet weg, dat zij het dan toch geweest zijn, dié door alle stormen heen 10 jaren onwrik baar zijn blijven staan en daar door aan onze tegenstanders heb ben getoond, dat de N.S.B niet kapot te krijgen was, omdat hun aanvallen afstuitten op hun niet te ondermijnen trouw. Daarvoor wil ik hen nu danken van gan- scher harte. En nu het mij niet mogelijk is aan ieder hunner deze onder scheiding persoonlijk uit te rei ken. geloof, ik te handelen in den geest van allen als ik dit nu doe aan mijn eersten medewerker en plaatsvervanger, Van Geelkerken, dien ik uitnoodig daartoe hier op het podium te komen HET WERELDGEBEUREN. De Beweging is niet te begrij pen, wanneer wij haar beschou wen als iets, dat op zichzelf staat, dat een doel heeft in zichzeive. De Beweging vervult een rol in het groote drama van dezen tijd, het wereldgebeuren. Alleen hij, die begrip heeft van dit wereld gebeuren, is in staat van dit hooge standpunt uit te overzien den toe stand van land en volk en de roeping die ae Beweging in dit tijdsgewricht te vervullen heeft. Daarom acht ik het nu mijn eerste taak dit historisch gebeu ren in groot formaat niet u te bezien om vandaar uit onze stel lingen te betrekken. Er is memand, die niet weet, dat Europa in een strijd staat op leven en dood met den Sovjet kolos eenerzijds en Amerika-En- geland anderzijds. Wat is Europa? Ons continent zal men zeggen. Er is een Ame- rikaansch continent, beheerscht door de Vereenigde Staten, een Oost-Aziatische leefruimte be-- heerseht door Japan en een enostp Aziatisch continent groo- tendeels beheerscht doorde Sov jets. Ziet men op de wereldkaart dezekolossen, dan komt de vraag op of Europa wel een continent is! Geografisch is Europa niets meer dan het Westelijke schier eiland van het enorme Aziatische continent. Dit schiereiland van de zee van Azow tot de Finsche Golf is niet meer dan het 10de deel van het Euraziatisch conti- nen en heeft geen natuurlijke Oostelijke grens, die een goed verdedigbare afscheiding vormt. Daarom staat Europa door de eeuwen heen steeds weer bloot aan het gevaar van een Aziati sche overstrooming. Niettemin is deze Westelijke zoom van Azië reeds sinds onheuglijken tijd het groote cultuurcentrum dei- we reld Wat zou de wereld ziin zon der de Europeesche beschaving, de, Europeesche cultuur? Hoe durft die ontaarde zoon van Europa. Amerika, zijji moeder in den rug aanvallen, als zi.i zich verdedigt tegen het grootste ge vaar, dat hadr ooit uit Azië be dreigde? Zooals gezegd: meermalen is Europa reeds vanuit Azië be dreigd. Uit de laatste 2000 jaren zijn de meeste aanvallen de vol gende: 1. De Hunnen begonnen twee honderd jaar na het begin onzer jaartelling op te rukken naar het bekende Oosten en hadden 250 jaar later vrijwel geheel Oost- en Midden-Europa in handen. Toen drongeD zij het Donau-dal in. staken den Rijn over, namen stormenderhand Metz en bedreig den reeds Orleans. Op de Cata- launische velden, tussohen Chalon aan de Marne en Troyes werden zij eerst tegengehouden door de vereenigde Europeesche machten van die dagen, de Westgoten on der Theodorik de Eerste. De Ro- meinsche legerscharen, in hoofd zaak samengesteld uit Franken, Bourgondiërs en andere Germa nen onder den veldheer Aetius, versloegen Attila. Daardoor werd Europa gered. 