A. MARTIJN ADVIESBUREAU [EINTJES" VAKONDERWIJZER U HEEFT DE KEUZE! STADSNIEUWS n permanent-wave ir meisjes beneden 15 jaar. LAATSTE BERICHTEN SPORT FAMILIEBERICHTEN UIT DE OMSTREKEN MARKTBERICHTEN LAND- EN TUINBOUW KUNST EN LETTEREN OFFICIEELE MEDEDEELINGEN ïsultatiebureau voor Belastingzaken ïerl. Onnesl. 30, Leiden, Tel. 26751 Den Haag - Prinsegracht 13 J ongeboden ranters gevr. Kamers aangeb. Diversen gezien het den Geneeskun- Dienst is gebleken, dat de >rmanent-wave een beletsel voor het reinhouden van ofden v^n jeugdige perso- heeft de Burgemeester, mende de taak van den nteraad, een verordening jteld, waarbij het aan voggden en verzorgers van ■jarigen beneden den leef- 15 jaren verboden is deze ■jarigen bij een kapper ïhandeling tot verkrijging een blijvende haargolf te ondergaan of toe te laten, een dergelijke behandeling aan. Ook den kapper is het en bedoelde minderjarigen ïhandeling tot verkrijging en blijvende haargolf te mdergaan. erordening, welke heden is ndigd en gedurende drie en op de secretarie dezer nte (afdeeïing Algemeene ter lezing zal liggen, 7 December a.s. in wer- DELSREGISTER K. v. K. igingen: ïrlandsch Uitgeversbedrijf Wetenschappelijke Uitgaven tijnsburgerweg 169, Leiden. directeur: F. J. Parmen- egstgeest. ischappij tot Bevordering eidsche Onderwijsinstellin- N.V., Rijnsburgerweg 169, De heer W. J. Buys, Lei- iir. Wetenschappelijke af- is benoemd tot algemeen ur. Nieuwe dir.: J. L. J. Oegstgeest en A. H. Mul- aarlem. rlandsche Wetenschappe- loekhandel N.V., Breestraat den. Nieuwe dir.: mej. W. eerink, Amsterdam. Ulhandel W. Segaar Czn., e Dief steeg 8, Leiden. Nieuwe wed. M. G. Segaar-Ver- m, Leiden. rReinink, F 27, Alkemade, de Brood- en koekbakkerij, Eehandel. Genoemde zaak dragen aan de vennoot- ider firma „Fa. van Zwie- >od- en Banketbakkerij". A. Diepenhorst, Valkenbur- ■g U D, Katwijk-Rijn. Sleep een exploitatiebedrijf. Zaak- Erplaatst naar Zoeterwoude weg 43. ederlandsche Wolspinnerij oudscheweg 3, Leiden. Comm.: P. M. J. Flipo, n I. J. H. C. Wouters, Til- e procuratie van den heer bbestee is ingetrokken, te- 'ijd is hem weer nieuwe tie verleend. Voorts is pro- verleend aan: J. H. Larsen, G. H. Verhoef, Amerongen Maerschalck, Veenendaal ~ep. Bep.). Na het volgen van een spe- cursus te Utrecht zijn onze ooten, de heeren J. Snoe- J. W. de Roon Hertoge, chef-commies bij de Ned. BINNENLAND, Uitsluitend huishoud- en keu kenstroop op bon 706 Aange zien hieromtrent misverstand blijkt te bestaan, wordt er de aandacht op gevestigd, dat op den bon algemeen 706, waarop een extra rantsoen van 500 gram stroop verkrijgbaar is, uitslui tend huishoud- en keukenstroop mag worden gegeven. Appel- of perenstroop is dus niet op dezen bon verkrijgbaar. Jongetje uit den trein gevallen - Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur is een 8-jarig jongetje B„ af komstig uit Scheveningen en tij delijk woonachtig in Barneveld, op de lijn Amersfoort-Bameveld uit den trein gevallen. Een dok ter, die zich in den trein be vond, constateerde den dood. BUITENLAND De operaties in China Hét Japansche hoofdkwartier deelt mede: „De eenheden van het Japan sche leger, die sedert den tweeden November offensieve operaties tegen het Tsjoengkineesche leger in de zesde oorlogszone onderna men, hebben den vijand een ver pletterenden slag toegebracht en de stad Tsjangteh den elfden December om elf