PITMAN V&ihculk Jik 'uipers, Enkhuizen WAARSCHUWING 1.1. SLOOS FILMVOORSTELLING Stoppage. VPALTHE Dag- en Avondlessen LEERT NU STADSNIEUWS ■AATSTE BERICHTEN foodsche kerkgenoot- j schappen. Leidsche Schouwburg GEMENGD NIEUWS Aanvallen in de Dnjepr- bocht hervat. MUSSERT TE BERLIJN RECHTZAKEN. OFFICIEELE KENNISGEVING. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN SCHOOL Steno f.7 .50 Typen f. 6. Zilveren jubileum Zaterdag ,as het 25 jaar geleden, dat de eer H. F. v. d. Eshof alhier, als jnducteur bij de N.Z.H.TM. in ienst trad. Nadat 's morgens in St. Jozefskerk door pater Gre- ;n een mis van dankbaarheid "as opgedragen, had de huldiging n huize van den jubilaris, Anna jn Saksenstraat 4b, plaats, 's Middags kwamen de onder- recteur der N.Z.H.TM. uit Haar- 3i, de heer Jurrisen en de chef in den uitvoerenden dienst, de ier v. d. Vijver, ten huize van n jubilaris. Onder hartelijke be- lordingen huldigde de heer Jur- sen den jubilaris en bood hem n geschenk onder couvert en ivr. v. d. Eshof een fraai bloem- ïk aan. terwijl namens de on- rlinge vereeniging van conduc- ïrs, eveneens een geschenk on- r couvert en mevr. v. d. Eshof >emen werden aangeboden, orts ontving de jubilaris nog |)e andere blijken van belang- illing in den vorm van geschen- n, bloemstukken en schriftelijke iukwenschen ook van passagiers. NDELSREGISTER K. v. K. ieuwe inschrijving: 'a. J. Th. Remmerswaal en Zo- iien (Bep. Bep.), Rijnstraat 19, LBtwyk a. d. Rijn. Aannemers- un metselbedrijf. Venn.: J. Th. temmerswaal, J. J. Remmerswaal, J. Remmerswaal, allen te-Kat- Wijzigingen: krj. Th. Remmerswaal, Rijnstraat •ft, Katwijk a. d. Rijn. Handel in "abak, Sigaren, Sigaretten; aan nemers- en metselbedrijf. Het jannemers- en metselbedrijf wordt :igebracht in de vennootschap ader firma ,.Fa. J. Th. Remmers- «aal en Zonen". Bouman, Raadhuisstraat 6, fegom. Kruidenierswaren en Simestibles. Bovengenoemde zaak 3?met ingang van 15 Maart 1943 3. ergedragen aan A. de Goede. BINNENLAND. ILS NIET-COMMERCIEELE VEREENIGINGEN EN l nCHTINGEN BESCHOUWD. tn aansluiting op de 25 Novem- jl. in de dagbladen gepubli- t irde bekendmaking betreffende j (Beringen op niet-commercieele i lëlietische vereenigingen en 'htingen wordt thans ter alge- Je kennis gebracht, dat de fdsynagoge te Amsterdam. als- Ie alle Israëlietische (joodsche) "genootschappen en gemeenten it geval mede als niet-com- •cieele joodsche vereenigingen stichtingen worden beschouwd, orleringen op deze instellingen nen derhalve eveneens voor uiterlijk op 15 Dec. 1943 bij afwikkelingsbureau, Amalia- at 11 te 's-Gravenhage wor- ingediend. a genoemden datum zullen a vorderingen meer in. behan- ng worden genomen, en aanzien van het boven- tad e geldt het bepaalde bij ar- 1 1 der Verordening 233-1940 De vrome leugen Het is een weinig gecompliceerde geschiede nis uit de Belgische Kempen, wel ke Jac. Ballings in het tooneelspel „De vrome leugen" z'n publiek op dient! En voor „De Hagespelers", die daar gisteravond in den Leid- schen Schouwburg voor een hand jevol toeschouwers een vertolking van gaven, was er niet zoo heel veel eer aan te behalen. De meest belangwekkende figuren waren ongetwijfeld die van „Moeder Doka", de vriendelijke boerin, die door de speculaties van haar over leden echtgenoot aan den rand der armoede is gebracht, en van den geestigen schapenboer Giele- ken, die veertig jaar geleden reeds naar de hand van Doka dong en nog steeds geen gelegenheid laat voorbijgaan om zijn belangen te bepleiten. Roosje Kohier was de boerin en het was een genoegen haar ingetogen, sterke spel te aan schouwen, terwijl Ko van Dink- huysen de figuur van Gielekin, den grappigen schapenboer, die met zijn sappige taaltje steeds al ler aandacht had, ten voeten uit teekende. Heel zwak bezet waren intusschen de