TERREINWINST BIJ SJITOMIR EN KOROSTEN De prijzen van bloemen en planten en speelgoed 84ste Jaargang Zaterdag 11 December 1943 No. 25678 Harde gevechten in zware sneeuwjacht. De toestand aan het Oostelijk front. Het tweede front. VERDUISTEREN Keuringen voor Waffen- S.S. en Landstorm Nederland. DE STEM DER S.S. De Prij'sbeheersching greep in. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede: „Bij Kertsj hebben eigen stoot troepen een belangrijke hoogte Stormenderhand genomen. Vijan delijke aanvallen op het bruggen hoofd Cherson hadden geen resul- ftaat. In het gebied ten Zuidwesten 'an Krementsjoeg werd ook giste ren bij zware sneeuwjacht hard -gevochten. De talrijke hevige aan ballen der bolsjewisten konden voor het grootste deel in den ';egenaanval worden opgevangen, [n eenige penetraties zijn de ge vechten nog in vollen gang. In den sector van Tsjerkassy deed de vijand opnieuw hevige aanvallen. In het gebied van Sjitomir en Korosten maakte de eigen aanval 'in weerwil van den krachtiger ge worden vijandelijken tegenstand goede vorderingen. Tusschen Pripjet en Berezina en aan den Dnjepr ten Noorden van de uitmonding der Berezina wer den verscheidene vrij krachtige aanvallen afgeweerd, eenige pene traties afgegrendeld en gereed staande sovjetstrijdkrachten door een geconcentreerd vuur uiteen geslagen. Van de rest van het Oostelijke front worden geen ge vechten van beteekenis gemeld. Bij de zware afweergevechten der laatste weken in den centralen frontsector heeft zich de Silezische 102de infanteriedivisie onder bevel van kolonel von Bereken bijzonder onderscheiden. In den Westelijken sector van het Zuid-Italiaansche front stelde zich de vijand aan weerszijden van den straatweg naar Cassino in het bezit van eenige bergruggen. Na heen-en-weer golvende gevechten werd daar het eigen verdedigings front eenige kilometers naar het Noordwesten teruggenomen. -~n den Oostelijken sector onder namen de Britten verscheidene, deels door pantserwagens gesteun de, vrij zwakke aanvallen, die alle mislukten. Boven het Zuid-Itali aansche frontgebied werden door luchtdoelgeschut van de lucht macht 9 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten; twee andere toe stellen werden boven de Middel- landsche Zee door lichte Duitsche vlootstrij dkrachten vernield. Bewakingsvaartuigen van een Duitsch konvooi sloegen in den afgeloopen nacht voor de Neder- landsche kust een aanval van Britsche torpedomotorbooten af en schoten twee daarvan in brand". Het stadium van de zomer- en herfstslagen van dit jaar is ge ëindigd; de faze der winterge- vechten 1943/44 staat onmiddel lijk voor de deur, zoo schrijft de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben, in zijn overzicht over den toestand aan het Oostelijk front. Hij ver volgt: Onder invloed van het be ginnende wintersche weer neemt de gebiedsomvang van de ge vechten en de beteekenis daar van meer en meer af. Aan het geheele gevechtsfront van Kertsj tot Newel, dus over een linie van ongeveer 1600 K.M. vonden Don derdag nog slechts op twee plaat sen gevechten van vrij grooten omvang plaats: ten eerste in het gebied ten Zuidwesten en Westen van Krementsjoeg, dus in de groote bocht van den Dnjepr, waar de bolsjewisten hun ont lastingspogingen met het oog op het Duitsche initiatief ten Wes ten van Kief, voortzetten en ten tweede ten Noordoosten van Tsjer- mkof, waar de Duitsche troepen voor en na aan trek zijn. Doch ook in deze beide ge vechtsterreinen doet zich na tuurlijk de winter gevoelen. Dikke sneeuwvlokken belemmeren het uitzicht. Dit verhindert niet, dat aan beide zijden nog steeds ver bitterd gevochten wordt. De ontwikkeling van den Duit- schen aanval met Sjitomir als uitgangspunt is in Noordoostelijke richting nog voorbij Tsjernikof blijkbaar nog steeds niet afgeslo ten, ondanks de ongunstige weersomstandigheden. De zeer sterke tegenstand, dien de bolsje wisten hier bieden, bewijst de be teekenis, die men aan Sovjetrus- sische zijde aan dezen taaien Duitsclien aanval toekent. Dit ligt waarschijnlijk daaraan, dat de bolsjewisten het gevaar vree zen van het ingrijpen van nieuwe Duitsche contingenten uit den sector Korosten en uit het Zuiden De AUP.