uUr voormiddags geheel bezet. De belangrijkste resultaten', die sedert het begin van deze opéra ties tot 1 December (zónder reke ning te houden met de successen bij de rechtstreeksche operaties tot verovering van Tsjangteh) werden behaald Zijn: op het slag veld liet de vijand 18497 dooden achter. Er werden 3361 gevange nen gemaakt. Veertien vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Veroverd werden 74 stukken ge schut en 3275 machinegeweren en geweren. De Japansche verliezen bedroegen 556 dooden". (D.NB.). ATHLETIEK Het voorzitterschap der N. A. U. Voor het voorzitterschap der Nederlandsche Athletiek Unie zijn de volgende can<nöaten gesteld: G A. Burger, Amsterdam, ir. A. Paulen, Treebeek en J. B: Wesse- ling, Apeldoorn. Zoo spoedig mo gelijk zal worden bekend gamaakt. op welke wijze "de verkiezing zal geschieden. Ontleend aan andere bladen. Bevallen: Van den Bosch-De Beaufort, d., Leeuwarden; Vaags- Kluitmans, d., Utrecht. Overleden: H. Dijckmeester, m. 58 j., Zoelen; L. J. Philips, m., VoorburgF. W. Decker, m. 85 j., Beverwijk; J. H. Buisman, m. 73 j., Ellecom; H. M. Boesmans, m., 71 j., Haarlem; J. I. M. van Nistelrooy, m. 29 j„ Den Bosch. Spoorwegen geslaagd voor het examen „stationdienst". Onze stadgenoot, de heer E. E. Kuyntjes slaagde aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieur. OEGSTGEEST. Zilveren jubileum De heer W. van Rijn, conducteur bij de N. Z. H. T. M herdacht zijn zilveren ju bileum. Talrijke bloemstukken hadden zijn woning in een bloem hof herschapen. De onder-direc teur der N.Z.H.T.M. uit Haarlem, de heer Jurrissen, de che: van den uitvoerenden dienst, de heer v. d. Vijver uit Leiden en de heer heer IJzendijk uit Haarlem, voor zitter van het Jubileumfonds kwa men ten huize van den jubilaris. De onderdirecteur huldigde den jubilaris en bood hem een ge schenk onder couvert en mevr v. Rijn een fraaie bloemenmand aan. Nadat de heer IJzendijk als voor zitter van het jubileumfonds een groote bloemenmand en een fraaie geteekende oorkonde aan mevr. v. Rijn had aangeboden, offreerde de heer Viiftensteyn een „Ibum met levensbeschrijving en een portret van den Jubilaris. Voorts ontving deze vele blijken van belangstel t ling van de Leidsche Wandelsport- vereen.. waarvan hii vele laren penningmeester is, .van de Wan delsportver. „Othelio" uit Leid- schendam, de Individueele Wan delsportver. uit Wassenaar, het muziekcorps der N.Z.H.T.M., in den vorm van geschenken bloem stukken en schriftelijke gelukwen- schen, ook van passagiers en abonné's LEIDEN 3 Dec. Veemarkt 6 slachtstieren. 154 vette koeien; 12 pinken; 6 graskalveren; 28 nuch tere slachtkalveren; 252 vette schapen; 2 weideschapen; 17 mest- varkens f. 5080, handel vlug; 285 biggen f. 2450, vlug; 15 paarden. LEIDEN, 3 Dec. Kaasmarkt Aangevoerd 5 part. Goudsche kaas le srt f. 60.0062.50. Handel vlug. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag Kunt U iets meedeelen over het stekken van Geraniums, Fuchsia's en van heesters? K. S. te L. Antwoord Voor het stekken van genoemde bloemplanten snijde men scheuten af ter lengte van pl.m. 8 a 10 cM., vlak onder een blad. Men zette de stekken in een pot met lichte aarde en houde deze matig vochtig. De beste tijd is Juli en Augustus, ook nu kunt U het nog probeeren. Zijn het planten geworden dan zet men in het a.s. voorjaar elke plant in een pot. Zet alles matig warm