Automatisch gegireerde abonnementsgelden BINNENLAND Belooning van Vrouwenarbeid. UIT DE RITNSTRFEK UIT DE OMSTREKEN GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN. KERK EN SCHOOL AGENDA STADSNIEUWS Onze kwartaal-abonné's, die ge woon waren hun abonnements geld automatisch aan ons te giree- ren, willen er wel rekening mede houden, dat zij persoonlijk deze machtiging bij den post-chèque- en girodienst moeten intrekken. klaarde Sauckel vervolgens, dat die Europeesche naties, die aan de Duitsche overwinning het be houd van haar bestaan, van haar volksche leven en van haar cul tuur te danken hebben, bereid zijn om door het verschaffen van voldoende werkkrachten tot dezen strijd bij te dragen. „Ik kan verklaren", zoo besloot gouwleider Sauckel. „dat de bui- tenlandsche arbeiders in het na- tionaal-socialistische rijk recht vaardiger, correcter en zorgzamer behandeld en verzorgd worden dan de arbeiders in eenig ander land ter wereld. Millioenen Euro peesche arbeiders zijn thans werk zaam voor de Duitsche overwin ning en zoodoende voor Europa. Zoo zal door dezen oorlog niet alleen een nieuw politiek Europa, doch ook een nieuwe, eensgezinde socialistische Europeesche arbei dersstand ontstaan". (DNB). Luchtslag bij de Marshall eilanden - Het Japansche hoofd kwartier heeft gisteren het vol gende bericht gepubliceerd: 1. In den morgen van 5 Dec. probeerden ongeveer 100 vijan delijke vliegtuigen ons steunpunt op de Mamhall-eilanden aan te vallen. Luchtstrijdkrachten van de marine, van het garnizoen en vlootstrydkrachten sloegen ech ter met succes den vijand af en schoten 20 der aanvallende vlieg tuigen neer. Aan onze installa ties werd eenige schade aange richt. 2. Luchtstrijdkrachten van de marine vielen in de wateren ten Noordoosten van de Marshall eilanden op den avond van dien zelfden dag een vijandelijke vloot - formatie aan en brachten den vijand een vernietigenden slag toe. Bij deze operatie werden de volgende resultaten behaald: een vliegtuigmoederschip van mid delbare grootte en een kruiser werden onmiddellijk tot zinken gebracht. Een groot vliegtuigmoe derschip en een kruiser werden zwaar beschadigd en zijn zeer waarschijnlijk gezonken. 3. Wij verloren hierbij 6 vlieg tuigen, die nog niet op hun steunpunten zijn teruggekeerd. Deze luchtslag krijgt den naam „Luchtslag bij de Marshall eilanden". (D-N.B.). Onlangs is in de pers bekend gemaakt, dat voor de aanstelling van vrouwelijke werkkrachten, die nog nimmer hebben gewerkt of wel sedert 1 Juli 1943 niet meer werkzaam zijn geweest, niet lan ger de toestemming der geweste lijke arbeidsbureaux vereischt is. Deze maatregel beoogt de te werkstelling van een grooter aan tal vrouwen te vergemakkelijken en te bevorderen. De gemachtigde voor den arbeid deelt ter voor lichting van de werkgevers hier omtrent nog het volgende mede: De tewerkstelling van vrouwen geschiedt in den regel volgens de in de onderneming voor vrouwen gebruikelijke loonen of volgens de loonnormen, welke voor vrouwen zijn vastgesteld in reeds bestaande regelingen van loonen en arbeids voorwaarden, uitgevaardigd krach tens art. 10 van de verordening 114/1942 van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederland- sche gebied betreffende de orde ning van den arbeid. In