DE „DAG VAN DE OUDE W.A.' Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-SS en de Landstorm Nederland 84ste Jaargang Maandag 22 November 1943 IUo. 2585S Mussert en Zondervan spreken. Even een briefkaartje. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In de lagere kaderschool der W.A. aan den Doodeweg te Oud 4 Leusden, is gisteren ter gelegen heid van het feit, dat voor elf jaar Mussert de W.A. in het leven riep, de „Dag van de Oude W.A." op plechtige wijze gevierd. Nadat in de morgen-uren opper- banleider Enklaar de gasten en oud-strijders der W.A. had ont vangen, werd omstreeks half één de komst van den commandant der W.A., mr. Zondervan, gemeld, die officieel werd verwelkomd door opperbanleider Enklaar en onder banleider Kafka, genaamd Deng ier. Met de inmiddels gearriveerde Duitsche gasten en hooge functio narissen uit de Beweging maakte de commandant met de genoodig- den een rondgang over het ter rein en door de kaderschool. Ver volgens werd in de cantine een éénpansmaaltijd gebruikt, waarna de W.A.-mannen, die in aanmer king kwamen voor het eere-draag- teeken, zich in carré opstelden op het exercitieterrein, dat voor deze gelegenheid omzoomd was met H vele masten, waaraan het Oranje- blanje-bleu wapperde. Opperban leider Enklaar meldde zijn man nen aan den commandant, die hierna overging tot het uitreiken van het strijdersteeken. Het W.A.- muziekcorps uit Utrecht speelde tijdens deze uiteraard langdurige plechtigheid marschen en strijd liederen. De commandant spelde persoonlijk iederen W.A.-man, die daarvoor in aanmerking kwam, het eere-teeken op de borst en be zegelde deze voor den W.A.-man belangrijke gebeurtenis met een handdruk. Om precies drie uur, toen de aldus onderscheiden W.A. mannen zich voor de school hadden opgesteld en ook een groot aantal Duitsche en Nederlandsche gasten zich terzijde hadden ge schaard, werd de komst van den Leider Mussert met zijn staf ge meld. Met een krachtig „Hou zee" werd de Leider verwelkomd, die, alvorens de zaal te betreden - eerst nog de oud-strijders inspecteerde. De zaal was eenvoudig, doch f smaakvol versierd. Onder de aan wezigen merkten wij o.m. op den wnd. Beauftragte van den Rijks commissaris Landesdienstleiter Brandes, SS-Sturmbannführer Trauenhoff, SS-Sturmbannführer Helle en verder SS-opperstormlei- der Jansonius. stafchef van de Germaansche SS in Nederland, banleider v. d. Hout van de W.A. en eenige hooge functionarissen van de politieke organisatie. Bij hun binnentreden werden de Leider en commandant Zondervan begroet met een krachtig gezon gen couplet van het lied „Wij zijn de zwarte soldaten". De Leider was vergezeld van zijn chef van het kabinet jhr. de Blocq van Scheltinga en zijn adjudant mr. dr. Kessler. TOESPRAAK COMMANDANT ZONDERVAN. In den aanvang van zijn rede herinnerde mr. Zondervan er aan, dat duizenden en duizenden W.A.- mannen aan de fronten staan. Zij zijn uitgetrokken, aldus spr., terwijl zij wisten, aan welke ge varen zü zouden blootstaan. Alles wat hen lief en dierbaar was, heb ben zij thuis gelaten. Zij gingen, omdat een stem in hun binnenste hen zei, dat zij daar noodig wa ren om hun idealen in daden en in werkelijkheid om te zetten. Nadat de vergadering staande de gevallen kameraden had herdacht, vervolgde spr. zijn rede. Hun of fers maken het mogelijk, aldus spr., dat wij in dit land niet be hoeven te staan als knechten, maar dat wij eens mogen mede- beslissen over het lot van ons volk, dat ons boven alles dierbaar is. De inzet van onzen strijd is geweest ons volk en het is dit op het oogenblik nog! Wij blijven door strijden in ons onwrikbaar geloof ln de goede eigenschappen van ons volk. Dit volk heeft iets gepresteerd in de wereld. De naam van ons vaderland is in alle landen be kend. Wij weten, dat dit volk weer iets kan presteeren, indien wij er slechts in slagen het te bevrijden van de vreemde invloeden, die het ten verderve willen voeren. Het ging, gaat en zal altijd blijven gaan om het Nederlandsche volk. Wij zijn zoo vervolgde spr., aan de W.A. zeer veel dank verschul digd. Want al is het nu dan niet gemakkelijk om als nationaal- socialist door het leven te gaan, in die dagen was dit het zeer zeker ook niet. Nadat spr. uitvoerig de eerste jaren van de W.A. in de herinne ring had gebracht zeide de com mandant: zij, die zoojuist dit eere- teeken hebben ontvangen, dienen het niet te dragen als een beloo ning voor bewezen diensten. De eenige belooning, die een W.A.