immuniqué over conferentie fe Teheran Volledige overeenstemming omtrent toekomstige operaties Ryti over de positie van Finland ste laargang Dinsdag 7 December 1943 No. 25675 Verklaring over de positie van Iran. - I Roode Kruis vinderlegitimatiekaart Het Duitsche oordeel. Het Finsche volk strijdt verder tegen het noodlot. VERDmSTERENs» 1S1 EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ire Reuter publiceerde gisteravond l-;n tekst van het communiqué reffende de conferentie tus- :n Roosevelt, Stalin en Chur- 1. er inleiding wordt er op ge en, dat de conferentie vier da- geduurd heeft en in Teheran 'ehouden. h deze vier dagen, zoo wordt ;gd, werd de „gemeenschappe- i politiek vastgelegd en beves- Uitdrukking is gegeven, al- zegt het communiqué, dat de naties in den oorlog en in daarop volgenden vrede zul- samenwerken. In Teheran zijn plannen der drie naties ,,ter ietiging van de Duitsche dkrachten" op elkander afge- nd. Omtrent het doel en het fdstip, waarop de operaties zijn istgesteld, is volledige overeen- eniniing bereikt. Over de problemen van den tijd tilden oorlog zegt het commu niqué. dat „alle naties klein of >t, opgeroepen worden voor ieve deelneming", voorzoover .r bevolking met hart en ver- id toegewijd is aan de ophef- der tyrannie, der slavernij, onderdrukking en der onver- gzaamheid, zooals dit bij onze n volken het geval is". datum der onderteekening 'ordt de eerste December opge- en. (DNB) e Sovjetunie, de Vereenigde ten en Engeland hebben, naar ter meldt, in Teheran ook een irklaring ten opzichte van iran" afgelegd. Daarin spreken ;e drie naties haar waardeering (it voor den steun aan haar oor- Jgvoering door Iran, welke be gaat in de „vergemakkelijking 'to het transport van leveranties dit overzeesche streken naar de iovjetunie". De drie naties ver- Een bom op het huis En moeder niet thuis is 't bed waar de kleintjes tn lagen! laar klaag niet te vlug f kroost vindt men terug lil ze 't Roode Kruis plaatje maar dragen. ofroogden, vraagt voor Uw kinderen >t IS jaar een kinderlegUimatlekaart aan. hltni|bnallini ».rkHJj[b..r bij. loofden van •cbolen.GemeenteaecretarieSa 'f4 Bevolking), Afdeclingsbeetnren van bel Ned. Roode Kruis. Minvermogenden koitelooft. klaren zich bereid de regeering van Iran „voor zoover dat moge- hjk is" economisch te ondersteu nen. Deze ondersteuning ge schiedt echter, aldus de verkla ring, ,,met voortdurend rekening houden met de zware eischen, die aan de drie regeeringen worden gesteld door haar de geheele we reld omvattende militaire opera ties en door het in de geheèle wereld heerschende gebrek aan transportmogelijkheden, grond stoffen en leveranties voor het civiele verbruik". Voor den tijd na den oorlog zeggen de drie regeeringen Iran toe, dat ieder Iraneesch econo misch probleem „de meest volle dige aandacht zal hebben, naast de aanspraken van andere leden der geallieerde naties, op de con ferenties of bij internationale or ganisaties, welke zich moeten be zighouden met internationale eco nomische aangelegenheden". Tenslotte verklaren de drie re geeringen, dat zij het eens zijn met de Iraneesche regeering in den .ïwensch" om de onafhanke lijkheid, de souvereiniteit en de territoriale integriteit van Iran te behouden. (D.N.B.) Ten aanzien van het commu niqué van Teheran neemt men in Duitsche politieke kringen als volgt stelling: Toen de conferentie van Tehe ran, zooals het DNB reeds op 3 Dec. meldde, reeds op 2 Dec. gesloten was. gaf Reuter op 6 De cember eindelijk met een vertra ging van 5 dagen het zoo groot aangekondigde en met zoo ge heimzinnige aanduidingen verge zeld gaande communiqué. Het of- ficieele slotstuk van het theater der z.g. groote drie in de hoofd stad van het door de sovjets en de Engelsch-Amerikaansche troe pen overweldigde en bezette Iran is een waardig slot van de lange, gevaarlijke en moeizame reis der exponenten van Groot Brittannië en de Vereenigde Staten naar de