DE GRONDBEGINSELEN VAN DEZEN OORLOG Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-SS en de Landstorm Nederland ^84ste Jaargang Vrijdag 19 November 1943 No. 25657 Dr. GÖBBELS IN „DAS REICH" ,Werp geen „scherp' tusschen de aardappelschillen." Geallieerd pessimisme. Poolsche divisie loopt naar Duitsche troepen over. Daarginds komt de stoomboot LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Iedere politiek en oorlogvoering moet op hechte en onwrikbare -■beginselen berusten, wanneer zij 'tot duurzame gevolgen wil komen, aldus rijksminister dr. Göbbelsin zijn jongste artikel in het week blad „Das Reich", dat hij het op schrift „Het geheim van dezen oorlog" heeft gegeven. Nadrukke lijk brengt de minister de opvat ting naar voren, dat die volken zegevierend dezen oorlog zullen doorstaan, die gegrondvest zijn op het hechte fundament van een politieke wereldopvatting en daarom ook in tegenstelling tot de andere precies weten waarom het gaat. Het vijandelijke buitenland, zoo schrijft hij, verwondert zich er vaak over, met welk een stoï- cijnsehe gelijkmoedigheid het Duitsche volk de enorme lasten van dezen oorlog draagt. Het groote opvoedende werk van de nationaal-socialistische beweging ten aanzien van het Duitsche volk draagt thans zijn vruchten. Allen, die haar school doorloopen heb ben staan met onwrikbare zeker heid tegenover den oorlog en zijn zware eischen. Zij kunnen door niemand en door niets omverge worpen worden. Zij zien dezen geweldigen volkenstrijd in groot- tere verbanden dan die van de veranderlijke gebeurtenissen van den dag. Als een van de meest essen- tieele beginselen van politiek en oorlogvoering noemt de minister de bestendigheid. Men moet aan de beginselen waarvoor men strijdt, trouw blijven, ook en juist dan, wanneer zij onderworpen worden aan zwaren druk van buiten. Nooit zou de nationaal so cialistische beweging de macht hebben veroverd, wanneer zij niet van den aanvang af was opge bouwd op het beginsel van de trouw Vele menschen hechten niet veel aan de moreele basis van de politiek. Zij zien alleen het materieel meetbare, maar zien daarbij over het hoofd, dat het zonder innerlijk leven moet blij ven wanneer het dit niet krijgt van uit een idee. Frankrijk is in den veldtocht van 1940 na een strijd van slechts zes weken niet ineen gestort, omdat het gebrek had aan militaire hulpmiddelen, maar omdat de idee mankeerde waarvoor het loonde te strijden, Engeland zou ongetwijfeld om de zelfde reden Frankrijks lot ge deeld hebben wanneer het niet door zijn insulaire positie gered zou zijn. Het bolsjewisme heeft de breede massa's der sovjet-volken door vernietiging van iedere anders luidende opvatting en de dragers 'daarvan opgevoed in een wereld opvatting, die weliswaar vergele ken met de nationaal-socialisti sche brutaal afstootelijk en terro ristisch lijkt, maar dit heeft er, na de minister schrijft, toe ge leid, dat de Sovjet-Unie in dezen oorlog een veel grootere kracht ontwikkelt dan het tsarisme in den eersten wereldoorlog. Uit dit feit concludeert dr. Göbbels tot het inzicht, dat alleen de natio naal-socialistische Duitsche weer macht de.kracht heeft om het militaire bolsjewisme in toom te houden en te breidelen. De bur gerlijk democratische staten zijn daarentegen te steriel. Wat zou er, zoo schrijft de minister, van ons geworden zijn, wanneer wij dezen geweldigen oorlog niet van uit de stelligheid onzer idee en opvatting zouden voeren en be strijden. Hij eischt van ons niet slechts een militairen wil tot handhaving, maar vooral ook geestelijke waakzaamheid tegen over de ons vijandelijke wereld, evenals tegenover ons zelve. Met dezen oorlog komt alleen hij klaar, die er met een hechte, on wrikbare opvatting tegenover staat. Iedere afwijking daarvan leidt tot onzekerheid en daar mede tot den val. De minister wijst er op, dat men vooral te Londen steeds weer tracht de Duitsche leiding bedoe lingen in de schoenen te schui ven, die in deze richting gelegen zijn. Hoe dwaas en dom dit stre ven ook moge zijn, het bewijst toch, dat de vijand de eigenlijke kracht van de Duitsche oorlog voering, die gelegen is in de over eenstemming ten opzichte van de wereldopvatting bij het geheele Duitsche leidingsapparaat en het Duitsche volk. zeer wel heeft in gezien. Het parool uit den tijd van den nationaal-socialistischen strijd „word politiek of sterf" heeft derhalve ook heden nog zijn volledige geldigheid. Een volk; dat politiek niet opgewassen is tegen over dezen oorlog, zal op den duur ook militair er niet tegen opge wassen kunnen zijn. De militaire oorlogvoering moet derhalve aan gevuld worden door de politieke. i.]