-correspondent meldt uit Berlijn: Het slotcommuniqué van de con ferentie van Teheran vormt in de Wilhelmstrasse nog steeds het middelpunt der gesprekken. Zoo wel in diplomatieke als in mili taire kringen heeft vooral de zin snede, waarin gesproken wordt over komende groote operaties uit het Oosten, Zuiden en Wes ten, sterk de aandacht getrokken. In het Oosten is op het oogen- blik een duidelijk verflauwen van de activiteit merkbaar, wat hoofdzakelijk een gevolg is van het feit, dat de winter thans voor de deur staat. Nog eenige tijd kan deze betrekkelijke rust aan houden, doch men verwacht van militaire zijde alhier geen lange pauze. Zooals men hier reeds her haaldelijk heeft verklaard, wil men de vraag, of de Russen over een speciaal winterleger beschik ken, in het midden laten, doch wel verwacht men, dat van Sov- jet-russische zijde de aanvallen wederom met kracht zullen wor den hervat zoodra de weersom standigheden dit maar eenigszins toelaten. De verklaring over operaties uit het Westen en Zuiden hebben de kwestie van het tweede front weer meer op den voorgrond ge plaatst. Te Berlijn acht men het vanzelfsprekend, dat dit waag stuk te Teheran uitvoerig ter sprake zal zijn gekomen. Militaire kringen houden ern stig rekening met de mogelijk heid, dat als uitvloeisel van de conferentie binnen korten tijd, wellicht zelfs nog dezen winter, een invasie beproefd zal worden, hetzij op den Balkan, hetzij in Noord- of in Zuid-Frankrijk. Op een dergelijke invasiepoging ver- van heden- en morgen avond 16.30 uur tot morgen- en Maandag ochtend 8.30 uur De maan ging heden onder te 7.57 uur en komt op te 16.50 uur; het is vandaag Volle Maan. Zon dag maan onder te 8.59 uur; op te 17.32 uur. klaart men van Duitsche zijde vol komen voorbereid te zijn, ja deze zelfs gaarne te zullen zien. De rol van Turkije, gezien in verband met een eventueele in vasie op den Balkan, is voorloo- pig nog volkomen bepaald door de recente verklaringen van Me- nemendzjogloe, den Turkschen minister van buitenlandsche za ken, die na de jongste conferentie met Churchill en Roosevelt be toogd heeft, dat Turkije aan de tot dusver gevolgde neutraliteits politiek wil vasthouden. Er is tot dusver niets, dat er op wijst, dat Turkije actief aan de zijde der Geallieerden aan den oorlog zal gaan deelnemen. Twee jaar Duitsch-Japansch militair pact „Japan heeft ab soluut vertrouwen in Duitschland en in de vastbeslotenheid van het Duitsche volk in dezen oorlog, die hetzelfde doel beoogt als de Grootoostaziatische oorlog, tot een zegevierend eind te bren gen", zoo verklaarde de woord voerder der Japansche regeering, Igoetsji, naar aanleiding van den tweeden verjaardag van het tot stand komen van het Duitsch Japansche militaire pact. Het is derhalve eigenlijk overbodig, zoo vervolgde Igoetsji, te herhalen, dat het Driemogendhedenpact de uitdrukking is van den eensge- zinden wil van het Japansche en het Duitsche volk om de hinder nissen op te ruimen, die Amerika en Engeland aan het tot stand- brengen van een nieuwe, recht vaardige wereldorde in den weg leggen. Het Driemogendhedenpact staat in scherpe tegenstelling tot de Anglo-Amerikaansche verklarin gen, zooals b.v. de Atlantische charta, die er slechts toe dient de werkelijke bedoelingen van de uitbuiters der geheele wereld te verdoezelen. De aanmatiging van het Engelsche en het Amerikaan- sche volk blijkt niet in de laatste plaats uit hun pogingen door propaganda invloed te oefenen op de volken van Oost-Azië en Europa, onder het voorwendsel van een zoogenaamd imperia lisme van Japan in het Oosten en van een „nazityrannie" in Europa. Dergelijke propaganda- offensieven zijn, naar Igoetsji verklaarde, evenzeer tot misluk king gedoemd als de vijandelijke militaire inspanningen. Deze zijn tot nu toe in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan slechts met vernietigende nederlagen geëin digd en ook de aanvallen op de vesting Europa, vooral aan het Italiaansche front, hebben den vijand zeer zware verliezen opge