BINNENLAND Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap. Ukraine-sigoretten. RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS AGENDA STADSNIEUWS Zóó verzej-icDt men compost wtss>gL of- g U"ostort^ja^sbtLjg^ Plak <Lr -vóór hat aucxribvzAari- ean- postee-geL op Dat" SpcLaj-t fcjcL Help P.T.T en. TXseLfr De oprichting van de werkge meenschap Maastricht der Ne derlandsch-Duitsche Kuituurge meenschap te Maastricht is Don derdagmiddag ingeluid door een carillonconcert door den stads- beiaardier. Inmiddels verzamelden de ge- noodigden zich in de stijlvol versierde hall van het stadhuis. Onder de gasten werden opge merkt de heeren Schmidt en Thiel, Beauftragter voor Lim burg, graaf De Marchant et d'Ansembourg, de secretaris-ge neraal der NJS.B. ir. Huygen, de voorman der Germaansche S.S. in Nederland, SS-Standartenfüh- rer Feldmeyer en* de commandant der W.A. mr. Zondervan. Als gastheer trad op de bur gemeester der Limburgsche hoofd stad, mr. Peeters, die het in zijn welkomstwoord een voorrecht noemde, het stadhuis aan de N.DK. te kunnen afstaan. De voorzitter van deze organisatie, de heer H. C. van Maasdijk, sprak hierna over de doelstel ling der kuituurgemeenschap, die de gedachte der cultureele ver bondenheid tusschen het Neder- landsche en het Duitsche volk wil verdiepen. Spreker memoreerde het werk, dat de Kuituurgemeenschap in de bijkans drie jaren van haar bestaan heeft verricht. In dertig onzer groote steden bestaan werkgemeenschappen met in to taal 15.000 leden. In 13 plaatsen werden populaire taalcursussen ingericht voor Nederlanders en Duitschers. In 1942 werd de Kameropera opgericht. Deze heeft in 1943 115 voorstellingen gegeven. 46 eigen balletuitvoeringen en 46 eigen operette-uitvoeringen. Verder or ganiseerde zij 31 symphonie-, opera- en kamerconcerten en 18 radioconcerten. De ND.K. heeft tevens in 1943 georganiseerd 113 lezingen en 18 excursies, alsmede Nederlandsche kunsttentoonstel lingen in Duitschland en wel te Keulen, Hagen, Osnabrück, Ol denburg. Karlsruhe, Stuttgart, Preiburg i. Br. en Duitsche kunst- Afbeelding van het indentiteitskaartje van het Nederlandsche Roode Krui* voor kinderen beneden de 15 jaar. Deze legitimatiekaartjes zijn verkrijg- beer bij de gemeentesecretarieën, boofden van scholen en afdeeling- besturen van het Ned. Roode Kruis, Ha invulling van een aanvraagformulier CNF/Meljer/Pa* m tentoonstellingen in Nederland (Amsterdam, Leeuwarden, Gro ningen en Den Haag) en gaf voor organisaties als Vreugde en Ar beid, Frontzorg enz. 176 voor stellingen. Een eigen geïllustreerd maandblad dient ter voorlichting van en nauwer contact met de leden onderling. Aan het einde van dit over zicht der verrichtingen vermeldde spreker nog, dat de NDK. bin nenkort ook te Amsterdam een eigen tehuis krijgt. Dit wordt on dergebracht in een gebouw in de historische bocht van de Hee rengracht en wel in een perceel, waar op initiatief van den Be- auftragte een Duitsche biblio theek wordt gevestigd. Tot slot installeerde de heer Van Maasdijk de heeren mr. Pee ters en Angermayer als Neder- landsch resp. Duitsch voorzitter der werkgemeenschap Maastricht De dienst perszaken van het Nederlandsche Oost Instituut deelt mede: De bonkaarten, waarop de Ukraine-sigaretten verkrijgbaar worden gesteld, zijn thans alle ver zonden. In verband hiermede wor den de bonnen no. 1 der blauwe en roode kaarten aangewezen om bij winkeliers, die zijn vermeld in de advertentie, welke elders in dit blad is opgenomen, te worden in geleverd. De inlevering dezer z.g. bevoorradingsbonnen kan tot en met Donderdag 16 December a.s. plaats vinden. Den rechthebben den wordt er op gewezen, dat de winkelier op deze bonnen wordt bevoorraad. Daarom is het nood zakelijk, dat men de sigaretten bij denzelfden handelaar koopt, waar men zijn bon no. 1 heeft ingele verd. Binnen enkele dagen volgt de bekendmaking der bonnen, waarop bij dezen winkelier de si garetten kunnen worden be trokken. Herziening kinderbijslagregelingen De secretaris-generaal van het dept. van sociale zaken heeft in een circulaire aan de burgemees ters in overweging gegeven om de in hun gemeenten bestaande kin derbijslagregelingen aan een her ziening te onderwerpen, wanneer deze minder gunstig zijn dan de regeling, die met 1 Januari 1944 in