- Wat, heeft u nog steeds %een briefkaartje geschreven? Doe het dan nu. Sint Nicolaas kan nog heel wat gebruiken. Al die kin deren, wier ouders in zorgvolle omstandigheden verkeeren, te helpen, dat valt niet mee. De Jeugdstorm helpt St. Nicolaas en zamelt speelgoed in voor deze kinderen. Schrijf nu meteen een briefkaartje en het wordt ge haald. Voor LeidenHooglandsche Kerkgracht 24. Voor Alphen: Hooge Rijndijk A 209, h. Hazerswoude. man voor zijn strijd kent, is de opgang van zijn volk en de over winning van de idee, waarvan hij de drager is. Maar allen, die met dit teeken zijn onderscheiden, zul len het moeten dragen als een op dracht om nog meer dan voor heen te werken en te strijden voor het ideaal, waarvan wij ons geheele volk willen doordringen. De strijden van vóór 10 Mei 1940 zijn het, die in ons vader land het begrip „politieke soldaat" tot werkelijkheid hebben gemaakt. En daarom hebben zij ook allen recht op het W.A.-strijdersteeken, al zijn wij ons zeer goed bewust van de vroegere verschillen en zelfs van de totaal verschillende opgaven, die een enkele van de formaties had. Juist omdat men van de vele duizenden mannen, die de W.A. telt, er sporadisch één in het vaderland tegenkomt, is het bewijs geleverd, dat de W.A. zin heeft. Want de grootste dienst, welke de W.A. ons volk en de idee heeft bewezen, is wel, dat zij het mogelijk heeft gemaakt, dat zoo vele Nederlanders zich hebben ingezet in de Waffen SS, het Nederlandsche Legioen, het NSKK en de Panzergrenadierdivisie „Ne derland". Hierna ging spr. uitvoe rig in op de W.A.-frontzorg-actie. Zijn rede vervolgend, zeide spr., dat in'Februari van dit jaar een groote terreuractie werd ingezet tegen nationaal-socialisten in dit land met den moord op luitenant- generaal Seyffardt. Duizenden mannen van de W.A. verlieten hun dagelijkschen werkkring om hun plicht te doen bij de hulp politie. Dag en nacht waren zij in touw om het de misdadigers van allerlei slag onmogelijk te maken hun vuig bedrijf in dit land uit te oefenen. Zij hijn hierin niet ten volle geslaagd, want ondanks hun Inzet werden toch nog tal van kameraden vermoord. Bij onze Vrijwilligers. Tijdens de opleiding G. F. L/H/P ra Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of de Landstorm Nederland, Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven kunnen dienst ,-nemen bii den Landstorm Nederland of bij het SB.-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriégsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Ger maansche S.S.-Nederland toetre den willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan leder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding ts niet doorslaggevend. Be slissend voor bevordering zijn karakter, gedrag, prestatie! 23.11.43, 9-13.00 uur: Utrecht. NV. -Huis, Oudegracht 245. 24.11.43, 9-14.00 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager. Leusder- weg. 25.11.43, 9-14.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Hoe langer nadere berichten over de Landwacht uitblijven, al dus spr., hoe slechter het er voor onze tegenstanders uitziet. Want in den tijd, dat wij zwijgen, kan daarom des te harder gewerkt worden en zullen daardoor de grondslagen des te hechter zijn. Als deze Landwacht éénmaal aan het werk gaat, zal een korte maar hevige strijd worden gevoerd, die eindigt met onze totale overwin ning. Wij willen de onrust niet in dit land. Wij willen dit volk onze meening niet opdringen, omdat wij ervan overtuigd zijn, dat eens het oogenblik aanbreekt, waarop ons volk uit eigener beweging zal inzien hoezeer het zich heeft mis rekend in zijn vertrouwen op de democratie en in zijn haat tegen het nationaal-socialisme. Maar indien de kliek verraders, die aan den overkant van de Noordzee zetelt en een kleine bende betaalde huurlingen in dit land, van onze goedheid misbruik meenen te kun nen maken door steeds maar weer moordaanslagen op ons te plegen, dan gaat dit ons wel wat te ver en dan stellen wij daartegenover onze middelen. Daarbij zullen slachtoffers van den anderen kant vallen, maar wij weten, dat niet wij daarvoor verantwoordelijkzyn. Wij hebben in dit opzicht een ge rust geweten, want wij hebben alles gedaan, wat maar eenigszms mogelijk was om de nationaal- socialistische revolutie in dit land langs wegen van geleidelijkheid te doen voltrekken. Men schijnt dit als zwakheid te hebben uitgelegd. Ook hier geldt met volle kracht het woord van den Führer: ter reur kan alleen met tegenterreur gebroken worden! Laten wy ons echter voor oogen houden, dat het geen aangename taak is om ons volk op deze wijze tegen zichzelf in bescherming te nemen. Nadat mr. Zondervan nogmaals de verdiensten van Gerard Mooy- man in het licht had gesteld, sprak de commandant met waardeering over het werk van het thuisfront. Met name de verrichtingen by de verschillende bombardementen roemde hij. Ten aanzien