r .J DE CONFERENTIE TE CAIRO Vrijdom van straf voor distributiedelicten De uitgave van ons blad met 1 Januari a.s. gestaakt 54ste Jaargang Donderdag 2 December 1943 No. 23668 HET STANDPUNT DER SVHHELMSTRASSE. BINNENLAND Bestrijding van mond en klauwzeer. VOOR KLEURLINGEN VERBODEN VERDUISTEREN: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Omtrent de conferentie tus- schen Roosevelt, Churchill en Tsjang Kai-Sjek is Cairo is, naar de Britsche nieuwsdienst meldt, een communiqué gepubli ceerd, waarin gezegd wordt dat de conferentie vijf dagen heeft geduurd. Talrijke militaire en politieke leiders der Geallieerden hebben eraan deelgenomen. In het communiqué wordt voorts ge zegd, dat de missies „tot over eenstemming zijn gekomen ten aanzien van de toekomstige mi litaire operaties tegen Japan". De Geallieerden hebben hun be sluit bekend gemaakt om tegen hun „brutale" vijanden een on afgebroken druk ter zee en te land en in de lucht uit te oefe nen. De drie Geallieerden voeren dezen oorlog, aldus het commu niqué, „ter onderdrukking en be straffing van de agressie van Japan". Zij begeer en, aldus het communiqué, voor zichzelf geen winst en hebben geen gedachten aan een territoriale expansie. Het is hun doel, dat Japan alle eilan den in de Stille Zuidzee, die het sedert het begin van den eersten wereldoorlog in 1914 in zijn macht heeft gebracht of bezet, afgenomen worden en dat Mand- sjoerije, Formosa en deVisschers- eilanden „teruggegeven" worden aan het China van Tsjoengking. Verder is besloten, dat Korea „te zijner tijd vrij en onafhankelijk" zal worden. Met deze doelen voor oogen zullen de drie Geallieerden te zamen met de in den oorlog zijnde „Vereenigde naties" ook verder de „zware en langdurige operaties" doorzetten, welke noo- dig zijn om te komen tot een „onvoorwaardelijke capitulatie" van Japan. Roosevelt, Churchill en Tsjang Kai-Sjek zijn tijdens het week einde met onbekende bestemming vertrokken. (D.N.B.). In de Wilhelmstrasse ziet men de komende ontmoeting tusschen Stalin, Roosevelt, Churchill en Tsjang-Kal-Sjek, die blijkbaar te Teheran plaatsvindt, volkomen rustig tegemoet. Men geeft hier eerder uiting aan een zekere vol doening over deze ontmoeting, daar naar men verklaart te Te heran dezelfde problemen be sproken zullen worden als te Moskou, problemen, die men zou kunnen weergeven mqt de vraag of het gelukken zal een synchro nisatie van de politieke en mili taire oorlogvoering in het gealli eerde kamp tot stand te brengen Stalin, zoo verklaart men in Duitsche politieke kringen, heeft dringend behoefte aan een twee de front ter ontlasting van zijn eigen militaire positie. Roosevelt moet wegens de zware slagen, die de Japansche wapenen hem in den Stillen Oceaan toebren gen, zijn landgenooten een of ander militair of politiek succes aanbieden. Dat hij bij Stalin wederom den ouden eisch van het verleenen van steunpunten voor den oorlog in den Stillen Oceaan zal laten hooren, houdt men te Berlijn voor even zeker als het afwijzende antwoord van Stalin. Churchill heeft, naar men verder verklaart, geen enkel be lang bij de vorming van een tweede front, zoolang de bond- genooten van Engeland voor dezen oorlog bloeden. Het deel nemen van Tsjang-Kai-Sjek aan de besprekingen valt, naar de hier bestaande opvatting, te verkla ren door de noodzakelijkheid den vertegenwoordiger van Tsjoeng king in zijn militair en politiek zeer precaireh toestand op de een of andere wijze te kalmeeren ook al heeft dit geen uitwerking. Te Berlijn gelooft men niet, dat dr. Benesj aan de besprekin gen deelneemt. Toch houdt men zijn reeds aangekondigde reis naar Teheran inzooverre voor symptomatisch, dat daardoor de aspiraties van Stalin duidelijker dan ooit gekenmerkt worden. Benesj is, naar men te Berlijn verklaart, geen emigrant meer, doch de politieke gemachtigde van Stalin voor diens Europee- sche plannen. Talrijke inlichtingen