bijrollen, waarbij van cosijn Joop, het vrekkige fa milielid, dat den toestand tracht te misbruiken om de hoeve van Doka in handen te krijgen, zelfs ten onrechte een volslagen cari- catuur werd gemaakt. Ten slotte liet ook de rolvastheid in dit soms lichtelijk overdreven sentimenteel gehouden tooneelspel veel te wen- schen over! K. Been. Kolendampvergiftiging te Delft In de Vermeerstraat te Delft werd het bejaarde echtpaar v. d. P. in bewusteloozen toestand in de woonkamer aangetroffen. Onmid dellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, waarna geconstateerd werd, dat het hier een geval van kolendampvergiftiging betrof. De vrouw is bij aankomst in het zie kenhuis overleden. De toestand van den man is bevredigend. Een zeldzaam varken Vorige week werd te Bunschoten een var ken geslacht dat 500 kg woog en van kop tot staart een lengte had van 2.80 m. Fokker van dezen zwaren krulstaart was de veehou der C. v. d. Geest. van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied. BUITENLAND Eikenloof verleend De Führer heeft het eikenloof, behoorend bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend aan luitenant-ge neraal Walter Hartmann, comman dant van een divisie infanterie, aan majoor Ernst August Fricke, bataljonscommandant van een re giment pantsergrenadiers, aan luitenant-kolonel Ernst Wellmann, commandant van een regiment pantsergrenadiers en aan kolonel Alfred Druffner, commandant van een regiment grenadiers. Majoor Fricke en kolonel Druff ner zijn overleden aan de tijdens de gevechten aan het Oostelijk front opgeloopen verwondingen. (D.N.B.). Duitsch Weermachtbericht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: „Op de Krim zetten de bolsje wisten hun hevige aanvallen ten Noord-Oosten van Kertsj den ge- heelen dag voort. Met doelmatige ondersteuning door artillerie en stormgeschut worden zij, voor het grootste deel reeds voor de eigen stellingen, uiteengeslagen, waarbij 25 vijandelijke pantserwagens ver nietigd of buiten gevecht gesteld werden. Ten Zuiden van Kertsj maakte de aanval van Roemeen. sche troepen nieuwe vorderingen. Het vijandelijke landingshoofd werd aanzienlijk verkleind. In de groote bocht van den Dnjepr hervatte de vijand bij hevige sneeuwjacht zijn aanval len met numeriek sterkere strijd krachten. Zij werden ten Noord- Oosten en ten Noord-Westen van Kriwoi Rog en ten Zuidwesten van Krementsjoeg afgeweerd in hevige gevechten, die tot in het donker voortduurden.Op een plaats waar de vijand was binnenge drongen, ontwikkelden zich he vige pantsergevechten, die nog gaande zijn. In totaal werden in dit gebied gisteren 80 sovjet pant serwagens stukgeschoten. Bij Tsjerkassy sloegen onze troe pen herhaalde aanvallen af en vernietigden opnieuw vijandelijke gevechtsgroepen, die bij de ge vechten der voorgaande dagen waren afgesneden. Aan dezen front sector heeft zich de Moezelland- sche 72ste infantex-ie-divisie onder bevel van kolonel Hohn te zamen met deelen van de SS-pantser- divisie Wiking en een afdeeling der tiende divisie luchtdoelgeschut bijzonder onderscheiden door een voorbeeldige strijdvaardige hou ding bij de dagenlang heen en weërgolvende gevechten. Van de rest van het Oostelijke front worden nog slechts uit de sectoren Noord-Westelijk van Gomel en Westelijk van Newel levendiger plaatselijke gevechten gemeld. In Zuid-Italië kwam het giste ren bij aanhoudend slecht weer slechts in enkele frontsectoren tot levendige plaatselijke gevechten. Daarbij werden van een vijande lijke gevechtsgroep, die aan de Adriatische kust onze stellingen verkende, 6 pantserwagens stuk geschoten". GESPREK MET DE BUITENLANDSCHE PERS. De A.N.P.