Het Duitsche thuisfront onbreekbaar Terreuraanvallen op Bremen, Berlijn en Stuttgart 84ste Jaargang Maandag 29 November 1943 No. 25665 Rede van dr. Göbbels. BINNENLAND Rede van Dienstleiter Rïtterbus.ch. Duitsche W eermachtberichten LËIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Rijksminister dr. Göbbels heeft in een toespraak bij de opening der H. J.-Filmstunden in het win terhalfjaar gesproken over het probleem, dat, zooals hij zeide, op het oogenblik het meest brandend is, de vijandelijke luchtterreur en haar gevolgen voor het Duitsche thuisfront. Klaarblijkelijk, zoo zeide hij, koestert de vijand van de vermoe delijke kansen van deze gemeene, cynisch-ruwe strijdwijze, die juist daardoor ook zoo typisch Engelsch is, volkomen ijdele en bedriegelijke verwachtingen. Hij meent het oor- logsmoreel van het Duitsche thuisfront te kunnen breken en daarmede over ons een gemakke lijke, goedkoope en volkomen on militaire overwinning te kunnen behalen, die hem tot dusverre op het eerlijke slagveld onthouden is en hem altijd onthouden zal worden. Zooals in den eersten wereld oorlog met de hongerblokkade, zoo strijdt Engeland in den tweeden wereldoorlog met fosfor en brand tegen vrouwen en kinderen, die in hun weerloosheid voor de Britsche gentlemen natuurlijk loonender doelen zijn dan gewapende Duit sche soldaten, tegenover wie zij zich, zooals het front in Zuid- Italië weer eens bewijst, slechts ongaarne en aarzelend wagen te plaatsen. Thans is naast andere groote steden ook de hoofdstad des rijks aan de beurt. De vijand overgiet haar met brisant- en brandbommen, werpt massa's fos- forprojectielen op haar cultuur monumenten, ziekenhuizen, ker ken en arbeiderswijken en geeft triomfantelijk uiting aan de hoop, dat haar bevolking dat op den duur niet zal verdragen, maar veeleer ineenstorten en daardoor aan den oorlog het einde maken, dat de vijand wenscht: door een onvoorwaardelijke capitulatie, ten gevolge waarvan ons leven ver pand zou worden, ons volk ver kocht, onze mannen als werk- slaven aan het bolsjewisme uitge- levèrd en elke Duitsche toekomst verwachting ten grave gedragen. Ik kan daarop, zoo vervolgde de minister, in naam van de hoofd stad en haar bevolking en in naam van het geheele Duitsche volk slechts ten antwoord geven: nooit. Er is geen situatie denk baar, waarin wij tot een dergelij- ken wanlioonsstap zouden kunnen besluiten. Tegenover deze laag hartige vernietigingsbedoelingen van den vijand stellen wij een wil tot tegenstand, die onder geen omstandigheden gebroken kan worden. De Londensche pers verklaart, dat de bevolking van Berlijn de beslissing over den oorlog thans in handen heeft. Als volgens de meening van den vijand op dit oogenblik de oorlog wordt beslist door de houding van het Duitsche volk, dan is deze beslissing reeds gevallen. Door hun vliegers „woon blokkrakers" te noemen geven de Engelschen openlijk toe. dat de Britsche luchtmacht niet, zooals vroeger steeds beweerd is, bevel heeft de Duitsche oorlogsindustrie te treffen, maar het bevel om Duitsche woonwijken in puin te leggen, de bevolking tot het uiter ste te pijnigen en vrouwen en kinderen op de meest barbaarsche wijze te dooden. Het Duitsche volk zal daarvan acte nemen. In de geheele wereld is het oordeel over deze strijdwijze uitgesproken. Het Duitsche volk antwoordt met brandenden haat. Als de schijn heilige huichelaars in Londen, die God tot getuige aanriepen, terwijl zij vrouwen en kinderen vermoord den, nog op geheime bondgenoo- ten in Duitschland hopen, ken nen zij het Duitsche volk slecht. Het Duitsche volk is thans vol van verontwaardiging, woede en nationale razernij. Niets wordt in Duitschland stormachtiger ge- eischt dan dat den misdadigers aan, de Theems eens met rente op ™te zal worden vergolden wat zij nebben misdaan en misdoen. Het Duitsche volk kan gerust zijn: dag en nacht wordt met koortsachtigen ijver gewerkt aan de voorbereidingen voor de ver gelding, en als zij op zekeren dag over Engeland zal losbarsten, kan het Britsche volk hun dank zeg gen, die in nacht en mist onze vreedzame steden overvallen en' brand en verwoesting, leed en dood over onze vrouwen en kin deren laten uitstorten. Intusschen is een geheel volk aan het werk om de zwaarbe proefde steden over de verschik kingen van de vijandelijke lucht terreur heen te helpen. Hier ziet