grens van het sovjet-paradijs, om de bevelen van Stalin in ont vangst te nemen. Wie na al het agitatiegedreun der Engelsch- Amerikaansche pers en der Jood- sche veelschrijvers bij Reuter en United Press nog verwacht had. dat er uit het wrokken in de Jood- sche pers althans iets zou voort vloeien, heeft zich vergist. Een twee pagina's groot communiqué en een gemeenschappelijke ver klaring over Iran is het eenige resultaat. In het communiqué wordt het volgende-medegedeeld: Wij, de president der Vereenigde Staten van Amerika, de minister president van Groot-Rrittannië en de minister-president van de Sovjetunie, zijn in deze vier laat ste dagen hier in de hoofdstad van onzen bondgenoot Iran bijeen gekomen en hebben vorm en be vestiging gegeven aan onze ge meenschappelijke politiek. Wij hebben uiting gegeven aan ons voornemen, dat onze naties in oorlog zoowel als in den daarop volgenden vrede willen samenwer ken. Wat den oorlog betreft, heb ben onze militaire staven zich bij onze besprekingen aan de ronde tafel aangesloten, en wij hebben onze plannen ter vernietiging van de Duitsche strijdkrachten in overeenstemming gebracht". Na deze nu reeds ontelbare malen afgelegde verklaring, dat men het eens is en dat men oor log wil voeren en dat men de Duitsche strijdkrachten wil ver nietigen, komt een aanduiding over het komende tweede front, die evenwel nog vager gehouden is dan in de besluiten van Casa blanca 11 maanden geleden. Op echt huichelachtige wijze spreekt men dan van de groote verant woordelijkheid die men gevoelt, een vrede tot stand te brengen, die voor vele generaties den gee- sel en den schrik van den oorlog moet verbannen. Het is reeds het hoogtepunt in het vergen van domheid en kortzichtigheid bij de volkeren der wereld, dat men ge looft, te kunnen doen vergeten, hoe deze oorlog door Churchill en Roosevelt is gemaakt, verklaard en begonnen, en dat men zich ten slotte verbonden heeft met den bloedigsten beul der wereldge schiedenis en het verschrikkelijk ste stelsel, waartoe menschen ooit gedreven zijn: het bolsjewisme. Dan volgen de gebruikelijke woorden der plutocratische agita tie over samenwerking tusschen groote en kleine naties, over den strijd tegen tyrannie en slavernij, alsmede de verklaring, dat men aan alle volken een welkom toe roept, wanneer zij ertoe zouden besluiten, tot de familie der de mocratische naties toe te treden. Een waarlijk op omkooperij ge lijkende uitnoodiging, gezien het verraad van Engeland tegenover zijn bedrogen bondgenooten als Polen en Servië, en ten aanzien van den toestand, waarin zich het verraden deel van Italië met zijn verraderskoning en Badoglio be vindt. Ten slotte wordt uiting gege ven aan de hoop, dat men met vertrouwen den dag tegemoet ziet, waarop alle volken der we reld in vrijheid kunnen leven. Na dezen typeerenden zin volgen de handteekening van Roosevelt, Stalin en Churchill. Aan het communiqué is een ver klaring der drie mogendheden over Iran toegevoegd. Het is kenmerkend, dat Roosevelt, Chur chill en Stalin een land, dat zij hun bondgenoot noemen, welks wettige regeering zij hebben ver dreven en welks volk zij onder drukken, in een gemeenschappe lijke verklaring eerst moeten de- finieeren als politiek object van hun belangen. Wie nu verwacht, dat de groote drie het geplaagde land na den oorlog plechtig vrij heid en onafhankelijkheid, zelf standigheid en welstand zouden garandeeren, die komt bedrogen uit. Het kwam er blijkbaar slechts op aan, de met elkaar in strijd zijnde belangen van Engeland en de Vereenigde Staten eenerzijds en van de Sovjet-unie in Iran anderzijds, te behoeden voor een openbaar conflict en een soort wapenstilstand in den belangen strijd te sluiten. Aan Iran zegt men in een voorbeeldig omschre ven vorm als tegenprestaties voor de ellende, den nood en de eco nomische moeilijkheden, die het land moet verduren, zooveel on dersteuning toe, als bij de „bui tengewone