Belangrijke terreinwinst bij Kief 84ste Jaargang Dinsdag 23 November 1943 No. 25660 DUITSCH WEERMACHTBERICHT Samos capituleert. GEMENGD NIEUWS Een assistent van professor Koch vertelt. BINNENLAND VERDUISTEREN: ,Werp geen „scherp' tusschen de aardappelschillen." I* LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEtf OMSTREKEN Het opperbevel van de weer macht maakte gisteren bekend: „Ten Noordoosten van Kertsj bleven vrij zwakke vijandelijke aanvallen zonder succes." Pogin gen der bolsjewisten om hun landingshoofden op de Krim ver sterkingen en ravitailleeringsgoe- deren via de Straat van Kertsj te doen toekomen, werden door de marine en de luchtmacht doeltreffend bestreden. Vijf vol geladen vaartuigen werden inden grond geboord. Op het bruggehoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr vielen de bolsjewisten met zwakkere strijdkrachten aan dan den vorigen dag. Alle aan vallen werden opnieuw met aan zienlijke vijandelijke verliezen af geslagen. Bij succesvolle tegen aanvallen werden verscheidene aanvalsgroepen van den vijand vernietigd of uiteengeslagen. Bij Tsjerkassy mislukten her haalde aanvallen der bolsjewis ten in hevige gevechten. Een plaatselijke penetratie werd op geheven en de binnengedrongen vijandelijke afdeeling in de pan gehakt. In het gevechtsgebied ten Wes ten van Kief braken onze troepen na afweer van verscheidene vij andelijke tegenaanvallen door taai verdedigde veldstellingen der bolsjewisten heen, overwonnen talrijke mijnversperringen en her overden in den verderen aanval belangrijke terreinsectoren. In het gevechtsgebied van Go mel hield de sterke vijandelijke druk in het bijzonder in het pe ne tratiege bied ten Zuidwesten der stad gisteren onverminderd aan. Ten Noorden van Gomel werden herhaalde aanvallen na afgren deling van plaatselijke penetra ties afgeslagen. Ten Westen van Smolensk heeft de vijand zijn aanvallen ten ge volge van de in het verloop van den afweerslag tot nu toe geleden buitengewoon zware verliezen gisteren niet voortgezet. Ten Oos ten van Witebsk werden talrijke sterke aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. Ook in het penetra- tiegebied van Newel heersehte levendige gevechtsactiviteit. Op rukkende vijandelijke formaties werden door eigen tegenaanvallen weer teruggeworpen; hierbij werd een aantal pantserwagens stuk geschoten. Aan het Oostelijke front verloren de bolsjewisten in de gevechten der laatste beide dagen 413 pantserwagens. Van het Zuid-Italiaansche front wordt slechts melding gemaakt van hier en daar levendiger acti viteit van artillerie, verkennings- en stoottroepen. Boven den Atlantischen Oceaan viel een formatie gevechtsvlieg tuigen bij moeilijke weersom standigheden een vijandelijk con- vooi aan en beschadigde twee koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 18.000 brt. zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat zij vernietigd zijn. Naar het D.N.B. verneemt heb ben de Britsche en aan Badoglio onderhoorige bezettingstroepen van het eiland Samos gecapitu leerd. Duitsche troepen zijn op het eiland geland en hebben de mili taire installaties overgenomen. Zware terreuraanval op Berlijn Britsche bommenwerpers heb ben bij volledig bedekten hemel en zonder uitzicht op de aarde in de avonduren van 22 November Berlijn aangevallen. Door dezen zwaren terreuraanval ontstonden in talrijke stadswijken, hoofdza kelijk in de arbeiderswoonwijken van de rijkshoofdstad, ernstige schade en verliezen onder de be' volking. Bovendien zijn berichten ontvangen over de vernietiging van gebouwen, welke uit kunst historisch oogpunt onvervangbaar zijn en over de beschadiging der diplomatieke vertegenwoordigin gen van eenige neutrale staten. Brandweer, eigen hulporganisa- saties en de bevolking van de rijkshoofdstad begonnen nog tij dens den aanval in voorbeeldige kameraadschap met de blus- schings- en opruimingswerkzaam heden. (DU3.) Massagraf nabij Pola ontdekt - Dezer dagen werd in het kustge bied van de Adriatische Zee nabij Pola op het terrein van een erts mijn een massagraf met 224 