men een volkskameraadschap en een socialisme van de daad, die de grootste bewondering verdie nen. Ik was de laatste dagen zon der onderbreking midden onder het volk van Berlijn. Het vertrou wen, dat ik daar ontmoette, de discipline, de zenuwkracht, de hardheid in het ontvangen van slagen, het geloof in den Führer en de overwinning, de hooge mannelijke deugden, die ik daar overal bij arm en rijk, bij jong en oud, bij mannen, vrouwen en kin deren heb waargenomen, hebben mij steeds weer diep bewogen. Dit volk heeft de overwinning ver diend en zal haar dan ook be vechten. Zijn mannen en vrou wen zijn helden en zijn jeugd wed ijvert met hen in dapperheid. Deze tijd is het rijkst aan smart, maar ook de grootste in onze geschie denis. In dezen tijd wordt onder bloed, leed en tranen het nieuwe rijk geboren en voorgoed beves tigd. Vervolgens wendde dr. Göbbels zich tot de jeugd. Aan u, zoo zeide hij, zal eenmaal het nieuwe rijk in handen worden gegeven en dan moet er de zekerheid bestaan, dat het in goede handen is. Het mag nooit weer aan een zoo doodelijk gevaar worden blootgesteld als dat, waarin het nationaal-socialisme het heeft overgenomen. Nooit heeft een generatie zoo aan het rijk geloofd als de generatie, die thans leeft, werkt en strijdt. Het rijk mag nooit meer in gevaar gebracht worden door lichtzinnig heid, gebrek aan moed of aan verdedigingsvoorbereiding. Dr. Göbbels maakte een verge lijking tusschen beide wereld oorlogen. In tegenstelling tot den eersten wereldoorlog, zoo zeide hij, zijn er thans geen teekenen van vermoeienis of verslapping der idealistische krachten tegenover de verzwaarde eischen, welke de lange oorlogsduur stelt, er is ner gens scepsis of betweterij. Het nationaal-socialisme heeft met de bedwingende kracht van zijn idee het beste deel van het volk vol komen veranderd en aan zijn ver antwoordelijkheid het grootste deel van de taken des tijds toe vertrouwd. Voor alle troepen- onderdeelen wordt de reserve uit de jeugd bij het langer duren van den oorlog eer beter dan slechter. Idealisme en toewijding van die reser-ve zijn als bij het begin van den oorlog. De statistiek van de offers, door de leiders der Hitler- Jugend in den oorlog gebracht, laat op het eerste gezicht zien, in welk een omvang hier wordt ge tuigd voor de idee van het natio naal-socialisme, in leven en ster ven. In de Duitsche jeugd leert men het Duitsche volk begrijpen. Geen volk ter wereld kan zich met het Duitsche meten in soldateske gezindheid. De minister sprak vervolgens in verband met de Anglo-Amerikaan- sche terreur-aanvallen over de be scherming der opgroeiende Duit sche jeugd. In het belang van de jeugd zijn de kinderen uit een aantal groote steden, welke in grootere mate zijn blootgesteld aan de brutale dag- en nacht- aanvallen, geëvacueerd. Dat bij de laatste zware luchtaanvallen op de hoofdstad het aantal gedoode kinderen boven verwachting ge ring is, is een gevolg van het feit, dat de meeste Berlfjnsche kinde ren geëvacueerd zijn. De oudere jeugd echter blijft in de bedreigde gebieden en helpt de mannen en vrouwen bij hulp- en reddings werk met een toewijding en een moed, die slechts bewondering verdienen. Op deze jeugd kan Duitschland trotsch zijn. De nationaal-socialis- tische jeugdleiding heeft zich voor het grootste deel haar hoog ste qualificatie voor haar taak verworven aan het front. De meeste jeugdleiders dragen oor logsonderscheidingen en hebben zware litteekens en verwondingen ten bewijze van het feit, dat ach ter hun woorden en eischen ook prestaties van daden staan. Tal- looze vertegenwoordigers der jeugdleiding vervullen hun plicht aan het front. Hier groeit een ge slacht op, dat den Führer eer aandoet. Dit geslacht is geroepen om het groote Duitsche leven en den huidigen geest voort te zetten. Aan dit geslacht moet eens het erfdeel van het rijk gerust kunnen worden toevetrouwd. Het is de groote taak, de nationaal-socla- listische oorlogsjeugd voor dezen hoogen arbeid op te voeden, haar dapper en sterk te maken, opdat het nationaal-socialistlsche werk niet ondergaat, maar voortleeft in kinderen en kleinkinderen, voor wie het zware werk van thans wordt verricht. John Middleton Murry in zijn boek „Christocraey" (Londen 1942) „Niets is neerdrukkender dan de programs vol van werkelijkheid ge speende manier en van spreken over „een nieuwe