ONZE JEUGD MOET DE JUISTE PLAATS IN HET BEDRIJF DAAN INNEMEN De strijd bij Kief. „Werp geen „scherp' tusschen de aardappelschillen." De Egeïsche Zee van vijandelijke steunpunten gezuiverd. AGENDA BINNENLAND GEMENGD NIEUWS f De militaire correspondent van het A.N.P., Martin Hallensleben, schreef gisteren in zijn beschou wingen over den toestand: Op het hoofdslagveld van Kief winnen de Duitschers ondanks hardnekki- gen tegenstand der bolsjewisten en ondanks voortdurend ongun stige weersomstandigheden ver der terrein. De Duitsche tegen aanval in het gevechtsgebied ten Westen van Kief bewijst, wan neer men de afzonderlijke ope raties van de formaties van Oe neraal-veldmaarschalk von Man- stein tegen elkaar afweegt, hoe zeer het de wil van de Duitsche leiding is hier niet slechts ter rein te winnen, doch voor. alles de vijandelijke strijdkrachten hier zoo sterk mogelijk te binden. Dit is tot nu toe ook volledig gelukt. Gedeeltelijk zijn de bolsjewisten reeds gedwongen, met het oog op een dreigende Duitsche door braak door het bolsjewistische offensieve front, van de verder naar het Noorden aansluitende frontsectoreh strij dkrachten weg te halen en deze in het in ge vaar verkeerende penetratiegebied in den strijd te brengen. Terwijl in de gevechtssectoren, die zich verder naar het Noor den bij het slagveld van Kief aansluiten een verminderde of fensieve actie van de bolsjewis ten valt waar te nemen, als ge volg van het onttrekken van strijdkrachten, met uitzondering van het gebied ten Zuidwesten van Gomel, nemen de bolsjewis tische inspanningen in de gebie den ten Zuiden van Kief sterk toe. Hier zoeken de bolsjewisten een ontlasting van hun edreig- den sector van Kief. Zoowel in de groote bocht Van den Dnjepr als bij Tsjerkassy zijn zij nieuwe groote aanvallen begonnen met een aanzienlijk gebruik van krachten. Het initiatief itwim hun duur te staan. Weliswaar behaalden zij bij Tsjerkassy aan vankelijk successen, doch de daarop begonnen Duitsche tegen aanvallen sloegen hen weer naar bun uitgangsstellingen terug. Op dezelfde wijze verliep een bolsje wistische aanval .ten Noorden van Kriwoi Rog,, waar de bols jewisten een pantserslag tracht ten te forceeren. Dit had tot ge volg dat hun pantsergolven in het geconcentreerde vuur van alle Duitsche afweerwapens in eenstortten en onmiddellijk vol gende Duitsche tegenaanvallen een buitengewoon hoogen >rijs aan bloed en materiaal van den vijand eischten. 146 bolsjewisti sche tanks bleven op het slag veld liggen. Al met al kon vor- den geconstateerd, dat de bols jewisten er tot nu +oe nog niet in zijn geslaagd de nieuwe Duit sche maatregelen te niet te doen. Men verwacht aan Duitsche zij de dat de vijand zijn inspannin gen tot zuivering van den toe stand nog.zal vergrooten. De rijkslntpectle voor de bevolkings register» zei binnenkort een nieuw houten etui voor het persoonsbewijs beschikbaar stellen, dat tegen den ^rijs van 25 cent op alle gemeente secretarieën vertrjjgbaar zal zijn CNF/Meljer/Pa* m Na het verraad van de aan Ba. doglio onderhoorige Italianen hadden de Engelschen zich in het bezit gesteld van talrijke kleine en groote eilanden van den Do- decanesos en van de Grieksche eilanden. Het bezit van deze eilanden was naar het D.NJB. van welingelichte zijde verneemt, voor den vijand van niet te onder schatten beteekenis. Van de Zui delijke punt van den Peloponesus strekt zich een eerste natuurlijke versperringsgordel uit, bestaande uit eilanden en loopende via Kreta naar Rhodös. De ten Noor den hiervan liggende Grieksche eilanden de Cycladen en Spora- den vormen met him tallooze groote en kleine eilandengroepen