en goed in het licht. Van vele heesters kunt U nu rijpe, éénjarige takken snijden en deze voor de helft bui ten in den grond planten en de aarde stevig aandrukken In het volgend jaar groeit hieruit een jonge heester. De stekken krijgen een lengte van pl,m. 30 c.M. Zoo kunt U stekken o.a. Ribes, Deutzia, Liguster, Cornus Jasmijn, e.a. Vraag Hoe kan ik van suiker bleten stroop maken? A. v d. B. te V. Antwoord Wasch de bieten en schaaf of rasp ze én zet ze met flink water op. Kook zoo lang tot alles een dikke stroop wordt. Daar bij af en toe roeren. Vraag Heb een zoogenaamde Christusdoorn. Hoe moet ik deze behandelen? MevT. de F. te L. Antwoord Deze plant vraagt in den winter een matige warm te en eveneens een matige begie ting. Geef, zoo noodig in Maart een grooteren pot en versche aarde. Vraag Mijn Kerstroos krijgt knoppen. Moet lk de plant nu binnen halen? J. H L. te L. Antwoord U moet de plant op haar plaats buiten laten staan. Wanneer de standplaats niet te guur is zal ze in December of Januari bloeien. Zorg dat de plant v: ij staat. Vraag Wat mlet ik tegen luis doen daar er geen zeep en geen spiritus is? J. H. L. te L. Antwoord U kunt ook alleen zeepsop gebruiken. In den tuin- bouwhandel zjjn nog enkele mid delen verkrijgbaar. informeer U eens. Ook koud water alleen helpt reeds. De behandeling eenlge kee- ren herhalen, telkens met een dag tusschenruimte. Vraag Hoe moet ik een San- seviera behandelen? H. v d. P. te L. Antwoord Genoemde plant Is uit warme streken afkomstig en wordt in den winter het beste be handeld in een warme kas. De plant heeft dikke wortels en dito bladeren, de laatste met mooie witte en roode kleuren. De S. vraagt gedurende den winter veel licht en weinig water. Houd haar niet dicht bij de kachel, daar is de atmosfeer te droog. Overigens voedzame aarde geven. Over het stekken van Geraniums leest U hier boven. Vraag Heb een sinaasappelpit gezaaid en daaruit een flinke plant verkregen. Hoe hier vruchtjes aan te krijgen? Mevr. S. V. te L. Antw - In de practijk worden deze boompjes geënt voor het verkrijgen van bepaalde vruchten Ook zaai lingen kunnen vrucht geven. Houd de plant 's winters koel en matig vochtig. Zet haar 's zomers met den pot in den grond op een zon nige. beschutte plaats. Geef dan geregeld water en ééns per maand in water opgeloste bloemenmest. Vraag Mijn plant, waarvan een stukje hierbij gaat heeft 2 stekken gemaakt tusschen de bla deren. Wanneer en hoe die af te nemen? Mevr. S.V. te L. Antwoord Uw plant is een Bromelia. Deze planten vragen voor het stekken een bepaald soort mos. Laat het door een bloemist doen, als U daarvoor in de gelegen heid bent. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto: „Tuinbouw". Groningen en Drentln in den opgang Onder redactie van J. P Wiersma verscheen met mede- misch-Technologische Organisatie voor Drenthe en Groningen en an- werking van de Noordelijke Econo- dere instanties een boekwerk geti teld „Groningen en enthe in den opgang", waarin tallooze as pecten van de economische struc tuur en cultureele ontwikkeling van deze beide Noordelijke provin cies in woord en beeld worden be licht. ADRESWIJZIGING Met ingang van Zaterdag 4 De cember 1943 zullen de kantoren van het bedrijfschap voor hooi, stroo en ruwvoeder, bedrijfschap voor vlas en hennep, bedrijfschap voor griend en Net, gevestigd zijn: Plein 4, 's-Gravenhage. De telefoonnummers zijn: voor bedrijfschap van hooi, stroo en ruwvoeder 116784, voor het bedrijf schap voor vlas en hennep 116739, voor het bedrijfschap voor griend en riet 116784 en 116709. Daar dit voorlooplg de eenlge lij nen zijn waarover kan worden be érkster gevraagd. loon, prettige werk Aanmelding en «raking beschikbare bij Mevr. Verboog, ctour 18. Bejaarde Dame of Heer, die haar (zijn) woning moet ontruimen, inwo ning aangeboden. Ben of twee ruime kamers. Hoogewoerd 40. 