leverd. Na het mislukken van hun mi litaire ondernemingen zijn Enge land en de Ver. Staten er nu toe overgegaan het thuisfront in Ja pan en in Duitschland in ver warring te brengen. Met hetzelfde doel ondernamen de Anglo-Ame- rikanen hun barbaarsche terreur- aanvallen op Duitsche steden. Dat ook dit wanhopige middel geen succes zou opleveren, is her haaldelijk door Tojo en Sjige- mitsoe aan Japansche zijde en door Hitier en Göbbels aan Duit- Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S of den Land storm Nederland. Tijdens de keu ringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland wenschen te blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het SH.-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Kriegs- marlne kunnen zich aanmelden; zij. die tot de Germaansche S.S. in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens ter keuring melden. Personen tusschen 19-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor arbeidsinzet, worden gedurende hun verbintenis hiervan vrijge steld. Officier in de Waffen-S.S. kan leder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Be slissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag en prestatie. De oproeping na deze keuring geschiedt eerst In het begin van Januari 1944. 12.12.43, 11-15 uur, Zwolle, hotel Gijtenbeek. 13.12.43, 11-15 uur, Groningen, Heerestraat 46. 14.12.43, 10-14 uur, Amsterdam, Dam 4. 15.12.43, 9-14 uur. Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout. sche zijde duidelijk gemaakt. Wanneer Engeland en de Ver. Staten nog steeds meenen, dat het huidige Duitschland gelijkt op dat van den laatsten wereld oorlog, dan kunnen zij beter de zen wenschdroom laten varen, want in het tegenwoordige Duitschland bevindt zich een herboren, eensgezind volk, dat nooit meer zoo iets als een ver drag van Versailles zal toelaten. (D.N.B.- De oorlog in Oost-Azië De woordvoerder van het Japansche leger in China heeft voor den om roep gesproken over de groote suc cessen, die leger en vloot in twee oorlogsjaren behaald hebben. De oorlog in den Stillen Oceaan, aldus zeide hij, treedt thans in een beslissend stadium. Alle krachten moeten worden ingespannen tot vernietiging van den vijand. Het Britsch-Amerikaansche offensief tegen Japan wordt van dag tot dag heviger en het offensief in den Stillen Oceaan heeft zich in grooten stijl ontwikkeld. Op grond van de ervaringen mag de macht van den vijand in wapenen en materiaal niet onderschat worden, vooral niet het groote belang, dat de vijand aan de luchtmacht toe kent. Het Japansche volk beseft, dat de vijand alle krachten in spant om- zijn productie uit te breiden. Engeland en de Ver. Staten brengen geruchten in omloop om trent een aanstaanden opmarsch naar Birma. Aan de grens tus schen Birma en Junan echter heb ben Japansche afdeelingen de troepen van Tsjoengking aange vallen en teruggeslagen. (D.N.B.). Roosevelt naar Londen? „Exchange" meldt uit Londen: Naar de „Daily Mail" verneemt, heeft men in.New York verklaard, dat president Roosevelt op zijn terugweg uit Cairo wellicht een bezoek zal brengen aan Groot- Brittannië, om op die manier Churchill's herhaalde bezoeken Luistert op Zondag 12 Decem ber van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1 op golf lengte 415 meter naar „De Stem der SS". Uitgezonden wordt een vraag gesprek met den stafchef van de Germaansche SS in Nederland over het onderwerp: „Begunsti gende leden". aan de Ver. Staten te beantwoor den. Hij zou dan logeeren in het Buckingham Palace. Het blad voegt hieraan toe, dat men te Londen het bezoek van Roosevelt voor „mogelijk maar onwaar schijnlijk" houdt. (D.N.B.). Verklaring van aartsbisschop van York Het zal vele genera ties duren voordat Frankrijk en Italië weer groote mogendheden zijn, zoo heeft volgens den Brit sche berichtendienst de aartsbis schop van York, dr. Garbett ver klaard. Dr. Garbett zeide voorts, dat de Sovjet-Unie, Engeland en de V.S. voor langen tijd den „last der ver antwoordelijkheid" moeten dragen. Aan de kleine staten wordt het overgelaten „op bepaalde wijze" hun medewerking te