zoover aan vrouwen arbeid wordt opgedragen, die voorheen door mannen werd verricht, stelt de gemachtigde voor den arbeid, op verzoek van den werkgever, ten behoeve van deze vrouwen nieuwe loonen vast. die tot 80 pet. van het aan de mannen toege kende loon kunnen bedragen. In dien vrouwen worden belast met werkzaamheden, die moeilijker zijn dan de tot dusver door haar uitgeoefenden arbeid, dan kun nen, op verzoek van den werkge ver, hoogere loonen worden vast gesteld. Deze bepaling geldt ech ter slechts voor het geval, dat noch in een voor de onderneming afzonderlijk goedgekeurde rege ling, noch in een voor de betrok ken bedrijfstak vastgestelde alge- meene regeling van arbeidsvoor waarden ten aanzien van de on derhavige werkzaamheden loon normen voor vrouwenarbeid zijn vastgesteld. Bij het indienen van verzoeken tot het verkrijgen van goedkeu ring van nieuwe loonen ten be hoeve van de bovengenoemde groepen van arbeidsters moeten dezelfde gegevens worden ver strekt als voor verzoeken om goed keuring van loonsverhooging ver eischt zijn, d.w.z. leeftijd, aard der werkzaamheden en burger lijke staat. Bovendien moet wor den medegedeeld welk loon voor gelijken arbeid aan mannelijke arbeidskrachten in dezelfde on derneming werd of wordt uitbe taald. Administratievoorschrift 1943 voor bakkers. De staatscourant van gisteren bevat het admini stratievoorschrift 1943 voor bak kers. Hierin wordt o-m. bepaald, dat iedere bakker verplicht is een administratie te voeren, terwijl aanwijzingen worden gegeven ten aanzien van de samenstelling van deze administratie. In een eerste uitvoeringsvoor schrift, tevens opgenomen in de staatscourant, worden richtlijnen gegeven voor de inrichting der verschillende boeken, registers en staten. Twee maanden gevangenis en f. 120.000 boete. De Almelosche confectiefabrikant J. Venema is door den economischen rechter aldaar veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf en f-120.000 boete, subs, zes maanden gevan genisstraf. V. heeft in ernstige mate de textielvoorschriften over treden. Door z.g. besnoeiing van alle toegewezen onverwerkte stof fen kon hij goederen tegen zeer hooge prijzen clandestien in den handel brengen. Bovendien werd hij beschuldigd bij aflevering ge schenken in natura enz. aange nomen te hebben. De economi sche rechter gelastte zijn onmid dellijke gevangenneming. Een eeuw spoorverbinding Het was gisteren een eeuw gele den, dat de spoorlijn tusschen Den Haag en Voorschoten werd voltooid. Hiermede was de ver binding van de Residentie met de hoofdstad een feit geworden. hetFRihddeérkru!rendehhVulken,0k bli BZ»veren jubileum As. Don- het Ridderkruis van het IJzeren Kruis derdag hoopt onze plaatsgenoot de aan fftj Hauptsturmführer Hans Dorr, heer Anthonie van Tol, den dag te Kommandeur In de M-pantsergrena- berdenken, waarop het 25 Jaar ge- dieisdmsie Wiking- J?de„n zaJ> zj-in dat £ij blJ de firma r c i ./-v/Lj/o H- den Ouden en Zoon als boom- Gf-.L/LVn/r m kweeker in dienst trad. HILLEGOM. Aan het postkantoor alhier en het daaronder behoorende amtsgebied werd in November in gelegd f. 54.653.06 en terugbetaald f. 26.235.14. NOORDWIJK AAN ZEE. Als ouderling der Ned Herv. Kerk is in de plaats van den heer J. v. d. Bent benoemd de heer A. Plug Azn. Als