-correspondent meldt: De Leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, heeft, vergezeld van den plaatsvervangend leider Van Geelkerken en het hoofd van de afdeeling Pers van het hoofd kwartier der N.S.B., Blokzijl, kor ten tijd te Berlijn vertoefd en bij deze gelegenheid een onge dwongen gesprek gevoerd met een deel der buitenlandsche pers. De heer Mussert legde er in zijn uiteenzetting den nadruk op, dat Europa, wil het niet ten onder gaan, één moet worden. Hij on derstreepte het bolsjewistische gevaar en zeide, dat Europa in dit opzicht tot bezinning moet komen, daar het anders zijn rol heeft uitgespeeld. Engeland, al dus spr„ heeft steeds kans gezien alle geschillen buiten zijn grenzen uit te vechten en zoo moet het ook met Europa zijn. Ten aanzien van den toestand in Nederland betreurde de heer Mussert het voortbestaan van de tweespalt onder het volk, terwijl hij de houding van de kerkelijke overheid inzake de nationaal- socialistische beweging laakte. Omtrent het vraagstuk der Ne derlandsche koloniën wees ir. Mussert erop, dat Nederland eigenlijk steeds van Engeland af hankelijk is geweest sedert het tijdstip, waarop het aan dit land Ceylon en de Kaapkolonie heeft moeten afstaan, waardoor Enge land den toegang tot. de Neder - landsch-Indische koloniën be- heerschte^tte de Leider der NS.B. de moeilijkheden van de leden der Beweging, waar van er tot dusver reeds honderd in eigen land om het leven ge bracht zijn, terwijl velen aan het Oostelijk front sneuvelden. f De economische rechter straft J P. Blijleven uit Leiden was er speciaal op uit gegaan om bruine boonen weg te nemen, zooals de officier vaststelde. Des morgens al vroeg was hij op pad gegaan, ver gezeld van K. van Leeuwen even eens uit Leiden. Zij togen naar Oegstgeest, waar een hoeveelheid bruine boonen uit den grond werd getrokken en koolrapen het geen allemaal in een zak werd ge stopt. Toen gingen zij terug naar Leiden, waar zij echter door een politieman werden aangehouden, waardoor de diefstal werd ont dekt. De officier vorderde tegen elk van de verdachten zes weken gevangenisstraf. De rechter veroor deelde elk tot een maand gevan genisstraf. Als er iets bijzonders was in een groot magazijn te Leiden, dan kroeg B. L. Harteveld te Leiden een seintje om voor het vervoer te zorgen En toen op zekeren dag een landbouwer werd geholpen aan goede stof, en de landbouwer het personeel weer hielp aan tarwe, was het seintje gekomen, en werd de tarwe vervoerd. Daar eischte de officier veertien dagen gevangenis straf voor met verbeurd verkla ring der tarwe De rechter besloot tot verbeurd verklaren, en legde een week gevangenisstraf op. Ook J. W. Kaspers te Leiderdorp was betrokken in clandestien tarwe- vervoer waar de office f. 100. boete subs. 2 maanden hechtenis voor eischte. De rechter veroordeel de echter tot een week gevangenis straf. Het familiedrama te Breda IJe Bredasche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 40-jarigen matrassenmaker A. J. A. de Roy uit Breda, tegen wien de officier van justitie 10 jaar ge vangenisstraf had geëischt wegens moord op zijn beide kinderen De verdachte is thans veroordeeld tot een gevangenisstraf van 7 Jaren met aftrek van voorarrest. Wnd. hoofdred.: K. Been Leiden Redactiestaf: K. Bfcen (binnen land en sport): J. Brouwer (bui tenland en stadsnieuws); Th. J. Hannema (omgeving en muziek). Politiek medewerker: W. H Streng, Wassenaar. Verantwoordelijk voor de advertenties: A. Poortman. Goed... dus direct uitverkocht l Nog steeds leveren wij flinke hoeveelheden van onze pro ducten. Door hun zuiverheid en goeden smaak zijn zo echter zóó snel uitverkocht, dat U er wel eens vergeefs naar vraagt. Uw winkelier zal dan zeker aan U denken, als hij de volgende zending ontvangt. INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Lelden breng ter kennis, dat op Woens dag 15 December a.s. tusschenl4 uur 30 en 15 uur 30, aan het Bureau van den Geneeskundigen Dienst, Mare 13a, gelegenheid is tot kostelooze inenting tegen pokken. 