9 Kerst-Transfers ADVERTEERT IN DIT BLAD Automatisch gegireerde abonnementsgeiden INCY VAN HOUTEN cheer mesjes N. PADDENBURG Brunhilde Athletes BREL [fdere terreinwinst [Westen van Kief. STADSNIEUWS Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 VOOR DE VROUW LAATSTE BERICHTEN Het verstrekken van maaltijden. UIT DE OMSTREKEN OFFICIEELE KENNISGEVING. OFFICIEELE MEDEDEELING. Denk aan de grens van uw rantsoen ch Weermachtbericht. opperbevel van de Duit- 'eemiacht maakt bekend: Zuid-Westen van Dnjepro- ik werden de onder de be- iing van dichten mist aan- sterke vijandelijke strijd- ;n teruggeworpen. »|et gebied ten Zuid-Westen •ementsjoeg leverden onze den geheelen dag verbit- _:evechten met de steeds itormloopende bolsjewisten, en afweer van dezen aan- jrden talrijke sovjet pant- ns stukgeschoten, iet gevechtsgebied ten N.- van Sjitomir en ten Zui- n Korosten bood de vijand onze aanvallen hardnekki- enstand, zonder echter te verhinderen, dat onze verder oprukten, [en centralen sector vielen ijewisten tusschen Pripjet rezina, alsmede ten Zuid van Kritsjef wederom ifs aan. Bij eenige kleine aties zijn de gevechten nog [en gang. Bij een geslaagde aarivalsoperatie aan de it werden gevangenen ge en buit behaald. Een lijke aanval van onze in ten Westen van Smo lensk bereikte de bevolen doelen. In weerwil van het ongunstige weer deed de luchtmacht met stérke formaties overdag en des nachts met goed gevolg aanval len op vijandëlijke troepencon centraties en marschbewegingen in het gebied van Newel.Zij schoot gisteren alleen al in dit" gebied 33 sovjet-vliegtuigen neer. Aan het Zuid-Italiaansche front kwam het in den Westelijken en in den Oostelgken sector tot ge vechten van geringeren omvang. Vijandelijke aanvallen werden af geslagen en eenige kleine pene traties, die de voorgaande dagen ontstaan waren, door tegenaan vallen van onze troepen opgehe ven. Om een bergtop ten Zuid- Westen van Venafro wordt nog gevochten. Boven het front heerschte een levendige weder zij dsche luchtactie. Daarbij wer den hier vooral döor luchtdoel geschut 16 en in de rest van het Middellandsche Zeegebied zes vij andelijke vliegtuigen neergescho ten. Bij de zware gevechten van de afgeloopen dagen heeft de 26ste pantserdivisie onder bevel van luitenant-generaal Preiherr von Luettwitz door haar voor beeldige houding en standvastig heid alle doorbraakpogingen der Britten in den Oostelijken sector van het Zuid-Italiaansche front verijdeld". pcert solisten Amsterdamsche De uitspraak, dat Neder- Jrs niet zingen kunnen is lig weerlegd tijdens het con- door de eerste solisten der [erdamsche Cpera in de ma- fezette Stadszaal gegeven. Door bndigheden te laat begonnen, [het uitgebreide programma, póor de pauze echter te een- uitsluitend aan Mozart ge- [was, slechts ten deele afge- worden Jammer want men oen volkomen en met bra-' I „ingezongen!" l Jongo instelling als de erdamsche Gem. Opera heeft prten tijd een aantal krach- aaar voren gebracht waarvan jen uitstekenden indruk ont- igen en zoodoende haar be- ^srecht bewezen. Een opera- lur is in ons land gelukkig in [ing, een ruim arbeidsveld voor deze krachten open Te betreuren valt slechts, vlj ons tot nu toe hier met L,fragmenten" moesten tevre- Istellen. pt de solisten betreft: hoog allen uit stond de figuur Theo Baylé, wiens machtig en br natuurorgaan in alle lig- bn klinkt als een klok. Succes ses als de Paljas-proloog en lini's even vermaarde Pigaro- jwerden tot ware triomfen! De bas Gerard Groot zal ver- fedelijk speciaal als karakter- fcr zijn weg vinden, de enthou- zingende Siemen Jongsma is [nog wat ongeëgaliseerde bas on. die zich evenwel op een brgder uitspraak der vreemde zal moeten toeleggen. Aan fiooge tonen van den uitgespro- I lyrischen tenor Chris Reumer een operapubliek zijn