\TA de rede van den Füh- T rer in de Löwenbraukeller A v te München, sprak Chur chill te Londen in Mansion-House en wat hij zijn landgenooten te zeggen had. was verre van opti mistisch. Churchill maakte zich tot tolk van de neerslachtige stemming, die in de leidende kringen der geallieerden heerscht. Hoewel men in die kringen na tuurlijk blijft volhouden dat een overwinning door de geallieerden een uitgemaakte zaak is, meent men toch goed te doen, de hoera- stemming van het volk te tem peren en het erop voor te berei den dat de oorlog nog lang niet ten einde is en er gerekend moet worden op hevige veldslagen, die bloedige offers zullen eischen. Het groote verschil tusschen beide redevoeringen was, dat Adolf Hitler sprak tot een volk dat in vol vertrouwen op zijn Führer, vastbesloten is den strijd om zijn bestaan te voeren, onver schillig hoelang de oorlog nog zal duren en welke offers hij nog zal vragen, terwijl Churchill voor de opgave stond het Engelsche volk deelgenoot te moeten maken van de zorgen, die hem en zijn mede werkers kwellen. Churchill plukt de vruchten van een onverant woordelijke oorlogspropaganda die, inplaats Van zich op de feiten te baseeren, telkens weer verwach tingen wekte van een spoedige en gemakkelijke overwinning op Duitschland en zijn bondgenooten. In werkelijkheid ziet het er an ders uit en nu het een ieder, ook in de geallieerde landen, duidelijk wordt dat 1943 geen 1918 is, kun nen wij Anglo-Amerikaansche stemmen beluisteren die het rechtvaardigen te spreken van een geallieerd pessimisme. Daar is bijvoorbeeld het artikel dat de Britsche generaal Martin in de „Daily Telegraph" schreef en waarin hij wijst op de hooge verliezen, die de geallieerden in Italië lijden. Over den strijd in het Oosten schrijft hij dat de sovjets buitensporig, hooge verlie zen lijden, terwijl hij ervoor waar schuwt de aankondiging van Hit- Ier, dat de vergeldingsacties Enge land zullen treffen, niet te onder schatten, daar hij ervan over tuigd is dat deze vergeldingsaan- vallen zullen komen. Martin ein digt zijn artikel met vast te stellen dat de situatie van Engeland steeds gevaarlijker wordt, omdat de tijd niet meer voor de gealli eerden werkt. Wat de vérgeldingsaanvallen betreft, hierover schrijft ook het Londensche blad „Daily Mail" en haalt hierbij aan, een in Winches ter gehouden redevoering van den Engelschen minister Morrison. De minister neemt in deze redevoe ring stelling tegen zijn landge nooten, die beweren precies op de hoogte te zijn van de plannen, welke Hitler met Engeland heeft. Hij verklaart, evenals Churchill, hiervan n i e t op de hoogte te zijn en wijst erop dat de Duitschers voldoende bommenwerpers bezit ten om Engeland te bombardeeren waar zij willen. Ook de „Sunday Times" houdt zich met de huidige situatie bezig, vergelijkt den toestand in Duitsch land en aan de fronten in No vember 1918 met dien van thans en stelt vast dat er van een Duit sche capitulatie geen sprake is. Volgens het blad heeft Duitsch land de beschikking over belang rijke reserves die. niettegenstaan de de sovjet-offensieven, in staat bleken de plaatsen van de Itali- aansche troepen aan de fronten in te nemen, bovendien zeer tal rijk zijn in Frankrijk, Nederland en den Balkan en die aan Anglo- Amerikaansche landingspogingen in het Westen verbitterden tegen stand zouden bieden. Tenslotte wijst ook het Londen sche blad „Tribune" op de gewel dige verliezen die de Duitsche weermacht den sovjets toebrengt en die in de vier maanden van het sovjet-offensief den bolsjewisten enorm veel menschen en mate riaal kostten. In Engeland weet men hiervan mee te praten, ge zien de groote verliezen aan men schen en tonnage die de geallieer den met, de in verhouding veel kleinere operaties in de Middel- landsche Zee en in Italië, leden en nog iederen dag lijden. Hierop sluit aan een bericht in de „Daily Mirror" waarin gewezen wordt op het feit dat de Engelsche vloot zóó'n dringende behoefte aan re kruten heeft, dat voor het eerst in de geschiedenis van deze vloot, zij die een bril moeten dragen, niet uitgesloten worden. Bovenstaande persstemmen be wijzen dat men in Engeland be gint in te zien dat geen oorlog ge wonnen kan worden met voor barige overwinningsfanfares, maar dat het nog steeds de wapenen zijn die beslissen. De hoop dat het ook ditmaal de bondgenooten van Engeland zullen zijn die de kastanjes uit het vuur halen, begint meer en meer te vervagen, vandaar dat men zich in het geallieerde kamp zorgen maakt over de toekomst en dat