een tweede natuurlijke versper- rir.gsgordel voor den ingang van de Egeïsche Zee. De Sporaden liggen vlak voor de kust van Klein-Azië. De eilanden zijn voor het meerendeel Italiaansch be zit. De Noordelijke eilandengroep der Sporaden behoort aan Grie kenland. Hiertoe behoort ook het eiland Samos Nadat in zeer nauwe samen werking tusschen luchtmacht, marine, valschermjagers en for maties van het leger de En gelschen achtereenvolgens van de afzonderlijke eilanden, die zij dank zij het verraad van de aan Badoglio onderhoorige Italianen zonder strijd bezet hadden, ver jaagd werden, is thans door de reeds gemelde bezetting van het eiland Samos ook het laatste vij andelijke steunpunt in de Egeï sche Zee van den vijand gezui verd. Tijdens deze operaties wer den o.a de eilanden Rhodos, Stampalia, Kos, Levitha, Pat mos, Ikaria en Leros op den vijand veroverd. Het grootste deel van de En- gelsche bezetting op het eiland Samos was bij het begin van den Duitschen aanval op Leros ter versterking van de bezetting al daar derwaarts gezonden en ge raakte in gevangenschap. De rest vluchtte naar het dichtbij gelegen Turkije. Dat de Engelschen voor de ver sterking van het belangrijke vliegtuig- en vlootsteunpunt Le ros strijdkrachten van het even eens bedreigde eiland Samos moesten te hulp roepen, is wel een bewijs van de zwakke positie zelfs in dit dicht bij het front gelegen gebied. Op Samos geraakten meer dan 6000 aan Badoglio onderhoorige Italianen in volslagen wanorde in Duitsche gevangensohap. Met de bewering, dat zij de absolute heer schappij ter zee bezitten, probee- ren de Anglo-Amerikanen in de wereld den indruk te wekken, dat uit dit zoogenaamde feit de onafwendbare nederlaag van Duitschland automatisch voort vloeit Deze bewering van de heerschappij over de zeeën is op nieuw een echte Anglo-Ameri- kaansche bluf gebleken. Het ge vechtsgebied in de Egeïsche Zee ligt vlak bij het eenige landfront der Anglq-Amerikanen in Italië en in de burnt van de groote en belangrijke Engelsche vlootsteun- punten Malta, Alexandrië en Cyprus,. Wanneer de Engelschen, ondanks de belangrijkheid van dit oorlogstooneel en in de buurt van hun groote vlootbasis niet in staat zijn geweest de bezetting van de eilanden en de vernieti ging van hun bezettingen te ver hinderen, dan werpt dit een schril licht op den algemeenen toestand. Het is kenmerkend, dat de En gelschen onmachtig moesten toe zien, hoe de kleine Duitsche- vlootmacht hun het eene eiland na het andere ontrukte. Hier deed zich vooral de vernietiging van de vijandelijke scheepsruimte door onzen dapperen Japanschen bond genoot gevoelen, die de Ameri- kaansche vloot in den Stillen Oceaan vernietigende verliezen heeft toegebracht. Deze zware Amerikaansche verliezen doen thans ook het Europeesche oor logstooneel hun invloed gelden nu de Engelsche smaldeelen in verschillende deelen der wereld de taak van de in den grond ge boorde Amerikaansche oorlogs schepen moeten overnemen. Zoo werpt de krijgsoperatie in de kleine Egëische Zee, die zeer zeker den oorlog niet beslist, maar toch belangrijk -Is, een dui delijk licht op de -emeenschap- pelijke oorlogvoering van Duitsch land en Japan. Wanneer de Reeds vele jaren voor dezen oorlog en vooral in de crisis jaren van 1929 af kwam dat dui delijk tot uiting was ér in onze bedrijven voor vele werkers geen plaats meer. Er liepen er velen in ons land rond, die met hun gezinnen moesten leven van steun bedragen, welke nauwelijks vol doende waren om in de meest noodzakelijke levensbehoeften te voorzien. Deze vele werkloozen gingen langzaam maar zeker met hun gezinnen te gronde. Juiste cijfers