vreug- beleven. Gre<-t Koeman is een de hoogere regionen glanzende Iresonansvol zingende sopraan een zwak middenregister, de Vries produceert haar baturen kristalhelder en munt uit door treffende mimiek de alt Jeanne de la Rosière zingt fraai en beschaafd. Er is met geani meerde overgave gezongen, zoowel In soil als ln meer of minder ult- gebrelden samenzang: talrijken beroemden opeira-componlsten wérd eer bewezen! De pianisten Co v d. Heide en Gerard Terwiel waren accompagna- teurs op wie men zich terdege verlaten kon. Uitbundig applaus, met diverse toegiften tot gevolg, vertolkten den dank van een slechts door de programmabe- snoeiingen teleurgesteld, want met de prestaties hoogelijk ingenomen auditorium. Th. J. Hannema St. Nicolaasfeest Buurtvereen. „Groenoord" Deze vereeniging, die zich in een buitengewoon groot aantal aanhangers mag verheugen, bereidde den kinderen der leden in den foyer der Stads zaal een opgewekt St. Nicolaas feest, waarbij de stemming opper best was! Het bood veel variatie, waarbij als hoogtepunt genoemd dient de intocht van den veelge liefden Sint met zijn Zwarten Piet onder enthousiast kindergejuich. De Sint sprak natuurlijk verma nende woorden, want er zijn al tijd kinderen, die deze noodig hebben. Ook reikte hij een enve loppe met inhoud uit aan den portier van den speeltuin, aan wiens goede zorgen zooveel is toevertrouwd. Muziek, tooneel- stukjes en goocheltoeren comple teerden het vroolijke geheel, waarbij heerlijke tractaties in dezen tijd dubbel welkom, na tuurlijk niet ontbraken. De voor zitter, de heer J. P. van d. Horst, sprak het openingswoord en de daarin vervatte veelbelovende aankondigingen brachten het kindergemoed al direct in op winding. Nog Is namens de kin deren een geschenk geoffreerd aan den secretaris voor diens toege- wijden arbeid, zoodat over en weer tevredenheid kon heerschen. We derom een écht „Groenoord"- feest, met blijdschap gevierd! Gevonden voorwerpen In de maand November zijn gevonden: huissleutels, Handtasschen, Arm banden, damespolshorloges, zil- verbon, vischnet, handwarmers, portemonnaies met inhoud, pas foto's, kaart voor 10 douchebaden Eendracht, rijwielsleuteltje, hand schoenen, paardendek, gemerkt v. d. Meer, huissleutels, regenpij pen, Lipssleutel, wanten, étui met inhoud, jongenspet, bood- schappentaseh, brillen, vulpennen een melkbus, zilveren kruisje, ceinturen, roeiboot, handwagen, parapluies, speelpopje, heerenrij wiel, zweep, rijwielketting, zwart lint met zilveren uiltje, kettinkje met kruisje, grijs gabardine re genjas, sigarenkoker, kindermuts capuchon, breiwerk, vulpotlooden, kindersch'oentje, zakje tabak, bankbiljetten, dameshoed, kinder pantoffels, heerenhoed, school schrift, werklaars, gummislang, shawl, dop vulpen. In de stadstram: Een in goud gezette steen, kindertaschje, alpi nomuts. kindervaliesje, roode bus met hengsel, Lipssleutels, hand schoenen, parapluies, ceinturen, padvindersriemen, bonnenétui, kinderpuntmuts, medaillon (goud) vulpotlood, koffertje, jutezak, klu wen touw, broche, broodzakjes. Terug té bekomen en inlichtin gen te verkrijgen op Woensdag en Zaterdagmiddag van 24 uur aan het Politieposthuis aan de Steenstraat. (2 lijnen) Brandstofbesparing eischt over leg Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft Als u alweer boete moet betalen voor overschrijding van het elec- triciteitsrantsoen, als het gas ge vaar loopt afgesloten te worden, als de kolen opraken., dan moet u wel bezuinigen op brandstoffen. Zorg echter, dat 'net niet zoover komt. Met een weinig overleg is er vooral in de keuken gemak kelijk het een en ander te be zuinigen. Gaat u maar eens na. Zet u de groenten en de aard appelen met weinig water op? Stooft u de groenten niet na? Kookt u boerenkool, spruiten en Brusselsch lof niet af? Tempert u de gasvlam