HET MAANLICHT IN DECEMBER Een aangename verrassing ii van m li/ Van Houten's PUDDINGPOEDERS Vetik aatt/ Aspirin Ut Amïs STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN VOOR DE VROUW AGENDA KERK EN SCHOOL UIT DE OMSTREKEN In verschillende smaken verkrijgbaar Toezicht tandheelkundigen De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft G. F. H. Schutte, tandarts te Eloemendaal, benoemd tot commissaris, belast met het toe zicht op de tandheelkundigen. Tot leden van den raad van bij stand, die den commissaris bij de uitoefening van zijn functie bijstaat zijn benoemd: H. C.Pull te Heemstede; M. W. H. Lager- wey, te Naarden; G. J. Baerents te Amsterdam; E. J. Offerhaus te 's-IGravenhage; C. H. Groe- nenstein, -te Nijmegen en-Th. H. J. F. Hugel, te Amsterdam. Tot plaatsvervangende leden van den raad van bijstand -dijn benoemd: P. J. Schuil, te Amsterdam; J. W. P. van Drift, te Utrecht: H. J. Nienhuis, te Meppel; C. Th. Tol- meyer, te Zutphen; L. E. Ch. de Lang, te 's-Gravenlïage en J.H. Kiks. te Amsterdam, terwijl M. W. H. Lagerwey tevens aange wezen is als plaatsvervanger van den commissaris, belast met het toezicht op de tandheelkundigen li. _V< De Rijkscommissaris bezochrfn gouw Weser-Ems De Rijks commissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, heeft, op uitnoo- diging van den gouwleider en rijksstadhouder Paul Wegener een bezoek van verscheidene dagen ge bracht aan den gouw Weser-Ems dat als nabuurland van Neder land van ouds door talrijke ban den met Nederland is verbonden. De Rijkscommissaris heeft in Oldenburg en Bremen economi sche bedrijven en cultureele in stellingen bezichtigd. In de feest zaal van het nieuwe raadhuis te Bremen hield de Rijkscommis saris een voordracht voor voor aanstaande persoonlijkheden uit het politiek, economische en cul tureele leven. Aanmelding N.A.D. - Ten einde teleurstelling te voorkomen deelt de staf N.A.D. mede, dat de aan melding voor vrijwillige dienstne ming in de kampen, welke begin Juli 1944 aanvangen, van heden af weder openstaat tot 15 April 1944. Jongelieden tusschen 17 en 24 jaar, moeten zich verbinden voor één jaar, behalve zij, die solliciteeren naai- een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs. Deze laatsten verbinden zich voor een half jaar. Tevens wordt er nogmaals met nadruk op gewezen, dat zij, die in eenig studiejaar als stu dent wenschen te worden inge schreven of eenig examen wen schen af te leggen bij een uni versiteit of hoogeschool, indien "zij den leeftijd van 18 jaar heb ben bereikt vóór 1 Juni vooraf gaande aan dat studiejaar, hun arbeidsdienstplicht vervuld moe ten hebben. Het verdient daarom aanbeveling na gedaan eindexa men HB5. of Gymnasium eerst vrijwillig den arbeidsdienstplicht van een halfjaar te vervullen, al vorens verder te studeeren, ook al is men nog geen 18 jaar. Aan melding van aanstaande studen ten dient eveneens vóór 15 April 1944 te geschieden. Zij, die in 1944 niet voor hun eindexamen slagen, maar zich reeds hadden aangemeld, worden op verzoek van hun verbintenis ontheven. Verdere inlichtingen verstrek ken o.m de aanmeldingsbureaux te Amsterdam. Den Haag en Rot terdam. Rantsoen spijsolie blijft 200 gram In afwijking van hetgeen onlangs gepubliceerd is, wordt er van bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat het rantsoen spijsolie - gehandhaafd blijft op 200 gram per rantsoen. De rant soenbonnen voor spijsolie geven derhalve recht op het koopen van 200 gram spijsolie, terwijl de toe wijzingen voor spijsolie eveneens recht geven op