ei onderhoud van Roosevelt en Churchill met Stalin DE „LANDWACHT NEDERLAND 4ste Jaargang Woensdag 1 December 1943 No. 25667 bijeenkomst in Iran BINNENLAND Haar doelstelling eif bevoegdheden. VERDUISTEREN: Bijeenkomst van het Nederl. Arbeidsfront. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN leuter meldt, dat Churchill, oosevelt en Tsjang-Kai-Sjek langdurig onderhoud te airo achter den rug hebben en |ians op weg zijn „naar de een andere plaats in Iran" waar Stalin zullen ontmoeten, lïn den loop van deze week zal In comminiqué worden uitge- Iven, zoo meldt Reuter uit Cairo laarover- men het na de confe- Intie van Churchill, Roosevelt Tsjang-Kai-Sjek eens is ge- lorden. Tijdens de conferentie is Cairo nractisch van de buiten- RerelcT afgesloten geweest. Roo- tvelt en Tsjang-Kai-Sjek, die or zijn vrouw werd vergezeld, |ijn per vliegtuig naar Cairo ge- omen, Churchill over zee. (D.N.B.) In volkomen, -kalmte ziet men Berlijn het resultaat tegemoet at het onderhoud van Roosevelt hurchill en Stalin zou kunnen pleveren. Het deelnemen van et echtpaar Tsjang-Kai-Sjek lidt er vervolgens de hier be- laande opvatting op, dat de toe- jtand in Oost-Azië vooral den fer. Staten een zorgvuldige be- |andeling raadzaam doet schjj- i. In elk geval, zoo verklaart tien in Duitsche politieke krin- zullen de besprekingen ge licht zijn tegen de Europeesche lelangen, aangezien Europa, zoo- fis reeds uit den afloop van de loskousche conferentie der mi- listers van buitenlandsche zaken gebleken, het gelag moet be- [alen voor den politieken koehan- tusschen de Anglo-Amerika- en de Sovjet-Unie. (A.NP.) De diplomatieke correspondent an het D.N.B., dr. Siegfried [lorn, wijst er op, dat op de bij enkomst van Stalin, Roosevelt Churchill, waarvan inmiddels ófficieel mededeeling is gedaan, Waarschijnlijk de op de Moskou - che conferentie van ministers buitenlandsche zaken geno- aen besluiten stelselmatig ver tier ontwikkeld zullen worden, Blleen reeds omdat Engeland en Se Ver. Staten, gezien de huidige politieke en militaire constella- gedwongen zijn tot concessies aan de Sovjetunie. Als „huwe lijksgift". zoo schrijft hij, worden Stalin thans officieel de jaren lang gehandhaafde uitgeweken regeeringen aangeboden, die naar ünglo-Amerikaansëhe meening de ïxponenten waren van het Europa, dat Moskou thans vast- oesloten is naar zijn beeld te vormen. Wanneer thans de Ver. Staten door onderstaatssecretaris Berle kort en bondig laten ver klaren, dat de volkeren van Europa door de Ver. Staten niet gedwongen zullen worden de vele uitgeweken regeeringen en vluch telingen-groepen te er kennen,daar het de zaak van deze volken is hun eigen regeeringen te kiezen, is dat een politiek niet te overschatten concessie aan den Sovjetrussi- schen eisch om de Europeesche volken door vertegenwoordigers, die Moskou aangenaam zijn, over hun lot te laten „beslissen'. Dat beteekent niet meer of minder dan het practisch prijsgeven van Europa aan het bolsjewisme. Wat tot nu door vooruitziende politici Werd ingezien, wordt thans effi- cieel door Washington bevestigd. Britsche bommenwerpers bóven West-Duitschland Formaties Amerikaansche bommenwerpers zijn in den ochtend van 30 Nov. naar West-Duitschland gevlogen. Een der formaties trachtte eerst, naar het D.N.B. verneemt, een aanval op Zuidwest-Duitschland te suggereeren, terwijl een tweede met sterke jagerbescherming dwars door Nederland vloog en vervolgens naar het Ruhrgebied doordrong. De Duitsche luchtver dediging keerde zich met sterke strijdkrachten tegen de vijande lijke bommenwerpers en bestreed Voortdurend de aanvallende Ame rikaansche vliegtuigen, hinderde hen bij de uitvoering van een geconcentreerden aanval en drong hen ten slotte naar het Westen terug. Daarbij wierpen de Amerikaansche formaties, voor een deel door de omstandigheden gedwongen, verspreid bommen in het Zuidelijke Ruhrgebied en op Belgisch gebied neer. Slechts op één plaats ontstonden schade en vrij geringe persoonlijke Verliezen. De eerste berichtenover succes sen van Duitsche jagers zijn reeds ontvangen. Het neerstorten van verscheidene viermotorige toe stellen boven het Ruhrgebied is waargenomen. Drie andere vijan delijke vliegtuigen zijn boven Nederland neergeschoten. Van het Italiaansche front De A JSTP.