verleener. (D.N.B.). Verklaring van den Duce In zijn hoedanigheid van Italiaanseh minister van buitenlandsche zaken heeft de Duce ter gelegenheid van den verjaardag der onderteeke- ning van het Driemogenhedenpact een verklaring gepubliceerd. Daar in wordt gezegd, dat de houding van Italië tegenover de bondge- nooten Duitschland en Japan in geen enkel opzicht is gewijzigd. Italië is ook na de smadelijke capitulatie van den verrader Ba- doglio vastbesloten den oorlog aan de zijde van zijn bondgenooten tot de gemeenschappelijke overwin ning voort te zetten. (D.N.B.). De opsporingsdienst van de prijsbeheersching heeft in de af geloopen week over het geheele land bijzondere aandacht besteed aan de prijzen van bloemen en potplanten. In verband met het Sinterklaasfeest kon een 'extra groote belangstelling van het pu bliek voor deze artikelen verwacht worden en de prijsbeheerschings- autoriteiten waren er geenszins van overtuigd, dat de bloemen handel niet zou trachten hiervan misbruik te maken. Deze veron derstelling bleek niet ongegrond, want in enkele dagen tijds moes ten bijna 300 winkeliers en bloe- menventers geverbaliseerd worden, die voor een klein gedeelte hun bloemen of planten niet of onvoldoende geprijsd hadden of hun administratieplicht niet wa ren nagekomen, of het grootste aantal hun goed tegen te hoo- gen prijs verkochten. Uiteraard leverden de groote steden ook nu weer de meeste verbalen op: Den Haag 29, Amsterdam 24, Rotter dam 18. Bij deze controle werden voorts aanwijzingen verkregen voor een verbaliseerd optreden tegen een 60-tal bloemengrossiers en tegen ongeveer 25 kweekers. De groot handel had wel zorgvuldig maat regelen getroffen om het eigen risico te verkleinen, maar de re sultaten hiervan zijn gering ge bleven. Twee trucjes worden vaak toegepast, n.l. het leveren van een geringer, soms veel geringer aantal dan op de facturen is vermeld en het afgeven van 2 facturen: een „officieele" en een „zwarte", die het werkelijk verschuldigde bedrag vermeldt. Het bleek trouwens ook wel voor te komen dat winkeliers, die hun leverancier om een nota vroegen ten antwoord kregen, dat, als zij hierop stonden, in het ver volg niet meer geleverd kon wor den. Als bij deze controle dus wel gebleken is, dat de misstanden in den bloemenhandel voor een niet onbelangrijk deel bij kweeker en grossier hun oorsprong vinden, dan mag hieruit toch niet de ge volgtrekking worden gemaakt, dat de kleinhandel eigenlijk vrij uit gaat. Ook hier tracht men vaak extra winsten te maken. Een spre kend geval deed zich voor in Am sterdam, waar een detaillist, die al over een groot vermogen be schikte, bij wijze van sport al zijn goed tegen „zwarte" prijzen ver kocht. In een Enschedésche zaak zag de eigenaar geen heil in het zicht baar prijzen van zijn waar, daar hij zooveel „zwart" inkocht, dat hij óf steeds te hooge prijzen zou moeten vermelden en dan direct moeilijkheden kon krijgen, öf zoo lage prijzen zou moeten aangeven, dat hij daartegen geen zaken kon doen. Nog voor Kerstmis zullen de meeste geverbaliseerde handelaren hun veroordeeling door de inspec teurs voor de prijsbeheersching tegemoet kunnen zien. De controle actie, die, zij op kleiner schaal, in verschillende deelen des lands al eenigen tijd gaande was. zal in verband met de nog komende feestdagen met kracht worden voortgezet. Ook de prijzen van het speel goed zijn nogmaals grondig ge controleerd. Hoewel op dit terrein reeds eenige maanden intensief was gewerkt, werd toch in korten tijd nog weer een 150-tal proces- senverbaal opgemaakt. Echter kon ook geconstateerd worden, dat vooral het in den laatsten tijd in den handel gebrachte speelgoed grootendeels tegen de vastgestelde prijzen werd verkocht. Ook de kwaliteit van het speelgoed bleek door het prijsregelend optreden van de overheid zichtbaar ver beterd te zijn. In enkele zaken, waar men met de prijsvoorschrif- ten geen rekening hield en waar groote voorraden aanwezig bleken, zijn de opsporingsambtenaren tot aïgeheelen uitverkoop tegen ge» oorloof de prijzen overgegaan.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1