over den omvang van de werkloosheid in die jaren staan niet ter beschikking, maar wan neer we het aantal werkloozen op een half millioen stellen, dan blijven we wel aan den veiligen kant. In de gezinnen van de werk loozen werd ex natuurlijk steeds naar uitgekeken de gezinsinkom sten te vergrooten, vandaar dan ook, dat de kinderen uit die ge zinnen als ze niet meer leerplich tig waren, zoo snel mogelijk iets moesten gaan verdienen en liefst zooveel mogelijk, om op die ma nier mee te helpen de gezinszor gen iets te verlichten. Ze moesten liefst zooveel mogelijk verdienen, vandaar dat er niets komen kon van een verdere schoolopleiding, noch van het leeren van een vak bij een baas. Neen, deze jongens en meisjes werden loop- en fiets- jopgens of kwamen in een fabriek terecht waar ongeschoolden kon den worden geplaatst voor lichte werkzaamheden; de meisjes vin den we vaak als inpaksters op fabi-ieken. Uit deze jeugd kwamen dus praktisch geen vak ï.schen. Behalve de groote werK loosheid is er nog een factor, welke oor zaak was, dat er weinig jeugdigen werden opgeleid tot goed vak man. Deze factor is die van. technische ontwikkeling, voor zoover deze het mogelijk maakte te werken met een groot percen tage ongeschoolde arbeiders. Men ging zich voorstellen, dat in de toekomst nog in grooter mate in fabrieken kon worden volstaan met een groot aantal ongeschool den en een klein aantal vakmen- schen. Wat had het dan voor zin om een beroep behoorlijk te lee ren en een goed vakman te wor den, men zou immers toch geen plaats vinden in de bedrijven. Wij zien uit het bovenstaande, dat het er voor onze jeugd slecht uit zag: werden jeugdige krach ten op een leeftijd van ongeveer 20 jaar ontslagen omdat ze te duur werden voor het bedrijf waar ze werkten (daar werden ze dan vervangen door jeugdigen, die van de scholen kwamen) dan konden ze. omdat ze geen enkel vak ken den, meestal niet ergens anders in het bedrijfsleven worden opge nomen en gingen het leger der werkloozen weer vergrooten. Nu werd er in die jaren wel iets gedaan voor de jeugdige werkloozen; zeker, ér bestonden vijand gelooft, het Duitsche volk in een zenuwoorlog met de uit gestrektheid van het front in het Oosten angst en schrik te 'run nen aanjagen, dan toonen deze episoden van Leros en Samos, dat de Anglo-Amerikanen door liet deelnemen van Japan aan den oorlog rekening moeten houden met oneindig uitgestrektere ge bieden en dat zij, ook al wat be treft hun kracht, tegen deze taak in het geheel niet opgewassen zijn. Het geallieerde commando Volgens een bericht van den Britschen nieuwsdienst uit Was hington worden daar op net oogenblik uitvoerig bepaalde plannen besproken, die het tot stand brengen van ie nauwste samenwerking tusschen het Sov jet-opperbevel te Moskou en het Anglo-Amerikaanscheopperbevel te Londen beoogen. Volgens hetzelfde bericht zou het de bedoeling zijn, dat gene raal Marshall, tot dusverre chef van den Amerikaanschen staf, zijn hoofdkwartier te Londen ves tigt als opperbevelhebber der Anglo-Amerikaansche strijd krachten. Hy zou officieren van het Sovjet-leger in zijn genera- len staf opnemen. Generaal Eisenhower, thans opperbevelhebber in het Middel- landsche Zee-gebied, zou als chef van den Amerikaanschen genera- len staf naar Washington gaan. (D.N.B.). vooral in de grootere plaatsen, wel eenige cursussen, waar zij een vakopleiding konden krijgen, maar van groote beteekenis zijn deze opleidingsmogelijkheden toch nooit geweest. Ook bestónd er in enkele be- drijvèn wel de mogelijkheid voor jeugdigen om opgeleid te worden tot vakman, maar ook dit aantal bedrijven was niet groot. In