-correspondent meldt uit Berlijn: Zondagochtend zijn de Anglo-Amerikaansche strijd krachten in Italië tot het offen sief overgegaan met de bedoeling door de Duitsche verdedigings linie heen te breken en voorbij Rome te komen. Het 8ste leger, dat de meerderheid in de "lucht heeft, is na een enorme artillerie voorbereiding in de bergen ten Noordwesten van de Sangro tot den aanval overgegaan. Gesteund door vliegtuigen rukt het 8ste leger op en nadert thans de Duit sche hoofdverdedigingslinie. Het 5de Amerikaansche leger is even eens tot actie overgegaan aan de Tyrrheensche kust. De gevechten duren nog voort; omtrent den afloop kan nog niets gezegd wor den. Van het Oostelijke front De AN.P.-correspondent meldt uit Berlijn: Zooals uit het weerirthchtbe- richt van gisteren blijkt, waren de Duitsche troepen ten Westen van Kief tot een tegenoffensief overgegaan. Deze operaties, die thans afgesloten zijn, hadden tot resultaat, dat de bolsjewisten iets naar het Oosten zijn teruggedron gen, waardoor een doorbraak dooi de Duitsche stellingen is ver ijdeld. Het zwaartepunt der ge vechten is thans verplaatst naar den sector van Gomel en het ge bied van Tsjerkassy. Bij Gomel naderen de gevechten de Prip- jètmoerassen; zoodat het terrein zeer moeilijk wordt. De bolsje wieken oefenen hier zwaren druk uit. Wanneer de vorst intreedt en de moerassen bevriezen, wordt de toestand geheel anders, aan gezien dan ook zware wapens aan de gevechten kunneh deelnemen. Bij Tsjerkassy hebben de hevige aanvallen der bolsjewieken tot dusver nog niet tot het doel het insluiten der Duitsche troe pen geleid. De hevige gevech ten in dezen sector duren echter nog voort Eikenloof verleend - De Führer heeft het eikenloof, behoorend bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend aan luitenant-ge neraal Otto Schtinemann, com mandant van een infanteriedivi sie, als 339ste soldaat van de Duitsche weermacht. (D.NJ3.). De Joden in Italië Een vol gens Radio Rome zoo juist ge publiceerde wet bepaalt, dat in Italië alle Joden, zonder uitzon dering, dus ook de tot dusver van de Jodenwetten vrijgestelde Joden, in concentratiekampen moeten worden opgenomen. Hun goederen worden in beslag ge nomen en ter ondersteuning van de slachtoffers der Anglo-Ame- rikaansche terreur aan vallen op de Italiaansche burgerbevolking gebruikt. De afstammelingen van z.g. gemengde huwelijken, die tot dusver als „arisch" warden be schouwd, worden bij dezelfde wet voorloopig" in afwachting van verdere maatregelen, onder toe zicht der politie geplaatst. (DNB) De luchtaanval op Toulon Het aantal personen, om het leven gekomen ten gevolge van den Anglo-Amerikaanschen ter- reuraanval op Toulon, is, naar men te Berlijn verneemt, tot meer dan 500 gestegen. (D.N.B.) De aardbeving in Turkije Volgens de laatste cijfers, die nog niet definitief zijn, zijn bij de aardbeving in het Noordoosten van Anatolië 2719 menschen om het leven gekomen en 1084 zwaar gewond. Het aantal ingestorte huizen bedraagt 3321. (DUB.). Verklaring van Bose De lei der der voorloopige Indische re geering, Bose, heeft te Singapore tegenover de bladen verklaard, dat een deel van het Indische fnationale leger reeds tot den aanval aan de grens van Indië is overgegaan, terwijl het plan is, dat men binnenkort Indië bin nenrukt. (D.N.B.) Luchtslag bij de Gilbert-eilanden Het Japansche hoofdkwartier meldt uit Tokio: „Maandag heb ben luchtstrijdkrachten der Ja pansche marine in de wateren bij de Gilbert-eilanden vijandelijke vlootstrijdkrachten aangevallen. Zij brachten twee vliegkampsche pen en een niet nader aangeduid oorlogsschip tot zinken,- een dezer vliegkampschepen ging onmiddel lijk onder. Een groote kruiser werd zwaar beschadigd en in brand gebombardeerd. Zes onzer vliegtuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. (D.N.B.). Maandag hebben vijandelijke strijdkrachten verdeeld over 5 6 schepen, beschermd door kruisers en torpedojagers, opnieuw een landing geprobeerd in den sector Torokina op het eiland Bougain ville. Formaties van het Japan sche leger openden op de vijan delijke troepen onmiddellijk een hevig vuur en omsingelden vijan delijke versterkingen. Twee com pagnieën van den vijand werden volledig in de pan gehakt. (D.NJ3.). De