werking treedt voor arbeiders, die onder de wettelijke kinderbij slagverzekering vallen. Ook voor die groepen van rijkspersoneel, waarop sedert 1941 een regeling wordt toegepast, die practisch ge lijk is aan de toenmalige voor schriften der kinderbijslagwet zal een aanpassing bij de sindsdien in de wettelijke kinderbijslagverzeke ring aangebrachte verbeteringen tot stand worden gebracht. Overigens behoeven de kinder bijslagregelingen van publiekrech telijke lichamen, welke voor het jaar 1943 als bijzondere regeling zijn erkend, voor het jaar 1944 niet opnieuw een afzonderlijke erken ning Indien zulk een bijzondere regeling echter voor het betrokken personeel minder gunstig mocht zijn dan de toepassing der wet telijke kinderbijslagverzekering, zal de secretaris-generaal na 1 Januari 1944 gebruik maken van zijn be voegdheid tot intrekking van de erkenning. Het twaalfjarig bestaan der N.S.B. De persdienst van de N.S.B. deelt mede, dat de rede, welke de Leider, Mussert, heden ter gelegenheid van het twaalf jarig bestaan der beweging uit spreekt, tusschen 5 en 7 uur na middag over Hilversum 1 zal wor den uitgezonden. Burgemeester van Valburg ont slagen Bij besluit van den com missaris-generaal voor bestuur en justitie is mr. H. C. 's Jacob met ingang van 23 November 1943 ont slagen als burgemeester van Val burg. P.T.T. met Kerstmis en Nieuw jaar Op beide Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag zal de dienst uitvoering op de postinrichtingen geheel als op Zondag worden uit gevoerd. Belastingbetaling wordt op 31 December slechts tot 15 uur aangenomen. In de groote steden zullen op den Nieuwjaarsdag twee briefpostbestellingen worden uit gevoerd, in de overige plaatsen één. Politiek weekpraatje Het po litiek weekpraatje van Max Blok zijl. uit te zenden op Maandag 13 December over Hilversum 1 om 18.45 uur, heeft tot titel: „Uit goed-katholieke kringen". Een onverwachte tocht met een U-boot naar het vijandelijk gebied wa* de ervaring der bemanning van een Duitsch verkenningsvliegtuig in de IJszee, dat wegens motorschade op zee moest dalen. De inzittenden werden door een in deze wateren opereerende U-boot opgenomen, maakten den geheelen tocht mede en vervulden zoowaar de voorwaarden ter verkrijging van het U-boot-Abzeichen, dat hen na terugkeer van het schip namens de FdU werd uitgereikt. Tusschen de vliegers en de be manning van de U boot ontstond tijdens de vaart een zeer hartelijke en kameraadschappelijke verhouding De vliegers in gesprek met een der oilicieren PK Eimke/Sch/CNF/P m Echtpaar te Lieshout tot vier jaar veroordeeld De Bossche rechtbank heeft den weve. G. van A. uit Lieshout en zijn echtge- noote P. S., die op 19 December van het vorige jaar hun buurman C. Boudewijns van het leven heb ben beroofd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf zonder aftrek van voorarrest. Het echtpaar, dat als zeer twistziek bekend staat, had dien dag weer eens ruzie ge kregen met zijn buurman waar bij beiden zich zoo opwonden, dat zij met schoppen op B afstormden en hem zoo toetakelder dat hij even later den geest gaf- De offi cier van Justitie had zoowel tegen de vrouw als tegen den man een gevangenisstraf van zes Jaar ge- eischt. Controleur van den C.C.D. ge dood De lossche rechtbank heeft de zaak tegen den 31-Jarigen landbouwer W. P. van den Berg, uit Cuyck. die beschuldigd is op 3 September van dit jaar den con troleur van den C.".D., P. Hen driks met een hooivork te hebben gedood voor een nader onderzoek naar de instructie teruggewezen. Het byhouden van nachtregis- ters door hotels De Hilversum- sche kantonrechter, mr H. P- van Heyst, heeft schriftelijk vonnis ge wezen in de zaak gen den Blari- cumschen hotelhouder J. v. d. B., wien ten laste was gelegd, dat hij aan een zestiental personen nacht verblijf had verschaft en daarbij geen doorloopend register heeft gehouden, zooals voorgeschreven in artikel 438 van het wetboek van strafrecht. Verdachte had on langs ter zitting betoogd, dat z.l. de verplichting, door genoemd ar tikel opgelegd is vervallen, door dat de hotelier ingevolge nieuwe voorschriften van den Rijkscom missaris in triplo aanmeldingsfor mulieren moeten invullen. Ver dachte had daarbij een circulaire overhandigd, afkomstig van het hoofdbureau van pclltié te