lij ken ontdekt. Na identificatie bleek dat het mesrendeels Itali- aansche inwoners uit een nabij plaatsje waren, die door schoten op zeer korten afstand gelost, ge dood waren. De bevolking heeft medegedeeld, dat de vermoorden door communistische benden wa ren weggevoerd. (DJ7.B.). Benesj te Moskou De „Daily Telegraph" meldt, dat ex-presi dent Benesj is aangekomen te Moskou, waar hij een twintigjarig bondgenootschapsverdrag tus- schen „Tsjecho-Slowakije" en de Sovjet-Unie zal onderteekenen. fD.N.B.). Een opvolger voor Helleu Naar Radio Beiroet meldt, is Yves le Chataigneau, gevolmachtigd minister a.i., benoemd tot opvol ger van Helleu, den Franschen algemeenen gedelegeerde voor Sy rië en Libanon, die van zijn post is ontheven (D.Ni.). „New Statesman and Na tion" (Londen 23-10-1943) „Wat de Baltische staten betreft; verluidt, dat Was hington niet langer meer pleit bij de bolsjewisten voor hun onafhankelijkheid. Het heeft ook eigenlijk geen zin te spreken van een onaf hankelijkheid van zulke dwergstaten, waarin steeds slechts klassenconflic ten zijn voorgekomen." Ernstig auto-ongeval bij Hooge- zand Een zeer ernstig auto ongeval is gistermorgen te 9 uur gebeurd op den Kielsterachterweg te Kielwindeweer gemeente Hoo- gezand, waar twee auto's uit tegenovergestelde richting komend, tegen elkaar botsten, vermoedelijk door het springen van een voor band van een der wagens en het slechte zicht. De gevolgen waren ontzettend. Mej. de Vries, een ver pleegster uit Rotterdam, was op slag dood, terwijl vier anderen zwaar werden gewond. Het waren mej. Ruiten uit Deventer, mej. Bakker, een coupeuse uit Veen- dam, en twee heeren, eveneens uit Veendam. Allen werden naar het acade misch ziekenhuis te Groningen vervoerd. Ter gelegenheid van den lOOen geboortedag van den beroemden bacterioloog. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons d.d. 5 dezer: Den llden December a.s. herdenkt men alom den lOOen geboortedag van den wereld vermaarden bacterioloog Ro bert Koch. Prof. dr. Möliers, een zijner laatste assistenten, werkt aan een wetenschap pelijke studie, die nog dit jaar in druk zal verschijnen. „De laatste tien weken woonde ik in het huis van professor Koch, want we wisten, dat de toestand kritiek begon te worden en toen het wenschelijk werd geacht, dat hij naar Baden-Baden zou gaan, heb ik hem vergezeld. Daar is hij den 27sten Mei 1920 aan een be roerte overleden- Zijn asch heb ik kort daarna in een urn naar Berlijn gebracht." Aldus laten we ons vertellen door professor dr. Bernhard Möl iers, den laatsten thans nog le venden assistent van Robert Koch, wiens honderdsten verjaar dag men den llden December a.s. alom zal herdenken Wij bevin den ons in het „Reichsgesund- heitsamt" te Berlijn, waar prof. Möliers werkzaam is en op de lange tafel ligt een dik- ouder- wetsch album vol verschoten foto's, die ons Robert Koch in huiselijken kring, als docent, als chirurg en als wereldreiziger te zien geven. Wij bladeren in Hell- muth Unger's roman over Ro bert Koch en vragen, hoe ver professor Möliers met zijn boek al is gekomen: „Mijn biografie zal waarschijnlijk twee deelen om vatten en het is natuurlijk geen gezellige roman, maar epn streng wetenschappelijke studie' Met de figuur van Koch, zoo als Emil Jannings die indertijd in zijn opzienbarende film heeft gegeven, kan ik het niet eens zijn, want de tegenstellingen en ge schillen tusschen Robert Koch en professor Virchow moeten meer op wetenschappelijk dan op maatschappelijk gebied worden gezocht. Virchow was nota bene door en door democraat en voor zoover ik dat weet. is hij zelden of nooit aan het keizerlijke hof uitgenoodigd. Robert Koch heeft daarentegen wel degelijk aan het Hof verkeerd. Toen Carnegie een half millioen mark voor een Ro bert Koch-Stichting beschikbaar stelde onder voorwaarde, dat men ook in Duitschland eenzelfde be drag zou bijeenbrengen, was Kei zer Wilhelm de eerste, die voor dit wetenschappelijk doel een ton schonk. Ook aan het Japansche hof stond Robert Koch hoog aangeschreven en na zijn overlij den is te Tokio