2. De Mooren staken in 711 de Straat van Gibraltar over. De Westgoten, de toenmalige heer- schers van Spanje, werden ver slagen. Zij trokken over de Pyre neeën Frankrijk binnen en werden in 732 door Karei Martel by Poi tiers verslagen. Echter eerst in 1492 komt een einde aan de over- heersching van Spanje- 3. De Mongolen kwamen weder om in het begin der 13de eeuw van hedenmiddag 16.36 s® tot morgenochtend 8.30 u® De maan ging heden onder n 9.56 uur en komt op te 18.18 urn. naar Europa onder aanvoering van Djenghis Khan, d.w.z. we- reldheerscher. Nadat Rusland was onderworpen trokken de Mon- goolsche horden moordend, brant stichtend, plunderend Polen bin nen en werd o.a. Krakau ver brand. Maar wederom maakten de Europeesche volkeren front te gen den Aziatischen indringer. Ii 1241 komt het bij Liegnitz tot een beslissenden slag tusschen de Mongolen en de Europeesche le gerscharen Op het critieke oogen- blik had Europa de handen in eengeslagen en gewonnen. 4. De Turken staken in 1358 df Dardanellen over en bezetten Ga- lipoli. In 1402 werd de Turkscht sultan verslagen door den Mon- golenhoofdman Timoer Lenk. De latere ineenstorting van dit Mon- golenrijk opende de mogelijkheid om den inval in Europa voort te zetten. Het Oost-Romeinsche rijk moest de vlag in 1453 strijken. Ia 1529 stonden de Turken voor de poorten van Weenen. In 1683 be legerden de Turken voor de twee de maal Weenen. Ten slotte wer den zij eerst in 1687 verslager door den genialen veldheer des Keizers, Eugenius van Savoye Viermaal is de vloedgolf geko men en doorgedrongen tot in hel hart van Europa. Alleen met de grootste inspanning is het gevaat gekeerd. Ditmaal is het gevaat grooter dan ooit te voren Het bolsjewisme is niet anders dan de nieuwe levensvorm van de milli- oenenmassa's van Oost-Europa en Noordelijk Azië. Stalin is de Djengis Khan en de Attila vac onzen tijd. Hij put uit een reser voir van 200 millioen menschelijke wezens, een enorm grondstoffen- potentiaal over een onmetelijke ruimte, waar geheel Europa in kan ronddraaien. De Europeesche techniek is hem door Europeanen en Amerikanen geleerd. Tiendui zenden tanks, vliegtuigen en ka nonnen behooren tot zijn wape nen. Men moet toch wel zeer naiei zijn om te denken, dat het Sov- jetdoel daarin bestaat om het Oostelijke randje van Europa te veroveren en toe te voegen aai het onmetelijke Sovjet-rijk- Dal daartoe ongetelde millioenen van zijn onderdanen door hem wor den opgeofferd. Het is duidelijk en onweerlegbaar, dat de verove ring van Europa en Noord-Afrika het eerste doel is, om daarna 4e wereldrevolutie te* voleindigen. Wat de overstrooming van Eu ropa door de sovjets beteeken t is evenmin een geheim. Het betee kent het einde van de Europee sche beschaving, het einde der Europeesche volkeren. De metho de is eenvoudig en doeltreffend. De geheele intelligentia en 'de bourgeoisie worden afgeslacht oi naar Siberië vervoerd om in de bosschen en de mijnen te werken tot zij in den meest letterlijken zin zijn gecrepeerd. De vrouwen worden toegewezen aan de hall en heel Aziatische stammen. De kinderen worden tot bolsjewieken gemaakt. Na één generatie zijn er geen Europeesche volkeren meer. Nooit - is het gevaar voor het voortbestaan van Europa grooter geweest dan nu. Het is de plichi daartegen front te maken en mede te werken aan de verdedi ging van Europa. ALS EUROPA SOLIDAIR WAS Zou Europa solidair zijn, dar zou met vereende krachten de oorlog reeds tot een goed einde gebracht zijn. Het is de tragiek van dezen tijd, dat zelfs in het aangezicht van het grootste ge vaar Europa nog geen eenheid kent. Het groote krachtcentrum van Europa is Duitschland, dank zij het nationaal-soclalisme, (Jank zij Adolf Hitler. Europa zou reeds verloren zijn als er geen nationaal socialisme was gekomen. Wij kun nen het niet anders zien dan als de laatste kans. die God aan Eu ropa geeft om behouden te blijven en daarvoor danken wij den Schepper eerbiedig, doordrongen van den plicht om onze krachten in te spannen in deze worsteling- Niet alleen dat Europa niet so lidair is, maar Engeland heeft zich verlaagd tot springplank van 2—J

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2