zoodra het eten goed doorkookt? Hebt u steeds een ketel met water op de kachel staan voor de afwasch e.d.? Maakt u peulvruchten en in water gekookte gort en havermout in hooikisten of kranten gaar? Kunt u met een gerust geweten op al deze vragen bevestigend antwoor den, dan is uw brandstofpositie in orde. Maar niet alleen ter wille van de brandstof, ook ter wille van de voedingswaarde moet u letten op de kleinigheden. Lang en in ruim water koken doet de voedingswaarde van uw spijzen dalen. BINNENLAND, Aangifte van bedrijfs- en inrichtingsbestanddeelen van café's enz. De commissaris-generaal voor financiën en economie heeft op grond van artikel 1 sub 8 en van de artikelen 3 en 5 van de me taalverordening (79/1942) be paald, dat alle café's, bedrijven, welke maaltijden verstrekken en huisvestingsbedrijven hun gehee len voorraad bedrijfs- en inrich- tingsbestanddeelen schriftelijk moeten aangeven bij de bedrijfs groep hotel-, café-, restaurant-, pension en aanverwante bedrij ven, Nassau Zuilensteinstraat 22, Den Haag. Welke bedrijfs en inrichtings- bestanddeelen onder de verplich ting tot aangifte vallen, is nauw keurig vastgelegd in bijzondere richtsnoeren van de Hauptabtei- lung Gewerbliche Witschaft (Re- ferat Metallmobilisierung)De bedrijfsgroep zendt haar leden deze richtsnoeren met de aan gifteformulieren per post toe. De aangifteformulieren moeten bin nen 14 dagen na de ontvangst in gevuld aan de bedrijfsgroep wor den toegezonden. Bedrijven, die geen lid van de bedrijfsgroep zijn, moeten binnen 4 dagen na het verschijnen van deze beschikking aangifteformu lieren en richtsnoeren bij de be drijfsgroep aanvragen, daar deze bedrijfsgroep belast is met de be handeling. De bedrijfsgroep zal in haar op 11 December 1943 verschijnend vakorgaan een nauwkeurige toe lichting betreffende de uitvoe ring van den. aangifteplicht geven Het auto-ongeluk bij Kiel-Win- deweer In het academisch zie kenhuis te Groningen is de 72- jarige E. M. Luyten uit Deventer, een van de gewonden bij de ern stige autobotsing onder Kiel- Windeweer op Maandag 22 No vember, aan de gevolgen overle den. Er zijn thans dus drie dooden terwijl twee gewonden zich nog in het academisch ziekenhuis be vinden. Hun toestand is bevredi gend. Van den' zolder gevallen De 37-jarige ongehuwde landbouwer D. Bakker te Balkbrug, had het ongeluk van den hooizolder te val len. In ernstigen toestand werd hij naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht, waar hij aan de gevolgen van den val is overleden. Onze kwartaal-abonné's, die ge woon waren hun abonnements geld automatisch aan ons te giree- ren, willen er wel rekening mede houden, dat zij persoonlijk deze machtiging bij den post-chèque- en girodienst moeten intrekken. KATWIJK AAN ZEE. Aan het postkantoor alhier werd bij de rijkspostspaarbank ge durende November 1943 Ingelegd) f 13700.11 en terugbetaald f 8262.62 oegstgeest. Uitgaande van de pl. afd. Huishoudelijke Voorlichting en Ge zinsleiding" had ln „Het Witte Huls" een filmvoorstelling plaats. De presidente deelde het een en ander mede omtrent de naai-, ver stel- en kookcursussen en den te houden opvoedcursus waarvoor spe ciaal deze filmavond als Inleiding was te beschouwen. Aan de hand van toelichtingen werd vertoond de film „De eerste levensjaren" die een mooi beeld geeft van de ont wikkeling van het kind van 3 maanden na de geboorte af tot aan. den schoolleeftijd. Van de gelegen heid om zich voor één der cursus sen op te geven, werd door velen gebruik gemaakt. VERPLICHTE INENTING TEGEN DIPHTHERIE. De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat ouders of voogden, die op grond van ge neeskundige of godsdienstige mo tieven overwegende bezwaren hebben tegen de verplichte ln- enting van hun kinderen tegen diphtherie, deze bezwaren kenbaar