Am sterdam. waarin stond vermeld, dat het ln gebruik zijnde nacht- register kon vervallen en de for mulieren als vreemdelingenregister konden dienst doen Hetzelfde standpunt werd Ingenomen door Horeca. In zijn schriftelijk vonnis heeft de kantonrechter thans ln deze principleele zaak uitspraak gedaan. Hij achtte het ten laste gelegde feit wel bewezen, maar niet strafbaar en ontsloeg den verdachte derhalve van rechtsver volging. Haagsche politierechter AN. te Leiden was ln het door hem be woonde perceel aan het sloopen gegaan, hetgeen echter door den huisbaas niet erg gewaardeerd werd. De planken van een kast verdwenen in een kachel, en de officier vond het geval zoo eigen aardig, dat hij gezien het straf blad, drie maanden gevangenisstraf eischte. De rechter veroordeelde tot twee maanden gevangenisstraf. De huisvrouw A. G M. S. te Lei den toog trouw naar de kerk, doch niet zoozeer uit godsdiensti ge overwegingen, dan wel om er financieel beter van te worden. Zij nam nl. taschjes weg van andere bezoeksters. Behalve dit. had ver dachte ln een winkel een tasch van een klein kind genomen, het geen de officier eveneens een kwa de noot tegen verdachte vond. Daarom vorderde hij drie maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden met gratiemogelijkheid. De verdediger wees op persoonlijke moeilijke omstandigheden voor verdachte die uit financieelen nood tot haar daden was gekomen. Na dit pleidooi wijzigde de officier zijn elsch ln twee maanden gevan genisstraf met volledige gratie. De rechter verklaarde het hier een moeilijk geval te vinden, opleggen van een boete heeft ook bezwaren. Daarom werd het vonnis een week gevangenisstraf, doch met toepas sing der gratie clausule. De Economische rechter straft. - Een jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek van preventief luidde d$ eisch van den officier tegen P. -J. van Veen te Zoeter- woude. die samen met J. H. Ver- steegen uit Zoeterwoude, thans evenals van V. gedetineerd, een schaap had gestolen en geslacht. Het dier was uit een weiland langs het Delftsche Jaagpad gestolen en in de weide geslacht, bij welke werkzaamheden het tweetal echter was gestoord, waarna men de vlucht nam. Volgens den eglenaar, hadden verdachten het beste schaap uitge kozen dat in het land was. Nu stond alleen v. Veen terecht en werd de zaak tegen V nog aange houden. De rechter legde een jaar en drie maanden gevangenisstraf op met aftrek van preventief. Er was in Boskoop haver gesto len van een landbouwer, de knechts hadden enkele malen den diefstal gepleegd. De haver werd geruild voor sigaretten Behalve een twee tal minderjarigen, kwamen J. van Ooy en C. Toor bii den rechter en tegen elk van hen vorderde de of ficier 7 maanden gevangenisstraf. De rechter volstond met elk twee maanden gevangenisstraf op te leg gen. Daarna stond terecht A. van Ooy die eveneens in den haver- diefstal bezig was geweest, en zijn werkgever had bestolen op die ma nier. Tegen hem vorderde de offi cier zes maanden gevangenisstraf, en werd het vonnis twee maanden. W. P. Verschoor had een meisje laten probeeren een vervalschte suikerbon bii een winkelier te la ten honoreeren. maar de winkelier liep er niet in, en V stond nu te recht voor het vervalschen van de bon waar de officier drie maanden gevangenisstraf voor eischte. De rechter veroordeelde tot drie weken gevangenisstraf. Haagsche Rechtbank. Reeds geruimen tijd bestond er animosi teit tusschen den ploegbaas der Ned. Spoorwegen J Petersen en den tegenwoordigen hulpverver W. V., beiden uit Leidschendam. Deze animositeit was vooral ontstaan, toen Petersen van gewoon wegwer ker tot ploegbaas werd benoemd als opvolger van V die toen ploegbaas was. In den ochtend van 16 Juli bevond Petersen zich in ziln sein huis met eenige arbeiders toen v binnentrad, en een aanmerking op de aanwezigheid van Petersen maakte Daarop onstond een woor denwisseling. waarbij V. een mes trok en Petersen onder den lin kerarm ln het lichaam stak. We gens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel stond V. thans terecht. De eisch luidde 6 maan den gevangenisstraf Door een autobus overreden Op het stationsplein te Alkmaar is gisteren de arbeider van D„ uit Eindhoven, door een juist aan komende autobus overreden. De man was op slag dood. Het slacht offer laat een groot gezin achter. Onvoorzichtig den rijweg over gestoken Bij het oversteken van den rijweg is gistermiddag om streeks half twee op den Apel- doornsche weg nabij Hattum de voetganger J. van R. door een motorrijwiel overreden. Zijn toe stand is levensgevaarlijk. Den mo torrijder treft geen schuld. HEDEN. Stadszaal: Accordeonver. „D.V.V." 7(4 uur nam. Schouwburg: Voorstelling „IJs. brand" te 6% uur nam. Volkshuls: Spr H. C. Verkruy. sen over „De Madonna ln de beel. dende kunst". 