van het wel eens gehoorde vér wijt van seperatisme aan het adres van de W A ver klaarde spr. met kracht, dat voor 'hem slechts één parool gold n.l.. de koers volgen die de Leider aan geeft. Op dit oogenblik nu alles om ons heen schijnt te wankelen gaat onze gedachte meer dan ooit uit naar den Führer die als veldheer waakt over geheel Europa en feitelijk over de geheele wereld. Wij kunnen, zonder hoogmoedig te zijn, toch de vraag stellen, wat de wereld zou zijn zonder Germaan sche volkeren. Wij waren en zijn trouw aan den Führer, wy waren dat in het verleden, wij zijn dat in het heden en wij zullen dat blijven tot onzen dood. (langdurig applaus). En als wij dan openlijkonze trouw aan den Fütirer belijden, dan zou ik u dit willerv vragen: zouden wij dit ooit als Nedei lan ders hebben kunnen doen. indien in dit volk geen Anton Mussert was opgestaan? Kameraden, die vraag stellen is haar beantwoor den: neen, Mussert heeft in dit volk een vastberaden kern van tienduizenden mannen en vrou wen gebouwd, die het mogelijk maakt dat wij hier het bezette Nederlandsche gebied hebben en niet een eerloos protectoraat ot een generaal-gouvernement. Groo te deelen van ons volk begrijpen dat niet. Zij meenen, dat de be zettingsoverheid zal zwichten voor een star en dom verzet. Kameraden, wij, die zelf door- deesemd zijn van de nationaal- socialistische wereldbeschouwing, die dus het beste kunnen beoor- deelen. wat er in onze Duitsche kameraden omgaat, wij weten het hoe de Duitsche overheid hier over denkt: in geen duizend jaar! Wij hebben het conflict, dat er bestaat tusschen ons volk en de bezettingsoverheid te overbrug gen. De Leider zei dit reeds eerder toen hij zijn kader uit het geheele land in Amster dam bij zich had. Mussert is de aangewezen man om hierbij voor te gaan, want in de eerste plaats is hij de Leider van het Neder landsche volk en in de tweede plaats is zijn politieke strijd van 1923 af, toen hij protesteerde te gen de bezeting van het Roer gebied door Senegal-negers, ge richt op nieuwe samenwerking met het groote Duitsche broeder volk. Wij W.A.-mannen van het eerste uur zijn ons dit zeer goed bewust. Mussert is ons altijd blijven voorgaan en dit zal niet veranderen. Wij blijven trouw aan den Leider. De WA streed, strijdt en blijft altijd strijden met Mussert voor volk en vaderland. Hou- zee! MUSSERT SPREEKT. Ook de Leider riep in zijn rede de eerste jaren der W.A. in de herinnering terug. Reeds van het begin af, aldus spr., is deze for matie blootgesteld geweest aan den hoon van het eigen volk. Maar ondanks hoon en terreur hebben wij de gevaren getrotseerd. Wij hadden nu eenmaal den knup pel in het hoenderhok geworpen en trokken daaruit de consequen tie. Generaal Snijders, dje op kwam voor een sterke weermacht werd weggestopt en langzaam maar zeker verviel ons volk in defaitisme. Het Ned. volk ge loofde niet meer in het soldaat zijn en evenals indertijd gene raal Snijders waren ook wij roe penden in den woestijn. Zien we terug op de vier dagen oorlog in Mei 1940. dan kunnen wij con- stateeren, dat ons leger hopeloos verouderd was. Thans in 1943, staan duizenden en duizenden van ons aan de Europeesche fronten; ten minste dertigduizend onzer mannen zijn in den oorlog ingeschakeld. En dat is goed, want bij de huidige historische ontwikkeling gaat men er van uit of een volk waardig gekeurd zal worden of het al dan niet wapens zal mogen dragen. Nadat ons volk in de 17de eeuw behoorlijk weerbaar was geweest, gleed het na de 17de eeuw weg in defaitisme, zoodat omstreeks 1799 onze weerbaarheid totaal verdwe nen was. In het Napoleontische tijdvak kwam ons volk weer om hoog. totdat Engeland ons weer weerloos maakte. Engeland zei in 1815, dat wij onze koloniën weer terug konden krijgen, maar Cey lon en De Kaan waren wij voor goed aan de Engelschen kwijt. Door Engeland waren wij afhan kelijk geworden. Wij waren de sloep geworden achter het En- gelsche oorlogsschip. En zoo ver was het met ons ge komen, dat voor enkele jaren een diplomaat kon zeggen: „Onze neutraliteit beteekent. dat wij oorlog hebben met niemand, maar zeker nipt met Engeland". Na 1918 kwam wederom een defaitis tische houding over ons volk. Onze officieren liepen het liefst in po litiek. omdat zij in uniform wer den bespot. Colijn heeft, zoo ver volgde Mussert zijn rede. ons leger minstens zoo erg afgebroken als de soc.-dem. leiders dat deden. Overgaande tot een bespreking van den huidigen politieken en militairen toestand, zei de Leider, dat, indien er geen nat.-socia lisme zou zijn geweest, er nie mand het dreigende monster uil Rusland zou hebben kunnen

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1