DE JONGSTE AANVAL OP BERLIJN 84ste Jaargang Zaterdag 4 December 1943 No. 25670 Berlijners weten wat hun te doen staat. DE STEM DER S.S. DE SLAG OM BERLIJN. LEIDSCH^ DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De AN.P.-correspondent meldt uit Berlijn: Sterke vijandelijke luchtstrijd krachten hebben Donderdagavond wederom een hevigen aanval op de rijkshoofdstad ondernomen, ditmaal echter onder minder gunstige omstandigheden dan de vorige malen. Een sterrenklare hemel stond sterk gespannen boven Berlijn, toen de sirenes de komst van de Britten aankondig den en vrijwel op hetzelfde mo ment werd de nachtelijke stilte reeds verstoord door de aan alle zijden van de hoofdstad opstij gende groepen nacht jagers, die voor de verdediging, tezamen met de luchtdoelartillerie en de zoek lichtbatterijen. in een luchtstrijd werden geworpen, zooals de Ber lijners nog nimmer aanschouw den. Het doffe, doordringende ge dreun der zware artillerie, ver mengde zich met het nijdige, kef fende en ratelende geblaf der lichtere en lichtste stukken. Daar boven, in "het dikke duister van den nacht, ontspon zich de strijd van machine tegen machine, van man tegen man. Dreigend grom den de zware motoren der bom bardementsvliegtuigen, telken male van toon veranderend, op trekkend en zich vallen latend bij hun pogingen om de nimmer af latende, snelle, wendbare jacht vliegtuigen te ontwijken. Groene, roode en witte lichtkogels zwerm den voortdurend in bonte menge ling langzaam ter neer, rustig en vredig, als waren zij de eenige, die zich het helsche tumult van den slag der menschen niet behoefden aan te trekken. Plotseling staat een geweldige komeet boven de stad. Pijlsnel schiet zij in de diep te om met een ontzagwekkende detonatie tegen de aarde te slaan. Dat was een bommenwerper. Dan wordt het langzamerhand tijd om in dekking te gaan. Het door merg en been dringende ge fluit van een vallende bom doet de menschen even versuffen. Een tiende deel van een seconde mis schien. De ervaring heeft ons veel geleerd, ook, dat deze bom ons niet treffen zal. Ruim honderd meter verder slaat hij in een park in. Brandende granaten volgen en dan nog meer bommen en mijnen, fosfor-trommels envlieg tuigen. Een orkaan van helsch tumult en geweld golft over de stad. Plot seling is het voorbij. Gekomen en gegaan als een zomersche donder bui,-dood en verderf achter zich latend. Een half uur later geven de sirenes het signaal, dat alles veilig is en de bevolking kan haar schuilplaatsen verlaten. Hier en daar in de stad brandt het. Ook komen spoedig de eerste berichten over het verloop van den slag binnen. Alleen al boven Berlijn zijn twintig vijandelijke machines neergeschoten. Dat geeft tenmin ste .een eenigszins bevredigend gevoel, ook al wordt het leed der getroffenen er niet door uitge- wischt. Boven op het dak van een hoog gebouw in het centrum van de stad kunnen wij het slagveld overzien. Ons ervaren oog leert ons, dat de aanval ditmaal niet concentrisch is geweest. De ver dedigingsmogelijkheden waren gunstiger. De nacht jagers konden de vijandelijke formaties uiteen drijven en de luchtdoelartillerie kon, nu er geen nevel was, beter een spervuur voor de naderende machines leggen. Nieuwe berichten komen bin- hen. De jachtvliegtuigen achter volgen den vijand tot over de Elbe. Nog tien viermotorige bom menwerpers hebben het onderspit moeten delven. In de stad zelf beginnen de openbare vervoermiddelen hun diensten onmiddellijk te hervatten. £00 kunnen de tienduizenden, die door het alarm verrast werden, naar hun woonsteden terugkeeren. En wederom komt die alles over- heerschende gedachte in deze da gen over ons: de mensch is een merkwaardig wezen. Hij went aan alles. Tien minu ten geleden stond hij nog tegen over den dood en thans spreekt hij reeds weer over de zakelijke aangelegenheden, welke *hïj mor gen vroeg het eerst wil afhande len. Is deze beschouwing een spie gel van zijn moreele kracht? Voor een groot deel ontegenzeggelijk. Van een plotselinge moreele in eenstorting zal geen sprake zijn. De Berlijner heeft geleerd, wat hem in het uur van het gevaar te doen staat. Den schuilkelder op zoeken. Dat is alles, maar meer wordt feitelijk niet van hem ver langd. De ervaring heeft geleerd, dat dit in de meeste gevallen ook voldoende is. Natuurlijk is in den laatsten tijd dikwijls het probleem der schuilkelders