het koopen van 200 gram spijsolie per rantsoen. De toewijzingen, welke uitsluitend recht geven op het koopen van raapolie, dat zijn dus vettoewij- zingen, waarvan de linkerboven hoek is verwijderd en welke aan voor- en achterzijde voorzien zijn van een stempel van den distri- butiedienst, geven evenwel recht op het koopen van 180 gram raapolie per rantsoen. Radiopraatje Max Blokzijl In de serie brandende' kwesties, spreekt Max Blokzijl op Donder dag 2 December over Hilversum 1 om 18.45 uur. De titel van zijn praatje is: „Een Nederlandsch ooggetuige in West-Duitschland" Mussert sprak op de jaarvergadering van het Technische Gilde, welke te Uk echt werd gehouden Aflevering van de opslagaard appelen Ten einde misver stand te voorkomen, wordt er op gewezen, dat de op de opslag machtigingen aardappelen ver krijgbare aardappelen voor win- teropslag, welke moeten dienen yoor het verbruik van 26 Decem- 'er tot ,en met 19 Februari vóór 25 December a.s. aan de verbrui kers moeten worden afgeleverd. Er wordt nog op gewezen, dat niet vooraf valt te zeggen, of op alle uitgereikte aankoopmachti gingen opslagaardappelen, gele verd zullen kunnen worden. Dit hangt namelijk af van de vraag, in hoeverre de aanvoer van aard appelen zulks toelaat. Het stre ven is, eerst voor de geheele be volking een voldoenden voorraad aan te voeren en pas daarna over te gaan tot de aflevering van op slagaardappelen. Het is derhalve mogelijk, dat slechts op een deel van de uitgereikte machtigingen opslagaardappelen geleverd zul len kunnen worden. Er zal voor gezorgd worden, dat voor winteropslag aardappe len worden geleverd, die gedu rende eenige maanden bewaar- baar zijn, hetgeen echter niet wil zeggen, dat men op kleiaardap- pelen kan rekenen. Men kan derhalve nimmer van een klein handelaar eischen, dat hij klei- aardappelen voor winteropslag levert. Meer dan een' tan voor de minderbedeelden Nu de winter meer en meer zijn hoogtepunt nadert en de zorgen van de min der bedeelden groeien, neemt ook de verantwoordelijkheid van hen, die een offer kunnen brengen, hand over hand toe. Zoo is in slechts één week tijd, nl. in de periode van 15-20 No vember voor onze minderbedeelde volksgenooten een bedrag bijeen gebracht van f102.652,89. Deze mooie som wordt gevormd door giften van enkele centen tot bedragen van duizenden gul dens. Voorts is hierin niet begrepen de opbrengst van collecten. Winterhulp Nederland zal zorg dragen, dat dit geld 'in handen komt van hen, wier extra zorgen in deze wintermaanden zoo goed mogelijk verlicht dienen te worden. Volksgenooten, helpt elkander. CNF/Otlo/Fd* m Offert aan Winterhulp, Giro 5553 De eerste frontboekhandel In Nederland werd dezer dagen te Utrecht, Drift 5, geopend. Een kijkje in de ruim voorziene verkoopafdeeling A. Stapf/Pax m Leidsche Spaarbank Bij de Leidsche Spaarbank is gedurende de maand November 1943 inge legd f. 457.466,25 en terugbetaald f 191.621,54; ingeschreven zijn 215 nieuwe inleggers, terwijl 40 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 18.930 inleggers, hieronder begrepen 1224 deel nemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde November 1943 f. 8.571.676,92. Door den Afhaaldienst is in deze maand f. 14.050,25 ontvan gen in 4355 posten. 