5168 Trouwboekje meebrengen. R.B.V.V.O. AFD. VOEDINGS VRAAGSTUKKEN Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd t» verhuisd naar het gebouw van het Departement van Landbouw en Vi6scherij. Bezuidenhoutscheweg 30 's-Gravenhage, Tel. 720060. De af- deeling Voedingsvreagstukken van het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in oorlogstijd met den dienst van de Centrale Keukens, tot dusver nog gehuisvest Benoor_ denhoutscheweg 46, zal echter met ingang van 8 Dec. 1943 gevestigd: zijn: Bezuidenhoutscheweg 40. 's-Gravenhage (Chr H.B.S.), Tel. 720040. Dinsdag 7 December as. is het Bureau gesloten. 5166 ADRESWIJZIGING Met Ingang van Zaterdag 4 De cember 1943 zullen de kantoren van het bedrijfschap voor hooi, stroo en ruwvoeder, bedrijfschap voor vlas en hennep, bedrijfschap voor griend en riet, gevestigd zijn:' Plein 4, 's-Gravenhage. De telefoonnummers zijn: voor bedrijfschap van hooi, stroo en ruwvoeder 116784, voor het bedrijf schap voor vlas en hennep 116739. voor het bedrijfschap voor griend en riet 116784 en 116709. Daar dit voorloopig de eenlge lij nen zijn waarover kan worden be schikt. worden alle belanghebben den dringend verzocht, zoo weinig" mogelijk van deze aanslutingen ge bruik te maken. De kantoren zijn voor persoonlijk bezoek van Zaterdag 4 December 1943 t/m Woensdag 8 December 1943 gesloten. Daarna ls bezoek slechts in zeer noodzakelijke geval- leh mogelijk en wel: van 1016 u. (hoofdingang Plein 4) 6129 a- J NOTEEREN B. WUIN- EN BLOEM- ZAADORDER. :eg t direct leverbaar: R DAMMER BAK, IE, DIVERSE OOLSOORTEN, ENZ. ENZ. ZAADHANDEL, gd een Woning ja 6 kamers te Lei- >e- orp of in Tuinstad- de te Leiden, door den >e- ranger der Belastin- ijk Scheepstra te Leiden "'en: Breestraat 18. ramofoon. Pracht le salomgramofoon ten, zoo goed als ■speelt prachtig, te 5r- voor f. 65, te zien hooren bij J. Ligt- k- anvossensteeg 41, n* 4542a is ELEUTRISCHE HEETWATERTOESTELLEN. Ingevolge de Eüectriciteitsverordening is de aan geslotene aansprakelijk voor schade aan leidingen en toestellen. Verbruikers, die een Electrisch Heet- watertoestel in huur of abonnement hebben, wordt dringend aangeraden maatregelen tegen bevriezing van waterleiding en toestel te nemen. Indien door bijzondere omstandigheden dit niet uitvoerbaar is, dan de Lichtfabrieken waarschuwen om het toestel ter voorkoming van schade tijdelijk buiten gebruik te stellen. ATTENTIEMet het oog op materiaalschaarschte is geen materiaal beschikbaar voor het herstellen van door bevriezing beschadigde toestelen of leidingen! De Directeur der Sted. Lichtfabrieken. Kapsters. Gevraagd voor direct prima kapsters. Salon voor goede Coif fures, Riek Zeventer, Steenstraat 57a, tel. 20477 Efficiency-Expert, Lid v.h. Ned. Inst. v. Acc. Belast zich uitsluitend met: Organisatie en Financiering Laan v. Oud Poelgeest 13, Oegstgeest, Tel. 26918 Cemsto N.V., Telef. 23297 Glazenwasscherij en Schoonmaakbedrij fvr. voor direct nette Schoon maaksters, in vasten dienst. Goed loon. Aan melden Papenstraat 7c. Leiden. 6649 HUISH. VOORLICHTING Afd. OEGSTGEEST „Eerste Levensjaren" met toelichting door leerares kinderverzorging en opvoeding. Woensdag 8 December, 7.45 uur, in „HET WITTE HUIS". Toegangsprijs 10 cent. Orgel gevraagd, event. 2 klaviers met of zonder pedaal. Brieven met op gaaf prijs, merk, registers en houtsoort Joh. Algraw Linnaeusparkweg 18, Amsterdam, tel 52963. Onzichtbaar stoppen volgens Amerikaanse! systeem, van scheuren, brand- of motgaten, la alle soorten weefsels» Perzische tapijten, enz* Plantsoen 65, Tel. 26558 Opleiding Middenstandsexamen I Boekhouden, Talen, per cursus. Prospectie op aanvrage.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3