Propagandabluf deert het Duitsche volk niet De algemeene oorlogstoestand ste Jaargang Vrijdag 10 December 1943 No. 25675 Dr. GÖBBELS IN „DAS REICH". - Belangrijke ebeurtenïssen worden voorbereid. Keuringen voor Waflen- S.S. en Landstorm Nederland. WOORDEN, woorden, niets dan ivoorden! VERDUISTEREN: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De propagandabluf, waarmede ie vijanden ons wilden'overval- i, is als een zeepbel uiteengespat, o schrijft rijksminister dr. Göb- ls met betrekking tot de Confe- ntie van Cairo eh Teheran in n jongste ^artikel in het w.eek- id „Das Reich". De minister schrijft de nood- kelijkheid voor de vijanden van :t Rijk om te bluffen toe aan in positie in het vijfde oorlogs- ar. Er behoeft niet op gewezen worden, aldus dr. Göbbels, dat Engelschen en Amerikanen in Ben oorlog niet tot domineeren- militaire successen zijn gekom en. aar zij successen op de slag- ilden behaalden, waren ze van idergeschikten aard of aan de ;riferie behaald. Iedereen weet )k, dat het vijandelijke kamp x>r zeer sterke innerlijke tegen- ellingen verdeeld is en reeds »arom met alle middelen ernaar loet streven den oorlog zoo spoe- ig mogelijk tot een voor hen aar eénigzins dragelijk resultaat brengen. Roosevelt gaat een ieuwe verkiezingscampagne tege- loet. Toen hij zich de laatste laai candidaat stelde, beloofde hij jn volk de Vereenigde Staten uiten den oorlog te houden. In laats daarvan zit hij er nu met b Vereenigde Staten tot over de )ren in. „Een koninkrijk voor een ïcces" zoo luidt zijn devies. Hoe .nger de oorlog duurt, des te meer xdale crises ontstaat-er in-het- ind. Daarenboven heeft Groot Brit- innië geen oorlogsdoel waarvoor et de moeite loont te sterven, [en wil de wereld van de Nazï- Tannie bevrijden zeggen de, En- elsche propagandisten, waarop de kleine man met recht vraagt waar des* zoogenaamde Nazityrannie dan totdusver de Britsche vitale t belangen dwars heeft gezeten. Dr. Göbbels wijst in dit verband verder op de tegenstellingen die er bestaan tusschen het Anglo- Amerikaansche en het bolsjewis tische kamp. Zouden zij in dezen oorlog volkomen worden beslecht, dan zouden Engeland en de Ver eenigde Saten aan het eind van den oorlog zich geplaatst zien tegenover een wereldconstellatie, waar zij vermoedelijk niet meer 1 tegen opgewassen zouden zijn, nog 'geheel afgezien daarvan, dat zij 1 in Europa zelf niet de geringste i medezeggenschap meer zouden hebben. Uit dit alles blijkt, zoo verklaart de minister hoe dringend men aan den kant van den vijand aan een snel einde van de door hem op touw gezette, bloedige worsteling behoefte heeft. Hier aan is het, zooals uit de verdere verklaringen van dr. Göbbels blijkt, toe te schrijven, dat men aan den kant van den vijand ge tracht heeft een „propagandisti sche woningblokkraker" op het Duitsche volk te werpen, naiat het werpen van „woningblokkra kers der vijandelijke luchthun- nen" niet tot het gewenschte suc ces had gevoerd. Dr. Göbbels wijst op het volko men vergeefsche van deze pro paganda tegenover het Duitsche volk. De vijand mag het geloo- ven of niet, zoo schrijft hij, vast staat, dat onze bevolking op dit oogenblik tegenover den oorlog, en zijn gruwelijke gevolgen een kalmte en standvastigheid toont, die meer -dan bewondering ver dienen. Wanneer onze vijanden dit vandaag niet willen erkennen, zullen zij het morgen moeten in zien. Het heeft in het geheel geen nut ons behalve met de laffe, gemeene methoden van him zee- rooverachtig wijze van oorlog voeren, ook nog met duistere drei gementen aan te vallen. Op die manier zal men het met ons niet klaar spelen. Men moet wel tot open, eerlijken wapenhandel over gaan. En zouden de Engelschen en Amerikanen storm willen loo- pen op den Atlantikwall, aan zouden daar de Duitsche grena diers tegenover hen staan, die tehuis in de gebieden van den luchtoorlog wellicht have en goed en vrouw en kind verloren heb ben. Zij hebben nog een rekening te vereffenen met de kindermoor denaars en, woningblokkrakers. Dr. Göbbels onderstreept de talmende houding van alle An gelsaksische tegenstanders van het