een speciale tem pel te zijner herdenking gebouwd. Zijn relaties tot den toenmaligen Tenno hebben er ongetwijfeld toe bijgedragen, dat vele Japansche studenten aan Duitsche unversi- teiten hun wetenschappelijke op leiding zijn komen voortzetten. Die lust tot reizen zat niet slechts onzen professor, maar heel zijn familie in het bloed. Hij stamt uit een gezin van 11 kinderen, waar van er eenige naar Amerika zijn gegaan om carrière te maken. Hij wilde zelf ook op reis, maar zijn verloofde voelde er niets voor en zoodoende is hij zijn carrière in een provinciestadje als Wollstein in de buurt van Rackwitz begon nen. Bovendien heeft hij als vrij - williger aan den oorlog van 1870/ 1871 deelgenomen! Ondanks zijn drukke practijk vond hij nog den lust en den tijd voor wetenschap pelijk onderzoek. Door de inenting van muizen met het bloed van dieren, die aan miltvuur waren gestorven, kon hij het doodelijk proces tot in de finesses nagaan en de cellen der gevaarlijke die- renziekte aantoonen Tezelfder tijd hield hij zich bezig met de vraag, of de ziekten, .die door wond infectie ontstaan, al of niet van parasitairen oorsprong zijn. Hij stelde aan de hand van ge- infecteerde muizen en konijntjes vast, dat een bepaalde ziekte steeds gepaard gaat met een be paalden vorm van bacteriën. Deze eerste ontdekkingen hadden' ten gevolge,'dat de jeugdige districts arts uit Wollstein door geheim raad Struck naar Berlijn werd ontboden om aan het „Kaiserlich Gesundheitsambt" zijn studie voort te zetten. Reeds den 24sten Maart 1882 kon hij zijn ontdek king van de tuberculosebasil we reldkundig maken en in opdracht der regeering ondernam hij een studiereis naar Egypte en Indië om de eigenlijke oorzaak der daar heerschende cholera nauwkeurig na te gaan. Nadat hij in 1885 tot professor der hygiëne aan de Berlijnsche universiteit was benoemd en niet slechts voor studenten, maar evenzeer voor vakgenooten voor drachten en lezingen over zijn bacteriologische studie hield, ver raste hij in 1890 de wereld met de ontdekking van de tuberculine, het middel om de gevreesde ziekte nog bijtijds bij menschen en die ren vast te stellen en te immu- niseeren. De studie van tropi sche ziekten bracht professor Koch in latere jaren naar Italië, Nederlandsch- en Britsch-Indië, Nieuw-Guinea en Japan, waar hij Het politiediploma De waar nemend directeur-generaal van politie deelt ons het volgende mede: Het is gebleken, dat door par ticuliere personen of zich noe mende „politiescholen" reclame wordt gemaakt voor het behalen van een z.g. politiediploma, waarbij de indruk wordt gewekt, cfat aan het bezit van een dergelijk diploma groote waarde moet worden toegekend. Ten gevolge van de reorgani satie der Nederlandsche politie, heeft de opleiding van politie ambtenaren thans echter uitslui tend van staatswege plaats, zoo dat aan de hiervoren bedoelde diploma's zoowel bij solliciatie als anderszins, iedere waarde moet worden ontzegd Vergadering van „Volksonder wijs" De vereeniging „Volks onderwijs" hield te Amsterdam haar aljgemeene vergadering. De voorzitter kon in zijn openingsrede mededeelen, dat het ledental de laatste maanden sprongsgewijze omhoog is gegaan, het geleden verlies ruimschoots heeft ingehaald en nu weer de 62.500 heeft bereikt. Als hoofdbestuursleden werden herkozen: de heeren E. Bennink Bolt en J. P. van'Pelt. Geen extra maatregelen voor Sinterklaas-postpakketten Voor St. Nicolaas kunnen de posterijen geen extra maatregelen nemen om een vlot vervoer van postpakketten te verzekeren. Ernstig wordt aan geraden de verzending van Sin terklaas postpakketten zooveel mogelijk te beperken. Rekening moet worden gehouden met een overkomstduur van verscheidene dagen. Ontraden wordt in post pakketten goederen te sluiten, die spoedig aan bederf onderhevig zijn. Van P.T.T.