4 uur nam. Zondag Jeruël: Samenkomsten te 10 u. voorm. en 5 uur nam. Ned. Leger des Heils: Samen komsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Stadszaal: Dansorkest Frans Wouters. 71/4 uur n.m. StadszaalKindertooneel .Hans en Grietje". 2(4 uur nam. Oegstgeest (Geversstr. 22): Gem. Gods te 10 uur vm. en 4(4 uur nam. De avond- nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden? terdag 8 uur waargenomen door: wordt van Zaterdag 20 uur tot Za- de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 20523. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Raadhuispark 8, Tel. 26274. De geneeskundige dienst te Lei den wordt van hedenavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waar genomen door de doktoren v. Al phen, Kors, Langezaal eh Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. leem huis Telef. 22030. Vergadering Armenraad In het F ederatiehuis hield de Ar menraad gisteravond een verga dering, waarin de secretaris van den Armenraad te Delft, mr. E. Vogelesang, een referaat hield over „Armoede in den tegenwoor digen tyd". Prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink heette als voorzitter allen hartelijk welkom waarna de sectaris, mr. P. A. van Toorenburg de notulen las en enkele mededeelingen deed over het jaarverslag 1942. Vervolgens was het woord aan mr. Vogele sang, die uitvoerig stilstond by de verschillende groepen van armlastigen, als daar zijn ouden van dagen, invaliden, weduwen en niet-valide werknemers. Voorts wees spr. op den materieelen en moreelen nood van de gezinnen, waarvan de mannen in het bui tenland vertoeven, terwijl hij tën slotte ook nog stilstond bij de' kleine zelfstandigen. In dit ver band besprak spr. nog het voe- dings-, kleedings- en verwar- mingsvraagstuk. Met nadruk werd door spr. aangetoond, dat hei rnenschelijk aanpassingsvermogen en de onderlinge hulpvaardig-p heid in dezen tijd ongetwijfeld grooter zijn geworden. Er volgde op deze interessante lezing eenige discussie, waarna prof. dr. Bak huizen van den Brink de verga dering met een kort woord sloot. Italiaansch Operaconcert - Niet lang geleden is reeds geschreven over het optreden van het gezel- schap, dat thans een toumée 1 door ons land neeft gemaakt en in vele plaatsen het auditorium i op aria's en ensembles uit ope-1 ra's van Italiaansche opera-com ponisten in kennis bracht. Dit maal vond in de Stadszaal van hun optreden een herhaling plaats, zij het met een nieuw programma. De alt Riek van Veen en de bas Henk Weimar wisten zich te onderscheiden. De bege leiding berustte in*handen van den heer Johan Ligtelijn. die zich op bijzonder muzikale wijze van zijn verantwoordelijke *aak kweet De belangstelling was niet groot doch het pplaus gul. Rijkspostspaarbank Aan het kantoor der posterijen te Leiden werd in den loop der maand No vember j.l op spaarbankboekjes ingelegd f. 369.293,55 en terugbe taald f. 142.137,84. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 348. Nederlandsche bijdrage tot de ontwikkeling der archeologie Onlangs heeft men kunnen lezen, dat de expeditie, onder leiding van den directeur van het Rijks bureau voor Oudheidkundig Bo demonderzoek, dr. F. C. Bursch, alhier, welke in Mei 1943 onder auspiciën van de studie-afdee- ling der Nederlandsche Oost Com pagnie naar de Dnjepr-bocht is vertrokken, uit het Oosten met rijke ervaringen is teruggekeerd. Het A.NP. heeft dezer dagen een onderhoud gehad met dr. Bursch, ten einde iets meer van zijn in de Oostelijke gebieden op gedane ervaringen te weten te komen. Dr. Bursch vertelde, dat hij was uitgenoodigd door den commissarisgeneraal van Dnjepr- propetrowsk. wiens aandacht was gevallen op eenige grafheuvels en hij hoopte, dat deze de stoffe-

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2