besproken. De vraag, wat is de beste schuilkel der, ligt echter nog steeds zonder dat een behoorlijk antwoord ge vonden is, op ieders lippen. Uit de vele huizen, die in Berlijn door voltreffers van zware bommen vernietigd zijn, konden de in de kelders vertoevende personen nog gered worden, daar de dakcon structies van de kelders zoo sta biel Waren, dat zij èn den bom, èn het gewicht van het ineenstorten de gebouw droegen. Daaruit volgt dus, dat de veiligheid van een normalen kelder stijgt met het aantal uitgangen en nooduitgan gen. Dat dit absoluut geen abso lute veiligheid is, zal duidelijk zijn. Die vindt men zelden in feite alleen daarwaar geen bom men vallen. De moderne' explo sieve stoffen, die aan deze en gene zijde van het Kanaal worden toe gepast, zijn in staat, vrijwel alles te vernietigen en door alles heen te slaan. Daarbij komt dan nog het gevaar der branden, waarvoor dikwijls meer ontzag bestaat dan voor bommen en luchtmijnen, om maar niet te spreken van die vliegtuigen, die brandend en met hun lading aan boord boven de woonwijken neerstorten. Er zijn in Berlijn gevallen bekend van woonhuizen, die een dergelijke vracht konden dragen en speciale schuilkelders, die er bijna onder bezweken zijn. Het komt er maar op aan, of een mensch geluk heeft of niet. Luistert op Zondag 5 Decern ber van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golf' lengte 415 meter, naar „De stem der S.S.". De voorman der Ger- maansche S.S. in Nederland, Feldmeyer, beantwoordt een vraag Bibliotheek van Dortmund ver nield De stads- en landsbi- bliotheek te Dortmund, een der belangrijkste bibliotheken van Duitschland, is bij een vijande lijken terreuraanval verwoest. De bibliotheek bezat 300.000 boeken, 3400 schilderijen, een belangrijke verzameling wiegedrukken en eeste edities en ruim 15.000 ma nuscripten. (A.N.P.). De strijd in Zuid-Italië De A.NP.-correspondent meldt uit Berlijn: Terwijl van enkele zij den ten aanzien van de gevech ten in den Oostelijken sector van het Italiaansche front gemeld wordt, dat het Britsche achtste leger het Duitsche afweerfront doorbroken en teruggedrongen heeft, wordt door het Duitsche opperbevel met de meeste stellig heid tegengesproken, dat de En- gelschen hun doorbraak tot stand gebracht hebben. De En- gelsche berichtendienst heeft de verovering gemeld van Lanzione en Castel Venatro, doch te Berlijn verklaart men, dat deze plaatsen nog in handen der Duitschers zijn en dat van een terugtocht geen sprake is. Deze onjuiste berichten, zoo zegt men hier, zijn door Londen de wereld ingezonden met de be doeling, invloed te kunnen uit oefenen op de besprekingen met de andere Geallieerden. Overigens is men hier omtrent het verloop van den strijd zeer terughoudend. Men constateert slechts, dat de gevechten met froote hevigheid voortduren en en uitermate bloedig karakter dragen. Aan beide zijden is de luchtmacht zeer actief. In den Westelijken sector, waar weer rustig en zonder oponthoud men van Duitsche zijde eveneens een offensief meent te kunnen verwachten, draagt de strijd tot nog toe slechts een plaatselijk karakter. Wilhelmstrasse over de rede van Smuts Is het antwoord van Japan op den te Cairo opgestel- den eisch van onwaardelijke ca pitulatie een hoongelach geweest, het Duitsche antwoord op een soortgelijken eisch, die te ver wachten is na de besprekingen tusschen Stalin, Roosevelt en Churchill, zal niet anders kunnen uitvallen. Dit is de opvatting, die door Duitsche politieke kringen wordt gehuldigd, zooals gisteren ook in de Wilhelmstrasse aan de buitenlandsche pets is medege deeld. De eisch, dat het Duitsche volk zich van zijn leiding moet losmaken, wordt hier volkomen zinloos genoemd, daar Duitsch land vastbesloten is den strijd voort te zetten tot de definitieve beslissing en aan deze beslissing den vorm van een duidelijke over winning te geven. Men noemt het te Berlijn des te begrijpelijker, dat de opzien barende rede van den Zuidafri- kaanschen premier Smuts in dit verband sterk de aandacht trek ken moet, omdat Smuts strikt ge nomen bevestigt wat van Duit sche zijde reeds maandenlang is verkondigd de uitlevering van Europa aan het bolsjewisme. Men noemt te"Berlijn deze rede offi cieuze begeleidende muziek voor de besprekingen- tusschen Stalin, Roosevelt en Churchill. Smuts heeft, naar men hier verklaart, klaarblijkelijk niet