were ld orde" fa new worldorder), waar van overdreven Britsche oor. logskruisvaarders overloopen en die de waardigheid heb ben verkregen van een in ternationaal document in het Alantic Charter. Hun ontoe passelijkheid op de realitei ten der oorlogssituatie be reikt een peil, dat patholo gisch is." Dat is. aldus besloot dr. Göb bels, de belofte aan den Führer, in wiens naam de Duitsche jeugd vandaag is samengekomen. Hij is haar vereerd en vergood voorbeeld, dat zij wil navolgen, niet alleen in gemakkelijke maar ook in zware tijden. Hij moet op deze jeugd trotsch kunnen zijn, zooals deze jeugd trotsch is op hem. (D.N.B.). In een rede, welke Dienstleiter Ritterbusch Zondagavond ter ge legenheid van het tienjarig oe- staan der afdeeling Hengelo oer N.S.D.A.P. hield, legde hij de fundamenteele waarden van her nationaal-socialisme bloot. Van geweldige beteekenis is, aldus sp dat Hitier niet slechts naar ie macht greep, doch veel verdpr zag. Zijn door het joodsch ver raad van 1919 vergiftigde eiv ge broken volk gaf hij een nieuwe idee en nieuw geloof. Hij schiep zijn beweging niet om de macht in den staat te veroveren ,doch om een grootsch doel na te stre ven, een doel. dat nog niet be reikt is, doch waarvoor nog vele generaties zullen moeten strijden Het Duitsche volk staat boven de materieele dingen. Niet de econo mie bestemt ons lot, doch wij, Duitsche menschen, aldus spi., bestemmen ons lot zelf. Hier ligt de vrijheid tot welke de Führer opriep, de vrijheid van den gees., van den wil en eigen besluit. In deze vrijheid kunnen we dezen zwaren tijd doorkomen in rusten zelfverzekerdheid. Wat de N.S.D.A.P. voor het Duitsche volk is moet de N.S.E. voor Nederland zijn. Het moet haar onverschillig zijn of ze macht bezit in den staat, het gaat om den geest van het v->ll:. Ik wensch u die macht, aldus spr. heelemaal niet toe, voordat ge uw volk van den nationaal- socialistischen geest doordrongen hebt. We willen u het Duitsche nationaal-socialisme niet opdrin gen. Ge moet zelf voor het ideaal vechten, met als inzet h t w°zen en karakter van uw volk .We ""i" - len u helpen, doch bedenk dat het persoonlijk voorbeeld leen het geloof bij anderen kan wekken en één ding kunnen we allen: ons volk liefhebben uit alle macht. Als de Führer niet die liefde had gehad, had hii nimmer zijn roeping kunnen ver vullen. Dat moet men toch in zien. Het hoogste geluk is op te gaan in zijn volk, alles voor het volk te geven, voor iets hoogers dan het eigen ik. Pas als men voor zijn volk de offervreugde va n een moederhart kent, ervaart men welke ongelooflijke krachten zich losmaken, en wie handelt uit liefde voor zijn volk, handelt goed en vergist ziich nooit. Het meest zuiver is deze idee vastgelegd :n het woord van den Führer: „Du bist nichts, dein Volk ist alles". Petroleum voor verlichting Van 28 Nov. tot en met 11 Dec. geven de met „44 verlichting" en „45 verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart „s 121" elk recht op het koopen van één liter petro leum. Dr. Joh. M. Keyman overleden Op 58-jarigen leeftijd is te Hilversum overleden dr. Joh. M. Keyman, oud-conservatrice der rijksuniversiteit-bibliotheek te Utrecht. en zware infanteriewapenen buit. In het gevechtsgebied van Go mel namen de gevechten in he vigheid af. Op enkele plaatsen werden vijandelijke aanvallen af geslagen en de bolsjewisten door tegenaanvallen op hun uitgangs stellingen teruggeworpen. Ten Zuidwesten van Newel her overden onze troepen verscheidene plaatsen en sloegen vijandelijke tegenaanvallen af. In den Oostelijken sector van het Zuid-Italiaansche front leefde de gevechtsbedrijvigheid gisteren weer op. De vijand viel meerma len aan met afdeelingen tot ba taljonssterkte, gesteund door pantserwagens. De gevechten du ren nog voort. Van de andere frontsectoren wordt levendige ar tilleriebedrijvigheid aan weers zijden gemeld. In het Middellandsche Zeege bied zijn op 26 en 27 Novembe* 12 Britsch-Amerikaansche vlieg* tuigen vernietigd. Het opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte Zaterdag be kend: „Aan het bruggehoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr deden de bolsjewisten met sterken steun van pantserwagens nieuwe aanvallen. Zij werden in verbitterde gevechten afgeslagen en door vastberaden tegenaanval len uit verscheidene plaatselijke penetraties geworpen. 