diaken zijn herbe noemd de heer L. Smit Th. Ad. miraal Czn. De Führer heeft op 20 November j.l. 20.000 pas benoemde officieren van het leger, de marine, de luchtmacht en de Waffen-Iflf toegesproken. De aankomst van den Führer; achter hem v.l.nr. i Generaal-veldmaarschalk Keitelde Reichsführer Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, Himmler| Generaal-veldmaarschalk Milch en de stafchef der SA, Schepmann Hoffmann/Stapf/Pax m Roofmoord opgehelderd te Enkhuizen Na een periode van ijverig speuren is het de staats- recherche te Enkhuizen, daarbij in niet geringe mate geassisteerd door de Hoornsche politie en de marechaussee, gelukt den moord op den 72-jarigen veehouder G. Palenstijn te Schelhnkhout, den 23sten October gepleegd, groo- tendeels op te helderen. Vermoedelijk heeft een com plot, bestaande uit den Hoorn- schen venter H. en twee beruchte Amsterdamsche personen St. env. H., Palenstijn willen berooven. Toen de oude man verzet bood heeft men hem vermoord. Het huis is daarna door de misdadi gers doorzocht, waarbij zij een som geld, vermoedelijk eenige duizenden guldens en distributie bescheiden vonden en meenamen. Er zijn verschillende arrestaties verricht te Hoorn, Amsterdam en Groningen. De Amsterdammer St. heeft reeds een volledige beken tenis afgelegd. Van H„ die on langs bij een anderen roofoverval werd neergeschoten en thans ge wond in een ziekenhuis in Den Haag ligt, kon in verband met zijn toestand nog niet gehoord worden. Jeugdige zwervers gearresteerd. Eenige dagen geleden werden bij een bakker te Tilburg ruim 1300 broodbonnen en een kistje met geld gestolen. De politie is er echter reeds in geslaagd de hand op de daders te leggen: Het bleken twee achttien jarige jongens te zijn, waarvan er een ontsnapt was uit een rijksop voedingsgesticht. Zij leidden een zwervend leven en hebben in de laatste weken te Tilburg en om geving een groot aantal inslui pingen en diefstallen gepleegd, welke thans ook tot klaarheid zijn gebracht. De jongelieden zijn in arrest gesteld. Groote textieldiefstal. Bij een Inbraak tijdens de weekwisseling in een groothandel op de Keizers gracht te Amsterdam is een groote partij textielgoederen, w.o. japonnen, blouses en kinderjur ken, te zamen voor ongeveer f. 25.000 gestolen. 500 pond boter gestolen- De Almelosche politie arresteerde vier personen, werkzaam bij de centrale keuken aldaar. Zij heb ben over een tijdverloop van eenige maanden circa 500 pond boter, die hun ter verwerking van de rantsoenen toevertrouwd was, gestolen. De vier mannen ge bruikten het gestolene niet voor eigen gezin, maar brachten het in den zwarten handel. Kolendampvergiftiging. Te Rijssen is een echtpaar het slacht offer geworden van kolendamp vergiftiging. De heer Dreyerink en zijn echtgenoote hadden zich ter ruste begeven in een nieuw gebouwde slaapkamer, die nog niet geheel afgewerkt was. Er was een kachel in geplaatst, waarvan de pijp door het raam naar bui ten geleid was. Toen men naar bed ging, werd de pijp verwyderd en het raam gesloten, terwijl de kachel nog niet uitgebrand was. 's Morgens vond men den man dood voor zijn bed liggen. De vrouw was bewusteloos en is later in het ziekenhuis te Almelo over leden. Haagsche Gerechtshof Wegens diefstal was mej. J. T. M. te Leiderdorp veroordeeld door den politierechter tot 14 dagen gevangenisstraf, in hooger beroep vorderde de adv.