6524a BELASTINGCONSULENT BELASTINGZAKEN, AANGIFTEN, CONTROLES, BOEKHOUDINGEN De burgemeester van Hillegoin roeipt sollicitan ten op voor de betrekking van TIJDELIJK VOOR WISKUNDE? aan de Openbare U-L.O.- Sdhool; 12 wekelijfcsche lesurenvergoeding f85 per uur en per jaar. Indiensttreding 1 Jan. 1944. Stukken voor 22 December aan den Bur gerneester. 5113 Adverteert in dit Blad schikt, worden alle belanghebben den dringend verzocht, zoo weinig mogelijk van deze aanslutingen ge bruik te maken. De kantoren zijn voor persoonlijk bezoek van Zaterdag 4 December 1943 t/m Woensdag 8 December 1943 gesloten. Daarna is bezoek sleohts in zeer noodzakelijke geval len mogelijk en wel: van 1016 u. (hoofdingang Plein 4). 5129 VERVAARDIGINGSVERBOD MEUBELBESLAG. Volgens een in de Staatscourant van 2 Dec. 1943 opgenomen be schikking van den Secretaris-Ge neraal van het Departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart is de vervaardiging van verschil lende soorten meubelbeslag, welke genoemd zijn in een bij de be schikking belioorunde bijlage, ver boden ongeacht het materiaal, waaruit dit meubelbeslag tot dus ver werd vervaardigd. Belangheb benden worden verwezen naar ge noemde Staatscourant, de publica ties in de vakpers en het Bureau voor de Metalenverwerkende In dustrie. Riouwstraat 182, Den Haag 5096 BONAANWIJZING KUNSTMEST. Thans zijn geldig verklaard: stik stofbonnen, voorzien van opdruk Nr. 4. De stikstofbonnen Nr. 4 be houden hun geldigheid tot uiter lijk 31 December 1943. De verbrui kers dienen deze zegels vóór 24 De- cembe. a.s. bij hun leveranciers in te leveren, opdat deze voor tijdig© inzending der bonnen aan het P..V.O. Kunstmest Distributiebu reau kunnen zorgdragen ter ver krijging van een aankoopmachti ging. De ingeschrevenen kunnen de stikstofbonnen Nr. 4 tweemaal inzenden, t w. vóór 15 December en vóór 31 'December a.s. Bonnen, welke na den vervaldatum bin nenkomen, kunnen onder géén. voorwaarde meer worden geaccep teerd. De fosforzuurzegels voorzien, van opdruk Nr. 1 blijven tot nader order geldig. 5105 LEVERING SCHAPEN. Zooals reeds bekend gemaakt, mogen twee schapenhouders, die per 25 Juli 1943 in het bezit waren van twee ooilammeren en hiervoor elk een aanslag ontvingen van één lam. aan hun leveringsplicht vol doen, door samen één lam te la veren Verzoeken om gedeeltelijk© overschrijving van reeds geleverd© lammeren kunnen slechts in be handeling worden genomen, wan neer de oorspronkelijke leverancier bij zijn P. B. H. een schriftelijke verklaring indient, dat hij tenj gunste van een nader te noemen, schapenhouder afstand doet van de helft van zijn levering, terwijl behalve deze verklaring ook d« roode copie van den te splitsen bon dient te worden ingeleverd. SMEEROLIE-TOEWIJZING Gebruikers van meer dan 10 H.A. weiland of meer dan 5 H.A. bouw land kunnen vóór 15 December aa. op formulieren, welke bij de P. B. H.'s verkrijgbaar zijn smeerolie aanvragen. Zij die dit jaar reeda een toewijzing ontvangen hebben, behoeven geen formulier aan te vragen, daar zij dit thuis gezon den krijgen. Men lette evenwel op den datum van 15 December, daar formulieren, welke later binnen komen, niet in behandeling wor den genomen. 