het kort kunnen we dus constateeren, dat in de jaren voor den oorlog de vakopleiding in ons land sterk is verwaarloosd. In den tijd na de bezetting van ons land is er veel veran derd. Van groot belang was het nemen van maatregelen om te komen tot een spoedige opheffing van de werkloosheid. Een van die maatregelen was de reorgani satie van de openbare arbeids bemiddeling, waarbij werd inge steld het Rijksarbeidsbureau met de daaronder ressorteerende Ge westelijke Arbeidsbureaux en hun bijkantoor. Hun werkzaamheden vingen aan in Mei 1941; gelijk tijdig werden toen opgeheven de districts- en gemeentelijke ar beidsbeurzen, welke niet voor hun taak waren berekend, daar zij te weinig rekening hielden met de belangen van de werkzoekenden en met de eischen welke het be drijfsleven stelde aan een goede bemiddeling. Bij de geheel nieuwe regeling van de arbeidsbemiddeling werd pok de noodige aandacht geschon ken aan de jeugdbemiddeling. De taak van de afdeeling jeugd bemiddeling van de Gewestelijke Arbeidsbureaux en hun bijkanto ren bestaat in het plaatsen van jeugdigen, en hierbij moeten we in de eerste plaats denken aan hen, die pas van school komen, in het bedrijfsleven. De jeugdbe middeling nu doet haar best om de jeugdigen in die bedrijven te plaatsen, waar de mogelijkheid bestaat, dat zij opgeleid worden tot goede vakmenschen, voor zoover dat natuurlijk in verband met'hun aanleg mogelijk is Van groot belang is het hier, dat vele bedrijven ertoe zijn over gegaan zelf in het bedrijf jeug digen op te leiden tot goede vak menschen door het geven van praktisch en theoretisch onder richt. Het aantal bedrijven, dat zelf voor een opleiding zorgt, neemt nog regelmatig toe. Wij wezen er reeds op. dat er ook voor den oorlog enkele be drijven waren, die, daar ze niet tevreden waren met de opleiding, welke de scholen gaven, zelf jeug digen opleidden,, maar hun aantal was klein. We mogen dan ook wel zeggen, dat wat voor den oorlog uitzondering was, nu bezig is regel te worden. Ten einde de belangen van de jeugdigen te beschermen, dat wil zeggen ervoor te zorgen, dat zij werkelijk een goede opleiding krij gen, worden er leerlingovereen komsten gesloten tusschen de be drijven en de ouders der jeugdi gen, die in opleiding worden ge nomen. De leerplaatsen in de be drijven moeten voldoen aan be paalde eischen, waardoor een goede opleiding gewaarborgd is. Nu zou de vakopleiding al een heel eind in de goede richting gaan, als de jeugdbemiddeling van de arbeidsbureaux de jeugdigen zou kunnen toewijzen voor de op leiding bij de verschillende be drijven. De jeugdbemiddeling van de ar beidsbureaux kan dit echter niet zoo maar doen. daar zij niet in staat is vast te stellen voor wélke opleiding een jeugdige geschikt is en of de jeugdige in het algemeen wel geschikt is om deel te nemén aan een vakopleiding. Ten einde in deze leemte te voorzien is er door het Rijksar beidsbureau ingesteld een afdee ling beroepsvoorlichting, welke af deeling de jeugdigen voorlicht omtrent hun geschiktheid voor een bepaald beroep. De afdeeling be roepsvoorlichting is nog in op bouw. We zijn dus nu zoo ver, dat van de jeugdigen, nadat zij van school komen, kan worden vastgesteld,, voor welk beroep zij geschikt zijn. Staat dit beroep eenmaal vast dan kan de jeugdige door de afdeeling leerplaatsenbemiddeling worden geplaatst in een bedrijf, waar op leiding voor hem mogelijk is, of, als hij de capaciteiten voor een verdere opleiding mist. dan kan de afdeeling jeugdbemiddeling hem HEDEN. Oegstgeest (Geversstr. 22): Gem. Gods te IV2 uur n.m. 1 Vrijdag. Stadszaal: Residentieorkest o-l.v. P, Schuurman. Planosolist Felix de Nobel. 