-generaal de beves tiging van het vonnis. Het Hof heeft verdachte thans veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf. Haagsche Rechtbank De recht bank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen beide wachtmeesters der politie te Leiden en den nacht waker die in het gebouw van het Gewestelijk Arbeidsbureau bewa kingsdiensten hadden, eu van de gelegenheid gebruik gemaakt zoü- den hebben potlooden, papier, en schoonmaakbehoeften weg te ne men. Tegen beide politieman nen J. C. L. en H. v. d. V., luidde de eisch acht maanden gevangenis straf met ontzetting uit de be voegdheid gedurende vijf jaar om een ambtelijke betrekking waar te nemen, en voor L„ die gedetineerd is, met aftrek van preventief, te gen den nachtwaker P V. zes maanden met aftrek van preven tief. De rechtbank heeft V. ver oordeeld tot drie maanden met af trek van preventief, L. tot vier maanden gevangenisstraf met af trek van preven ief terwijl voor v. d. V. het ten laste gelegde niet be wezen werd geacht. Deze verdachte werd vrijgesproken. Na een lange reeks veroordeelin gen, stond N. B„ thans gedeti neerd, terecht wegens diefstal van een rijwiel te Leiden. De fiets stond op slot. en B. vroeg aan een rij- wielstaller het slot te openen, waardoor de diefstal werd ontdekt. De officier vorderde ter beschik kingstelling van de regeering. De rechtbank heeft een maand gevan genisstraf opgelegd met ter be schikking stellen van de regeering. Uit een schuur had P. v. d. Z. te Oegstgeest twee autowielen met banden en drie autobanden helpen stelen, toen twee andere personen er reeds bezig waren. De officier vorderde vier maanden gevange nisstraf. De rechtbank heeft ver dachte veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 8 DECEMBER Leiden Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): Nm. 7>A u., ves pers en lof. NED. HERV. KERK. Aangenomen. Naar itotterdam- Charlois (5e pred.pl.), ds. R. Bijls- ma te Hellendoorn Beroepen. Te Blija (toez.) ds. E. Westra te Metslawier Te Genderen. cand. A. J Wijnmalen te Delft Aange nomen. Naar Zelst-Driebergen (Ne- derlandsche Protestantenbond) ds. G. W. B. A. Thoden van Velzen te Oude Pekela OUD-GEREF. GEMEENTEN. Bedankt. Voor Dordrecht, ds. B. Hennephof te Scheveningen. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt. Voor Rotterdam-Z., ds. H. Ligtenberg te Vlaardingen. GEREF. KERKEN. Beroepen Te Huizum (vacature wijlen ds. den Houting), ds. F. A. Horman te Lutten aan de Dedems- vaart (2e maal). CHR. GEREF. KERK. Bedankt. Voor Bunschoten, ds. J. P. Geels te Aalsmeer HEDEN. Jeruël: Bijbelbespreking te 7)4 u. nam. Woensdag Stadszaal: Opera-avond Amster. damsche Opera 7y2 uur nam. Oegstgeest (Geversstr. 