behoefte van hun de wereld omvattende militaire ope raties en met het oog op de in de geheele wereld heerschende schaarschte aan transportmidde len, grondstoffen en goederen voor het civiele gebruik mogelijk is". Wat het politieke "en staatkun dige bestaan van het land na den oorlog betreft, wordt het Salomonsoordeel geveld, dat de Vereenigde Staten, de Sovjet unie en Groot-Brittannië met de regeering van Iran overeen stemmen in den wensch naar handhaving en onafhankelijkheid van het land. In den allerlaat- sten zin van deze verklaring heeft Stalin zich blijkbaar bereid ge toond, terwijl overal zijn dic tie valt te onderscheiden ook het woord „Atlantisch Charta" te laten vallen met de koene be wering, dat alle drie te zamen met de Iraansche regeering aan deze beginselen tot dusver zoo voorbeeldig hebben vastgehouden. Het blijft een open vraag of het aangekondigde manifest aan het Duitsche volk, ten offer ge vallen is aan de oneenigheid van de opstellers, die vijf dagen heb ben noodig gehad om een on schuldig communiqué van hier voor vermelden inhoud te fabri ceeren. Wellicht heeft men met het oog op de indiscretie van Reuter een ander plan gemaakt ten aanzien van deze voorne mens, en ze tot een later tijd stip uitgesteld. Wellicht heeft ook de houding van het Duitsche Ter gelegenheid van den 26sten verjaardag der Finsche zelfstan digheidsverklaring heeft presi dent Ryti op een door den Fin- schen omroep uitgezonden plech tige bijeenkomst in Turku een redevoering uitgesproken. Europa, zoo zeide Ryti o.a., staat thans in de verdediging van zijn wereldpolitieke positie tegen over groote buiten-Europeesche machten. Finland beschouwt in de huidige situatie der wereld zijn positie als volgt: Reeds lang voor den huidigen wereldoorlog trachtte Finland in zijn buitenlandsche politiek doel bewust vriendschappelijke be trekkingen met alle staten in het leven te roepen en in stand te houden, zijn internationale ver plichtingen consciëntieus na te ko men en Finland neutraal te houden en bovendien buiten alle con flicten. Tevens heeft het zich uit gesproken ten gunste van de Noordsche oriënteering. Het heeft er tevens naar gestreefd de be trekkingen met de Sovjet-unie op te bouwen op den grondslag van vertrouwen en vriendschap. Wij gelooven, zoo ging Ryti verder, dat deze beginselen der buitenlandsche politiek voor een in onze positie zijnden staat de juiste waren. Om deze beginselen zijn wij niet in den oorlog ge raakt. Wel hebben zij ons ook niet, zooals wij gehoopt hadden, van den oorlog gered. Dat zou echter onder de heerschende om standigheden nauwelijks eenige Finsche buitenlandsche politiek, welke ook, tot stand hebben kun nen brengen. Onze aardrijks kundige ligging veeleer is ons weer eens tot ons noodlot ge worden. Vier jaar lang hebben wij thans onafgebroken een zwaren aan afwisselingen rijken strijd moeten voeren. De in den loop van onzen strijd door natuur rampen nog ernstiger geworden moeilijkheden voor de voedings positie werden door invoer van levensmiddelen, vooral uit Duitsch- land en Denemarken, opgeheven. Dezen waren vriendschapsdienst zal men in Finland nooit verge ten. Voor een rechtstreeksche deelneming aan dezen reuzen strijd zouden echter onze krach ten niet toereikend zijn. Wij heb ben derhalve al onze krachten slechts geconcentreerd op de ver dediging van ons eigen land. Thans stelt men ons een on voorwaardelijke overgave voor en de sovjetbladen schrijven over de onderdrukte positie van het Fin sche volk en over de noodzake lijkheid een democratisch systeem in Finland in te voeren. Wij hebben in een geval reeds een onvoorwaardelijke capitulatie in de practijk gezien. Het voor beeld lokt niet tot navolging. Wij weten dat Kuusinen tijdens on zen winteroorlog gesproken heeft over de onderdrukte positie van het Finsche volk en over zijn voornemen om in Finland de de mocratie in te voeren. Wij hebben echter een geheel andere opvat ting