Rijk - in deze „beslissende kwestie van den oorlog", d.w.z. de kwestie van een invasie in het Westen Zij zijn het welis waar allen eens over de exorbi tante eischen. die zij, bij hun vermeende overwinning over ons, willen doen hooren, doch nie mand wil de bloed- en men- sehenoffers brengen, om deze militair te innen. Stalin ziedt van woede, dat de laffe bende in Londen en Washington weliswaar reusachtige aanspraken doet gel den, doch het den bolsjewisten overlaat daarvoor hecatomben van soldatenlijken te offeren. De vodjes papier, zoo verklaart dr. Göbbels ten slotte, die ons de vijand doet toekomen, vinden bij het Duitsche volk slechts koele minachting. Wij hebben onze vijanden door hun gemeene daden leeren kennen. Wij hebben daar geen mondelinge verklarin gen meer bij noodig. De pro pagandabluf, waarmede zij ons wilden overvallen, is als een zeep bel uiteengespat. Wie naar Duitschland kijkt, ziet slechts ka nonnen en geweerloopen, maar geen wankelmoedige harten. Martin Hallensleben, de mili- aire correspondent van het D.N.B., maakt in een beschou- ring over den algemeenen oor- 'stoestana de balans op van de itaire gebeurtenissen der its te maanden, waarbij hij te- ;ns rekening houdt met de con venties der geallieerden in Te hran en Cairo van strategisch landpunt. Hij komt daarbij tot Je slotsom, dat de toestand voor de tegenstanders van Duitsch- and en Japan.het typische ken- nerk vertoont van militaire on- lekerheid en dat achter de fron- ■en belangrijke gebeurtenissen vorden voorbereid. Hij schrijft: De onzekerheid met het oog op ie verdere ontwikkeling van de- Kn oorlog komt in het vijande- ijke kamp, vooral echter in de pt dusver zichtbaar geworden |disposities van de vijandelijke ge nerate staven overal tot uitdruk king. Zij vindt haar reden in het feit, dat zoowel Duitschland als Japan sedert de opening der of fensieven hunner tegenstanders slechts met ingehouden kracht optreden en dat de conclusies, die de vijanden daaruit hebben ge trokken, onjuist zijn gebleken. Dat geldt zoowel voor de ver onderstelling, dat Duitschland na de terreinwinst der Sovjets en tengevolge van de Anglo-Ameri- kaansohe terreur thans dicht bij de eindbeslissing is gebracht, evenals het geldt voor de these, dat Japan bü de gevoeligheid van ®ju lange ravitailleeringsverbin- dfngen ter zee door massaal op- ttoden van zee- en luchtstrijd krachten snel en zeker doodelijk gewond kan worden. Daartegenover levert de balans oer militaire gebeurtenissen der raatste maanden het nuchtere feit op. dat Duitschland evenals Ja pan weliswaar gebieden hebben opgegeven van hun veroverde ruimten, dat zij hier en daar ook slagen hebben geïncasseerd, maar dat zij merkwaardigerwijze hun hoofdoogmerk niet hebben ge richt op de botsingen van het heden, maar véeleer op de samen vatting van heel him oorlogs kracht, op opvoering van hun potentieel en op vergrooting zoo- "wel als opleiding van nieuwe troepencontingenten. Het komt den beiden bondge- nooten thans ten goede, dat dit procédé door hun tegenstanders tijdens den duur van bijna een jaar niet, of toch slechts als zon der belang getaxeerd is. Deze tijdwinst zal spoedig voor de tegenpartij bemoeilijkend, zoo niet noodlottig blijken. Een verwijzing naar den alge meenen oorlogstoestand is vol doende om te weten, wat in Te heran en Cairo onderwerp van bespreking is geweest. Ontzag lijke offers aan goed en bloed zijn tot dusver door Engeland en de Sovjetunie gebracht, groote offers .ook reeds door de Ver. Staten. Nog grootere offers staan militair te wachten. Want Duitschland is niet verslagen, zooals opgenomen was in het vijandelijke plan voor 1943 en Japan is midden in den loop van een zoo succesvoller» afweer" ter zee, dat men van een nieuwe phase der Amerikaansche neder laag moet spreken. De door de tegenstanders vaak gebruikte term „globale strategie" is een phrase gebleken. Het feit, dat Duitschland door consolideering der oorlogsomstan digheden een concentratie der oorlogsenergieën heeft voltrok ken, welke de vijand nergens practiseh in staat is geweest tegen te gaan, schijnt in Teheran en Cairo de leiding te hebben gegeven aan de gesprekken. Wan neer men overwinnaar is, heeft, men geen conferenties noodig. Zoo gezien, lijkt zelfs de oprich ting van een z.g. tweede front tegen Duitschland ten gevolge van de buitengewone afweer- Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vejmelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SH of den Land storm Nederland, Tijdens de keu ringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland wenschen te biyven, kunnen dienst nemen by den Landstorm Nederland of by het S-S.