5130 Wnd. hoofdred.: K. Been Lelden Redactiestaf: K. Been (binnen land en sport): J. Brouwer (bui tenland en stadsni s)Th. J. Hannema (omgeving en muziek). Politiek medewerker: W. H. Streng, Wassenaar. Verantwoordelijk voor de advertenties: A. Poortman. Geeft U de voorkeur aan een bepaalde omgeving in Duitsc'hland? Wendt U dan tot ons! Zelf kunt kiezen uit de verschillende betrekkingen die wij U aanbieden. Enwij plaatsen U fh Uw eigen vak. VOOR ARBEID IN HET BUITENLAND Notaris N. W. Holtkamp te Leiden, is voornemens op Vrijdagen 10 en 17 Dec. 1943 om 14 uur in het Notarishuis te Leiden, publiek te verkoopen: HET WOONHUIS met schuur en erf te Leiden, Steenschuur 10, met uit gang naar het Leven daal, groot 2.03 A. Bez.: 7, 9, 14 en 16 Dec. van 1416 uur. Betaling 17 Januari 1944. Inl. verstrekt genoemde Notaris, Rapenburg 66. telefoon 26478. Voorganger A. Sneep. D.V. Woensdag 8 Dec. Bijbellezing 1 Cor. 12: „Geestesgaven". Aan vang 71/2 uur. Ieder welkom. Jong Nederland voor Cnrlstus. Echtpaar J. Kits, heeren Bardel- meyer. van der Horst hopen Zaterdag 4 Dec. 7 uur. Zondag 5 Dec.'3 en half acht jeugdonder- werpen te behandelen. Middelstegracht 3. Evangelische Chrls-_ ten Gemeenschap, Mid.- viool, ln goe- ■t f. 45. Dames- 'Ureau f.85. ijggele, Rooden- sttraat 65. Poll. electr. »•-. ledêieo if. 75.—. G. Padoxlaan 3, trein acte- C. B. war A.s. echtpaar vraagt voor direct zlt-slaapka- mer of 2 kamers m. ge bruik van keuken of vrije keuken. Oegstgeest of Leiden. Brieven Bur. v. d. Blad No. 6490 k. 1 Dec. gem. zit-slaap- kamer met voll. pen sion, str.zijde, 2 min. v.h. station. Rijnsb.weg Br. Bur. v.U. BI. No. 4462k. Gevonden een arm bandhorloge. Navraag: Breestraat 7. A.s. Maandag 6 Dec. hoopt ds. van Dijk oiid- Geref. Pred. uit Den Haag te spreken ln Ge bouw Ons Eigen Huis te Voorschoten, Leidsche- weg 66, 's avonds 7.15 u. Gem. Gods, Gevers straat 22, Oegstgeest. - Zondag a.s. samenkom sten om 10 en 4.30 uur. delstegracht 3. Zondag morgen 10 uur en half- zes hoopt het echtpaar J. Kits van Zeist met woord en lied te dienen. Volgende Zondag "Ev. Dubbeldam van Rotter dam. Zeer belangrijke diensten) Jeruel le Groenesteeg 16. D.V. Zaterdagavond 7.30 uur Bidstond, Zon dag 10 uur Avondmaals viering, 6 uur spr. de heer G. H. Quellhorst. Dinsdagavond 7.30 uur Biibelbespreking. Wie ruilt 1 paar z. g. a. n. schoenen, 3/4 hak mt. 37 voor mt. 39. 3/4 öf platte hak en 1 pr. mt, 38 1/2 hoge hak voor 8/4 of platte hak m. 39. A. J. Hennlk. Alexanderstr. 3 a alhier. Verloren: textlelkaart No. 08310 aangifte reeds geschied, en een zwarte mantelceintuur, Dins dagavond op de Oude Rijnzichtweg. Bericht gaarne Oude Rijnzicht weg 20. Oegstgeest. Verloren: Woensdag middag 24 November laag bruin kinder schoentje. - gaande van Kloksteeg, Pieterskerk hof, Pieterskerkkoorsteeg naar Breestraat. Tegen belopnlng terugbezorgen Wang, Kloksteeg 16, drukbel. Verloren 1 Dec. des morgens 11 uur- scha penwollen want. Gaarne bericht of terugbezor ging tegen beloning: Emmalaan 26 Oegstgeeafl

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3