109 spaarbus- jes werden ter lediging aange boden met een gezamenlijken in houd van f. 1360,26. Op de scholen werd f. 610.65 gespaard HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: Ph. van der Zanden, Diefsteeg 13, Leiden, banketbakker. Nieuwe filiaalhouder filiaal Zeemanlaan 41, Ph. van der Zanden. Cowa. N.V., Langegracht 95-99, Leiden. Fabricage en handel vaii chemische producten, technische producten en aanverwante arti kelen. Blijkens mededeeling van het Departement van Handel, ■Nijverheid en Scheepvaart is naast den Verwaltungstreuhan- der, den heer A. Picard, benoemd tot Verausserungstreuhander van bovengenoemde zaak de Nieder- lndlsche Akfciengesellschaft fiir Abwicklung von Unternehmun- gen. Lange Vijverberg 20, Den Haag. Jacob wan Rijn; Zuidstraat 51, Katwijk aan Zee, schipper. Zaak adres thans gevestigd te Leiden, Witte Rozenstraat 25. Naamlooze Vennootschap Maat schappij „Erico" tot Exploitatie van onroerende goederen en aan nemersbedrijf te Noordwijk, voor heen W. P. de Vreede, Douza- straat 19, Noordwijk. Vestiging bijkantoor te 's-Gravenhage, Paul Gabrielstraat 68. Gebroeders Tyssen, Waard, Lei den. Scheepsbouwwerf en ma chinefabriek. Wijz. handelsnaam in: Scheepswerf „De Hoop", Ge broeders Tyssen. Machinefabriek wordt niet meer uitgeoefend. Wij ziging plaats gehad ten aanzien der rechten van derden. J. Slottje, Kanaalstraat 95, Lisse, handel in brandstoffen en aanverwante artikelen, expeditie bedrijf. Uittreding eigenaar J. Slottje, Lisse. N. eigenaar: K. F. Slottje, Lisse. Wijz. handelsnaam in: Firma J. Slottje. Vandaag herdenken de hee- ren C. H. van Dijk en H. van Polanen hun 25-jarig jubileum als schilder resp. straatveger bij den Gem. Reinigings- en Ont- smettingsdienst alhier. NIEUWE UITGAVEN. De verrichtingen van het Depar tement van Sociale Zaken Bij de Algemeene Landsdrukkerij te Den Haag verscheen een over zichtje van de verrichtingen gedu. rende het jaar 1942 van het De partement van Sociale Zaken. Voor den leek wordt hierin uiteengezet, op welk zeer gediffenrentieerd ter rein zich deze werkzaamheden- be wegen, en welke maatrerelen In den loop van dat jaar werden ge nomen ten bate van de Neder- landsche volkskracht. Een kort voorwoord werd geschreven door den waarnemend secretaris-gene raal van het Departement, Verwey. VERSNAPERINGEN VOOR SINTERKLAASAVOND. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft ons: Tegen dat het Sinterklaasavond wordt, verheugt jong en oud zich op iets gezelligs, op een onver wachte verrassing, ook al Is be sloten dit jaar St. Nicolaas maar niet te vieren. Voor een verrassing is te zor gen als we er maar een klein beetje voor over hebben. Veel in grediënten en brandstof zijn er niet voor noodig. Kleine „chocolade"-letters (plm. 15 stuks) 1 kopje bloem, 1 kopje haver mout, 2 a 3 lepels suiker, een snufje zout, 1 theelepel bakpoe der, chocoladestrooisel (op de jambon verkrijgbaar). Bloem, havermout, suiker, zout en bakpoeder goed vermengen. Ongeveer VS kopje water toevoe gen en de massa kneden tot zij soepel en gelijkmatig is. Van de massa eenige dunne rolletjes maken, door haar met de palm van de hand over een met bloem bestoven aanrecht te rollen. Een koekepan zeer dun met marga rine of boter insmeren. Van Je rolletjes lettertjes (van pl.m. 4 cm. breedte) vormen, deze in de pan leggen en plat drukken. De letters met het deksel op de pan pl.i#. 15 min. zachtjes bakken, omkeeren en aan de andere zijde 10 min. bakken. 2 li lepel choco ladestrooisel met 2 lepels water smelten. Dit papje over deletters strijken en er nog wat strooisel over strooien. De letters koud la ten worden. Bij gemis aan choco ladestrooisel iets meer suiker en eventueel koekkruiden aan het deeg toevoegen Groote „chocoiade'Metters (4 a 5 stuks). 