wettigen de conclusie, dat bij gebrek aan positieve besluiten de conferen tie van Teheran door een groote propaganda-actie zal gevolgd worden, die waarschijnlijk neer zou komen op een poging het Duitsche volk van zijn leiding te scheiden en op de neutralen in vloed te oefenen, dat deze hun tot nu toe aangenomen houding laten varen. De poging een wig te drijven tusschen het Duitsche volk en zijn leiding noemt men te Berlijn thans reeds mislukt. Men is daar tevens van opvat ting, dat zich voor de neutralen de gelegenheid zou kunnen voor doen te bewijzen, wat zij tot nu toe steeds beweerd hebben dat zij zich buiten de politieke en militaire conflicten wenschen t.e houden. Over het algemeen krijgt men in Duitsche politieke kringen den indruk dat in Teheran niet op voet van rechtsgelijkheid ral worden onderhandeld, doch dat Roosevelt, Churchill en Tsjang' Kai-Sjek ontboden zijn voor bet in ontvangst nemen van bevelen van Stalin. (D.N.B.) Krachtens een op 8 October 1942 uitgevaardigde verordening (108/1942) was de plicht gere geld tot het geven van inlichtin gen op het gebied van de econo mie. De plicht tot het geven van inlichtingen had betrekking op de aanwezige arbeidskrachten, alsmede op de behoefte aan of den voorraad grondstoffen, ma terialen, producten, machines of apparaten alsmede op het doel, waarvoor zij gebruikt werden. Er- is geconstateerd, dat bij de aan vragen, mededeelingen enz. niet steeds juiste opgaven worden ver strekt. Nog steeds doen zich ge vallen voor, waarin voorraden worden verzwegen. Dikwijls ge schiedt zulks slechts vanwege het feit, dat de betreffende onder nemer nog in oude voorstellingen van groote voorraden ter verze kering van zijn productie leeft en de thans geldende beginselen ten aanzien van de voorraden miskent. De Rijkscommissaris heeft thans in het op 1 Dec. 1943 verschenen verordeningenblad een verordening (113/1943) afgekon digd, waardoor aan allen, die hun aanmeldingsplicht op het gebied van het economische leven niet hebben vervuld, de mogelijkheid wordt gegeven binnen een be paalden termijn alle mededeelin- Sen, inlichtingen enz. op den Juist en stand te brengen. De verordening verzekert vrij dom van straf voor al diegenën, die de bepalingen, die op het ge bied van het economische leven gelden, hebben overtreden en zich daardoor strafbaar hebben gemaakt, voor zoover zij thans voldoen aan hun inlichtings- en aanmeldingsplicht in de mate, die beantwoordt aan de tot dusverre afgekondigde verordening en de geheim gehouden voorraden we der aan de distributie ter be schikking stellen. Uitgezonderd ^an den vrijdom van straf zijn slechts dergelijke aanmeldings. Pbchtigen, tegen wie reeds een Politioneel of gerechtelijk proces hangende is in deze zaken. De verordening van 1 December 1943 heeft verder géén betrekking op strafbare feiten op het gebied van de voedselvoftrziening. Voor de onderscheidene be drijfsgroepen binnen het bereik van het handwerk zal de secre taris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart speciale maatregelen uitvaardigen, die aan allen, die aan de distributie deelnemen, den weg wijzen, dien zij thans moe ten bewandelen, om de distribu tie in die banen te houden, die noodzakelijk zijn voor het be houd van de krachten en produc ten en de doelmatige aanwen ding hiervan. Wie nog na afloop van de in de afzonderlijke maat regelen aangegeven termijnen zijn plichten verwaarloost, zal ten strengste gestraft worden. In bij zonder zware gevallen, die de oorlogs- en civiele economie aan zienlijk benadeelen, moet de over treder er rekening mede houden, dat een straf wordt opgelegd volgens de „Ordnungsschutzver- ordnung" van Mei 1942, krachtens welke de doodstraf kan worden opgelegd. IN FRIESLAND ZIJN HOOP VOLLE RESULTATEN VERKREGEN. In de jaren 1942 en 1943 is in Friesland en Groningen door den veeartsenijkundigen dienst een nieuwe methode ter bestrijding