uit eigen ini tiatief, doch met goedvinden van Churchill gesproken, als wiens plaatsvervanger voor het impe rium hij algemeen wordt be schouwd. Derhalve moet aan zijn verklaringen naar men hier ver klaart, bijzondere politieke betee- kenis worden gehecht. In Berlijn vestigt men in het bijzonder de aandacht op de aan kondiging, dat Europa een volko men nieuwen vorm gegeven zal worden, Italië, Frankrijk en Duitschland als groote mogend heden zullen ophouden te bestaan, resp. volkomen van de landkaart verdwijnen zullen, dat de Sovjet- Unie als domineerende kolos over dit continent heenschrijden en het beheerschen zal en dat Sov jetrusland bovendien nieuwe ge- biedsdeelen in Oost-Azië zullen worden toegestaan. De wensch van Engeland om met enkele overblijfselen van voormalige West-Europeesche mo gendheden in nauwer contact te treden, zooals Smuts deze tot uit drukking brengt, zou naar de hier bestaande opvatting illusoir moe ten blijven, aangezien de Sovjet- russische infiltratie op alle gebie den, ook naar West-Europa, van Moskou uit met alle middelen be vorderd wordt en Moskou, een maal aan het roer, geenerlei in menging in „zijn belangen zal toestaan- Aandacht heeft ook Smuts verklaring getrokken, dat de neu traliteit een achterhaalde, doode gedachte is, en dat alle kleine democratieën op het conti nent, dat door een groote mo- gendheid wordt beheerscht, als verloren moeten worden be schouwd. In dit verband wordt herinnerd aan de verklaring van onder staatssecretaris Berle. dat he£ of- ficieële Amerika de uitgeweken regeeringen van de verschillende Europeesche landen reeds heeft afgeschreven, hetgeen thans ook van Engelsche zijde is geschied door de verklaring van het lid van het Hoogerhuis Snell. Enge land zoowel als de Ver. Staten hebben haast, zoo verklaart men «1,1ONDERDAGAVOND is J I J Berlijn voor de vierde i—maal gebombardeerd. Weer loeiden de sirenes in de Duitsche hoofdstad, weer waren het naast de brand- en brisant bommen de blikken met phosphor, die dood en verderf zaaiden, weer mengden de afweerbatterijen zich in het helsche concert, weer ratel den de mitrailleurs van de nacht jagers, die felle luchtgevechten leverden mej; de zware Anglo- Amerikaansche bommenwerpers enweer streed de Berlijnsche burgerbevolking haar heldenstrijd. Van Anglo-Amerikaansche zijde verwacht men dat deze terreur- aanvallen op de burgerbevolking van de Rijkshoofdstad, die men in Engeland en Amerika den slag om Berlijn noemt, van beslissenden invloed op den afloop van den oorlog zullen zijn. En inderdaad schijnen de Anglo Amerikanen hun verwachtingen in dit opzicht hoog gespannen te hebben, anders is het onverklaar baar dat zij deze terreuraanvallen voortzetten, die telkens weer een groot aantal bommenwerpers kos ten en wat nog veel zwaarder weegt, waarvan honderden leden van het vliegend personeel niet terugkeeren. Men behoeft geen deskundige te zijn om te begrijpen dat het ver lies van 53 zware bommenwerpers, benevens de volledige bemanning van deze machines, niet gering' is. Natuurlijk staat hiertegenover dat in Berlijn groote verwoestin gen zijn-aangericht, dat zeer vele slachtoffers zijn gevallen en dat onvervangbare cultuurschatten zijn vernietigd, maar het doel van deze aanvallen, de capitulatie van Duitschland, zal hiermede nimmer worden bereikt. Wat de Anglo-Amerikanen wel bereikt hebben is dat het Duitsche volk hen is gaan haten met een haat,, die geen grenzen kent, dat het eischt dat deze misdaden ver golden zullen worden en dat het straks, als de vergelding komt, geen medelijden zal kennen. Maar niet alleen het Duitsche volk is er diep van doordrongen dat deze waanzinnige wijze van oorlogvoeren vergolden moet wor den, ook de bevolking van alle andere beschaafde landen is het er over eens, dat Engeland de aanstaande vergelding volkomen verdient. Het schijnt dat rrfen in Enge land voelt dat men door deze terreuraanvallen velen buiten Duitschland tegen zich in het harnas jaagt, vandaar dat, na de enthousiaste verhalen over de resultaten van de „woonblok-kra kers", plotseling de Engelsche luchtvaartminister Sinclair begint met de aanvallen op Berlijn te verontschuldigen. Sinclair heeft namelijk ver klaard dat men Berlijn bombar deert omdatdaar voor den oorlog belangrijke industrieele ondernemingen gevestigd zijn! Het spreekt vanzelf dat deze verontschuldiging al zeer