Kranig afweersucces bij Smolensk Luchtaanvallen op Leipzig en Berlijn' Dr. Dietrich over „De van Europa" denlileilskaartjes voor kinderen beneden 15 jaar 84ste Jaargang Maandag 8 December 1943 No. 25871' Ontvangst van Mussert door den Führer. Duitsche Weermachtberichten Deze week worden op de scholen formulieren uitgereikt. VERDUISTEREN: De zenuwoorlog van den vijand. LEIDSCHs&DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Iensk wederom met een volledig Duitsch succes geëindigd. Aan het Zuid-Italiaansehe front namen de vijandelijke aanvallen en het zware artillerievuur in hevigheid af, vergeleken met de voorgaande dagen. In den Wes telijken sector stortten aanvallen van Amerikaansche troepen op eenige stellingssectoren met bui tengewoon zware verliezen in het afweervuur ineen. In den Ooste lijken sector zetten de Britten hun grooten aanval gisteren niet voort. Een tijdelijk verloren ge- gane plaats werd weer door onze troepen genomen. Bij den aanval van sterke for maties Duitsche gevechtsvliegtui gen op de vijandelijke ravitail- leeringsbasis Bari, in den nacht van 2 op 3 December, zijn volgens de definitieve gegevens 4 koop vaardijschepen met een geza- menlijkpn inhoud 'van 31.000 ton, waaronder een groot tankschip, tot zinken gebracht. Bovendien werden 9 vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 45.000 ton en een oorlogsschip van mid delbare grootte vernietigend ge troffen. Twee eigen vliegtuigen gingen verloren. In de avonduren van gisteren lieten' vijandelijke stocrvliegtui- gen eenige bommen vallen op West-Duitsch gebied. „Zesde luchtslag bij Bougain ville" In de wateren ten Zuiden van Bougainville is op 3 December de „zesde luchtslag bij Bougain ville' geleverd, die de !uc htm acht der Japansche marine opnieuw een groote overwinning bracht. Naar het Japansche hoofdkwar tier meldt, vielen afdeelingen der marineluchtmacht op 3 December De Führer heeft in zijn hoofd kwartier den Leider der N.S.B., A. A. Mussert voor een vrij lang durig onderhoud ontvangen, tij dens hetwelk de thans hangende vraagstukken in den geest van de vertrouwelijke en hartelijke sa menwerking werden besproken. Bij het onderhoud waren aan wezig: de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebie den, Rijksminister dr. Seyss-In- qnart, de Rijksminister en Chef der Rijkskanselarij dr. Lammers, alsmede Reichsieiter Bormann, voorts de plaatsvervangende leider Van Geelkerken en de leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland Ritterbnsch. des avonds ten Zuiden van Bou gainville een sterke vijandelijke vlootformatie aan, waarbij 3 vlieg kampschepen, een slagschip of groote kruiser en een groote krui ser tot zinken werden gebracht. Twee dezer vliegkampschepen gingen onmiddellijk onder. Voorts werden een slagschip, een krhiser en een torpedojager uiterst zwaar beschadigd. Deze schepen kunnen verloren geacht worden. De Japanners verloren In deze luchtgevechten 10 vliegtuigen. (D.N3.). Het opperbevel van de Duit sche weermacht deelde Zaterdag Diede: j „In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front kwam het plleen ten Zuidwesten van Kre- hientsjoeg en bij Tsjerkassy tot frrij groote gevechtshandelingen, die vijandelijke aanvallen wer én op geringe plaatselijke pe- etraties na, afgeslagen. Op eén laats zijn gevechten met een oorgebroken vijandelijke afdee- ing aan den gang. Tusschen Pripjet en Berezina Irongen de bolsjewisten meerma- ;n onze stellingen binnen; zij ierden echter in een onmiddel- [jk ondernomen tegenaanval weer eruggeworpen. Ten Westen van D-itsjef zijn hevige gevechten net vrij sterke, door pantserwa- ;ens gesteunde vijandelijke for- naties aan den gang. In het gevechtsgebied ten Wes- ;en van Smolensk ondernamen Ie bolsjewisten op den vierden lag van den grooten afweerslag tijdens een dichte 'sneeuwjacht Dpnieuw hevige aanvallen, die zij in weerwil van de stijgende ver liezen tot aan het vallen van de duisternis steeds weer herhaal den. Alle aanvallen werden bloe dig afgeslagen en een ten Noor den van den autoweg doorge broken vijandelijke afdeeling werd vernietigd. Ten Westen van Newel leverden Naar het