van het mond- en klauwzeer in toepassing gebracht. In het uit gekozen proefgebied in de omge ving van Nijland werden "in Juni 1942 alle runderen, schapen, geiten en varkens, in totaal 1972 stuks van 37 veehouders, geënt. De proe ven leerden, dat aan de enting geen gevaren verbonden zijn en gaven den indruk, dat de entstof inderdaad een beschermende werking uitoefent. Van 14 dagen na de enting af is practisch geen der geënte dieren meer ziek ge worden. In Juni van dit jaar is in de buurt van Marssum bij Leeuwar den het vee van 86 bedrijven, samen ongeveer 4000 stuks, run deren, schapen, geiten en varkens geënt. Het vee in dit in de nabij heid van reeds besmette veebesla gen gelegen gebied bleek in sterke mate aan mond- en klauwzeer- infectie te zijn blootgesteld. Onge veer alle niet geënte bedrijven in de omgeving en ook die, welke tusschen de geënte in waren ge legen, werden door de ziekte aan getast. Slechts de geënte bedrij ven vormden in dit uitgestrekte weidegebied een eiland van ge zonde dieren. Deze resultaten zijn zeer hoop vol. De proeven met deze èntstof voor de helft bereid volgens de z.g. Duitsche methode en voor de andere helft volgens voorschriften van den Italiaanschen professor Vianello, genieten de bijzondere belangstelling der deskundigen. In Duitschland zijn reeds eenlge millioenen dieren op deze wijze geënt; de ervaring is daarbij op gedaan, dat de enting een immu niteit oplevert, welke ongeveer acht a negen maanden duurt. Voor bereiding van deze entstof wordt de inhoud gebruikt van de blaren van door inspuitingen in de tong kunstmatig met mond- en klauwzeer geïnfecteerde runderen, De inhoud van de blaren van één rund is voldoende om honderd runderen in te spuiten. Het ligt in de bedoeling deze entstof op vrij groote schaal te gaan bereiden in het daartoe op gerichte mond- en klauwzeer- viruswinning instituut te Rotter dam. Men stelt zich voor door in een kort tijdsbestek al het vee in een kilometers breede strook te enten, deze strook als een beschermenden wal te doen dienen ten opzichte van er zich achter bevindend vee. Op deze wijze zou dan een drei gende mond- en klauwzeeruit- braak kunnen worden gekeerd. Van de bevoegde instanties ontvingen wij het bericht, dat in het kader van de verdere concentratie der Neder- landsche Pers, de uitgave van het „LeidSch Dagblad" met ingang van 1 Januari 1944 moet worden gestaakt en de papiertoewiizing met ingang van dien datum wordt in getrokken. Tengevolge hiervan zullen onze abonné's met ingang van 1 Januari a.s. ons "blad dus niet meer ontvangen. Wij hopen en vertrouwen, dat zoodra de mogelijkhéden daartoe aan wezig zijn, ons blad met zijn bijna 84-jarige traditie weer in eere zal worden hersteld. DE DIRECTIE. VENALS in den vorigen y wereldoorlog, maken de J—J geallieerden ook nu aan de fronten gebruik van kleurlin gen. Zelfs worden deze kleurlin gen bij voorkeur op de gevaarlijke plaatsen op de fronten in den strijd geworpen. Dit is volkomen in overeen stemming met het Engelsche standpunt, dat zooveel mogelijk Engelsch bloed gespaard moet worden! Naast de Canadeezen en de Australiërs zijn het de kleur lingen, die de kastanjes uit het vuur moeten halen. Uit den aard der zaak wijzen de Anglo-Amerikanen iedere be schuldiging, dat zij doelbewust deze taktiek volgen, van de hand en verdedigen zij zich door te beweren dat zij een ieder het recht toekennen in hun gelede ren te vechten en dat zoowel Canadeezen en Australiërs, als de negers en de bewoners van Britsch-Indië, niets liever doen dan te strijden voor de demo cratie. Tot zoover is de zaak in orde en zijn wij zelfs bereid aan te nemen dat het louter toeval is, dat wanneer het om bijzonder gevaarlijke ondernemingen gaat, juist de afdeelingen kleurlingen aan de beurt zijn. Maar wanneer de Anglo-Ame rikanen zich dan op het stand punt stellen dat de kleurlingen tot de volwaardige strijders ge rekend