optimistische voorspellin gen tot het verleden behooren. Hiervoor in de plaats kwamen angstige voorgevoelens en kan men zeer terecht spreken van een geallieerd pessimisme. Wij zijn, zoo gaat dr. Göbbels voort, bezig een politiek volk te worden. Dit proces is door den oorlog slechts bespoedigd. Wij be grijpen thans de politiek weer als de hooge kunst der leiding van den levensstrijd van een volk op alle gebieden. De politiek zal voor ons wegwijzer zijn. Zij is gegrondvest op den hechten bo dem der overtuigdheid van eigen recht evenals van de onvermij delijke noodzakelijkheid van den Bij onz* Vrijwilliger*, Tijden* hun opleiding G F.L./H/P m Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of de Landstorm Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het S B-W achtbat aillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij. die tot de Ger- maansche SJS.-Nederland toetre den willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier ln de Waffen-S.S. Kan leder worden, die na ten minste een Jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Be slissend voor bevordering zijn karakter, gedrag, prestatie! 20.11.43, 9-12.00 uur: Assen, Con certhuis a/d.' Vaart. 15-18.00 uur: Groningen. Hee restraat 46. 21.11.43, 9-12.00 uurLeeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43, 9-14.00 uur: Amsterdam, Dam 4 23.11.43, 9-13.00 uur: Utrecht. NV. -Huis. Oudegracht 245, 24.11.43, 9-14.00 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. Café Dm Hout, Bezuidenhout- 25.11.43. 9-14.00 uur: Den Haag, strijd in het groote, evenals in het kleine. Wij zijn steeds supe rieur aan onze vijanden als het op het uiterste aankomt. Achter dezen oorlog staat aan onzen kant een wereld van politieke opvattingen, die haar definitieve hardheid juist thans moet bewij zen. Hoe hard ook de wapens zijn waarmede een volk zijn leven ver dedigt, de gemoederen moeten hard zijn, die dezen strijd voeren en ten uitvoer leggen. Wij heb ben den eersten wereldoorlog ver loren omdat wfj slechts politi ceerden. Wij zullen den tweeden wereldoorlog winnen, omdat wij een politiek volk zijn. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelt, zijn bij een onlangs in het ge- vechtsgebied van Smolensk door de bolsjewisten ondernomen groo- ten aanval voor het eerst onder deden. van de zoogenaamde Pool sche divisie „Taddeus Kosziusko" in den strijd geworpen, die toen de gevechtshandelingen even aan den gang waren, in gesloten rijen naar de Duitsche troepen over liepen. Het D.N.B. verneemt over deze opmerkelijke gebeurtenissen op grond van verklaringen van de overloopers de volgende bijzonder heden: De Poolsche divisie „Taddeus Kosziusko" werd in het voorjaar van 1943 onder bevel van den Joodschen kolonel Berling ge plaatst. Zij vormde geen zelfstan dige formatie zooals dit in En geland het geval is doch was een onderdeel van het bolsjewis tische leger. Het officierscorps be stond uit bolsjewisten van Pool sche en Oekrainische origine. Zooals bij iedere bolsjewistische Komt hij werkelijk? Ja, de stoomboot uit Spanje laat zich niet weerhouden door mijnen en torpedo's, wanneer u medewerkt aan de speelgoedinzameling van den Jeugdstorm. Even een brief kaartje en het wordt gehaald. Voor Leiden Hooglanösche Kerkgracht 24. Voor Alphen: Hooge Rijndijk: A 209. h. Hazerswoude eenheid was er een „bijzondere- afdeeling" en ook het bekende politieke apparaat van joodsche kommissarissen, dat den naam „afdeeling voor politieke voorlich ting" droeg. Sedert het oogenblik, waarop zij werden weggevoerd, was de be handeling der Polen door de bols jewisten één martelgang. Deserties waren derhalve aan de orde van den dag. Het kleinste vergrijp werd door een onmiddellijke exe cutie voor het front of door het overbrengen naar een bolsjewis tisch strafkamp hetgeen vol gens de verklaringen der overloo pers nog erger was gestraft. De strijdende Polen liepen den eer sten den besten keer dat zij aan het front kwamen, onmiddellijk in grooten getale over. De artillerie der bolsjewisten richtte haar vuur op de vluchtende Polen. Meer dan 600 hunner slaagden erin zich in de Duitsche stellingen in veilig heid te brengen. Talrijke overloo pers hadden verwondingen door sovjet granaatscherven opgeloo- pen of waren door bolsjewistische scherpschutters in den rug ge troffen. Nog op weg naar het achterwaartsche gebied werden de Poolsche overloopers verscheidene malen door bolsjewistische slag vliegtuigen aangevallen en be schoten. Het feit, dat deelen der z.g. Poolsche divisie „Taddeus Kos-

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1