2 kopjes bloem, ruim 14 kopje water, klompje gist (5 gr.), een snufje zout, 2 a 3 lepels suiker, chocoladestrooisel (vanille- of amandelessence) Bloem, suiker en zout goed ver mengen. De gist met een deel van het water aanmengen en aan de bloem toevoegen. De rest van het Donderdag Gerecht 10: spr. A Sneep vai Rotterdam te 7'/i uur nam. Vrijdag. Zaal Mekel (Hoogewoerd 87) CabaretrePuë „Lachen is gezond te 7 uur nam. De avond-, nacht- en Zondags, dienst der apotheken te Lelden wordt van Saterdag 27 Novembe: 20 u.. tot Zaterdag 4 Dec. 8 uw waargenomen door de Apotheel „Tot Hulp der Menschheld", Hooi gracht 48. Tel. 21060 en de Doeza Apotheek Doezastr. 31. Tel 21313 Te Oegstgeest döor de Oegstgeest- sche Apotheek. Raadhuispark 8 Telef. 26274 NED. IIERV. KERK. Beroepen. Te Hien en Doode waard (toez.), ds. A. S. Bijlsma te Rijswijk (Geld.) Te Raamsdonk (toez.), ds. K. Chr. van Gorcom te Gioote Lindt c.a. Te Meppel (vacature ds. Dijkstra) ds. B. J Lietaert Peerbolte te Huizum (Fr.) Te Tzum, ds. S. van Sinderen te Suameer Drietal. Te Amsterdam, ds. P. Boerma te Oudeschoot, ds, R. Bijlsma te Hellendoorn en dsj J. R. Wolfensberger te Utrecht. Idem te Amsterdam, ds. A. Doens- zelmann te Amersfoort, dr. E. Em- men te Haarlem en ds. C. M. van Endt te Amstelveen Aangeno men. Naar Genemuidfn, ds. J. H. Cirkel te Leerbroek, die bedankte voor Benschop Benoemd tot hulpprediker te St. Pancras, cand. C. J.. Meilink, hulppred. te Voort- huizen. GEREF. KERKEN. Bedankt. Voor Zutphen ds. H. W Engelkes te Meppel. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen de benoeming tot predikant in algemeenen dienst, ds J. Enter Sr te Rotterdam. KATWIJK AAN ZEE. Konijnendiefstal De recherche alhier heeft aangehouden A. v. D. uit de W. Taatstraat ter zake dief stal van koniinen ten nadeele van W. de B. uit de Paul Krugerstraat. De konijnen konden worden opge spoord. water erbij gieten en de massa flink kneden tot zij soepel is. Het deeg in een toegedekte kom pl.m. 1 uur op een matig warme plaats (b.v. in de buurt van de kachel) laten rijzen, naar verkiezing es sence door het deeg mengen. Van het deeg 4 a 5 vingerdikke rollen maken en deze op dezelfde wijze als kleine chocoladeletters in de koekepan bakken en met een papje van chocoladestrooisel be smeren en bestrooien. Marsepein-aardappeltjes. 1% kopje havermout, 1 kleine gekookte aardappel (60 gr.), 4 le pels suiker, amandelessence of laurierkersolie, koekkruiden of cacao. De havermout in den koffiemo len malen. De aardappel fijn wrijven. Havermout, aardappel, suiker en essence zeer goed kneden tot een gelijkmatige massa. Hiervan balletjes vormen en deze door wat koekkruiden of als men het nog heeft wat cacao draaien. Bij gebruik van koekkruiden, eerst proeven of zij niet scherp van smaak zijn. Is dit het geval, dan de balletjes met een zeer dun laagje omhullen. Bijgaande teekening toont U, wanneer en in welke mate de maan U gedurende December van dienst kan zijn op de ver- Teekening P. Bok. duisterde wegen. In horizontale richting kan, men het verloop zien van eiken on even dag des avonds 16 uur tot den even dag des morgens 9 uur De witte vakjes geven daarbij het j maanlicht weer (be- houdens de eerste en laatste verticale ko- j lom, welke einde en begin van het dag licht aangeven) en i de mate van arcee- 1 ring den graad van helderheid, waaruit voortvloeit, dat er gedurende de zwart gemaakte uurvakken geen maanlicht is. Knip deze teeke ning uit, ten einde haar bij uitschrijving van vergaderingen en. het maken van uit- gaansplannen te kunnen raadplegen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2