kunnen maken bij de artsen van den Gemeentelijken Geneeskun digen en Gezondheidsdienst, Nieuwe Mare 13a, dagelijks, be halve 's Zondags, tusschen 9 en 10'A uur. x Met de inenting zal in den loop der volgende week een aan vang worden gemaakt m net schoolgebouw Pieterkerkhof No. 4a. Medegedeeld zal nog worden wanneer bepaalde groepen ver wacht worden 5201 STEVEN INCK. adreswijziging Met Ingang van Donderdag 9 December 1943 zullen de kantoren van het Bedrijfschap voor Aard appelen en van de afdeellng In dustrieën van het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruch ten gevestigd zijn: Plein 4. te den Haag De telefoonnummers zijn: van het Bedrijfschap voor aard appelen: 116873 voor de afd. Industrieën: 116865 Alle belanghebbenden worden dringend verzocht zoo weinlr mo gelijk van deze aansluitingen ge bruik te maken, daar dit de eenige lijnen zijn, waarover voorloopig kan worden beschikt. De kantoren ziln voor persoon lijk bezoek van Donderdag 9 Dec. t/m Woensdag 15 Dec. '43 gesloten. Daarna ls bezoek slechts ln zeer noodzakelijke gevallen mogelijk en wel van 10 tot 16 uur 5288 Wnd. hoofdred.: K. Been, Lelden Redactiestaf: K. Been (binnen land en sport); J. Brouwer (bui tenland en stadsnieuws): Th. J, Hannema (omgeving en muziek). Politiek medewerker: W. H. Streng, Wassenaar. Verantwoordelijk voor de advertenties: A Poortman. ENGT CORRECTIE HARMONIE IN UW BEWEGINGEN. Lerares in: bewegingsleer vsendieck - cesar Lid V.B.M.C. nsburgerw. 179, Leiden 'eekuur Woensdag 2-3 >r telefon. afspraken •ensdag 12—1.30 uiur. Telefoon 24323. tové- en Clublessen. (den machinaal, vak- idig geslepen 10 STUKS 50 CTS. achinale Natsüjperij -na", depot v. Leiden: J- VAN VALDEREN, ^Pper, Kloksteeg 10. ►stzendingen „Rena", Penburg 85. Leiden. Met onze en blanco servetten kunt U zelf Uw kerstservetten maken. Prijs: 45 ct. per map, inhoud: 12 witte servetten en 12 kerst- transfers. Losse kersttransfers voor gebruiksvoorwerpen op Uw kersttafel enz. 3 ct., 12 stuiks 30 ct. Groote sorteering Kerst en Nieuwjaarskaarten v.af 6 ot. Kunstkalenders van 30 ot. af. Nieuwe Rijn 11, TeL 21430 Moderne Kinderwagen te koop gevraagd, alsmede Haard of Haardkachel, tegen goede prijs. Lange- zaai, Hoogewoerd 128B, Gasovens weer leverbaar. De grenzen van uw gas- en electriciteits-rantsoen kunnen nu eenmaal niet straffeloos worden overschreden. Wees daarom uiterst zuinig met gas en electrieiteit, zoowel bij het koken als bij de verlichting en het gebruik van electrische apparaten. Wees uw eigen grenswachter, controleer den stand van de meters ge regeld, dan hebt U er de minste last van. Haal rarer uarinlo uit minder kolen Mevrouw J. F. Samsom, Willem de Zwijgerlaan 22 Aiphen aan den Rijn, vraagt voor direct flinke Dienstbode, voor heele dagen, eventueel ook inwonend. Werkster aan wezig. 5267 Ondergetekende bericht hierbij dat de geruchten gaande over Mej. T. J. Willeboer, Oude Singel 140, Mej. B. Moseman, Rijnsburgerweg 49 en het overige nog aanwezige personeel volkomen on gegrond zijn. A. J. B. ROSELKÜ R. Indoortraining onder leiding van den nafóo- nalen trainer, den Heer B. KORVER, Zaterdag 11 December, 3 uur in de zaal Pieters kerkgracht. 5273 verloren. Tegen beloo ning gaarne terugbe zorging bij Van Brussel, druklkerij, Haarl.str. 222. Meisjes gevraagd voor cartonnagewerk, loonend werk, reiskosten worden vergoed, vanuit elke plaats. Esveha, Rijswijk- scheweg 512. Den Haag. „Proeft U zelf eens", dat zeggen wy in vol ver trouwen tot al onze klan ten, die ons theesurro gaat nog niet kennen, omdat wij weten, dat het met uiterste zorg is sa mengesteld. Het theesur rogaat van Simon de Wit is een natuurproduct, dat echte thee zooveel mogelijk benadert. Meer zeggen wij er niet van. proeft U zelf 'eens J

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3