moeten worden, dan is het op z'n minst genomen onbegrij pelijk dat dezen wapenbroeders, wanneer zij met verlof zijn of bijvoorbeeld in Londen en om geving zijn gedetacheerd, de toe gang tot verschillende gelegen heden geweigerd wordt. In Lon den ziet men overal bordjes en plakkaten met het opschrift; „Voor kleurlingen verboden!" De „Daily Mirror" publiceert naar aanleiding van deze plak katen een teekening waarop men een neger en een Indiër ziet, die een dergelijk plakkaat bekijken en tot elkaar zeggen: „Een der gelijk plakkaat hebben wij in de loopgraven niet aangetroffen." Zeer terecht vestigt het blad, door het publiceeren. van deze teekening de aandacht op een grove onbillijkheid en op het feit dat het kleurlingen-vraagstuk in de U.SA. en in Engeland nog steeds niet is opgelost. Het is van het standpunt van de Anglo-Amerikanen gezien be grijpelijk, dat zij er niet aanden ken in dezen tijd het kleurlingen vraagstuk aan de orde te stellen, aangezien zij de gekleurdë hulp troepen broodnoodig hebben. Maar dan is het toch zeer incon sequent deze gekleurde soldaten buiten het slagveld als minder waardigen te behandelen. Hieruit blijkt weer direct het verschil tusschen het democra tische en het nationaal-socialis- tische standpunt. De nationaal- socialist, die er zich terdege van bewust is dat er een rassenvraag stuk bestaat en daaronder het jodenvraagstuk rangschikt, heeft ten opzichte van de joden zeer ingrijpende maatregelen geno men, maar weigert dan ook joden in zijn legers op te nemen. In tegenstelling met de Anglo- Amerikanen stelt de nationaal- socialist er een eer in zelf voor zijn land en voor ijn ideaal te strijdën en indien hij anderen toestaat als vrijwilliger aan zijn strijd deel te nemen, dan be schouwt hij deze strijders dan ook als zijn wapenbroeder, die dezelfde plichten, maar ook de zelfde rechten hebben. Er Is een tijd geweest dat er bij ons landgenooten waren, die het weren van de joden uit de amusementsgelegenheden en uit de café's zoozeer afkeurden, dat zij zich met de Joden solidair ver klaarden en weigerden deze gele genheden te bezoeken. Er zijn zelfs nog in dezen tijd velen, die aan- de democratie de voorkeur geven, omdat zij ervan overtuigd zijn dat de democraten vóór de vrijheid en de gelijke rechten van de volken strijden tégen het nationaal-socialisme. Voor deze verstokte bewonderaars van Churchill en Roosevelt is het leerzaam kennis te nemen van het standpunt, dat deze democra tische voorvechters innemen ten opzichte van de kleurlingen, die zij met schoone beloften ertoe brachten voor hun meesters de wapenen op te nemen, maar die er tevens niet voor terugdeinzen hen als minderwaardigen te be handelen. Tegenover deze tweeslachtige en typisch democratische houding stelt het nationaal-socialisme zijn standpunt, dat velen misschien hard voorkomt, maar dat in ieder geval eerlijk is. Wijziging ziekenfondsenbesluit In het verordeningenblad is ver schenen een wijziging van het ziekenfondsenbesluit. Hierbij wordt o.m. bepaald, dat de uitkeering bij overlijden niet wordt verstrekt voor een levenloos aangegeven kind, niet in geval van vermoe delijk overlijden en niet indien niet binnen drie maanden het ver zoek tot uitkeering bij het be voegde ziekenfonds is ingediend. Daarnaast worden regelen ge steld ten aanzien van den per soon, aan wien de uitkeering zal worden gedaan. van hedenavond 16.45 uur tot morgenochtend 8.15 uur De maan kwam heden op te 12.4# uur en gaat onder te 21.55 uur. Voorkoming dubbele belasting - Het verordeningenblad bevat een wijziging van het besluit ter voor koming van dubbele belasting op het gebied der directe belastingen met betrekking tot het Duitsche rijk. Hierbij wordt bij de genoem de belastingen nog gevoegd de vennootschapsbelasting. Het be sluit heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari 1941.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1