door zichtig is, want een ieder weet, evenals Sinclair, dat de door hem bedoelde ondernemingen sinds lang niet meer in Berlijn geves tigd zijn. noch in andere plaatsen die in de gevaarlijke zone liggen. De slag om Berlijn gaat niet om de vernietiging van militaire objecten of om het uitschakelen van de industrie, de slag om Ber lijn wordt uitsluitend gevoerd tegen de burgerbevolking en met het doel den weerstand van deze bevolking en van het geheele Duitsche volk te breken. Daarom hebben de bemannin gen van de „woonblok-krakers" opdracht vrouwen, kinderen en grijsaards te dooden of te ver minken. Zij moeten trachten te bereiken, wat de Anglo-Amerika nen aan de fronten met de wa penen niet lukt, namelijk Duitsch land neer te slaan. Inplaats van een eervollen strijd te voeren, meenen Roose velt en Churchill den Duitschen soldaat té kunnen overwinnen door zijn ouders, zijn vrouw en zijn kinderen lafhartig te ver moorden. Wat de Anglo-Amerikanen den slag om Berlijn noemen is in werkelijkheid een sluipmoord, ge pleegd op de weerlooze bloedver wanten van de dappere kereld die aan de fronten strijden tegen de machten, die de Westersche be schaving met den ondergang be dreigen. Terwijl de slag om Berlijn voortwoedt, de dappere burger bevolking zich gereed maakt ook den volgenden aanvallen het hoofd te bieden, nadert de dag waarop het Engelsche volk ter verantwoording geroepen zal worden. Hoewel er maar enkelen zijn, die weten wat er op dien dag gebeuren zal, zijn er velen die ervan overtuigd zijn, dat die dag zware rouw over het Engelsche volk zal brengen. Dat dit volk dan géén beroep behoeft te doen op het medelijden van de beschaafde naties, zal het te danken hebben aan de serie lafhartige misdaden, die haar be kroning vindt in, wat men in En geland. den slag om Berlijn ge lieft te noemen. tenslotte te Berlijn, het Sovjet- russische standpunt te bevredi gen, dat in Europa geen andere vertegenwoordigingen dan de uit vrijen volkswil" voortgekomene, d.w.z., die Moskou aangenaam zijn, erkent. (A.NP.). De verwoestingen in het Donetz- bekken Een speciale corres pondent van de „Manchester Guardian" te Moskou had gele genheid met verschillende des kundigen te spreken die van een lange rondreis door het Donetz- bekken en andere industriegebie den naar Moskou waren terugge keerd. Deze deskundigen verklaar den, dat in het gebied waar de Duitsche troepen zich van den vijand hadden losgemaakt, vrijwel geen enkele onderneming der ijzer- en staalindustrie onbescha digd was gebleven. Alle hoogovens, walswerken, cokesovens, liftinstal- laties, schachten enz. waren zoo grondig verwoest, dat het herstel gedurende vele jaren lang onmo gelijk zou zijn en dit is gebeurd in een gebied, waarin voor den oorlog twee derde der sovjet-ijzer en staalindustrie was gevestigd. (A.NP.). De bommen op Lund De Britsche regeering heeft in ant woord op het Zweedsche protest naar aanleiding van de op de Zweedsche universiteitsstad Lund den 18en November geworpen bommen volgens het Zweedsche telegraafagentschap T.T. in een antwoord, dat aan het Zweedsche gezantschap te Londen werd overhandigd, haar leedwezen te kennen gegeven en zich bereid verklaard de ontstane schade te vergoeden. (D.N.B.). Marseille gebombardeerd - Naar men verneemt hebben Anglo- Amerikaansche bommenwerpers Marseille gebombardeerd. Een aantal arbeiderswoningen werd vernield. Gistermiddag waren reeds 15 lijken uit de puinhoopen gehaald. (Belgapress). Vrees voor vergelding - In den loop van de laatste week zijn tal rijke Engelschen in Portugal aan gekomen, die vooral hun intrek hebben genomen in de Portugee- sche hoofdstad en in Estoril. Het zijn ongeveer 200 welgestelde in vloedrijke Engelschen, die voor geven het Kerstfeest in Portugal te willen doorbrengen. In kringe^i der Engelsche en Amerikaanschfe kolonie verluidt echter, dat de ware oorzaak der reis de vrees voor de Duitsche bomaanvallen is, welke men in Engeland ver wacht. De Britsche regeering heeft strenge maatregelen moeten uit vaardigen tegen' def altisten en verspreiders van geruchten, die steeds weer profeteerden, dat Londen van den aardbodem zal verdwijnen. Tot dusverre zijn on geveer 200.000 personen in Brit- sche concentratiekampen ge bracht om te verhinderen, dat het paniekzaaien om zich heen grijpt. (Intcrinf).

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1