voorbeeld van andere landen en op aandringen van het Ned. Roode Kruis heeft het dep. van binnenl. zaken besloten over te gaan tot invoering van een identiteitskaartje voor kinderen beneden 15 jaar, zulks om op die wijze het verloren raken van kin deren in deze woelige tijden zoo veel mogelijk tegen te gaan. Het wordt van overwegend be lang geacht, dat kinderen beneden den leeftijd, waarop een persoons bewijs wordt uitgereikt, in het be zit worden gesteld van een identi teitskaart, waardoor in geval van bombardementen of andere cata- strophale gebeurtenissen de her komst van zoo'n kind zal zijn vast te stellen. De verschrikkingen van den luchtoorlog staan een ieder duidelijk voor den geest en zijn tevens een ernstige waarschuwing de kinderen te vrijwaren voor nog grooter ellende. Bij bominslagen en andere rampen, welke helaas tijdens dezen oorlog veelvuldig voorkomen, is het voor de ouders of voogden meer dan ooit zaak zich er op te bezinnen, op welke wijze het gezinsverband en de vei ligheid van het kind zoo goed mogelijk gewaarborgd kunnen worden. Veel meer dan in vredes tijd dreigt het gevaar, dat onder I dergelijke omstandigheden dit ver band verbroken wordt en dat het hind alleen staat tegenover oor- logsrampen. Zulks kan zich voor doen tijdens, maar ook vóór of na schooltijd, op. weg van of naar huis. Maar ook des nachts dreigt het gevaar. De ouders kunnen in een toestand geraken, dat zij, bijv. door verwonding of erger, in de feitelijke onmogelijkheid verkee- ren het toezicht over de kinderen uit te oefenen. Blijken er onder dergelijke oor logsomstandigheden volwassenen te zijn, die tengevolge van de on dervonden verschrikkingen niet in staat zijn voor zichzelf te zorgen, te grooter is dit gevaar voor de kinderen. de eigen aanvallen plaatselijke terreinwinst op. Sterke vijande lijke tegenaanvallen mislukten. Hierbij werden 24 sovjet pantser wagens vernietigd en 4 andere stukgeschoten. In den Westelijken sector van het Zuid-Italiaansche front zijn op talrijke plaatsen hevige ge vechten aan den gang. Duitsche reservetroepen hieven enkele pe netraties op en maakten daarbij gevangenen. Op den uitersten linkervleugel van ons front wer den de sterke aanvallen van het achtste Engelsche leger in een stellingsector opgevangen, die 'en kele kilometers verder naar ach teren ligt. Formaties Britse he bommen werpers hebben in de vroege mor genuren van vandaag een ter- renraanval gedaan op Leipzig. In het stadsgebied werden woon wijken, openbare gebouwen, kunst- en cultuurmonumenten zwaar getroffen. Andere vijande lijke vliegtuigen vlogen over de rijkshoofdstad, zonder schade aan te richten. Tot dusver is vastge steld. dat 28 vijandelijke bom menwerpers zijn neergeschoten. Batterijen verdragend geschut beantwoordden gisteren het vuur van Engelsche batterijen aan de overzijde van het Kanaal en be schoten met goede uitwerking be langrijke doelen in Dover, Deal en Folkestone. Gisteren luidde het weermacht- bericht; „Op de Krim gingen de bols Toen in principe besloten was aan het verzoek van het Neder landsche Roode Kruis tegemoet te komen en een identiteitskaartje in te voeren, werd allereerst overleg gepleegd met diverse instanties omtrent het model van de kaart en de gegevens, die hierop moes ten worden aangeteekend. Aangezien de Nederlandsche jeugd onder den leeftijd van 15 jaar op circa 3.000.000 zielen kan worden gesteld, was het een groote moeilijkheid duurzaam materiaal te vinden, waarvan de kaartjes konden worden vervaardigd. De oorlogsomstandigheden waren oor zaak, dat geen voldoende metaal voor dit plaatje beschikbaar kon worden gesteld. Aan de grafische inrichting Joh. Enschedé en Zo nen te Haarlem is opdracht ver strekt tot het aanmaken van identiteitsbewijzen op wit, houtvrij taal karton, voorzien van ronde hoeken en gestoken in onbedrukte envelopjes van echt perkament papier. Met een kunstzijden, ge knoopt koordje van 70 cm. lengte kan dit om den hals worden ge dragen. Op de eene zijde van het kaartje staan vermeld naam en voorna men, geboortedatum en volledig adres van het kind, terwijl aan de ommezijde een rood kruis alsmede de woorden „kinderlegitimatie- kaart" en „het Nederlandsche Roode Kruis" zijn aangebracht. Het kaartje, ingevuld en uitge reikt, kost met envelopje en koord slechts f. 0.10 en dan nog uitslui tend voor hen, die thans in staat zouden worden geacht voor hun persoonsbewijs een gulden te be talen. Aan alle anderen wordt het bewijs gratis uitgereikt. De verstrekking dezer kaartjes geschiedt uitsluitend op aanvraag van ouders of voogden. Deze aan vraag kan geschieden bij de ge meente-secretarieën, de hoofden van scholen of bij de afdeelings- besturen van het Nederlandsche Roode Kruis. Om de ouders van het nut van een dergelijk bewijs te doordrin gen, heeft het Nederlandsche Roode Kruis op zich genomen de propaganda te voeren door publi jewisten gisteren, na krachtige artillerievoorbereiding en ge steund door talrijke pantserwa gens, van him landingshoofd ten Noordoosten van Kertsj uit tot hevige aanvallen over. Zij wer den met zware verliezen afge slagen en 13 pantserwagens wer den daarbij stukgeschoten. Roe- meensche troepen vielen het lan dingshoofd ten Zuiden van Kertsj aan, braken door de vijandelijke stellingen en stootten tot aan de kust door. Sterke formaties der luchtmacht steunden met goed gevolg de gevechten aan weerszij den van Kertsj. Artillerieboöten der marine vielen in de Straat van Kertsj een ravitailleerings- transport der bolsjewisten, be stemd voor het Zuidelijke lan dingshoofd aan en brachten twee motorkanonneerbooten, een sleep boot, een met munitie geladen lichter en 5. andere vaartuigen tot zinken. In de groote bocht van den Dnjepr en aan den Midden- Dnjepr kwam het, afgezien van plaatselijke gevechten, slechts in het gebied van Tsjerkassy tot levendiger strijd. Sovjetaanvallen ten Westen en ten Zuidwesten van de stad mislukten. De Zui delijk van Tsjerkassy doorgebro ken vijandelijke strijdkrachten werden grootendeels vernietigd. Tusschen Pripjet en Berezina duren de zware gevechten voort. Ten Westen van Kritsjef werd een tijdelijk verloren gegane stel lingssector door een tegenaanval heroverd. In het gevechtsgebied van Smolensk hebben de bolsjewisten, onder den indruk van hun zware verliezen aan menschen en ma teriaal en van het vruchtenlooze van hun doorbraakpogingen, gis teren niet taeer aangevallen. Daarmede is de vierde afweer slag aan den autoweg van Smo- caties in de pers, in eigen orgaan, door midden van de radio (distri butie), het film-journaal en door aanplakbiljetten. Aan de hoofden der scholen heeft het betreffende departe ment verzocht met kracht te wil len medewerken, dat het kinder legitimatiebewijs in zoo groot mo gelijken kring worde gebezigd. Daarbij zal gewezen moeten wor den op de wenschelijkheid het bewijs steeds bij zich te dragen en het zorgvuldig te bewaren. Om te bevorderen, dat op een snelle en eenvoudige wijze vele ouders in het bezit van een aan vraagformulier worden gesteld, is aan de schoolhoofden een aantal van deze formulieren toe gezonden, met verzoek deze door het onderwijzend personeel aan de kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar uit te reiken. Het verzoek werd hierbij gedaan bij de kinderen er op aan te dringen, het formulier aan de ouders te overhandigen en hen, aan de hand van hetgeen de onderwijzer hun heeft medege deeld, in te lichten. Het formulier kan na invullingdoor de ouders of voogden door het kind aan den onderwijzer worden teruggegeven, met overlegging van f.0.10. De formulieren dienen door het hoofd van de school verzameld en aan de gemeentebesturen (afd. bevol king) toegestuurd te worden. De burgemeester zal de naar aanlei ding van de formulieren Ingevulde legitimatiebewijzen aan de school hoofden doen toekomen, met het verzoek deze aan de betreffende kinderen ter hand te stellen. Met het oog op de binnenkort beginnende Kerstvacantie worden de formulieren in de week van 6 tot 11 December aan de kinderen uitgereikt. In het belang van een spoedige uitreiking der kinder- legitimatiebewijzen wordt drin gend verzocht de formulieren, in gevuld, nog vóór het aanbreken van de Kerstvacantie op de school weder in te leveren. van hedenavond 16.30 nur tot morgenochtend 8.30 