151 bolsje wistische pantserwagens werden daar stukgeschoten. Terwijl in het gebied van Tsjerkassy hevige gevechten nog aan den gang zijn, mislukten ten Westen van Kief en bij Korosten verscheidene vijandelijke aanval len na harde gevechten. Ten Westen van Gomel en ten Zuidwesten van Kritsjef leveren onze troepen zware gevechten met opdringende vijandelijke ge vechtsgroepen. Ten Zuiden enten Noordwesten van Newel leverden eigen aanvallen plaatselijke suc cessen op. In het Zuiden van het Ooste lijke front behaalden het eerste en tweede bataljon van het regi ment jagers 204 onder kapitein Dietz en kapitein Widner in harde gevechten met den dikwijls superieuren vijand door hun voor beeldige houding schitterende af- weersuccessen. Aan het Zuid-Italiaansche front verliep de dag rustig. Duitsche torpedovliegtuigen vielen voor de Algerijnsche kust een uit groote troepentransportschepen bestaand krachtig beschermd vijandelijk convooi met groot succes aan. Zij brachten twee torpedojagers en drie transportschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 38.000 brt. tot zinken. Twee andere torpedo jagers, een groot transportschip en een bewakingsvaartuig werden zwaar beschadigd. Een nieuwe zware nachtelijke aanval van de Duitsche lucht macht was gericht op het vijan delijke ravitailleeringssteunpunt Napels. Gisteren overdag drongen for maties Amerikaansche bommen werpers de Duitsche Bocht binnen en ondernamen een terreuraanval op de stad Bremen, waardoor verscheidene ziekenhuizen, ge stichten voor ouden van dagen en cultuurmonumen ten vernield werden. Es kaders jachtvliegtuigen en jacht- kruisers vernietigden te zamen met andere luchtverdedigings strijdkrachten volgens de tot dus ver ontvangen rapporten 41 vij andelijke vliegtuigen. 13 anders Amerikaansche bommenwerpers en jagers werden boven de be zette gebieden in h.et Westen neergeschoten. Formaties Britsche bommen werpers vlogen in den afgeloopen nacht boven het rijksgebied en ondernamen nieuwe terreuraan- vallen. Een deel dezer formaties viel Stuttgart aan, terwijl andere formaties de rijkshoofdstad aan vielen en over verscheidene wij ken der stad verstrooid brisant- en vooral brandbommen neer wierpen. Er ontstond schade. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten, voor zoover tot dusver is vastgesteld, 39 Britsche bommen werpers neer. Zoodoende verloor de vijand in de afgeloopen 24 uur boven het Rijk en de bezette gebieden in het Westen 93 vliegtuigen, bijna uitsluitend zware viermotorige bommenwerpers. Duitsche vliegtui gen wierpen in den nacht van 26 op 27 November bommen op het stadsgebied van Londen. Gisteren luidde het Duitsche Weermachtsbericht „Ten Zuidoosten van Perekop werd een verloren gegane hoogte heroverd en tegen talrijke vijan delijke tegenaanvallen gehouden. De luchtmacht viel hier en op het landingshoofd ten Zuidoosten van Kertsj met sterke strijdkrachten de vijandelijke stellingen en de tot den tegenaanval overgaande bolsjewisten aan en bracht hun gevoelige verliezen toe. Op het -bruggehoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr duurden de zware afweer - gevechten ook gisteren voort. Plaatselijk binnengedrongen vij andelijke strijdkrachten werden teruggeworpen of afgegrendeld. Ten Zuiden van Krementsjoeg en bij Tsjerkassy worden gevechten geleverd tegen b innengedrongen vijandelijke strijdkrachten werden teruggeworpen of afgegrendeld. Ten Zuiden van Krementsjoeg en bij Tsjerkassy worden gevechten geleverd tegen binnengedrongen vijandelijke gevechtsgroepen. Ook ten Westen van Kief werd hevig gevochten. Verscheidene sovjet- aanvallen mislukten, terwijl bij een eigen aanval terrein werd ge wonnen, in weerwil van verbit terden vijandelijken tegenstand en onbegaanbare wegen. In het gebied van Korosten werd een eigen aanvalsoperatie met succes beëindigd. In gevech ten, die dagenlang duurden, ge lukte het, sterke vijandelijke strijdkrachten in te sluiten en te vernietigen. Daarbij werden ook bolsjewisten, die tijdelijk in het Zuidoostelijke deel der stad Ko rosten waren binnengedrongen, in weerwil van hun wanhopigen tegenstand vernietigd. Onze troe pen brachten den vijand zware verliezen aan dooden en gewon den toe, maakten talrijke gevan genen en maakten 59 stukken ge schut en een groot aantal lichte

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1