van onderdrukking, vrijheid en democratie dan de Russen schijnen te hebben. En evenmin als wij de Russische opvatting willen beïnvloeden, even stellig houden wij aan onze eigen op vatting vast. Bij het uitbreken van den win teroorlog schenen alle conjunc turen tegen ons te zijn en de eigen machtsfactoren ons geheel in den steek te laten. Toen moest ons volk de redding volledig bou wen op zijn innerlijke factoren. Met behulp van deze factoren en de door onze wapenbroeders en vrienden rechtstreeks of middel lijk verleende ondersteuning heb ben wij ook de volgende, gevaar lijke en moeilijke fazen van den oorlog doorstaan. In den loop der vier oorlogs jaren hebben wij meermalen ge zien hoe de situatie ter wereld veranderde. Op dit oogenblik is zij verwarder en onberekenbaar der dan ooit. Desondanks hebben wij nog steeds dezelfde innerlijke factoren in handen, waarop wij in laatste instantie geleerd hebben het succes van ons volk op te bouwen. Op dezen vijfden zelfstandig heidsdag van Finland gedurende den oorlogstijd zet het Finsche volk den strijd voort, aldus be sloot president Ryti, de gelederen gesloten en gedragen door het sterke bewustzijn, dat gemeen schapsgeest en harde zelftucht noodzakelijk zijn, opdat het strij dende land stand houdt tegen over den wurgenden greep van het noodlot. (D.N.B.). volk tegenover de terreur-aan- vallen der Britsch-Amerikaan- sche luchtgangsters, aan de gang sterleiders van Teheran den lust ontnomen, zich meer te blamee- ren dan onvoorwaardelijk ver- eischt is. Hoe zulks ook zij, het spook der geheimzinnige conferentie in den Oriënt is voorbij. Het feit van ons vaste besluit, de wapens niet voor de overwinning uit handen te leggen, kome wat er komen mag, en de daden van onze sol daten en van die onzer bondge nooten blijven bestaan. Luchtaanval op Spalato An- glo-Amerikaansche vliegers heb ben Zondag opnieuw de haven stad Spalato aangevallen, waar zij uitsluitend woonwijken troffen. Ontzaglijke verbittering heerscht over het op denzelfden dag uit gevoerde bombardement op een dorpskerk, tijdens den kerkdienst, bij Spalato. Van dezen aanval werden volgens hetgeen tot dus ver is vastgesteld, ruim 200 boe ren het slachtoffer. (D.N.B.). Sauckel over de tewerkstelling in Duitschland. De algemeen gemachtigde voor de tewerkstel ling Sauckel, heeft voor de in Weimar voor de oorlogsarbeids- conferentie bijeengekomen verte- van hedenavond 1G.30 uur tot morgenochtend 8.30 uur De maan ging heden onder te 3.05 uur en kwam op te 14.53 uur. genwoordigers der Duitsche pers gesproken over de taak van de tewerkstelling in het Duitsche rijk, alsmede in de door de weer macht bezette of onder de be scherming van het Duitsche rijk geplaatste gebieden. Sauckel verklaarde inzake de beweringen van de vijandelijke agitatie, dat in den loop der Euro peesche geschiedenis alleen door de kapitalistische mogendheden van het Westen, in het bijzonder door Engeland, alsmede door het tsaristische en bolsjewistische Rusland, menschen zijn gedepor teerd. Eeuwenlang, zoo zeide Sauckel, heeft Engeland zijn mis dadigers, zijn andersdenkenden, zijn politiek ongewenschte ele menten, maar ook negers en blanke werkslaven gedeporteerd en hen naar vreemde landen over gebracht. Evenzoo heeft het tsa ristische Rusland deportaties uit gevoerd naar de barre eenzaam heid van Siberië. Daartegenover heeft Duitschland nooit ook maar een enkelen arbeider gedepor teerd. De naburige 70lken, die thans naar Duitschland gaan om te werken, zoo zeide Sauckel ver der, worden volledig in de socia listische werkgemeenschap van het Duitsche volk opgenomen en krijgen hun tijdelijk, juridisch nauwkeurig gedefinieerd arbeids contract. Zij krijgen voorts een volledige sociale verzorging en genieten een omvattende sociaal- politieke bescherming precies zoo als de Duitsche arbeider. Het ia niet meer dan natuurlijk, zoo ver-

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1