our De maan ging heden onder te 1.50 our en kwam op te 14.30 our. Reichspressechef dr. Dietrich heeft op een Kriegsarbeitstaguhg van de Duitsche pers, waarop de leidende persoonlijkheden van de Duitsche journalistiek vereenigd. waren, een redevoering uitgespro ken over den zenuwoorlog van den vijand, den toekomstweg van Europa en de sociale voorwaarden eener toekomstige ordening. De Reichspressechef begon met te constateeren, dat de beteekenis van de pers In dezen tijd der hevigste van alle gevechten, is op gegroeid tot de hoogste verant woordelijkheid. Naar dr. Dietrich verklaarde, vormt de groote alge- meene lijn van de politieke oor logvoering der tegenstanders van Duitschland op het oogenblik in den grootst mogelijken omvang de strategie van de bluf. Roosevelts veldtocht voor de z.g. bevrijding der wereld is gevolgd door de koorts van de na-oorlogsche plan nen, door de suggestie, alsof de oorlog reeds door het onophoude lijk opstellen van programma's voor na den oorlog zou gewonnen zijn. De conferentie van Moskou heeft hier een eerste hoogtepunt gebracht van deze door phrasen gekenmerkte agitatie, waarachter In werkelijkheid een schrikbarend gemis aan denkbeelden en aan uitwegen verborgen gaat. Zoowel de plutocratisch-kapitalistische weg als de bolsjewistische wegen van den klassenstrijd, zoo betoog de dr. Dietrich, zouden de menschheld In ellende en wan hoop dompelen. Achter beide ver heft zich In apocalyptische schrik wekkendheid de chaos. Het denk-- beeld, waarvoor de vijanden van Duitschland ln werkelijkheid vechten, is, naar hij zeide, niet een wereld van den eeuwigen vrede, maar het rhythme van den eeuwigen oorlog. De Reichspressechef hield zich vervolgens bezig met het Duitsche economische stelsel. Tegenover de formule van den vijand „kapitaal moet kapitaal voortbrengen", plaatste hij het Duitsche beginsel „arbeid schept meer arbeid". Duitschland heeft door zijn nieuw economisch stelsel, zoo merkte dr. Dietrich op, een millioenenleger van werkloozen binnen den kortst mogelijken termijn voor honderd procent naar arbeid en brood ge leld. Niet de bolsjewistische dwaal leer der gelijkheid van alle men schen, maar de waarachtig schep pende gedachte der gelijkheid van de kansen voor allen zal, naar dr. Dietrich uitriep, voor de mensch- heid de poort openen naar een nieuwe betere toekomst. Wanneer het bolsjewisme er in slaagt, zijn plannen te verwezen lijken, dan zou het bolsjewistische Europa een uitbuitingskolonie van den laagsten rang der loodsch- bolsjewistische wereldheerschappij worden, zoo verklaarde dr. Die trich verder. Het lot tegen het bolsjewisme te vechten of onder te gaan. kan Europa op den drempel eener de geheele wereld omvat tende sociaal-revolutionnaire ont wikkeling niet ontgaan. Wanneer de bewoners van het Britsche eiland zich thans eens aan de hand van de naakte wer kelijkheid zouden afvragen waar voor zij eigenlijk vechten, dan zou het hun, naar dr. Dietrich op merkte, volkomen duidelijk wor den dat zij allen, met uitzondering der misdadige clique van de oor logswinstmakers, tegen hun eigen belangen zich in den oorlog be vinden en dat zij vechten voor datgene dat zij zelf niet willen. Immers, alle Engelschen strijden op het oogenblik tegen een vijand, die bereid geweest is hun als vriend datgene te waarborgen, dat zij aan hun bondgenoot zullen verliezen. Vrije hand voor het bolsjewisme in Europa. Dat is, naar dr. Die trich verder betoogde, voor Roose velt sinds lang de troefkaart in zijn wereldpolitieke speL Dat deze troef tegelijk ook tegen Engeland wordt uitgespeeld en Groot-Brit- tannië verzwakt, is de eigenlijke leidende gedachte van dit spel. Immers, Roosevelt wil door het bolsjewisme Europa als het kracht centrum van nationale politieke Volkeren" en als zelfstandigen ero- nomischen factor uitdooven waar mede hij echter tevens Engeland uitschakelt en dit land omlaag drukt naar een tweederangsrol in zijn plannen van wereldheer schappij. Voor dit doel voert het Amerikaansche volk dezen oorlog tegen Europa, zoo constateerde da Reichspressechef. Een andere keu«

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1