-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Kriegs- marlne kunnen zich aanmelden; zy. die tot de Germaansche SJS, in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens ter keuring melden. Personen tusschen 19-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor arbeidsinzet, worden gedurende hun verbintenis hiervan vrijge steld. Officier ln de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding ls niet- doorslaggevend. Be slissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag en prestatie. De oproeping na deze keuring geschiedt eerst in het begin van Januari 1944. 11.12.43, 11-15 uur, Arnhem, café Royal. 12.12.43, 11-15 uur, Zwolle, hotel CM fvpnfappfc 13.12.43, 11-15 uur, Groningen, Heerestraat 46. 0 14.12.43, 10-14 uur, Amsterdam, Dam 4. 15.12.43, 9-14 uur. Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout. JU VER de besprekingen te J J Teheran is enkele dagen ngeleden een communiqué verschenen. Het heeft lang ge duurd voordat de redactiecommis sie, die met de samenstelling van dit document belast was, de zaak geheel naar genoegen van de deel nemers aan de conferentie op pa pier had gezet, maarhet resul taat is dan ook de moeite waard! Er zijn persstemmen, die het communiqué teleurstellend noemen en die beweren dat de berg van Teheran een muis gebaard heeft. Dit is onbillijk en ondankbaar. Op de conferentie zijn volgens de geallieerden belangrijke beslui ten genomen. Nfet alleen in zake de oorlogvoering, maar ook wat betreft de toekomst van Europa, na de overwinning van de ge allieerden. Bovendien was het goed dat de wereld nogmaals herinnerd werd aan het feit, dat slechts onbaat zuchtige bedoelingen Roosevelt en Churchill ertoe brachten aan Duitschland den oorlog te verkla ren. hoewel het natuurlijk pijnlijk is dat het feit, dat het de geal lieerden waren die den oorlog aan Duitschland verklaarden en niet omgekeerd, weer op den voorgrond treedt. Ook Stalin kreeg nogmaals de gelegenheid te getuigen van zyn bezorgdheid voor het welzijn van de bewoners van de Baltische sta ten, Finland en den Balkan, die nog steeds zuchten onder het juk van de „reactionnaire" regeeringen en "die snakken naar het oogen blik dat zij door de sovjets bevrijd zulten worden. Maar om terug te komen op het communiqué, de deelnemers van de conferentie waren het sinds de besprekingen te Moskou eens, ze zijn het te Teheran nogmaals eens geworden en zij zullen het eens blijven. Besloten is Duitschland te vernietigen. Zij spraken af hoe zij dit zullen doen en wanneer en zy zullen gaarne ieder land dat ge noeg heeft van de tyrannie en slaverny en dat op de bres wil springen voor de democratie, als bondgenoot welkom heete'n En na den oorlog die uit den aard der zaak „moet" eindigen met eerugeallieerde overwinning ga randeeren de heeren ons een hemel op aarde, dan zal een gul den toekomst ons deel zijn en zul len wij in vrijheid kunnen leven en werken. Bij nader inzien hadden die ver schillende persstemmen toch blijk baar géén ongelijk. De conferentie brücht geen nieuws en het teekent wel zeer scherp de verhoudingen tusschen de vijanden van Duitsch land en Japan, dat Stalin het klaar gespeeld heeft, Roosevelt en Churchill een reis naar Teheran te laten maken om aldaar zijn bevelen in ontvangst te nemen. Want inderdaad was het Josef Stalin, die de eerste viool speelde. Hij stelde zijn eischen, hij legde Roosevelt en Churchill zijn wil op en hij onderstreepte nadrukkelijk de, door de sovjets in Moskou, be haalde resultaten. Het bewijs dat Roosevelt en Churchill den