-zijde zal streng wor den gelet op stevige en doelmatige verpakking, zorgvuldige adressee ring, zoowel op het pakket zelf als op de adreskaart. Ten zeerste aan bevolen wordt een tweede adres in het pakket te sluiten, waarop tevens naam en adres van den afzender is vermeld. Rotterdamsche Bankvereeniging In de op 15 December a.s. te houden vergadering van aandeel houders der Rotterdamsche Bank vereeniging N.V. zal worden voor gesteld den heer mr. H. Hofstede de Groot met ingang van dien datum te benoemen tot directeur. De heer Hofstede de Groot was tot dusverre directeur van de Am- sterdamsche Bank. bijbank Rot terdam. van hedenavond 16.45 uur tot morgenochtend 8 uur De maan kwam heden op te 2.47 uur en ging onder te 15.20 uur. malaria, slaapziekte, runderpest en vele andere tropische ziekten onder menschen en dieren niet slechts grondig onderzocht, maar ook veelal een medische oplossing ter grondige genezing wist te vinden." Wij stellen aan het einde van het leerzaam en onderhoudend gesprek met prof. Möliers de vraag, welke relatie er heeft be staan tusschen professor Koch en zijn vermaarden Franschen tijd genoot Pasteur. Op een weten schappelijke bijeenkomst te Ge- nève hebben beiden over het resultaat van hun ontdekkingen een gesprek gevoerd, dat eerder tot verwijdering dan tot weder- zijdsche waardeering heeft geleid maar dit moet worden toege schreven aan het feit, dat fnen elkander niet al te best kon ver staan. Later had men te Londen weer een ontmoeting en bij die gelegenheid uitte Pasteur zijn waardeering voor het baanbrékend werk van zijn Duitschen tijdge noot en collega. Pasteur's opvol ger heeft zelfs voorgesteld, Koch's medische ontdekkingen met den Nobelprijs te beloonen!" Dr. ir. M. D. Dijt hoogleeraar Tot gewoon hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de Groning- sche universiteit is benoemd dr. ir. M. D. Dijt. Marius Dirk Dijt werd 21 Mei 1893 geboren. Hij be zocht de H.B.S. te Alkmaar, waar na hij ging studeeren aan de landbouwhoogeschool te Wagenin- gen. In 1918 behaalde hij aldaar het ingenieursexamen met lof. Ook studeerde hij nog eenigen tijd te Parijs. Voor practische studie werkte hy o.a. bij de afdeeling plantenveredeling van de firma Vildemorin-Andrieux et comp. te Verrieres le Buisson. Ter bestudee ring van de ziekten bij bloembol len was hij te Lisse werkzaam. In 1920 werd ir. Dijt consulent van de Friesche maatschappij voor landbouw, stichtte in 1921 op Texel een selectiebedrijf voor aardappelen en daarnaast een bloembollenkweekerij en werd in 1933 voorzitter der afdeeling Texel van het Hollandsche Bloembollen- kweekersgenootschap. Ook maakte hij een intensieve studie van de internationale, economische vraag - stukken. In 1933 promoveerde hij te Wageningen tot doctor in de landbouwkunde. Het ophalen van levensmidde- lenafval Onder de ophalers van levensmiddelenafvallen, die op ge regelde tijden bij ons aanbellen om er wat over is aan etensresten in ontvangst te nemen, zijn er van allerlei slag. Toen het Afvallen- besluit van October 1940 van kracht werd, waarbij iedereen ver plicht werd de levensmiddelenaf vallen te bewaren en voor de vee voeding ter beschikking te houden, werden de gemeenten belast met de uitvoering van dit besluit. Aan slechts enkele plattelandsgemeen ten is ontheffing daarvan ver leend. De gemeentebesturen droe gen de uitvoering in den regel op aan de gemeentelijke reinigings diensten. De directies daarvan zijn verantwoordelijk, dat de op halers hun werk goed doen. In den regel laat de verhouding- tusschen ophaler en huisvrouw niets te wenschen over. Deson danks komt het wel eens een enkele maal voor, dat een huis vrouw meent klachten te hebben over het optreden van de ophalers. Een ophaler kan b.v. op zeer on regelmatige tijden verschijnen of in het geheel niet. In dat geval moet de huisvrouw zich niet wre ken op de onschuldige koe en niet de aardappelschillen in den vuil nisemmer werpen, maar zich met haar klachten wenden tot de directies van den gemeentereini gingsdienst. Het is te doën om de schillen want de koe maakt er melk van! Luitenant-generaal jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare over leden In den ouderdom van 83 jaar is gisteren te Laren (N.H.) overleden luitenant-generaal jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1