handen ineen voor Winterhulp - Giro 5553 Door een verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden van 13 Nov. 1943 is in overeenstemming met den Leider van de Natio- naal-Socialistische Beweging der Nederlanden uit de leden der N.SJB. en haar organisaties een gewapende landwacht opgesteld, die tot taak heeft ter ondersteu- ■ning van de gewone politie en in zeer nauwe samenwerking met deze, leven eri goed van de or delievende bevolking en de open bare instellingen van eiken aard te beschermen voor overvallen en sabotage, controle op het verkeer uit te oefenen, alsmede alle aan vallen op de openbare veiligheid en orde af te weren. Deze verordening en de hieruit voortvloeiende opstelling van de „Landwacht Nederland" was een onvermijdelijke noodzaak, die voortsproot eensdeels uit de" tal rijke verraderlijke overvallen op leden der NBB. en leden-van het politiecorps, a'ndersdeels ook uit de overvallen op lijf en goed van de bevolking in Nederland. Uit deze overvallen en sabotagedaden is gebleken, dat in Nederland mis dadige elementen aan het werk zijn, voor welker bestrijding de gewone politie niet sterk genoeg is. Wanneer daarom is overge gaan tot de instelling van de Landwacht Nederland, is dat ge schied met het oog op de toe standen, welke de openbare orde en veiligheid in Nederland in ge vaar brachten. De commissaris-generaal voor de veiligl|eid en höhere SS-und Polizeiführer, SS-Obergruppen- führer Rauter, heeft op grond van de verordening van den rijkscommissaris een beschikking uitgevaardigd, waaruit het ar- beidsressort van de „Landwacht Nederland" blijkt en waarin de bevoegdheden zijn omschreven, welke aan de „Landwacht Ne derland" gegeven zijn. Bovendien behelst deze beschikking de me dische en sociale verzorging der leden van de „Landwacht Neder land". Tot inspecteur-generaal van de „Landwacht Nederland" heeft de rijkscommissaris den plaatsver- vangenden Leider der N.SJ3. van Geelkerken, benoemd en tot in specteur den voorman der Ger- maansche SS, SS-Standarten- führer Feldmeyer en den com mandant der W-A., Zondervan. De „Landwacht Nederland" ressorteert als een soort hulp politie ten aanzien van haar op treden onder den höheren SS- und Polizeiführer. De organisatie en het interne bestuur worden geleid door den inspecteur-gene raal, resp. de beide inspecteurs. De 'leden der Landwacht heb ben het recht, in de uitoefening van hun dienst de identiteit van personen, die zich door hun open baar gedrag op de een of andere wijze verdacht maken, aan de hand van het persoonsbewijs vast te stellen en deze personen, in geval van ernstige verdenking voorloopig te arresteeren. De le den van de Landwacht kunnen ook in speciale opdracht van den commandant der Nederlandsche staatspolitie op bepaalde plaatsen personencontrole houden en per sonen, die zich niet behoorlijk kunnen legitimeeren, arresteeren. Voorts zijn zij bevoegd tot het controleeren van auto's met Ne derlandsche nummerborden. Wan neer personen onbevoegd of op- verdachte wijze de te beschermen of te bewaken objecten naderen, kunnen zij door de leden der Landwacht voorloopig gearres teerd worden. Het recht tot ar restatie houdt de bevoegdheid in, de te arresteeren personen te visiteeren op wapenen, gevaar lijke voorwerpen en illegale ge schriften en gevonden voorwer pen in beslag te nemen. Huiszoeking door leden der Landwacht is bij wijze van uit' zondering slechts dan toegelaten, als een op heeterdaad betrapt persoon rechtstreeks achtervolgd wordt en men kan aannemen, dat hij in de woning in kwestie is gevlucht en daar gearresteerd kan worden. In alle andere gevallen blijft het verrichten van huis zoekingen de taak van de gewone politie. De leden van de Landwacht zu'n gerechtigd van hun wapen gebruik te maken, als zij hun taak niet op andere wijze kunnen vervullen. In het bijzonder mo^en zij van hun wapen gebruik ma ken bij den afweer van een aanval of van een bedreiging met onmid dellijk gevaar voor lijf of leven, of als een te arresteeren persoon of een gearresteerde vlucht of ondanks eerste sommatie zijn vlucht voortzet. Indien een te arresteeren persoon verdedigings wapenen van welken aard ook na sommatie niet onmiddellijk neer legt of de neergelegde wapenen weer opneemt, kan de