7 uur n.m. j De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 20 November 1 20 uur tot Zaterdag 27 November 8 uu rwaargenomen door de Apo theek Herdingh en Blanken, Hooge- woerd 171, Tel. 20502. de Apotheek Reijst. Steenstraat 35, Tel 20136. 1 Te Oegstgeest door de Oegstgeest- sche Apotheek. Raadhuispark 8 Tel. 26274 P. Hochstenbach overleden Op 86-jürigen leeftijd is te 's Her togenbosch overleden de heer P. Hochstenbach, destijds een der bekendste aannemers van ons land. Vooral op het gebied van bruggenbouw heeft de overledene zich een groote faam verworven. Zoo bouwde hij alleen te Amster dam niet minder dan 24 bruggen, terwijl hij te 's Hertogenbosch de bruggen over de Dommel en de Zuid-Willemsvaart maakte. Voor het volk, door het volk In de periode van 8 t/m 13 Nov. bracht ons volk een bedrag van f. 67.607.81 bijeen voor onze min der bedeelde volksgenooten. De opbrengst van tie in dit tijdvak gehouden collecte is hier bij niet inbegrepen. Winterhulp, die dit bedrag ont ving, zal ook ditmaal weer zorg dragen voor een goede bestem ming dezer gelden. Radiopraatje Max Blokzijl In de serie brandende kwesties op Donderdag 25 November over Hilversum I om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl over: „Op den kansel en daaronder". I Brand in hotel Baulig te Gro ningen In het eenige jaren ge leden geheel gerestaureerde café restaurant Baulig in de Heeren straat te Groningen, is Maandag avond, een half uur na sluiting van het café, in het buffet van de benedenverdieping brand uitge broken. De brandweer rukte met groot materiaal uit en begon onmiddel lijk met het in veiligheid brengen van de logeergasten, die zich hoofdzakelijk op de tweede en derde verdieping bevonden. Vier logeergasten en een dienstmeisje werden in bedwelmden toestand uit het brandend perceel gehaald en naar het academisch zieken huis overgebracht. Een brand weerman, die eveneens bedwelmd was geraakt, werd bij een der omwonenden binnengebracht, waar ook het personeel en de overige logeergasten onderdak vonden. Het vuur werd met veertien stralen door de brandweer bestre den en tegen middernacht kon worden aangenomen, dat men het vuur meester was, zoodat er geen gevaar meer voor de belendende perceelen bestond. Het nablus- schingswerk nam nog geruimen tijd van den nacht in beslag. Tel kens, wanneer men dacht, dat het vuur bezworen was, laaide het elders weer op. De toestand der geredde gasten is gunstig. Het geheele hotel is verwoest, terwijl het aan het optreden van de brandweer te danken is. dat de onmiddellijk aan het branden de perceel grenzende lunchroom Indie behouden kon worden. Vrouw in brand Bij het aan maken van een kachel, waarvoor petroleum werd gebruikt, sprong plotseling de bus uit elkaar met het gevolg, dat de kleeren van de vrouw van P. Zijl te Oude Pekela in brand geraakten. De vrouw snelde de deur uit en sprong in de vaart. Met vreeselijke brandwon den over het geheele lichaam werd zij naar het R.K. ziekenhuis te Winschoten overgebracht. Haar toestan^Js^ioogst^rnstig^ rechtstreeks in het bedrijf plaat sen als ongeschoolde kracht. We zien uit het bovenstaande, dat beroepsvoorlichtingr leer plaatsenbemiddeling en jeugd bemiddeling een eenhefd vormen, welke in het belang van onze jeugd en in het belang van ons bedrijfsleven behoort te werken onder een éénhoofdige leiding. Met dit alles wordt bereikt, dat in de toekomst ons land weer zal kunnen beschikken over de noo dige vakmenschen, wat van het grootste belang is voor onze so ciale en economische ontwikke ling. J. van Langeraad.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2