bolsjewistischen dic tator als hun heer en meester er kennen, is intusschen geleverd door het feit dat Attlee in het Lager huis stelling nam tegen Smuts. Deze hield namelijk enkele dagen geleden een redevoering waarin hij wees op de noodzakelijkheid van een verbond tusschen Engeland en een aantal west-Europeesche sta ten als een soort garantie tegen de sovjets. Zeer terecht vreezen Roosevelt en Churchill dat dit voorstel van Smuts, Stalin zal ergeren en dit moet voorkomen worden. Boven dien is het niet mogelijk, eerst Europa aan de sovjets uit te leve ren en vlak daarop te praten over een soort statenbond die gericht is tegen de bolsjewisten, de toekom stige heerschers over Europa. Smuts moest dus verloochend worden, vandaar dat Attlee ver klaarde dat Engeland en zijn re geering geen garanties geven voor de privé-meening van den heer Smuts en dat zy op het standpunt blijven staan dat Engeland, wat het continent betreft, den sovjets geen haarbreed in den weg wil leggen. Tenslotte komt alles echter neer op een spel met woorden, gespeeld door deelnemers, die trachten met deze woorden te bereiken, wat zij met de wapenen niet kunnen klaarspelen. Het is bijzonder gemakkelijk telkens weer conferenties te hou den met als uitgangspunt, dat men den oorlog gewonnen heeft, maar het is minder gemakkelijk de Duit sche legers te verslaan. Dit ondervinden de bolsjewisten in het Oosten en de Anglo-Ameri- kanen in Zuid-Italië en daaraan kan zélfs een conferentie te Tehe ran niets veranderen. Zij die meenen in dezen tijd nog iets met woorden te kunnen bereiken zul len bedrogen uitkomen. De tijd van graten is voorbii! van hedenavond 16.30 uur tot morgenochtend 8.30 uur De maan ging beden onder te 6.47 uur en kwam op te 16.13 nur. kracht van Duitschland een po ging om minder militair dan veeleer door militaire middelen psychologisch den schroef tegen Duitschland aan te draaien. Hier echter zal niet de psychologische, maar uitsluitend de militaire factor beslissen. En inderdaad: belangrijke mili taire gebeurtenissen worden voor bereid. Zij zijn, van Duitschland uit gezien, zoowel naar het Oos ten als naar het Westen gericht. Het reservoir aan wapens en menschen is door de Duitsche oorlogvoering op grond van be paalde plannen tijdens den veld tocht van 1943 slechts uiterst spaarzaam behandeld. Het zal in zijn geheele kracht dus nog tot ontplooiing gebracht moeten worden. Bezorgdheid hierover heerschte onbeperkt in Teheran en Cairo en zocht koortsachtig naar een uitweg in nieuwe territoriale tremplinmogelijkheden. Daarop wachten de Duitsche wapens, terwijl de Duitsche leiding, steu nend op de doorslaande kracht van haax militaire middelen, ge laten de ontwikkeling op zich laat afkomen. Eén ding is echter reeds zeker: nl. dat de Duitsche tegenzet by de tegenstanders een heel andere zenuwbeproeving zal oproepen I dan de vyanden voor Duitschland tot stand wilden brengen. En overigens zullen de nieuwste Duit sche wapens, zooals onlangs een bekend Duitsch publicist schreef, ook het Engelsche volk zeer snel de vraag Opdringen hoe lang zco'n oorlog volgehouden kan worden. De operaties op den Balkan In militaire kringen te Berlijn wordt vernomen, dat de laatste dagen de operaties tegen de ban dieten in den Balkan groote vor deringen hebben gemaakt. De steden Pryepolie. Flejiva, Nova Varos en Brodarevo, op het grond gebied van Montenegro, werden door de Duitsche troepen inge nomen. Tijdens de gevechten hebben de communisten groote verliezen 'ge leden: 1400 dooden en 800 gevan genen. Aan wapens verloren zij 4 tanks en 16 machinegeweren. Een groote opslagplaats voor bevoor rading is in de handen van da Duitschers gevallen. Tijdens de laatste dagen hebben benden de stad Travnik in Bosnië aangeval len en zware verliezen opgeloopen. Zy hebben zich moeten terugtrek ken In de Alpen van Bosnië en hebben talryke dooden en gekwet sten achtergelaten. De benden, die in deze streek opereerden, waren voornemens Serajewo te Veroveren en aldus uitstekende winterkwar tieren te bemachtigen. (Belgapress),

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1