Landwach- ter eveneens van zijn wapen ge bruik maken. Hetzelfde recht heeft hij, als een te arresteeren persoon of een gearresteerde een actieven tegenstand oiedt, welke slechts door gebruik van de wapenen kan worden gebroken. De leden der Landwacht dragen om den linkeronderarm een roode band met het zwarte opschrift „Landwacht Nederland". Boven dien zijn zij in het bezit van een speciale legitimatie. Verwacht wordt, dat de ordelie vende bevolking de Landwacht Nederland bij het vervullen van haar dienst op alle wijzen onder steunt en er daarmee toe bij draagt, dat rust en vrede in het land hersteld en gehandhaafd worden. Alle misdadige elementen kunnen erop rekenen, dat tegen hen onverbiddelijk wordt opge treden. van hedenavond 16.45 urn- tot morgenochtend 8.15 uur De maan kwam heden op te 11.58 uur en gaat onder te 20.39 uur. WOUDENBERG EN ROST VAN TONNINGEN AAN HET WOORD In „Krasnapolsky" te Amster dam heeft het Nederlandsche Ar beidsfront gisteren een vergader- ring belegd, waar de arbeidsfront leider H. J. Woudenberg en mr. M. M. Rost van Tonningen een groot aantal bedrijfsvoerders en sociale voormannen uit de provincie heb ben toegesproken. Sommige bedrijfsvoerders, zoo zeide mr. Rost van Tonningen, staan nog onwennig tegenover de Sbciale voormannen. Maar deze sociale voormannen, die steunpila ren van het sociale leven zijn ge worden, zijn alleen reeds noodig, omdat de bedrijfsvoerders dikwijls en vooral in dezen moeilijken oorlogstijd zoo in beslag worden genomen door hun werk, dat zij gemakkelijk geneigd zijn de sociale rechten te verwaarloozen. Het N.A.F. en de organisatie van het bedrijfsleven zijn er om een welvaartsstand te scheppen waar op de mensch recht heeft, d.w.z. de hoogste productie en daarmede het hoogste levensniveau hier op aarde te bereiken. Het werk van den bedrijfsvoerder moet altijd een uiting zijn van een warmvoe lend mensch en niet gebonden zijn aan een stargeschreven schema. Wat in den werker, dus in het volk aan idealen, aan kunnen, ca paciteiten en aanleg sluimert, het is de kunst voor de bedrijfsvoer ders en sociale voormannen dat te ontdekken en tot leven te brengen. Men moet met den sleur breken, doch het nieuwe enten op. de goede traditie. De bedrijfsvoerder, die niet in het N.A.F. staat, zoo zeide mr. Rost van Tonningen tenslotte, verzaakt ongetwijfeld zijn plicht. Nadat de nieuwste arbeidsfront- Jüm, getiteld: „Het Nederlandsche "fllm>eidsfront in den zomer" den aanwezigen een goeden indruk had gegeven van het vele dat het N.A.F. in de zomermaanden aan de werkers biedt, sprak de arbeids frontleider H. J. Woudenberg de vergadering toe. Hij herinnerde aan de uitspraak van dr. Ley, „arbeid is het schep pen van orde in den chaos - der materie". Het Arbeidsfront behoeft een geestelijk fundament, waarop wij een nieuwe gemeenschap kunnen zien groeien en dit geestelijk fundament is de socialistische idee, de levenshouding en de le vensbeschouwing, waarvan de vonk ontsproot aan het hart van een eenvoudig arbeider. En het is ook de eenvoudige man uit het bedrijf, die thans het vertrouwen der menschen moet winnen. De arbeidskracht, de werkende mensch, is het grootste kapitaal in een bedrijf. Men moet zuinig worden op die arbeidskrachten en de menschen in de bedrijven aan zich binden. Uitvoerig betoogde de Arbeids frontleider dat het N.AJF. geen eenzijdige belangenbehartiging is voor de arbeiders, zooals de vroe gere vakvereenigingen, doch een organisatie die er voor zorgt dat de mensch de meeste bate af werpt voor de volksgemeenschap. Het Arbeidsfront is tevens de grootste opvoeder in het sociale leven. Het gaat erom den werker van dezen waarlijk socialistischen geest te doordringen. Tot Hot gaf de heer Wouden berg den bedrijfsvoerders enkele richtlijnen voor den arbeid, dien zij thans op sociaal gebied kun nen verrichten en die bestaat uit zorg voor de gezondheid der werkers, beroepsvorming en het aankweeken van een gevoel van eigenwaarde bij den werker, door hem actief in te schakelen in het brengen van verbeteringen in de bedrijven. Gewestelijk arbeidsbureau Dor drecht Aan mr. J. H. Vermeu len is eervol ontslag verleend ala directeur van het gewestelijk ar beidsbureau te Dordrecht.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1