22): Gem. Gods te 7V2 uur nam, Oegstgeest (Witte Huis)Cie voor Huish. Voorlichting te 7.45 u. nam. Met U: Winter hulp, Zonder UWinter leed. Giro 5553. Eenheidsdiploma E. H. B. O. Voor het examen ter verkrijging van het eenheidsdiploma E.H.B.O. afgenomen door dr. M. D. Horst, dir. v. d. G.G.D., en de docenten aan de cursussen de artsen H. Bertel, H. M. J. W. J. Kortmann( en Chr. F. M. Langezaal, slaag- den: de dames: M. Allaart, G. J v. Antony, M. E. Bayer, C. M. v. d. Berg, A. M. Bisschop, A. M. Blansjaar, mr. M. E. Blok, M. Blomert, C. Bos, J. v. d. Brink, G. C. Broeze, M. Duindam, M. V. P. Duyvesteyn, N. S. Eter man, M. J. Geenen, J. G. E. Glock, W P. E. Goemans, G. de Graaf, M. Greive, J. P. W. Groen, J. de Haas, A. Th. v. Haasteren, A. Hiemstra, J. M. Hilarius, Ph. Hoornweg, P. C. W. v. d. Horst, P. Jansen, F. Th. Jansen. C. A. A. de Jong, C. J. Jongeneel, A. E. M. Jongmans, C. v. d. Kaay, J. M Knotter, C. Koejemans, J. Lan- geveld, N. Mak, S. Molenaar, A. J. Molt, H. C. Moor, M. J. H. Nieland, Th. van Noort, M. J. Ortgiess, P. Ouwerkerk, L. A. J. Peeters, M. A. H, Pröpper, F. A. Reinders, J. C. Roscam Abbing, J. A. Rijkelijkhuizen, J. H. Scholte, A. M. Smits, C. A. E. Tonus, L. G. Tuk, J. Vellekoop. C. M. v. Venetië, M. Verhees, A. M. Verkley, S. E. Versteeg, R. de Viet, M. c. Vogel, M. Vogelpoel, G. Volbeda, C. J. Wagemans, F. B. M. v. d. Warenburg, en de heeren: W. J. Al, J. H. v. Baa- ren, J. Ch Bartelsman, J. M Beenhakker, A. J. M. Bus, W. Caro, dr. ir. A. M. van Deventer, C. F. van Dieren, L. G. v. Doorn, H. L. Duym, M. J. v. d. Ende, J. G. Fokkema, J. J. Geerling, L. C. Hagemeyer, I. van Iterson. W. ten Kate, H. Kramer, J van Leeuwen, B. v. d. Lelie, T K. Lingsma, J. P. van Loon, A Meyer, J. Meyer, F. D. Noest, C. J. Nonnekes, C. A. Pieterse, A. J v. d. Pompe, J. H. Pompe, F. J. Riks, J. A. Roelofs. J. Rotteveel, C. de Ru, P. Smit, G. Terpstra. T. Tieleman, J. Verhoeven, A. A. Verschoor, J. H. Volders, J. B. Volkers, J v. d. Vos, J. W. Wee- nink, H. v. d. Werf, J. Wichers, dr W. Wiersma en W. J. M. Zandvliet. Afgewezen 3 candi dates De cursussen werden ge organiseerd door de vereeniging E.H.B.O Dienst Leiden. Leidsche Amateur Fotografen Ver. Gisteravond vergaderde de L. A. F. V. in ,,'t Schuttershof". Spreker was de heer J. H. den Boestert van de Haagsche Klein- beeld Vereeniging over: „Ama teurs maken portretten" In een zeer interessante voor dracht vertelde de heer den Boes tert op vlotte en boeiende wijze over de moeilijkheden en moge lijkheden bij de portretfotografie Sprekers geheele betoog was er op gericht om het maken van por tretten voor iedereen mogelijk en aantrekkelijk te maken. Daarom pleitte hij voor vereenvoudiging in elk opzicht. Geen geëxperimen- teer met camera's, lenzen, films en diverse lichtbronnen, waardoor nimmer een constante werkwijze ontstaat, maar met de middelen waarover toevallig wordt beschikt maken wat mogelijk is, was spre kers devies. Overigens werden vele nuttige wenken en practisohe ervaringen op vaak humoristische wijze voorgedragen, hetgeen zeer I geapprecieerd werd. Een twintigtal fraaie portret- j ten van den heer den Boestert I illustreerde volkomen zijn bedoe- i lingen. j Een leerzame avond, welke I grootere belangstelling had ver- I diend. HANDELSREGISTER K. v. K. Opheffing: J. v, d. Meij, Rhynzichtweg 48, Oegstgeest. Melkhandel. Wijziging: Meerrust, Dorpstraat, War mond. Hotel, Café-Restaurant. Uittreding venn.: F. A. L. C. Ba ron Schimmelpenninck van der Oye, Oosterland, Zeeland, met in gang van 20 Juni 1941. Het be drijf wordt onder den ouden naam voortgezet door H. M. A. Alsem, 's-Gravenhage, als eenig eigenaar. (Huw. Voorw.).

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2